Kiezen in kruitvat vol rariteiten Afiappen telefoon kan te pas en te onpas Na de honger kwam het buikje rAL»lIN/\ t iREPORTAGEr ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 DEN HAAG Ten tijde van de ont voering van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn zijn tientallen mensen door de politie afgeluisterd. Ze we ten het niet en zullen het ook nooit te weten komen, want de PTT geeft geen enkele informatie over het af tappen van telefoonlijnen. En dat is in strijd met de grondrechten van elk individu, meent de Nationale Ombudsman. Deze week pleitte de Ombuds man voor een wettelijke regeling, waardoor de PTT wordt verplicht burgers te vertellen wie opdracht h—ft ogcvn di telefoon ai te luie* teren. Het aftappen van telefoons is een inbreuk op een van de grond rechten. het recht op privacy. Zo'n inbreuk kan gerechtvaar digd zijn, bij voorbeeld als de politie bewijzen moet verzamelen om een verdachte van een misdaad door de rechter veroordeeld te krijgen. Nie mand zal er schande van spreken, Recht op privacy wordt voortdurend geschonden wanneer de politie er dankzij de te lefoontap in slaagt een terrorist te pakken. Hoe gerechtvaardigd de inbreuk ook kan zijn, het blijft een aantas ting van een grondrecht. Daarom heeft iedereen het recht te weten of hij al dan niet is afgeluisterd. Maar in de praktijk komt daar bijna nooit iets van terecht. Alleen verdachten van misdrijven komen bij de behan deling van hun rechtszaak te weten dat ze zijn afgeluisterd. Verdachten hebben immers recht op inzage in hun dossier en daarin bevindt zich ook het proces-verbaal dat over het gebruik van de telefoontap is ge maakt. De verdachten vormen slechts een gering aantal van de honderden burgers, die jaarlijks worden afge luisterd. Alleen al in opdracht van Justitie zijn het afgelopen jaar meer dan 1800 aftappingen gemaakt. En dan gaat het niet alleen om de ver dachten zelf, ook diens familiele den, vrienden en kennissen kunnen - als Justitie dat nodig acht - worden afgeluisterd. Of zoals de woordvoerder van de Ombudsman zegt: "Het kan zijn dat een verdachte voor zijn criminele activiteiten de telefoon van zijn moeder gebruikt. Die moeder heeft er helemaal niets mee te maken, weet misschien niet eens dat haar zoon een crimineel is. maar wordt toch voortdurend afgeluisterd. En ze knigt dat nooit te weten". Er zijn in ons land drie instanties die telefoonlijnen mogen aftappen de justitiële autoriteiten, de veilig heidsdiensten (de BVD en de mili taire inlichtingendiensten) en de PTT zelf. Justitie gebruikt de tele foontap om criminele activiteiten op te sporen, de BVD en de inlich tingendiensten om staatsgevaarlij ke lieden in de gaten te houden. Bij de PTT is formeel geen sprake van 'afluisteren' maar van 'meeluiste ren'. Dat gebeurt meestal om tech nische redenen, om storingen te verhelpen. Alle organisaties, met uitzondering van de PTT. hebben van hogerhand toestemming nodig. Als de politie een telefoonlijn wil aftappen, moet de officier van justitie daarvoor een machtiging vragen aan de rechter commissaris, net zoals bij huiszoe kingen. De veiligheidsdiensten krij gen toestemming van een of meer dere ministers. Hoewel voor het af tappen van een telefoon een zorg vuldige afweging van belangen (op sporing versus het recht op privacy) noodzakelijk is. bestaat de indruk dat die toestemming vrij snel en ge makkelijk wordt gegeven. Hoewel het aftappen van tele foons formeel heel behoorlijk gere geld is, is de praktijk soms anders. Het komt voor dat toestemming in het geheel niet of pas achteraf wordt gegeven. En bij de PTT is zelfs in 't geheel geen sprake van toestem ming. Daar wordt om 'technische redenen' meegeluisterd. Hoe vaak dat voorkomt, is niet be kend. "We hebben dat de PTT ge vraagd". zegt de woordvoerder van de Ombudsman, "maar we kregen te horen dat dat soort gegevens niet wordt bijgehouden. Er is geen log boek, er is geen enkele registratie". Zwakke schakel Via het meeluistermechanisme van de PTT is het voor politie en BVD vrij gemakkelijk de formele weg te omzeilen. Of dat ook gebeurt, is na tuurlijk niet bekend maar ook zeker niet uitgesloten. Een politieman of BVD-agent kan immers in de buurt staan, als de PTT bezig is met mee- f luisteren om een telefoonlijn te con-1 troleren. Het is slechts een voor beeld van een zwakke schakel, waardoor het systeem de eerbiedi- ging van het recht op privacy niet kan garanderen. Niet alleen de Ombudsman maakt zich zorgen over de geringe controle op het juiste gebruik van telefoontaps. De commissie Moons, ingesteld door de minister van justi tie, heeft onlangs voorgesteld om J burgers die vanwege een misdaad worden afgeluisterd te informeren I over de telefoontap, zodra het af luisteren niet meer nodig is. Ombudsman-woordvoerder Van Woensel: "De commissie Moons be perkt zich met haar advies tot het af- luisteren in strafzaken. Wij willen dat alle burgers, dus ook de mensen I van wie de telefoon door de BVD of de PTT wordt afgetapt, daarvan achteraf op de hoogte worden ge steld. Pas dan is het mogelijk om vast te stellen of het aftappen al dan niet terecht is gebeurd". Rudolph Bakker De oudste vrouw van Frankrijk heet Jeanne Calment. Ze is 115. Ik ontmoette haar op de be jaar denafdeling van het ziekenhuis inArles. Jeanne is Arlesienne en ze vertelt degevraagd verhalen over Vincent van Gogh. Toen dat uitkwam viel zowat de hele wereldpers over haar heen. Van Gogh was niet echt aardig tegen haar geweest, zo vertelt ze. De vleugel van het ziekenhuis waar Jeanne Calment net als de andere oude dametjes een kamer heeft, ts opvallend modern en zelfs gezellig ingericht. Het personeel is er vriendelijken vol begrip. Dat kwam goed uit toen de wereldpers zich er aandiende. In het algemeen zijn de bejaardentehuizen in Frankrijk niet om over naar huis te schrijven. Op het ogenblik telt Frankrijk 3.000 dames boven de 100. Hun aantal neemt zelfs hand over hand toe en rond de eeuwwisseling zullen er waarschijnlijk 6.000 zijn. Heren halen hun eeuwfeest hoogst zelden. Ze maken alleen een kans als ze de 90 gepasseerd zi jn. Na de 90 kan je niets meer gebeuren, zo werd in een recente studie geconstateerd. Want hoewel men zich in Frankrijk voor de ouderdom in het algemeen niet erg interesseert, maken de zeer ouden nu onderwerp van een geleerd onderzoek uit. Daaruit blijkt dat 58% van hen in goede tot zeer goede gezondheid verkeert. Jeanne Calment zou zelfs uitbundig kunnen worden genoemd. De geleerden begrijpen dan ook nog niet helemaal waaraan mensen op die leeftijd tenslotte nog sterven. Ze lijken wel eeuwig te zullen leven. Hun doodgaan iseen afwijkend proces. In een interview in het dagblad 'Liberation' heeft een gerontoloog dezer dagen zijn nood geklaagd over het gebrek aan interesse voor oudeen zeer oude mensen in zijn land. Gerontologie is m Frankrijk geen specialisme. Op de 400.000 bedden voor bejaarden telt Frankrijk drie gerontologeu Over de 600 bedden die ter beschikking staan voor esthetische chirurgie ontfermen zich daarentegen wel 35 specialisten. "We lopen achter", stelt Prof. Piette verbijsterd vast. Een Fransman tnHjdt fel het algemeen liever zijn tong af dan te zeggen dat hij op andere landen 'achter' is. Een van de grotere schrikken van mijn leven sloeg in '71 doormijn leden. Ik was in Illiers, het dorpje dat in het oeuvre van Marcel Proust zo'n essentiële rol speelt en wiens eeuwfeest toen gevierd werd, ook al haalde Proust allerminst de honderd. In Illiers immers is het huis van Tante Leon ie en doopte Marcel zijn Madeleines' in de thee. wat het herinneringsproces bij hem opriep dat tot zijn roem bijdroeg. De dorpsaris in Illiers was tevens directeur van het VW en hij bracht me in contact met een zeer oude nazaat van Proust, een achternicht die door de familie in het plaatselijke bejaardentehuis was opgeborgen. Wnf ik daar meemaakte tartte iedere beschrijving. In een zaal zonder einde verdwenen rijen witte bedden achter de horizon. Naast ieder bed stond een witte stoel en op ieder van die stoelen zat schuddebollend een oude vrouw met een wit mutsje op te staren in het niets. De zeer oude nicht van Proust was een geval apart. Net als haar beroemde oom had ze het altijd koud I Proust droeg meestal een aantal jassen over elkaar) en het kwam ook voor dat ze verdween. Ze werd dan teruggevonden in haar matras. Die matras had ze opengesneden en als een veilig hol ingericht. Terecht. Net als Jeanne Calment heeft boven de 100 iedereen recht op een welgevormd hol. Is dat er niet dan moet het vaderland zich schamen. Primeur voor de Sovjetunie in zuidelijke republiek Georgië Een primeur voor de Sovjetunie. In de zuidelijke Sovjetre publiek Georgië worden morgen vrije verkiezingen gehou den. Er doen 33 partijen mee. Sommige proberen het op ei gen kracht (zoals de communistische), andere samen. De vraag is echter wat de verkiezingen van morgen zullen ople veren. En wie als gevolg daarvan het onderspit moet del ven. Onze correspondent Hans Geleijnse reisde door Geor gië. a< G^CJEflO R N^TEAjEID jf ZAT. 27 EN ZON. 28 OKT. X 7aterdaq 27 oktober. 9.00 - 17.00 uur Zondag 28 oktober. 10.00- 17.00 uur Inlichtingen 01640-57521 ot 35916 TBLISI - De geest van Georgier Jozef Stalin waart nog rond in de kleine Sovjet-republiek, gezegend met zacht weer, groene kusten; een Mediterraan aandoend wijn- en fruitparadijs. Vooral de ouderen herinneren zich Stalin oftewel Jozef Dzjoegasjvili als eminent veldheer, briljant econoom, een waar commu nist met een groot hart voor en dus held van de arbeidersklasse. Het hoeft dan ook geen verbazing te wekken dat onlangs de Politieke Partij Stalin werd opgericht. Terug naar marxisme-leninisme, weg met 'kapitalisme' a la Gorbatsjov, het programma was niet verrassend. In de opiniepeilingen stond de partij tot voor kort op 4 procent van de bij na 3 miljoen stemgerechtigden. Tot voor kort, want Georgie 1990 heeft het niet meer op relikwieen. De Sta- lin-partü kreeg na veel politiek tu mult en studentenacties vorige week nul op het rekest. De registra tie, verleend door de huidige, door 'fatsoenlijke communisten' gedo mineerde Opperste Sovjet, werd door het Georgische Hooggerechts hof alsnog ongedaan gemaakt. Conflict Georgië voor de stembus is de lont, die na de verkiezingen het kruitvat dreigt te bereiken. Iedereen heeft ruzie met de communisten, geleid door president, partijleider en polit bureaulid Gumbaridze. Maar ieder een heeft ook ruzie met elkaar, niet in het laatst de groepen van minder heden die weer hun eigen onafhan- kelijke republiekjes hebben uitge roepen. Georgië is een explosief ra riteitenkabinet van licht ontvlam bare karakters die nog moeten wen nen aan democratische spelregels en politieke lenigheid. Neem Zviad Gamsakhurdia. Lei der van de Helsinki-groep en eerste man van het Blok voor een Vrij Ge- orgie. Compromisloos en vastbera den. De peilingen voorspellen hem een tweede plaats, achter de com munisten. Gamsakhurdia heeft zijn politieke volgelingen in het voor malig hoofdkwartier van de Komsomol, de communistische jeugdbeweging, weten binnen te loodsen. Daar is nu geen kameraad meer te vinden. Wel staan er bewa kers voor het hek. Aan de gevel de rood-wit-zwarte Georgische vlag. Op 2 oktober had hier een schiet partij plaats. Twee leiders van 'Wit- Georgie', de militaire tak van Gamsakhurdia's blok, werden ge dood. Een onderlinge schietpartij, luidt de officiële conclusie. Niks daarvan, zegt Gamsakhurdia. een provocatie van de KGB. Nep-oppositie Bij die KGB hoort bijna iedereen. De communisten, maar ook alle po litieke tegenstanders. Bijvoorbeeld Georgi Sjenturia en zijn echtgenote Irinia Zarsjvili van de Nationaal De mocratische Partij Georgie. "Nep- oppositie", oordeelt ex-dissident Gamsakhurdia als we hem treffen in zijn hoofdkwartier; "Wg zijn echt. die anderen werken samen met de communistische maffia. Ik heb de bewijzen". Tsjentoeria en echtgenote Irinia moeten er om lachen in hun met portretten van religieuze leiders en volkshelden versierde flat. "Gamsakhurdia is zelf KGB-agent. Straatbeeld in Tblisi, de hoofdstad Tot vijf keer toe hebben we hem uit gedaagd voor een tv-debat, waar we de bewijzen van zijn samenwerking met de geheime dienst zullen tonen. Hij weigert, hij durft niet", zegt Iri- En de communisten? Officieel hebben ze de macht in handen, maar ze hebben weinig meer in te brengen. Het standbeeld van Lenin in het centrum van Tblisi werd on langs verwijderd toen de politie de verfkwasten en beitels van de oppo sitie niet meer de baas kon. Een groen, leeg gazon centreert nu het nieuwe Vrijheidsplein. De politieke tegenstanders van de Gumbaridze huizen in partijge bouwen: van de Komsomol, het Lenin-museum, het Instituut voor marxisme-leninisme. "Vergis je echter niet. De kameraden lachen in hun vuistje om zoveel verdeeldheid bij de oppositie. De communisten konden weieens de grootste partij blijven", stelt een redacteur van het partijdagblad Dageraad van het Oosten, die zichzelf anti-communist noemt. Verrader Alle nationalistische partijen heb ben hetzelfde ideaal; een vrij en on afhankelijk Georgië, met een mark teconomie naar westers model. Dat laatste is geen probleem, want de Georgiërs staan bekend als slimme handelslui en de welvaart steekt po sitief af bij de rest van de Sovjetu nie. Als dat kan, waarom dan niet een gezamenlijke oppositionele marsroute naar een welvaartspara dijs? De ontrafeling van die Georgi sche knoop moet worden gezocht in de verhouding tot Moskou. Tsjentu- ria en zijn medestanders, verenigd in zes blokken van in totaal 17 par tijen, vinden dat de vrije verkiezin gen plaatshebben in een bezet land. Volgens hen staan de communisten gewoon onder controle van Mos kou. En Moskou schond in 1921 alle akkoorden door het driejaar eerder onafhankelijk geworden Georgië militair en politiek te annexeren. Dus moet eerst het Rode Leger weg. En moeten eigen, alternatieve democratische structuren worden opgericht. Vorige maand zijn alvast (in heel Georgie, zegt Tsjenturia) verkiezingen gehouden voor het Nationaal Congres, een schaduw- parlement. Iets meer dan de helft van de stemgerechtigden kwam volgens de organisatoren opdagen. Tsjentoeria: "Dit Nationaal Congres is de enige democratische vertegen woordiger van ons volk en gemach tigd voor het volk te spreken". Gamsakhurdia en zijn medestan ders redeneren anders. Een nieuw parlement, ook met communisten, kan de onderhandelingen met Mos kou openen. Voornaamste punt: te rugtrekking van het Rode Leger. Verder staan op het lijstje: oprich ting van een Georgisch Nationaal Leger en uitroepen van de onafhan kelijkheid. Gamsakhurdia wil dat doel bereiken in een 'overgangspe riode', waarvoor hij verder geen ter mijn stelt. De 'overgangsperiode' is volgens hem ook economisch no dig, want Georgië kan de handelsre- AMSTERDAM - Onze eetgewoon ten hebben de medische stand door de eeuwen heen de nodige hoofd brekens bezorgd Vergeefs probeer den artsen in de vorige eeuw hun gegoede patiënten te waarschuwen voor de kwalijke gevolgen van hun onmatigheid. Vaak vergeefs, want de corpulente rijke ontleende zijn status voor een deel aan zijn om vang, De 'werkende volksklasse' daar entegen werd aangespoord om het schrale aardappeldieet aan te vullen met desnoods erwten en bonen, om dat de eenzijdigheid van het voed sel zou leiden tot "slapte, gebrek aan veerkracht" en ook drankzucht omdat het volk jenever zou gebrui ken "om dat flauwe traag rondstro oiende aardappelbloed, tot snellere loop aan te drijven" Anno 1990, zo luidt de conclusie van promovenda Anneke van Otter- loo. is er in Nederland geen sprake meer van gebrek en vormt de over daad ons voornaamste probleem Van Otterloo promoveert op 31 ok tober aan de Universiteit van Am sterdam op het proefschrifl 'Eten en eetlust in Nederland van 1840 tot 1990". Industrialisatie Van de angst voor honger, tot de angst voor dik en ongezond zijn. Van schaarste naar overvloed Dat is heel kort samengevat de ontwik keling die Van Otterloo in haai boek schetst. Halverwege de negentien de eeuw was het gros van de Neder landse bevolking nog volledig af hankelijk van wat men zelf ver bouwde. Dat had het voordeel dat je - hoe weinig'het ook was - precies wist wut je op je bord kreeg. Een misluk te oogst kon echter rampzalige ge volgen hebben. De industrialisatie leidde ook tot meer fabrieksmatige produktie en verwerking van voed sel Daardoor nam de afhankelijk heid van eigen werk en oogst af, de variatie werd groter; het probleem van ondervoeding kleiner In onze tijd ligt het voedsel voor het oprapen. En daarmee is een nieuw probleem geboren. De angst voor de honger heeft plaats ge maakt voor de vrees voor gewicht stoename en gezondheidsproble men. Daarnaast heeft de lange lijn die tussen producent en consument is ontstaan geleid tot onzekerheid over de kwaliteit van het heden daags voedsel. Van Otterloo: "Vroe gte ud i>' mb baal nm te controle op je voedsel. Nu vragen steeds meer mensen zich af; wat zit hier ei genlijk in*1 Die oaakarhotd is md nieuwe bron van angst geworden". Allerlei troep Objectief gezien is dat nergens voor nodig, zegt Van Otterloo. "De in vloed van de overheid en de medi sche stand op de samenstelling van het voedsel is enorm. Er is een heel controle-apparaat ontstaan Vroe ger was je. zeker als je in de stad w Morulr. V r. 1 nutuiiT zeker .ut de kwaliteit dan nu. Garanties waren er niet. Behalve misschien bij vlees en vis; als het nog leefde was het tenminste vors Hu boworkte pfo* dukten moest je maar afwachten. Er werd nogal eens de hand mee ge licht. In brood kon allerlei troep zit ten. Zand. krijt... De mensen met de kleine beurs werden daar het eerst de dupe van". Ondanks de komst van de keu ringsdiensten gaat er natuurlijk nog Fast food, vooral in trek bij de 'lagere' klassen. Moesten ze vroeger honger lijden, nu nemen ze het ervan. urchi««ou») wel eens iets mis, geeft Van Otterloo toenemende gevoeligheid voor ge- toe. "maar die gevallen worden zo zond eten en als gevolg daarvan opgeblazen De angst is voorname- slank blijven. Tegelijkertijd besef- Iijk het resultaat, denkt zij, van de fen mensen dat ze dat zelf niet meer in de hand hebben, omdat ze niet weten wat er allemaal in het voedsel zit". Goed. gevarieerd en voldoende voedsel is tegenwoordig voor eenie der voorhanden. De enorme kloof die er vroeger gaapte tussen het kleine rijke en het enorme arme deel van de bevolking is groten deels overbrugd. Grotendeels, want er zijn nog steeds verschillen. Van Otterloo nam in 45 gezinnen inter views af en kwam tot de conclusie dat minstens één verschil tussen de sociale klassen nog overeind staat. Laagste klasse "In vroeger tijden had de 'laagste' klasse de meeste last van het ge brek. Anno 1990 hebben ze de mees te last van de overvloed. Het is nog niet zo lang geleden dat die gezin nen zich niet dagelijks vlees konden veroorloven. Ze hebben altijd zo veel schaarste gekend, nu genieten ze van de overvloed. Ze kunnen het enorme aanbod nog niet goed be heersen. De hogere sociale klassen stellen scherpere eisen", aldus Van Otterloo. "Ze onderwerpen zichzelf aan een strenger regime om aan het slankheids- en gezondheidsideaal te kunnen voldoen. Ik kwam in die hogere klasse ook nauwelijks dikke moeders tegen". De aardappels, bokkingen, pap pen en breien van weleer maakten m de loop van de twintigste eeuw steeds meer plaats voor internatio nale invloeden. De eerste confron tatie van de Nederlanders met exo tische eetgewoonten op een om vangrijke schaal, zegt Van Otterloo. hing samen met de komst van ruim 200.000 Indische Nederlanders en repatrianten. Die waren weinig en thousiast over het gebrek aan culi naire fantasie dat de Nederlanders aan de dag legden. "De Hollandse keuken weerspie gelt een vrijwel totale veronachtza ming van de vreugden van het ver hemelte", schreef de Portugese schrgver José Rentes de Cavalho misprijzend. "De ingrediënten zijn bij voorkeur smaakloos en reukloos. Wat toebereiding betreft gaat men niet verder dan zout en een vleugje peper, de gerechten worden zonder fantasie en bijna met minachting bereid". Dat is veranderd. En nu zijn er restaurants bij de vleet en wordt met fast-foodgerechten ingespeeld op de wens van de consument een smakelijke maaltijd te kunnen nut tigen zonder veel tijd aan de voorbe reiding kwijt te zijn. Want de weer zin om veel tijd aan koken te beste den zit er bij de Nederlanders blijk baar nog steeds in. Eetbare dozen Voorziet Van Otterloo nog nieuwe trends op voedselgebied? Naden kend: "Ik las laatst dat er een nieuw groepje is opgericht dat slow food propageert. Misschien is dat een nieuwe trend?" De zorg voor het milieu wordt het zeker, weet Van Otterloo. De ma nier waarop voedsel wordt verpakt en de nonchalance waarmee er met afval wordt omgesprongen, stuit op steeds meer weerstand. Van Otter loo heeft wel een suggestie, eetbare dozen en zakken. Ze heeft er zelfs een stelling aan gewijd. "Aangezien mensen maar niet kunnen leren zich te schamen voor het wegwer pen van verpakkingsmaterialen op straat of in de vrije natuur, verdient het aanbeveling om eet- en drink waren in het vervolg van een sma kelijke en goed verteerbare verpak king te voorzien" laties met het Kremlin wel gebrui ken. Intussen gaat het gerucht dat po- j litbureau-leider Gumbaridze in het j geheim onderhandelt met Moskou over een nieuw Unieverdrag met de Sovjetunie. Georgië als (con)federa- 1 tieve onafhankelijke staat in het J grote geheel. "Verraders", oordelen alle nationalisten. Maar'wat moet er dan wel gebeuren? Gamsakhurdia 1 wil in ieder geval niet met 'de impe- j rialisten in Moskou' onderhandelen over een nieuw verdrag, alleen over het vertrek van het Rode Leger j Waar de nationalisten het over eens 1 zijn is de 'bespottelijkheid' van on- afhankelijke republieken in Geor- gië. De onafhankelijkheidsverkla ringen van de nieuwe republieken Abchazie en Zuid-Ossetië zijn door de Georgiërs al onwettig verklaard. "Georgiërs zijn levensgenieters en perfecte toneelspelers", zegt antro poloog Sjovrabov in de Zuid-Oss- etische hoofdstad Tschinvali. "Maar het vervelende is dat ze altijd toneel spelen en een ziekelijke hang hebben naar sterke leiders. Fascis tisch van aanleg, zou je kunnen zeg gen". Nieuwbakken premier Koloem- bekov van de kersverse 'voorlopige Zuidossetische regering' gaat terug tot voor onze jaartelling om de rech ten van de Ossetiërs op een stukje Georgië (en een stukje van de repu bliek Rusland) te verklaren. Het feit dat Zuid-Ossetië in 1922 onder bol sjewistisch bestuur tot autonoom gebied werd verklaard en in de machtsovername in Georgie een communistisch bruggehoofd was, wordt zoveel mogelijk verdoezeld. Veel uitgebreider zijn de verhalen over Georgische wandaden. De 'in vasie' van 'honderdduizend' Geor gische nationalisten, mannen van Gamsakhurdia vooral. Er vielen vijf doden. Wat zij Moskou verwijten, overheersing en machtsmisbruik, doen ze ons aan, meent Koloembek- ov. "Van onze bevolking is 27 pro cent Georgisch, die worden op alle mogelijke manieren, met banen en huisvesting, bevoordeeld. Ons eni ge alternatief is bij Moskou om hulp te vragen. De nationale wetgeving bijvoorbeeld is democratischer dan die van Georgië Op de terugweg naar Tblisi zijn er wegversperringen. Politie contro leert op wapenbezit. Irinia Zarsjvili: "Ja, het gevaar voor een burgeroor log is hier reëel". Overdreven? Mis schien. Maar de littekens van vorig jaar april, toen het Sovjet-leger 20 mensen in Tbilisi doodschoot bij een nationalistische demonstratie, zijn nog vers. "Ze proberen ons te provoceren, ons op te zetten tegen de Ossetiers en de Abchazen. En dan met het leger in te grijpen", waarschuwen rivalen Gamsachur- dia, Natadze en Sjenturia gezamen lijk. Tot meer gezond verstand leidt die gezamenlijke conclusie niet. Journalist Sinelnikof van Dageraad van het Oosten: "Als Gamsachurdia wint, ziet het er voor de niet-Geor- giers slecht uit. Maar niet voor hen alleen. Sjenturia heeft al gezegd dat hij de Opperste Sovjet zal belegeren als die waagt te gaan praten over een Unieverdrag of met een onaf hankelijkheidsverklaring komt. Als de communisten winnen, ziet het er ook slecht uit. De enige hoop is dat de liberale oppositie, waar ik mezelf ook toe reken, goed uit de bus komt Ik denk dat cr dan een mogelijkheid is om de anarchie hier in een rechts staat om te zetten. Maar optimisch? Nee, dat ben ik niet".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2