Hoofdrolspeler in een Dominicaanse 'krimi' Manwijven SCHOP Onze taal ENKWIJZER ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 29 Droomkoninkje. Nooit bevroed dat Saddam Hussein in staat zou zijn menselijke trekjes te verto nen, maar hij schijnt warempel te kunnen dromen. De dictator als droomkoninkje, dat is andere koek dan de dief van Baghdad. ■■fca Het is me er eentje, die Saddam. Overdag heeft hij een in keurig pak gesto- mken snor tot zijn beschikking die namens hem de verschrikkelijkste dingen over de wereld roept. En 's nachts laat Saddam, als we tenminste het Arabi- Osche sufferdje Al-Seyassah mogen geloven, in zijn droom de profeet Mo hammed op audiëntie komen. Mohammed fluistert schone slaper Saddam dan in dat zijn raketten op verkeerde doelen staan gericht. X Voelt u hem aan? Probeer deze zin nou eens dieper op u in te laten wer ken. Het bericht in Al-Seyassah onthult dat Saddam. zij het via een omweg die wordt aangegeven door de profeet Mohammed, in staat is fouten toe te geven. Er zijn weinig dictators die Saddam daarin voor zijn gegaan. Een dictator op de sofa bij Mohammed, Sigmund Freud heeft het in zijn mooiste dromen niet bedacht. Er wordt trouwens tussen de klamme lappen heel wat af gedroomd. Dagdromen, zalige dromen, enge dromen, natte dromen, nachtmerries en daghengsten, zelfs de grijze muis zonder voorstellingsvermogen ontkomt er niet aan 's nachts waterpas de fantast uit te hangen. Geloof het of geloof het niet, nïéar die gortdroge boekhouder naast u schijnt de opwindendste dromen te kunnen dromen. In zijn standaardwerk Die Traumdeutung heeft Freud de droom voorgesteld als de onbewuste manifestatie van een diep verdrongen verlangen. Hoog tijd voor wat psychologie van de kouwe grond, zou Saddam in zijn droom Mohammed hebben ontboden omdat hij zich toch niet zo gemakkelijk voelt onder het juk van de blokka de? Zou Saddam de veroveraar, nu zowat de hele wereld tegen hem blijkt te zijn, zich niet liever uit Kuwayt terugtrekken? Zijn probleem is: hoe vertel ik het, zonder gezichtsverlies te lijden, mijn kinderen? Daar waar zijn in keurig pak gestoken snor sliep, bestelde hij Mohammed als zijn nachtelijke woordvoerder. Vannacht gedroomd dat de droom van een dictator werd ontmaskerd als het be drog van een bedrieger. GERARD VAN PUTTEN Thuisland. Altijd gedacht dat Zuid-Afrika een groot thuisland is voor blan ken, dat zij zich daar thuisvoelen en dat met name zwarten dat weer voelen. Dat beeld is echter niet helemaal juist. Achteraf gezien natuurlijk ook weer niet zo vreemd. Met zo weinig blanken zoveel zwarten onder de duim houden, vereist veel energie en doorzettingsvermogen. Om zich weer wat beter te voelen en niet langer te worden lastiggevallen door zwarten en zwartmakers wil een aantal blanken zich te rugtrekken in een eigen thuisland. Dat witte woonoord moet komen in het noordwestelijke deel van de Kaapprovin cie. Een onderontwikkeld gebied, dus een uitstekende locatie voor blanken die de toekomst op hun huidige plek donker inzien. Twaalfduizend gezinnen hebben al la ten weten dat zij in dit reservaat willen wonen. Als voorwaarde hebben zij daaraan verbonden dat zij niet door zwarten worden gevoederd. Het voornemen past uitstekend in het blanken-matigingsbeleid van Mandela en (in mindere mate) van De Klerk. Geheelonthouders zullen beide heren (zeker De Klerk niet) op dit punt wel niet worden. De Klerk zou zichzelf dan moeten wegcijfe ren en Mandela kan straks in het nieuwe Zuid-Afrika best nog wel wat blanken ge bruiken. De "we zijn weer thuis-blanken" van de toekomst bedanken daar echter al bij voorbaat voor. Zij willen in hun 'slegs vir blankes' bestemde gebied terug naar de natuur, verlangend naar de tijd dat zwarten nog niet als mensen werden beschouwd en gewoon deden waarvoor ze waren ontstaan. Dat 'thuisgevoel' zal echter in welk land dan ook moeilijk terug te krijgen zijn. Zelfs niet in Zuid-Afrika. JAN PREENEN Huisvlijt. Deze week kregen wij een uitnodiging binnen voor een tentoonstel ling van Yvon Koopman in de galerie van het AZL. Een ongewone uitnodiging, dat moet gezegd. Op een zwart, rechthoekig, vlakje was met een koperdraadje een snip per uit een Japans striptijdschrift bevestigd. Ongewoon dus. Maar ik hoop vurig dat de zogenaamde unica's die Yvon Koopman gaat exposeren niet van hetzelfde kali ber zijn. De AZL-galerie mag natuurlijk exposeren wat ze wil. Vrijheid, blijheid en de vrouw van de chirurg moet ook haar creativiteit kwijt. Maar laten we niet verge ten dat er maar een plaats is waar dit soort huisvlijt thuishoort: op het prikbord in de keuken, naast de met de tenen geschilderde kerstkaart eh het kindje Jezus met een stralenkransje van meloenpitten. Als ik lees dat deze tentoonstelling wordt geopend door onze eigen Henriëtte van Dongen, de wethouder die Leiden cultureel gezien in de vaart der volkeren wil op stoten, kietelt mij een lichte argwaan. Zullen de muren van 'de moderne vleugel in de Lakenhal' straks zuchten onder deze knutselarijen? Gaan wij weer de kant op van de pyramides, samengesteld uit lege Remia-emmertjes? Of verricht Van Don gen de opening van deze expositie als een soort vriendendienst voor het AZL? Moet zij binnenkort misschien aan haar kritische klieren worden geholpen? Ho, ho, niet zo hard van stapel lopen, hoor ik u zeggen. Akkoord, ik heb de ten toonstelling nog niet gezien, ik wil niet fungeren als een Wacht am Oude Rijn. Maar we zijn alvast gewaarschuwd. CEES VAN HOORE Zorgen. Vandaag m'n wekelijkse het voetballen weer schoon? Met een partijtje voetbal. Tas al gepakt. Shirt (Robey), broekje (Adidas), kousen (Ru- canor), handdoek (Shell), kicksen (Diadora), tape (Hansaplast), scheenbe schermers (Rucanor), deodoreant (8x4), shampoo (Andrélon) en conditioner (Nivea). 'Wat?' zullen de jongens straks zeg gen, 'Shampoo en conditioner apart? Met twee flessen onder de douche? Ik niet! Ik wash, en go!...', terwijl ze intus sen ritmisch met wat deuren rammen. Daarna pakken ze hun twee-in-eèn shampoo en.... hun haar zit perfect! Tegen die tijd voel ik me al knap bela zerd met m'n twee flessen. Maar ja, ik heb niet veel keus. Wat moet ik anders met m'n roos? Ik moet niet alleen m'n hoofd wassen, maar ook m'n schou ders, zegt m'n vriendin (op wie ik een slechte eerste indruk heb gemaakt). En dat gaat niet met één fles. Ik denk dat ik maar naar die kapper van de Beatles stap, hoe heet-ie ook weer, oh ja: Vidal Sassoon. En dan meet ik me net zo'n gezaagd hoofd aan als die Sturing van Vitesse. Of zou ik zo'n geinig toetje nemen als Sylla van Willem II? Ook leuk. In elk geval geen matje, jasses nee!. Tja, een mens tobt wat af. Want hoe krijg ik m'n goeie spulletjes straks na balletje of de Ariëlette? Met een groene reus of met een vlekkenkampioen? Iets veilig-en-vertrouwds of iets met een bleekmiddel? Ik denk dat ik maar iets nieuws probeer. Wat een zorgen. WIM FORTUYN (P.S. Nou lees ik weer datje haar uit valt van die twee-in-een shampoo. Is er dan niets meer zeker?) Edward Sturing. "Zeg tegen een man dat hij vrouwelijk is en tegen een vrouw dat ze mannelijk is en je hebt er twee vijanden bij", schreef de beroemde Franse filosoof Voltaire in het jaar 1777. Is die uitspraak nu ruim twee honderd jaar later nog even waar? Ik vrees van wel. Een heleboel mannen en vrouwen hebben het er' vandaag de dag nog altijd bijzonder moeilijk mee als aan hun mannelijkheid of vrouwelijkheid ge twijfeld wordt. Als twaalfjarige bengel liep ik eens na afloop van de godsdienstles vóór de le raar, een priester gekleed in een lange to ga. naar de uitgang van het klaslokaal. Vlak voor de deur draaide ik zijdelings weg en zei terwijl ik voor mijn gevoel een sierlijke buiging maakte: "Dames gaan voor". Het volgende dat ik me herinner is dat ik een enorme schop tegen mijn ach terste kreeg. Vervolgens werd ik naar de rector gesleurd, die het nog eens dunne tjes overdeed. Hij gaf me te verstaan gaj dat ik zowat de ergste belediging had ge uit die maar te uiten was en dat het niet nog eens moest gebeuren wilde ik tenmin ste op de school een welkome leerling blij ven. Waarom het allemaal zo erg was. werd er niet bij gezegd en ik begreep dan ook absoluut niks van de felheid van de reactie van die twee volwassenen Diezelfde felheid kwam ik onlangs weer eens tegen. Tijdens een gesprek met een echtpaar met ernstige problemen werd de vrouw op een bepaald moment kwaad over iets wat de man zei en gaf om haar woorden kracht bij te zetten met De Dominicaanse Republiek is nu niet bepaald de meest voor de hand liggende vakantiebestemming. Ook al nemen de wervende teksten voor dat land hand over hand toe in de va kantiefolders vol exotische bestem mingen, dan nog is het de vraag of het ooit het Spanje van het Caribisch gebied wordt. De noordkust wordt volgebouwd met hotels, de zon schijnt onophoudelijk, maar het is er allerminst goedkoop. En het voor naamste: wie voet op Dominicaanse bodem zet en niet onmiddellijk zijn veilige hotel opzoekt, heeft het ge voel op een filmdoek te worden ge kwakt. Hoofdrolspeler tegen wil en dank in een woeste rolprent. Op het opzwepende ritme van de merengue. Oorverdovend en meedogenloos. door Herman Joustra Het vliegveld bij de hoofdstad Santa Do mingo, midden in de nacht. Een giganti sche, levendige puinhoop. Rijen dik staan de mensen in de aankomsthal. Gil lende mensen, juichende mensen en wuivende mensen. Een lopende band, waarop keurig alle bagage is uitgestald, ontbreekt. Alle tassen en koffers zijn op een hoop gegooid. Het is bijna vechten geblazen om je rechtmatige eigendom men te vinden en daarna te beschermen. "Een gezellige chaos", denk je dan nog. Na de paspoortcontrole en het verkrij gen van het visum worden we opge wacht door twee armoedig geklede heer schappen. In gebrekkig Engels zeggen ze tourist guide te zijn en ze toveren wat verfromfraaide legitimatiebewijzen uit de zak. Vooruit dan maar. Ze loodsen ons naar een taxi die ons naar het twintig ki lometer verder gelegen Santa Domingo moet brengen. We zijn snel op de plaats van bestemming, een hotel hebben ze ook rap voor ons gevonden. Of we de stad nog even inwillen? Uiteraard. De stad in, het is na middernacht. Er heerst een ongelooflijke bedrijvigheid tussen de armoedige en vervuilde huis jes, die nog het meest weghebben van kartonnen dozen en in vage pasteltinten beschilderde sigarenkistjes. Het stinkt op straat: de indringende geur van urine, ontlasting en rottend afval. Slechts hier en daar schijn wat licht, voor de rest is het pikkedonker. Overal klinkt de kei harde, razendsnelle merengue. Uit alle hoeken en gaten van de stad komen vrouwen en meisjes tevoorschijn die brutaal aan je kleren plukken en je uitda gend aankijken. Later kregen we te ho ren dat er in de Dominicaanse Republiek twee keer zo veel vrouwen zijn als man nen. Misschien een fabeltje, maar het lijkt er verdacht veel op. "Girls?", vraagt een van de gidsen. Hebben we geen trek in. Aandacht van het vrouwlijke geslacht is welkom, maar als de meisjes hooguit veertien zijn en zich op een presenteerblaadje aandie nen... De gidsen sleuren ons een donker kroegje in. We bestellen bier: El Presi dente, la mejor cerveza. Dat is erg goed koop, hebben we gehoord. De gidsen drinken op onze kosten. Maakt niet uit. Als we willen afrekenen, schrikken we ons rot: 'Nederlandse' prijzen voor het bier, dus dat hakt er flink in. Eenmaal te rug in het hotel, gaan we uitgeput slapen. Buiten gaat het feest gewoon door. Twee dagen later, de busreis naar het in het noorden gelegen Sosua - in de reisgids geafficheerd als een 'badplaats voor jongeren' neemt een uur of vier in beslag. We maken kennis met een Zwit Sosua, geafficheerd als een badplaats voor jongeren, is een armoedige dorpje, dat wordt doorsneden door kleine kanaaltjes waardoor de ontlasting wordt afgevoerd. ser. die als reisleider fungeerde bij een trip naar de Republiek en is blijven han gen. Hij vertelt een gruwelijk verhaal. Over twintig verminkte kinderlijkjes die zijn gevonden. Slachtoffers van de leven dige handel in organen. "Het is een mooi land", zegt hij, "maar vertrouw nie mand". Dat wisten we al, nadat een woedende en dronken Dominicaan ons de avond er voor tot in het hotel had achtervolgd om dat zijn glas bier was omgevallen. Hij trok briesend ten aanval en eiste, wild om zich heen slaand, schadevergoeding in de vorm van een nieuw glas bier. Om dat de liftdeuren wel erg snel dichtgin gen, moest hij afhaken. We verlangen naar rust in Sosua. Op verkenning in het armoedige dorpje, dat wordt doorsneden door kleine kanaaltjes waardoor de ontlasting wordt afgevoerd, stuiten we in een achterafkroegje op een Haïtaan, een gastarbeider in de Domini caanse Republiek, die onmiddellijk oog heeft voor ons geld. Hij wordt handtaste lijk. Zijn maten ook, gelukkig zijn ze te dronken. Na een kleine worsteling sme ren we hem snel naar ons hotel. De eigenaar ervan, een Canadees, doet goede zaken. Belasting betalen hoeft niet, vertelt hij. Af en toe moet hij ervoor zorgen dat de lokale overheid 'en andere belanghebbenden' hun natje en droogje krijgen. Zo werkt dat daar, al sinds men- senheugnis. Het land is in principe rijk: koffie, cacao en tabak. Maar het gros van de bevolking blijft van die rijkdom ver stoken en probeert zijn geld ergens an ders vandaan te halen. Van onschuldige toeristen bijvoorbeeld. Na een paar dagen zonnen in Sosua, keren we terug naar Santa Domingo. In een klein busje met een gigantische ster in de voorruit. Gezien de rijstijl van de gemiddelde Dominicaan en de doorsnee auto waarin hij rijdt - zo zagen we een stationcar die met stukken hout en touw tjes bijelkaar werd gehouden leek ons dat niet zo verwonderlijk. Woest voert de chauffeur ons naar het zuiden, zonder te letten op stoplichten en voorrangskrui- singen. Mijn neef raakt in gesprek met een Do minicaan, die even daarvoor een negerin uit Haïti tot groot vermaak van de overi ge passagiers had getreiterd totdat ze uit stapte. Discriminatie. Negentig procent van de bevolking bestaat uit mulatten. Negers worden als minderwaardig be schouwd. Blanken ook. zo blijkt. Mijn neef kijkt steeds angstiger. Ai spreken we geen Spaans, we hebben in de gaten dat de Dominicaan spottende opmerkin gen maakt over de bril van mijn arme fa milielid. De hele bus brult het uit, een militair incluis. Dus van hem hoeven we ook geen hulp te verwachten. Godzijdank stap de 'grappenmaker' na een tijdje uit. Mijn neef, die wel Spaans spreekt en ons niet ongerust had willen maken, zucht opgelucht. De man had ge zegd zijn ogen te willen uitsteken, daar had hij toch niets meer aan. De man bood hem onze ogen aan. Met een vlotte bewe ging van zijn mes waren die er wel uit te wippen. En de man had veel zin gehad om ons te beroven. Dominicaanse hu mor? Misschien, maar de lol is er voor ons wel af. We besluiten nu echt niemand meer te vertrouwen. Om op de goede afloop te drinken, trekken we 's avonds nog een keer Santa Domingo in. Zonder gids, want we weten nu waar we moeten zijn: een klein kroegje waar de keiharde klan ken van de merengue alle gesprekken overstemmen. Plotseling gaat het licht uit en zwijgt de muziek. De elektriciteit is uitgevallen. Het is even doodstil. Dan beginnen er mensen te schreeuwen. We maken, zonder daar met elkaar overleg over te plegen, dat we wegkomen Het is duidelijk: wie zijn oogkleppen wil ophouden en rust zoekt, moet zyn va kantie slechts op blote voeten afwerken. Heen en weer van zijn 'luxe hotel' naar het 'zonovergoten strand'. Wie échter die veilige, wit gepleisterde muren wil kij ken, moet de stoute schoenen aantrek ken. DOOR JOOP VAN DER HORST De heer Van M is een ontwikkeld mens een intellectueel ten voeten uit en soms een beetje conservatief Docent aan een onzer universiteiten, kenner van de Franse literatuur, directeur van een instituut en een zeer knap vertaler Zijn schoenen z«jn keu rig gepoetst, hij spreekt onbenspeli|k Ne derlands en ik mag gewoon Leo tegen hem zeggen Kort geleden kreeg ik een briefje van hem. naar aanleiding van een van deze stupes m de krant Ik had professor Paar- dekooper de 'eminence gnse' genoemd van de Nederlandse taalkunde Ik had ook de 'grand old man' kunnen schrijven of de 'nestor Had ik het maar gedaan want Leo met zijn briefje kwam me verwittigen dat ik eminence gnse' helemaal verkeerd ge bruikt had Deze uitdrukking, zo kreeg ik te lezen, stamt van de vertrouwde raadgever van Richelieu. Ie Pere Joseph de Trembiay. een capucijn Een eminence gnse' is dus iemand die in het verborgene een belang- rijk persoon of een parti| manipuleert Aldus Leo. die er niet om liegen zal. Paardekoo- per een 'emimence gnse noemen, dat volgt hieruit, is dus n.et alleen een verkeerd woordgebruik maar zelfs een belediging, want in feite zou ik suggereren dat Paarde- kooper op nogal achterbakse wijze, 'm het verborgene aan belangrijke touwtjes trekt Terwijl ik het alleen maar goed bedoelde Hoe kwam ik zo dom'' Ik weet het niet Nu ik het opzoek in de dikke Van Date. Wijkt 'mijn' betekenis er inderdaad niet in te staan Ik heb Leo maar een bnefje terugge schreven dat ik met de mond vol tanden sta. waarschijnlijk heb ik anderen wel eens eminence gnse'horen gebruiken m de be tekenis van grand old man'en gedacht dat dat de gewon© betekenis was Een dag later ontmoette ik Jacques en Frietson. vroegere buren van me beiden Woloog. die ook de heer Van M kennen ik vertelde hun dat ik een kritisch briefje ge kregen had over mijn gebruik van eminence gnse 'Ha1', zeiden ze, zeker over Ie Père Joseph de Trembiay. de raadgever van Ri chelieu? Jacques heeft vorig jaar net zo'n briefje gekregen toen hij eminence grise gebruikte in de betekenis van 'nestor Gisteren was ik voor mijn werk in Amster dam en daar liep ik de heer H tegen het lijf H is een van de samenstellers van een be langrijk woordenboek Achter zijn geleerde brilletje met ronde glazen schitteren olijke ogen en wij zijn op voet van Hans en Joop met elkaar U ziet wol dat mijn kennissen kring met van do straat is Een van de pretti ge trekken van H is dat hij wekelijks deze stukjes leest en ze zelfs uitknipt en be waart Glimmend van pret kwam hij op me af en zei 'Jij krijgt vast en zeker binnenkort een brief van Van M Ik antwoordde ver baasd dat ik juist al post van hem ontvan gen had Maar hoe weet jij dat ik van hem een brief zou krijgen?' 'Dat zal ik je vertel len', legde H uit 'Jij hebt kort geleden m een van die stukjes van jo de uitdrukking eminence grise' gebruikt Maar je bedoel de er iets als 'grand okJ man' of 'nestor' mee Dat is glad verkeerd Een eminence gnse is iemand die in het geniep belangnjke personen adviseert Althans volgens Leo Alle andere Nederlanders denken or an ders over en zodra iemand het in Leo s ogen onjuist gebruikt. 6chnjfi htj hem of haar een bnefje om het uit te leggen Ik heb zelf ook al eens zo n bnefjo van hem gekre gen. Het heeft geloof ik iets te makon met een zekere Joseph de Trembiay. d<e "Hou maar op. ik weet er nu a»es van', onderbrak ik hem. 'maar in jouw eigen woordenboek staat 'mijn' betekenis n»et ge noemd1' En H opgewekt omdat zijn voor spelling bewaarheid was. zei Dat gaan we m de volgende druk dan ook meteen goed maken' haar vuist een dreun op de tafel. Daarop begon manlief haar uit te maken voor 'manwijf, waarna zij volledig over de rooie ging en hem letterlijk dreigde aan te vliegen. Toen ik haar later in wat rus tiger vaarwater vroeg naar het waarom van haar heftige reactie, zei ze dat er niets was dat haar zo diep in haar vrouw-zijn kwetste als zo'n uitdrukking als manwijf. Toch is dat tot op zekere hoogte merk waardig, want we leven nu in een tijd waarin het denken in tegenstellingen zoals oost en west, blank en zwart en ook mannelijk en vrouwelijk zijn beste tijd gehad lijkt te hebben. De immense popu lariteit van een popster als Michael Jack son is voor een deel juist hierop geba seerd. Zowel in optreden als uiterlijk Li hij bijna net zoveel vrouw als man. hij is eigenlijk allebei evenveel. De filmregis seur Steven Spielberger (die fan E T. en Empire of The Sunzei ooit: "Het is 'a ni ce place' waar Michael vandaan komt Hij bedoelde daarmee dat we in Mi chael's wereld met voor of de ene of de an dere (seks)rol hoeven te kiezen. We kun nen daar alles zijn wat we willen. Als man kunnen we er al de vrouwelijke en als vrouw al de mannelijke neigingen die ergens diep in onze geest verborgen zit ten. uitleven zonder ons er voor te hoeven schamen. Juist door Michaels tweeslach tigheid kunnen zowel mannen als vrou wen zich met hem vereenzelvigen en hem zien als iemand die ze zelf ook wel zouden willen zijn. Maar er is nog een andere, minstens zo belangnjke reden voor de fascinatie die van hem uitgaat. Door zijn man-en- -vrouw-zijn maakt Michael de indruk van volmaaktheid, van perfectie, van een persoon die niet zo nodig iemand van de andere kunne nodig heeft om zich com pleet. geaccepteerd en gelukkig te voelen Michael lijkt zonder meer 'af, terwijl wij gewone stervelingen allemaal nog 'af hankelijk zijn. Michael is daarmee de vleeswording van een oeroud beeld, waarin de volmaakte, de ideale mens wordt voorgesteld als een wezen dat zo wel man'als vrouw is. Er is een mythe (via de geschriften van de beroemde Griekse wijsgeer Plato aan ons overgeleverd), die wil dat er aanvan kelijk geen mannen en vrouwen waren maar alleen wezens die man-vrouw wa ren. Die wezens hadden vier armen, vier door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden benen en een hoofd met zowel aan de voor- als achterkant een gezicht en daaronder aan de ene kant hef lichaam van een man en aan de andere kant het lichaam van een vrouw. Deze schepsels konden ofwel rechtop lopen of zich via de radslag voortbewegen, maar ze konden elkaar niet in de ogen zien. Omdat ze zo machtig waren besloot de oppergod Zeus, die hen aan zich wilde onderwerpen, om ze in het midden van boven tot beneden door te snijden. De mensen die zo ontston den, voelden zich onvolledig, onvol maakt. Sindsdien is, zo zegt althans de mythe, overal ter wereld de eenslachtige mens, man of vrouw, door een diep heimwee gedreven op zoek naar zijn an dere helft, zijn wederhelft. Pas als hij die gevonden heeft komt hij tot rust en hij zijn 'thuis'. Deze mythe heeft, zoals vrijwel alle gro te mythes die de tand des tijds hebben doorstaan, een diepere psychologische betekenis. Die is dat ieder mens in het be gin, dat wil zeggen bij de conceptie en ge- boorte. veel meer man-vrouw is dan man of vrouw Daarvoor it overigens een heel eenvoudige verklaring. Bij alle zoog dieren en ook de mens is het basis-li chaam, ook bij de man, het vrouwelijke lichaam. Als een mannelijk embryo »n de baarmoeder wordt gecastreerd ont wikkelt het zich tot een lichaam met vrou welijke vormen/. Dat het vrouwelijke ba sis -1ichaam zich in iet* meer dan de helft van de gevallen tot een man ontwikkelt, komt door de hormonen, die onder in vloed van een bepaald chromosoom (het X-chromosoom, drager van genen of er felijkheidsprogrammas) bij mannen worden geproduceerd. Wat voor het lichaam al* geheel geldt, geldt ook voor de hersenen. De blauw druk of de basis-vorm van onze hersenen is van het vrouwelijke geslacht. Het i door hormonale invloed dat bepaalde verschillen tussen de hersenen van een man en van een vrouw ontstaan. Een van die verschillen is, dat het aantal verbin dingen tussen de linker- en de rechter- hersenhelft bij vrouwen groter is dan bij mannen. Reden waarom sommige we tenschappers zeggen dat de vrouwelijke hersenen evenwichtiger zijn dan de man nelijke). Daarmee hangt waarschijnlijk samen het feit dat de verschillende her senfuncties bij vrouwen beterover de bei de hersenhelften gespreid zijn dan bij mannen. Dat verklaart onder meer waarom bij bloeding of letsel in de linker- hersenhelft bij mannen het enige taai centrum) vrouwen drie keer minder kans lopen op taal- en spraakstoornissen dan mannen. Maar het punt t* dat we niet zeker we ten of dit soort verschillen alleen maar biologisch i* bepaald Het centrale ze nuwstelsel en de hersenen ontwikkelen zich bij meisjes doorgaans sneller tot hun volwassen toestand dan bij jongens Een cultuur die zoveel mogelijk specialisten CKies exact') wil hebben, heeft daarom waarschijnlijk meer kans van slagen bij yongens (op hun hersenen kun je langer specialistische' invloed uitoefenen) dan bij meisjes. Hoe meer iemand maar een kant van zijn hersenen gebruikt, hoe minder verbindingen er met de andere kant nodig zijn Met andere woorden, be paalde verschillen in denken en doen tus sen mannen en vrouwen zouden wel eens veel meer het gevolg kunnen zijn van de wisselwerking tussen omgeving en biolo gische uitru*ting dan van alleen hef iaat*te. Als we goed tot on* door laten dringen dat de oervorm van de hersenen bij man nen en vrouwen dezelfde is en dat het pas onder invloed van latere ingrepen zoals omgevingsinvloeden en de afscheiding van bepaalde stoffen i* dat u>c van el kaar gaan ver*chi!len f'van elkaar wor den gehaald' zoals Zeus dat deed in het verhaal van Plato), dan beseffen ue ook iets anders Namelijk, dat we wat betreft het meest belangryke dat onze hertenen herbergen, onze geest, veel meer op elkaar lijken dan we in feite voor u*aar willen houden. In psychologisch opzicht zijn we allemaal androgyn tandro komt van hef uioord voor man en gyn van het woord voor vrouw in het Grieks), zijn we alle maal 'manwijven' dus. Het zou u>el eens zo kunnen zijn, dal het gelazer in zoveel relaties samenhangt met het feit dat ue onszelf psychologisch verminken door alleen maar die kant in onszelf te ontwikkelen (f ie voor ons gevoel overeenkomt met wat we zien al* we in onze onderbroek kijken. En dat we het zelfde van onze partner verlangen. Zo van "ze mag op haar werk best 'het man netje' uithangen, maar thuis moet ze op de eerste plaats verzorgend, teder, vrou welijk zijn". Een Russische vrouwelijke collega ver telde me onlangs dat er in haar land, waar het voor vrouwen even gewoon u als voor mannen om een baan te hebben. driemaal per dag warm wordt gegeten Het probleem is alleen dat Russische mannen het niet tof hun taak rekenen voor dat eten te zorgen Ik vermoed dat Rusland niet het enige ontwikkelings land tt voor wat betreft de verzorgende geneigdheid van mannen Waarschijn lijk bedoelde de filmster Zsa Zsa Gabor het daarom heel letterlijk toen ze ooit zei "Macho does not make mucho".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29