Staatsman en dromer ^SPREEKUUR 'Alles waarmee hij in zijn tijd SHI worstelde is nu weer actueel SEts Tijd voor de griepprik Historicus uit Wassenaar schrijft biografie van 'paradoxale president' Woodrow Wilson door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 27 De problemen waarmee de Amerikaanse president George Bush momenteel in het Midden Oosten worstelt heeft hij voor een deel te danken aan een van zijn voorgangers: de democraat Woodrow Wilson, die van 1913 tot 1921 in het Witte Huis zetelde. Hoe moet in een roerig gebied waar de VS vitale belangen heeft de rust wor den hersteld? Moeten de in het verleden willekeurig getrokken grenzen in die regio gehandhaafd blijven? En kan een internatio nale organisatie als de VN een effectieve rol spelen? Vragen die rechtstreeks voortkomen uit de inspanningen van Wilson na de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) om op de conferentie van Ver sailles in 1919 een 'rechtvaardige vrede' te bewerkstelligen. Als gevolg daarvan werd de kaart van Europa en het Midden Oosten opnieuw getekend. En Wilsons geesteskind de Volkenbond, de voorloper van de Verenigde Naties, zou er op moeten toezien dat niet nogmaals een wereldbrand zou ontstaan. "Hij werd een groot president er hij faalde. Om die tragische paradox is zijn biografie gebouwd". door Eric-Jan Weterings Prof. Schulte Nordholt: "Ik heb een boek over Wilson ge- als politicus, als dichter en als m m historicus. Ik kei aan hem". (foto F.llrn M»rtrn»l "Mijn uitgever wilde de actualiteit er bij halen, want wie kende in Nederland nou eigenlijk Woodrow Wilson nog. Daarom heb ik in de inleiding van mijn boek ge schreven over de problemen in Oost-Eu ropa die op dat moment net speelden. Al les waar Wilson in zijn tijd mee worstelde bleek tot mijn verbazing nu weer zeer re levant". Aan het woord is J. W. Schulte Nordholt, emeritus hoogleraar Ameri kaanse geschiedenis aan de rijksuniver siteit Leiden. Toen hij in 1983 de Alma Mater verliet begon hij te werken aan een biografie van Woodrow Wilson, de 28e president van de Verenigde Staten. Eni ge weken geleden verscheen 'Woodrow Wilson, Een leven voor de wereldvrede', voor de wereldvrede'. De 70-jarige historicus schreef de inlei ding van zijn boek eind vorig jaar, toen de omwenteling in Oost-Europa nèt had plaatsgevonden. Voor hem een gelukkig toeval, want toen de grenzen in het ge bied werden vastgesteld, spande Wilson zich bijzonder in voor het zelfbeschik kingsrecht van volken die voor de Eerste Wereldoorlog in grote staten met kunst matige grenzen waren samengeperst. "Het probleem van het zelfbeschik kingsrecht is nu weer actueel, want alles wat in Oost Europa gebeurt heeft zijn wortels in wat de overwinnaars van de Eerste Wereldoorlog in 1919 hebben be kokstoofd. Als ik de inleiding een half jaar later had geschreven dan had ik over het Midden Oosten geschreven. Daar lig gen eveneens allemaal kunstmatig ge creëerde landen waar toen de grenzen van werden getrokken". Ook een vergelijking tussen de proble men van de Volkenbond en de Verenig de Naties ligt volgens Schulte Nordholt voor de hand. "Wat kan de VN doen na de Iraakse invasie in Kuwayt, wat kan president Bush doen? Wat heb je aan-een VN zonder werkelijke macht? Wilson heeft ontzettend met dat probleem ge worsteld en zijn oplossing was een Vol kenbond die door 'morele macht' haar gezag zou moeten vestigen. Dat was na tuurlijk onzin, maar wel heel typerend voor het romantische, optimistische 19e eeuwse gedachtengoed waarmee hij is opgegroeid". Paradox Woodrow Wilson werd in 1856 in Virgi nia geboren als zoon van een predikant. Aanvankelijk leek hij in de voetsporen van zijn dominante vader te treden, maar na een studie rechten die hem niet beviel koos hij voor geschiedenis. Rond de eeuwwisseling werd hij hoofd van de universiteit van Princeton, toen nog niet veel meer dan een onbeduidende platte landsuniversiteit. Onder de leiding van Wilson groeide Princeton uit tot het toonaangevende wetenschappelijke in stituut dat het nu nog steeds is. Zijn artikelen en zijn vele bevlogen toespraken over internationale zaken trokken de aandacht van de top van de democratische partij. Na een korte perio de als gouverneur van New Jersey werd' hij in 1913 tot president gekozen. Toen de centrale machten Duitsland en Oosten- rijk-Hongarije en de geallieerden Frank rijk, Engeland en Rusland elkaar in 1914 naar de keel vlogen, probeerde Wilson aanvankelijk de Verenigde Staten buiten het conflict te houden. Hij wilde niet dat de Verenigde Staten, het 'pure' Amerika, zich zou bezoedelen aan het conflict in de Oude Wereld. Ame rika zou als smeltkroes van alle volken de rol van bemiddelaar moeten spelen, waarbij de president voor zichzelf de rol zag weggelegd van 'opperste arbiter'. Drie jaar lang. tot 1917, zag Wilson kans de VS buiten de oorlog te houden. De door de Duitsers afgekondigde onbe perkte duikbootoorlog had toen al de no dige Amerikaanse schepen naar de bo dem van de Atlantische oceaan gejaagd. Op het moment dat de Duitsers Ameri ka's buurland Mexico een bondgenoot schap aanboden als dat land de VS aan zou vallen, schaarde Wilson zich aan de kant van.de geallieerden. "Dat gepraat over het 'pure' Amerika, is typisch voor een dichterlijke, romanti sche geest", constateert Schulte Nord holt. "Maar juist dat dichterlijke is zo boeiend in die man. Hoe kan iemand zo'n grote rol spelen in de internationale poli tiek en zich toch zo door zijn droombeel den laten meeslepen? Wilson werd een groot president en hij faalde. Om die tra gische paradox heb ik mijn boek ge bouwd". In 'Een leven voor de wereldvrede' vat de historicus het dilemma van de harde staatsman en de dichterlijke geest sa men: 'Amerika was uniek omdat het be langeloos was. Wilson bracht die gedach te vele malen naar voren, alsof hij als his toricus niet wist dat dat natuurlijk hele maal niet waar was. Maar hij verkondig de natuurlijk ook geen historische waar heid, maar een geloofswaarheid. Hij was opgevoed met de christelijke moraal van onzelfzuchtigheid En zQals een mens belangeloos moest zijn, zo ook een land, zo ook Amerika'. Versailles De opperste vredesduif zou na afloop van de oorlog in 1918 nog van een koude kermis thuiskomen. In 1919 vertrok hij naar Versailles om vanuit de gedachte 'Peace without victory' (Vrede zonder overwinning) een nieuwe wereldorde te scheppen. Duitsland, de aanstichter van de oorlog moest worden gestraft, maar niet geruïneerd. Dat zou alleen maar het voorspel voor een volgende oorlog inlui den. Wilson lanceerde met zijn befaamde veertien punten een liberaal programma voor de wereldvrede, met de Volken bond als sluitstuk: een internationale volkerenorganisatie die in de toekomst De tijd voor de griepprik is weer aange broken. Of er dit jaar weer een griepepi demie komt, is niet te voorspellen, maar voor een aantal mensen is inenting tegen de griep altijd aan te raden. Vele zieken huisopnamen en tientallen tot honder den sterfgevallen per jaar kunnen daar mee worden voorkomen. Al zijn de ge wone verkoudheden die we jaarlijks doormaken er niet mee te verhinderen. Griep of influenza is een vrij ernstige ziekte, iets heel anders dan de vele 'griep jes' die iedereen weieens heeft. Griep wordt veroorzaakt door het influenzavi- rus, waarvan drie 'typen' bestaan: het A-, B-, en C-virus. Het A-virus veroorzaakt de grote epidemieën, het B-virus de min der ernstige griep, het C-virus slechts een zware verkoudheid. Griep wordt van mens op mens over gebracht door 'druppeltjesinfectie': klei ne druppeltjes die het virus bevatten, die door praten, hoesten en niezen worden verspreid en lang in de lucht blijven rondzweven. Vooral in volle ruimten kan de verspreiding snel gaan. Een echte griep mag niet worden on derschat. Een paar dagen na de besmet ting ontstaat plotseling hoge koorts, vaak met koude rillingen. Er is sprake van hevige hoofdpijn, van spierpijnen door het hele lichaam en van een pijnlij ke droge hoest. Dat duurt enkele dagen tot een week, waarna de koorts zakt. Ook daarna kan de patiënt zich nog een of twee weken zeer slap en moe voelen. Omdat griep door een virus wordt ver oorzaakt. is er geen geneesmiddel tegen. Het lichaam moet het virus zelf overwin- oorlogen moest voorkomen. De Franse premier Clemenceau en de Britse rege ringsleider Lloyd George dachten daar anders over. Zij wilden Duitsland voor eens en voor altijd onschadelijk maken en moesten weinig hebben van de bevlo gen idealen van Wilson. "God had tien geboden nodig, Wilson veertien", consta teerde Clemenceau cynisch. In de onderhandelingen gaf Wilson op de meeste punten toe, om zijn Volken bond maar te redden. Duitsland voelde zich verraden, met op termijn alle gevol gen vandien. Teruggekeerd in Amerika wachtte Wilson een nieuwe teleurstel ling toen het congres tegen het Ameri kaanse lidmaatschap van de Volken bond stemde. De Verenigde Staten had den genoeg van Wilson's bevlogenheid en kozen voor het oude, beproefde isola tionisme. De president trok het land in, om zich over de hoofden van de volks- vertegenwoorgers heen rechtstreeks tot het volk te richten. Tijdens deze toernee kreeg hij een hersenbloeding, waarna zijn rol was uitgespeeld. Sympathie Schulte Nordholt vindt het een hachelij ke zaak om te speculeren over de vraag of de wereld er vandaag anders zou heb ben uitgezien als Amerika wel tot de Vol kenbond was toegetreden. "Dat is weer het beroemde 'als' in de geschiedenis. Wilson zei dat na twintig jaar weer een oorlog zou uitbreken als Amerika niet zou meedoen en dat is inderdaad ge beurd. Toch denk ik niet dat het veel uit gemaakt zou hebben. Waarschijnlijk zouden de Amerikanen de verzoenings politiek van de Britse premier Chamber lain hebben gesteund en die heeft de Tweede Wereldoorlog niet kunnen voor komen". De directe lijn die soms van het verle den naar het heden lijkt te lopen noemt de Wassenaarse historicus 'boeiend', maar het is voor hem niet de voornaam ste reden om zich met geschiedenis bezig te houden. "Een historicus vindt mensen interessant in hun situatie, los van de ac tualiteit. Ik heb een boek over Wilson ge schreven, omdat ik de man zo boeiend vind, als politicus, als dichter en als his toricus. Ik bewonder de man en ik heb soms ook een hekel aan hem". "Aan de ene kant is er zijn grote ambi tie om de wereldvrede tot stand te bren gen, hy zag wat na de grote slachting in de Eerste Wereldoorlog nodig was. Hij heeft de Volkenbond doorgedrukt met het idee dat daardoor oorlogen uitgeban nen zouden worden en daarmee was hij de eerste staatsman die de weg wees naar een betere wereldorde. Aan de andere kant is er het gemak waarmee hij geloof de in een moral force, het geloof dat de wereld beter zou worden. Irritant is voor al de zekerheid van die alwetende negen tiende eeuwse professor, de vanzelfsprc- kenheid waarmee hij mensen aan de kant schoof die hem voor de voeten lie pen. Naast een dromer kon hij ook een keihard politicus zijn". "Natuurlijk hebben alle beroemde mensen uit de geschiedenis een groot ego. anders waren ze nooit zo ver geko men. Niets in de geschiedenis is pure on nozelheid en iedereen is het produkt van zijn eigen tijd. Toch moetje oppassen als je zo lang met iemand bezig bent Je be grijpt zo'n man zo goed dat je je gaat ver eenzelvigen en alles begrijpen is alles verontschuldigen Tout comprcndrr, c'est tout pardonner. Dat zie je bij de Amerikaanse historicus Arthur Link. de opper-Wilsonian Hij is al enkele tiental len jaren met Wilson bezig en tot nu toe heeft hij 61 boeken met Wilson's corres pondentie uitgegeven en vijf delen van wat de biografie moet worden Gepoch Het laatste jaar van zijn presidentschap was Wilson tot weinig meer in staat. Zijn tweede echtgenote Edith Galt "Ik houd niet van dat mens met haar eeuwi ge gepoch en gestook m die afschuwelij ke autobiografie van haar", zo wijst Schulte Nordholt deze dame haar plaats - regeerde in zijn naam Bij de presi dentverkiezingen van 1920 behaalde de republikein Harding een grote overwin ning onder de leus 'Back to normalcy Wilson overleed vier jaar later. Inenting wordt aangeraden voor een aantal zogeheten risicogroepen Daaron der vallen mensen met longaandoenin gen, zoals astma, chronische bronchitis en emfyseem (CARA), cystic fibrosis, stoflongen, en mensen die aan hun lon gen geopereerd zijn. Verder mensen met een hartaandoening, zoals ntmestoorms- sen. een slecht functionerende hartklep of chronisch hartfalen, en na een hartin farct. Ook wordt het aanbevolen voor mensen met een stofwisselingsziekte, zoals suikerziekte, voor mensen met slecht functionerende nieren, en chroni sche stafylokokkeninfecties En het kan van belang zijn voor mensen met een ver minderde afweer, die bijvoorbeeld ont staat btj behandeling met afweer-onder- drukkende medicijnen of bestraling en bij sommige vormen van kanker Een ho ge leeftijd op zich is dus geen reden, al wordt er wel voor gepleit om iedereen boven de 65 jaar de prik te geven Omtrent de griepprik bestaan veel misverstanden Veel mensen zien er van af. omdat ze. ondanks de prik, toch griep jes krijgen De prik beschermt ook alleen tegen het dit jaar circulerende influenza virus (type A en B). maar niet tegen alle andere verkoudheden die enigszins ten onrechte ook gnep worden genoemd AI kunnen ook deze griepjes complicaties hebben, de echte griep is wat dat betreft toch het meest gevreesd, en daarom is inenting wel degelyk van belang Nade len zijn met aan de inenting En als de huisarts een reden voor inenting aanwe zig acht, wordt de prik door het zieken fonds vergoed In Nederland wordt men in het alge meen niet opgeroepen voor de griepprik. De meeste huisartsen zullen hun patiën ten wel waarschuwen, maar niet ieder een wordt daarmee bereikt Mensen die ervoor in aanmerking denken te komen, zullen zich meestal zelf moeten aanmel den. nen, we kunnen alleen de symptomen verlichten. Een pijnstiller die ook de koorts drukt, zoals paracetamol, kan het leven wat aangenamer maken. Verder is het vooral voor kinderen en ouderen van belang om veel te drinken: door de hoge koorts droogt het lichaam sneller uit. Griep is op zich dus al een nare ziekte. Bij mensen die er gevoelig voor zijn, kan het allemaal nog vervelender worden. Het virus beschadigt namelijk de bin- nenbekleding van de luchtwegen. Die binnenbekleding bestaat voor een deel uit trilhaarcellen, cellen die bedekt zijn met kleine haartjes die in een voortdu rende zwiepende beweging alle slijm, vuil en bacteriën uit de luchtwegen ver wijderen. Als deze cellen beschadigd worden, kunnen bacteriën hun kans grij pen en 'bovenop' de griep een ontsteking veroorzaken: een bronchitis of een long ontsteking. De verschijnselen van bronchitis be staan uit aanhouden of opnieuw ont staan van koorts en ophoesten van slijm dat vaak geel of groen gekleurd is. Als er benauwdheid bijkomt of pijn bij de ademhaling, kan er sprake zijn van een longontsteking. Zo'n ontsteking mbet worden behandeld met antibiotica, en geneest dan in het algemeen goed. Maar als iemand een verminderde weerstand heeft, of als hart of longen verzwakt zijn. kan dit soms wel eens gevaarlijk worden. Gevreesd is een longontsteking door bepaalde bacteriën, stafylokokken, die zeer snel kan verlopen. Deze bactenen veroorzaken onder meer steenpuisten, maar komen bij andere mensen ook zon der problemen op de huid voor. Deze complicaties zijn de belangrijkste reden waarom inenting voor bepaalde mensen wordt aangeraden. Omdat er geen geneesmiddel tegen griep is. kan de ziekte alleen met behulp van inenting of vaccinatie worden voor komen. Bij inenting wordt het virus in een onschadelijke vorm ingespoten, zo dat het lichaam er afweerstofïen tegen vormt zonder ziek te worden. Als men het virus dan later tegenkomt, is het af weersysteem daarop voorbereid en wordt het direct onschadelijk gemaakt Het lastige van het influenzavirus is nu, dat het voortdurend van gedaante verandert. Daardoor is het ook mogelijk om elk jaar opnieuw griep te krijgen het lichaam herkent het virus dan niet meer. Die verandering is niet ieder jaar even groot; als het virus slechts een klein beetje verandert, kan het zich niet goed onder de bevolking verspreiden. Eens in de dne, vier jaar is het echter to sterk ver anderd dat het zich ongeremd kan ver spreiden. en dan ontstaat een epidemie. Ongeveer eens in de dertig jaar duikt een geheel nieuw influenzavirus op. waar schijnlijk afkomstig van dieren, en dan kan een epidemie over de hele wereld ontstaan: de beruchte pandemie Vanwege deze eigenschap van het vi rus moet ook het vaccin elk jaar worden aangepast. Over de hele wereld wordt daarom nauwkeurig in de gaten gehou den welk virus de ronde doet, zodat men aan het begin van het griepseizoen het juiste virus gebruikt voor de bereiding van het vaccin. Inenting tegen gnep kan het beste in november plaatsvinden. Het vaccin heeft ongeveer drie weken nodig om zijn werk te doen. en de meeste ziektegeval len treden op in december en januari Vaccinatie is elk jaar opnieuw nodig, vanwege de verandering van het virus, en omdat het vaccin na die tijd uitge werkt i*.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27