Bayrut: het stenen bruidsbed m 'De stad is duizend keer gestorven, ze is duizend keer weder opgestaan' ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 2 door Cees van Zweeden "Dit is Bayrut". Die indruk hadden wij ook al. Zestien keer hadden wij de loop» van een mitrailleur op ons gericht gezien, en telken male had een andere 'snor' een vinger aan de trekker gehad. Er was een Syrische snor geweest, een sji'itische, een maronitische. Zelfs was de grauwig- gele taxi een doorlaatpost van het gere gelde Libanese leger gepasseerd. Als de vooroorlogse Plymouth in de in vallende duisternis tot stilstand komt. zijn de letters nog juist leesbaar: 'Hotel Alexandre'. We zijn aangeland in Ashra- fiyéh, het hart van christelijk Oost-Bay- rut en bolwerk van de gevreesde falan- gistische militie. Als er de komende da gen ergens gevechten uitbreken, is het waarschijnlijk hier. Niet dat Ashrafiyeh zijn deel van de oorlog nog niet heeft gehad. Vorig jaar lag de wijk twaalf maanden lang onder Syrisch vuur, en de eerste helft van dit jaar waren de granaten afkomstig van de christelijke 'generaal' Aoun. Toen wij hier vorig jaar oktober logeer den, vertoonden de muren ook al kogel gaten. maar nu is de ventilatie in Hotel Alexandre toch beter. Alle ramen in het vi jf verdiepingen hoge gebouw zijn ver brijzeld, de spiegels in het restaurant ge broken, morsige kleedjes voor de eeu wigheid aan de tafeltjes vastgeklonken door centimeters lange granaatscherven. Hotel Alexandre werd getroffen door 36 bommen. Licht geweervuur Maar dat is voorlopig verleden tijd. De lucht boven Bayrut is opgeklaard, en buldozers zijn begonnen met het slech ten van de 'groene lijn' die de stad ver deeld hield. De weg Damascus-Bayrut is voor het eerst sinds zeven jaar weer open. de koers van het Libanese Pond is gestegen. De weerman, die de afgelopen vijftien jaar met zulk een pijnlijke nauw keurigheid onafgebroken bombarde menten en zware artilleriebeschietingen voorzag, voorspelt nu alleen nog 'licht geweervuur'. Dat heeft Bayrut allemaal te danken aan Saddam Husayn van Irak. die met zijn invasie van Kuwayt enige onwaar schijnlijke bondgenootschappen smeed de. Nooit hadden de Syriers het aange durfd om de opstandige christelijke 'ge neraal' Aoun uit zijn paleis in Baabda, bij Bayrut. te bombarderen. Zij mochten is lamitisch West-Bayrut controleren, van daaruit hun kanonnen op Aoun richten, maar het luchtruim boven Libanon bleef het domein van de Israëlische F-15's en F-16's Dat was een ongeschreven wet. die dc Syriers maar al te graag eerbiedig den. nadat een confrontatie met de Israë lische luchtmacht hun jaren geleden ruim 80 toestellen had gekost. Door de Golfcrisis kwamen de Syriers echter in de Saudische woestijn zij aan zij te liggen met de Amerikanen en voor het eerst sinds lange tijd bracht de Ame De weg van luchthaven naar hotel voert langs puin hopen, gehavende huizen, bomkraters. verminkte bo men, autowrakken en vuil nisbelten van alpine-afme tingen. Na een half uur duikt het eerste onge schonden huis op; fier als een bunker van onverzet telijkheid in het puin. "Boem, boem!", zegt de chauffeur verklarend, en gebaart werktuiglijk naar de omliggende stad. "Dit is Bayrut". Na de val van de christelijke generaal Aoun is de stad ontwaakt uit een nachtmerrie, de lucht is op geklaard en de groene de marcatielijn die de stad ver deelde wordt geslecht na het regeringsbesluit de hoofdstad militie-vrij te ma ken. Op de muren verschij nen posters met het beken de opschrift: 'Bayrut - ze is duizend keer gestorven, ze is duizend keer weder opgestaan'. De vraag is al leen hoe lang het dit keer zal duren. Wrang beeld in Bayrut: kinderen die oorlogje spelen. Waar het toe leidt tonen de foto's rechts en onder. rikaanse minister van buitenlandse za ken weer een bezoek aan Damascus, tot dan beschouwd als een kweekvijver voor terroristen. Korte tijd later volgde de Syrische luchtaanval op Aoens pa leis. Het was een kort, doelgericht bom bardement door enkele Syrische vlieg tuigen precies zoals de Amerikanen en Israëliërs hadden voorgeschreven. Maar de raid was uiterst effectief. Tweeëneenhalf uur na het begin ervan stapte de man die had gezworen nooit voor de Syriërs te buigen, in een tank en reed de Franse ambassade binnen. Precies achttien maanden had Aoun op de heuvels in Baabda de eerste viool ge speeld, achttien bloedige maanden. Door de ziekelijke president Amin Gemayel als zijn opvolger aangewezen, slaagde Aoun er niet in de moslims voor zich te winnen. Daarop verklaarde hij de mos lims de oorlog en het gevolg was een ar- tillerieduel dat vorig jaar oktober in een wapenstilstand eindigde. Bayrut her ademde. In de Saudische stad Taïf kwamen Li banese leiders samen om een nieuwe re gering te smeden, die recht deed aan alle groeperingen in het land. Aoun erkende de regering niet en binnen enkele dagen na zijn benoeming werd de leider ervan, president René Mouwad, vermoord. Mouwad werd echter opgevolgd door Elias Hrawi en zo kon het land dat aan al les gebrek heeft, het nieuwe jaar toch nog ingaan met twee regeringen: die van Aoun en die van Hrawi. Aoun. die de eigenschappen van Na poleon en Don Quichotte in zich vere nigt, had na het twaalf maanden lange ar tillerieduel met de Syriërs de smaak goed te pakken. Begin dit jaar verklaarde hij de falangistische militie van dr. Gea- gea, zelf ook een erkende mafioso, de oorlog. Aoun dacht 'enkele uren' nodig te hebben om de falangisten uit Ashra fiyeh in Oost-Bayrut te verdrijven, maar toen zes maanden later de kanonnen zwegen zat Geagea nog altoos op zijn troon. Aoun. ooit het idool van de christenen, had zijn doodvonnis getekend. Ander- halfjaar was de 'generaal' hun president geweest en wat had het opgeleverd0 Ruim 2.500 doden, een veelvoud aan ge wonden, een materiele schade van 16 miljard gulden en een falangistische mi litie die bereid was de Syriers binnen te laten. Aoun's droom van een Libanon zonder Syrische bezettingstroepen was een nachtmerrie geworden. Maar toen de stad vorige week uit die nachtmerrie ontwaakte, kwam zij meteen tot leven. De winkeliers haalden de zakken weg waarachter hun etalages anderhalf jaar lang verborgen waren ge gaan, christenen waagden zich weer in islamitisch West-Bayrut en in het sji'iti sche stadsdeel bi j Galerie Semann, dat er uitziet als Dresden 1945, begroeven Hez bollah- en Amal-strijders hun strijdbij len. Op de muren verschenen posters van de stad met het bekende opschrift: 'Bayrut ze is duizend keer gestorven, ze is duizend keer weder opgestaan' De vraag is alleen: hoe lang zal de we deropstanding deze keer duren? Voor Dany Chamoun. de gematigde en alom gerespecteerde christelijke politicus, duurde zij tot afgelopen zondagochtend, vijf voor half zeven. Toen kreeg Cha moun bezoek van twee mannen in een uniform van het Libanese leger, een kle dij die in het land van de ceder meer ver hult dan onthult. Zes seconden later wa ren hij, zijn Duitse vrouw en hun twee kleuters dood. Kaarsjes Als wij bij zijn flat aankomen in de ber gen bij Baabda, staat de lijkwagen voor de deur. Het enige dat verder nog herin nert aan de slachting, zijn de kaarsjes op elke verdieping één. Dany Chamoun woonde op de vijfde etage. Een jonge vrouw met een oud gezicht doet open. Zij is Jeanette. de Libanese bediende die zich met Chamouns negen maanden oude baby in de badkamer ver stopte toen de gemaskerde mannen hun werk deden. "De mannen hadden beneden de con cierge bedreigd, die vervolgens de deur opende en hen naar boven leidde", ver telt Jeanette in afgebeten zinnen. "Ge rustgesteld door de stem van de concier ge deden we open. De mannen vroegen om Dany Chamoun. die daarop, gekleed in een peignoir, zijn kamer uit kwam. Hij werd onmiddellijk in zijn gezicht en zijn borst geschoten" Jeanette wijst naar de hal. "Dat gebeurde hier" "Zijn vrouw kwam aangerend en werd ook neergeschoten. Toen was het de beurt aan de kinderen. De oudste, zeven jaar. rende huilend weg. de naam van zijn vader roepend". Jeanette staat op en zegt: "Kom mee naar de kinderkamer, ik zal u laten zien waar ze hem in zijn ge zicht schoten" De bloedvlekken spre ken voor zich. Het kind werd vermoord voor de deur naar het balkon, naast de speeltent in zijn kamertje. "Daarna werd de jongste kleuter. Cha mouns 5-jarig zoontje, doodgeschoten. Hij werd vermoord terwijl hij in zijn bed je lag te huilen. C'est tous, monsieur. De mannen trokken de deur achter zich dicht en vertrokken in alle kalmte". Dany Chamoun had altijd een aantal lijfwachten gehad, maar die hadden hun wapens moeten neerleggen nadat de Sy rische en Libanese regeringstroepen, na de val van Aoun, Baabda waren binnen getrokken. Chamoun voelde zich al en kele dagen bedreigd. Onbekenden hin gen rond in de buurt van het luxe fiatge bouw en informeerden waar de ingang van Chamouns appartement was. Voor de politicus was dat voldoende reden ge weest premier Sélim Hoss op te bellen en om bescherming te vragen. De premier beloofde enige lijfwachten te sturen, en een dag voor de fatale zon dag had mevrouw Chamoun nog tegen de buren gezegd: "Vanaf nu zal het beter worden. We hebben garanties gekregen van de regering". Maar toen de gemas kerde mannen aanbelden, waren de lijf wachten nog niet gearriveerd. Gehavend paleis De weg naar Deir al Kamar, Chamouns geboortedorp in het Chouf-gebergte. waar hij begraven zal worden, kronkelt langs een aantal monumenten van vijf tien jaar burgeroorlog. Het Baabda-pa- leis. dat tien dagen geleden door de Syri sche luchtmacht werd gebombardeerd, is zwaar gehavend. Maar op de poort naar het paleis zijn de letters nog te lezen 'God bless our Home'. President Hrawi, de man die de Syriers om militaire bij stand verzocht, heeft nog niet zijn intrek genomen in zijn 'huis', maar zijn foto's hangen al aan de verbrokkelde muren Een van Hrawi's eerste daden na de val van Aoun was de heropening van Galerie Semann. de toegangsweg tot het stads deel waar alle ellende van vyftien jaar burgeroorlog bijeenkomt Hier woedde de bloedige oorlog tussen Hezbollah en Amal. hier werden duizenden Palestij- nen m Gestapo-styl door christelijke mi litieleden afgeslacht, hier slijten de wes terse gijzelaars in ondergrondse kelders hun dagen. Dit is een no-go-area. en de chauffeur wordt uiterst zenuwachtig als wij uit stappen om foto's te maken van de puin ;'\?f -'V.' Wv' -*• .VI, wv' J.'- j&Ï. hopen waaarop de afbeeldingen van Khomeiny en Khamenei prijken. Maar de zwaarbewapende Hezbollah-strijders knikken ons vriendelijk toe de tijd van de ontvoeringen is voorlopig voorbij. Via Galerie Semann. Terry Waite. Sa- bra en Chatilla. lijkt het spoor der vernie ling langs misschien wel het meest fameuze oorlogsmonument de restan ten van het Amerikaanse militaire hoofd kwartier dat in 1983 door een kamikaze- moslim werd opgeblazen. Meer dan 200 mariniers vonden de dood; voor presi dent Reagan het sein om zich uit het Li banese moeras terug te trekken. Langs de kustweg naar het zuiden zijn bermen vol vuilnis de enige herinnering aan de oorlog. Dit is wat er gebeurt als de vuilnisophaaldienst vijftien jaar lang staakt. De laatste kapotgeschoten huizen van Bayrut liggen alweer kilometers ach ter ons. maar aan het lint van stinkend af val is nog altijd geen einde gekomen. Het was deze rottende berm, paradijs voor ratten en ander ongedierte, die de firma Stimorol uitkoos voor enige nieuwe re clameborden met het wervende op schrift: 'strong taste fresh breath'. Geheimzinnig Deir al Kamar is een middeleeuws dorp dat, hoog gelegen in het Chouf-gebcrgte. verscholen gaat achter een grijze nevel. Het dorp is christelijk, maar het zijn de bevriende Druzen die er de wapens dra gen. Het Chouf-gebergte is het domein van de Druzen. sinds de geheimzinnige sekte er in de vroege middeleeuwen neerstreek. De Druzen zijn geen christe nen en geen moslims, ze zijn Druzen Maar bovenal ze beschikken over de best bewapende en getrainde militie van heel Libanon. Op het dorpsplein van Deir al Kamar hebben enige honderden Druzische geestelijken zich op houten stoeltjes te gen de Maronitische kerk genesteld waar de begrafenisplechtigheid zal plaatsvin den. In hun midden zit een man in een zwart pak met zwarte stropdas, het wei nige haar zorgvuldig achterover ge kamd: Druzenleider Walid Jumblatt "Nee. nu niet", zegt hij geergerd als wij hem enkele vragen willen voorleggen "Dany Chamoun was een goede vriend van mij. Maar waarom komt u straks met naar mijn paleis, dan kunnen we samen de lunch gebruiken?". Het paleis is vanaf de weg nagenoeg onzichtbaar, hoewel dat moeilijk voor stelbaar is voor wie de uitgesleten trap pen heeft beklommen en vanuit de ont vangstkamer uitziet over het 'dal van smaragd'. Alleen een kleine tank ver raadt dat de oprijlaan naar het huis leidt van een voorname familie. Het paleis dat de Jumblatts 200 jaar ge leden pp deze plek lieten oprichten, houdt het midden tussen een kasteel en een klooster. Een dicht dak van klim planten verschaft het huis, dat tegen de berghelling ligt aangeklemd, een perfec te schutkleur en via een stelsel van on deraardse gangen wordt een kolkende beek over de binnenplaats geleid een permanente bron van puik drinkwater. Walid Jumblatt komt de ontvangstka mer binnen, een glas witte wijn in de hand, en nodigt de gast aan de dis. Zgn vrouw, een Arabische van prinsesachti ge schoonheid, vult glazen met wijn, een handeling die ze nog talloze malen zal herhalen (vooral bij Walid). Op een hou ten bank ligt een jonge boxer te slapen, boven de massieve deur hangen twee ge weren met de loop naar boven. Is dit Li banon 1990° Belang Zwijgend werkt Jumblatt de rijk schalen af, veegt zijn mond af met het satijnen servet, leunt achterover en zegt in ac centloos Frans: "Wat kan ik voor u doen?" Jumblatt zucht en zegt "Op stomme vragen geef ik geen antwoord" Zijn vrouw glimlacht en vult zgn glas op nieuw. waarna de tafelheer vervolgt "Het feit dat ze ook zijn vrouw en kinde ren hebben vermoord, betekent dat ze de hele politieke dynastie van de Cha mouns wilden uitroeien Wie denkt u dat daarbij belang zou kunnen hebben0" Wij denken dat dat misschien Geagea kan zijn geweest, de christelijke leider die graag voor de hele Maronitische ge meenschap wil spreken Is Chamoun door Geagea uit de weg geruimd'' Jumblatt: "U begint het al te begrij pen". Zou Geagea bereid zijn om zijn falan- gtstische militie uit Oost-Bayrut terug te trekken? Jumblatt opnieuw "Ik ben nu te moe om daarover na te denken. Ik weet het niet Maar als hij het zou doen. wat is dan het verschil? Dan gaat hg gewoon met zijn bende buiten de stad zitten Hu moet zijn militie ontbinden, daar gaat het om" Is Jumblatt bereid zijn militie te ont binden teneinde de regering van Liba non de macht te geren waarmee de bur geroorlog beëindigd kan worden''" Jumblatt schatert het uit "Natuurluk. als dc andere milities geluktijdig ontbon den worden. Maar dan heb je wel een Amerikaans Awacs-vltegtuig nodig om dat te controleren" Hg lacht opnieuw 'Er is geen fair play meer Ik ga mijn mi litie niet ontbinden omdat onze geliefde president of onze beroemde minister van defensie dat vraagt Voor hun garanties voor de veiligheid van mun volk geef ik geen cent" Bg het afscheid zegt hij "Deze week is met de moord op Dany Chamoun weer bewezen dat een sterke centrale regering in dit land een fictie is Je gelooft toch niet dat de daders ooit gepakt worden0 Ik ben heel pessimistisch over de toe komst van Libanon".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25