Requiem voor 'n sportmonument Klappen bij de ingang §F [ATERDAG 27 OKTOBER 1990 m PAGINA 23 Olympisch Stadion Licht-primeur De laatste stuiptrekkingen van het BIJLAGE VAN HET LEIOSCH/ALPHENS DAGBLAD Morgen, zondag, Ajax tegen PSV. In een vol Amsterdams Olym pisch Stadion. Een kleine historische gebeurtenis, want daarna zal waarschijnlijk nimmer meer het bordje 'uitverkocht' bij de kas sa's hangen. Waar Wenen, Los Angeles, Berlijn en Stockholm hun oude Olympische sportarena's als cultureel erfgoed koesteren, kent Amsterdam geen genade met dit sportmonu ment. Nog een maand of tien en de creatie van architect Jan Wils valt ten prooi aan de slopershamer. Terecht, zeggen velen. Een verlies, menen sommigen. Het Olympisch Stadion. Voorde laatste keer. Een plek die in gezelligheid niet onderdoet voor een irematorium, of een van de mooiste stadions van Europa? door Rik Planting en Wim de Wagt ^ovend en vernietigend. De waardering roor het geesteskind van architect Jan Vils heeft de afgelopen 62 jaar nogal ge varieerd. Karei Lotsy, de legendarische voortrekker van Orarye, kon in 1937 zon- ier van kleur te verschieten nog zeggen, lat de betonnen arena "een grootschen ijd voor de Nederlandsche sport had in- jeluid". Het Nederlands elftal had juist een jouden periode van 15 wedstrijden ach- er de rug, waarin slechts eenmaal werd verloren. Achtmaal speelde Nederland »en wedstrijd in het Amsterdamse sta- iion- achtmaal werd niet verloren. Lo gisch dat Lotsy het stadion "een der al- "i ermooiste van Europa" vond. Kroon De loftuitingen die de sporttempel de ïerste jaren na de bouw ter gelegenheid van de Olympische Spelen in Amster- lam 1928 ten deel vielen doen nu over dreven aan. Maar sport was toen iets nieuws. Idealisme vierde hoogtij. 'Mens >ana in corpore sano', 'Een gezonde geest n een gezond lichaam'. Het credo doet .egenwoordig oubollig aan, maar lag ;oen bestorven in de mond van sportlief- nebbers, bondsbestuurderen en gym- nastiekonderw ijzers. Velen beschouwden de Spelen van 1928 als de kroon op het ontwikkelings werk van sportbonden die als paddestoe len uit de grond waren geschoten. De Spelen, vond het NOC, verdienden een monument dat in lengte van jaren de her innering hieraan levend zou houden. Architect Wils, zelf een verwoed sport beoefenaar, sloofde zich uit. Maar ook in aar die tijd kon lang niet iedereen zich in het antwerp vinden. "Dit bouwwerk bete kent geen evenement in de architec tuur", bitste collega-architect Arthur Staal kortaf. In de loop der jaren is de weerstand al maar groter geworden. Verwaarloosd, leeg en verlaten. Het beton dat eens ter meerdere eer en glorie van de 'Olympi sche Gedachte' in kuipvorm werd gego ten, verkruimelt onder de afwezigheid van stampvoetende mensenmassa's. Vooral in de tweede ring, toegevoegd in 1937, is tegenwoordig een treffende illu stratie te vinden van het woord 'beton rot'. "Een kwestie van mis-management", zegt Victor Freyser, architectuur-histori cus en 'Wils-kenner'. "Door de jaren heen is er te weinig onderhoud geweest. Het stadion kan worden opgeknapt. Maar: hoe belangrijk vind je het bouw werk? Het is een kostenkwestie". Geen goede bedrijfsvoering? Volgens stadion-directeur Otto Roffel valt dét hem niet te verwijten. De gemeente Am sterdam des te meer. Door getreuzel en politiek spel van de stadsbestuurders konden, volgens Roffel, de noodzakelij ke verbeteringen aan het stadion nooit plaatsvinden. "In 1978 hebben we het eerste gesprek met de gemeente gevoerd over de toekomst van het Olympisch Sta dion. En we zitten nu al twaalf jaar te wachten wat precies gebeuren gaat. In al die jaren hebben we natuurlijk alleen het hoodzakelijke onderhoud gedaan. Maar dan prys je jezelf natuurlijk wel uit de markt". Hypermodern Eens was het stadion hypermodern. Wils, aan het begin van zijn loopbaan aangesloten bij de De Stijl-beweging van Piet Mondriaan, stond te boek als een ge talenteerd architect. Om de bouw tot een goed einde te brengen bezocht hü-bui tenlandse stadions. Hy bestudeerde de olympische terreinen in Stockholm (1912), Antwerpen (1920) en Parijs (1924). Wils puzzelde en combineerde de goede onderdelen. Zo garandeerde de concentrische vorm met tribunes het beste uitzicht voor de toeschouwers. Voor het eerst in de geschiedenis van de Spelen was het hoofdstadion geïntegreerd met de ande re gebouwen en terreinen van het com plex. De situering in de toen park achtige omgeving heeft Wils waarschijn lijk afgekeken van Duitse stadions. Hoe dan ook. Wils won er bij de olympische kunstwedstrijden van 1928 zowaar een gouden medaille mee in de afdeling bouwkunst Over het stadion is de laatste jaren veel gezegd, geschreven en. vooral, geroepen. Merkwaardig is dat juist de historische kant van het sportbolwerk, en dan met Foto's en tokstbijdrarcn Ruud Paauw Sinds 1914 beschikte Amsterdam over een stadion, ontworpen door architect Harry Elte. dat plaats bood aan zo'n 28.000 toeschouwers. Het lag op een paar honderd meter van het huidige Olympisch stadion foto linksen er werden voetbal- en wielerwedstrijden gehouden tot het in 1929 werd afgebroken. Toen de Olympische Spelen van 1928 aan de hoofdstad waren ge gund werd al spoedig duidelijk dat er een groter stadion dan dat ran Elte nodig tras. Met de bouw van het Olympisch stadion kon echter niet meteen worden begonnen. Het stuk grond dat er voor was uitgezocht was moerassig en werd doorsneden door tal ran sloten Er moest een kwart miljoen kubieke meter zand op voordat het geheel bouwrijp was. Op 18 mei 1927 legde prins Hen drik. bijgestaan door architect Jan Wils, de eerste van m totaal 2 mil joen bakstenen die roor de boutr no dig waren. De bouwkosten K-droe gen alles inbegrepen 2.371.380 gul den en 76 centen. Daarvoor had men een sportaccommodatie met een wielerbaan, een atletiekbaan en een voetbalveld. Een groot mysterie bleef lang hoe veel toeschouwers het stadion nu ei genlijk kon beratten. Architect Wilt ging uit van ongeveer 40 000. maar er werd lang gegoocheld met cijfers Toen puntje bij paaltje kwam ble ken er tijdens de Spelen slechts 31.600 personen in te kunnen, nau welijks 4.000 meer dan in het oude stadion. De toenmalige directeur van het stadion. Jan ran den Berg. zorgde nog voor een komische noot in de discussie door te verklaren dat er in de zomer meer mensen in kon den. want dan waren ze minder dik gekleed Met het toeroepen t>an de tweede ring in 1937 kwam de capaciteit op 60.000 toeschouwers. Zuid-Oost bedragen minimaal 235 mil joen. wat een jaarlijkse tekort van onge veer 20 myoen gulden inhoudt. 'Tel uit je winst. Ajax zal dat met z'n achttien thuiswedstrijden echt niet kunnen be happen. De financiering zal misschien nog rondkomen voor dat nieuwe sta dion. Maar op wie worden de jaarlijkse lasten verhaald7 Juist op de burgers" De kans dat het nieuwe stadion er komt schat Roffel "op niet meer dan twintig procent". Het stadion in Zuid- Oost zal op z'n vroegst in 1994 speelklaar zijn Maar de sloopploeg staat al in okto ber 1991 bij het Olympisch Stadion voor de deur En Ajax dan7, vraagt Roffel re torisch. Waar moet Ajax zijn wedstrijden spelen, die het toeschouwersgemiddelde ieder jaar zo lekker omhoog krikken7 Status Met wat voor verliezen het stadion ook draait en wat voor bouwval de creatie van Wils momenteel is. een ding staat als een paal boven water de grond waarop het stadion staat is goud waard "De mooiste lokatie van Amsterdam zegt Maunts Klaren Wonen in Zuid, is wonen op stand Dat weet Klaren, dat weet iedere Amster dammer "Dat maakt de grond veel geld waard. Zo'n plan valt echt met in de Indi sche buurt of in Noord te realiseren Veel mensen verlenen status aan de buurt waarin ze wonen". Helemaal, ongelyk lijkt Roffel dus vooralsnog niet te heb ben. Op 1 november aanstaande zal de stadsdeelraad ongetwijfeld 'ja' zeggen te gen het plan. Dat is althans de verwach ting. Volgens Douwe Tiemersma. de wethouder Ruimtelyke Ordening en wo nen-werken van de stadsdeelraad Zuid, hoeft op uitstel van sloop niet te worden gerekend. "Voor die paar grote wedstrij den per jaar van Ajax een heel bouwpro ject jarenlang uitstellen7 Nee" Ferme taal. En de Grocn-Linkse Tie mersma heeft recht van spreken sinds de stadsdeelraad Zuid vanaf dit voorjaar de bevoegdheid om te beslissen van de ge meente overnam. Het enige dat niet te gen de grond moet is de 46 meter hoge Marathontoren 'De asbak', zoals hy in KLM-vhegers-jargon heet, zal vermoede- lyk de enige tastbare hennnenng blijven aan de sporttempel. Tenminste, als er met een bulldozer per ongeluk tegenaan rydt Binnen een jaar moet de sloop van het stadion zyn voltooid, want de eerste paai voor de nieuwbouw gaat in augustus 1992 de grond in. En wat is dan verloren gegaan7 "Vroeger zal 't stadion mis- ohien wel aardig om te zien zyn ge weest". zegt wethouder Tiemcrsm- "Maar nu7 Nee. het stelt niet veel voor Freyser ligt evenmin wakker van de sloop Maar. zegt hy. eerst moet nog maar eens worden bewezen dat het nieuwe Strandvhet-stadion een goede vervanger is. "De Nederlandse zuinige mentaliteit kennende zal het nieuwe stadion func tioneel zyn Maar ook met meer dan dat Ik vrees dat in Amsterdam geld de voor naamste factor zal zyn, met als resultaat een stadion met veel minder architecto nische allure En dan is toch sprake van een groot verlies D»c mening deelt Roffel Uiteraard Ik bedoel dan de lokatie Die blyft per fect voor een stadion Maar het stadion zelf, ja. dat heeft z'n tyd wel gehad maar de gemeente is niet onder de in druk en veegt de papieren in een bureau la. Strandvliet In juni 1987 hakt Amsterdam de knoop door: het stadion moet wyken voor nieuwbouw. In Amsterdam Zuid-Oost moet een nieuwe sportaccommodatie komen, waarvan Ajax de hoofdbespeler is. Geraamde kosten (voorlopig) 235 mil joen gulden. Roffel komt echter terzelf- dertyd met een renovatieplan voor zyn stadion op de proppen. "Dat plan staat nog steeds als een huis", zegt Roffel, nu drie jaar later. En. zegt hy. het is heel wat goedkoper dan het Strandvliet-project in Zuid-Oost Met nauwelijks verholen cynisme, maakt de voormalige Groningse doel man een rekensommetje. De renovatie is becijferd op circa 75 miljoen gulden, wat op jaarbasis een exploitatietekort van een half tot één miljoen gulden oplevert. De kosten van het nieuwe stadion in Een Jaar na de Spelen had het Olym pisch stadion een primeur voor het Europese vasteland: de eerste bij kunstlicht gespeelde voetbalwed strijd. ter gelegenheid van de Edison- week in de hoofdstad. Het was overigens de verlichting wel. Van bet Amsterdamse trambe drijf had men een aantal tramdraden geleend en die op vijftien meter bo ven het veld gespannen, vastgemaakt aan de daken van eretribune en ma rathontribune. Aan de draden waren 64 lampen gehangen. Wonder boven wonder werd tijdens de wedstrijd (Amsterdams elftal tegen PSV) geen enkele lamp geraakt. In 1934 kreeg het stadion de lieht- masten die het nu nog heeft. Fc Amsterdam De discussie over het voortbestaan van het stadion komt zo halverwege de jaren zeventig op gang. Het stadion wordt nau welijks nog gebruikt en met het jaar maakt het een meer desolate en verwaar loosde indruk. Vanuit de buurt groeit in die jaren de oppositie tegen stadion Zakelijk gezien loopt het met Olym pisch Stadion m die tijd al lang niet lek ker meer. De verliezen worden jaarlyks groter. In het boekjaar '71-'72 wordt nog een kleine netto-winst gemaakt van circa duizend gulden. Aan het einde van het decennium komt de directie op jaarbasis al tonnen te kort. Niet helemaal onverklaarbaar alle maal. Na de drie Europa Cups van Ajax op ry in het begin van de jaren zeventig, duren de internationale avonturen van Ajax, op een enkele uitzondering na. niet langer dan één of twee thuiswedstryden. Van de vaste toenmalige vaste bespeler van het stadion kan het in die jaren ook niet komen: de fusieclub FC Amsterdam wordt na een aantal succesvolle jaren op gedoekt. De minimale aanhang die de hobby van voorzitter Dé Stoop in de hoofdstad heeft, verzuipt uiteindelyk to taal in de betonnen bak Medio 1982 blaast FC Amsterdam de laatste adem uit Het management is er de afgelopen ja ren ook nauwelyks in geslaagd om het stadion ook voor andere doeleinden dan voetbalwedstrijden te gebruiken. Een speed way-wedstrijd om de Gouden Helm. af en toe eens een autoveiling - maar daar is bet wel zo'n beetje by geble ven. In de wetenschap dat in 1988 de tijde lijke erfpacht van het stadionterrein zal aflopen, komen Roffel en de zynen tien jaar daarvoor, in 1978, uit hun stoel. Re novatie van het stadion, concludeert het bestuur al snel. is 'weggegooid geld' In 1983 wordt een plan tot nieuwbouw ge presenteerd. Een prestigieus project. De toren met de schaal unann het olympisch vuur brandde "Het asbakje van de vliegeniers' name de betekenis als architectonisch monument, nauwelijks een argument is geweest. Ja, afgelopen zomer, probeerde de organisatie van het jaarlijkse Amster dam-toernooi nog het stadion als 'cultu reel erfgoed' te bestempelen. Het was te laat. "In Nederland bestaat geen stadion vergelijkbaar met het Olympisch Sta dion", stelt Freyser onomwonden. "De monumentale kwaliteiten die het heeft zijn uniek. Het eerste grote stadion in ons land. Vormgegeven in een stijl die van hoge kwaliteit is". Maar, als het stadion nu echt zo bijzon der is, waarom staat het dan nergens ge registreerd als 'beschermd monument'. "Het staat niet op onze lijst, omdat het nog niet zo oud is", zegt Hein Klooster, hoofd afdeling van de gemeentelijke Mo numentenzorg. "En daarom hebben we formeel geen poot om op te staan. Zolang niemand ons om advies vraagt kunnen we ons standpunt niet verdedigen. En dat is eigenlijk best jammer". Directeur Roffel geeft toe dat nooit se rieus contact is geweest met Monumen tenzorg. "Maar nu u het zegt, ik zal daar binnenkort nog eens achteraan gaan". Cultuurgoed Dat het ook anders kan blijkt in Berlijn. De vergelijking mag dan niet zo kies zijn, maar het beruchte Olympische Stadion Het Olympisch stadion en het oude 'Elte-stadion'. Het Olympisch stadion was in 1928 nog niet officieel in gebruik genomen of er vielen al harde klappen bij de ingang. Een paar dagen voor de opening van de Spelen wilde de Franse ploeg een kijkje komen nemen Een suppoost verbood dat. De Fransen namen 't niet, er vielen harde woorden en een official van de Franse ploeg werd door de suppoost op zijn gezicht getimmerd. De Fransen namen dat hoog op en eisten het ontslag van de suppoost. Zo ver wilde het Nederlands Olympisch Comité, dat wel excuses aanbood, echter met gaan Toen de Fransen het stadion tijdens de openingsceremonie wilden binnenmarcheren en de sup poost zagen staan maakten zij rechtsomkeert en namen niet aan het defile deel De Amerikaanse Olympische ploeg had een paar dagen voor de Spelen overigens wel toegang tot het stadion gekregen. Maar de Amerikanen stonden onder leiding van ge neraal Douglas Mac Arthur en toen die op de onwillige suppoost stuitte gafhij de chauf feur van de bus eenvoudig opdracht de suppoost desnoods met hek en al omver te rij den. uit 1936 is in die stad een toeristische at tractie. De bijna Romeinse arena is piek fijn gerestaureerd. Voor een handvol pfennig kun je je met eigen ogen overtui gen van de waanzinnige pretenties van het Derde Rijk. Griezelig, maar toch. Freyser: "Aan de enie kant schamen de Duitsers zich voor dat stadion, dat his torisch zo zwaar beladen is. De monu mentaliteit van het Amsterdamse sta dion is er natuurlijk niet mee te vergelij ken, want Wils had geen politieke bedoe lingen. Maar toch zegt het iets over de manier waarop je als stad en land met je cultuurgoed omgaat. Bij ons wordt het Olympisch Stadion gewoon verwaar loosd". De gemeente Amsterdam is niet onder de indruk van het cultureel-histonsche argument dat op tafel is gekomen. "Gele genheidsargumenten". verklaart Mau nts Klaren. Klaren is lid van de ambtelij ke werkgroep die de plannen heeft ge maakt voor nieuwbouw op het stadion- terrein, de bijvelden en het Frans Otten tennisstadion. Veertienhonderd wonin gen, waarbij wat winkels en kantoren zijn gepland. Geraamde kosten, inclusief sloop, zo'n 70 miljoen gulden. "Als het woord sloop valt, zul je altijd mensen tegenkomen die er tegen zyn", zegt Klaren. "De enige party die tegen de sloop is. is een groepje belanghebben den. Ik heb zo'n vermoeden dat die be trokkenen hebben gedacht dat het alle maal niet zo'n vaart zou lopen. Maar nu het eenmaal zover is, zyn ze onprettig wakker geschrokken". Prins Hendrik Wils. architect metselt de eerste

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23