Oranje dwingt Cuba tot het uiterste nog steeds in de lift Het perfectionisme van Ronald Florijn LUGDUNUM-DOCOS pagina 19 ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 LEIDEN - Leidenaar Ronald Florijn (Die Leythe) won in 1988 op de Olympische Spe len in Seoel met Nico Rienks verrassend goud in de dub belt wee. Vorig jaar werd de dubbel bij de wereldkam pioenschappen in Bied twee de achter de Noorse ploeg. Dit jaar behaalden ze een overtui gende overwinning tijdens de Rotsee Regatta in Luzern. Op een aantal andere, minder aansprekende. wedstrijden presteerden ze echter ver on der hun niveau. Volgende week beginnen de wereld kampioenschappen. Plaats van handeling is Tasmanië. het eiland aan de zuidpunt van Australië. Aan de hand van een aantal vragen kijkt Florijn (29). die arbeids- en or ganisatiepsychologie stu deert, vooruit naar dit wereld kampioenschap en naar de Olympische Spelen in Bar celona en blikt daarbij tevens terug op zijn carrière tot nu toe. Van onze medewerker Harm- Jan Gi.jsman Al in 1982 roeide je met Nico Rienks in de dubbeltwee op de we reldkampioenschappen voor roei ers onder de 23 jaar. Heb je terug kijkend geen spijt dat jullie de sa menwerking toen niet hebben doorgezet? "Nee, zeker niet. Een eventuele gouden plak op de OS van Los Angeles in 1984 was door het weg blijven van veel Oost-Europea nen van veel minder waarde ge weest. Bovendien was het dan nog maar de vraag geweest of het vier jaar later, in Seoel, weer ge lukt zou zijn. In Seoel waren nu wel alle landen aanwezig, waar door de plak veel meer waarde had. Verder waren we zeer gedre ven omdat we eindelijk wel eens echt internationaal wilden door breken. Het had wel iets van een wanhoopspoging, nu of nooit". Welke verschillen zie je tussen 1982 en 1990 wat betreft jullie ma nier van trainen en met elkaar omgaan "Destijds trainden we beiden voornamelijk in de skiff, en de den we de dubbeltwee er zo'n beetje bij, zonder veel na te den ken over het trainingsprogram ma. Nu zijn we zeer serieus met het trainingsprogramma in de dubbeltwee bezig. Dat levert ook wat meer wrijving op, omdat we beiden zeer kritisch en eigenwijs zijn. Een ander verschil is dat we toen hoog opkeken naar de me- daillewinnaars op het WK, terwijl we ze nu volledig als gelijken zien. Destijds keken we wel wat vreemd op als Oostduitse ploegen begonnen te huilen als ze tweede werden. Inmiddels zijn we zelf niet meer tevreden met zilver en kan ik dat huilen wel een beetje begrijpen". Tussen toen en nu heeft je carri ère een duidelijke dieptepunt ver toond. Wat zie je zelf als oorzaak hiervan1 "Na 1983 toen ik de Holland Be ker won, heb ik een aantal jaren veel minder geroeid. In 1987 ging de lijn weer stijgen toen ik met Rienks, Zwolle en Van den Eerenbeemt in de dubbelvier vierde werd op het WK. Ik denk dat ik me in de tussenliggende tijd te veel vastklampte aan idee- en en theorieen die ik overal van daan haalde. Meestal bracht ik deze dan tot in het extreme in praktijk, wat natuurlijk niet goed kan gaan. Een voorbeeld is mijn voedingspatroon. Ik hoorde dat groente zo ontzettend goed voor je is, en at vervolgens bijna alleen maar groente, wat natuurlijk niet werkt als je aan topsport doet. Verder deed ik toen veel trainin gen naast het roeien, zoals bij voorbeeld krachttraining en hardlopen. Nu train ik eigenlijk uitsluitend in de boot en op de roei-ergometer. Die ergometer bestond toen ook al. maar was in Nederland nog niet geaccepteerd in de roei wereld. Men dacht datje roeitechniek er van achteruit zou gaan". Zowel jouw prestaties als die van Frans Göbel (31 j. vorig jaar wereldkampioen in de lichte skiff, lijken te bewijzen dat de oude wijsheid dat bij roeien je piek rond het 27ste jaar ligt nog steeds opgaat. Ben je het daarmee eens? "Nee, volgens mij kan die piek liggen op het moment dat je licha melijk volgroeid bent. dus op je 18de of 19de jaar. De reden waar om het vaak wat langer duurt is dat er vertraging optreedt bij het aanleren van de roeibeweging. Het is een vrij complexe bewe ging. maar met voldoende feed back is die toch redelijk snel aan te leren. De ergometer, en dan vooral de modernere, die de roei beweging vooral qua krachtsver deling tijdens de haal vrij aardig nabootst, kan hierbij een grote rol spelen. Staande naast de ergome ter kan de coach heel direct de roeier corrigeren. Op die manier kan de kennisoverdracht van coach naar roeier veel sneller ver lopen waardoor de roeier in korte tijd veel progressie door kan ma ken. In tegenstelling tot de oor spronkelijke gedachte over de er gometer blijkt deze dus juist een cruciale rol te kunnen spelen bij het verbeteren van de roeitech niek". Is het waar dat Rienks aan het begin van het huidige seizoen heeft overwogen jou in te ruilen voor Henk-Jan Zwolle? "Ja. dat klopt. Bij de WK van vorig jaar in Bied waren er, on danks het feit dat we er veel ener gie ingestoken hadden, toch din gen fout gegaan die wederzijds ir ritatie hadden veroorzaakt. Daar om had Nico het plan opgevat het ter afwisseling eens met iemand anders te proberen. Als Henk-Jan niet zolang aan zijn wens om te skiffen had vastgehouden, had ik nu misschien in de skiff gezeten. Of op Mallorca in de zon. Voor Henk-Jan is het nu dubbel zuur omdat hij zich in de skiff niet voor het wereldkampioenschap heeft weten te kwalificeren. Je moet begrijpen dat de dub beltwee eigenlijk het moeilijkste nummer is. Als er in de skiff iets fout gaat, weetje altijd dat het aan jezelf ligt, want je zit nu eenmaal in je eentje in de boot. Als een roeier in een dubbelvier niet hele maal gelijk roeit met de rest. le vert dat nauwelijks problemen op, want die fout wordt als het ware verdund door de rest van de ploeg. Als één van de twee roeiers in een dubbeltwee echter iets fout doet loopt de boot direct niet meer lekker. Meestal is het echter omgekeerd: de boot loopt niet lekker, en de roeiers gaan elkaar zitten beschuldigen dat ze iets fout doen. Je kan je voorstellen dat het zo wel eens uit de hanjd loopt. Om de vergelijking af te ma ken: de ongestuurde twee is ook een moeilijk nummer, maar in die boot hebben de roeiers maar één riem om te hanteren met twee handen, en daardoor veel meer speelruimte om te improviseren. Plus de ingewikkelde handen- coordinatie ontbreekt. Vergele ken met wat gebruikelijk is op de internationale roeiwateren zijn we al met al als koppel reeds be hoorlijk lang bij elkaar. Mis schien vinden we elkaar in het feit dat we allebei perfectionisten zijn, en behoorlijk eigenwijs. Ni co is zeker naar buiten toe het meest dominant, maar in feite ben ik het ook. alleen wat subtie ler. Noem het manipulerend, of misschien wel gewoon gluipe rig". Het afgelopen seizoen konden jullie alleen maar icinnen. of ver beneden peil presteren. Hebben jullie een alles-of-niets-mentali- teit ontwikkeld'' "Het lijkt er wel op. Het zit on geveer zo m elkaar Meestal is het de week voor de wedstrijd al dui delijk of het goed zal gaan of niet Ais het niet goed gaat, kost het veel tijd en zeer veel energie om uit te vinden waarom. Die inspan ning hebben we eigenlijk alleen maar over voor wedstrijden die echt de moeite waard zijn om te winnen. Dit seizoen was dat tot nu toe voor ons alleen de wed strijd in Luzern. Dat is na de WK de belangrijkste wedstrijd in het jaar, en daar hadden we nog nooit gewonnen. Omdat deze wedstrij den, in tegenstelling tot de WK. elk jaar op dezelfde baan worden gehouden, geldt het baanrecord aldaar als een soort wereldrecord. We waren om die reden dus erg gespitst op de overwinning, en zeer in onze sas met het nieuwe baanrecord dat we vestigden Achteraf gezien kan je zeggen dat we andere wedstrijden eigenlijk alleen als training roeiden, of uit beleefdheid tegenover de organi satoren". Stel nu dat op het komende WK alles perfect gaat. dan komt de fi nale. en liggen jullie na 500 meter tot je schrik in derde positie, ter wijl het roeien net niet lekker gaat. Wat gebeurt er dan? "Onmogelijk! Als alles goed gaat. gaat de finale ook goed. Als het slecht gaat, hadden we dat al van tevoren aan zien komen, en ons wellicht teruggetrokken als deelnemers. Als de finale ver loopt zoals je net schetste, zullen we zeer waarschijnlijk opgeven, hoe onsportief of misschien arro gant dat ook is tegenover onze te genstanders". Een prognose geven van het WK is dus moeilijk? "Als het goed gaat en we roeien makkelijk, dan winnen we ruim, dat weet ik 100 procent zeker. In Luzern roeiden we in technisch opzicht nog zeker niet optimaal. Toch wonnen we ruim voor alle tegenstanders, in een tijd van 6.13. We hebben echter bewezen 6.05 te kunnen varen". De Engelsman Redgrave heeft ivel eens op een WK zowel de onge stuurde twee als de gestuurde twee gevaren Frans Gobel start dit jaar behalve tn de lichte skiff ook in de lichte dubbelvier. Hebjij ook dergelijke plannen? "Het is natuurlijk wel leuk om op twee nummers de starten bij een WK. maar het is toch balen als je dan vervolgens je favoriete nummer niet wint. Het feit dat je aan twee nummers hebt meege daan is dan geen excuu- In het geval van Redgrave was het iet* eenvoudiger omdat ze in beide nummers maar met z'n tweetjes roeiden. Je kan het niet maken andere roeiers een heel jaar te la ten trainen om vervolgens in jouw tweede nummer op een WK te varen. Bij Gobel ligt het wat an ders omdat de lichte dubbelvier een nieuw uitgeschreven num mer is. Om die reden, en tevens omdat de WK niet naast de deur plaatsvindt, zullen daar maar wei nig landen voor inschrijven. Als dat er acht of minder zijn kan er direct finale worden gevarm. dit ongetwijfeld op het programma staat na afloop van de finale van de lichte skiff. Verder roeit Gobel in de vier met de lichte dub beltwee en de lichte reserve, dus die zijn toch al aanwezig op het WK. We zouden kunnen overwe gen een gelegenheidscombinatie in te schrijven voor de zware acht. Aan boord zie ik dan ons tweetjes, de zware ongestuurde vier, de re serve, en nog iemand. In Los An geles heeft de acht een bronzen plak gewonnen Voor ons ver wacht ik niet dat er bij de acht di rect finale gevaren kan worden, en dat is een belangrijke voor waarde alvorens aan inschrijven te denken". Sinds jullie overwinning in Se oel heeft het Nederlandse roeien een enorme vooruitgang doorge maakt. en betnndf zich nu inter nationaal gezien bij de top vijf. Waaraan is dit volgens jou te danken? "Ik kan een aantal factoren noe men. Ten eerste is de begeleiding sterk verbeterd. Daardoor kan de technische vooruitgang sneller worden gemaakt Ikzelf hecht veel waarde aan de rol die de af stelling van de boten speelt bij verbeteren van de prestatie, maar die mening wordt niet door ieder een zo sterk gedeeld. Toch denk ik dat een deel van het succes van de zware mannen dubbelvier te vinden is in trucjes met betrek king tot die afstelling, die ze van ons hebben overgenomen. Ver der hebben Nico en ik natuurlijk laten zien dat het mogelijk is om te winnen, in psychologisch op zicht een belangrijk gegeven Ten slotte kan ik er niet omheen toch een deel van het succes aan het toeval toe te schrijven, of mis schien zijn er factoren in het spel die w e nu nog niet kunnen over zien". De beide Duitslanden treden dit jaar voor het laatst als twee wei na ties op Bij het mannenroeten is de DDR de absolute hegemonie de laatste jaren kwijtgeraakt. Wat verwacht je van het verenigde Duitsland "Ik denk dat ze sterker worden dan ooit De Olympische Spelen in Barcelona zijn al over twee jaar. maar ik denk dat we ze daar al naast de Verenigde Staten cn Rusland kunnen vinden bij de medailleverdeling over alle spor ten. Beide Duitslanden zijn zeer sportgericht en nog altijd veel professioneler bezig dan wy Bij het roeien heeft Italië wat kunnen afsnoepen van de DDR door er veel geld in te steken, en ook wij hebben wel wat afgepakt, maar het blijven roeier* om ernstig re kening mee te houden" Gaan jullie door tot en met Bar celona? "Als het goed blijft gaan wel. Als het slecht gaat zullen we er ook geen moeite mee hebben te stoppen, maar het zou leuk zijn als het allemaal goed blijft gaan In Nederland lijkt nu de situa tie ontstaan dat zowel de dub beltwee al» de dubbelvier al inge vuld u tot en met de OS in Bar celona. Zou het met beter zijn per jaar te kijken wie er het sterkst zijn en die roeiers samen in de boot te zetten? "Dat zou voorstelbaar zijn als de roeiers volledige professionals zouden zijn. In dat geval zou de roeibond veel hogere eisen kun nen stellen. In Spanje bijvoor beeld zijn de roeiers al dit hele jaar betaald in trainingskamp met het oog op de OS. waar zc natuur lijk goed voor de dag willen ko men Het is een intressant experi ment om te zien of dat iets ople vert. maar ik verwacht er niet zo veel van. Volgens mij wordt je doodziek van zoiets. In Neder land ligt het nu toch anders Nico en ik bijvoorbeeld hebben zelf wat bereikt, en dat willen we niet doorbroken zien Ik denk dat ik zou stoppen als er ieder jaar op nieuw geselecteerd zou worden. Het is ook absoluut niet leuk om samen te roeien met iemand die je helemaal niet mag. De roei bond moet ervoor zorgen dat de secun daire omstandigheden zo goed mogelijk zyn. en verder de roeier* en de ploegen zichzelf laten selec teren". Wat ga je doen na de Olympi sche Spelen'' "Definitief stoppen met roeien. Een baan zoeken, werken. Daar heb ik zin in". Ronald Florijn Nico en ik hebben laten zien dat het mogelijk is om te winnen, in psychologisch opzicht een belangrijk gegeven. urcbirffoto Lork Volleyballers één slag verwijderd van beste vier Y()0tl)cll 011 tCIUUS i lilO DE JANEIRO (ANP) - Eén goede slag was de nationale volleybalploeg verwijderd van de beste vier landen ter we reld. Nederland kreeg in de kwartfinale van het toernooi om de wereldtitel in Brazilië tegen favoriet Cuba twee wed- sjrijdpunten in de vierde set, maar werd na twee uur en ttvintig minuten alsnog verbannen naar de strijd om de vijf de plaats: 15-810-1515-1115-17 9-15. Bulgarije is zaterdag te genstander. Dp Nederlanders drukten de rode. betraande ogen na afloop diep weg inlde handpalm of de handdoek, ter wijl de tegenstanders de ontsnap ping met uitzinnige vreugde vier den. De verliezers bleven zitten, keurig in een rijtje, met soms een gdbaar van teleurstelling. Bonds coach Harry Brokking gaf tussen wysvinger en duim het verschil aan tussen zege en verlies: een millime- tef of twee. Ron Zwerver hield het op vijf cen timeter. De absolute uitblinker ging op 15-14 voor in de vierde set een rechtstreeks duel aan met zijn Cu baanse evenknie, Despaigne. Hij vt^loor en bedacht na afloop hoe hij da handen had moeten houden om succes af te dwingen. ^werver moet helemaal kapot Roda ldopt RKC KfeRKRADE (ANP) - Een doelpunt van verdediger Trost heeft Roda JC teken RKC aan de overwinning ge- hippen. Het was de tweede keer dat di| ploeg van trainer Reker dit jaar op eigen veld won. Crost scoorde in de 51e minuyt. Hji verandeidc een schot van Blatt- le| van richting. Ook daarna kreeg dq thuisclub de betere kansen. Dèelman Teeuwen plukte een kop- bi van Arnold uit de bovenhoek. Verhagen gaf in kansrijke positie eeti foutieve pass, in plaats van zelf te| scoren. In de laatste minuut krteg de Waalwijkse verdediger Ri- chèirdson nog de rode kaart. De wedatryd was 44 minuten te l.i«t begonnen. Scheidsrechter Ui- leAberg kreeg op weg van Losser r Kerkrade in het Duitse plaatsje 1 autopech. Uilenberg had éen grensrechters bij zich. liangeveld in beroep lIiden Pim Langeveld gaat in bdfoep tegen de schorsing van vier w£d trijden. die hij aan de wed- st(nd Katwijk - Quick Boys over hield. De Katwijker. die toen samen met Quick Boys-speler Johan Jon ker van het veld werd gestuurd, viidt de straf niet in overeenstem ming met de aard van zijn overtre ding. let berg n;èir Keri Wise] au' vaji zijn zijn geweest. Hij viel 90 keer aan. Despaigne 78 keer. Zwervers effec tiviteit was groter. Hij sloeg zes aces. Despaigne een. Bovendien stond Zwerver ook nog in de pass. de Cubaah niet. De passing van Ne derland. met de hoofdrol voor Edwin Benne, was veel beter dan de Cubaanse. Toch was Despaigne, vorig jaar uitgeroepen tot beste speler van de wereld, de redder van Cuba. Geïrri teerd herhaalde Brokking tijdens de persconferentie een eerder gege ven antwoord. ..Cuba was dood. Eén speler heeft het team over de streep getrokken: Despaigne". De 24-jarige held uit Santiago de Cuba was, in tegenstelling tot zijn coach Samuels, zo eerlijk toe te geven dat hij in de slotfase van de vierde reeks bang was voor Cuba's plaats in de halve eindstrijd. Nederland liet zien wat door hard trainen en eensgezindheid in korte tijd bereikt kan worden. Drie maan den na het verwijderen van Grabert. Blangé en Zoodsma uit de selectie leverde de nieuwe samenstelling een fantastische prestatie, dc beste tot nog toe. Alleen de premie, het uitzicht op een medaille, bleef uit. De tactiek van Nederland werkte perfect. Brokking had aangekon digd alleen kans te zien, wanneer de opslagen als bommen zouden in slaan aan Cubaanse kant. Dat lukte. De Caribische helft leek een slag veld. De aanzet werd gegeven door Zwerver, die de wedstrijd opende met een ace: het leek een granaat. Het bewijs van zelfvertrouwen ook. Toen het gevloek na de koppe ling aan Cuba was verstomd woens dag. stelde Nederland zich volledig in op Cuba. Het vroege aanvangs- tijdstip (10.00 uur 's ochtends plaat selijke tijd) werd als voordeel ge zien; de Cubanen zgn blijkbaar langslapers. Donderdag werden op video twee sets bekeken van de wedstrijd Cuba - Italië: 3-0. met fan tastisch spel van de „springveren". Brokking prentte de groep in. dat Italië dat duel veel punten had weg gegeven en dat de Cubanen verder nog weinig overtuigd hadden 3-2 tegen Bulgarije en Brazilië. „Nie mand zal het geloven, maar vrijdag zorgen wij voor de verrassing van Ondanks het sterke spel van Ron Zwerver, de beste aanvaller van de wereldtitelstrijd, ging Nederland met 2-3 ten onder tegen favoriet Cuba. Links kijkt Valdez met ontzag naar een smash van Zwerver <roio anpi het toernooi", motiveerde de trai ner. De opening gaf de voorlopige juistheid van die boude stelling. Bij 7-2 vroeg Samuels zijn eerste time out aan, bij 10-4 verving hij hoofd stopper Sarmientos. Wat Cuba ook deed, Nederland ging onverstoord verder: 15-8. In de tweede set dreig de even de ommekeer. Nederland kwam terug van 7-13 naar 10-13, waarna Martin van der Horst een op het oog eenvoudige bal door de vin gers liet glippen. Zwerver sloeg de handen van afgrijzen voor de ogen, Cuba raffelde de set af. Het tekent de toenemende klasse van Van der Horst, dat hij zich knap herstelde. Opvallend, omdat de man van 2,14 pas sinds de breuk dne maanden geleden in de basis staat. Brokking: „Hij leert heel snel. Over twee jaar is hij tijdens de Olympische Spelen een gevaar voor elke tegenstander". Zwerver: .Mar tin heeft goed gespeeld, die fouten moet je incalculeren". Voor Ron Zwerver, met Despaig ne de beste aanvaller van het toer nooi. was het belangrijkste dat Ne derland eindelyk goed presteerde. „Niemand had tot nog toe het ge voel. dat we echt wat hadden laten zien". Dat gebeurde tegen Cuba vijf sets lang. Om aan te geven hoe groot de opslagdruk was: in de derde set, ge wonnen met 15-11, werden vijf pun ten gemaakt direct of vrijwel direct na de service. De Cubaanse coach Samuels na afloop: „Wij maakten te veel fouten in de passing". Het is maar hoe je het wendt of keert. Hij had ook kunnen zeggen dat de op slag van Nederland gewoon bere goed was. Voor liefhebbers van dramatiek was de vierde set het spannendste deel. Via 11-6 voor kwam Nederland met 11-14 achter, maar via blokken van Van der Horst en Teffer en een actie van Zwerver was het gelijk. Toen Despaigne vervolgens uit- stnjdpunt. Tot twee keer toe. Maar de opslag ging over. Zwerver werd twee keer afgestopt door een drie- mansblok en Despaigne bleek niet af te stoppen. In de tie-break ging Nederland als verwacht onderuit. Op 7-8 sloeg Benne een sct-up van Selinger te gen de antenne. De sublieme spel verdeler reageerde boos, Benne sloeg de volgende kans uit, de Cu banen sloegen toe. Bij rally-punt kan één foutje de wedstrijd kosten. Voor de prestatie in het slotwcek- einde is het de vraag of Nederland kan vergeten, dat een goede actie op een gedenkwaardige vrijdag in Rio de Janeiro de ploeg bij het eerste, in plaats van het tweede viertal in de sloeg, stond Nederland op wed- eindstand had gebracht ADVERTENTIE OPGELET!A S. ZONDAG belangrijke wedstrijd Ie periodetitel Aanv. 14.00 uur. Terrein Oegstgeesterweg Advertentie aangeboden door: De Tegelhandel LEIDEN - Niet het voetbal ol het tennis, landelijk gezien de takken van sport die het meest worden be oefend. maar skiën en bergsport blijken in Leiden, dat qua inwoner tal met 1200 steeg tot 110 423 inwo ners, de grootste aanhang te heb ben. Dat althans valt af te lezen uit de cijfers die de Direktie Sport en Rekratie gisteren publiceerde. De getallen zijn de uitkomst van een enquête waaraan 94 verenigin gen danwel regionale bonden deel namen Van de in totaal 127 ver stuurde formulieren kreeg dc Di rektie Sport 99 ingevulde exempla ren terug, ofwel 74 procent. Onder de 33 die niet reageerden waren 12 studentenorganisaties Blijkens de cijfers heeft de Neder landse Ski Vereniging Afdeling Lei den 7515 leden en zijn er 1111 men sen aangesloten bij de regionale af deling van de Nederlandse Bergsport Vereniging. Toch opmer kelijk in een stad waar De Burcht de enige 'hobbel' van importantie is Maar die cijfers zijn dan ook enigszins scheef getrokken. Het be treft hier complete afdelingen met voornamelijk recreanten die slechts één of twee keer per jaar hun sport beoefenen Zoals altijd springen ook de zwemverenigingen er in ledenaan tal uit De vier clubs hebben in to taal 4349 leden, met LZ als koplo per 1452 zwemmers en zwemsters Ook die cyfers zyn wat vertekend, omdat hierbij tevens de leszwem- mertjes worden opgeteld. De mees te van hen verlaten na het behalen van het diploma evenwel de club, doen niet mee aan een of andere competitie, of nemen anderszins deel aan het clubleven. Beeld De traditioneel 'grote' sporten als voetbal, tennis en gymnastiek bepa len daarom nog altijd het reele beeld in Leiden, dat volgens Sport en Rekreatie 39.393 geregistreerde sporter* heeft Waarbij het opvalt dat het voetbal zowaar aan leden wint In vcrgelykmg met het vorige jaar zelf* 200 De v v Leiden, achter UVS (665) opgeklommen naar de tweede plaats met 627 leden, kreeg er 64 nieuwe spelers bij Lugdunum (476), Roodenburg (472) en Doco* (461) behoren ook tot de top-vijf. De zogenaamde 'dorpsclubs' uit de om geving - met name Quick Boy*. Lis- se. Rijnsburgse Boys, Katwyk en ook RCL - hebben overigens veel meer leden dan de Leidsc koploper UVS. Al ia de concurrentie daar ui teraard weer minder Veel groter dan de voetbalvereni gingen in de stad zyn ook tennis clubs als Unicum (634 leden) en Roomburg (780 leden) Maar in aan tal (5) blijven ze nog ver achter by het van origine taraelyk versplinter de (20) voet bal wereldje In totaal hebben de tennisverenigingen 3281 leden. Net als by het voetbal is dc rek er nog niet uit. Bijna 120 leden meer dan in 1989 De gymnastiek kreeg klappen. De lcdcnaanwas van 1988, bijna 200, ging afgelbpen jaar NR kaaal verloren In totaal zyn er bij de 8 verenigingen 2147 leden aangesloten De meest opmerkelijke styging maakte het jeu de boules door De enige Leidsc vereniging. Heleboule. zette de deur wijd open voor ieder een en die geste deed het ledenaan tal prompt verdubbelen Van 23 naar 44 leden Tets' kleiner dus dan Roomburg De enige Leid se hockeyclub telt 702 leden en be hoort daarmee tot de grotere vereni gingen Kosten Als gevolg van de tarievennota, tot stand gekomen mede door hel werk van de Lcidse Sport Federatie, moesten met name de leden van de atlctiekclubs dieper in de porte monnee tasten. De jeugd byvoor- bccld betaalde 20 procent meer con tributie dan in het jaar daarvoor De verhoging van de tarieven hield over het algemeen gelijke tred met de contributieverhogingen IJshoc key (475 gulden), zwemmen (400 gulden), hockey (290 gulden) en basketbal (268 gulden) zijn voor se nioren de duurdere sporten Dr at leten i n i n d«- r (199 gulden) zyn gemiddeld het goedkoopste uit Sport en Rekreatie vroeg de clubs ook naar het kader Met name de kleinere verenigingen en het gros van de voetbalclubs gaven aan dat er problemen waren op dit gebied Byna 20 procent van alle verenigin gen had moeite om vrijwilliger' te vinden Misschien aard ie in dit ver band is te weten dat de Dirrktie Sport en Rekreatie in de maand no vember een kadercursus start Bax verliest van Brezan LEIDEN - In Den Helder kwamen gisteravond de zaalvoetballen van Brezan en Bax Zeefdruk langzaam op gang Na een 1-0 ruststand vielen in de tweede helft de doelpunten als njpe appelen van de boom Nadat Van Schalen en Pielena (strafschop» de thuisclub op 2-0 hadden - et, kwam Bax via Hennie Koet en Mar tin Bax sterk terug tot 2-2 Plooi) en Gast (2x) brachten de score op 5-2 en de Voorhouters konden na de eerdere inhaalrace deze achterstand met meer verkleinen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19