'Het roer moet om in de bollensector' 'Onderdrukker delft altijd het onderspit' Veel kritiek op congres over milieugevolgen (DuöJ^irutos Leiderdorper Öry Bertha herdenkt Hongaarse opstand van 1956 'Werk van groot belang voor transplantaties' ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 NOORDWIJKERHOUT De gespecialiseerde bollenteelt moet compleet verdwijnen. Het gebruik van voor het milieu zeer schadelijke bestrijdingsmiddelen en mest heeft hier namelijk extreme vormen aangenomen. Daarom moet de bollenteelt worden onderge bracht'bij de biologische akker- en tuinbouw, waar veel minder bestrijdingsmiddelen en meststoffen worden gebruikt. Dat concludeerde hoogleraar milieukunde aan de universiteit van Amsterdam, prof.dr. L. Reijn- ders gistermiddag op een congres van bollentelers in Noordwijker- hout. Het congres, een initiatief van veilingbureau Hobaho, had als the ma bloembollen en milieu. Diverse sprekers gingen in op de milieube- schermende maatregelen die moe ten worden genomen in de bollen teelt. Reijnders wees het meerjaren plan gewasbescherming en het mestbeleid van het ministerie van landbouw van de hand. Hij sugge reerde als tweede alternatief voor een milieuvriendelijke bedrijfsvoe ring het kweken van bollen in kas sen. Dit zou dan moeten gebeuren met behulp van zo schoon mogelijk materiaal. "Gesloten teeltsystemen los van de grond en intensieve con trole op de kweekomstandigheden zijn daarbij nodig". Een kruising tussen de huidige bollenteelt op de volle grond en de akker- en tuin bouw achtte Reijnders ook niet uit gesloten. Hij pleitte voor verder on derzoek. Milieu-gedeputeerde J. van der Vlist van de provincie Zuid-Hol- land kondigde extra onderzoek aan naar milieubesparende produktie- methoden. De provincie en andere overheden willen hierover boven dien intensief overleg voeren met de bedrijfstak. Namens het ministerie van land bouw zei directeur-generaal lande lijke gebieden. J.P. van Zutphen. dat met het oog op het milieu ingrij pende maatregelen moeten worden genomen. "Het roer moet om. De bollensector moet veel minder mest en chemische bestrijdingsmiddelen gebruiken. De kwaliteit van bodem, water en lucht verslechtert en de ri sico's voor de gezondheid worden groter. Gif kan uitspoelen naar grond en oppervlaktewater, De sec tor moet de bedrijfsvoering aanpas sen en streven naar gezond materi aal. goede bedrijfshygiene en een goed gekozen vruchtopvolging. Dit kan bij voorbeeld door bedrijfsver- groting of landruil met collega's" Bollenkweker N. Laan vond dat bollentelers te veel kritiek kregen. "Wij krijgen het gevoel misdadigers te zijn die maar raak doen. Bollente lers kregen de zwarte piet toege schoven voor de gevolgen van een door overheid en maatschappij ge stimuleerde en gesteunde ontwik keling in het verleden". Toch was ook hij van mening dat er iets moet worden gedaan aan de schadelijke bijverschijnselen van de bollen teelt. worden, dan behouden we niet al leen onze internationale voor sprong. maar we versterken we hem ook" Bestuurscrisis bij opleiding erpleging UTRECHT - Bij de Vereniging van Opleidingsinstituten voor Verple gende en Verzorgende Beroepen (VOVB) is een bestuurscrisis ont staan. Het bestuur van de VOVB. waarbij circa 140 opleidingsinstitu ten zijn aangesloten, is afgetreden omdat de ledenvergadering in meerderheid een beleidsplan van het bestuur heeft afgewezen, zo heeft (inmiddels) demissionair vice- voorzitter M. Duivenvoorde meege deeld. Het bestuur wilde de diverse op leidingsvormen beter op elkaar af stemmen en zo veel mogelijk inte greren Het bestuur meende dat die integratie het best tot haar recht zou kunnen komen als de instituten ook op bestuurlijk niveau zo veel moge Niet alleen inhoudelijke bezwa ren speelden een rol. ook was er sprake van koudwatervrees bu de tegenstanders, aldus Duivenvoor de 'Wij van onze kant geloven dat de integratie te vrijblijvend is als de besturen van de diverse opleiding volstrekt autonoom blijven opere ren Wij tillen hier zo zwaar aan dat we het gezien de mening van de le den verstandiger vonden om af te treden", zei Dun mvoorde. In af wachting van ee nieuw bestuur blijft het demi: lonair bestuur voorlopig nog aai om de lopende zaken af te handel- n. Honderd jaar geleden stond er in de krant - Uit Utrecht schrijft wen aan het ..HBL." dd. 24 October Ee nc bijzondere, ofschoon jaarlijks uverkeerende dfukte hetrtcht» hedenmorgen op Domplein te Utrecht, waar te 10 uren de jonge studenten tn de rijtuigen plaats namen voordien grooten ontgroen ings-ri jool naar Rijsenburg, aan walken tocht eene rijpartij door Utrecht s straten voorafgaat. De stoet deed zich kranig voor Voorafgegaan door de muziek van het 3de reg huzaren uit Den Haag. volgde een rijtuig, be spannen met 8 paarden, daarna twee rijtuigen met 6 paarden, terwijl al de volgende elk met 4 paarden bespannen waren. On middellijk achter de muziek volgde de heer WA. Royaards, praeses. te paard, de verschillen de ordc-commissaristen Als ge woonlijk trok de stoet aller wegen veel belangstelling en op loop. - Het gerechtshof te Triest heeft tot 3 112 jaar dwangarbétd en 2300 gulden schadevergoeding veroordeeld den 17-jarigen Car lo Coretti. die schuldig bevonden is aan het doen ontploffen ran verscheidene dynamictpatro- nen, waarbij laatstelijk een knaap ernstig werd gekwetst. Vijfentwintig jaar geleden - Beatles kregen M B E De Beatles hebben gisteren uit handen eau Koningin Elisabeth officieel hun hoge onderschei ding Most excellent order of the British Empire) ontvangen. In Buckingham Palace werd nog nimmer een contelijk persoon met zoceel geestdrift als het Bealle-kwartei uitlokte, begroet. De vier Beatles, leken op vierlin gen in hun gelijksoortige donke re kostuums De Koningin glim lachte terwijl ze de medaille op spelde Ze zei. "Het is leuk om jullie dit te geven" Bertha nog slechts 70 mensen over van zijn groep, de anderen waren gesneuveld bij de gevechten. Op 13 november brak het Sovjetleger de opstand en vluchtte Orv Bertha de grens Gestraft De Hongaar besloot zich in Nederland te vestigen. "Vanwege de vrijheid en vrede Daar hadden we veel over gehoord". Met zijn familie onderhield hij contact middels brieven. "Ik hoorde dat mijn familie werd geïntimideerd en voor mtin dadi n ut t id itraft na de revolutie. De communisten kwamen regelmatig naar mij informeren terwijl ze donders goed wisten dat ik was gevlucht. Mijn moeder raakte haar uitkering kwijt en mijn achtergebleven zus haar baan. Ook anderen werden zwaar gestraft voor wat ze hadden gedaan in 1956". Ory Bertha vond in Nederland uiteindelijk een baan als bibliothecaris bij het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie in Leiden. Hij zegt altijd te hebben geweten dat hij ooit weer voet op Hongaarse bodem zou zetten. "Ik wist dat het communistische systeem zich op den duur niet zou kunnen handhaven. De wereldgeschiedenis heeft bewezen dat onderdrukkers uiteindelijk altijd het onderspit delven. Gelukkig is Hongarije nu op de goede weg. Het land heeft de kans om met een schone lei te beginnen en de weg van de democratie te bewandelen" De Hongaar is niet rancuneus "Ik vind dat er geen heksenjacht moet worden gemaakt op alle ex- communisten. Velen waren lid van de partij omdat ze anders hun baan verloren. Je moet ook deze brood-communisten de kans geven om opnieuw te beginnen. Juist deze mensen moeten het verschil leren zien tussen communisme en democratie". Ory Bertha ging op 15 oktober voor het eerst als vrij burger terug naar zijn vaderland. Ondanks de economische problemen van het land, ziet hij de toekomst van Hongarije zonnig in "Maar de mensen moeten aan de overgang naar democratie wennen. Ik zie daarbij een taak weggelegd voor de vele in het buitenland levende Hongaren. We moeten regelmatig teruggaan en de mensen vertellen over de democratie". Van onze redacteur Caroline van Ovcrbeeke LEIDERDORP - Een mijlpaal. Zo noemt de Hongaar Ferenc öry Bertha (60) de eerste officiële herdenking in zijn vaderland van de opstand van 1956 op 23 oktober. "Tot die dag voelde ik me een vluchteling", zegt de in Leiderdorp wonende Hongaar geëmotioneerd. Hij was commandant van een groep opstandelingen tijdens de roerige herfstdagen van 1956. Toen de Hongaarse vrijheidsstrijders zich niet staande konden houden tegen de binnengevallen Russen, vluchtte öry Bertha naar Nederland. Hoewel het Hongaarse parlement de dag van het begi n van de opstand dit jaar tot nationale feestdag heeft verklaard, hadden de Hongaren op 23 oktober weinig reden tot feestvieren. Tijdens de opstand die duurde van 23 oktober tot 13 november, kwamen 2500 mensen om. De communisten hebben na het herstellen van de macht nog eens 300 opstandelingen geëxecuteerd. Ongeveer 140.000 Hongaren, onder wie öry Bertha, zijn naar het westen gevlucht. Vorig jaar werd m Hongarije de volksrepubliek afgeschaft en ruimde de communistische regering tegelijkertijd het veld voor een meerpartijenstelsel. De bij verstek door de communisten veroordeelde Öry Bertha keerde deze maand voor het eerst als vrij man terug naar zijn vaderland. Begin deze week zijn 35 Leidse academici ter gelegenheid van de herdenking naar Hongarije afgereisd voor een studiereis. Öry Bertha herdacht de opstand in zijn woonplaats Leiderdorp. Hij herinnert zich de gebeurtenissen 34 jaar geleden in Budapest nog levendig. "Ik was in die tijd beroepsmilitair bij het leger maar ik wilde vrijheid. Onder het communistisch regime leefden de mensen in angst". In die oktoberdagen groeide een eenvoudig studentenprotest uit tot een enorme volksopstand. "Dat was een onbeschrijflijk gevoel. De studenten wilden meer vrijheid. Ik kreeg kippevel toen ik zag hoe vervolgens een massa mensen tegen de onderdrukking in opstand kwam. Oude Hongaarse vlaggen die jaren waren verstopt op zolders, werden opeens massaal uitgestoken en meegedragen. Mensen hadden die vlaggen bewaard. Daaruit bleek ook hun onvrede met het toenmalige regime". Öry Bertha sloot zich als 26-jarige vol overtuiging aan bij de opstandelingen. "Je leeft in een sfeer waarvan je weet dat die niet goed is. Daarom grijp je elke kans aan om daar uit te komen. Hongarije was een door de communisten bezet land met een marionettenregering. De betekenis van het woord humanisme was de communisten totaal onbekend. Je was in die tijd zelfs bang voor je eigen buurman, die informant van de geheime Ferenc öry Bertha: "Ik heb ge vochten voor de vrijheid in Hongarije". (foto Wim Dijkman) politie kon zijn. Als je gezellig een kopje koffie dronk bij vrienden, durfde je bij voorbeeld geen moppen vertellen. Je liep bij verraad immers de kans voor jaren de gevangenis in te gaan". De dag na het studentenprotest liepen veel mensen volgens Öry Bertha rond met geweren. De Hongaar werd al gauw commandant van een groep van vierhonderd nog jonge opstandelingen, Corvin genaamd. "We hadden regelmatig straatgevechten met de Russen. Na vijf dagen trokken ze zich terug. Wij dachten toen dat Hongarije was bevrijd. Hoewel de vreugde bij de mensen groot was, bleef de schaduw van het communisme en het Russische leger toch hangen. We probeerden toen zo snel mogelijk het gewone leven te hervatten. De stad was een complete puinhoop". De revolutionairen vormden daarop speciale commités om orde op zaken te stellen. Zo had Öry Bertha de opdracht om ziekenhuizen te controleren op de distributie van medicijnen en andere goederen van het Rode Kruis. Mensen met wapens kregen speciale legitimatiekaarten. Ory Berhta draagt zijn eigen verfomfaaide legitimatiebewijzen na 34 jaar nog steeds elke dag bij zich als een dierbaar bezit. "Die herinneringen heb ik nooit kunnen weggooien hoewel het na de nieuwe aanval van de Sovjettroepen op 4 november levensgevaarlijk was ze bij me te houden. Ik riskeerde daardoor de kogel. Maar weet je, ik gaf liever mijn leven dan deze kaarten. Ik had gevochten voor de revolutie", zegt hij geroerd. De betrekkelijke rust in Hongarije duurde niet lang. Op 4 november vielen de Russen opnieuw aan. Ditmaal met zwaar geschut als tanks en mortiergranaten. "Daartegen konden we niet veel uithalen", vertelt öry Bertha. De situatie bleek al snel hopeloos. Op 10 november had commandant öry Jury geneeskundeprijs lovend over Leidse hoogleraar Van Rood DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse hoogleraar J. J. van Rood heeft in de Ridderzaal in Den Haag de Amster damse Prijs voor de Geneeskunde gekregen uit handen van prins Claus. Van Rood. professor in de immunohematologie, verrichtte baanbrekend werk op het gebied van de transplantatiegeneeskunde. Van Rood is een van de grondleg gers van het onderzoek naar erfelij ke factoren die een rol spelen bij het afstoten van weefsels en organen van 'vreemde' donoren. Rood richt te in 1967 de organisatie Eurotrans plant op en in 1985 de European Foundation for Irhmunogenetics. Hij ondersteunde wereldwijd de op bouw van ruim 30 laboratoria voor weefseltypering. De Leidse hoogle raar kreeg al acht eredoctoraten. De prijs is Rood toegekend door de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen. De aca demie reikt elke twee jaar vijf we tenschappelijke prijzen uit. Dat zijn de Dr. H.P. Heinekenprijs, de Am sterdamse prijs voor de Geneeskun de en de Amsterdamse Prijs voor het Milieu (elk ter grootte van 250.000 gulden), de Amsterdamse Prijs voor de Historische Weten schap (100.000 gulden) en de Am sterdamse Kunstprijs (50.000 gul den). De Amsterdamse Prijs voor de Historische Wetenschap en die voor het Milieu worden dit jaar voor het eerst uitgereikt. De Dr. H.P. Heinekenprijs gaat naar de Amerikaanse hoogleraar in de genetica Philip Leder, verbon den aan de Harvard Medical Si hooi. Hij krijgt de prijs voor zijn belang rijke onderzoek naar de werking van genen, de functionele eenheden binnen het erfelijk materiaal van elk organisme. Als eerste slaagde Leder erin de chemische samenstel ling (basen-volgorde) van een com pleet zoogdiergen te bepalen. Het betrof het gen voor beta-globine, een onderdeel van de bloedkleur- stof hemoglobine. De Amerikaan heeft ook veel werk verricht naar kankergenen. Milieu De Amsterdamse Prijs voor het Milieu is toegekend aan de Engelse emeritus-hoogleraar James E. Lo velock voor zijn vele verdiensten op het gebied van de scheikunde, de natuurkunde, de microbiologie en de geneeskunde. Lovelock is de schepper van de omstreden Gaia- hypothese waarin hij de aarde pre senteert als een levend organisme, waarbinnen een eenheid bestaat tussen levende en niet-levende ma terie. LEIDEN - De Leidse scheikunde- studente J.M. de Wolf heeft de Uni lever Researchprijs gekregen. Met de prijs, een geldbedrag van 4000 gulden, onderstreept het bedrijf het belang van wetenschappelijk on derzoek dat aan de Nederlandse universiteiten wordt verricht. De voorzitter van de raad van be stuur van Unilever F.A. Maljers reikte de prijs uit. In zijn toespraak benadrukte hij het belang om des kundigheid naar het bedrijfsleven toe te halen. Zo kunnen de milieu problemen doelmatig worden aan gepakt, aldus Maljers. Voor zijn vele voortreffelijke werk op het gebied van de Europese geschiedschrijving krijgt de Ameri kaanse hoogleraar Peter Gay (Yale Universiteit) de Amsterdamse Prijs voor de Historische Wetenschap. Gay schreef onder meer boeken over de Europese Verlichting, de politieke denkbeelden van Voltaire en over de cultuur van de Weimar- republiek. De laatste jaren betrekt Gay ook de psychoanalyse in zijn historische werk. Een grote biogra fie van Freud getuigt daarvan. Naast de vier wetenschapsprijzen reikt de KNAW ook een kunstprijs uit. Deze Amsterdamse Kunstprijs eert het werk van de Rotterdamse fotografe Marrie Bot voor haar 'uit zonderlijke bijdrage aan de docu- mentarie fotografie in Nederland'. Daarmee wordt gedoeld op haar fo toboek 'Miserere' over de grote be- wel in Nederland als in de omrin gende landen. Ongenuanceerde aanbevelingen, bij voorbeeld om uit milieuoogpunt geen industrieel bewerkt eten te ko pen. moeten met goede voorlich ting worden voorkomen. "Snel op tafel te brengen voedsel is voor heel veel mensen een belangrijk gewor den". aldus Maljers. "Bracht de Eu ropese huisvrouw in de jaren vijftig gemiddeld vier uur per dag in de keuken door. nu is dat nog veertig minuten. Die ontwikkeling is on omkeerbaar". Aan de fabrikant de taak om met de manier van verpak ken het milieu zo weinig mogelijk te belasten. Daar is de researchinspan- ning op gericht. devaartplaatsen in Europa en op haar fotoboek 'Bezwaard bestaan', foto's en verhalen over verstande lijk gehandicapten. Lovend Gistermiddag tijdens de bijeen komst in de Ridderzaal lichtte de ju ry haar rapport toe. Van Rood krijgt de Amsterdamse Prijs voor de Ge neeskunde vanwege de unieke wij ze waarop hij wetenschappelijk werk van zeer hoog niveau combi neert met de toepassing ervan in de praktijk van de gezondheidszorg. De beoordelingscommissie, be staande uit leden van de Koninklij ke Akademie van Wetenschappen (KNAW) in Amsterdam, is in het bij zonder onder de indruk van het baanbrekende werk dat de 64-jarige hoogleraar heeft verricht op het ge bied van de immunohematologie. Dat is de leer van het weerstands vermogen van het bloed. De inspan ningen van Van Rood op dit terrein is naar de mening van de jury van belang geweest voor de ontwikke ling van de transplantatie-genees- kunde. Behalve voor de transplantatie van nieren, hart en beenmerg en voor de bloedtransfusie heeft het werk van de hoogleraar ook op an dere gebieden van de medische we tenschap nieuwe inzichten opgele verd, aldus de jury in de toelichting op haar keuze. Tevens heeft de Leidse hoogle raar bewezen een uitmuntend orga nisator te zijn. In 1967 richtte hij Eu rotransplant op om de uitwisseling van organen en weefsels zo goed mogelijk te laten verlopen. Inmid dels is Eurotransplant uitgegroeid tot een belangrijke organisatie, zo- Leidse studente krijgt Unilever-prijs Onderscheiding voor redden joden LEIDEN - Het Israëlische' Yad Vashem Instituut voor oorlogsher denking reikt donderdagmiddag aan een Leids echtpaar een onder scheiding uit in het raadhuis in Haarlemmermeer. Een echtpaar uit Rijnsburg wordt postuum geëerd. In totaal ontvangen 16 Nederlan ders een onderscheiding voor de moed en de opofferingsgezindheid die zij tijdens de Tweede Wereld oorlog hebben getoond. Hierdoor konden volgens het instituut levens van joodse mensen worden gered. Het doel van de Yad Vashem In stituut dat in 1953 werd opgericht, is de herdenking van zes miljoen jo den die door de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog werden om gebracht. Daarbij worden niet-jo- den geëerd die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben ge maakt. Alleen een persoonlijk verzoek van een in de oorlog geredde jood kan tot het toekennen van een on derscheiding door het Yad Vashem Instituut leiden. Uit handen van prins Claus kreeg de Leidse hoogleraar Van Rood de Amsterdamse prijs voor de Geneeskunde. ((oio Lork Zuydrrduin)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13