TAD EIDEN 'Ik ben verslaafd geraakt aan het praten met mensen' LEIDSCH DAGBLAD Nieuw complex voor kleine bedrijven Bio Science Park Het is bedoeld als een kijkje in onze keuken I ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 Huisarts Pleiter na 39 Leidse jaren met pensioen Reclame voor de huismannen "Mannen praten over de zorgza me samenleving en vrouwen draaien ervoor op". Daarom pleit de fractie van Groen Links voor een gemeentelijke recla me-actie voor mannen in het huishouden. Aan te prijzen op mupi's en in videofilms. Doel is de mannelijke jeugd bij te bren gen dat het huishouden niet al leen vrouwenwerk is. "Wat ik me voorstel", zegt raadslid Rianne van Schreven, "is een leuk affiche met koppen van bekende kerels met een tekst als ifc doe het ook". Groen Links heeft zich nog niet geboden over de vraag wel ke bekende mannen als voor beeld kunnen dienen Ma.ir Van Schreven heeft wel een idee. "Wim Rijsbergen, de ex-voet baller Die profileerde zich laatst in een interview als hui>- man. Dat is toch een aanspre kend figuur". LEIDEN Zijn vrouw zei nog tegen hem: "Van twee tot zes uur, dat is helemaal geen tijd yoor een receptie. Die moetje van vier tot zes houden". "Nee", zei hij, "ik doe het van twee tot zes, dan kunnen we het een beetje spreiden". Uiteindelijk liep het die zondagmiddag toch nog uit de hand. "Ik ging om kwart voor twee staan en om half negen kon ik eindelijk iveer gaan zitten. Het was meer dan idioot", vertelt dokter J. Pleiter. Maar liefst 1900 men sen drukten die middag de hand van de 68-jarige huisarts, die op 1 oktober met pensioen *ing. de broers die nu in Leiden als huis- Na drie jaar stond Pleiter op eigen arts werken, had een enorme prak- benen. Het was de bedoeling dat hij tijk. Hij kon niet alles alleen af en een gedeelte van de praktijk van De vroeg of ik assistent wilde worden Bruijne zou overnemen en dat in zijn praktijk. Ik wist dat hij een bijzonder populaire dokter was. Ik kom zelf uit Rotterdam maar ik was een Leidse vrouw getrouwd en mijn schoonfamilie had De Bruijne als huisarts. En die vonden het heel wat dat hij mij als assistent wilde heb ben". Pleiter heeft voordat hij 'ja' zei nog wel advies ingewonnen bij de maatschappij der geneeskunde in j^OGhcid Amsterdam. Hem werd aangeraden het niet te doen omdat hij dan zijn Gedurende 39 jaar heeft hij gewerkt als huisarts in Leiden, en het kost hem moeite om die periode af te sluiten. Nog steeds praat hij in de te genwoordige tijd, alsof er niets is veranderd. "We zitten elke dinsdag middag bij elkaar", vertelt hij bij voorbeeld als hij het heeft over de uitstekende verhoudingen in 'zijn' ivaarneemgroep. "Eigenlijk ben ik nog steeds bezig met het afwikkelen van allerlei za- icen. Mensen bedanken voor de arieven en cadeaus en zo. Er is geld .ngezameld voor een viool, ik ben ?en enthousiaste vioolspeler. Giste ren heb ik een nieuwe gekocht, en vannacht kon ik niet slapen van emotie. Bovendien zit mijn opvol ger nog in mijn huis, daar heb ik dus Dok nog mee te maken". En Pleiter laat zijn patiënten nog niet helemaal in de steek. Bezoekt bepaalde mensen nog, praat met ze, adviseert ze. "Dat mag nog". Tijdens zijn studie kwem hij er achter dat hij huisarts wilde wor den. In de oorlog zat hij ondergedo ken in Rotterdam, bij een huisarts. 'Het was een slechte tijd, de hon gerwinter. Veel mensen waren ziek door ondervoeding, ik heb toen heel ivat ellende van nabij meegemaakt. En wij stonden vaak machteloos", [n die periode is de liefde voor het nuisartsenvak aangewakkerd, ver telt Pleiter. "Ik had wel nagedacht Dver een andere specialisatie, maar ,k stelde het contact met mensen ïrg op prijs. Als specialist blijf je :och altijd op een afstand van de pa tiënt, je kijkt maar naar een onder deel. Als huisarts heb je veel meer rontact met mensen". Assistent Dp 20 augustus 1951 werd Pleiter assistent bij dokter J. de Bruijne. 'Die ouwe De Bruijne, de vader van beurde ook. "Ik vroeg aan 200 fami lies of ze naar mij wilden overstap pen, één familie weigerde". Hij be gon zijn praktijk aan de Hooigracht en verhuisde vijf jaar later naar de Fruinlaan, waar hij ook ging wonen. "Daar heb ik 31 jaar een praktijk aan huis gehad". In de loop van de jaren is er veel ver- hele leven in de schaduw van deze ™d<;rd, weet Pleiter. In het begin populaire dokter zou blijven staan. "Dat gaf me een kick, ik zat op de te- kreeg hij veel te maken met kinder ziektes, zoals mazelen en kinkhoest. rugweg in de trein én ik dacht: ik kinderen worden nu ingeënt loe het" komt bijna niet meer voor Afgesproken werd dat Pleiter ®.ok kinderen met ernstige voe- - - dingsstoornissen kwam hy in de driejaar zou meedraaien en dan een eigen praktijk zou beginnen. De loop der jaren steeds minder tegen. Bruijne had zijn patiënten vooral in De Kooi. Pleiter heeft daar herinneringen aan: "Het was groot, leuk, een dorp eigenlijk". Wat de huisarts vanaf het begin heeft gedaan is patiënten thuis be zoeken. Dan praten ze gemakkelij- "De lichamelijke klachten zijn blijven bestaan. Door de vorderin gen in de geneeskunde zijn er heel veel mooie dingen gekomen, zoals bijvoorbeeld nierdialyse en trans plantaties. Maar het gevolg van deze ker dan in de spreekkamer, is zijn ontwikkelingen is wel dat in de ervaring. "Jonge dokters lachen daarom, die laten iedereen, des noods met een taxi, naar de praktijk komen. Maar ik deed dat niet. Ging misschien wel te vaak naar mensen toe, ook als het niet echt nodig was. Ik ben nog zo'n oude sjouwer". Grootste probleem was in het be gin de onervarenheid, die weer huisartsenpraktijk een en ander is veranderd. Het accent ligt nu veel meer op psycho-somatische klach ten". Pleiter kwam erachter dat veel li chamelijke kwalen te maken heb ben met de geestelijke gesteldheid van de mens. "Dan komen ze met klachten over hoofdpijn en rugpijn zekerheid tot gevolg had. "Dan was en wat erachter zit blijken dan span- ik 's middags bij een ziek kind we zen kijken en stond ik 's avonds weer voor de deur. Dan dachten de mensen: Wat een keurige dokter. Maar er zat achter dat ik een beetje ongerust was". ningen te zijn", weet de Leidse dok ter. "En moeheid. Dat is het moeilijk ste probleem voor een huisarts. Dan komt er iemand binnen die zegt: dokter, ik ben zo moe. En dan denk Dus kwam Pleiter zelf met idee- en: ga naar de sauna of stappen met vriendinnen. "Ik hoorde dan later dat ze inderdaad met vriendinnen uitgingen. We gieren ons te pletter en we vergeten de hele tent. zeiden ze dan. Ik wil niet zeggen dat dit de oplossing is voor alle gespleten rela ties. maar het is heel belangrijk dat ook vrouwen wat tijd nemen voor zichzelf'. Afkicken Pleiter erkent dat hij vroeger anders tegen dergelijke problemen aan keek "In het begin stond ik toch wel te gauw met een recept klaar, schreef ik kalmenngsspul voor Maar een congres in 1960 over medi sche psychiatrie heeft mij de ogen geopend. Toen werd verteld dat je niet naar de ziekte moest kijken, maar naar de zieke. De achtergrond van de klacht, daar gaat het om". De huisarts begon er toen ook mee om mensen 's avonds nog eens terug te laten komen, zodat ze zich niet zo opgejaagd zouden voelen door de mensen in de volle wacht kamer. "Het wonderlijke was dat ze dan begonnen te vertellen. Ik ben echt verslaafd geraakt aan het pra ten met mensen". Af en toe dacht hij er weieens aan om psychiater te worden. "Maar ik wilde mijn prak tijk niet van de hand doen" Dat moest uiteindelijk toch. want de Landelijke Huisartsenverenging bepaalde in 1987 dat huisartsen op hun 65ste met pensioen moesten Pleiter kon nog tot het einde van dit jaar doorwerken. "Ik vond het heel erg", zegt hij. Vooral ook omdat het met de overdracht van zijn praktijk niet zo is gelopen zoals hy zelf heeft gewild. Hy kon zyn opvolger met zelf kiezen, en bovendien moest die zich op een andere plek vestigen. Omdat de oorspronkelykc opvol gers van Pleiter problemen hadden om de huisvesting rond t«- rp Q, werd op het allerlaatste moment Leidenaar Boels aangesteld. Die is de eerste tyd nog werkzaam in de voormalige praktijk van Plr iti r "Van afbouwen was geen sprake. Ik heb tot negen uur avonds ge werkt op de laatste dag Kk bM gcnlijk nog aan het bAmIH B de buren erachter zouden komen dat ze geen baan meer hadden. "En de wao, dat is ook een probleem. Ze zeggen weieens wat wil je, die men sen krijgen toch een uitkering. Maar die hele procedure klopt niet. naar mijn smaak. Want er zyn heel veel mensen die gewoon gezond zijn maar toevallig ongeschikt zyn voor het werk dat ze deden. Er zouden re gels moeten zyn om te kijken wat die mensen dan nog wel kunnen. Ze moeten worden bijgeschoold", vindt hij. Kind "Er overviel mij vaak een gevoel van moedeloosheid als ik zulke pa- tienten sprak. Dan kwam er iemand die 25 jaar op een kantoor gezeten had en dan niet meer nodig was om dat hy geen verstand had van com puters. Bij fusies vielen ook vaak ontslagen, fusies zyn fusillades van mensen, zeg ik altyd. Zulke lui kreeg je bij je, en die hadden ziektes die niet in de boeken staan". Hoe langer hij huisarts was, hoe meer hij met dergelijke problemen kregen te maken. De maatschappij veranderde en Pleiter zag de gevol gen daarvan in zyn praktijk. "Die meisjes van 30 met moeheidsklach ten. En wat is dan het probleem? Ze hebben een vriend en willen een kind, maar willen hun baan niet kwijt en ze moeten ook nog een huis aflossen. Ik ben er niet op tegen dat vrouwen werken maar ze hebben het wel heel moeilijk", Pleiter adviseerde in dergelijke gevallen minder te gaan werken. "Zodat ze wat meer tyd kregen om boodschappen te doen en te koken. Want in de praktyk blyke zulke kar weitjes toch in de meeste gevallen door de vrouw te worden gedaan. Vrouwen hebben dat nu eenmaal in zich, dat verzorgende" Dokter J. Pleiter: "Ik ben nog zo'n oude sjouwer". iiowj.dHoIv«ii En dan hlj ook vaak Indere vrouwen. Die wat ouder waren, van je: o jee, waar moet het heen. En dan weieens gezegd: werkloosheid is de wie de kinderen en de mannen vaak blijkt dat die patiënt dus helemaal ergste ziekte en wy kunnen er niets de hort op waren. "Dan vroeg ik ze geen bloedarmoede heeft of zo, aan doen". wat ze dan zelf hadden. Dat ze een maar spanningen in het huwelijk, of Pleiter zag ze in zijn spreekka- avondje in de week weg moesten huisvestingsproblemen". mer, de mensen die 's ochtends met gaan. Ja, maar wat moet ik dan gaan Ook het werk blijkt vaak proble- hun koffertje de deur uitstapten en doen, zeiden ze dan. Ze zaten zo op men op te leveren. Of liever gezegd: 's avonds om half zes weer terug- gesloten in het systeem dat ze dat het ontbreken van werk. "Ik heb kwamen omdat ze niet wilden dat niet meer konden verzinnen". Plaats voor ongeveer 350 personeelsleden in jEIDEN In het Leidse Bio Scien- èl ;e Park worden vier bedrijfspanden re [ebouwd met een totale oppervlak- !n e van 12.000 vierkante meter. Mo- [elijk komen er later nog twee hoge- rs .e gebouwen bij met elk een be- irijfsruimte van 2500 vierkante me- u" ;er. De panden verrijzen tegenover ie nieuwbouw van TNO en zijn moral bedoeld voor kleinere be- irijfjes. Verwacht wordt dat uitein- ielijk drie- tot vierhonderd mensen jk tullen werken in het complex, d- a- De gebouwen zijn ontworpen o- ioor de Haagse architect Splinter le ïn worden gebouwd door het Kat ie tvijkse bouwbedrijf De Raad. De e- oouw van het eerste pand begint be- r- gin volgend jaar en is naar verwach- n- iing in oktober of november afge- )s rond. Volgens R. Douglas van de ge- ■n meentelijke directie economische zaken is de 3000 vierkante meter be drijfsruimte in dit pand in principe verhuurd. Omdat de contracten nog niet de finitief zijn gesloten, worden de na men van de huurders nog niet be kend gemaakt. Het gaat volgens Douglas om vier bedrijven die in het Academisch Bedrijven Cen trum (ABC) op het Bio Science Park of bij de universiteit uit hun jasje groeiden. Ook een researchgroep met veertig personeelsleden uit een andere plaats heeft belangstelling. Als blijkt dat er voldoende gega digden zijn voor de overige gebou wen, wordt met de realisering daar van begonnen. De panden zyn vol gens Douglas 'strak en zakelijk' en het complex wordt ruim opgezet, op ongeveer 2,5 hectare grond. Er verrijzen vier nieuwe bedrijfspanden op het Leidse Bio Science Park. Club 58 houdt feest in de Stadsgehoorzaal Van onze medewerker Bart Brouwer LEIDEN Club 58 heeft zaterdag zijn jaarlijkse donateurs-avond in de Stadsgehoorzaal. Geestelijk ge handicapten brengen een show met muziek, toneel en voordracht op de planken. "Het is vooral bedoeld als een kijkje in onze keuken", zegt vice-voorzitter R. Bonthond. "We laten de donateurs zien waar zij hun geld aan uitgeven". Zoals de naam al doet vermoe den, is de stichting in 1958 opge richt. Met een krap budget en groot enthousiasme organiseren 40 vrij willigers voor geestelijk gehandi capten activiteiten op het gebied van sport en vrijetijdsbesteding. Bij veel Leidenaars zal de naam van muziekgroep De Sleutels en voet balelftal De Leidse Spurs - tegen woordig aangesloten bij UVS - be kend in de oren klinken Maar Club 58 organiseert ook minder bekende activiteiten als zwemmen, wande len en soosavonden. R.'Bonthond en secretaris V. Del fos zijn medeverantwoordelijk voor de organisatie. Delfos vertelt dat de avond in do Stadsgehoorzaal naast een informatief karakter, ook een fi nancieel aspect heeft. De instelling kan de activiteiten houden, mede dankzij de overheidsbijdrage van 12.000 gulden en de contributie van de 200 leden. De subsidie wordt aangevuld met giften van particu lieren en sponsors. Delfos "Al met al is onze instelling noodlijdend. Daarom zijn de donateurs zo be langrijk voor ons". Op het feest zijn niet alleen leden welkom maar ook andere belangstellenden. De Leidse vindt dat Club 58 voor ziet in een belangrijke behoefte "Er is een lange wachtlyst voor inrich tingen, dagverblijven en sociale werkplaatsen. Daardoor zitten veel gehandicapten thuis en hebben geen dagvulling. Ons programma moet deze leemte gedeeltelyk op vullen. Maar voor de groep die wel werk heeft, is het eveneens belang rijk dat zij in de avonduren naar een hobby-club of een soos kunnen gaan. Dat verbetert de integratie. Ze hebben zo de kans om andere men sen buiten het werk om te ontmoe ten". De stichting streeft er naar om in de toekomst met beroepspersoneel te werken. Bonthond "Het mooiste is als alle instellingen voor geeste lijk-gehandicapten de krachten zouden bundelen en geld reserve ren voor een paar betaalde krach ten. Dat komt de continuïteit van Club 58 ten goede. Bovendien kun nen wij dan meer activiteiten aan bieden". Vervolgens geeft de vice- voorzitter ook een voorzetje naar de gemeente. "Eigenlijk moet Leiden voor een clubhuis zorgen want an dere groepen hebben toch ook een onderkomen". Overigens was rond Club 58 en de muziekgroep De Sleutels eerder deze maand de nodige ophef De band mocht op 3 oktober, in het ka der van haar 20-jarig bestaan, met een eigen praalwagen aan de jaar lijkse optocht meedoen. De dag liep voor de leden van De Sleutels op een teleurstelling uit Met het be stuur van de 3 Octobcr-Vereeniging was afgesproken dat de muzikanten met een bus werden opgehaald. Het transport arriveerde echter ander half uur te laat met als gevolg dat het feest niet doorging Het misverstand is inmiddels, naar alle tevredenheid van de beide bestuursleden, rechtgezet Bonthond "De 3 Oktober-Veereni- ging zat erg met de zaak in haar maag en heeft zich inmiddels uitge breid verontschuldigd. Volgend jaar mogen we weer meedoen". ADVERTENTIE Informatiemiddag Opleiding A-verpleegkundigen met rondleiding door het AZl Donderdag 1 november 1990 Aanvang 14 00 uur bq de Centrale School Nwvwenxxd, R jNbugmeg IM UHM De opleidingen starten e* jaar op De bestuursleden van Club 58 'R. Bonthond (links) en V. Delfos: "Eigenlijk moet Leiden vooreen clubhuis zorgen u?ant andere groepen hebben toch ook een onderkomen". (toto Henk Bouwmnai STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11