kYl:UJ=»ÉW»J Lampekap maken vrij simpel Systeem meet zelf de behoefte aan ventilatie Geen ge'moer' met de juiste sleutels De één wil wit eiken, de ander zwart met kersen. Grootmoeders glimmende trekbel is weer in trek Scherp gebekte Sandvik-zaag PAGINA 10 ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 Lampekappen die dezelfde sfeer uitstralen als de stoffering van het interieur, leveren een extra mooi lichtpuntje op. Uitgevoerd in, al dan niet zelf beschilderde, zijde of gemaakt van restjes gordijnstof: met de moderne zelfklevende lampekapfolie is het een eenvoudig karweitje. Je hoeft namelijk niet meer, zoals vroeger, strak en glad om een draadframe heen te werken. Alleen de onder- en bovenkant van de kap zijn nog van metaaldraad en de folie zorgt zelf voor de nodige stevigheid. Om het allemaal nog makkelijker te maken zijn er speciale sets te koop. Ze bestaan uit een onderring met kruis, een bovenring en een uitge breide werkbeschrijving. Daarbij koopje dan de al op maat gesneden, bijpassende vorm van witte lampe kapfolie. De prijzen lopen uiteen van ongeveer 7 tot 20 gulden, afhan kelijk van vorm en grootte. Voor het plakken van de folie om de metalen ringen gebruik je spe ciaal tweezijdig plakband van 0.5 tot 2 cm breed, afhankelijk van de dikte van de ringen. Al deze materi alen zijn te koop in vrijwel alle hob by- en handenarbeidwinkels, waar ook een ruime keus is in lampvoe ten en aanverwante artikelen, zoals bijpassende fittingen, enz. Hoe werkt het Gebruik plakfolie van de juiste af meting als mal bij het knippen van de stof; die moet rondom 5 cm gro ter zijn dan de folie. Leg de stof met de goede kant naar beneden op een Ventileren in huis is noodzakelijk maar ventilatoren draaien ook als het eigenlijk helemaal niet nodig is. Het Franse ventilatiesysteem Aere- co treedt alleen in werking als het de noodzaak daartoe constateert. Daaraan komen geen elektronische sensoren te pas. Nylon strips 'me ten' de relatieve luchtvochtigheid in alle vertrekken in het huis en pas sen de activiteit van het systeem daarbij aan. laten in keuken, badkamer en toilet, alsmede lucht-inlaten in woon- en slaapvertrekken. De uitlaten zijn verbonden met de centrale ventila tor die met constante druk werkt. Zowel de in- als uitlaten zijn voor zien van een vochtsensor die ervoor zorgt dat de uitlaatopeningen aan gepast worden aan de vochtigheids graad in het vertrek. Minder con- densvorming en meer energiebe sparing zijn enkele van de aantrek kelijke voordelen van het nieuwe systeem. Inf.: Koston, Vccndam, 05987-21041. Er duiken steeds weer produkten op die uit vroegere generaties af komstig zijn. Hoe sterker ons le ven vertechniseerd en gedigitali seerd wordt, des te aantrekkelij ker blijken ouderwetse dingen zonder elektronika te worden. Neem nu de klingelende trek uit grootmoeders tijd: die is terug van weggeweest. Is weer te koop in ijzerwarenwinkels en dhz-za- ken. In een fraaie uitvoering, met een glimmende buitenknop, een glanzende bel, die zo uit een mini atuur-klokkenspel weggelopen lijkt, een veer, tuimelaars om de knop met de bel te verbinden. Een complete set, die zo rond de 57 gulden kost. Waarschijnlijk zullen mensen die zo'n nostalgische trekbel ko pen. hun elektrische zoemer, ding-dong of hi-lo niet afdanken. De klingelbel fungeert meer als decoratief element. Het monteren is een simpele dhz-klus. Een gaatje door het voordeurkozijn boren, de bevesti gingsplaat en de tuimelaars be vestigen. en die onderdelen met een dunne maar sterke draad (ny lon visdraad is heel geschikt) ver binden. Misschien komt met de rentree van de trekbel ook het klassieke koperpoetsen weer in zwang... en ook het populaire kwajongens spelletje van zo'n halve eeuw ge leden: 'belletje trekken'. vlakke en schone ondergrond. Zet de randen vast met kleine stukjes gewoon plakband. Zorg ervoor dat de stof mooi strak ligt. Trek de be schermlaag van de folie en leg deze met de plakkant op de stof; de stof valt overal 5 cm buiten de randen. Haal de plakbandjes los. Bevestig langs alle randen, behal ve één zijkant, een reep dubbelzij dig plakband en knip vervolgens de stof precies langs de randen daar van uit. Vouw langs de ene beplakte zijkant het plakband om de rand en zet die naar de binnenkant toe vast op de folie. Plak een tweede reep dubbelzijdig plakband aan de ande re zijkant op de stof. heel precies langs de rand. Laat het bovenste be- schermlaagje nog zitten. Knip langs de boven- en onderranden de stof om de 1.5 cm in, tot aan de folierand. Nu volgt er een heel nauwkeurig werkje: het plakken van de randen om de ringen. Neem eerst de onder ste ring (met het kruis naar boven gericht) en zet de kap er stukje voor stukje op vast. Begin met een wille keurig strookje, dan het tegenover liggende, vervolgens een stukje op een kwart van het laatst bevestigde strookje, dan weer het tegenoverlig gende stukje enz. Op deze manier komt de kap er mooi strak en gelijk matig omheen te liggen. Plak ten slotte de nog losse zijnaad over de al geplakte naad. Zelfklevende folie biedt de moge lijkheid tot een bijzonder leuke toe passing. nl. het plakken van ge droogde bloemetjes en grasjes ach ter dunne, en dus doorzichtige zij de. De werkwijze is dezelfde als hierboven beschreven, maar voor dat u de folie op de stof plakt, beves tig je er een versiering van gedroog de spulletjes op. Doe dat niet te dik. want dan hecht de folie zich niet meer voldoende op de stof. Vooral als de lamp brandt ziet u de decoratie sfeervol door de zijde heen 'schemeren'. Informatie verkoopadressen: Rayher Hobby, 05490 - 6444<». Voor het maken van een lampekap z De meeste handzagen hebben een vertanding die varieert van 6 tot 10 tanden per inch (ca. 2.5 mm). Dus van nogal grof tot redelijk fijn. Een grof gebekte zaag wordt in het alge meen gebruikt om hout in de leng terichting van de nerf te zagen (schulpen). Maar het verschil tussen schulp- en afkortzagen (haaks of in verstek op de houtnerf zagen) is de laatste tijd vervaagd. Een gelukkig huwelijk tussen beide types is de pas door Sandvik vernieuwde zaag 300-14-HP. Een korte handzaag, bladlengte 35 cm, met een vertanding van 14 tanden per inch, dus een heel zorgvuldig bijtend 'gebitje', zo fijn als een kap- of toffelzaag. Maar dan zonder die stijve rug die deze zaagtypes ken merken. en die 'langs zagen' in de meeste gevallen onmogelijk maken. De zeer fijne vertanding maakt deze lekker in de hand liggende zaag uitermate geschikt voor mate riaal dat heel nauwkeurig aan de tand gevoeld moet worden: triplex, board, schroten, laminaatparket met een kunststof toplaag, plastic profielen, enz. De tanden zijn ge hard en dat garandeert een zeer lan ge levensduur. In het gemiddelde dhz- en huisgebruik blijft die be scheiden ogende zaag (en met 22,50 ook bescheiden geprijsd) wel zo'n jaar of vijf scherp. Op z'n sleutels moet een doe-het- zelver net zo zuinig zijn als op de huissleutels. In de praktijk worden sleutels (en daarmee doelen we ui teraard op de gereedschappen waarmee bouten en moeren worden behandeld) nogal eens mishandeld. Daarop nemen ze dan gruwelijk wraak door op hun beurt de bouten en moeren eveneens flink toe te ta kelen. Als deze slachtoffers die in de loop der jaren een bijna ronde in plaats van een zeskante kop, of een dolgedraaide schroefdraad hebben opgelopen, zich in een protestmars zouden verzamelen, kon het een heel lange optocht worden. Er zijn natuurlijk geen cijfers over bekend, maar we mogen aan nemen dat als sleutel heel vaak een tang wordt gebruikt, gewoonlijk de populaire waterpomptang. Het loopt vaak goed af, maar wanneer een erg vast zittende bout of moer van klein formaat met dit gereed schap wordt aangepakt, is de kans groot dat hij door het 'slippen' van de tangbek letterlijk 'gemoerd' wordt. Een basis-uitrusting voor 'dhz- sleutelwerk' moet minstens uit en kele steeksleutels bestaan, in diver se (gangbare) maten. Er zijn klein tjes, met een bek van 4 mm, tot wel 20 cm. Zó'n grote bek hoeft een sleutel voor dhz-werk niet op te zet ten... gelukkig maar. want die forse knapen zijn behoorlijk aan de prijs! Overigens maakt een kleine ver zameling sleutels met een 'vaste' bek ook wel een aardig investe- rinkje nodig. Er is echter een kunst je om de sleutelkosten te beperken. Sleutels die aan beide zijden van de schacht een bek hebben, kunnen voor twee verschillende bout- en moerformaten gebruikt worden. Sommige types hebben aan één kant een open bek, en aan de andere zijde een gesloten bek. Dit laatste is het kenmerk van de ringsleutel, die een vastere 'grip' heeft. Bahco Nog veelzijdiger is de verstelbare steeksleutel, die in het algemeen bahco Wordt genoemd, naar de Zweedse uitvinder van dit gereed schap. Het kan met een -zogeheten 'worm' van 0 tot (meestal) 28 mm versteld worden. Let er bij aankoop wel op dat de bek niet te dik is; de plattere uitvoe ringen komen beter bij moer of boutkop als die op een lastig bereik bare plaats zit. Als er gesleuteld moet worden op laas bieden. Als ook dat niet lukt, zijn er twee oplossingen voorhan den. Voor niet al te zwaar werk kan de op een schroevedraaier lijkende moeraanZetter gebruikt worden. Hij wordt, terecht, ook wel sok- schroevedraaier genoemd. Op de schacht kun je losse doppen van verschillende formaten plaatsen. Je kunt er echter weinig kracht op zet ten, omdat de hefboomwerking ont breekt. Die hefboomkracht heb je wèl met een dopsleutelset, die behalve doppen in verschillende formaten ook een verlengstaaf plus een ratel- handvat omvat. Autosleutelaars kennen het gemak van dit gereed schap even goed als de bougiesleu tel. Setje inbussleutels Een setje inbussleutels is eigenlijk onmisbaar. Dat is het enige gereed schap waarmee je de vaak in appa raten, boormachines e.d. voorko mende 'binnenzeskantboutjes' de baas kunt. Er zijn nog meer van die dingen die alleen met speciaal ge reedschap aangepakt kunnen wor den. Zoals de ronde moeren met in kepingen. Die laten zich alleen los of vast draaien met een 'haak- en pensleutel'. Zo erg veel sleutelgerei hoeft de 'gemiddelde' doe-het-zelver echter niet in huis te hebben. Maar als er zich een sleutelkarwei voordoet dat niet met het voorhanden zijnde ge reedschap geklaard kan worden, pruts dan niet met vervangers... koop liever een speciaal voor het be paalde doel bestemde sleutel. Als een erg vastzittende bout of ot moer van klein formaat met ver een plek die niet bereikbaar is voor keerd gereedschap wordt aange- een normale sleutel, kan soms de pakt, is de kans dat hij door het (eventueel dubbele) ringsleutel met gebogen schacht-uiteinde(n) soe- 'slippen' van de tangbek letterlijk wordt'gemoerd'. (tekening gpd» onze 11 slaapkamer-speciaalzaken. U kunt er kombineren dat het een lieve lust is. En de Oase-adviseurs helpen u weten de adviseurs alles overslaapkomfort en slaapsystemen. Hét toppunt van individueel eens even langs in één van onze vestigingen. Want het moet wel heel raar lopen als u Spocianliank In ftloapkamors Nnrgons aan grotara kausa a Spaclaal alaapadviaacaotrum a Da komplata kollaktla NOlata slaapkamara a Goad baraikbaar an makkalljk parkaran Daakundlga voorlichting 1121/) )aar garantla t Lavarlng door da hala Banalua Gratia thulabaiorgan an montaran Elgan maubalmakarl) hülsta 5! niet slaagt bij Oase Slaapkamer Speciaalzaken .Maak van uw slaapkamer een "Oase O BLEISWUK Hoefweg 137 CAPELLE A/O USSEL Meubelboulevard 0 DEN BOSCH Meubelbouleverd Jt de Herverv 0 DIEMEN Meubelboulevard u de Sniep) 0 EINDHOVEN Meubelplein Ekkersrijl O ENSCHEDE Meubelplein (Schuttersveld) O LEIDSCHENDAM Winkelcentrum "Leidsenhage" O SLIEDRECHT Meubelboulevard u Wijngaarden) O UTRECHT Meubelboulevard (kanaleneiland) O ZOETERWOUDE/RIJNDIJK Meubelboulevard (vanal medio apnl) Voor iedere smaak heeft Oase graag. Slaapvoorlichting is nou eenmaal één slaapkomfort is de Swissflex lattenbodem. dromen van slaapkamers. Een slaapkamer in van de tien sterke punten van Oase. Dus Da's het lekkerste steuntje in de rug Bij Oase wit eiken? Die ontdekt u alleen bij krijgt u bovendien twaalf en een Oase. Een slaapkamer in zwart Gelukkig heeft Oase halfjaar garantie met kersen? De trendbewuste lief- ,11Cer Jjj,! 1()0 sljD! |>kll Welterus,en hebber kan z'n hart ophalen in Komt u deze week maar

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10