REISBURO LEIDEN Komt het ooit nog goed met de Alpen? Voor al uw zomer-en wintersport-reizen i Pelikaanstraat 25 Leiden Tel. (071 )-132222-132422 De hele wereld bij u om de hoek^: Zelfs met sneeuwbril op springen kleuren in 't oog ANVR VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 Er is natuurlijk wel degelijk reden tot bezorgdheid. Grote bezorgdheid zelfs. Het probleem is alleen: hoe neem je die weg. Door minder skiliften te bouwen? Door het verkeer door de Alpen te beperken? Door het gebruik van sneeuwkanonnen aan banden te leggen? Door het maken van skitochten door ongerepte sneeuw te verbieden? Door te voorkomen dat er nog meer pisten worden aangelegd? door Rob van den Dobbelsteen De toenmalige directeur van het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau in Nederland, Chris Zoebeli, zei jaren geleden tot een verzameling journalisten en vertegenwoordigers van milieu-organisaties: "Als wij allemaal hadden gedaan wat u wilt, dan waren er in de Alpen alleen nog maar een paar grote steden geweest. Dan hadden al die kleine dorpjes niet eens meer bestaan. Hoe spijtig dat soms voor het milieu ook is: je moet om te overleven ook de economie een kans geven". Het eeuwige dillema: de balans tussen milieu en economie. Het is ongetwijfeld waar, dat de boeren in de kleine wintersportdorpjes van hun land alleen, niet meer kunnen leven. De pijlsnelle opkomst van het recreatief skiën kwam daarom als geroepen. 'Het witte goud', zoals de sneeuw in Oostenrijk ietwat pathetisch, maar niet helemaal ten onrechte wordt genoemd, verschafte de dorpsbewoners een nieuwe bron van inkomsten. Boerenzonen die anders naar de grote stad waren getrokken, bleven nu waar ze waren en bewerkten 's zomers het land dat ze anders zo goed als zeker hadden verlaten. Lang leve de wintersport, de nieuwe melkkoe van de Alpen. Melkkoe Die melkkoe dijde in de jaren zeventig echter wat al te snel uit. Een staatje van het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau leert dat tussen 1970 en 1985 het aantal kabelbanen in Zwitserland van 358 opliep tot 530. En de toename van het contingent stoeltjes- en sleepliften moet eveneens duizelingwekkend zijn geweest als wordt bedacht dat de gezamenlijke capaciteit van alle liftinstallaties van de Confederation Helvetica in diezelfde periode toenam van 148.000 mensen per uur tot 356.000. Voorzichtige schattingen leren dat in de Alpen in totaal nu zo'n 40.000 kilometer aan afdalingen liggen, afdalingen die worden ontsloten Schadelijk Herr dr. K. Jabowski van de Alpinc- Forschungsstelle in Innsbruck cn Obergurgl in Oostenrijk Steeds meer mensen willen buiten de pisten skiën. Heel schadelijk. Planten, struiken en jonge boompjes worden door de scherpe kanten van de ski's door midden gesneden en gaan dood. We proberen dat met nieuwe aanplant wel weer te herstellen, maar ten eerste lukt dat niet altijd en ten tweede zijn sommige planten - en dan denk ik aan een paar speciale, heel unieke mossen die bij Obergurgl groeien - gewoon weg niet te vervangen" lp Oostenrijk wordt het aantal gebieden waar niet meer mag worden geskied om die reden steeds meer uitgebreid. Net als in Zwitserland trouwens waar vooral op het Instituut voor Toenstenonderzoek in Bern hard wordt gewerkt aan plannen om de toeristenstromen in goeie banen te leiden. Daarbij is de aandacht in het bijzonder gericht op het verkeer Hermann Muller van dat instituut 'Er wordt, bij al dat rumoer rondom de schade die skiers aanbrengen, nog wel eens voorbij gegaan aan de schade die het verkeer aan de Alpen toebrengt. Wij hebben berekend dat het verkeer verantwoordelijk is voor een derde van de bossterfte in Zwitserland. Op hellingen waar geen bos groeit, is het gevaar van lawines groter en in dorpen waar gevaar voor lawines is. komen geen toeristen. Ik bedoel daarmee maar te zeggen, dat het ook in het belang is van de toeristische industrie, om het massatoerisme en het verkeer dat daarmee samenhangt, een halt toe te roepen" Reuzentanker Of dat lukt? Eerder genoemde Bystrzanowski gelooft er niets van. De reuzentanker die het toerisme is, ligt volgens hem op een vaste koers en laat zich daarvan niet meer afbrengen De Engelse planoloog J. C Colby tijdens datzelfde congres echter "De facaliteiten niet uitbreiden, dat is de enige oplossing. Parkeerplaatsen maken voor 120 bussen en niet meer De 121ste moet weer rechtsomkeert naar huis. Net als in een sportstadion. Vol is vol". De opmerking datje geen bus terugstuurt die honderdvijftig kilometer heeft gereden, lapt Colby aan zijn laars. "Moet je juist wel doen. Reken maar niet dat die chauffeur dat een tweede keer gebeurt. Die informeert eerst even. Het is een zeer rigoureuze manier, maar het is de enige manier om het toerisme enigszins te regulieren, Op is op en vol is voL Je moet eerst grenzen stellen aan je capaciteit en daaraan vervolgens stijf en strak vasthouden". In Tirol (Oostenrijk) en het Bernrr Oberland (Zwitserland) hebben de autoriteiten het lessen van Colby al proberen toe te passen. Hier en daar verschenen de afgelopen winters warempel de bordjes 'Vol' bij de ingang van de pisten. Hermann Muller "Maar toen waren de straten langVI r stopt met auto's en bussen. Er zijn zulke grote belangen gemoeid met toerisme dat de gren1- van wat toelaatbaar is. steeds verder wordt overschreden Ik ben vrij somber over de toekomst". Ruim een miljoen Nederlanders gaan de komende winter skiën. Zij maken deel uit van een peloton van vijftig miljoen wintersporters dat in de maanden december tot en met april bezit neemt van de Alpen. Jaarlijks groeit dat reusachtige leger met 2 a 4 procent. De verwachting is, dat over twintig jaar 90 miljoen toeristen 's winters naar de Alpen zullen trekken. De Alpen, meest bedreigde bergketen op aarde. Om die reden is het Nederlandse Alpenplatform vorige week een voorlichtingscampagne begonnen onder de noemer 'De Alpen, ook onze zorg'. De campagne heeft tot doel wintersporters te stimuleren natuur en milieu van het Alpengebied beter te gebruiken dan tot nu toe werd gedaan. Internationaal wordt de campagne ondersteund door 'Alp Action', een initiatief van de onlangs in Zwitserland opgerichte internationale natuur- en milieu-organisatie Bellerive. Maar. vragen deskundigen zich af, komt de campagne wel op tijd? Sommigen zijn somber gestemd over de toekomst van de Alpen. "Er staan zulke grote economische belangen op het spel dat de grens van wat toelaatbaar is, steeds verder wordt overschreven", zegt een Zwitserse deskundige. Maar volgens een Britse planoloog is er nog hoop: "Je moet de voorzieningen niet verder uitbreiden. Je moet 'nee' durven verkopen. Veel deskundigen voorspellen ramp in bedreigde bergketen door bij elkaar zo'n 12.000 liften. Op een congres voor toeristische journalisten, politici en wetenschappers, dat eind september in Nederland werd gehouden, waarschuwde prof. dr. H. Opaschowski van de Universiteit van Hamburg voor de gevaren van die ongebreidelde uitbreidingen, die massatoerisme in de hand werken. Opachows' .vende het feit dat er een evenwicht moest worden gezocht tussen milieu en economie, maar 'veel te vaak' constateerde de geleerde, 'worden de grenzen die aan economische uitbreiding zouden moeten worden gesteld, ontoelaatbaar ver verlegd.' De Duitse professor hield zijn gehoor voor dat die mentaliteit vroeg of laat 'een ramp' zou kunnen veroorzaken en hier en daar zelfs al heeft veroorzaakt. Opaschowski: "Vergelijk het massatoerisme langs de Middellandse Zee, de Adriatische Zee en in de Alpen maar met een patient die 40 graden koorts heeft. Dat is drie graden boven zijn normale lichaamstemperatuur en hij is dus ziek. Maar wordt die temperatuur nou 43 graden, dan is hij niet - zoals economen zouden zeggen - twee keer zo ziek, nee dan is hij dood. En precies dat gevaar, lopen de gebieden waar massatoerisme voorkomt". Sterven De vraag tijdens het congres was uiteraard vervolgens of er in de Alpen, waar 'slechts drie procent van het oppervlak' (woorden van een econoom) wordt gebruikt voor toerisme, wel sprake is van massatoerisme. Ecologen vinden van wel en denken dat de grens al hoog en breed is bereikt. Meer toeristen dan er nu al komen (enige tientallen miljoenen), kunnen de Alpen niet bergen. Of het zou ten koste gaan van het milieu. Mamix Viëtor, voorzitter van de Nederlandse Milieurgroep Alpen twee jaar geleden: "De sneeuw wordt ten gerieve van al die skiërs met speciale voertuigen plat gewalst en blijft daardoor veel langer liggen. Het skiseizoen wordt zo langer en de groeiperiode van planten korter. Die sterven daardoor af'. Met, mag worden aangenomen, nare gevolgen. Toen in de zomer van 1987 tijdens een hevig noodweer, zich op diverse plaatsen in de Alpen aardverschuivingen De enige oplossing volgens sommige deskundigen is, om een bordje 'vol voordeden, weten veel deskundigen dat niet alleen aan de regen en de wind, maar nog veel meer aan het feit dat de kale, zo goed als grasloze skihellingen als een glijbaan werkten voor puin en grond. Een mening die door anderen overigens weer te vuur en te zwaard werd bestreden. Dergelijke gebeurtenissen hadden in de jaren vijftig ook plaats gevonden 'en toen was er van massatoerisme geen sprake.' Op dat eerdergenoemde toeristische congres in Nederland, vroeg de Poolse vrije tijdsdeskundige dr. Julian Bystrzanoswki van het Instituut van Toerisme in Warschau zich overigens hardopaf of het nou wel juist was dat de 'groenen' zo tegen dat massatoerisme aanschoppen. Nadat Opaschowski zuchtend had vastgesteld-dat de mens een kuddedier is en ondanks alle inspanningen voor vakantiespreiding en dergelijke 'altijd op dezelfde momenten naar dezelfde plaatsen op vakantie gaat', schoot de Pool danig uit zijn slof door op te merken dat we daar 'misschien wel blij om moeten zijn'. Troep Bystrzanowski. die al eerder op het congres opzien had gebaard door vast te stellen dat er niet zo denigrerend over massatoerisme moest worden gepraat en datje de ontwikkelingen in dat segment tóch niet kon tegenhouden, die Bystrzanowski rekende de congresgangers voor dat vijfduizend zogenaamde massatoeristen waarschijnlijk nog bij sommige ski-oorden te plaatsen. wel minder troep maakten dan vijfduizend groenen. De Pool: "Vijfduizend massatoeristen nemen op het strand van een Spaanse Costa ongeveer één vierkante kilometer in beslag. Daar 'maken ze een geweldige rommel. Maar moeten we ook niet bang zijn voor vijfduizend groenen die ruimte om zich heen wensen en honderd vierkante kilometer nodig hebben?". Op de gekscherende vraag of we dus blij moeten zijn dat er niet zoveel groenen zijn als massatoeristen, zei Bystrzanowski later doodernstig: "Ja, daar ben ik van overtuigd. Ik ken mensen die in de natuur werkzaam zijn, opzichters en dergelijke, die een geweldige hekel hebben aan zogenaamde milieufreaks. Die mensen maken, omdat ze zich niet aan gebaande wegen houden, vaak veel meer kapot dan de op het strand liggende massatoerist waarop zo wordt gescholden". Hetzelfde geldt, zegt Bystrzanowski. voor de naar vrijheid hunkerende tour-skiers. die de pisten walgend hebben verlaten en op plaatsen DMT beneden suizen waar verder niemand komt. "Ook die mensen maken veel kapot en verstoren het dierenleven". Een opmerking die ook in de Alpen zelf overigens vaak wordt vernomen. Niet voor niets is het helikopterskien (met het hefschroefvliegtuig naar boven en skiend weer naar beneden) in de Alpenlanden zo goed als uitgebannen en hier en daar klinken geluiden op om ook het gewone tourenskien te limiteren. De wintersportmode voor het komende seizoen ziet er zeer aantrekkelijk uit. Heldere kleuren, levendige dessins en sportieve lijnen; ze zorgen er te zamen voor dat het weer een vrolijke boel wordt op de pistes. Zelfs met de donkerste sneeuwbril op springen de kleuren op de skipakken dit seizoen nog in het oog. Heldere vlakken in rood, fuchsia, paars, lila, veel roze, geel, oranje, turquoize, blauw en groen zijn naast en boven elkaar gezet. Ritsen, drukknopen, zakken, klepjes, biezen en ceintuurs in contrasterende tinten zorgen voor nog meer accent op de toch al fleurige jacks. Behalve kleurvlakken vinden we ook dessins op de skikleding, dikwijls op een zwart of wit fond. Vage, wat abstracte, soms grafische prints, zoals lettervormen, maar ook duidelijke bloemmotieven in onder meer warme herfstkleuren als mosterd, kerrie en wijnrood. De heuplange jacks hebben komende winter de voorkeur: comfortabele jassen met een dubbele sluiting en vaak ook een dubbele kraag of zelfs een capuchon met (imitatie)bontrand, die de kou buiten houden, en een koordsluiting aan de onderzijde om te voorkomen dat bij een onbesuisde valpartij de sneeuw onder het jack omhoog kruipt. Opgestikte elleboogstukken, banden en schouderstukken geven nog wat extra versie: ing aan de toch al rijkelijk voorziene jacks. Handige ritszakken en ruime harmonicazakken bieden volop bergruimte. Doordat de jassen vrij druk zijn, zijn de bijpassende skibroeken met een winddichte vulling doorgaans effen gehouden. De hoog in de taille sluitende broeken kunnen ook prima worden vervangen door een salopette met een rond uitgesneden bovenstuKje en brede schouderbanden. De meeste broeken zijn voorzien van ritsen of elastiek onder aan de pijpen of van afsluitende kleppen, zodat de sneeuw de schoenen niet kan binnenkomen en de voeten lekker droog en warm blijven. De overalls maken dikwijls de indruk van een los jack met aparte broek, doordat de broek is uitgevoerd in een kleur die ten opzichte van het bovenlijf contrasteert. Toch zijn er ook fraaie overalls, meestal met een ceintuurtje, in unikleuren of met alleen diagonale kleurvlakken over de schouders. Voor de man komen we deze winter veel parka-achtige jacks tegen met een rijgkoord in de taille. Net als de jacks voor zijn vrouwelijke skipartner is ook zijn jas samengesteld uit kleurvlakken, zij het soms in wat rustiger (herfst)kleuren. Handige capuchons, die bij stralend weer in de kraag kunnen worden weggeborgen, zorgen ervoor dat bij een stevige sneeuwbui de kruin droog blijft. Naast de gebruikelijke materialen, waarbij de satijn-achtige vooral voor jacks hoog scoren, zijn er ook veel broeken en overalls van tactel. een stof die is geweven van dun polyester garen, dat zo hard is gedraaid dat het is gaan krinkelen. Op deze manier is een waterdicht 'anti-gliss' materiaal ontstaan, dat dank zij z'n stroefheid een lange, en niet altijd ongevaarlijke, glijpartij na een val voorkomt. Nieuw is ook het zogenaamde 'polar-vlies', een materiaal van zacht geruwd acryl met een molotoneffect, dat niet alleen als voering in jacks voor komt, maar ook is gebruikt voor ski-sweaters. Overigens komt stevig katoen ook in aanmerking voor met name heren-skibroeken, afgewerkt met een waterdichte coating en een gemoltoneerde voering. Het combineren van de accessoires met de kleding hoeft geen enkel probleem op te leveren. De accessoires zijn ook deze winter weer verkrijgbaar in de meest gangbare modekleuren. Leuke, maar ook praktische hebbedingetjes, zoals gewatteerde baseballpetjes met bijpassende wanten, tasjes, die om het middel kunnen worden gegespt en waarin ook een fotocamera de berg mee op genomen kan worden, alsmede gamaschen (losse, waterdichte .sneeuwvangers' voor het onderbeen) zijn verkrijgbaar in talloze uitvoeringen. KITTY VAN GERVEN Kleuren en grafische dessins zijn troef op de putte V Gt IRANT1EFONOS REISGELDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9