Rol Benazir Bhutto volledig uitgespeeld 'Wat is er nou mooier dan een militaire parade? Nederlaag blijkt verpletterend Stasi luisterde NAVO zonder veel moeite af Korea's willen samen naai' Olympische Spelen in 1992 Gorbatjsov dreigt met ingreep Kansloze Lafontaine oogst spot in strijd tegen Kohl DERIDDER8SS. VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 correspondent Mieke Kooistra LAHORE Een van de overwinnaars van de verkiezingen in Pakistan, Nawaz Sharif, heeft opgeroepen tot nationale verzoening, nadat zijn partij een overweldigende meerder heid heeft behaald. Sharif wordt vermoedelijk de nieuwe regeringsleider van Pakistan, nu de voormalige premier, Benazir Bhutto, een verpletterende nederlaag heeft geleden in de verkiezingen die woensdag werden gehouden. Bhutto zegt dat de overwinning haar is ont stolen door fraude en intimidatie. De uitslag van de verkiezingen kwam als een totale verrassing. Nie mand, inclusief Bhutto's politieke tegenstanders, had verwacht dat haar Pakistaanse Volkspartij (PPP) zo overweldigend verslagen zou worden door de Islamitische Demo cratische Alliantie (IDA). Waarnemers zeggen echter dat de uitslag een afspiegeling is van de te leurstelling onder de bevolking over haar falende beleid gedurende de twintig maanden van haar pre mierschap. De IDA had volgens de laatste teiling donderdagavond een totaal van 105 zetels behaald. Meer dan het dubbel het aantal zetels van Bhutto, die slechts 45 van de in to taal 207 moslim-zetels kreeg. Met deze comfortabele meerderheid wordt de IDA in staat gesteld om een regering te vormen. Voor Bhutto's beschuldigingen dat haar nederlaag het resultaat was van geknoei met de stembussen, is geen enkele bevestiging te vinden. Diplomaten in Lahore en in de hoofdstad Islamabad zeggen dat fraude op een dergelijk grote schaal zo goed als onmogelijk is. Bhutto's PPP heeft tijdens de verkiezingscampagne overal een massale en zeer uitbundige steun ontvangen. Honderdduizenden Pakistanen kwamen overal in het land opdagen waar Bhutto sprak,1 dit in schril contrast met de vaak ge forceerde manifestaties van de op positie. Waarnemers zeggen dat het moeilijk te verklaren is waar die stemmen naar toe zijn gegaan. Westen in trek bij Poolse autodieven WARSCHAU (DPA) - De Poolse politie schat dat er in Polen tussen de 11.000 en 14.000 gestolen auto's rondrijden. Het belangrijkste ar beidsterrein van de autodieven is Duitsland en Oostenrijk. Een woordvoerder van het Open baar Ministerie in het Poolse Breslau maakte donderdag bekend dat de Breslauer politie in samen werking met politiebeambten in het Duitse Wiesbaden 53 auto's in be slag heeft genomen. Het Poolse OM heeft 23 personen beschuldigd van diefstal en heling van gestolen voertuigen. Tegen zes mensen is een aanklacht ingediend; twaalf zitten nog in voorlopige hechtenis. Buitenland kort Neutrale troepen De leiders van Rwanda, Burundi, Uganda en Zaire steunen het Belgi sche voorstel om neutrale troepen toezicht te laten houden op een be stand in het Centraalafrikaanse land Rwanda. .De Belgische pre mier Martens heeft gisteren een be roep gedaan op de Europese landen om de neutrale vredesmacht te steunen. Ondanks het bestand is het Rwandese leger vanmorgen een offensief begonnen tegen opstande lingen van het Patriotisch Rwan dees Front. Dubieus Bijna zevenhonderd van de duizend rechters in de voormalige DDR worden verdacht van het schenden van mensenrechten in de tijd van de communistische heerschappij. Sommige rechters, die destijds von nissen velden tegen dissidenten, waren betrokken bij de gehate ge heime dienst Stasi. Een aantal van hen is na november 1989 aan de kant gezet, maar er zijn ook 'dubieu ze rechters' op hun stoel blijven zit ten. De regering heeft nu een com missie ingesteld die uit moet maken wie mag blijven en wie niet. Kernafval Volgens milieu-organisatie Green peace bestudeert de Argentijnse re gering een Frans voorstel om een stortplaats voor kernafval te bou wen in Patagonië, de zuidpunt van Zuid-Amerika. Frankrijk zou de ko mende tien jaar een bedrag van der tig miljard dollar beschikbaar heb ben om van z'n kernafval af te ko men. Het Franse bedrijf Pechiney. Ugine en Kuhlmann heeft volgens Greenpeace al contact gehad met de Argentijnse president Menem. Noord-Ierland De Ulster Freedom Fighters heb ben zich verantwoordelijk ver klaard voorde moord op een protes tantse man gisteren in een flat in de Noordierse hoofdstad Belfast. De politie had de man een dag eerder nog ondervraagd over mogelijke betrokkenheid bij terreuracties. De aanhoudende tegencampagne in de officiële media, met een sterke aanval van de president aan de vooravond van de verkiezingsdag, moet hebben bijgedragen aan het idee dat Bhutto inderdaad corrupt is. "Het was een bokswedstrijd waarbij een van de kandidaten met gebonden handen moest vechten", zei een teleurgestelde PPP-aanhan- ger. Angst voor gewelddadigheden heeft mogelijk ook mensen van de stembussen weg gehouden. Moge lijk was de lage opkomst ook te wij ten aan het feit dat dit de derde keer is binnen vijf jaar dat in Pakistan nationale verkiezingen worden ge houden. "De uitslag was te ver wachten. Kijk maar om je heen, hier zitten drie Bhutto-aanhangers, maar ze zijn geen van allen naar de stembus gegaan", zegt een man in de hotellobby, wijzend op zijn colle ga's. "Jonge mensen zien het nut van stemmen niet meer". Diplomaten verwachten weinig verandering in Pakistans politieke klimaat, wanneer de IDA de macht overneemt van de interim-regering. De nieuwe regering heeft, in tegen stelling tot Bhutto, nauwe banden met het machtige leger en heeft het mandaat van de president. In een manifest zegt de IDA zich te willen toeleggen op de ontwikke ling van kernenergie en een zelf- voorzienende wapenindustrie. De Verenigde Staten hebben onlangs een tijdelijke stop gezet op de bijna zes miljoen dollar die Pakistan jaar lijks ontvangt, omdat Pakistan wei gerde te garanderen dat het niet over een atoombom beschikt. De IDA stelt verder dat Pakistan hech tere banden wil aangaan met de isla mitische wereld en pleit voor herin voering van de sharia (islamitische wetgeving). De IDA is een samenraapsel van acht partijen, waarin zo zeggen politieke analisten eenheid ont breekt. Er zijn meer dan drie kandi daten voor het premierschap. Nawaz Sharif, de eerste minister van de Punjab-provincie, is de meest waarschijnlijke en ook de meest machtige figuur voor die post. Nawaz Sharif, een sluw en weinig charismatisch zakenman uit de 'nouveau riche' van Lahore, raakte gedurende zijn campagne in opspraak toen bekend werd dat 320.000 ruppes (ongeveer 32.000 gulden) uit officiële fondsen werd gebruikt om stemmers te werven. Het IDA had bovendien op de verkiezingsdag speciale minibus sen ingezet om stemmers van en naar het stemlokaal te brengen. Sharif had voor zijn campagne te gen Bhutto een Amerikaans recla mebureau ingeschakeld. Het doek lijkt gevallen voor Benazir Bhutto. BERLIJN (Rtr) - De vroegere Oostduitse geheime dienst Stasi luisterde zonder problemen tele foongesprekken op het NAVO- hoofdkwarticr m Brussel af. Dat heeft een voormalige officier van het Oostduitse leger, luitenant-ko lonel Klaus-Dieter Heyde. ver klaard Volgens Heyde, die nu in dienst is bij het leger van de Bondsrepubliek Duitsland, beschikte de Stasi over apparatuur en technieken dat de dienst vrijwel elk telefoongesprek in Europa kon afluisteren. Hypermoderne computers regi streerden automatisch gesprekken van 'in de gaten gehouden telefoon toestellen'. Niet alleen werden da tum en tijdstip van de gesprekken genoteerd, ook de naam en het nummer van de beller werden vast gelegd "Het was ook mogelijk om satellietgesprekken op te nemen", zei Heyde. volgens wie de afluister apparatuur afkomstig was uit het Westen Wat de Stasi allemaal aan infor matie heeft opgevangen is niet meer na te gaan. zegt Heyde "Alle com puterbanden die naderhand zijn ge vonden waren blanco. Dat betekent dat ze of zyn gewist öf niet zijn ge bruikt. De rest is waarschijnlijk ver nietigd", aldus Heyde. SEOUL (AP) - Zuid- en Noord-Korea willen met een gezamenlijke ploeg deelnemen aan de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona. Onderhandelingen die dat moeten bewerkstelligen gaan eind volgende maand van start in het bestandsdorp Panmunjom. Dat heeft de Zuidkoreaanse minister van sport Chung Dong-sung gisteren gezegd aan het eind van een vijfdaags bezoek van 76 Noordko- reaanse sportautoriteiten en voetballers aan Zuid-Korea. Het bezoek had plaats in het kader van een uitwisseling tussen voetbalteams uit beide Korea's. Twee weken geleden bezochten Zuidkoreaanse voetbal lers Noord-Korea. Behalve aan de Olympische Spelen willen de twee landen ook samen meedoen aan de Wereldkampioenschappen tafeltennis van 1991 in Ja pan en andere internationale sportevenementen. Onderhandelingen Het was voor het eerst sinds de splitsing van Korea in 1945 dat er een uitwisseling van sportploegen plaats had tussen het communistische Noord-Korea en het kapitalistische Zuid-Korea. Woensdag keerden 17 Zuidkoreaanse musici terug van een elfdaagse tournee door Noord- Korea, die volgde op de tweede ronde onderhandelingen over het be ëindigen van de vijandigheden tussen de premiers van de twee landen. De derde ronde wordt in december in Seoul gehouden. Een Zuidkoreaans dagblad meldde gisteren dat de regering van Zuid-Korea met ingang van november de beperkingen op het reizen naar de Sovjetunie en begin volgend jaar de beperkingen op het reizen naar China zal opheffen. Omdat Zuid-Korea geen betrekkingen onder houdt met China, de Sovjetunie, Albanië, Laos, Vietnam, Cuba en Af ghanistan mogen Zuidkoreanen die landen op het ogenblik alleen be zoeken met toestemming van de regering. 'Terugkeer naar harde hand-regering' MOSKOU (AP/DPA/GPD) - Sov jetpresident Gorbatsjov heeft ge waarschuwd voor een terugkeer van een 'harde hand-regering' als zijn economische en staatkundige hervormingsplannen niet worden gesteund. Hij liet dat gisteren weten op een congres van de officiële vak bonden. Gorbatjsovs hekelde daar bij niet alleen de radicalen in de Sovjetunie, maar ook de verschil lende Sovjetrepublieken die steeds meer een eigen koers varen Gorbatsjov dreigde op het con gres met hard ingrijpen als geen "af doende vorderingen in de richting van een markteconomie" worden geboekt. "Het marktsysteem is een logische ontwikkeling voor de Sov jeteconomie", stelde de Sovjetlei der. Hij hekelde de orthodoxe com munisten die zeggen dat hij geen so cialist is. "Ik ben tegen een socialis me van een totalitaire staat die de mens onderdrukt. Socialisme staat juist voor gerechtigheid, gelijkheid en vrijheid. Het is een samenleving met democratische instellingen en mechanismen die recht en orde handhaven. Van zo'n samenleving zijn we nog ver verwijderd", aldus Gorbatsjov. Gorbatjovs rede was ook gencht tegen de Sovjet-republieken die zich stuk voor stuk losmaken van het centrale gezag in Moskou Zo verklaarde Kazachstan zich giste ren als veertiende van de vijftien Sovjet-republieken soeverein. Kernproeven op Kazachstans grondgebied werden verboden. Volgens milieugroepen lijden de 15 miljoen inwoners van de republiek in verhoogde mate aan kanker en andere kwalen veroorzaakt door nucleaire testprogramma's. Jaren lang werden in de woestijn van Ka zachstan kernwapens getest. Door de soevereiniteitsverklarin gen van de Sovjet-republieken (al leen Kirgizië ontbreekt nog) wordt de macht van 'Moskou' verder on dergraven. Woensdag nog keurde de Opperste Sovjet een voorstel goed om de wetten van het nationa le parlement boven die van de repu blieken te stellen, maar de lokale autoriteiten en parlementen tonen geen bereidheid zich daaraan te houden. ADVERTENTIE Door de bijzondere combinatie van massiel mahoniehout en sierlijk naturel pitriet. is de 'Rococo' een opvallende verschijning in elke omgeving Dankzij de ronde vormen en de donszachte kussens bovendien een uiterst comfortabel plekte Even proberen? V.a. 2960.- inclusief kussens. Bijpassende lauteuil al vanal 1545.- Hartenstraai 21-25 Amsterdam Teleloon 020-231180 RATTAN FURNITUREr Van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN Het gaat slecht met de Duitse socialistische partij (SPD) en haar kanselierskandidaat Oskar Lafontaine. In de opiniepeilingen zweeft de partij tussen de 31 en 35 procent. Dat zou het slechtste resul taat in de afgelopen 40 jaar zijn. "De andere mogen de opinie-peilingen winnen, wij de verkiezingen", blijft Lafontaine hoopvol roepen. Het mag betwijfeld worden of hij er zelf nog in gelooft. In het westen van Duitsland handhaaft zijn partij zich nog aar dig, maar in het oosten komt Lafon taine niet aan de bak. Ze blijven hem daar zien als de arrogante man uit het westen, die eigenlijk de een heid helemaal niet wilde. Lafontai ne blijft hameren op de gigantische kosten van de eenwording, die hij steeds heeft voorspeld. Openlijk wordt de spot gedreven met de oudste partij van Duitsland en haar lijsttrekker. Het tamelijk SPD-gezinde tv-programma Moni tor melde dat de verkiezingscam pagne van de SPD was stopgezet omdat Lafontaine toch geen kans maakte. Een grap. maar niet ver van de waarheid verwijderd. Zijn enige kans ziet Lafontaine, naar eigen zeggen, in de directe con frontatie jonge generatie tegen oude. modern tegen gisteren, ver stand tegen gemoed. Maar Helmut Kohl negeert zijn uitdager straal. Dat bleek gisteren ook by het be grotingsdebat in de Bondsdag. La fontaine zou de kanselier op televi sie van repliek dienen. Maar Kohl ging op ziekenbezoek bij zijn gevel de minister Schauble. Aan de pers vertelde Lafontaine dat hij Kohl had willen aanpakken, vooral over de vraag hoe de eenheid moet worden betaald. Volgens La fontaine liegt Kohl de mensen voor over de kosten van de eenwording. "Nu spreekt hy van offers, die ieder- Ironisch genoeg proberen enkele republieken de minderheden bin nen hun grenzen het recht op een bepaalde vorm van onafhankelijk heid te ontzeggen. Zo heeft het par lement van de republiek Moldavië gisteravond politie-eenheden en jonge vrywilligers gestuurd naar het gebied van de Gagauz. De Gagauz. een Turkse minderheid van zo'n 150 000 mensen in het zui den van Moldavië, verklaarden zich onlangs onafhankelijk. De politie is gisteren gestuurd om hen "die onzin uit het hoofd te pra ten". aldus een woordvoerder van het Moldavische Volksfront. Vol gens hem zijn de vrijwilligers onge wapend. Toch wordt gevreesd voor een gewelddadig treffen. Volgens persbureau Tass heeft Gorbatsjov de Moldavische leider Snegur ge waarschuwd dat "geweld en con frontatie ontoelaatbaar zijn". Mol davië heeft niet alleen te maken met de Gagauz, maar ook met een klei nere groep van etnische Oekramers en Russen, die de zogenaamde Dn- jestr-rcpubliek hebben uitgeroe pen. Drie milities bereidt Bayrut te verlaten BAYRUT (AP) - De drie belangrijk ste christelijke en moslim-milities in Libanon hebben gisteren toege zegd zich uit de hoofdstad Bayrut en haar omgeving te zullen terug trekken. De regering van president Elias Hrawi kondigde woensdag aan. het staatsgezag over Bayrut te willen vestigen. Het regeringsleger van generaal Emile Lahoud staat paraat om de plaatsen van de mili ties in te nemen De rechtse christelijke Libanese Strijdkrachten-militie van Samir Geagea. de gematigde shi'tische Amal-militie van Nabih Bern en de Progressieve Socialistische Party van druzenleider Walid Jumblatt zegden toe zich uit Bayrut te zullen terugtrekken. Alleen de pro-Iraanse Hezbollah heeft nog geen beslissing genomen over het plan van de Liba nese regering om de 15 jaar durende burgeroorlog te beeindigen. De shi- Lafontaine. MotoEPAi 'itische Hezbollah heeft zich wel van de voormalige Grt>ene Lyn tus- een moet brengen, terwijl hy steeds scn de chnstelyke en islamitische heeft geroepen dat niemand armer sectoren teruggetrokken in de zui- wordt door de èenheid". delyke sloppenwijken Viering Oktoberrevolutie gaat ondanks protesten gewoon door Rellen De Zuidafrikaanse politie heeft met rubberkogels en traangas een einde gemaakt aan rellen in het zwarte woonoord Khayelitsha bij Kaap stad Drie zwarten werden gedood, twee zwarten en twee agenten raak ten gewond. De rellen braken uit na een explosie bij het gemeentehuis van het woonoord. MOSKOU "Wat is er nou estheti scher dan een militaire parade? Het is toch een prachtig gezicht, al die mooie mannen in hun uniformen en al die orkesten? Heus, daar kijken de mensen bij ons graag naar". Generaal Gennadi Kosjtsjoeb suggereert niet te begrijpen waar om er in Moskou, Leningrad en in verschillende Sovjet-republieken zo wordt geprotesteerd tegen een 'diepgewortelde traditie'. En dat is die van de militaire parades op de nationale feestdag 7 november, waarmee luister wordt bijgezet aan de viering van de Grote Oktoberre volutie, 73 jaar geleden alweer. Kosjtsjoeb gelooft dat de protest beweging maar een kleine is. "Als er een enquête gehouden zou worden, zou blijken dat negentig procent van onze bevolking voor is", zegt hij. Maar desondanks wil de militai re top publicitair nog iets extra's doen. Gisteren werd, voor het eerst na 1 mei 1918 en 119 parades, 'een select groepje correspondenten' (aldus een defensiewoordvoerder) uitge nodigd om over het evenement te praten met een aantal generaals en wapentuig te bekijken. Bij het exer citieterrein en opslagplaats Tsja- De kanonnen worden opgepoetst voor de parade in Moskou op 7 novem ber. "Heus. daar kijken de mensen bij ons graag naar". (foto AP) dinski. waar Lenin destijds die eer- nant-generaal Anatoly Golovnjev, ste parade afnam. ondercommandant van het militai- "We dachten dat dit een goede by- re district Moskou, tijdens het offi- drage was aan glasnost", zegt lui te- ciele gedeelte van de persbyeen- komst. "En mogen we u er even aan herinneren, deze parade is een tra ditie, geen demonstratie van mili tair kracht". Geldverspilling De tegenstanders van niet alleen de parades, maar de hele viering van de 7de november, denken daar an ders over. Onder de radicale hervor mers die het bewind voeren in Le ningrad en Moskou en bij de natio nalistische bewegingen in republie ken als Georgië, Moldavië, de Balti- sche landen en de Oekraïne vallen commentaren te beluisteren als 'geldverspilling', 'hebben ze niks beters te doen' en 'waarom zou je de geboorte van een failliet systeem vieren'. President Gorbatsjov zelf moest eraan te pas komen om de militai ren de kans te geven hun esthetisch kunnen aan den volke te tonen. Per presidentieel decreet haalde hy een streep door rebelse besluiten om de parades te verbieden en de 7de no vember tot een gewone werkdag te verklaren. "De president vertegenwoordigt voor ons het hoogste gezag. Als hy verordonneert dat er parades wor den gehouden, volgen we dat bevel op", zegt Golovnjev minzaam Niets te maken dus met het besluit van de stadsbesturen in Moskou en Le ningrad om de parade niet te finan cieren Of met de uitspraak van het Estlandse parlement, afgelopen woensdag, dat het onmogelijk is om Gorbatsjovs decreet uit te voeren Het kan een mooie viering wor den. op 7 november. In Moskou cir culeren geruchten, opgetekend door het conservatieve dagblad Sovjetskaja Rossia, dat studenten zich op de 'aanvoerroutes' naar het Rode Plein voor de tanks zullen werpen. De Moskouse gemeente raad is ernstig verontrust Toestem ming voor alternatieve vieringen of processies wordt met gegeven Het Rode Plein met Gorbatsjov en zyn Kremlin-collega's op het Lemn- mausoleum. is straks een eilandje middenin de stad 'Gewone men sen' worden op kilometers afstand gehouden. Maar wat in Georgie, waar onder druk van de nationalisten Lemn van zyn sokkel is veTwyderd1 Na tuurlijk wordt hier geen parade ge houden. zeggen de leiders van de tientallen anticommunistische par tijen die zondag in vrije verkiezin gen pogen de communisten van hun macht te beroven Kosjtsjoeb "Ze gaan overal door". Confrontaties dreigen er ook in de Baltische republieken Niet al leen de Estcn. ook de Letlanders en Litouwers voelen niets voor ver toon op de 7de nvoember. In Let land trekken de militairen zich niets aan van het door het parlement af gekondigde parade-verbod Alles zal zich volgens het geplande sche ma afspelen, zegt een militaire woordvoerder. In Litouwen, waar het parlement de parade-liefheb bers tracht te dwingen tot het aan vragen van een vergunning, luidt het commentaar niet anders Waardigheid Moskou wordt in elk geval een suc ces Golovryev onthult dat onder de speciale veiligheidsmaatregelen 8 643 soldaten aan Gorbatsjov zul len voorbytrekken Dat zyn er 657 minder dan gebruikclyk Bezuini ging'' Over geld reppen de militai ren echter niet "Het komt uit de de fensiebegroting. hoofdstuk 'toege stane voorbereiding tot gevechten', onthult Kosjtsjoeb. tcrwyl we kij ken naar Oezbrkische soldaten die tanks met poetslappen te lyf gaan. Bedragen worden niet genoemd. "Voor niets gaat de zon op, maar de miljoenen die de pers noemt, zyn gewoon verzonnen", zegt Golovn jev Parades zyn er overal, in Enge land. Frankryk, Duitsland, dus zo gek is onze traditie nu ook weer niet. voegt hy eraan toe. "Hier gaat het om eer en waardigheid. Ik denk dat deze traditie nog jaren zal wor den voortgezet".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7