Meer normen voor budget verzekeraar Politiek spel rond gijzelaars 'Overheid wist van gifstort Gouderak Seksueel misbruik leidt later vaak tot klachten 'MiBeuvervuiling gaat mensenlevens kosten' Van den Broek stuurt terecht geen missie naar Irak Onze prijzen maken vandaag en morden een salto mortale. [9iK( VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Inventarisatie gezondheidstoestand verzekerden UTRECHT (ANP) - Bij het vaststellen van de uitkeringen die de verzekeraars in de toe komst krijgen uit de centrale kas van de verplichte basisverzekering tegen ziektekosten, zal niet alleen worden gekeken naar leeftijd, geslacht en regio van hun verzekerden. De verschillen tussen de werkelijke kosten en de uitkeringen kunnen dan te groot worden. AMSTERDAM (ANP) - Ruim de helft van de in hun jeugd seksueel misbruikte vrouwen vertoont op langere termijn klachten. Het gaat dan om angsten, concentratiepro blemen. depressiviteit, eetproble men en suicidegedachten en -po gingen. De groep is verder opval lend zelfdestructief. Dit staat in proefschrift van kli- nisch-psychologe Nel Drayer die deze week promoveerde aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. De psychologe werkte in haar proefschrift het onderzoek uit waar mee zij twee jaar geleden uitgebreid in het nieuws kwam. Draver kwam toen tot de conclusie dat een op de drie vTouwen in Nederland ooit sek sueel is misbruikt. Vijftien procent van de vrouwen zou ooit zijn mis bruikt door een of meer familiele den. Drayer maakte voor haar onder- zoek gebruik van de interviews met 1.054 vrouwen tussen de 20 en 40 jaar. Onder de misbruikte vrouwen bevinden zich relatief meer onge wenst kinderloze vrouwen en meer vrouwen die voor hun dertigste jaar een baarmoederoperatie hebben ondergaan, zo bleek haar. Niet alle misbruikervaringen door verwan ten blijken overigens even trauma tiserend te zijn. Zo blijkt dertien procent van de misbruikte vrouwen geen enkele klacht op meer dan ge middeld niveau te noemen De klachten op latere leeftijd blijken ernstiger naarmate het misbruik ernstiger vormen aannam. Draijer zegt de uitkomsten van haar onderzoeken zelf eigenlijk at en toe niet te kunnen bevatten "Ik heb ondanks mijn onderzoek en de bevindingen nog steeds het gevoel "hoe is dit nou mogelijk" Ik hoor dag-in-dag-uit de verhalen van mensen die het hebben meege maakt maar het feit dat mensen (verwanten) ertoe in staat zyn kin deren seksueel te misbruiken vind ik nog steeds heel moeilijk te begrij pen Dat met name het cijfermatige deel van mijn onderzoek zo'n reac tie teweeg zou brengen had ik nooit verwacht. Misschien ïsdat naïef van mij maar ik was al gewend aan die In antwoorden op schriftelijke Ka mervragen over de tweede fase van de stelselherziening die op 1 januari r het normuitke- keraars zijn verplicht iedereen te- zorg- of basisverzeke ring voor iedereen wordt een soci- worden vastgesteld aan de hand ale verzekering. Het wettelijk vast- 1991 moet ingaan, noemen de nngssysteem zal geleidelijk gebtu- gen dezelfde premie te accepteren, staatssecretarissen Simons (volks- gezondheid) en Ter Veld (sociale za ken) nog enkele andere criteria voor het toekomstige normuitkerings systeem. Het gaat daarbij om arbeidsonge- H H schiktheid. langdurige ziekten en normuitkeringen is van groot be- overlijden, omstandigheden, die /an hun uitgaven tot nu toe (de "his torische kosten"). Een goed gestelde pakket omvat alle belang rijke voorzieningen (inclusief ge- erkend systeem van zins-en bejaardenzorg). Dat moet in 1995 zijn bereikt via stapsgewijze lang. Niet alleen omdat verzeke- uitbreiding van de volksverzeke- doorgaans veel extra ziektekosten raars failliet kunnen gaan als het ring AWBZ (Algemene Wet Bijzon met zich meebrengen. Aan de ande- niet klopt, maar ook omdat tekorten dere Ziektekosten). Er is dan geen en overschotten van invloed zijn op verschil meer tussen particulier en de hoogte van de nominale premie, ziekenfondsverzekerden. Daarmee moeten de verzekeraars namelijk onderling gaan concurre- re kant zal ook het aantal verzeker den dat kiest voor een eigen risico een rol spelen, aangezien zij zich kennelijk zo gezond voelen dat ze weinig ziektekosten verwachten. Omdat er op deze punten nauwe lijks gegevens bestaan, moet op korte termijn worden begonnen en "gunstige" contracten af te slui- met het vastleggen ervan. Simons zal daar overleg over plegen met zie kenfondsen en verzekeraars en zo- ten met de zorgverleners. Verzeker den kunnen overstappen naar zie kenfondsen of verzekeraars die re- BILTHOVEN (ANP) - Als de poli- gebied van volksgezondheid en tiek verantwoordelijken geen doel- milieu, treffende maatregelen nemen tegen de milieuvervuiling zal dat tot een enorm verlies aan levens en ernsti ge financiële repercussies leiden, vang van het gevaar zijn nu al ov Geweigerd De Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars (ziekenfondsen) heeft gisteren geweigerd mee te werken aan een advies van de Zie kenfondsraad over het vaste budget dat de ziekenfondsen volgend jaar krijgen voor de kosten van hun ver strekkingen. De vakcentrales FNV en CNV steunden de opstelling van de VNZ. De raad heeft staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) in septem ber unaniem afgeraden om de bud gettering al op 1 januari door te voe ren. Maar Simons heeft tot groot on genoegen van de raad besloten, die compensatie per fonds te beperken tot 90 procent van het eventuele ne- vorden gewacht tot alle gegevens gatieve verschil tussen het budget beschikbaar zijn: "De ernst en om- directeur-generaal Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM), ir. R. van Noort. zei dit gisteren in Bilt- hoven op een internationale bijeen komst over samenwerking op het het duidelijk". Hij herinnerde aan een den opgevangen via een verhoging recent onderzoek in Europa waaruit is gebleken dat de luchtvervuiling in grote steden en in delen van Oost- Europa zo groot is-dat veel mensen kunnen sterven door de gevolgen die dat voor hun gezondheid heeft. van de nominale premie. De fond sen zijn zo boos dat ze de uitwer king ook helemaal aan "Den Haag" willen overlaten. ALMELO - Amerikaanse M-l tanks op het Almelose station. De tanks komen uit de NAVO-opslagplaats op ten industrieterrein in Aadorp en zijn op weg naar de hanen van Antwerpen. Vanuit Antwerpen zal het oorlogsmate- rieel worden verscheept naar de Golf om daar deel te nemen aan Desert Shield. Ook vanuit Brunssum worden tanks verscheept: het gaat om in totaal 200 stuks. cijfers. Uit buitenlandse onderzoe ken zijn immers soortgelijke per centages tevoorschijn gekomen", aldus de onderzoekster. Na de publikatie van haar onder zoeksresultaten twee jaar geleden waren de reacties niet van de lucht "Er bestond vreselyk veel achter docht en ongeloof Maar ik heb die cijfers toch echt niet verzonnen", zo zegt Draijer. die haar onderzoek uit voerde m opdracht van de ministe ries van sociale zaken en WVC. Volgens Drayer is er in Neder land de afgelopen jaren veel veran derd op het gebied van "het be spreekbaar maken van incest". Het eerste congres over dit onderwerp werd gehouden rond 1981 "Het ac cent lag toen op de signalering, open uw ogen. De media hebben ook een heel belangrijke rol ge speeld bjj de onderkenning van het probleem". Welsum kiest voor Overijssel ARNHEM iGPD' - De m van het dorpje Welsum. gelegen aan de westoever van de IJssel. willen bij de provincie Overyssel biyven. Dat blijkt uit een referendum dat i i tam) in deze plaats is gehouden Welsum is een van de ongeveer veertig plaatsen die. volgens staats secretaris De Graaff-Nauta van bin- Df ntanrif /-aken betrokken kunn. n worden bij de provinciale herinde ling. Zowel geografisch als econo misch staat Welsum dichter by Gel derland. maar behoort sinds de der tiende eeuw. toen de IJssel een an dere koers volgde dan nu. bij de ge meente OM Dat moet zo blijven, vindt byna 83 procent van de opgekomen kiezers De overige ruim 17 procent voelt meer voor aansluiting bij Gelder land. Het opkomstpercentage be droeg ruim negentig. Welsum telt 430 kiesgerechtigden en heeft 547 inwoners. Het gemeentebestuur zal het resultaat van het referendum naar Den Haag sturen. De landely- ke overheid heeft inzake provin ciale grenscorrecties het laatste Aanhouding in moordzaak Echt Justitie onderzoekt afluisterpraktijken DEN HAAG (GPD) - Ministe o Hirsch Ballin (justitie) heeft twee zijrfafgezet. Hij noemde het de taak Het gaat om processen die al tien tallen jaren geleden zijn begonnen. Van Noort maakte een vergelijking met een mammoettanker die plot seling moet stoppen maar die nog Minister lang doorglijdt nadat de motoren Advocaat Shell bij behandeling hoger beroep: DEN HAAG (ANP) - De overheid was er vanaf 1959 van op de hoogte dat er op een vuilstortplaats in de ~.0_- Zuidhollandse gemeente Gouderak voorkomen. Uit een rapport blijkt maar mogelijk door internationale jarenlang afval vermengd met land- dat criminelen door het gehele land samenwerking en gezamenlijke - - al geruime tijd alle mogelijke mid- maatregelen. het afluisteren van het radioverkeer er moét gebeuren om de tanker te van de politie door criminelen te stoppen. Volgens hem is dat alleen de voormalige vuilstort in de bocht woede en verontwaardiging ontste- zogenoemde Van Amersfoort-ar- van de Hollandse IJssel werd ge- ken. "Nog nooit tijdens deze zaak. rest. Volgens dit arrest kan de over- vllutl„, bouwd. De kosten van sanering, de die wij al sinds 1983 voeren, heeft heid de kosten van bodemsanering kenheid aan de moord. Ook zegt hij wijk werd afgebroken en het ver- Shell dit naar voren gebracht. Ook verhalen vanaf het moment dat het mcl ECHT (ANP) - In de zaak an hal Uoto anp) vermoorde 18-jange meisje Sorya Hartmann uit Echt. heeft het re- cherchebystandsteam een aanhou ding verricht. Haar ex-vnend. een 21-jarige man uit het nabye Bel gisch-Limburgse Maaseik. is woensdagavond laat aangehouden De man werd aanvankelyk sa men met andere vrienden en ken- r, ra an Sonja als getuige ge hoord. Daarby rees verdenking te gen hem. Hy is gisteren aan de tand gevoeld maar ontkent alle betrok- delen te baat nemen het radiover keer van de politie af te luisteren om daardoor vertrouwelijke informatie in handen krijgen. J.R. Asvall, directeur van het Eu ropese kantoor van de wereldge zondheidsorganisatie WHO. zei dat bouwgif, afkomstig van Shell Che mie in Rotterdam, werd gestort. Dit heeft de advocaat van Shell, mr. H.J.C. ter Kuile gisteren meege deeld voor het gerechtshof in Den te optrad in de Hollandse IJssel en ontreinigde terrein werd afgedekt, in de stukken die zijn overlegd worden geraamd op ten minste 110 hier niets van terug te vinden. Als miljoen gulden. Shell indertijd een dergelijke waar schuwing had laten horen, was men Toen in 1959 een enorme vissterf- er toch nooit toe overgegaan om op Een technische werkgroep moet er wordt gewerkt aan een hulppro- onderzoeken welke golflengte de gramma voor de landen in centraal- politie het best kan gebruiken om en Oost-Europa waar het met het het afluisteren bijzonder moeilijk te milieu, de gezondheid en de ge- maken. Ook wordt bekeken of er bij zondheidszorg aanmerkelijk slech- de korpsen meer geavanceerde ra-ter is gesteld dan in West-Europa, dioapparatuur nodig is om bij spe- Het gaat daarbij om steun bi) het re- cialistische acties te worden inge- organiseren van de gezondheids- zet. Dergelijke apparatuur zal wor- zorg de ontwikkeling van een den ondergebracht bij een uitleen- milieubeleid, centrale zodat niet elk korps voor de grote uitgaven van de aanschaf komt te staan. Uit het onderzoek naar de afluis terpraktijken is vastgesteld dat het ook vaak de schuld van de politie zelf is dat criminelen op de hoogte komen van informatie door een soms niet juist gebruik van de com municatiemiddelen. de vervuiler duidelyk kon zyn dat de overheid zich het belang van een schone bodem ging aantrekken. Buck met vut Daar werd het hoger beroep be- staat een onderzoek werd ingesteld, te bouwen", zo zei de landsadvo- EINDHOVEN (ANP) De Eindho handeld dat Shell heeft aangete- zou Shell de overheid hebben ge- caat. Hij daagde Shell uit de bewe- »-»-«» kend tegen het tussenvonnis dat de waarschuwd dat het bedrijf vijfjaar ring te bewijzen. - lang afval vermengd met uiterst gif- In het tussenvonnis stelde de Haag. onder andere door Rijkswater- hoogleraar prof.dr.H. Buck heeft het college van bestuur van de Technische Universiteit Eindhoven rechtbank in Rotterdam drie jaar geleden uitsprak in de civiele proce dure van de Staat tegen Shell. In deze procedure vordert de stortte, staat de kosten die zijn gemoeid met De bewering van de sanering van de Zellingwijk. de aan het eind van de procesdag deed norm bestond. Shell mocht er als ven gisteren bevestigd tige drins aan een vervoerder had rechtbank in Rotterdam drie jaar gevraagd om vervroegd te mogen meegegeven die het in Gouderak geleden vast dat er in de jaren vijf- uittreden Het college zal dit ver- tig, toen het giftig afval werd ge- zoek inwilligen. Dat heeft de afde- Ter Kuile stort, er al een zorgvuldigheids- ling voorlichting van de TUEindho- woonwijk die i wen dat het begraven van het afval in de bodem geen gevaar voor het Buck ging eerder dit jaar met ziekteverlof toen duidelyk werd dat hy een verkeerde voorstelling van zaken had gegeven over een door milieu kon opleveren. Tegen deze hem ontwikkeld aids-remmend stelling, die door de staat is overge- middel. Vorige week kwam Buck nomen, is Shell in hoger beroep in opnieuw in opspraak toen bekend eten waar de in de nacht van zondag op maandag verdwenen 18-jarige Esther Gnspen uit Echt. een vriendin Sorya, zich kan bevin den. De politie sluit niet uit dat ook zy van het leven is beroofd. De ex-vriend is volgens getuigen verklaringen in de betrokken nacht gezien in gezelschap van Esther en Sonja Het drietal bezocht samen met diverse andere vrienden en kennissen verscheidene cafés in Echt De auto van Sonja. o#-n wtttl Golf diesel, is gistermorgen niet ver van Maaseik, m Maasmechelen te ruggevonden. Sectie heeft uitgewezen dat Sonja Hartman, die dinsdagavond in het appartement van de verdwenen Esther werd gevonden, met geweld om het leven is gebracht. Hoe dat is gebeurd wil de politie in het belang van het onderzoek niet zeggen Vaststaat dat de dader zich niet sek sueel aan Sorya Hartman heeft ver grepen Zeehonden De Zeehondencrèche in Pieterbu- ren heeft vandaag de zeshonderdste zeehond vrijgelaten. Teuntje. zoals het dier in het centrum is gedoopt, werd met drie andere zeehonden uitgezet in de Dollard. waar zij in ju li dit jaar - ziek en ondervoed - werd gevonden. Dit heeft de directeur van de creche, Lenie 't Hart, meege deeld. DEN HAAG Naarmate de Iraak- de televisie een verdienstelijke po ging tot zo'n uitleg. Het is overigens de vraag of de televisie het meest geschikte medium is om dat te se bezetting van Kuwayt langer doen. Uit het feit dat in Nederland duurt, beginnen zich andere proble- verblijvende familieleden klagen men voor te doen dan 'alleen maar' over het gebrek aan informatie over het handhaven van door de Ver- de gegijzelden, zou Buitenlandse enigde Naties aangenomen resolu- Zaken moeten afleiden dat er wat ties. Aanvankelijk bestond in de schort aan de informatievoorzie- meeste landen in de wereld een ning vanuit het departement. Die enorme eensgezindheid met betrek- informatievoorziening mag onder king tot de houding ten opzichte geen beding worden verwaarloosd, van de Iraakse leider Saddam Hus- Maar dat neemt niet weg dat Van sein. Maar nu beginnen hier en daar den Broek een sterk verhaal had. binnenlands-politieke problemen Natuurlijk zou het waarschijnlijk ADVERTENTIE Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis stuurt slaatje te kunnen slaan uit het blun- mogelijk een delegatie naar Irak om vrij simpel zijn om een - zij het klein - deel van de Nederlandse 'gevange- vrij te krijgen. Wanneer Neder- oppositiepartij een land een gezaghebbend politicus Irak zou sturen, zou deze waar een rol te spelen. Dat bleek al eerder bij het uitzen den van de F16's naar de Golf. De WD denkt derende gedrag van de Nederlandse schijnlijk wel met een stuk of tien regering. Zaten de politieke partij- Nederlandse gegijzelden kunnen daar in samenwerking met zuster vereniging de Rode Halve Maan Ne derlandse gijzelaars te bezoeken, volstrekt op één lijn, nu ziet de op- op de foto mag met de Nederlandse Het doel van de missie is de Neder- positie af en toe kans landers, indien nodig, humanitaire te slaan uit de houding en medische hulp te verlenen. Het ring in deze crisis. Rode Kruis heeft gisteravond per telex contact opgenomen met de V GrWSIltGn Iraakse Rode Halve Maan om de Deze week werd er weer een mogelijkheden van een delegatie meer persoonlijk getint, probleem den, waarom Van den Broek en de nader te onderzoeken. het begin van de Golfcrisis terugkeren. Als Saddam Hussein -ekt op één lijn, nu ziet de op- op de foto mag met de Nederlandse positie af en toe kans politieke munt afgevaardigde, is dat voor hem al de rege- voldoende. Daarmee toont hij keer op keer aan dat er scheuren ont staan in het tot nu toe redelijk geslo ten internationale front tegen Irak. En dat is dan ook precies de rc- aan toegevoegd. Onder de familiele- politieke partijen niet van plan zijn m rfrf>iipani den van de gegijzelde Nederlanders aan de druk uit de samenleving toe 1 argeneam m jrak groejt de zorg over het lot te geven. Deden ze dat wel, dan zou De Amsterdamse politie gaat ben- van hun verwanten. Zij zien dat in ambassadeur Van Dam in Irak zijn andere landen, soms met succes, werkzaamheden wel kunnen sta initiatieven worden ondernomen ken. Hussein gegijzelden vrij te krijgen. Om des die zich schuldig maken aan roofovervallen, aanpakken via een 'targetteam'. Het team richt zich vooral op de leiders van de bendes dat tot nu toe geen Nederlanders in de verschillende stadsdelen en di tru t.-overschrydend'. In Amsterdam houden zich tussen de 500 en 600 jongeren onder de 25 jaar dagelijks bezig met roofovervallen. Rottum R i'-.swaterstaat stelt voor om alle onderhoud aan de Waddeneilandjes Rottumeroog en Rottumerplaat te ;en Volgens een nog vertrouwe- i t onderzoek van de directie Gro- n .en heeft het prijsgeven van de eilandjes aan de Noordzee geen na delige gevolgen voor de kustverde- d r*ig. Ook de scheepvaart op de V. icreems zou er geen hinder van o rvinden. absoluut geen za ken meer willen doen met de am bassadeur. omdat hij inmiddels aan zijn vrijgelaten, begint het beeld te de wereld heeft laten zien dat er be- ontstaan dat de Nederlandse rege ring niets doet. Vanuit het gezichtspunt van de familieleden een volstrekt begrijpe lijke reactie. Zij hebben niet zo'n boodschap aan allerlei politieke en diplomatieke argumenten Het eni ge dat zy willen, is dat hun geliefden zo snel mogelijk weer naar Neder land kunnen komen. Maar toch is het goed dat ook zij begrijpen dat de vrijlating van een klein deel van de gegijzelden grote negatieve gevol gen voor de achterblijvers kan heb ben. premier Margaret Thatcher. Hij voert in de Engelse conservatieve partij al jarenlang een strijd tegen de 'Iron Lady'. Door het vrij krijgen van 33 gegijzelden (nog geen één procent van het totaal aantal Britse gegijzelden) scoort hij in de publie ke opinie een succesje. Maar hem valt te verwijten dat hij zich niet heeft gebogen over de internatio- naal-politieke consequenties van zijn daden. Datzelfde verwijt kan Luns ook worden gemaakt. Hij reageerde be trekkelijk positief op een verzoek van familieleden van gegijzelden om een missie naar Irak te onderne men. Maar dan zou er wel een offi cieel verzoek van de Nederlandse regering moeten komen. Luns wist natuurlijk zelf al direct dat Van den Broek zo'n verzoek nooit zou doen. Maar Van den Broek moest dat wel publiekelijk laten weten en dat is niet leuk in de richting van de gegij zelden en hun familieleden. Hakje Ook Luns kan hiermee een per soonlijk-politiek doel hebben ge had. Van hem is bekend dat hy ei genlijk vindt dat er geen goede poli ticus in Nederland meer is geweest sinds hyzelf vertrokken is. Op deze manier kon hy Van den Broek een hakje zetten. Het is te gevaarlijk om op deze manier met een internationaal zo gespannen situatie om te gaan. Het gaat hier niet om een spelletje knik keren, maar om een dreigende oor log met mogelijk heel veel slachtof- langnjkere Nederlanders zijn mee hy 'op goede voet' staat. En dat zou voor de achtergebleven gegij zelden ernstige nadelige conse quenties kunnen hebben. Het is .dan ook verbazingwek kend dat doorgewinterde politici als de Britse oud-premier Edward Heath en de Nederlandse oud-mi- nister van buitenlandse zaken Jo- fers. En hoewel ook regeringen en seph Luns zich wel voor dit karretje parlementen fouten kunnen ma- laten spannen. Daar moeten politie- ken. moet deze zaak by uitsluiting ke motieven achter zitten. Voor Heath geldt in dit verband Minister Van den Broek (buiten- dat hÜ*hoewcl l,d van dezelfde par landse zaken) deed deze week voor een gruwelijke hekel heeft aan i de politiek worden overgelaten Goedwillende amateurs dienen zich daar buiten te houden, hoe succes vol ze voor de publieke opinie ook mogen zijn. Hooggeëerd publiek! Vandaag en morgen is de grand finale van het Pri|Zencircus. Afgelopen week lieten wi| onze prijzen al een heel eind dalen, maar op de laatste twee dagen van het Prijzencircus maakt een aantal prijzen een salto mortale. Op gezette tijden maken ze een vrije val van nog eens 25% tot zelfs 50% korting' Hopeli|k bent u erbij om al dit voordeel op te vangen. VROOM\9DREESMANN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3