4 'Je moet rustig roken' Koninklijk joumaaV op video Schmitz langer KRO- voorzitter Penthouse-eigenaar moet flink betalen Lieveling9 van Frankrijk doet in grote namen Sonja krijgt primeur Publieksprijs Waddenclub PAGINA 28 RTV-SHOW VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 HILVERSUM (GPD) Mr. Ben Schmitz zal langer dan beoogd in functie blijven als voorzitter van de KRO. Zijn opvolger, dr. Frans Carpai j, is door een ernstige ziekte niet in staat de voorzittershamer al per 1 januari van Schmitz over te nemen. Het is nog niet bekend wanneer hij dat wél kan. Geneesheren van het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen, waar Carpaij is verpleegd, kunnen op dit moment niets zeggen over het tijdstip, waarop Carpaij zijn werk kan hervatten. Carpaij herstelt op dit moment van een hersenoperatie. Hij heeft inmiddels het ziekenhuis verlaten. Volgens de doktoren zal zijn herstel zeker drie maanden vergen. Het lag in de bedoeling dat na de komst van Carpaij Schmitz drie maanden de nieuwe voorzitter zou inwerken en bijstaan. In een schrijven onder het KRO-personeel maakte Schmitz dezer dagen bekend dat bestuur en directie er rekening mee moeten houden dat hij ook na 1 april nog aanwezig zal zijn om de bestuurlijke continuïteit binnen te KRO te garanderen. NEW YORK Robert Guccione, eigenaar van het 'blootblad' Penthouse, is in opspraak geraakt. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot het betalen van ruim vier miljoen dollar aan een voormalige 'Pet van het jaar' (een soort miss-titel onder bloot modellen). De 'Pet' beschuldigde Guccione ervan haar als een soort slavin te hebben behandeld. Op de foto staat Guccione in betere tijden met Pcnthousc-hoofdredactrice Kathy Kccton. BRUSSEL De Franse miljonair/zaken man Bernard Tapie doet weer van zich spreken. Tapie, die een paar jaar geleden het tennismerk Donnay overnam, mag zich sinds kort eigenaar van het Duitse sportmerk Adidas noemen. Dat terwijl Tapie ook al zijn eigen voetbalclub heeft. Maar ook voor de man die in zijn vader land hoog genoteerd staat op de lijst van meest favoriete mannen en die vanwege geld en uiterlijk regelmatig op straat door vrouwen wordt 'aangeklampt', zijn er grenzen. Want Tapie moet nu een stuk je van zijn BTF-groep verkopen om de aankoop van Adidas te financieren... Bond: toegang tot kabel tegen betaling UTRECHT (ANP) - Aanbieders van programma's op kabelnetten zullen een redelijke vergoeding moeten betalen. Dat zei voorzit ter drs. H.B. Eenhoorn van de Vecai. de vereniging van kabel exploitanten. gisteren tijdens de ledenvergadering in Utrecht. Eenhoorn maakte zijn opmer king naar aanleiding-van het af lopen van een aantal contracten van kabelexploitanten met RTL4.dat nu ruim een jaar via de kabel uitzendt. Een aantal leden gaf de voor keur aan een eenjarig contract en wordt nu geconfronteerd met het standpunt van RTL4 dat deze commerciële zender niet voor toegang tot de kabel hoeft te be talen. De Vecai is nog niet tot een eensluidend standpunt geko men. Voor RTL4 geldt dat wei nig kabelexploitanten het nog zullen aandurven om een hard standpunt in te nemen en de commerciële zender te weigeren als deze niet betalen wil. Daar voor is RTL4 inmiddels te popu lair geworden. (foto AP) AMSTERDAM Aan Sonja Barend morgenavond op te levisie (Ned. 1, 21.03 uur) de eer om te onthullen welke auteur dit jaar de Publieks prijs voor het Nederlandse Boek krijgt. 'In de race' zijn nog zes kanshebbers: Jean M. Aucl, Roald Dahl, Gabriel Garcia Marqucz, Stephen King. Konsalik en Ludlum. In aanmerking voor de Pu blieksprijs komen auteurs van in het Nederlands ver taalde romans of verhalen. Zeven weken lang heeft het Nederlandse publiek in bockhandel en bibliotheek een keuze kunnen maken uit twaalf genomineerde schrij vers en schrijfsters. De win naar krijgt 15.000 gulden en een bronzen beeld. Henk Westbroek 'sigarenroker van het jaar' BAARN Je rnoet maar op het Idee komen, een 'koninklijk Journaal', waarin alle leden van het Oranje-huis tijdens een groot aantal evenementen worden gefilmd. Herman van Dam en Ella Dekker uit Soest kwamen op dat idee. werkten het uit en brachten vorige week een videoband op de markl. Op de band komen de koninklijke familie leden bijna een uur aan bod. ..Een bartd die de moeite waard is om te bekijken en om te bewaren", zo meent het Soester echtpaar. Het tweetal heeft er veel uren en samen met Van der Heide Coordination in Baam veel geld 400.000 gulden in gestoken. Herman van Dam is als fotograaf al jaren een vaste bezoeker van paleis Soestdijk. Hij is er zogezegd kind aan huis. De gedachte om een 'koninklijk journaal' uit te geven, werd tijdens officiële gebeurtenissen geboren. Hij ontdekte dikwijls geen filmcamera's. „Omroepen namen vaak niet de moeite om opnamen te maken. Dat vond ik merkwaar dig. Het had voor hen kennelijk geen nieuwswaarde", legt Van Dam uit. „Mijn vrouw Ella en ik hebben daar eens goed over nagedacht en vervolgens tegen el kaar gezegd: dat is iets voor ons. We hebben besloten om de activiteiten van bel konink lijk huis gedurende een jaar met de camera te volgen". Persbureau Het ruwe en ongebruikte materiaal wordt opgeslagen en komt volgens het tweetal la ter weer van pas. Ella Dekker zegt: „Het ru we materiaal zit in ons archief. We hebben er nu ook een video-persbureau bij- Iedereen die beelden nodig heeft, kan hier terecht". De videobeelden zijn tijdens openbare bijeenkomsten gemaakt. De opnamen zijn vrij voor publikatie. Uiteraard zijn er scènes bij waarop de 'hoofdrolspelers' iets 'minder gelukkig' zijn vastgelegd. „Die opnamen worden niet gebruikt. Toen de band voorge- monteerd was, hebben wc iemand van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD* uit genodigd om die te bekijken. Dat was niet verplicht, maar wc wilden er zeker van zijn dat we geen problemen zouden krijgen", aldus Van Dam. VEENENDAAL - Bij sigaar dachten we te veel aan opa. Dus schiepen de fabrikanten het beeld van een in sigaren rook gehulde oma. Tv-mede- werkster Viola Holt- Van Em- menes en kunstenares Marte Röling mochten als 'sigaren- rokers van het jaar' meedoen aan de nieuwe beeldvorming. Dat is nu uitgebreid met een popzanger. Henk Westbroek van Het Goede Doel (en uitbater van het Utrecht se café Willem Slokontving de prijs uit handen van oma Viola. Mooi meegenomen is dat Henk ook nog geleerd heeft. Nadrukke lijk werd hij tijdens het sigaren- feest in de Veenendaalse Televi siestudio gepresenteerd als 'afge studeerd' socioloog. Een slimme popzanger die sigaren rookt. Wat wil je als fabrikant nog meer. Henk hanteert geheel andere taal dan de reclamejongens. Hij heeft het nog gewoon over siga- renboer en niet over tobacconist. Merken zullen hem een zorg zijn, als de sigaar maar groot is. want dan doe je er lekker lang mee. De gevierde popzanger bekende in zijn jeugd voor de imagebuilders door de knieën te zijn gegaan. Met het voorbeeld van Clint East wood voor ogen schafte hij zich als adolescent 'sprietjes' aan. Bij het roken van de flinterdunne si- Henk Westbrock, sigarenroker van het jaar gaartjes trachtte hij dezelfde nonchalance aan de dag te leg gen als het gevierde filmidool. ..Maar ook toen wilden de vrou wen mij niet spontaan in de ar men vallen", bekende hij te Veen- endaal. Shagversla ving Een andere bekentenis betrof zijn shag-verslaving. De slijmvor- ming in de morgen. Het katterige schuldgevoel vanwege het ont breken van wilskracht. De ver geefse pogingen er met hulpmid delen als acupunctuur, nico- tinepillen, hypnose en yoga van af te komen. En ten slotte - het moet de sigarenlobby als muzisk in de oren hebben geklonken - de vlucht in de bolknak. „Bij siga ren moet je nadenken. Je moet rustig roken. Ben je wat opge fokt. wat ik in mijn stressige we reldje nogals eens ben, dan dwingt zo'n sigaar je om weer kalm te worden", zo vertrouwde hij de verslaggever van Sigaar Aktueel, een tijdens de Week van de Sigaar verschijnend blad, toe. Dr waddeneilanden heb ik in vele levensfasen en in alle sei zoenen bezocht. Een paar maanden geleden was ik nog op Vlieland en een paar maanden voor mijn geboorte fietste ik sa men met mijn moeder over de schelpenpaadjes van Ameland. In mijn geheugen ligt een heel archief van waddenbeelden op geslagen: moeiteloos haal ik mij het prachtige dorpssilhouet van Hollum voor de geest, de boeren woningen in Hoorn, het zwaai licht van de Brandaris. de jeugdherberg op Schiermonnik oog. de heksen bezems in de bei- ken buiten Oost-Vlieland. Zo dra ik de kruidige geur van duinheide weer ruik, heb ik een gevoel van thuiskomst. Hoe vaak heb ik de mensen op de boot naar de eilanden niet tegen elkaar horen zeggen dat ze nu het gevoel hebben dat ze de zor gen op het vasteland hebben achtergelaten? Het is een code die steeds weer herhaald wordt, want wie een keer in de ban is geraakt van de noordelijke ei landen. komt haast elk jaar weer terug. Niet alleen jonge kampeerders, die hem deze zo mer eens flink zullen raken, en echtparen met kinderen, maar ook veel oudere stellen - zij is sportief gekleed in pantalon en windjack, hij heeft een knicker bocker en lange wollen kousen aan en volgt met zijn kijker elke meeuw die voorbij vliegt. In een pan de fotoboeken van de bekende waddenfotograaf Jan van der Kam wordt de schoonheid van de Waddenzee vergeleken met die van de grote kathedralen. En in een zeehen- gelatlas wordt het wad een "pa radijs van rust en stilte" ge noemd: "Als Vrouwe Ochtend haar babydoll nog in kleurige guirlandes orer de wolken moet hangen", schrijft de auteur van de atlas op beeldende wijze, "dan ligt dat onafzienbare ge bied voor je uitgespreid zoals het moet zijn geweest in de prille ochtend van het scheppingsge- beuren". Jaren geleden was ik lid van een jury die de verhalen moest beoordelen die de lezers van het Waddenbulletin, het blad van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, aan de redactie hadden gestuurd. De verhalen van de vakantie gangers waren duidelijk an ders getoonzet dan die van de eilanders: waar bij de eerste groep een romantische terug blik overheerste, daar iverd het proza van de andere groep ge kenmerkt door een zekere stoer heid en schelmsheid. De badgas ten dachten met weemoed terug aan het fluisteren van de bran ding en een nachtwandeling over het strand. De eilanders daarentegen vertelden het liefst verhalen over de partij aange spoeld hout of de ton whisky, die ze onder de neus van de strand vonder hadden weggekaapt. Zij staan met beide benen op de grond, en als ze eens langer dan een seconde naar de branding kijken, dan kun je er zeker van zijn dat een schip zijn lading verloren heeft Tussen de eilandbevolking en de Waddenclub. die nu haar vijfentwintigjarig jubileum viert, was en is het lang niet al tijd koek en ei. Dikwijls voelen de eilanders zich, in hun streven naar meer welvaart, dwarsge zeten door de "doctorandussen- club", die het "lot van de vogels meer ter harte gaat dan dat van de mensen", zoals een bekend verwijt luidt. Vooral het lang durige verzet van de Vereni ging tegen de aardgaswinning op de Waddenzee, waardoor ook de fornuizen op de eilanden nog jaren langer op butagas- flessen bleven aangesloten, heeft bij de bevolking kwaad bloed gezet. Vorig jaar liepen de Ame landers opnieuw te hoop tegen de lastpakken van de Wadden club, die in touw kwam tegen de aanleg van een nieuwe jachtha ven. Dertien jaar geleden, na de publikatie van 'Eilanden onder de voet', verkeerde de relatie tussen bewoners en natuurbe schermers op een dieptepunt. Deze studie was een klemmende waarschuwing tegen de verdere uitbreiding van het toerisme op de eilanden. De badgasten baanden zich overal wegen naar het strand en herschiepen de blonde duinen in een stuiven de zandbak. Maar bovenal moest er een einde komen aan de illegale groei van vakantie huisjes. Wat was namelijk het gevalDe schuurtjes, paarden stallen, duiventillen, fietsen- en kippenhokken, waarvoor een bouwvergunning was aange vraagd, bleken in werkelijkheid vaak een gasstel, een bed en een toiletpot te bevatten. Menige achtertuin was een primitief maar lucratief zomerhuisje rijk. In al hun schamelheid ston den deze optrekjes in het rap port afgebeeld. Op Vlieland staat tegenwoor dig zelfs een kar van de Wad denclub bij de aanlegsteiger van de veerboot. Maar het zijn de badgasten, en niet de eilan ders, die rondlopen in de beken de blauwe shirts met de tekst "Wees wijs met de Waddenzee". DE LAATSTE ONTWIKKELING BETEKENT HET EINDE VAN DE KOMKOMMER - TIOD BEDOELT UWE EXCELLENTIE DE CRISIS IN DE PERZISCHE GOLF DE DOOD VAN EEN PAAR D0LFI0NEN OP HET STRAND 010 BERGEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 28