Prestaties voor u Ruimte voor uw gezin. MD Het Motor huis Israël 'bedroefd' over Amerikaanse houding Wapenindustrie krimpt in Onze Taal DE CHEVROLET CORSICA. VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 Lezers Schrijven Sint Maarten oormalig inwoner van Leider- irp en lezer van het Leidsch Dag- doch thans alweer tweeëen- bhalf jaar woonachtig Op Sint tarten, zou ik graag enkele kant- Itóteningen en correcties willen pnbrengen bij het artikel Drugsmaffia is de baas op puin- loop Sint Maarten', dat me onlangs fc toegezonden. 1. Het gesuggereerde feit, als zou |e drugsmaffia het hier voor het jeggen zou hebben, moet opgevat 'orden als het financieren 'wit wassen drugsgelden?' van grote lotel- en casinoprojecten, waarbij er goedkeuring c.q. betaling van itreffende politici best het een en onder de tafel zal verdwijnen, 'och is het honderden miljoenen lollars kostende 'Port de Plaisan- een groot vakantieressort aan Ie Nederlandse kant, gefinancierd loor een Frans pensioenfonds en lebben de Japanners grotendeels Irie projecten betaald. 2. De aanwezigheid van drugs en lus het 'grote geld' wordt het mak kelijkst verklaard door het douane- |rrij zijn van zowel het Nederlandse 's Franse gedeelte. Bij aankomst op het vliegveld wordt er geen baga- fee gecontroleerd en ook bij de ha ven wordt niets gecontroleerd wat Wordt ingevoerd. 3. Het vliegtraject Sint Maarten- Parijs is helemaal geen binnenland fee vlucht, alleen dat tussen Neder lands Antilliaanse eilanden. Dit jieeft ook niets met de douanecon trole te maken, maar alles met im- jnigratie (paspoortcontrole). 4. In het artikel wordt gesteld dat illegale buitenblanders makkelijk Sint Maarten in en uit kunnen ko men en criminaliteit veroorzaken. Dat is niet waar. Doordat er al zo Veel zijn en zij 'makkelijke' baantjes Vervullen die Antillianen ook kun nen uitvoeren krijgen ze bijna geen werk- en verblijfsvergunning, waar door op en neer reizen niet mogelijk is. Meestal wordt bij binnenkomst ^-dan ook nog eens hun paspoort ont- "nomen, vooral* bij Dominicaanse ;n. Zij zijn als het ware ge vangen en ze zijn maar al te bang dat ze opgepakt worden, zodat ze zo rustig mogelijk proberen te wonen en te werken, en geheel géén crimi nele activiteiten ontplooien. Kleine uitzonderingen natuurlijk daargela- ]ten. 5. Julian Rollocks zou onder meer hebben beweerd dat je wapens 1 overal kan kopen, als zouden er hier wapenwinkels bestaan. Je kan ze net zo makkelijk of moeilijk kopen bij duistere figuren in duistere cafés als in Nederland. De handel in ille gale werknemers die hier zou zijn, doet het beeld oproepen van (een Ivorm van) slavenhandel. In die con text zou dan de handel in Domini caanse prostituées in clubs passen die na drie maanden klantenver wennerij ingewisseld worden voor nieuwe vrouwen. Dit is een reeds jaren vaststaand gegeven. 6. De schrijver dezes, een landme ter, is niets bekend over het sluiten van het kadaster; dat is gewoon open. Het is alleen naar een andere bestuurslaag overgegaan. Voor het verdwijnen van kadastrale stukken zijn andere voormalige ambtenaren dan burgemeester Richardson ver antwoordelijk. Aan het slot van het artikel en daar wijst de titel ook op wordt een relatie gelegd tussen de crimi nele activiteiten van de maffia en het niet functioneren van over heidsdepartementen in de vorm van corruptie. Mijns inziens en ge zien de kanttekeningen zijn dit twee aparte problemen, die wel enige raakvlakken hebben, maar als oor zaak apart staan. Dientengevolge vergt de bestrijding/oplossing er van een verschillende aanpak. Rob Boekhold PO Box 440 Philipsburg Sint Maarten 'Leestekenwijzer' geschreven - wil ik graag enkele opmerkingen over het onderwerp maken. Niet bij wij ze van kritiek op wat de heer Van der Horst (overigens geen familie) schrijft, maar meer als aanvulling daarop. Vooral in kranten komen nogal eens afbreekfouten voor. Enkele voorbeelden: bes-paring, di-kwijls, contra-strijker, hoof-drol, vers-lag. Deze fouten worden veroorzaakt door het computerprogramma dat de woorden aan het einde van de re gel automatisch afbreekt. Zo'n af- breekprogramma bevat een groot aantal regels, bijvoorbeeld dat na de voorvoegsels be-ge- en ver- afgebro ken mag worden. Woorden als belo ven, gebieden en verwondering zul len dus correct afgebroken worden. Maar de computer zal bijvoorbeeld bekaf, getto en versheid afbreken als be-kaf, ge-tto en ver-sheid. Om dit te voorkomen, is een groot aantal woorden opgenomen in een uitzonderingenwoordenboek, dat door de computer razendsnel wordt geraadpleegd. Op die manier zijn natuurlijk veel afbreekfouten te vermijden, maar de computer zal nooit weten of we dij-kramp of dijk- ramp bedoelen, pijp-etuitje of pijpe- tuitje, ui-tje of uit-je. Nog een paar voorbeelden van woorden met ver schillende betekenissen: kwart-sla- gen/kwarts-lagen, val-kuil/valk-uil, wet-staal/wets-taal, lood-spet/loods- pet, tabak-steler/tabaks-teler. En ook moeilijke gevallen als autootje- /auto-tje, cafeetje/café-tje leveren problemen op. Een goed afbreek- programma kan veel fouten voorko men, maar foutloos zal het waar schijnlijk nooit worden. Het op de juiste manier afbreken van woorden is dus lastig. Gelukkig geven sommige woordenboeken de afbreekplaatsen van alle woorden; helaas zijn ze nogal eens niet eens gezind. Dat geldt bijvoorbeeld voor de woorden: el-kander/elk-ander, me-teen/met-een, voor-taan/voort aan. U kunt het best de eerstge noemde vorm gebruiken, aangezien anders een verkeerde uitspraak in de hand wordt gewerkt. Dat is ook het geval als u de me deklinkercombinaties ng en nk splitst. Taalkundig zijn afbrekingen als wonin-gen en don-ker correct, maar u kunt ze beter vermijden in verband met het uitspraakverschil (in 'donker' bijvoorbeeld klinkt de n anders dan in 'don'). Dit houdt dus in dat u zulke woorden niet kunt af breken bij ng of nk. Dat is wél ge beurd bij het sinds 1986 in omloop zijnde bankbiljet van ƒ250,- (de 'vuurtoren'). In bijna onleesbaar kleine lettertjes zijn daarop de na men van kustplaatsen afgedrukt, waarbij elke lettergreep een andere kleur kreeg. Scheveningen is daar ten onrechte afgebroken als Sche- vening-en. Mèt mijn naamgenoot kan ik zeg gen dat er nog veel meer over het af breken van woorden te vertellen is: de 'Leestekenwijzer' besteedt bij voorbeeld zes bladzijden aan het onderwerp. Helaas ontbreekt de ruimte om er dieper op in te gaan. Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVTV - Israel is 'bedroefd' omdat Amerika in de Veiligheids raad niet zijn kant heeft gekozen. Premier Shamir heeft dat gisteren laten weten, als reactie op de aan vaarding van een nieuwe resolutie. Daarin betreurt de Raad onder meer het Israëlische besluit niet mee te werken met een VN-onder- zoek naar het bloedbad van 8 okto ber op de Tempelberg in Jeruzalem. Shamir beschouwt zo'n onderzoek als ongeoorloofde inmenging in Is raels aangelegenheden. De woordvoerder van Shamir maakte duidelijk dat de nieuwe VN- resolutie de regering niet van ge dachten heeft doen veranderen. Volgens hem heeft de Veiligheids raad opnieuw Saddam Hussein een dienst bewezen door de aandacht van de wereld af te leiden van de Golfcrisis. Een VN-onderzoeks- commissie is nog altijd niet wel kom. Wel is Israël bereid de secreta ris-generaal van de Verenigde Na- ties een kopie te sturen van het rap port van de Israëlische commissie- Zamir, die een onderzoek heeft in gesteld naar de gebeurtenissen op de achtste oktober. Uit dat rapport blijkt dat de politie ernstige fouten heeft gemaakt. De Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook zijn sinds woensdag van de buitenwereld afgesloten, waardoor meer dan honderddui zend Palestijnen niet naar hun werk in Israel kunnen. Zowel onder Is raëliërs als Palestijnen heeft die maatregel enthousiaste reacties los gemaakt. Faisal al-Husseini, de be kendste Palestijnse leider op de Westelijke Jordaanoever, ziet in de stap een feitelijke erkenning door Israel van de grenzen van voor de oorlog van 1967, de zogenoemde groene lijn. Hij zei te hopen dat de maatregel van kracht blijft, zodat de Palestijnen eindelijk kunnen gaan werken aan de economie van hun eigen staat. Ook aan de Israëlische kant zijn overwegend positieve reacties te horen, omdat de afsluiting van de bezette gebieden de bevolking na de steekpartijen van de laatste da gen een veilig gevoel geeft. De me ning overheerst dat overheid en be drijfsleven de kans moeten aangrij pen om de banen van Palestijnse ar beiders te laten overnemen door nieuwe immigranten uit de Sov jetunie en andere Israëlische werk lozen. Er zijn in Israel meer dan honderdduizend mensen werkloos, ongeveer evenveel als het aantal Palestijnse arbeiders dat in Israel werkt Of de tevredenheid lang zal du ren. is de vraag De voorstander van overname van 'Arabisch werk door Israëliërs vergeten in de regel 'dat de Palestijnen werk doen waar de meeste joden hun neus voor op halen. Vooral illegale Palestijnse ar beiders zijn bereid het vuilste werk te doen tegen de laagste beloning De Tempelberg, de plaats van het bloedbad van 8 oktober, is vandaag voor de wekelijkse gebedsdiensten in de twee moskeeen alleen toegan kelijk voor moslims van 45 jaar en ouder. Het Israëlische Hoogge rechtshof heeft gisteren een klacht tegen die maatregel afgewezen, die WM ingediend door twee Israeli sche moslims. De president van het Hof zei dat hij het in principe met de klagers eens is dat geen leeftijdsbe perking mag worden gesteld, maar dat nu sprake is van een uitzonder lijke situatie. Teleurstelling bij heroriëntering DEN HAAG (ANP) Gesprekken waarin sociale diensten met langdu rig werklozen nagaan hoe hun kan sen op werk kunnen worden ver groot, zorgen voor nogal wat teleur stellingen. Oorzaak is het 'open ka rakter' van de gesprekken. Dat staat in een onderzoek van het Nimawo (onderzoek naar maatschappelijk werk), dat gisteren is verschenen. Zo'n 'heroriënteringsgesprek' wordt pas als positief ervaren wan neer het leidt tot het gezamenlijk doornemen van vacatures of wan neer wordt toegezegd dat contact wordt opgenomen met een bepaald bedrijf. In veel gevallen gebeurt echter niets concreets. Veel langdu rig werklozen die wel werk vinden schrijven dat geheel aan eigen in spanningen toe. Begin 1988 is een begin gemaakt met de zogenoemde heroriente- ringsoperatie, waarbij alle langdu rig werklozen uit de kaartenbakken worden gelicht voor een gesprek. Daarin wordt tot nu toe alleen nage gaan wat er kan worden gedaan aan het verbeteren van hun kans op werk (opleiding, direct werk). STOCKHOLM (AP) Door het proces van wapenbeheersing en het wegvallen van de tegenstellingen tussen Oost en West verdwijnen dc komende vijfjaar een half miljoen van de 1.4 miljoen banen in de West- europese wapenindustrie. Dat zegt het Internationale Instituut voor Vredesonderzoek (SIPRI) in Stockholm. Het SIPRI wijst erop dat niet alleen de koude oorlog voorbij is Ook de wapenorders uit de Derde Wereld lopen terug. Ondanks militair machtsvertoon in het Golfgebied, verwacht het SIPRI niet dat de Golf crisis leidt tot een netto toename van de bewapening in het Midden- Oosten, omdat veel wapenexportlanden steeds kritischer worden bij levering aan crisisgebieden. Verder zijn Irak en Kuwayt. twee grote klanten op de internationale wapenmarkt. door het VN-embargo weg gevallen. De groei van bewapening in Saudi-Arabie zal dat niet onge daan kunnen maken, aldus woordvoerder Ian Anthony. Ook landen als Israel, Egypte en Syrië beperken hun wapenimport. I In zijn rubriek 'Onze Taal' schrijft de heer Joop van der Horst op 20 ok tober jl. over het afbreken (niet: af korten) van woorden; aan het einde van de regel dus. Hij zegt dat hij minstens zeven afleveringen van zijn rubriek met dit onderwerp zou kunnen vullen. En zo is het. Het is een lastig onderwerp, waar veel over te vertellen is. Als meer dan gemiddeld geïnte- resseerde in leestekens en aanver wante tekens - onlangs heb ik de Geen problemen met Wash Go in Nederland HUIZEN (GPD) - In Nederland zijn geen klachten bekend over de Amerikaanse shampoo Wash 8c Go, die volgens de Consumentenraad in Denemarken haaruitval, huidirrita tie en haarverkleuring veroorzaakt. Consumentenbond, Keurings dienst van Waren, Algemene Neder landse Kappers Organistie (Anko) en importeur Proctor Gamble hebben nooit problemen met de shampoo gehad. Volgens voorzitter Kalle van de Anko maakt Wash Go, dat bestaat uit een shampoo en cremespoeling, het haar wel slap en vet. "Ongeveer de helft van de Nederlanders heeft heel dun haar, zoals de Scandina- vièrs. Dun haar wordt in combinatie met Wash 8c Go snel vet", aldus Kal le, die gisteren tijdens een kappers examen in Utrecht een bliksemon- derzoek hield onder 24 collega's. Geen van hen meldde haaruitval of andere ernstige gevolgen van ge bruik van de shampoo. Bij de Deense consumentenraad is een reeks klachten binnengeko men. Gebruikers zouden haar ver liezen en uitslag op het hoofd heb ben. De Chevrolet Corsica. De „family-car" bij uitstek, die standaard al is voorzien van heel veel extra's, onder andere: kuipstoelen, stuurbekrachtiging, sportspiegelS en radio-cassetterecorder. De Chevrolet Corsica is lever baar als sedan en als hatchback met een 2.2 liter vier cilinder, of een 3.1 liter zes cilinder injckticmotor met 3-weg katalysator. Naast de stan- daard al vele extra's en vooruitstre- I GM S KI Vendie toegepaste techniek, biedt |E2 de Chevrolet Corsica ruimte en komfort voor het gehe le gezin. Bovendien bieden wij, als officiële GENERAL MOTORS US CAR dealer, naast de officiële GENERAL MOTORS US CAR garantie, een unieke 365 dagen Break Down Service door heel Europa. En als officieel GENERAL MOTORS US CAR dealer hanteren wij aan- m m m trckkclijke lease- en financie- ringsnioglijkheden. De Chevrolet Corsica vanaf f. 35.900.-. You'll be impressed. Prijs inclusief BTW,exclusief afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Afgebeeld: Chevrolet orsica sedan. Ambachtsweg 1, 2222 AH Katwijk telefoon 01718-23200. Vondellaan 80,2332 AH Leiden, telefoon 071 -769313. Veursestraatweg 280 B, 2265 CL Leidschendam, telefoon 070-3209336.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25