'Provincie toont geen visie op de toekomst' C&A mikpunt actie Schone kleren' Gif bollentelers zit in diep grondwater Ook met genen kun je geen geniaal nageslacht kweken 'Snellere procedures bij ontwikkeling Randstad' Russische psychiaters in Sancta Maria ®uö ilirutos I VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 PAGINA 17 D66: Bestuur doordrenkt van onvervalst provincialisme DEN HAAG - De oppositiepartijen D66 en Groen Links hebben forse kritiek op de toe komstvisie van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Behalve deze partijen vinden ook PvdA en WD dat het provinciaal bestuur tekort schiet door niet in te gaan op de discussie over de vorming van agglomeratiegemeenten. Dat bleek tijdens de behandeling van de provinciebegroting voor 1991 die gisteren werd gehouden. Het grootste manco van de nota is 'overburocratisenng' en 'frustratie' volgens Schuyer het ontbreken van van besluitvorming, een visie op de positie van de pro- De WD wil bij voorbeeld dat vincie. De laatste tijd is de discussie wanneer gemeenten dwarsliggen, over agglomeraties en vernieuwing de provincie eerder en beter ge- van het binnenlands bestuur juist bruik maakt van een zogenaamde zo hoog opgelaaid. Zelf stelde D66, aanwijzing, een middel om lokale net als de WD. voor om eens te overheden dwingend iets op te leg denken aan het samenvoegen van gen. Daarnaast zouden de Kroon- Zuid- en Noord-Holland. procedures versneld kunnen wor- Ook de liberalen pleitten gisteren den. Voor de langere termijn denkt De bijdragen van de partijen ston den vooral in het teken van de on langs gepresenteerde toekomstvi sie 'Zuid-Holland naar een nieuw evenwicht'. Hierin schetsen gede puteerde staten hoe Zuid-Holland zich in de toekomst zou moeten ont wikkelen. Met name D66 had geen goed woord over voor de 'bescha mende' nota waarvan de 'nostalgie naar de 19e eeuw afdruipt' en die 'doordrenkt is van onvervalst pro- voor initiatieven op gebied van dê WD aan de°vorming Van een Zijn kritiek gold met de daarbij op de huidige 'verstarde be- zuimd is om besluiten te nemen sluitvormingsmachines' die veel vuldig doorkruist worden door ge- het verleden kan schrijven. "Het is meenschappelijke regelingen, con- juist de verdienste geweest van die venanten, samenwerkingsverban- partij". zo meende Schuyer, "om de den en bestuursakkoorden. Van der misstanden van toen te bestrijden". Goot waarschuwde daarom voor HAARLEM De overheid zou bij het maken van vervoersplan nen voor de Randstad de proce dures in twee jaar moeten doorlo pen Dat schrijven commissaris der koningin Patijn van Zuid- Holland en zijn Noordhollandse collega De Wit in het blad ESB. De discussie over een reorganisa tie van het binnenlands bestuur noemen zij 'weinig relevant'. Voor bedrijven doet het er niet toe met wie ze te maken krijgen. Het vakblad Economisch Sta tistische Berichten wijdt een spe ciaal nummer aan het 150-jarig bestaan van de provincies Noord en Zuid-Holland. In hun artikel stellen de commissarissen dat de tijd dringt. De Randstad (Noord- Holland exlusief het agrarische noorden, Zuid-Holland en Utrecht) staat er redelijk voor. De concurrentie binnen Euro pa groeit en daar ondervindt bij voorbeeld Schiphol de gevolgen van. aldus De Wit en Patijn. Zij bepleiten een drastische aanpak van de infra-structuur met een ac cent op Rotterdam en Schiphol. Uitbreidingen rond deze main- ports worden volgens de commis sarissen gefrustreerd door de be perkte aandacht die het openbaar vervoer in het verleden kreeg. Daardoor ontstonden knelpunten die nu een regelrechte bedreiging voor een gezonde ontwikkeling vormen. Zij bepleiten de komst van een hoogwaardig net van openbaar vervoer dat zich kan meten met de metronetten van Parijs en Londen. over de taken van de provincie. Al leen het CDA is een uitgesproken tegenstander van de vorming van bij voorbeeld de agglomeratiege meenten. Daarbij wordt verwezen naar het mislukken van het Open baar Lichaam Rijnmond. "Vier be stuurslagen bleek te veel van het goede voor een klein land", aldus fractievoorzitter M. Kokxhoorn. CDA ziet meer in het afdwingen van intergemeentelijke samenwer- kingsregelingen. Kritiek kreeg het provinciaal be stuur ook te verduren over de Veen- weidegebieden. het deel van het Groene Hart ten noorden van Lei den en Alphen aan den Rijn. Met na me PvdA betreurde dat er niets ge beurt om dit kwetsbare gebied te beschermen. De partij drong samen met het CDA aan op acties om het natuurgebied voor verdere achter uitgang te behoeden. Russische psychiaters in Sancta. Directeur Van der Zanden staat in hei midden met zijn armen om twee Russische gasten. Uoto Dirk lliiwÉt) NOORDW1JK Het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk heeft gisteren een groep psychiaters uit de Sov jetunie op bezoek gehad. Het betrof een tegenbezoek, want enkele maanden geleden maak ten geneesheer-directeur J.J. Verhaegen van Sancta Maria en enige collega's een studiereis naar Russische instellingen. "Sancta Maria voelt zich ver eerd dat vertegenwoordigers van zulk een groot land als de USSR haar gasten zijn", zo heette directeur T.M.J. van der Zanden de Russen welkom. Hij ging in zijn toespraakje in op de rol die de Sovjetunie in de Tweede Wereldoorlog heeft ge speeld. waardoor "de harten van de Nederlanders vervuld blijven van respect en bewon dering voor de grootse wijze waarop het Russische volk dc agressor tegemoet is getreden Van der Zanden voegde daar aan toe: "Ook de recente bijdra ge van dc Sovjetunie aan de herschikking van de internatio nale verhoudingen versult ons met grote dankbaarheid". De psychiaters kregen voor drachten te horen over de aan pak van dc geestelijke gezond heidszorg in ons land en de fi nanciering en organisatie er van. Het bezoek werd afgeslo ten met bezoeken aan enkele af delingen van het ziekenhuis en ook werd het project Beschut Wonen van Bavo bezocht. Directie waarschuwt personeel niet met actievoerders te praten LEIDEN Zeven organisaties, die zich inzetten voor dc Derde Wereld, hebben het kledingbe drijf C&A als mikpunt gekozen om aandacht te vragen voor de slechte werkomstandigheden en het betalen van hongerloontjes aan confectie-arbeiders in de ont wikkelingslanden. De eerste ac ties staan voor begin november Utrecht-Hoog Catharijne ge pland. Het zevental heeft C&A geko zen, omdat het concern een deel van de collectie zou inkopen bij leveranciers die hun arbeiders geen menswaardig loon en ar beidsomstandigheden bieden. Dat geldt voor Nederland (illegale ateliers), maar ook voor landen in het Verre Oosten. In een brief aan het personeel ontkent de C&A-directie de aan tijging met klem. "Wij willen geen goederen krijgen die illegaal zijn geproduceerd", legt Michael L. Brenninkmeijer in het schrijven uit. "Al onze leveranciers hebben dat op schrift gekregen. En daar worden ze ook zo goed mogelijk op gecontroleerd". Verder schrijft Brenninkmeijer dat dit standpunt er niet toe heeft geleid dat hef zevental geen acties bij C&A-filialen en kantoren op touw zet. In een actiekrant, waar in dit wordt aangekondigd, spre ken de organisaties over 'schone kleren' naar het voorbeeld van de 'zuivere koffie-acties'. In die krant, schrijft Brennink meijer, komen ze er recht voor uit dat C&A als mikpunt is gekozen. "Iedereen weet dat dc problemen van slechte betaling en slechte werkomstandigheden in sommige ateliers, hier en ver weg, moeten worden toegeschreven aan het verschil in welvaart en ontwikke ling op onze aardbol. Een wereld probleem dus waaraan een be drijf niet veel kan veranderen. Met nadruk stelt Brenninkmeij er dat de kleding die in de rekken hangt 'schoon' is: C&A tegen ille galiteit en uitbuiting is; C&A de zorg van de actievoerders deelt over dit onrecht; C&A protesteert tegen eenzijdige agressieve acties die de klanten irriteren en het personeel bij zijn werk hindert. "Vorm uw eigen mening maar laat u niet verleiden tot discussies met de actievoerders in de zaak en houdt u aan de speciale veilig heidsinstructies". NOORDWIJKERHOUT - In opge pompt grondwater uit het Lange- veld in Noorwijk zijn op 9 meter diepte sporen aangetroffen van de giftige bestrijdingsmiddelen »di- chloorpropaan en ETU die door bol lentelers wordt gebruikt. Tot nu toe zijn deze giftige bestrijdingsmidde len alleen in ondiep grondwater aangetroffen. Bij nieuwe metingen van de provincie Zuid-Holland is ook een giftige stof gevonden die nog niet eerder in Nederland is aan getroffen. Milieu-gedeputeerde J. van der Vlist van de provincie Zuid-Hol land deelde dat vanmiddag mee op een congres voor bollentelers in Noordwijkerhout. Daarom wil de provincie op korte termijn afspra ken met bollentelers maken over de aanpak van de milieuproblemen in de bollensector. Op het congres van veilingbureau Hobaho met als the ma bloembollen en milieu, kondig de Van der Vlist aan dat begin vol gend jaar overleg plaats heeft tus sen provincie, de bedrijfstak en an dere overheden. Bovendien heeft het Landbouw Economisch Instituut (LEI) van de provincie de opdracht gekregen on derzoek te doen naar de milieube lasting door mestgebruik en bestrij dingsmiddelen. Hierbij wordt ook gekeken naar alternatieven en eco nomische gevolgen voor de be drijfstak. De provincie trekt 225.000 gulden extra uit voor het opzetten van twee proefbedrijven die onder zoek gaan doen naar milieuvriende lijke produktiemethoden. LSVb onderzoekt rol bestuur bij bezetting informatiseringsbank DEN HAAG - Het bestuur van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) wil een commissie instellen tdie de rol onderzoekt van voorzitter Giesberts en penningmeester Kemphorst bij de bezetting van de Informatiseringsbank in Gronin gen. Voorlopig zullen beiden niet optreden als woordvoerder van de studentenbond. De LSVb heeft dat g ravood meegedeeld. Giesberts en Kemphorst behoren tot de 32 studenten die lokaalvrede breuk ten laste is gelegd door Justi tie in Groningen Volgens de Infor matiseringsbank is bij de bewuste actie in april van dit jaar voor ruim vier ton schade aangericht. De bank wil dat bedrag op de actievoerders verhalen. In een persoonlijke verklaring la ten Giesberts en Kemphorst weten met medeschuldig te zijn aan de ra vage die bij de bezetting ontstond. Ze zeggen de vernielingen ook te betreuren. LEIDEN Eerst een bakerpraat je uit de wereld helpen. Met ge nen een muzikaal of geniaal nage slacht creëren, vergeet het maar. Zo'n 'therapie' - voorzover je dat een therapie kunt noemen - hoort thuis in sprookjesland. Dat is duidelijk taal. Prof.dr. J.J.P. van de Kamp sluit zo'n ma nipulatie van de genen uit. De hoogleraar klinische genetica aan de Rijksuniversiteit van Leiden schrijft in het boekje 'Erfelijkheid in de geneeskunde' wèl, dat de tijd niet ver weg meer is dat de vrucht al in de eerste dagen van de zwangerschap kan worden on derzocht op erfelijke afwijkingen. Nu kan dat op z'n vroegst pas na tien weken. In het boekwerkje wordt tien jaar klinische genetica in Leiden onder de loep genomen. Oud-mi nister Gardeniers van Volksge zondheid nam aan het einde van de middag het eerste exemplaar in ontvangst na een dag waarin aandachtig bij de klinische gene tica werd stilgestaan. Vooral in de beginjaren nam het aantal aanvragen voor erfe lijkheidsadvies snel toe. Het sta biliseerde na 1985 tussen de 450 en 500 verzoeken per jaar. Het Klinisch Genetisch Centrum in Leiden registreerde dat drie kwart van de aanvragen uit Zuid- Holland afkomstig was. Kinder artsen, neurologen, internisten en gynaecologen waren de belang rijkste verwijzers. Overigens neemt het aantal bekende.erfelij ke afwijkingen nog altijd toe: in 1966 waren er nog maar 1000 be kend, in 1980 3000 en nu al 5000. DNA-onderzoek Eén van de meest voorkomende redenen om genetisch advies te vragen is bij mentale retardatie (vertraagde ontwikkeling). Onge veer eenderde van de verzoeken heeft op dit probleem betrekking. Ook DNA-onderzoek bij ziekten van het centrale zenuwstelsel (Chorea van Huntington), de spierziekte van Duchenne en bij bloederziekte (haemofilie) vor men een belangrijk® groep. Door het beschikbaar komen van be trouwbare informatie kan de^e mensen zekerheid worden gege ven over hun genetische status, wat hun toekomst is en of nako melingen eenzelfde lgt te wach ten staat. Van de Kamp "Erfelijkheid is levenslang want de ziekten écht genezen kan praktisch niet. Bo vendien dreigt het gevaar dat de Tien jaar Klinisch Genetisch Centrum Leiden aandoening wordt doorgegeven Vragen die altijd worden gesteld zijn: Waarom.' Hoe komt het en heb ik iets fout gedaan? Mensen kunnen daar ontzettend mee be zig zijn. Wat is de betekenis van de ziekte en waar moeten ze bang voor zijn. Er komen erfelijke kwa len voor die al kunnen worden vastgesteld alvorens men er last van krijgt. Het geven van voor lichting is van groot belang. Laat het duidelijk zijn we geven zoda nige informatie dat mensen zelf een afgewogen beslissing kunnen nemen". Prof. Van de Kamp vertelt dat de mensen nu een keuze kunnen maken terwijl ze vroeger alles over zich heen moesten laten ko men. Nu is het mogelijk om een gezin op te bouwen maar ernstige risico's te vermijden door in het begin van de zwangerschap on derzoek te laten doen of er moge lijk sprake is van erfelijke afwij kingen. Bloedprik Er zijn ontwikkelingen gaande, aldus prof. Van de Kamp. waar door met een eenvoudige bloed prik bij de moeder informatie wordt verkregen, waarvoor nu nog een vruchtwaterpunctie of vlokkentest nodig is. En er gloren wellicht mogelijkheden voor een doeltreffende behandeling. Nog vaag en onzeker, maar vroeg op sporen kan de weg naar vroeg in grijpen openen. Geneesmiddelen op basis van DNA. constateert Van de Kamp. zijn al volop in ont wikkeling en deels toepasbaar Zonder twijfel liggen nieuwe the rapieën in het verschiet Gene zing van erfelijke ziekten door transplantatie van weefsels of or ganen waarin het gen-defect is hersteld, lijkt bijna zeker in de toekomst mogelijk. Dat niet alle erfelijke ziekten op deze manier te herstellen zijn. is even zeker Prof. Van de Kamp over gen therapie: "Een structuurfoutje zou je eruit kunnen knippen en vervangen door een nieuw stukje gen. Maar dan praat je wel over verre toekomst. Dat foutje her stellen is tot nu toe niet gelukt. En dan heb je het over een cel die vrij gemakkelnk te vervangen is" Het syndroom van Down - mongooltje - is een defect m het erfelijkheidsmatenaaL Het is vroegtijdig op te sporen. Komt er een tijd dat er geen mongooltjes meer worden geboren'' Prof Van de Kamp vraagt zich daarbij af wat men nastreeft en welke maat schappelijke pnjs men daarvoor wil betalen In principe bestaat die mogelijkheid, maar dan moet elke zwangerschap worden ge controleerd "Je kunt je afvragen in hoeverre dat wenselijk is. Al is het alleen maar dat je van elke zwangerschap een medisch ge beuren maakt Het afbreken van een zwangerschap is wel geaccep teerd. maar dat wil nog niet zeg gen dat het gemakkelijk is. Wat te denken van zeer gewenste zwan gerschappen? We kunnen steeds vaker helpen, maar de keerzijde is wel dat mensen in toenemende mate voor moeilijke beslissingen komen te staan". Evenwicht Er is evenwicht nodig bij wat kan en wat moet. Toch heerst er ook enige ongerustheid by prof. Van de Kamp. Over die schaduwzijde zegt hij "DNA-onderzoek fee ft ons de mogelijkheid om erfelijke ziekten vast te stellen die zich pas op latere leeftijd manifesteren. Het vroegtijdig weten dat ernstig lijden te wachten staat is weinig aangenaam Ook kan kennis van onvermijdbaar onheil gemakke lijk leiden tot uitsluiting. Uitslui ting van werk, uitsluiting van hy potheek en verzekeringen, uit sluiting zelfs van het sociale ver keer De andere kant van de me daille is dat een ziekte met zeker heid wordt uitgesloten En dat geeft weer een enorme bevrij ding" Over klinische genetica en con currentie zegt Van de Kamp "Je mag zeggen dat gezonde concur rentie erg stimulerend kan zijn. Globaal genomen is er in Neder land wel een goede samenwer king. Er ts aandacht voor maat schappelijke en psychosociale consequenties voor wat we doen De wetenschapper zit niet meer in een ivoren torentje Er wordt veel nagedacht over de vraag wat we ermee kunnen, moeten en hoe je de nieuwe ontwikkeling aan de mens ten goede kunt laten ko men". NS zet bussen in bij spitsdrukte door o\ -kaart UTRECHT - Dc Nederlandse Spoorwegen willen bussen inzetten voor studenten met een openbaar vervoer-j aar kaart als onderwijsin stellingen niet bereid zijn hun aan vangstijden aan te passen. Gisteren liet Minister Ritzen van onderwijs weten dat veel onderwijsinstellin gen hun lestijden nog niet hebben aangepast ondanks een verzoek daartoe van de NS Bij de invoering van de ov-kaart op 1 januari verwacht de NS extra drukte in de spits van reizende stu denten Daarom moest 70 procent van de instellingen voor 8 oktober laten weten of ze bereid waren hun aanvangstijden een half uur te ver vroegen of te verlaten. Veel instel lingen hebben niet gereageerd op dat verzoek. Een NS-woordvoerder sluit niet uit dat er een beroep zal worden ge daan op het streekvervoer als blijkt dat de gesprekken met de onder wijsinstellingen de komende we ken onvoldoende opleveren "Wij streven naar maatwerk en dat blijkt moeilijk te leveren. Dat maatwerk kan een busregeling als sluitstuk hebben". De streekvervoerders hebben aangekondigd in dat geval wel meer geld te willen. Volgens het contract met de minister ontvangen zij 163 miljoen gulden, de NS ont vangt 242 miljoen. Volgens het ministerie van onder wijs is van een mogelijk uitstel van dc trcinkaart fMfl filkl Hl I overleg met de scholen wordt geïn tensiveerd". aldus een woordvoer der Ritzen heeft toegezegd dat hij de Kamer uiterlijk 1 december zal inlichten over de bereikte resulta ten Zwakzinnigenzorg vraagt kabinet 500 miljoen extra UTRECHT - De noodzakelijke kwaliteitsverbetering in de zorg voor verstandelijk gehandicapten kost 500 miljoen gulden Dat is 20 procent meer dan het huidige jaar budget van de inrichtingen. Voor zitter A. Krol van de sectie zwakzin nigenzorg van de Nationale Zieken huisraad becijferde dit vandaag in Utrecht op de ledenvergadering van de sectie. Om het gewenste kwaliteitsni veau te bereiken zal er voor iedere gehandicapte voldoende dagbeste ding moeten zijn. moet dc gr oeps grootte worden teruggebracht tot maximaal acht bewoners en moe ten er per groep minimaal twee per soneelsleden zijn. De afgelopen twee jaar is er voor deze zorg 49 miljoen gulden extra beschikbaar gesteld. "Op die ma nier duurt het tot 2010 voordat wij kunnen spreken van een kwalitatie ve zorg", aldus Krol. Hu vindt dat de overheid meer haast moet ma ken, ook al omdat het kabinet kwa liteitsverbetering voor de gehandi capten- en bejaardenzorg tot topprioriteit heeft verklaard Ook kleinschaligheid kost extra geld. Krol noemde in dit verband het bouwen en exploiteren van bui tenhuizen en het opdelen van grote inrichtingen in twee of meer kleine re voorzieningen Hij zwaaide staatssecretaris Si mons lof toe omdat hij vanwege het probleem van de wachtlijsten ruim 1500 extra plaatsen heeft toegezegd Daarmee komt de uitbreiding die nu in voorbereiding is op 3400 plaat sen Bovendien mogen de inrichtin gen boven hun erkende capaciteit dne procent meer bewoners opne- 26 oktober 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant - Door de politie alhier u. een procesverbaal opgemaakt tegen een persoon en diens vrouw. die een brugwachter hebben uitge scholden. omdat hij een man be keurd had wegens eene politie- overtredmg; - alsmede legen eene 68-jange baker, die zich tn haren dienst aan diefstal van poederen had schuldig gemaakt. - Een aantal Hollandse he vu- schersschepen zijn thans met goed gevolg aan het vtsschen op de kusten, per etmaal worden 25 tot 50 kantjes per schip gevan gen - Sedert verscheidene dagen waren twee 12-jarxge Antwerpe naars spoorloos uit de stad hun ner inwoning verdwenen. Den 22sten dezer kwam daar echter een brief aan uit Portugal, wel ke aan het licht bracht dat de twee tn de knlenbergplaat* t>an een te Lissabon binnengelopen schip gevonden waren, unarm zij Ie Antwerpen, ixtorzien van mondvoorraad, gekropen wa ren De jongens zullen naar huis terug gezonden worden Vijfentwintig jaar geleden Geen fietsen langs gevels In tegenstelling met het Colle ge was de heer Den Dubbelden (PvdA) niet wvrtuigd van het gevaar rond de halte nabij De Korenbeurs, toegegeven dat de doorstroming van het verkeer u*l eens te wensen overlaat Z t is dit mede een gevolg van hef feit, dat de autobussen vaak ge hinderd worden om langs de bushalte op de Botermarkt te stoppen. Het plaatsen van een hek langs het trottoir bij C en A. en een verbod om rijwielen langs de gevels van de Botermarkt te plaatsen zouden eveneens de verkeerssituatie ten goede ko men.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17