TAD LE DEN Politie: geen onnodig geweld bij blokkade Hoge kosten bij wijziging van erfpachtcontract Oppositie botst met Bordewijk s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 LEIDEN - Leidenaars die een huis hebben met erfpacht kunnen voor lopig het contract nog niet wijzigen. Sinds enige tijd gelden in Leiden nieuwe erfpachtregels. Daardoor is afkoop van de jaarlijkse canon (de vergoeding voor het gebruik van de grond) mogelijk geworden voor een periode van 75 jaar. Vroeger was dat maar voor 25 jaar mogelijk. Het wij zigen van het contract brengt hoge kosten met zich mee en daarop had de gemeente niet gerekend. "Wij dachten dat het vrij simpel zou zijn, maar dat blijkt tegen te val len. Gelukkig hebben we nog nie mand een aanbieding gedaan", zegt mr. J. Kerner, die bij de gemeente lijke directie grondzaken werkt. "In Den Haag hebben ze hetzelfde pro bleem. Daar willen ze een proefpro ces beginnen. Ik neem binnenkort contact met de gemeente Den Haag op om te kijken of we mee kunnen doen in die procedure". In Leiden wordt een groot deel van de huizen gebouwd op grond die door de gemeente in erfpacht wordt uitgegeven. De huiseigena Complicaties bij omzetten afkoop voor 25 jaar in 75 jaar ren krijgen de grond niet in eigen dom, die blijft van de gemeente waardoor er geen speculatie moge lijk is. En de gemeente uiteindelijk de zeggenschap heeft over de grond. De huiseigenaren moeten jaar lijks geld betalen voor het gebruik van de grond, de zogenoemde erf pachtscanon. Dat bedrag kon tot voor kort voor 25 jaar worden afge kocht. Het voordeel van de afkoop is dat het huis in waarde stijgt. Ook bedrijven ontkomen niet aan erfpacht. Zij kunnen de canon ech ter voor 75 jaar afkopen en betalen daarvoor maar iets meer. Begin dit jaar besloot de gemeenteraad dat die regeling ook voor huiseigenaren moest gelden. Vanaf dat moment worden huizen verkocht met de mo gelijkheid de grond voor 75 jaar af te kopen. Tevens besloot de politiek dat ook bestaande erfpachtscon tracten konden worden veranderd. Een afkoop voor 75 jaar is namelijk voor de bewoners financieel aan trekkelijker. In plaats van om de 25 jaar een afkoopsom te betalen die iets lager is dan de werkelijke grondwaarde, kost het hun nu een maal in de 75 jaar de werkelijke grondprijs. Een financieel voordeel dus. Bovendien geeft het de huisei genaar meer zekerheid, omdat de erfpachtscanon gedurende 75 jaar niet kan worden aangepast. Bij de oude contracten kon dat elke 25 jaar. Bij het omzetten moet alleen het verschil tussen de betaalde afkoop som en de werkelijke grondprijs worden betaald, de grondprijs die gold op het moment dat het huis werrd gekocht. Dat verschilt per woning maar is in de meeste geval len niet meer dan enkele duizenden guldens. Het wijzigen van de contracten blijkt in de praktijk minder eenvou dig te zijn dan werd verwacht. Het veranderen van het erfpachtrecht betekent namelijk dat er ook de hy potheek moet worden veranderd. Zo'n hypotheekakte moet door de notaris worden opgemaakt en moet worden ingeschreven bij het kadas ter. Al met al kost dat gauw tussen de 1000 en 1500 gulden. Bovendien vreest de gemeente dat ook de fis cus opnieuw overdrachtsbelasting zal heffen over de afkoopsom. En dat kan al met al flink oplopen. Al deze kosten moeten door de huisei genaren worden betaald. De gemeente wil nu eerst afwach ten hoe Den Haag een en ander aan pakt. In de hofstad is de regeling al in 1986 veranderd, maar is nog geen enkel erfpachtcontract gewijzigd vanwege de kosten. "Het curieuze geval doet zich voor dat juridisch Nederland verdeeld is over de vraag of de hypotheek moet worden ge wijzigd. Dat moet nader worden uit gezocht. Den Haag overweegt dan ook een proefproces aan te span nen", aldus Kemer. De problemen doen zich overi gens niet in alle gevallen voor. Als iemand zijn huis met erfpacht ver koopt. bestaat de mogelijkheid om direct het contract om te zetten en een afkooptermijn van 75 jaar op te nemen. "Bij verkoop van een huis moet toch altijd een notaris worden ingeschakeld, worden er kosten voor de hypotheek gemaakt en wordt er overdrachtsbelasting ge heven. Er zijn in dat geval geen ex tra kosten", zegt Kerner. "Wij heb ben aan alle makelaars en notaris sen een brief gestuurd en hen daar in gewezen op deze mogelijkheid". De gemeente is overigens ook ge baat bij een langere afkooptermijn. Het scheelt namelijk nogal wat aan administratie Uit antwoord op vra gen van de bewonersverenigingen uit de wijken Boekhorst. Koppel- stein en Stevenshof blijkt dat het bijhouden van de contracten voor 3000 Leidse woningen de gemeente per jaar bijna 180.000 gulden kost. De bewoners hebben gevraagd de grond te mogen kopen, maar de Leidse politiek wil daar niets van weten. Via erfpacht probeert de ge meente ook in de toekomst zeggen schap over de grond te houden Vol gens de bewoners zou verkoop de gemeente een hoop geld opleveren. De in erfpacht uitgegeven grond heeft een waarde van 195 miljoen gulden. Kerner zegt desgevraagd dat erf pacht ook niet echt meer nodig is. omdat het ook mogelijk is specula tie m de toekomst uit te sluiten via het verkoopcontract. "Dat is juri disch heel goed mogelyk", beaamt hij. "Het vasthouden aan het erf pachtsysteem is een politieke be slissing". 'Optreden bij McDonald's binnen de grenzen' LEIDEN - De politie ont kent dat bij het beëindigen van een demonstratie voor restaurant McDonalds's aan de Beestenmarkt twee we ken geleden onnodig geweld is gebruikt. Hoofdcommis saris H. Mostert schrijft in een rapport aan de burge meester dat het optreden van de politie de grenzen niet heeft overschreden. Uit het politierapport wordt duide lijk dat meerdere omstanders zich bemoeiden met het politie-optre- Bestuurder krijgt klap met zweep LEIDEN Een 47-jarige automobi list uit Noordwijk kreeg woensdag middag rond kwart over vijf een klap met een zweep van een onbe kende man die met zijn paard over de Valkenburgseweg liep. Toen de Noordwijker hem voorbij reed, gaf hij^met de zweep een flinke klap op het dak van de auto, waardoor er een deuk ontstond. De automobilist sprak de onbe kende man daarover aan. Daarop kreeg hij een klap op zijn arm. Ver volgens ging de dader ervandoor. De Noordwijker ontdekte toen dat hij zijn horloge ter waarde van 4000 gulden niet meer om had. Hij weet niet of hij dit sieraad al eerder is ver loren. Mogelijk heeft de dader het horloge meegenomen. Het slachtof fer heeft gisteren aangifte gedaan bij de Leidse politie van mishande ling, vernieling en mogelijk sing. den door 'een demonstrant te trap pen' en 'demonstranten te lijf te gaan'. De politie moest gebruik ma ken van de wapenstok om aan de vechtpartij tussen demonstranten en omstanders een einde te maken, aldus het rapport. Ook werd een po litiehond ingeschakeld die twee maal heeft gebeten. De verklaring van de politie komt op dit onderdeel niet overeen met wat getuigen verklaarden. Zij stel den dat de wapenstok werd ge bruikt om het verzet van de demon stranten te breken. Bij het beëindi gen van de demonstratie werden 41 demonstranten aangehouden en in busjes naar het politiebureau ge bracht. Daar werden zij enige uren vastgehouden. Uit het rapport wordt niet duide lijk in welke mate de politie is opge treden tegen omstanders die de agenten een handje hielpen. Eén trappende omstander werd gesom meerd zich te verwijderen, zo blijkt. Over de gevolgen voor anderen die geweld gebruikten, staat niets in het rapport. Er is volgens de hoofdcommissa ris 'bepaald geen sprake geweest van een passieve houding van de politie tegenover aggressieve om standers'. "Men heeft alle moeite moeten doen om beide partijen te scheiden. Het is zeker niet de be doeling de publieke inbreng bij het politie-optreden in Leiden in een dergelijke vorm te accepteren", al dus Mostert. Overleg-model Volgens de hoofdcommissaris heeft de politie overeenkomstig de regels opgetreden. Die regels zijn dat in eerste instantie 'het overleg-model' wordt toegepast. Afhankelijk van .de wederzijdse belangen wordt daarna tot verwijdering van de blokkade besloten waarbij des noods geweld wordt gebruikt. In dit geval verzocht de bedrijfs leider van het restaurant om een einde te maken aan de blokkade. De blokkade, die de toegang versper de, had aanzienlijke financiële con sequenties voor het bedrijf. De dienstdoende hoofdinspec teur verzocht daarop de demon stranten naar de overkant van de straat te verhuizen en de ingang vrij te maken. "Dit had geen succes", schrijft de betreffende inspecteur. "De groep verschanste zich nog ste viger onder het roepen van 'inha ken'. Gezien de standvastige hou ding van de demonstranten kwam ik tot de conclusie dat de groep geen enkele concessie wilde doen tot een compromis". Daarop werd met de inzet van 46 agenten een einde gemaakt aan de blokkade. De demonstranten wer den opgesloten op de luchtplaats van de arrestanten bij het politiebu reau. Eén van hen die klaagde over hoofdpijn en duizeligheid werd door de Eerste Hulp Dienst onder zocht maar er was volgens de politie geen reden voor nader onderzoek door een arts'. Om te voorkomen dat de demon stranten na hun vrijlating zich zou den hergroeperen 'en zich wederom wanordelijkheden zouden kunnen voordoen' werden zij naar verschil lende stations gebracht. Uit de fouilleringen bleek dat velen van hen niet uit Leiden afkomstig wa ren, aldus het rapport. Het rapport van de politie over de ongeregeldheden bij McDonald's is opgemaakt na vragen over het poli tieoptreden door gemeenteraadsle den. Het is de bedoeling dat het rap port binnenkort wordt besproken in de betreffende raadscommissie. De Leidse politie maakte twee weken geleden een einde aan een blokkade van McDonald's aan de Beestenmarkt Beledigingen over en weer Van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - Wethouder P. Borde wijk (PvdA/welzijn) heeft gister avond geweigerd een groot aantal vragen over de begroting te be antwoorden. De wethouder meende dat het meer op de weg van de ambtenaren lag om zich bezig te houden met de details waarover de raadsleden meer wil den weten en wenste zelf slechts over de hoofdlijnen van het be leid te praten. Hij beantwoordde slechts en kele vragen en verwees verder naar nota's die in de nabije toe komst worden uitgebracht. Dat leidde tot een forse aanvaring met het WD-raadslid A. Geertsema die Bordewijk verweet de ge meenteraad niet serieus te ne men. De wethouder op zijn beurt betoogde dat er aan het functio neren van enkele raadsleden ook heel wat schort. De behandeling van het wel- zijnsprogramma voor volgend jaar, een onderdeel van de begro ting, leverde een waslijst met vra gen op. Raadsleden wilden weten of het juist was dat de gemeente reiniging niet optrad tegen hin derlijke uitstallingen van winke liers die gehandicapten proble men bezorgden, hoe het ope ningsfeest van het verzorgings huis Zijloever eruit zou zien en meer van dat soort vragen. Bordewijk hoorde alle vragen aan, maar reageerde direct daarna uiterst kribbig. Hij wees op de af spraak dat bij de begroting op hoofdlijnen zou worden gedis cussieerd en dat dit soort detail vragen achterwege zou blijven. "U kunt dit soort vragen hetzij schriftelijk, hetzij mondeling tot de directie welzijn richten", zo voegde hij de commissie toe. "De commissiebehandeling lijkt op een soort uitgebreide rondvraag". Disfunctioneren Vragen over het gehandicapten beleid, het vrijwilligerswerk, de Basisgezondheidsdienst en de jeugdhulpverlening werden door hem niet beantwoord. Daarover zijn allemaal nota's of rapporen aangekondigd die binnenkort verschijnen. De reactie van Bordewijk schoot het WD-raadslid Alexan der Geertsema in het verkeerde keelgat. Geertsema, die toch al vaak met Bordewijk in de clinch ligt, zei: "Ik kan het ambtelijk ap paraat vervuilen met tal van vra gen. Maar wij zijn hier vanavond bij elkaar gekomen en u kunt die vragen net zo goed mondeling be antwoorden. Ik mag als raadslid uitmaken waarover ik wat vraag". Bordewijk reageerde boos en verweet vooral Geertsema een slechte inbreng te hebben gehad in de discussie. "Uw voorberei ding is een duidelijk voorbeeld van wat ik disfunctioneren van een raadslid vind", zei Bordewijk tot woede van de liberaal. "De voorbereiding van de begroting is ook niet fantastisch. Je kunt ook heel lang praten over disfunctio neren van raadsleden die in het college zitten", reageerde Geert sema. Later kwam de WD'er nog maals terug op wat Bordewijk zei. De wethouder wist het antwoord niet op een reeks vragen over een fonds dat wordt ingesteld voor projecten op kunstgebied. Hij verweet Geertsema dat hij die vragen niet van tevoren had ge meld. "Dan had ik me kunnen voorbereiden of een ambtenaar kunnen meenemen die zich met deze zaak heeft beziggehouden. Ik weet het antwoord niet en ik vind ook dat ik het antwoord niet hoef te weten", aldus Bordewijk. "U kunt wel beledigende en grove opmerkingen maken", zei Geertsema, "maar ik vind het jammer dat u op een aantal finan ciële vragen niet meer kunt zeg gen dan ik weet het niet. Ik heb alle stukken by me, schorst u de vergadering maar. zodat u het kunt opzoeken" Maar daarvoor voelde Borde wijk niets: "Ik denk er niet aan. Ik houd dit agendapunt gewoon aan tot de volgende vergadering". Bekeuringen voor 33 automobilisten LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren twee verkeerscontroles ge houden. Op de kruising van de Schipholweg en de Rijnsburgerweg werden tussen acht en negen uur 's ochtends tien bekeuringen uitge deeld aan automobilisten. Bij een controle gisteravond op de Chur- chilllaan, bij de Haagweg, werden 23 processen-verbaal opgemaakt. De meeste overtreders op de Schipholweg negeerden het rode verkeerslicht. Op de Churchilllaan bezondigde een aantal bestuurders zich aan dezelfde overtreding. Vol gens de politie maakten de meesten zich echter schuldig aan 'a-sociaal gedrag'. Zij wilden rechtdoor rij den, reden langs de file auto's die rechtdoor moesten, gingen vooraan op de rijbaan voor linksafslaand verkeer staan en probeerden dan als eersten weg te rijden "Een gevaar- LEIDEN Een vertegenwoordiging van Milieudefensie uit Baam heeft vanochtend CDA-fractieleider Brink- lijke situatie waardoor ook weieens man bij zijn woning in Leiden een collage aangeboden van verpakkingsafval. De politicus werd verzocht om het ongevallen onstaan en een rijgedrag kabinet onder druk te zetten om door middel van wettelijke regelingen de berg wegwerpverpakkingsmateriaal dat bij andere automobilisten veel terug te dringen. Het aanbieden van de collage aan Brinkman maakt onderdeel uit van een grootscheepse actie ergernis opwekt weet politie- van 250 lokale groepen van Milieudefensie. ifoto ju HoIvmu woordvoerder D. Grave land. 24-uursbereikbaarheid voor mensen in nood loopt gevaar LEIDEN - De 24-uursbereikbaar voor mensen die in acute nood verke ren loopt gevaar. Deze vorm van hulpverlening wordt zoveel benut dat de kosten de jaarlijkse subsidies van de betrokken gemeenten ruim overschrijden. Gemeenten uit de Duin- en Bollenstreek, de Rijnstreek en de Aar- en Veenstreek werken mee aan de Bereikbaarheid Buiten Kantooruren (BBK). Vroeger werd daarvoor een rijkssubsidie gegeven van 27 cent per inwoner, maar dat bedrag wordt sinds enige jaren via de algemene uitkering van het gemeentefonds verstrekt. De kosten zijn inmiddels gestegen en belopen veel meer dan 27 cent per inwoner. Maar een aan tal gemeenten weigert meer te betalen. "Het is de Zeeuws-Meisjementaliteit", zo vertelde de Leidse wethou der Bordewijk gisteravond tijdens de behandeling van het welzijnspro- gramma De deelnemende gemeenten weigeren meer te betalen. Vol gens Leidse ambtenaren verwijzen die gemeenten naar cijfers waaruit blijkt dat vooral Leidenaars gebruik maken van de BBK. "Ruim 41 pro cent van de hulpvragen is uit Leiden afkomstig Oegstgeest heeft bij voorbeeld maar 1,1 procent. Zy krijgen dus het idee dat ze voor Leiden zitten te betalen", aldus een ambtenaar. De gemeente Leiden heeft daarom voorgesteld om een andere finan ciering in te voeren. De basiskosten zouden moeten worden betaald uit de 27 cent per inwoner die elke gemeente bijdraagt, maar de rest van de kosten zouden moeten worden verdeeld over de gemeenten hoe meer hulpvragen, hoe hoger de bydrage. zo is het voorstel. De andere ge meenten hebben zich over dat voorstel nog niet uitgesproken. Overval op bank aan Wagnerplein LEIDEN Een nog onbekende man heeft gisteravond een overval gepleegd op het bijkantoor van de Rabobank aan het Wagnerplein De man stapte om half acht de bank binnen, en bedreigde een 38-jange Leidse klant met vermoedelijk een vuurwapen. Tegen de twee 22-jange mede werksters zei hy dat hy geld moest hebben. Een van de vrouwen griste Wit bankbiljetten uit de k.i I I D gaf dat geld (een paar duizend gul den) aan de man. Die ging er vervol gens vandoor. De man zou tussen de 20 en 25 jaar oud zijn en een tenger postuur hebben. De politie (tel. 071-258888) wil in contact komen met mensen die rond dat tydstip iemand zagen die zich haastig uit de voeten maak- Muziekschool en K&O samen LEIDEN - De streekmuziekschool en K&O worden als het aan de ge meente ligt samengevoegd tot een nieuw Instituut Kunstzinnige Vor ming. Een definitief besluit daar over wordt volgend voorjaar geno men. Onderzocht wordt ook of K &0 de functie kan krygen van een centraal Uit bureau voor de Leidse cultuur. Dat zou betekenen dat de kaartverkoop voor alle CUltUNia evenementen by K&O plaats heeft. Dit blijkt uit een voorstel dat het college aan de raadscommisiie kunst en cultuur heeft voorgelegd. Daarin wordt nog eens herhaald dat de Stadsgehoorzaal een centrale plaats moet krygen in de Leidse cul tuur Deze (en de naastgelegen Aal- marktschool) moet op korte termijn uitgroeien tot een bloeiend muziek - en congrescentrum, vindt het colle ge. Daaraan wordt momenteel de voorkeur gegeven boven de bouw van een Centrum Beeldende Kunst. Om dat te bewerkstelligen wor den de muziekprogramma's die K &0 nu in zijn pand aan de Oude Vest organiseert, overgebracht naar de Stadsgehoorzaal. Directeur T. Weber van K&O wordt belast met de programmering van de Stadsge hoorzaal. De samenvoeging van muziek school en K&O wordt begeleid door oud-wethouder D. Tesselaar die vanaf 1 januari interim-manager bij de muziekschool is Kinderpostzegels weer te koop LEIDEN Ook in Leiden zyn de kinderpostzegels weer te koop Vanaf woensdag 7 november zyn de zegels verkrygbaar in de postkanto ren aan de Breestraat en in de Me- rrnwyk Vrijwilligers van het Leid se Kinderpostzegelcomitë zyn daar op werkdagen van 10 00 tot 16 00 uur aanwezig Het velletje kinderpostzegels (met als thema kind en hobby'), de serie, de eerstedag-envelop, het postzegelmapje en een uitgebreide collectie kaarten worden dan te koop aangeboden. De opbrengst wordt gebruikt voor aanschaf van -.pcelvonrziemn- gen voor kinderen, overal ter we reld. 'Oerkreet' jaagt inbreker weg LEIDEN - De 51-jarige bewoner van een woning aan de Pioenstraat heeft vannacht rond half drie een in breker het huis uitgejaagd door een enorme 'oerkreet' te slaken en een paar maal hard op een houten wand t-.laan De dief die was binnengekomen door een klein raampje te forceren, vluchtte weg met enkele girobetaal kaarten De man en de vrouw die in het huis wonen, werden volgens de po litie rond half dne wakker omdat ze gestommel hoorden en een licht bundel onder de slaapkamerdeur door zagen schynen STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15