va Fügen: plezierige hellingspercentages Fügen in het kort WIJ KENNEN HEEL VEEL PISTES \Q V Wereldkampioenschap moet sneeuw in goud veranderen Meer naar Frankrijk /Toerkoop 1990 Vrijdag 26 oktober 1990 Diepe teleurstelling aanvankelijk. Is dit het Zillertal? Is dit Fügen? De regen roffelt rellerig over de zwartglimmende daken en dikke, grijze wolken drijven zo laag door het dal dat de wereld al na honderd meter ophoudt. 'Sneeuwzeker tot 1 mei' tetteren de folders. Wel, wel, wel. Ligt hier ooit sneeuw dan? Is Fügen, op nauwelijks zeshonderd meter boven de zeespiegel, eigenlijk wel een wintersportdorp? Zelfs een dubbele Obstler in de jodelbar van Hotel Sonne kan die eerste avond de stemming niet opkrikken. Gefopt door de folders, lijkt het. Eigen schuld, dikke bult. Wie gaat er dan ook skiën op zo'n 'laagte'. Door Rob van den Dobbelsteen De volgende ochtend, bij het ontbijt, iets meer sfeer. Lieden in kleurige ski-overalls lepelen enthousiast in zachtgekookte eitjes en fluisteren opgewekte verhalen over het Onkeljoch waar 'lekkere' sneeuw moet liggen. Op de Pfaffenbühel in Hochfugen, beweert iemand, is het zelfs nóg beter. "Daar ski je werkelijk over boter". De pistes zijn aangelegd op het Spieljoch, de huisberg van Fügen, zelden deed een berg zijn naam zowel eer aan. Merkwaardig. Buiten drizzelt de regen nog steeds over het glimmende asfalt en in de bus die zich met de regelmaat van een koekoeksklok naar het op 1600 meter hoogte gelegen Hochfügen hijst, ruikt het vies en bedompt naar nat textiel. Maar er gloort hoop. Ligt de sneeuw tijdens de eerste kilometers nog als een gescheurd laken over de druipende hellingen, bij Hochfügen wordt de wereld warempel van piepschuim. En nog hoger, halverwege de Pfaffenbühel, daar waar twee slepers en een stoeltjeslift de skiërs naar dik boven de tweeduizend meter sjouwen, daar is de sneeuw zoals zij eigenlijk altijd zou moeten zijn: droog en rul. De stemming slaat onmiddellijk om. Hij had dus toch gelijk, die vent van dat zacht gekookte eitje: boter, echte boter. Charmant Het hellingspercentage van de afdalingen maakt het allemaal nog plezieriger. Het skigebied van Hochfügen blijkt net niet te simpel en af en toe worden de glad gewalste pistes zelfs onderbroken dooreen half kilometertje bobbels en hobbels. Hier kan zelfs de gevorderde skier makkelijk een dag of twee doorbrengen en de beginner een hele week. Te meer omdat aan de overkant ook nog eens de Holzalm lokt. Een charmante, vol in AFSTAND AMSTERDAM Fügen: via Frankfurt, Nümbcrg. Mün- chen, Kufstein en Jennbaeh 1040 kilometer. HOOGTE - (hele Zillertal) 630-3250 meter. AANTAL BEDDEN - (hele Zillertal) ongeveer 50.000. l.i ft installaties - (hele Zillertal) 141. WACHTTE JDEn - Kunnen hier en daar oplopen tot meer dan een half uur. TOTAAL AANTAL KILOMETER AFDALING - 410 (niet aaneen gesloten). LIGGING VAN DE SKIPISTES - Alle windrichtingen. MOEILIJKHEIDSGRAAD - Van moeilijk tot licht, met nadruk op licht. KINDEROPVANG - Ja. LANGLAUFMOGELIJKHEDEN - Redelijk tot goed. Totale lengte 150 kilometer (niet aaneengesloten). VERDERE SPORTIEVE ONTSPANNING - Rodelen, zwemmen, paragliding. wandelen en schaatsen. PRIJSPEIL - Koffie ca. fl. 2.30. Skipas voor zes dagen: ong. fl. 205.-. Appartement (een week): ong. fl. 650,-. AVONDVERTIER - Vooral in plaatsenals Gerlos en Fügen zeer uit bundig TAAI. - Duits. BIJZONDERHEDEN- Skipahseu van drie dagen of meer zijn geldig voor het hele Zillertal. Skibus door dal is gratis (ski's moeten kun nen worden getoond en de skischoenen moeten aan de voeten zit ten). maar wie een hekel heeft aan langdurige boemel-ritten, kan beter de eigen auto nemen. NADERE INLICHTINGEN - Vcrkchrsbüro Fügen. Fügen, telefoon (vanuit Nederland) 09 - 43.5288.2262 of Oostenrijks Toeristenburo, Stadhouderskade 2.1054 ES Amsterdam, telefoon 020 - 12.96.82. de zon liggende berg, die wordt ontsloten door twee joekels van sleepliften en waarop onder meer een aardige, vrij eenvoudige afdaling is uitgezet van ruim vijf kilometer. Nogal exceptioneel overigens voor een gebied dat bij elkaar niet meer dan 24 kilometer aan afdalingen telt. Want jawel, Hochfügen is klein. Zelfs als je er de pistes bij optelt (21 kilometer in totaal), die zijn aangelegd op het Spieljoch. de zogenaamde 'huisberg' van Fugen. Zelden een berg gezien die zo op zijn naam lijkt. Goeie skiers hebben er weinig te zoeken (te simpel allemaal); maar voor beginners en voor de door Siggi de Clown begeleide kinderen moet de berg welhaast een dorado zijn. Hoe behaaglijk glooien de afdalingen zich hier in ruime bochten naar beneden. Ruim tweeduizend meter hoog is de naast het Spieljoch gelegen Onkeljoch. Maar zelfs de grootste angsthaas kan zich er zonder dralen naar beneden storten. Eigen ski's Althans als hg z'n eigen ski's heeft meegenomen. Staat hij op in Fugen gehuurde latten, dan doet hij er verstandiger aan eerst een voorzichtig proefbochtje te maken. Omdat de verslaggever 'toch maar Nederlander' is, ziet het verhuurbedrijf aan de grote weg er immers geen been in zeven jaar oude barrels uit het rek te halen. Barrels die voor geen meter glijden en die wat nog erger is zijn voorzien van zulke slecht afgestelde bindingen dat ze in de loop van de dag bij het bedwingen van een hobbelpiste spontaan van de ski's breken. Schaamte In tweede instantie is de verhuurder (na ferm aandringen) bereid iets beter materiaal op de toonbank te leggen. Maar achter in het dal, op de Tuxer Gletsjer, schiet de skileraar bij het aanschouwen van de nieuwe exemplaren, acuut in de lach. "Zijn die van jezelf of heb je die gehuurd?" Het antwoord doet hem gruwen. Klakkend met zijn tong "Dat moest toch niet mogelijk zijn, dat iemand in Oostenrijk zulke spullen durft te verhuren. Dat is heel slecht voor onze naamIk schaam me". Gelukkig hoeft hij dat voor het skigebied op en onder de Tuxer Gletsjer niet te doen. Tussen de 3250 meter hoge Gefrorene Wand en het op 1500 meter gebouwde Hintertux liggen bgna 100 kilometer afdalingen van een overwegend gemiddelde moeilijkheidsgraad. Hier en daar vernomen verhalen willen, dat de wind op de gletsjer zo onstuimig tekeer kan gaan, dat de gondels wel eens in hun 'garage' moeten blijven. Maar verder... heerlijk skiën, prima uitspanningen en (vooral dat is van belang) lekker goedkoop. De in het 45 kilometer verderop gelegen Fugen aangeschafte skipas (205 gulden per week in het hoogseizoen), geldt namelijk ook voor de liftinstallaties van Tux. Zoals ze (zolang ze tenminste geldig zijn voor drie of meer dagen) ook gebruikt kunnen worden voor de elf andere skigebieden van het Zillertal. Pak de gratis skibus en Begin volgend jaar worden in Saalbach-Hinterglemm de we reldkampioenschappen skiën gehouden. Heel Oostenrijk hoopt op goud, bevestiging van een stijgende prestatielijn in de nationale sport. De gemeente Saalbach-Hinterglemm heeft een ander goud op het oog. Nieuwe impulsen voor het toerisme in een schoner dorp. Een nieuw beeld waar veel geld in is gestoken. Het hoopt, dat de televisie het nieuwe imago wil uitdragen. reis naar Finkenberg. Of Mayrhofen. Of Gerlos. Of Kaltenbach. Of hoe al die min of meer 'beroemde' wintersportplaatsjes van het Zillertal ook mogen heten. 'Skispass mit dem Super-Skipass' heet het in de folders. En daarmee is voor één keer nou eens niets te veel gezegd. Eerlgk is eerlyk, soms duurt de tocht vanuit Fugen langer dan je lief is. Voor Hintertux moet zelfs drie uur worden uitgetrokken Anderhalf uur heen en anderhalf uur terug. Niet echt Maar 's avonds, in de bar van Gogl Hof in Fügen. waar ene Bertl met het lied 'Etn kleine Poep. dass ist keine Schande' (of woorden van gelijke strekking) voor Stimmung und Tanz probeert te zorgen, is iedereen dat ongerief alweer lang vergeten. Natuurlijk, niet echt een wintersportdorp in de klassieke betekenis van het woord, dat Fugen. Daarvoor valt er te weinig sneeuw in de stevig hellende straatjes. Maar skiën kun jeer wel degelgk. Heel uitgebreid zelfs. Precies 141 liften en ruim 400 kilometer pisten telt het Zillertal En datje er soms een stukje voor in de bus moet zitten, ach. Van 21 januari tot en met 3 februari worden in het Salzburgse Saalbach- Hinterglemm de ski- wereldkampioenschappen gehouden. Voor Oostenrijk moet dat goud opleveren. Goud in eer en sportieve voldoening, maar ook goud in commercieel opzicht. Door Wim Breedveld inen en vrouwen, die om het hardst en dus in gzingwekkend tempo van de bergen afrazen. hebben wat Oostenrijk betreft figuurlijk in een dal gezeten. Lang hebben ze zich door Zwitsers en Italianen de kaas van het brood laten eten. Het vorige seizoen liet echter zien dat de Oostenrijkers weer op de goede weg terug zgn en natuurlijk willen ze dat tgdens de komende kampioenschappen in eigen land onderstrepen Naar gouden tijden verlangt ook de dorpsgemeenschap Saalbach- Hinterglemm. die bg deze kampioenschappen een periode van overlast door breken, boren en opbouwen afsluit. In januari hopen de bijna 2700 inwoners dat de ogen van de wereld dank zij glorieuze televisiebeelden gericht zijn op een mooi dorp in een vriendelijk winters sneeuwkleed Goederenlift Saalbach-Hinterglemm begint aan een nieuw leven: een toeristisch leven als voorheen, maar zonder stank, herrie en drukte van autO\ ertcecr. Of auto moet voortaan uit het centrum big ven. Daarmee wordt de kwade tumor van een uit de hand gelopen toeristische ontwikkeling weggesneden Vlak na de oorlog begon het allemaal, en iedereen werkte mee Letterlijk en figuurlijk. Lift- en pistebaas Wilfried Holler herinnert het zich nog goed. Het Amerikaanse bezettingsleger had in Mittersill een oude goederenlift liggen. Die werd door handige zakenlui uit Saalbach 'geritseld'. Ze konden de liftmotoren, kabels en alles wat er bg behoorde wel van de Amerikanen overnemen op voorwaarde, dat ze er een skilift van zouden maken, want het was nu nog militair materieel Rond Saalbach-Hinterglemm was al voor de oorlog iets van een wintertoerisme ontstaan. De vriendelijke en zacht glooiend<- Pinzgauer Grasbergen boden ook zonder liften al toegankelijkheid voor winterwandelaars en sportclubs. Sneeu wverzeke ring Touralp koketteert met een zogenaamde snecuwvcrzekeritig. José Schouten, manager van deze uitsluitend op Frankrijk gerichte reisorganisatie, volgt daarmee niet alleen het Alkmaarse bedrijf Interlux maar gaat zelfs nog verder. De cliënt (premie 30 gulden) die bij Touralp heeft geboekt, mag de reis tot 24 uur voor het begin van de vakantie annuleren als minder dan een kwart van de skiliften in het betreffende gebied is geopend. Als de klant tijdens zijn verblijf wordt geconfronteerd met sluiting van alle skiliften, heeft hij recht op een dagvergoeding van 45 gulden. Op het gebied van wintersportreizen is er niet vee! echt nieuws. De enige onontgonnen gebieden liggen in Frankrijken daar naartoe ook heeft de belangstelling van dc reisorganisaties zich bij bet zoeken van nieuwe bestemmingen dan vooral gericht. Zonder tot echt opzienbarende ontdekkingen te zijn gekomen. Het blijft meestal bij het oude rijtje: Les Arcs. Valmore 1, La Plagne. Tignes... De plaatsen behoren ongetwijfeld tot de beste skigebieden die Europa tc bieden heeft, maar ze zijn langer bekend natuurlijk. Het blijft een raadsel waarom een dorpje als Saint Gcrvais bijna niet in dc programma's voorkomt en ren perfect, bij Fransen zeer geliefd plekje als Les Contamlnes (honderd kilometer aan afdalingen) zelfs helemaal niet. Staalkabels De lift op de kop tikken was een zaak. de 11 ft installeren en de zware staalkabels boven op de Kohlmaiskopf krijgen was een volgend probleem Machines waren er niet, gemotoriseerd vervoer ontbrak of was onmogelijk, paarden konden de steile bergen niet overal op. dus moesten stevige mannenhanden sjorren en sjouwen. Wilfried Holler "Alle mannen in het dorp werden opgetrommeld Nog was dat niet genoeg Uiteindelgk werd ook een beroep gedaan op kinderen Ik herinner me. dat we als kind allemaal uit <chool gehaald werden om mee te helpen de kabel naar boven te trekken". Het was het begin van een ontsluiting en een openstelling voor de skisport. die tot 1980 gencht was op 'meer. hoger en verder' Nu beschikt het skigebied over 60 liften, waarvan de Schattberg met een kabinelift voor 100 personen de grootste van Oostenrijk is Samen hebben de liften een capaciteit van 62 000 personen per uur Tussen 1000 en 2100 meter liggen nu 200 km afdalingen. 35 km wandelwegen en 18 km lanflaufloipe in zowel de kern Saalbach als Hinterglemm Tennisbaan, zwembaden, ijsbaan voor het ijsstok schieten, paardenslee. bar en disco's, rodelbanen, squash, kortom de hele santekraam van aanpalende wintcrgenocgens is aanwezig in dit oord. Er hangt bovendien een stevig prgskaartje aan het dorp, dat als éen van de duurste van Oostenrijk aUt Dat is op zich opvallend, omdat dc Wint—pOrt hier ontwikkeld i| vanuit jeugd- en scholierengroepen. Saalbach was voorheen eigenlijk één grote jeugdherberg en scholieren-centrum. Ze kwamen bg puur toeval in Saalbach- Hinterglemm terecht. Nog steeds telt de gemeente liefst dertig icugdhuizen en een op de vijf wintergasten is een scholier Neven-ontwikkeling Toerisme is de monocultuur, waarvan volgens burgemeester Peter Mittcrer 90 procent van de bevolking leeft Een sterke terugval als gevolg van het uitblgven van goed winterweer - zoals in het laatste seizoen - zou desastreus zgn "Een jaar kunnen we best opvangen We misten in januari 19 procent gasten, in februari 18.6 procent en voor het hele seizoen wordt een teruggang van 20 procent verwacht. De inkomsten gaan nog sterker terug, waarschgnlgk een dertig procent Het scheelt de gemeente 6 miljoen op een budget van 90 miljoen Dat moet niet te vaak voorkomen. Maar zulke slechte winters als 19fi9 '90 hebben we meer meegemaakt". VW-directeur Klaus Schrotter erkent, dat de ontwikkeling in de laren vijftig, zestig en zeventig te veel gericht is geweest op "meer" en dat dit niet altgd even gelukkig is gebeurd Laat en langzaam is toch het inzicht gegroeid, dat het dal aan het toerisme opgeofferd dreigde te worden. Met de gasten drongen ook steeds meer benzinedampen, dtscoheme. massa, irritatie, cultuur- en landschapsvcrandenngen het smalle dal binnen De hinderlijke neven-ontwikkeling wil Saalbach bewust keren. In het besef, dat een rfc nddUki dorp m een beheersbaar milieu het belangrijkste verkoop-argument it voor het toerisme van de al ingezette toekomst BETER U I T MET R E I S B U R O DOEZASTRAAT 30, 2311 HB LEIDEN TELEFOON: 071-133941

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13