Een filmster in het Val d'Anniviers I Grimentz in kort a i/oNK De latten op.... de sneeuw in!!! A Kunstsneeuwkanon niet het beste alternatief voor 'schneemangel' O si sr VONK REIZEN: GRENZELOOS GOED. h m VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 VF Het plaatsje heeft iets van een filmster. Mooi, bekend, maar moeilijk bereikbaar, 's Zomers, als de hitte trillend van het warme asfalt slaat, mag de vedette van de Walliscr toeristenindustrie zich dag na dag schurken in de belangstelling van duizenden per touringcar aangevoerde bezoekers. Zeker nadat zij een jaar of wat terug werd uitgeroepen tot het mooiste dorp van Furopa. Maar 's winters, als de over de gevels golvende make-up van bloedrode geraniums, plaats heeft moeten maken voor het blote bruine hout van stokoude huisjes, dan lijkt het of Grimentz niet meer bestaat. Verborgen als het ligt aan het einde van een diep. donker dal. Dat dikwijls nog tot aan de rand toe vol snzeeuwt ook. Door Rob van den Dobbelsteen Het Val d'Anniviers wordt gezien als een van de mooiste dalen van Zwitserland. Niet in het minst door de spectaculaire weg die zich vanuit Sierre in brutale bochten via Vissoie naar Grimentz wringt. Adembenemende vergezichten, kostelijke dorpjes vol houten huisjes en daar waar het dal lijkt op te houden altijd weer die reusachtige, dik besneeuwde top van de 4375 meter hoge Dent Elanche. De toerist ontdekte het dal pas laat. Ver na de Tweede Wereldoorlog. Toen de aanleg van het Lac de Moiry, het stuwmeer bij Grimentz. het verbreden van de oude weg noodzakelijk maakte. Toen pas konden touringcars de meeste bochten in een enkele draai maken; toen pas durfden ook onervaren chauffeurs hun auto's naar boven te Ongenaakbaar Tenminste, in de zomer, 's Winters heeft het Val d' Anniviers voor veel automobilisten blijkbaar nog steeds iets ongenaakbaars. Hoe is het anders te verklaren dat dorpjes als Grimentz, een r r en charmanter dorpje vind je nauwelijks. Saint Luc. Chandolin en Grimentz als wintersportplaats nauwelijks enige naam hebben. Natuurlijk. Crans Montana schittert aan de overkant. Verbier en Haute Nendaz liggen om de hoek en Zermatt pronkt een paar dalletjes verderop met z'n machtige Matterhorn. Met andere woorden: Net het museum. Waar je al vlug over 'Het Straatje' van Vermeer heen kijkt als een zaal verderop 'De Nachtwacht' van Rembrandt lokt. Maar daarom is 'Het Straatje' niet minder aardig dan 'De Nachtwacht'. Zoals Grimentz niet minder aardig is dan Haute Nendaz. Of mischien wel veel aardiger. Het is maar watje wensen zijn. Op het gebied van ski-mogelijkheden moet Grimentz het afleggen tegen het gigantische gebied van de Quatre Vallées waarvan Haute Nendaz zo ongeveer de navel vormt. Maar als plaats..? Mooier, charmanter en aantrekkelijker dorp vind je nauwelijks. En intiemer ook niet. Misschien datje Grimentz - zowel het dorp als het skigebied - met dat woord nog het beste kunt omschrijven: Intiem. Sfeer is er in het zich door het oude gedeelte krommende dorpstraatje; sfeer is er ook op de vriendelijke hellingen waarover zo'n zestig kilometer aan afdalingen is aangelegd. Zeker in het voorjaar als de zon ruimschoots over de top van de Dent Blanche zeilt. Iets waarin zi j in december en januari maar nauwelijks slaagt. Sneeuw (rul en knarsend onder de ski's) ligt er dan voldoende op de bergen rondom Grimentz. Zelfs op een moment - zoals in de afgelopen AFSTAND AMSTERDAM - GRIMENTZ (via Frankfurt. Karlsruhe. Basel. Bern. Vevey, Martignv en Sierre): 1050 kilometer. HOOGTE - 1570-2900 meter. AANTAL BEDDEN - 3700. LIFTINSTALLATIES - 1 gondelbaan, 1 stoeltjeslift, 7 sleepliften. WACHTTIJDEN - Nauwelijks. TOTAAL AANTAL KILOMETER AFDALING - 60. LIGGING VAN DE SKIPISTES - Overwegend oostelijke richting. MOEILIJKHEIDSGRAAD - Overwegend gemiddeld, hier en daar moeilijk. KINDEROPVANG - Ja. Er is ook een habysit-dienst in de avondu- LANGLAl FMOGELIJKHEDEN - Gering. Totale lengte van loi pen: 22 kilometer. VERDERE SPORTIEVE ONTSPANNING - Overdekt zwembad. ijshockeybaaD. rodelbaan. Toegang gratis voor skipashouders. PRIJSPEIL - Kop koffie: 2,20 Zw. frs. Skipas voor zes dagen: 138 Zw. frs. Huur appartement voor een week: 700 Zw. frs. AVONDVERTIEr - Rustig. Er is een drukbezochte discotheek iets buiten het dorp. In Grimentz zelf zijn meerdere restaurants en hars. TAAL - Frans en Duits. BIJZONDERHEDEN - Skipassen die drie of meer dagen geldig zijn. geven ook toegang tot liften in de andere skigebieden van het Val d'Anniviers (Zinal, St. Luc/Chandolin en Vereorin). De skibus. die door het hele dal rijdt, is gratis. Automobilisten wordt aangera den sneeuwkettingen mee te nemen. NADERE INLICHTINGEN - Office du Tourisme. CH-3961 Gri mentz. telefoon 09 - 41.27.65.14.93 of het Zwitsers Nationaal Ver keersbureau. Koningsplein 11, 1000 HA Amsterdam, telefoon (fol- derlijn) 020 - 222.036 winter - dat in Crans Montana alle liften stilstaan. Maar als je nou net van zon houdt... Schitterend hemelding Februari, maart, april, dan moetje in Grimentz zijn. Als 'dat schitterende hemelding' (Toon Hermans) van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat schijnt. Als de beginners met zwabberende knieen vanaf de vriendelijke 2780 meter hoge Roe d'OrzivaJ naar beneden schuifelen, de cracks zich opgewonden kwetterend naar de 2900 meter hoge Pointe de Lona laten slepen (vanwaar een kanjer van een buckle-piste zich pardoes op het dertienhonderd meter lager gelegen Grimentz laat vallen) en de snowboarders zich bij Tsarvaz joelend in de half-pipe storten. Dat toch vooral niemand denke dat Grimentz een skigebied van nul en generlei waarde heeft. Alleen is dat. en daarover kan Jacques Berset zich mateloos ergeren, nog maar tot zo weinigen doorgedrongen. Berset kwam drie jaar geleden naar Grimentz. Een stap waarover men zich in het Zwitserse toeristenwereldje nogal verbaasde. Berset toch, stond op het punt toe te treden tot het clubje lieden dat de lakens uitdeelt bij Swissair, de prestigieuze Zwitserse luchtvaartmaatschappij. "Waarom naar Grimentz?", vroeg een verslaggever van een Zwitsers vakblad destijds. Berset: "Ik hou van uitdagingen en wat dat betreft li jkt Grimentz me leuker. Er valt geweldig veel te doen". Bibberend De sterk verouderde infrastructuur opknappen onder meer. Zo werd de oude stoeltjeslift waarmee je vooral rondom de donkere dagen van Kerstmis bibberend van de kou naar knooppunt Bendola werd gehesen, vervangen door een ultramoderne, pijlsnelle gondelbaan met 'bakjes' waarin tien skiërs tegelijk plaats kunnen nemen. En - is de rostvaste overtuiging van Berset - binnenkort staat er ook een gezellige knijp in het skigebied. Iets waaraan het tot nu toe inderdaad schort. Bij mooi weer stuurt de voor niets en niemand opzij gaande directeur nog wel eens een Pistegerat met alcoholische versnaperingen naar boven. Maar het blijft behelpen. Wat je van het samenwerkingsverband van de wintersportdorpen in het Val d'Anniviers niet kunt zeggen. Plegen de diverse VW's elkaar elders nog wel eens te vuur en te zwaard te bestrijden; tussen Grimentz. Vereorin, Saint Luc/Chandolin en Zinal bestaat sinds kort een innige coöperatie. Resultaat: iedereen die in het dal een skipas koopt voor drie of meer dagen kan in alle, betrekkelijk dicht op elkaar gelegen skigebieden terecht en wordt er met de 'Navette', de skibus, nog gratis en in hoogstens twintig minuten, naar toe gebracht ook. Ruim tweehonderd kilometer aan afdalingen voor circa honderdvijfenzeventig gulden per week. Er zijn waarachtig wel kleinere en tegelijk duurdere skigebieden te bedenken. Do eerste winter - het was die van '87/'88 - haalden ze hun schouders op. Zo iets was tenslotte meer voorgekomen. Maar op die 'groene winter' van '87/'88 volgden twee winters waarop zo mogelijk nog minder meeuw viel. Alpendorpen in zak en as. Niet dat het ski- toerisme echt terugliep. Merkwaardigerwijs viel er hier en daar zelfs nog een plus te noteren. Maar toen voi Ig (aarde aklweiden pas in februari enigszins volsneeuwden begonnen Alpenzonen zich echt echter de oien te krabben. Gekrab dat zich vertaalde in plannen die ertoe moesten leiden dat de wintersporter zich niet zou vervelen op momenten dat de liften wegens 'Schneemangel' buiten werking moesten worden gesteld. De meest voor de hand liggende gedachte was uiteraard het opstellen van kunstsneeuwkanonnen, maar afdoende - zo weet iedereen die ooit dacht gebruik te kunnen maken van dit lapmiddel zijn dergelijke upparaten geenszins. Het grootste manco is zonder enige twijfel dat ze pas functioneren als dt temperatuur t«>i drie naden onder nul is gezakt. Daarbij maken se,als walnaalUk m werking kunnen worden gesteld, nog eens ern hels kabaal en produceren ze een goedje dat onder skiërs niet direct populair is. Er ronkt inderdaad pure sneeuw uit de reusachtige spuitbussen, jawel, maar de samenstelling van het witte surrogaat is van dien aard dat het al snel verandert in klinkklaar ijs. Tenslotte is daar ook nog eens het milieu-aspect. Hele gevechten vinden er plaats tussen de bazen van de lift-ondernemingen en de Groenen die vooral bezwaar maken tegen de aantasting van het landschap. Kunstsneeuw blijft langer liggen dan normale sneeuw met als gevolg dat de bergflora zich in het voorjaar niet op normale wijze ontwikkelt. Ook zouden de kanonnen veel te veel stroom gebruiken en voeren de Groenen de 'onnatuurlijkheid' van kunstsneeuw als argument aan. Terroristen 'Alternatieve terroristen' noemen de liftondernemers hun opponenten. Ze beleggen (immer in geschreeuw en getier eindigende) vergaderingen waarop zij de Groenen proberen uit te leggen dat ze het bij het verkeerde eind hebben, maar hebben daarmee bitter weinig succes. Weliswaar is het aantal sneeuwkanonnen in de Alpen de laatste jaren sterk uitgebreid (het kan overigens nog altijd niet halen bij de batterij die bijvoorbeeld in Killington - USA is opgesteld) maar toch lang niet in die mate die de 'Bergbahnen' zich hadden voorgesteld. Dus moesten er nog andere alternatieven voor sneeuwloze winters worden gezocht. Een mooie 'slecht weer voorziening' leek de zogeheten All Terrain Bike (ATB), maar als nu iets anti-milieu is dan zijn het wel deze bonkige crossfietsen. De gevolgen waren dan ook desastreus. De ATB'ers. niet in het minst geremd door milieu activisten (die begrepen pas wat er gebeurde, toen het kwaad al was geschied), daverden door bos en beemd en riepen bij thuiskomst dat ze zich totaal niet hadden verveeld ondanks het feit dat ze de ski's niet onder de schoenen hadden kunnen clippen. Dat zal dit jaar anders zijn, hebben de Groenen al krijgshaftig beloofd. Marnix Victor, van het Nederlandse Alpenplatform: "We gaan de mensen duidelijk maken dat ze hun verantwoording moeten kennen ten opzichte van het milieu. Want iemand die dat doet gaat niet op een terreinfiets door de bergen crossen als er geen sneeuw ligt. Het is funest voor de vegetatie". Blind Maar wat dan° Dr. Andreas Braun. directeur van de Tirol Werbung in Oostenrijk, ziet wel mogelijkheden. Als een van de weinige mensen 'uit het vak' geeft hij onmiddellijk toe datje het met sneeuwkanonnen en ATB's niet redt "wantje moet wel blind zijn als je niet ziet dat we met de natuur in een gevaarlijke periode zijn beland". Braun constateert een "zekere onbalans tussen belasting en economisch rendement van de Alpen". De Oostenrijker: "Zelfs als straks de sneeuw weer volop gaat vallen en dat gebeurt, daarvan ben ik overtuigd dan moeten we niet opnieuw de fout maken om op ons achterste te gaan zitten. We dienen volop te blijven zoeken naar alternatieven. Wandelen, gezondheidstoerisme, paragliding... De scheiding tussen zomer en winter moet zoveel mogelijk worden weggehaald. We moeten ons concentreren op het jaar-rond-toerisme". Iets waarmee men in het Zwitserse Leysin (vlak bi j het Meer van Genève) al duchtig in de weer is. Toen het ook bij Nederlandse skiërs gereputeerde dorpje, dat toch vrij hoog in de Alpen ligt, voor het tweede achtereenvolgende jaar hardhandig werd geconfronteerd met pisten die maar nauwelijks wit wilden worden, zocht men contact met de organisatie 'New Sporting Club'. Of die er misschien iets voor voelden een overdekte tennisbaan in Leysin neer te zetten. haalbaarheidsonderzoek kwam, ondanks het feit dat Leysin al kon beschikken over een kanjer van een ijshal, en leverde een positief resultaat op. Het bleef zelfs niet bij een tennishal alleen. Deze winter al werd het schitterende, bijna Olympisch aandoende sportcomplex van New Sporting geopend: een groot zwembad, meerdere tennisbanen, drie squashbanen en zelfs een aantal puttingholes voor golfers die ook in de winter aan hun vormvastheid willen Schaven. Het voorbeeld van Leysin, dat op het hoogtste punt in het skigebied en passant ook nog een enorm draai-restaurant neerplantte (VVV- directeur Pierre Starobinski: "Ik durf te zeggen dat we nu op alles zijn voorbereid en dat onze gasten zich nooit hoeven te vervelen") is ogenblikkelijk gevolgd door het even verderop gelegen Villars. De directeur van het Office du Tourisme aldaar, Robert Michel: "Sneeuw blijft onvervangbaar, maar ik zie zo'n sportcomplex als het beste alternatief datje kunt bedenken.." Leysin Dure grap 'New Sporting Club', waarin onder meer de voormalige ski-ster Erika Hess en haar man Jacques Reymond participeren, hebben inmiddels meerdere verzoeken De wintersportdorpen moeten tegenwoordig meer bieden dan goede pis tes alleen. De jeugd meer ander sneeuw-amusement in de vorm van snow boards, rodeln enz maar ook als er geen sneeuw ligt wil oud en jong zich kunnen vermaken. ontvangen van wintersportdorpen een complex a la Leysin te bouwen. Het is reeds zo goed als zeker dat er in Verbier iets dergelijks zal komen nu dat van Leysin al in de eerste de beste winter zo'n succes was. Jacques Raymond: "Het is een vrij dure grap natuurli jk en renderen doet zo'n voorziening nooit helemaal. Zowel Leysin als Villars moet geld op de exploitatie toeleggen. Maar dat wordt graag gedaan. Je biedt als dorpje gast tenslotte zoveel meer". Matige sneeuwomstandigheden. Er wordt in de Alpen meer en meer rekening mee gehouden. Teh faveure van de gast die er nu eenmaal de smoor in heeft als hij met z'n ziel onder z'n arm moet lopen. Eerdergenoemde Pierre Starobinski: "Waar ik alleen bang voor ben, is dat we met z'n allen maar raak gaan investeren. Als het ene dorp een grote overdekte tennishal wil, dan wil het dorp even verderop dat ook. In overleg met de overheid dienen al die nieuwe voorzieningen wel op elkaar te worden afgestemd. Anders belanden we van de regen in de drup". reis- en passageburo terweeweg 82 - 2341 ct oegstgeest fli*> -3 Nog even en dan is 't weer zover! Suizende afdalingen en prachtige vergezichten. Warme spieren en koude neuzen... eenzame sneeuwtoppen en oergezellige Keilers: de wintersportvakantie! Voelt u ze al, de sneeuwkriebels?! WINTERSPORT-VAKANTIES NAAR IEDERS WENS!!!! VONK REIZEN Staat in de reisbranche al vele jaren bekend als de kwaliteits touroperator, met gespecialiseerde reizen naar PORTUGAL en SPANJE. Echter ook voor wintersportreizen kunt U bij ons terecht. Bel op of kom eens langs. Wij helpen U er graag bij! 071-173494 1

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12