Voor al uw zon en sneeuwvakanties. MjDDELHOEK'S Wetenschap aarzelt met weersvoorspellingen Champoussin: de droom van een Belgische baron I F sr Champoussin in het kort Verkeersregels op skipisten Per schip naar de wintersport Voor al uw reizen VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 De zachte winters, waarmee de jaren tachtig afsloten, staan haaks op de strenge winters van '85. '86 en '87. Ze staan ook haaks op de veronderstelling uit de jaren '40 tot '63, toen geleerden al spraken van een opkomende nieuwe ijstijd. Aan borreltafels en bij weerkundige instituten wordt druk gespeculeerd over oorzaak en gevolgen. De stamtafel komt wat makkelijker tot conclusies dan de wetenschap. Aan de borreltafel krijgt het broeikaseffect de schuld maar uit die praatjes kan prof. dr. M. Kuhn. de Oostenrijkse klimatoloog, geen conclusies trekken. We ontmoeten wc hem in zijn werkkamer aan de Universiteit van Innsbruck. Daar behoort Kuhn in de rug gedekt te worden door witbesneeuwdc bergflanken. Helaas. In maart 1990 is er vooral Saharazand komen overwaaien. Hij zit met zijn rug naar de flanken van de bergen die de Tiroolse hoofdstad omgeven. Sneeuwgebrck is V* ttf' duidelijk waarneembaar aan de donkere vlekken van de hellingen. Kan Oostenrijk zijn winterw inkel binnenkort wel sluiten of komen strenge winters met metershoge sneeuwlagen terug? Kan de weerkundige de suggestieve opmerkingen van sommige collegae onderschrijven, dat Oostenrijk in een subtropische zone komt te liggen en in de toekomst sneeuw onder de 1500 meter niet meer voorkomt? Kuhn onderschrijft niets. Hij gooit al zijn deskundigheid in een genuanceerd antwoord, dat er op neerkomt dat er eigenlijk nauwelijks voorspellingen mogelijk zijn. Zelfs bij de wetenschappelijke waarde van metingen van de laatste honderd jaar zet hij grote vraagtekens. In de jaren zestig werd algemeen gesproken van een afkoeling van de aarde. Van 1940 tot en met 1963 (met 1830 de koudste winter van de laatste drie eeuwen) waren er veel extreem koude winters. Nu wordt weer gesproken van een opgewarmde aarde, die in de laatste honderd jaar toch een gemiddelde temperatuurstijging heeft ondergaan van 0,3 tot 0,6 graden. Die stijging dateert voor een niet onbelangrijk deel van voor 1940. Uit publikaties van dr Kuhn blijkt, dat het wel tien eeuwen zoveel warmer moet worden wil de sneeuwgrens in Oostenrijk verlegd worden. Bij een gemiddelde temperatuurstijging van 3 graden warmer valt er in Oostenrijk of de andere Alpenlanden geen sneeuw meer onder de 500 meter. Die ondergrens gaat omhoog totT500 meter bij een gemiddelde temperatuurstijging van 4 graden. Dan blijven er natuurlijk nog mogelijkheden voor uitzonderingen. Pieken en dalen waaruit het gemiddelde nu eenmaal wordt opgebouwd. Kuhn verwijst dan ook heel wat van de prognoses over subtropische Alpen, smeltende gletsjers en de palmenstranden van Katwijk aan Zee naar de stamtafel, waar het incidenteel best zo aardig toeven is als aan een palmenstrand. Voor deze voorspellende verhalen valt nog heel weinig wetenschappelijk voer te vinden. Als wetenschapper houdt hij zich het liefst staande aan de onomstotelijk vastliggende feiten. De grot' re omvang van de gletijeifl taaien 1940 en 1965 staat voor hem vast. Dat is een zaak van opmeten geweest. Er is in die periode een stevige gletsjer vorming geweest. Ook tussen 1910 en 1920 is er een stevige glctsjcrgroei geconstateerd. Nu leven we weer in een periode van afname en van weinig sneeuw. Dat we les en Biet een rstevigdc broeikas - een laag gassen aan ons zwerk die zorgt dat de verwarmende zonnestralen over de aarde blijven hangen, opdat we niet verkillen in een koude van tientallen graden onder nul - staat ook voor Kuhn wel vast. Die mening deelt hij met de meeste klimatologen, alhoewel de ..meeste klimatologen'' een k\\ art eeuw geleden ook een komende nieuwe ijstijd voor zeker hielden. Volgens Kuhn wordt het klimaat echter niet louter en alleen veroorzaakt door het broeikaseffect, maar zijn er ook andere factoren die van grote m\|«ed sijs "p ees icess bsltjf meer of minder of een "vriezen of dooien". Zonnevlckkcnmaxima en -minima, straalstromen, koerswijzigingen in zeestromingen, vulkaanuitbarstingen (zoals de Gunung Agung van 1954, de Mount St Helens van 1980 en de fameuze uitbarsting van de I I hiinui in 1982), en natuurlijk het menselijk gedrag en het verbranden van fossiele brandstoffen. Dat heeft allemaal invloed op het klimaat en op het weer. De moeilijkheid iv dól eigenlijk niemand precies weet welke invloed die afzonderlijke factoren uitoefenen en of er een onderlinge samenhang bestaat. Wanneer Kuhn dan ook aangeeft, dat er nog heel wat strenge winters en metershoge sneeuwlagen in het verschiet liggen, dan stoelt dat vooral op de wetenschappelijk geconstateerde grilligheid van het klimaat in het ertodea DeiidiMN>nhol weer zijn legio, nauwelijks te voorspellen en soms ook achteraf nauwelijks te verklaren. "In het klimaatsysteem bestaan geen lineaire processen; ze zijn redelijk chaotisch, zoals gelukkig de natuur in vele opzichten een chaos toont". Hij is ook lid van de internationale werkgroep van klimatologen. die de stijging van de zeespiegel moet vooruitberekenen. Met alle varianten rekening houdend komt hij tot de conclusie, dat het niveau van de zee-piI de komende honderd jaar kan varieren van -50 cm tot 70 cm. Dus prof. Koha durft rija geld oog wel te steken in het Oostenrijkse wintertoerisme? "Jawel, maar ik zou het wel zekerheidshalve in een gletsjer skigebied investeren". Lef kon men hem niet ontzeggen. Hij was slechts wat zorgeloos, de baron. En omdat Zwitsers ook maar mensen zijn... Op de achterliggende gedachte viel niets aan te merken. Het enige dat je op Champoussin tegen kon hebben, was dat het aan het einde van de wereld lag. Of beter ge zegd: daar nog een stukje voorbij. Maar omdat de techniek tegenwoordig voor niets staat, be sloot de baron toch te gaan bouwen. "Deze plek is te mooi om er niets mee te doen", schreef hij in een brief aan zijn architect. Die was het na een korte verkenningstocht al vlug met de baron eens. Midden in de Portes du Soleil, met 650 kilometer aan afdalingen, 's werelds grootste aaneengesloten skigebied, zou Champoussin de chique tegenhanger moeten worden van Avoriaz. Dat aan de Franse kant van de grens gelegen science fïction- oord dat op z'n mooist is als je er vanaf een hele hoge bergtop op neer kijkt. "Ik wil iets met mooie houten chalets", verordonneerde de baron. "En midden in het dorp wil ik een hotel dat volgens de beste Zwitserse tradities wordt gebouwd". Voor de architect geen bezwaar. Voor de aannemer ook niet. Jawel, de weg naar het op 1600 meter hoogte gelegen alpenweitje waarop Champoussin moest verrijzen, was weinig meer dan een geitepad. Maar geld strijkt zelfs de grootste hobbels glad. Al twee jaar na het op papier zetten van de eerste plannen, kreeg Champoussin contouren. En opende de uit Belgie afkomstige baron met licht feestgedruis het luxueuze hotel ('Alpage Ambassador' geheten), dat uiteindelijk het stralende middelpunt zou moeten worden van 'zijn' dorp. Door Rob van den Dobbelsteen Is de edelman toen het overzicht kwijt geraakt? Waarnemers menen van wel. De baron bouwde door waar hij beter even op de plaats rust had kunnen houden. Op het moment dat de cementwagens nog naar het dal terugreden, stoven nijvere middenstanders al naar boven. Met meubels, met keukenapparatuur, met gordijnen, met lampen... De verhalen zijn oncontroleerbaar. Maar nog altijd waait het gerucht door het dorp dat de baron de gewoonte had, reeds voor ontvangst te tekenen op een AFSTAND AMSTERDAM - Champoussin: Via Karlsruhe, Basel. Bern. Vevey en Bex ongeveer 1000 kilometer. HOOGTE - 1600 tot 2300 meter. AANTAL BEDDEN - 1300. LIFTINSTALLATIES - 220. WACHTTIJDEN - In Champoussin gering. In de rest van het skige bied bevinden zich vooral bij Avoriaz (Frankrijk) en Les Crosets enige forse knelpunten. TOTAAL AANTAL KILOMETER AFDALING - «50. LIGGING VAN DE SKIPISTES - Alle windrichtingen. MOEILIJKHEIDSGRAAD - van zeer zwaar tot licht. KINDEROPVANG - Ja (Mini Club). LANGLAUFMOGELIJKHEDEN - Gering. Uitbreiding van aantal loipes wordt overwogen. VERDERE SPORTIEVE ONTSPANNING - Champoussin kent een zeer gerenommeerde 'parapente-schooi'. een school waar men leert met parachutes van bergtoppen af te springen. In het Ambassador- hotel is een overdekt zwembad en een ontspanningszaal waaronder meer kan worden gebiljart (snooker) en getafeltennist. In het op acht kilometer van Champoussin gelegen Val-d'Illiez kunnen mountainbikes worden gehuurd (prijs ongeveer 33 Zwitserse francs per dag). PRIJSPEIL - Zes lessen van twee uur: 80 Zwitserse francs. Zes daagse skipas voor hele gebied: 178 Zw. frs. Kopje koffie: 2,20 Zw. frs. Huur appartement voor een week: ea. 750 Zw. frs. AVONDVERTIER - In het Ambassador-hotel bevindt zich een dis cotheek en een har. Verschillende hotels en restaurants organise ren speciale fnndtie-avondcn. In het hoog in de bergen gelegen Chez Gaby (bezoekers worden per piste-machine gehaaid en ge bracht) kan worden gedineerd vanaf een hete steen. TAAL - Frans BIJZONDERHEDEN - Automobilisten wordt aangeraden goede sneeuwkettingen mee te nemen. De weg vanaf Val-d'Illlez is vrij steil en bochtig. Speciale ski-arrangementen naar Champoussin worden verzorgd door het Haagse reisbureau Snowline. Prijzen voor een week (lo gies. half pension en skipas inbegrepen) vanaf 695 gulden. Informa tie: Snowline. Gentsestraat 215, 2587 HR Den Haag, telefoon «70 - 3.55.68.12. NADERE INLICIITINGEn - Verkehrsbüro. CH 1873 Champous sin, Zwitserland, telefoon (vanuit Nederland) 09 - 41.25.77.27.27 of Zwitsers Nationaal Verkeersbureau, Koningsplein 11.1000HA Am sterdam, telefoon (folderlijn): 020 - 22.20.36. moment dat de spullen nog moesten worden uitgeladen. Een buitenkansje, vonden de handelaren. Die, als het even kon, alles weer mee naar beneden namen. Het failliet tekende zich omstreeks 1982 af. De baron verdween; de Zwitsers kwamen. Want Champoussin had potentie ten slotte. Je diende de ontwikkeling van het plaatsje alleen wat minder stormachtig aan te pakken. Drie verschillende maatschappijen namen zich voor het aantal bedden met de uiterste omzichtigheid uit te breiden. Met als gevolg dat er nu nog maar dertienhonderd staan en dat het er nooit meer dan vierduizend zullen worden. Over een jaar of tien of zo. Althans, dat beweert Ernest Eggen. Hij is door de drie maatschappijen aangesteld als promotor. Een op het eerste gezicht lastige taak. Ernest heeft uiteraard vooral de opdracht te proberen zoveel mogelijk volk naar Champoussin te lokken. Maar aan de andere kant wordt hem bezworen niet te hard van stapel te lopen. De fout, die de stichter van het plaatsje zijn geld kostte, mag immers niet opnieuw worden gemaakt. Eggen: "Maar het gaat, het gaat. We bouwen er elk jaar weer wat bij zonder in financiële problemen te komen. Hoewel... nog een paar van zulke winters enneh...". Nu had Eggen het afgelopen jaar niet eens te klagen. Met Kerstmis al lag er sneeuw in de Portes du Soleil. Een vloeidun laagje weliswaar, maar er kon worden geskied. Stenen namelijk, vindt men nauwelijks in wat misschien wel het meest spectaculaire skigebied ter wereld is. Totaal van de gekke dat de ANWB de vergevorderde skier min of meer aanraadt de Portes du Soleil links te laten liggen. Om daarvoor in de plaats het aan de overkant van het dal gelegen Villars te nemen. Of - nog een stuk verder het dal in - Verbier en Zermatt. Toevallig ooit alle vier skigebieden bezocht. Maar geen grotere uitdaging gevonden dan de golvende diepsneeuwpisten onder de Pointe de Mossette. En weinig steilere hellingen ontdekt ook. dan die van de Pas de Chavanette tussen Avioraz en Champéry. In de volksmond 'De Muur' genoemd en een van de dertig zwarte afdalingen die zich in de Portes du Soleil naar beneden storten. En bovendien zijn daar dan nog de grenzeloze mogelijkheden voor het maken van tochten. Zelfs voor beginnende en licht gevorderde skiers. Een 'rondje Avoriaz/Chatel' is. zeker vanuit het centraal gelegen Champoussin. reeds vlug op een dag te maken. Al kunnen de wachttijden bij de liften zeker in het hoogseizoen nog wel eens oplopen. Vooral in het Franse gedeelte (Avoriaz) en Les Crosets mogen de rijen wel eens langer worden dan de meeste skiërs lief is. Maar dat is dan ook het enige minpuntje dat zelfs de grootste muggezifter kan ontdekken. Of hij moet natuurlijk dol zijn op après ski 'Nach österreichischer Art'. Van dat soort amusement is in Champoussin weinig voorhanden. Wat niet wil zeggen dat men zich in het nederzettinkje 's avonds niet zou kunnen vermaken. 'Le Nid' is een kostelijke bar. in het hotel bevindt zich een discotheek vol bliksemlicht en stampmuziek en Joost van Grimbergen, de piepjonge eigenaar van 'Snowline', dën Haagse touroperator die zich vooral toelegt op het organiseren van skireizen naar Champoussin. wil in zijn chalet ook nog wel eens een vlot feestje bouwen. Bovendien zijn daar, hoog in de bergen gelegen, nog uitgaanderijen als La Bochasse (met in de bediening twee wolken van meiden), Le Relais en Chez Gaby waar de terrassen al om half vier volledig volstromen. Zeker in maart. Als de lentezon de rots-kantelen van een van de indrukwekkendste bcrgm.i k m van de Alpen, de Dents du Midi, oranje kleurt en de witte Fendant in de wijnglazen fonkelt als goud. Met langste laufen doe je in Noorwegen en het mooiste ven Noorwegen steel in de wintertorechure ven Norsk# Tiarist Service Bel: 023 - 28 98 56 Net als in het verkeer zijn er ook voor ski-pisten en Loipen regels opgesteld. Wie zich daaraan niet houdt en een ongeluk veroorzaakt, kan strafrechterlijk en civielrechtelijk worden vervolgd. De regels luiden: OP DE PISTE: 1Iedere skiër moet zich zo gedragen, dat hij anderen niet in gevaar brengt of schade toebrengt. 2. Iedere skiër moet zijn snelheid en manier van skiën aanpassen aan zijn eigen capaciteiten, de toestand van de piste en het weer. 3. De afdalende skiër moet zijn spoor zo kiezen, dat hij de skiers voor hem niet stoort of in gevaar brengt. 4. Bij bet inhalen dient men zoveel afstand te bewaren, dat de ingehaalde niet in zijn bewegingen wordt gehinderd. 5. Een skiër die zich (weer) op de piste wil begeven of een piste wil kruisen, moet zich ervan vergewissen, dat hij dat zonder gevaar voor anderen kan doen. 6. Een skier mag niet zonder noodzaak op nauwe of onoverzichtelijke gedeelten van een afdaling stilstaan. Na een val moet een skier een dergelijke plek ook zo snel mogelijk vrij maken. 7. Een klimmende skier mag alleen de zijkant van de piste gebruiken. 8. Een skier moet zich aan de pistemarkeringen, de waarschuwings- en de verkeersborden houden. 9. Bij ongevallen is iedereen verplicht hulp te bieden. Het nalaten van het verschaffen van hulp kan strafbaar zijn. 10. Zowel getuigen van, als betrokkenen bij een ongeval, zijn verplicht hun persoonsgegevens te verstrekken. IN DE LOIPE Voor Langlaufers geldt ongeveer hetzelfde met dien verstande dat iedere skiloper de aangegeven looprichting dient te volgen, bij een dubbel of meervoudig spoor het rechter moet houden en dat de inhalende langlaufer een vni spoor moet gebruiken of buiten de Loipe verder moet gaan. De ingehaalde Langlaufer hoeft zijn spoor niet te verlaten. Bij ontmoetingen met tegenliggers (stokken zo dicht mogelijk tegen het lichaam houden), moet ieder naar rechts uitwijken. Bestaat de Loipe uitéén spoor dan moet de klimmende Langlaufer het spoor vrijmaken voor de afdalende. Hooguit honderd kilometer met de auto en toch sta je vierentwintig uur later op de lange latten in een winterparadijs. Geen wachttijden bij dc grens, en absolute zekerheid van lekker knisperende sneeuw. Noorwegen dus. En dan een wintervakantic die al in Amsterdam begint aan boord van de 'M/S Venus' van Norway Line. Een reis van 23 uur naar Stavanger. waar je om de hoek al de lange latten kunt aandoen. De meest gebruikte route naar het winterse Noorwegen is echter om eerst 500 km naar Kiel té rijden om daarna in 19 uur in een van de luxe fenyschepen van Jahrc Line naar Oslo te varen. De hoofdstad is nog steeds de grootste wintersportplaats van Noorwegen, en dan vooral voor langlaufen, want rond Oslo ligt een netwerk van gemarkeerde routes van maarliefst 2600 kilometer. Honderdzestig kilometer daarvan is verlicht, en dat is vooral in januari en februari prettig omdat de nachten dan zeer lang zijn. Een echte skier kan op de paar pistes bij Oslo even de spieren losmaken, maar meer niet. Voor het alpine skiën moet men toch naar Gudbrandsdal/Lillehammer. Valdres, Hallingdal, Geilo. De beste tijd voor het maken van skitochten is maart en april De dagen zijn dan al weer veel langer en wat nog belangrijker is: in die maanden is het weer het meest stabiel, met aangename temperaturen Aangenaam is ook de reis naar Noorwegen, omdat een groot gedeelte per schip gaat In Noorwegen zelf wordt het wat moeilijker, in verband met sneeuw en ijs op de wegen. Ook de auto moet voorbereid zijn op de soms zeer lage nachtcluke temperaturen De Noren rijden op spijkerbanden. U moetin elk geval meeuwkettingen hebben. In de bergen zijn die zelfs verplicht. Nederlanders hoeven met meer met de auto, want Dc Jong Intra Tours heeft als eerste van de grote toeroperators niet alleen een interessant aanbod voor Noorwegengangers, maar doet dat bovendien in dc vorm van comfortabele busreizen. Meestal 11- daagse reizen via Jahre Lino naar Kiel. Dan met de bus naar hotel of appartement. Noorwegen is zeker met zo extreem duur als vaak wordt gezegd. Natuurlijk: de prijzen zijn er hoger dan in Nederland cn met name sterke drank en bepaalde levensmiddelen zijn er hoog in prijs. Wie met de eigen auto gaat. heeft meestal halfpension geboekt en moet dan rekenen met prijzen van 800 tot 1200 gulden, inclusief dc overtocht Kiel-Oslo. Een busreiziger moet daar driehonderd gulden bijtellen. Huren van een appartement kan ook; dan zijn de prijzen (inclusief overtocht) vanaf vierhonderd gulden per persoon. Van oudsher organiseren ook Bureau Scandinavië, Info Skandic. Norske Turnt Service en Troll Travel reizen naar Noorwegen. Koornbrugsteeg 3 (Stadhuisplein) Leiden, 071-140641

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11