LEIDSCH DAGBLAD Aanval De Klerk op ANC f cd Bezette gebieden Israël gesloten na nieuw geweld Voordelige boodschappen makkelijk thuis. KI Beroering over rol koning Boudewijn Motor huren? Philips koopt proces af met - 9 min dollar Zes militairen gedood door aanslagen ERA Zuidafrikaanse president tijdens persconferentie in Den Haag MORGEN IN WINKEL HOF! WINKEL ÉMultiRent m Albert Heijn, Hooigracht 85, Leiden. WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39378 Prijs fl. 1,35 fINDHOVEN (ANP) - Philips »eeft met de advocaten van een aan- jal Amerikaanse aandeelhouders »en schikking bereikt in de zoge- laamde 'class action', die begin dit aar was aangespannen. De schik king kost Philips 9,25 miljoen dollar ibijna 16 miljoen gulden), zo heeft fen woordvoerder van Philips gis teren meegedeeld. Eerder dit jaar spanden Ameri kaanse aandeelhouders een juridi sche procedure aan tegen Philips. Ze beweerden dat de financiële uit komsten over het eerste kwartaal (liet overeenkwamen met de ver pachtingen die de concernleiding had gewekt. Philips blijft volgens fle woordvoerder van mening dat er geen enkele grond bestaat voor deze beschuldiging en dat er derhal ve geen basis is voor enige aanspra kelijkheid. Naar aanleiding van de Bffaire moest de voormalige presi dent van Philips C. van der Klugt het veld ruimen. Philips heeft een schikking ge troffen om de hoge kosten van een waarschijnlijk langdurige procedu re te vermijden. De rechter bij wie de zaak in behandeling is moet nog zijn goedkeuring hechten aan de af handeling van deze class action, waarbij een of meer aandeelhou ders alle ongeveer 6.000 aandeel houders vertegenwoordigen Naar schatting elf procent van de in totaal 278 miljoen Philips-aande- len is in Amerikaanse handen. Juri dische stappen in Nederland zijn destijds wel overwogen, maar nooit doorgezet. Morgen zal de nieuwe sterke man, Jan D. Timmer, open heid over de gang van zaken geven, aldus een mededeling uit Eindho ven. Morgen publiceert Philips ook de resultaten over het derde kwar taal 1990. BRUSSEL (GPD) - In Belgie is be roering ontstaan over een brief die koning Boudewijn aan premier Martens zou hebben gestuurd, waarin hij met klem aandringt op Belgische militair ingrijpen in Rwanda. Het bestaan van de in staatsrech telijk opzicht opmerkelijke brief wordt onthuld door het Nederland se weekblad Elsevier en is vandaag volgens Belgische kranten in Brus selse regeringskringen ook beves tigd. Boudewijn zou zich persoon lijk zeer betrokken voelen bij de ge beurtenissen in Rwanda. In België werd vanmorgen al meteen een verband gelegd met de brief waarmee de vorst begin dit jaar trachtte de totstandkoming van een liberale abortuswetgeving te verhinderen. Zijn principiële wei gering om die wet te tekenen, leidde er toen toe dat hij twee dagen uit de koninklijke macht werd ontzet. In de centrum-rechte rege ringscoalitie is men ontstemd over deze nieuwe inmenging van Boude wijn in het regeringsbeleid. De laatste weken is er steeds zeer inten sief contact geweest tussen premier Martens en de koning over de kwes tie Rwanda, maar Martens heeft nooit over een brief aan de regering gesproken. België heeft 500 commando's naar Rwanda gestuurd, die zich echter niet mengen in het conflict tussen de regering en de rebellen. Zij moeten de veiligheid van de ruim 1.300 Belgen in Rwanda garan deren. Boudewijn zou er op hebben aangedrongen dat Belgie het be wind van president Habyarimana actief steunt. In de coalitie willen vooral de Vlaamse en Waalse socialisten dat de para's zo snel mogelijk naar huis terugkeren, omdat de Belgen in Rwanda niet in gevaar zijn. De christendemocraten voelen er wel voor ze nog in Rwanda te laten blij ven. Men vraagt zich af of dat onder koninklijke druk gebeurt. BELFAST (AP/Rtr/AFP) - Bij twee bomaanslagen op controleposten van het Britse leger in Noord-Ier- land zyn vandaag zes militairen om het leven gekomen. Zeker 20 mili tairen raakten gewond, zo heeft de politie in Belfast meegedeeld. Vol gens het ziekenhuis in Londonder ry is de toestand van drie gewonde militairen ernstig. DEN HAAG (ANP/GPD) De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft vanmorgen een felle aanval gedaan op het ANC van Nelson Mandela. Hij suggereerde dat het ANC de huidige sancties tegen Zuid-Afrika wil misbruiken om ver gaande eisen te kunnen stellen wanneer de apartheid is af geschaft. De Zuidafrikaanse president begon de tweede dag van zijn bezoek aan Nederland met een werkontbijt met journalisten in Den Haag. Hij be schuldigde daar het ANC van mis bruik van de sancties. "Ik heb de in druk dat het ANC oude sancties voor nieuwe eisen wil gebruiken. De sancties waren gericht tegen de apartheid. Die wordt nu afgeschaft. Het ANC wil zijn politieke gewicht behouden en daarom heeft het er belang bij de strafmaatregelen te la ten voortbestaan. De nieuwe eis zal zijn dat er eerst een grondwetgeven- gemaakte afspraken, Zuid-Afrika opnieuw "in brand" komt te staan. Het historisch bezoek van De Klerk aan Nederland is tot nu toe zonder incidenten verlopen. De Klerk, eerder dit jaar nog niet wel kom in Nederland, werd gisteren hartelijk ontvangen door premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Zij zien het bezoek als signaal dat men vertrou wen heeft in de Zuidafrikaanse her vormingsplannen. Tegelijk hebben Lubbers en Van den Broek bena drukt de huidige sancties tegen de vergadering wordt gecreëerd of Zuid-Afrika (nog) te willen handha- ZEGMAAR»; TEGEN KAMSTEEG OCCASION Bodem onder Archeon vervuild ALPHEN AAN DEN RIJN - In de zogeheten toemaaklaag waarmee de voor Archeon gereserveerde grond in de Alphense polder Kerk en Zanen is bedekt, zitten lood, ko per en nikkel. In het grondwater zijn koper en barium aangetroffen. Alleen het slootslib in het gebied is schoon. De verontreinigingen in het ge bied, waar eind 1992 het archeologi sche themapark moet worden ge opend, hebben op sommige plek ken waarden die wettelijk tot sane ren verplichten. Andere plekken in het zes hectare metende gebied die nen nader te worden onderzocht. De verontreiniging van de Ar- cheon-grond, nu nog eigendom van de gemeente, zijn gisteravond be kendgemaakt door milieu-wethou der W. de Jong. In de raadsvergade ring van gisteravond werd nog niet duidelijk wat de precieze conse quenties van de verontreiniging voor het Archeon-project zijn. Vast staat wel dat de kosten van een eventuele sanering voor rekening van de gemeente komen. Fiat zet 70.000 man in de wacht ROME (GPD) Fiat zet volgende maand 70.000 werknemers een week op wachtgeld door de tegen vallende autoverkopen. Het con cern denkt dit jaar 90.000 auto's minder te verkopen dan aanvanke lijk gepland. In de maanden september en ok tober werden reeds 35.000 arbeiders gedurende een week op wachtgeld gezet vanwege de inkrimping van de produktie. De Fiat-directie zegt dat deze maatregelen zijn ingege ven door een algemene verslechte ring van de automarkt. Men bena drukt echter dat het gaat om 'sei zoensmoeilijkheden' en dat Fiat al met al toch een goed jaar achter de rug heeft. Het gestelde doel meer dan 2 miljoen auto's te produceren, zal worden gerealiseerd, aldus de directie. Eerder deze maand meldde Volvo Car de fabriek dit jaar twaalf dagen te zullen sluiten wegens de tegen vallen autoverkopen. Mogelijk wat regen Toenemende bewolking cn mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur van 2 graden In bet noordoosten tot 7 graden in het zuidwesten. Mlddagtempera- tuur rond 14 graden. Tot matig cn later aan de kust tot krachtig toenemende zuidelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot cn met maandag: Veel bewolking en voor al in het weckend regen. Mlddagtem- pcratuur rond 13 graden. Minder koude nachten. 28 PAGINA'S een constitutie die alleen aan de wensen van Mandela en de zijnen tegemoetkomt", aldus De Klerk. De Zuidafrikaanse president wil voor het einde van zijn ambtster mijn, in 1994, met een nieuwe grondwet te komen die alle Zuid afrikanen gelijke politieke rechten geeft. Hij ziet er geen probleem in dat die wetgeving door blanken wordt voorbereid. "We hebben van onze kiezers (blanken, red.) een mandaat gekregen, we hebben ons verbonden om met het resultaat van ons werk bij hen terug te komen. Maar ik ben ervan overtuigd dat we een plan zullen presenteren dat ook door de blanken zal worden aan vaard evenals door alle anderen". Aan de andere kant van de we reld, in het Australische Sydney, heeft Nelson Mandela de Zuidafri kaanse regering vanmorgen ge waarschuwd voor een terugkeer naar het gebruik van geweld als de nieuwe grondwet niet voorziet in stemrecht voor de zwarte meerder heid van de bevolking. Volgens Mandela is het ANC bereid af te zien van geweld zolang het hervor mingsproces doorgang vindt. Hij gaf echter de verzekering, dat als de regering zich niet houdt aan eerder ven. Op Nederland verzoek onder zoekt de EG nu de mogelijkheid om op termijn tot afschaffing van de sancties te komen. Grote demonstraties heeft De Klerks bezoek niet opgeleverd. Gis teren rond het middaguur moest hij via de achterkant Paleis Noordein de worden binnengeloodst, omdat aan de voorkant 100 leden van anti apartheidsbewegingen demon streerden. In een reactie hebben an ti-apartheidsbewegingen gistér- avond laten weten weinig vertrou- Leden van de Haagse bereden politie die gisteravond voor de bewaking zorgden van het Binnenhof, tijdens het wen te hebben in De Klerk. "Ik diner van de Nederlandse regering met president De Klerk van Zuid-Afrika, genieten van een kopje koffie. (foto hoop dat u zich niet door De Klerk ANP> voor de gek laat houden. Hij is niet de messias van de vrede, maar hij is in feite een paria van de democra tie", zo zei Zarina Maharaj, vrouw van Mac Maharaj, een vooraan staand ANC-lid. De vrouw van de Zuidafrikaanse president heeft gisteren op Tholen de plaats bezocht waar een eeuw ge leden de .winkel van haar grootva der stond. Op de route hingen ANC- vlaggen. Hiertegen is geen actie on dernomen. Leuzen tegen apartheid, die onbekenden de nacht tevoor hadden aangebracht op een weg in Tholen, waren op tijd weggeboend. a niet f —V; gj, t* MANILA Op de Filipijnen zijn vandaag vier mensen om het leven ge komen bij gewelddadigheden rond een landelijke staking voor verhoging van het minimumloon. In Manila en andere grote steden lag het openbaar vervoer tengevolge van de staking praktisch stil. In verschillende wijken van Manila werden bussen in brand gestoken. Bij een van deze incidenten werden een chauffeur en een conducteur doodgestoken. -W 11.00-17.00 uur Nikkelen Nelis bezoekt Winkelhof en vermaakt u op geheel eigen wijze. EXTRA KOOPAVOND!!! 19.00 uur De spannende finale van onze Mini Play-Back Show. -jp- 19.45-20.1S uur Een daverend optreden van het populaire duo Saskia en Serge. Voor alles geldt wijzigingen voorbehouden en zolang de voorraad strekt TEL AVIV (GPD/AFP/Rtr/DPA) - bracht, nadat ze met een zware ha- De ruim anderhalf miljoen Palestij- mer waren aangevallen. De aanval- nen op de Westelijke Jordaanoever Ier, een Palestijn uit de Gazastrook. en in de Gazastrook mogen voorlo- kon worden aangehouden door een pig Israël niet meer in. Het leger patrouille van de grenspolitie. Hij heeft vanmorgen wegversperringen verklaarde dat hij met zijn daad aangebracht bij de grensovergan- wraak wilde nemen op het Israëli gen tussen Israel en de bezette ge- sche leger, dat kortgeleden een bieden. Minister van defensie Arens heeft die maatregel genomen in een poging een eind te maken aan de reeks gewelddadigheden van de laatste dagen. Gisteravond werd in het zuiden van Israël een auto met Palestijnen onder vuur genomen vanuit een Is raëlische bestelwagen. Een van de inzittenden, afkomstig uit de Gaza strook, kwam daarbij om het leven en drie van zijn familieleden raak ten gewond. In een telefoongesprek met de Israëlische legerradio vertel de een onbekende dat de aanslag een wraakactie was voor de drie voudige moord op joodse inwoners van Jeruzalem, afgelopen zondag. Eerder op de dag waren vier Israë liërs bij aanslagen van Palestijnen gewond geraakt. De toestand van een van hen, een vrouwelijke dienstplichtige soldaat, is kritiek. Zij werd samen met een collega aangevallen door een inwoner van de Westelijke Jordaanoever, toen het tweetal op een lift wachtte bij een kruispunt in de buurt van Haifa. Een van de vrouwen liep een diepe messteek op in haar longen, de an dere raakte licht gewond. De aan valler werd na de steekpartij door passerende burgers en soldaten af getuigd. Volgens nog onbevestigde berichten is hij de afgelopen nacht overleden. Later op de dag moesten twee Is raëlische inwoners van de zuidelij ke stad Ashkelon met schedelletsel naar een ziekenhuis worden ge- De aanslagen waren vanmiddag nog niet opgeëist, maar worden op conto geschreven van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) De politie maakte bekend dat de ex plosies zich om 4.12 uur in de och tend voordeden. In beide gevallen waren burgers door guerrillastrij ders gedwongen de bommen naar de controleposten te vervoeren, zei de politie. Het gaat om de bloedigste aansla gen sinds het begin van dit jaar. Ze waren gericht tegen controleposten bij de grens met de Ierse republiek, die eerder het doelwit zjjn geweest van IRA-aanslagen. Een van de pos ten ligt in Killeen, langs de weg van Belfast naar Dublin, de ander in de buurt van Londonderry', de tweede stad van Noord-Ierland op 100 km ten noordwesten van Belfast Hier vielen vijf doden. Bij de aanslag in Killeen werd een man gedood cn liepen zeven mensen verwondingen Nederland leurt tevergeefs met squadron F-16s DEN HAAG (ANP) - De pogingen om een squadron F-16 jachtbom menwerpers in de nabijheid van de Golf te stationeren zijn mislukt. Dat melden de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Ter Beek (defensie) vandaag in een brief MO de Tweede Kamer. De landen waar mee over het F-16 aanbod is gespro ken hebben op dit moment geen be hoefte aan extra middelen om de controle op de naleving van het luchtembargo tegen Irak te verze keren. Van den Broek voerde de afgelo pen weken intensief overleg met verschillende landen in de Golfre gio over de stationering van de Ne derlandse toestellen. De Nederland se regering had het squadron het liefst vanuit Turkue laten opereren, maar de Turken lieten weten daar aan geen behoefte te hebben. In de brief aan de Kamer staat niet met welke landen Van den Broek de afgelopen weken (verder) heeft overlegd. Met de brief reage ren Van den Broek en zijn collega Ter Beek (defensie) op de vraag van VVD-kamerlid Weisglas om nog deze week te worden ingelicht over de inspanningen een plaatsje te vin den voor het op de vliegbasis Twenthe gelegerde squadron Het Nederlandse aanbod blijft overi gens wel staan, alleen komt het voorlopig niet tot uitvoering. vriend van hem had doodgescho ten. De steekpartijen van de laatste dagen hebben gezorgd voor angst onder de Israëlische bevolking, vooral in Jeruzalem. Burgemeester Koliek zei gisteren dat hij zich die angst kan voorstellen, maar dat hij geen echte veiligheid kan garande ren zolang er geen vredesregeling is bereikt. De islamitische verzetsorganisa tie Harnas heeft Omar Sirhan, ver dacht van de moord op de drie jood se inwoners van Jeruzalem, uitge roepen tot held van de Palestijnse opstand. Na het bloedbad op de Tempelberg, dat aan 21 Palestijnen het leven kostte, hebben de PLO en Harnas pamfletten verspreid waarin wordt opgeroepen tot de moord op joden. De Israëlische premier Shamir vertelde gisteren een bezoekende delegatie van het Nederlandse CDA AutO- en Motorverhuur "delu|kTordd«"eSCft.,erTCUr T""0711,0001 MultiRent verhuurt alles op wielen HET NIEUWE MODERN design-kwaliteit - voordelig In diveroe stoffen leverbaar prijs 1132,- ëncikova, Iwlen-C hnSltrOarr landt** <80 020-440510 Wo'owg 12 MK SCM -J-M- 020-;*^ C Korts HoooslfM» 41. 0KM346267 52»-54 071-127509 - o I ,.'5% Elke tweede bos bloemen voor de helft van de prijs. Magere varkens lappen, n qq kilo 0^98 \J.JJ Spruiten, 1 QC net ca. 750 gram J..£ü En bij 20 gulden bood schappen een spaarstempel voor die handige, opklapbare boodschappen!»* Doe mee! Spaarkaarten vindt u bij de kassa Spaar voor de gratis boodschappenbox. Aanbiedingen zijn geldig van woensdag 24 t/m zaterdag 2 7 oktober a uitsluitend btj Albert He>|n Hooigracht 85. Leider

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1