Felle aanval van COC op Hirsch B allin 'Azt ook voor seropositieven vendueHuis Der Notarissen te s-Gravenhage, sedert 1812 NAJAARSVEILING IN PULCHRI STUDIO EEN WEEK VERVROEGD Inspecteurs dierenbeschenrdng niet berekend op agressie mens ONDERHOUD ONDER WATERSPIEGEL Raad van State legt bom onder mestbeleid Ritzen tegen plan voor hervormde universiteit ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 PAGINA 3 'Homo's iii beklaagdenbank gezet' DEN HAAG (GPD) - De belangenvereniging voor homo- in Zuidlaren bewerkten veednj- seksuelen. het COC. is woedend op minister Hirsch Ballin vers maandag een inspecteur DEN HAAG - "De mensen moeten hun ervaring in het veld opdoen Als stichting hebben wij niet het geld om ze op alle mogelijke manie ren op te leiden, zoals dat bij de poli tie gebeurt" Mr. Dik van Oers. di recteur van de Landelijke Inspec tiedienst van de Dierenbescher ming klinkt korzelig. De afgelopen week zijn bij twee afzonderlijke gevallen drie inspec teurs van de plaatselijke afdelingen van de Dierenbescherming mishan deld. "Incidenten", meent Van Oers, die alleen al de gedachte ver werpt dat hier sprake is van goed willend amateurisme waar de in specteurs zelf slachtoffer van wor- een veeprikker, een apparaat dat boeren en handelaren gebruiken om onwillig vee met pittige stroom- Amsterdamse inspecteurs volledig in elkaar geslagen toen zij een klacht natrokken over een hond die (justitie) die seksuele contacten tussen een volwassen man en een minderjarige jongen strafbaar stelt. Het Openbaar Ministerie kan tot strafvervolging overgaan, zonder dat er stoten vrachtwagens in en uit te een klacht over seksueel misbruik bij de politie is inge- drijven.^ Donderdag werden twee diend. "Homo's worden zonder enig.bewijs in het verdach tenbankje gezet", aldus COC-beleidsmedewerker Lucia van Westerlaak gisteren. Zij reageert hiermee op de wets wij- het COC blijkt dat minderjarige jon- zigingen in de zedelijkheidswet die gens vaak door hun omgeving on- gisteren in de Tweede Kamer zijn der druk worden gezet om aangifte behandeld. De Kamer heeft tot de te doen van seksueel contact met tweede week van november een een oudere man. Zelf vinden ze de schorsing aangevraagd, omdat mi- seksuele relatie eigenlijk wel pret- nister Hirsch Ballin volgens de Ka- tig. Het COC is natuurlijk fel tegen- mer discriminerende plannen aan- stander van gedwongen seksueel kondigde voor homoseksuelen. De geweld. Maar een seksuele relatie minister wil volwassen mannen die tussen een 15-jarige en een 18-jarige seksueel contact hebben met jon- longen kan heel goed vrijwillig zijn. gens onder de 16 jaar. zonder aangif- Dat moeten we niet door middel te vervolgen. van een wet verbieden". COC-woordvoerster Van Wester- laak: Wij vinden dat die leeftijds- Dat ee" aa"klacht vervol- grens moet worden afgeschaft. Bij van de volwassen man na sek- sueel contact met een minderjarige jongen niet nodig is, zoals de minis- - ter voorstelt, noemt Van Westerlaak A virlynfkcc^vri nnOS 'zuivere discriminatie'. Bij meisjes ICoOvIl JJl/uo die seksueel misbruikt worden is I I aangifte namelijk wel nodig, aldus nPTIPrlnnO" Van Westerlaak. "Zonder dat er \JVKs*. enig bewijs is van seksueel geweld. r» 1*1 wordt een homoseksueel al vooraf aftrekbaarheid vfrdf^h,t «emaaktf "etï.jkt eroP alsof het sowieso fout is om homo- I p I seksueel te ziin". lijfrentepolls verschillende Kamerfracties alles DEN HAAG (GPD) Minister An- ondernemen om deze discrimine- driessen (economische zaken) heeft rende wetsvoorstellen tegen te hou- zich gisteren in het kabinet fel ver- den. De belangenvereniging vindt zet tegen goedkeuring van een be- dat minister Hirsch Ballin in Neder- sluit van minister Kok (financiën) land een anti-homoseksuele sfeer om de fiscale aftrekbaarheid van creëert. lijfrentepolissen te beperken tot Van Westerlaak "Hij heeft zich tienduizend gulden per jaar. On- fel gekeerd tegen het homohuwe- danks dat verzet heeft het kabinet lijk. Ook kunnen homoseksuelen het besluit toch goedgekeurd. geen kinderen adopteren. En nog Vorig weekend besloten Kok en niet lang geleden heeft de bewinds zijn staatssecretaris Van Amels- man kunstmatige inseminatie voor voort om de aftrekbaarheid van lijf- lesbische vrouwen verboden. Wij rentepolissen met ingang van vol- zijn niet erg optimistisch over een gend jaar te beperken tot tiendui- homo-vriendelijk beleid van deze zend gulden per jaar. Dit jaar mag minister" nog tot een kleine zeventiendui- binnenshuis aan een ketting lag van niet meer dan een meter Het beest kon niet overweg met de kat Directeur Van Oers erkent dat het inspectiewerk altijd met wat risico gepaard gaat. Maar hij tilt daar niet te zwaar aan De omvang van de risi co's mag wat uiteen lopen, maar ze zijn er wel degelijk. De dreigemen ten waarmee inspecteurs geregeld worden bestookt, spreken boekde len. "Er gaat jaarlijks acht miljoen om in de hondenhandel en dan wil je af en toe wel eens een inspecteur op zijn bek slaan", zegt iemand uit het inspectiewerk. De Landelijke Inspectiedienst beschikt over tien full-time inspec teurs in loondienst met dezelfde op sporingsbevoegdheid als een gewo ne politieman. Niet zonder trots voegt de directeur eraan toe deze mensen bij de politie weggehaald te hebben. Dit team vormt de pro fes tachtig procent van de gevallen kun je best alleen gaan", vindt Van Oers Maar hij geeft toe nog niet helemaal tevreden te zijn over de vrijwilli- gersbngade We willen de kwali teit verbeteren. En in de toekomst moeten er cursussen komen' Wan neer de eerste les gegeven wordt, kan hij echter nog met zeggen. sionele kern van de organisatie Het en een passende training ontbreekt. Op de vraag of het wel verent- houdt zich bezig met intensieve Volgens Van Oers zijn de professio- woord is goedwillende vrijwilligers veehouderij, met fokkerijen honden en paarden en met sportie ve evenementen waar dieren bij be trokken zijn. Bovendien begeleiden zij de ruim honderd inspecties van de plaatse lijke afdelingen. Die zijn bemand nele inspecteurs in staat tijdens een op pad te sturen, zoals de Dierenbe- kennismakingsgesprek te taxeren scherming doet. antwoordt K. Wil- of iemand gesc hikt is voor inspec- ting, woorvoerder van de Amster- tiewerk op dit niveau. Dat geldt damse politie, dat er steeds afwe- voor de kennis van het dier en zijn gingen moeten worden gemaakt, verzorging, i r ook voor het func- Als het riskant wordt, kan de Die- tioneren van de betrokkene in situa- door vrijwilligers die voornamelijk ties met spanningen. En die zijn on- worden gedreven door de liefde vermijdelijk als mensen op hun vin voor het dier Uiterst waardevolle gers worden getikt Politieagenten pen. is dat wel zo verstandig De mensen, die steeds proberen klach- hebben daar geregeld mee te maken burger reageert nu eenmaal anders ten over dierenmishandeling op te en 'crisisinterventie' is dan ook een op een politieambtenaar dan op e lossen", karakteriseert Van Oers wezenlijk onderdeel van hun oplei- "Zij beschikken over voldoende in- ding die 21 maanden duurt, schattingsvermogen om bij huis- tuin-en-keuken-klachten het wel- renbcscherming altijd de politie in schakelen. benadrukt hij "Bij situ aties die uit de hand dreigen te lo- vniwilliger die aan de deur komt' De politiewoordvoerder heeft er ..j,. het dier en zo nodig de justi- De vrijwillige inspecteurs van de begrip voor dat er bij de Dierenbe- tiele mogelijkheden te beoordelen". Dierenbescherming moeten het scherming die fantastisch werk Waar ze deze bekwaamheden doen zonder die gedegen opleiding, doet - wel eens wat mis loopt Dat vandaan halen is onduidelijk. Er Zelfs voorschriften voor het afleg- gebeurt ons ook wel eens. Maar on worden geen eisen gesteld aan de gen van bezoeken om klachten na te ze mensen nebben wel meer oaga- opleiding van aspirant-inspecteurs trekken, ontbreken. "In zeventig tot ge. dat wel DEN HAAG (ANP) - Het mestpro bleem in Nederland dreigt nijpen der te worden als gevolg van een voorlopige uitspraak van de Raad van State. Die is tot de conclusie ge komen dat de grootschalige opslag van mest onder de Afvalstoffenwet valt en niet onder de Hinderwet zoals tot nu toe werd aangenomen. Daarmee wordt een belangrijke pij ler onder het mestbeleid vandaan gehaald. De voorzitter van de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State gaf zijn voorlopig besluit nadat twee inwoners uit het Drent se Nooitgedacht (gemeente Rolde) bezwaar hadden aangetekend tegen de komst van een enorm mestbas- sin van meer dan elfhonderd kubie ke meter De gemeente Rolde had mest vervolgens over het öouwiana rond Rolde worden uitgereden. De Raad van State oordeelde op 14 september dat de gemeente Rol de met het recht heeft te beslissen over de komst van het mestbassin. Degelijke grote opslagbassins van meer dan 50 kuub vallen onder de Afvalstoffenwet, aldus de voorzitter van de Raad van State. Dat betekent dat het provinciebestuur moet be slissen over de vergunning Volgens E. de Vnes. gemeentese cretaris in Rolde, heeft het besluit landelijke consequenties. "De pre cieze gevolgen moeten nog geanaly seerd worden, maar de provincies hebben hiermee een handvat gekre gen om de komst van mest vanuit de overschotgehieden te regulie ren' Een aantal noordelijke provin- hiervoor een Hinderwetvergunning cies. zoals Friesland en Drenthe verleend Het mestbassin was be- heeft in het verleden meermalen la- stemd voor de opslag i mest uit ten weten niet al te veel trek te heb- de gebieden met intensieve veehou- ben in de mest afkomstig uit Bra- ARNHEM - Door de extreem lage waterstand van de Rijn kon de eige naar van deze woonboot op de bo dem van de Rijn bij Arnhem giste ren onverwacht wat klein onder houd doen 'onder' de waterspiegel. Oorzaak van de lage waterstand is onder meer gebrek aan regen in het Duitse stroomgebied van de rivier. (foto ANPI Advies van Ziekenfondsraad: zend gulden van de 'belasting wor den afgetrokken. Maar voor con tracten die na het afgelopen week end zijn afgesloten, geldt vanaf vol gend jaar de beperking tot tiendui zend gulden. Andriessen vindt dat hiermee de betrouwbaarheid van de overheid in het geding is. Eerder had het ka binet verklaard dat tot 1 januari 1991 de oude regels gehandhaafd zouden blijven. Dat zou betekend hebben dat alle contracten die dit jaar werden afgesloten, tot in lengtê van jaren aftrekbaar zouden blijven tot de genoemde zeventienduizend gulden. Daarop is het kabinet nu te rug gekomen. Andriessen stelde gisteren voor deze zaak voor te leggen aan de commissie-Stevens, die studeert op een verdere belastingvereenvoudi ging. Bovendien wilde hij dat dit voorstel voor advies aan de Raad van State zou worden worden voor gelegd. Beide voorstellen leidden schipbreuk in de ministerraad. Bedrijfsongeval Het aantal bedrijfsongevallen met dodelijke afloop in het Rijnmond gebied is dit jaar verdubbeld. Tot half oktober dit jaar zijn bij dergelij ke ongevallen al 31 mensen om het leven gekomen. In de eerste acht maanden van 1989 ging het om veer tien doden. Hoofdinspecteur ing. W.M. van der Poel. veiligheidsdes kundige van de arbeidsinspectie in Rotterdam zei dat gisteren. Melanomen Het aantal mensen dat overlijdt aan een melanomen (kwaadaardige tu mor) van de huid is gestegen van 44 in 1950 tot 341 in 1988. Ook als de in vloed van de bevolkingsgroei en de vergrijzing wordt uitgeschakeld is er sprake van een verviervoudiging: voor mannen van 5,4 tot 25,3 en voor vrouwen van 5.1 tot 18,7 per mil- ïoen. Verongelukt Een 24-jarige bergbeklimmer uit het Gelderse Brummen is donder dag in de namiddag dodelijk veron gelukt in Marche-les-Dames. in de buurt van het Belgische Namen. De man had een steile rotswand be klommen en was bezig aan de afda ling toen het touw waaraan hij vast zat plotseling brak. Hij stortte ruim zes meter naar beneden en was op slag dood. Freudenthal 0 tS-jarige leeftijd is afgelopen za- 1 dg de wiskundige H. Freudent- overleden, zo is gisteren be- i.dgemaakt. Freudenthal was een ngrijk vernieuwer van het wis- I: Ge-onderwijs. Freudenthal is il beroemd geworden om zijn b "Wiskunde als opvoedkundi- lak", dat hem op 68-jarige leef- wereldberoemd maakte. In zijn i ofie is het uit den boze om leer- Ijrigen in het wiskunde-onderwijs n hun eigen leerproces te gun- Vlammenzee na muizenjacht GROENLO (GPD) - Het Achterhoekse stadje Groenlo is gisteren aan een ramp ontkomen. Die dreigde na een bijzondere muizenjacht. De in woner van de stad wilde muizen uit zijn camper verjagen door een pan olie op het vuur te zetten. De lucht ervan zou de diertjes op de vlucht jagen. Hij vergat echter zijn plan. de olie verdampte en de vlam sloeg in de pan. De camper was in een mum van tijd een vlammenzee. Daarbij bleef het niet. Gasflessen, die bij de wagen stonden, dreigden te ont ploffen. Bovendien vatte de gevel van het Groenlose postkantoor vlam De luiken stonden al in lichterlaaie toen de brandweer arriveerde. UTRECHT (ANP) - De Zieken fondsraad wil zidovudine (azt) ook laten vergoeden aan seropositieven. Mensen die nog geen verschijnse len van aids hebben maar bij wie wel sprake is van een toenemende verstoring van het afweermechanis me, moeten voor vergoeding van azt in aanmerking komen, aldus een advies van de raad. Mensen met aids en aids related complex (are) kunnen al langer een beroep doen op vergoeding door de Nationale commissie aids-be- het ziekenfonds van het zeer kost- strijding sitieven te laten gelden is de regi- Ier beleid. Ziekenfondsen hoeven stratie van enkele nieuwe indicaties niet langer vooraf toestemming door het College ter beoordeling voor de verstrekking te verlenen overschotgebieden is een van de pijlers onder het mestbeleid van de overheid. Door de mest landelijk te verspreiden kan het grootste deel van het overschot worden wegge werkt. Wat er daarna nog overbluft, moet in grote mestfabneken tot korrels worden verwerkt en geex porteerd. De bouw van de mestfabneken stagneert tot nu toe. waardoor het belang van een goede distributie van geneesmiddelen. Met de verrui- De bepaling dat azt telkens voor des te groter wordt. Op de ministe bare azt. Aanleiding voor het advi om de vergoeding ook voor seropo- ADVERTENTIE Ten einde de Jubileum-tentoonstelling van de Rijksluchtvaartdienst mogelijk te maken wordt onze internationale Kunst- en Antiekveiling in Pulchri Studio. Lange Voorhout 15. een week eerder gehouden. Onderstaand vindt u de nieuwe data. Eerder gepubliceerde data komen derhalve te vervallen. KIJKDAGEN NAJAARSVEILING zaterdag 3 en zondag 4 november van 10.00 tot 16.00 uur maandag 5 november van 10.00 tot 13.00 uur VEILINGDAG EN ming is naar schatting zes miljoen maximaal een maand wordt voorge- gulden per jaar gemoeid. schreven, kan ook vervallen omdat Seropositieven moeten volgens er sprake is van een indicatie bij de Ziekenfondsraad ook in aanmer- chronische ziekte king komen voor inenting tegen griep en pneumococceninfecties. L0V6T De raad volgt hiermee eerdere ad- Leverspecalisten. verenigd inde volgen viezen van de Gezondheidsraad en Nederlandse Vereniging voor He- patologie. hebben staatssecretaris Simons van volksgezondheid giste- Ook wat betreft de verstrekking ren dnngend veraocht levertrans- "i azt adviseert de raad een soene- planUtlc op le nemen ,n het ver. strekkingenpakket, opdat deze door het ziekenfonds kunnen wor den betaald. De Nederlandse Lever Darm Stichting heeft dit eveneens aan de staatssecretaris gevraagd. Boven- nes van landbouw en vrom wordt momenteel druk gestudeerd op de voorlopige uitspraak van de Raad van State. Tot die ftjd durven de bei de ministeries geen definitief oor deel te vellen over de eventuele ge- het ergste geval kan de uit spraak betekenen dat voor elke gro te mestopslag in de toekomst een speciale Milieu Effect Rapportage (MER) moet worden gemaakt, aldus de woordvoerder van Vrom Die procedure neemt veel tud in beslag Concreet heeft dat tot gevolg dat de bouw van mestopslag slechts zeer langzaam van de grond kan komen Zonder mestopslag is het niet mo- dien heeft zij haar grote verontrus- f'Ük om op grooUch.li». wijze ting geuit over het stopzetten on- n"r langs van levertransplantaties in het Academisch Ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam door het vertrek van een van de twee betrokken chi rurgen. Volgens directeur mevrouw J.L. van der Graaf-Van Male kun- aen daardoor dit jaar negen Zes jaar cel geëist voor hulp bij moord twintig voorziene transplantaties UTRECHT (ANP) - Officier van ju WfP? Arita vaas. Tokugawa periode (155 cmh) Dinsdag 6 november Schilderijen, aquarellen en grafiek o.a van Fl. Arntzenius, A.Th.J. Bastien. J.W. van Borselen, A.F. Boudewijns, A.A. Brunei de Neuvillc. H. Cauchois. J. vandcrCroos, J.J.M. Damschrödcr. O. Eerelman, F. Fieravino, El. Haanen. F.H Kacmmcrcr. H.H. Koekoek. Ch. Lcickcrt. J.H. Mastenbroek. F. Mortelmans. W. Nagel. WC. Nakken. W.J.J. Nuycn. W. Raaphorsi. W. Roelofs. H Ronner. Ch. Toorop. A. Vcrhoesen. P.G Vertin en S. de Vliegher Woensdag 7 november Chinees en ander porselein w.o. een collectie fam. rose horden cn aardewerk, tin. koper, brons asiatica. ornamenten en oude religieuze beelden, juwelen w.o. Art Deco, goud, zilver en kristal Donderdag 8 november Spiegels, klokken, staande horloges, lampen en Perzische kleden, meubelen w.o. laat Gotische dressoor» niet worden uitgevoerd sititie mr. M Timmers heeft giste Uitwijken voor de transplantatie ren wegens mcdeplegen van moord naar Groningen, de enige plaats 'cs jaar gevangenisstraf geeist te- waar dit nu nog gebeurt, is volgens Ken een 30-jarige man uit Amers- haar nauwelnk^ mogelijk, omdat foort. Hoewel de man voor de Groningen daarv oor niet de capaci teit en de financiële middelen heeft Voor mensen die in Dijkzigt behan Utrechtse rechtbank alles ontken de. achtte de officier bewezen dat hij in 1988 zijn zuster en haar buur- deld cn befeleid worden leidt dit tot vrouw de helpende hand had echo. grote onzekerheid den bij het uit de weg ruimen van de Het steekt zowel de vereniging als buurvrouw De beide vrouwen zijn de stichting dat de staatssecretaris inmiddels in hoger beroep veroor- tot nu toe geen gevolg heeft gege- deeld tot respectievelijk vijf en zes ven aan een vorig jaar uitgebracht l®ar cel. Het slachtoffer was, nadat advies van de Gezondheidsraad, hem een glas karnemelk met slaap- Deze adviseerde levertransplanta- middelen en een injectie waren toe- tie niet langer als experiment aan te gediend, met de auto de Eem ingc wijzen en in het verstrekkingenpak- duwd Getuigen hadden de drie t op te nemen daarmee bezig gezien Geïllustreerde catalogus a 35.- Unci, porto) verkrijgbaar op bovengenoemd adres en bij hel Venduehuis der Notarissen Nobelslraat 5, 2513 BC 's-Gravenhage, telefoon (070) 365 88 57* Tokugawa periode (155 cmh) VEILINGAGENDA ALGEMENE VEILING in de Nobelstraat 5 te 's-Gravenhage 24, 25 en 26 oktober. Kijkdagen 22 en 23 oktober. 28. 29 en 30 november. Kijkdagen 26 cn 27 november. 19, 20 en 21 december. Kijkdagen 17 cn 18 december SPECIAL SALE SCHILDERIJEN Op 10 december 1990 vanaf 19.00 uur. Kijkdagen 8 en 9 december van 1000 tot 16.00 uur cn 10 december van 10.00 tot 13 00 uur. Vbor inlichtingen of inbreng (tot 3 november a.s.kunt u contact opnemen met drs. Ch Vcllinga, telefoon (070) 365 88 57* Voor hun doctoraal theologie vol gen zg de staatsvakken bu door de overheid benoemde hoogleraren De kerkelqke vakken worden ver zorgd door hoogleraren die be noemd zyn door de kerk De stu denten moeten deze vakken volgen om predikant te kunnen worden Uit ontevredenheid over de wer king van de duplex ordo kwam de Hervormde Kerk vorig jaar met het voorstel om de ambtsopleiding te laten verzorgen door een eigen theologische universiteit Deze zou met de theologische faculteiten Komen de kerk en de faculteiten contracten afsluiten voor de staats niet tot overeenstemming, dan kiest vakken Ritzen vindt dat de openba Ritzen voor een volledig onafhan re faculteiten zo afhankelijk wor- kelijkc hervormde universiteit die den gemaakt van de "inkoopwen zelf alle vakken verzorgt. Dit blijkt sen" van de Hervormde Kerk dat ZOETERMEER (ANP) Minister Ritzen (onderwijs) is tegen het plan voor een aparte theologische uni versiteit die de opleiding voor her vormde predikanten verzorgt Hij vindt het alleen reecl om het huidi ge systeem van de duplex ordo (een scheiding tussen staatsvakken en kerkelijke vakken) aan te passen. De minister heeft de Nederlandse Hervormde Kerk en de faculteiten theologie van de openbare universi teiten dan ook opgeroepen met een voorstel daartoe te komen. Bent u geïnteresseerd in de Haarde van uw kunstvoorwerp en/of antiek Maakt u dan een afspraak voor een vrijblijvende taxatie door onze experts de openbare faculteiten heeft ge stuurd Studenten die hervormd predi kant willen worden, worden opge- De voorzitter van de hervormde synode ds B Wallet en de secretaris van de hervormde commissie voor het theologisch onderwgs (TWO) leid aan de theologische faculteiten dr A C de Roon. hebben teleurge steld gereageerd op de bnef van Rit-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3