Sevilla loopt warm voor Expo '92 'Alleen is 't wel jammer dat de entreekaarten voor ons niet te betalen zijn' EXTRA De zon schijnt uitbundig. Het werk ligt op schema en de lange rij wachtenden die nu alvast een glimp willen opvangen van de Expo 1992 in Sevilla, wordt effectief weggewerkt. Maar toch is niet iedereen tevreden. Onlangs lekte uit dat het organiserend comité de toegangsprijs op 4.000 pesetas (73 gulden) heeft gesteld. Voor het straatarme Andalusië een klap in het gezicht. De Expo 1992 was aangekondigd als een evenement dat in één keer Sevilla en dus het Zuidspaanse Andalusië in het centrum van de wereld zou plaatsen. Dat lukt wel, maar het is de vraag of de bewoners daar zelf bij kunnen zijn. door Jeroen Dirks De Andalusische hoofdstad Sevilla ondergaat aan de vooravond van de Expo '92 een face-lift. Wie een paar jaar geleden de wat dromerige, toevallig tot grote stad uitgegroeide stad van de fla menco bezocht, zal z'n ogen nu niet kunnen geloven. Tot in de smalste steegjes van de voormalige joodse wijk Santa Cruz gaat het geboor, gegraaf en geverf bijna dag en nacht door. De straten rond de wereldberoemde kathedraal met z'n Moorse Giralda-to- ren liggen stuk voor stuk open om te worden voorzien van een nieuw sier-wegdek. Elke avond wordt geëxperimenteerd met laserstralen die vanuit de hele stad zijn te zien. Nog spectaculairder zijn de ontwik kelingen die direct buiten Sevilla zijn waar te nemen. Naast het kleine luchthavengebouwtje van de Aero- puerto San Pablo verrijst een com plex waar de passagiersstroom straks sneller en comfortabeler kan worden weggewerkt. Het nieuwe gebouw is weliswaar niet zo groot als het complex van olympische proporties dat naast het vliegveld in Barcelona wordt gebouwd, de Se- villanen weten in elk geval zeker dat ze op tijd klaar zijn. Dat moet in Bar celona nog maar worden afgewacht. Stationnetje Minstens even voorspoedig ver loopt het werk aan het compleet nieuwe net van autosnelwegen rond Sevilla. Nu al is een aantal nieuwe wegen opengesteld, de ring zelf zal volgend jaar kunnen worden gesloten. Niet veel later zal ook het oude, niet ver van het centrum gele gen stationnetje als vertrekpunt voor de trein naar Cordóba zijn ver vangen door een ultramodern sta tion dat als eindpunt gaat dienen voor de Trein met de Grote Vaart (TGV). De TGV zal Sevilla in krap vier uur verbinden met de Spaanse hoofdstad Madrid. Het traject zal grotendeels uit spiksplinternieuwe rails bestaan. De TGV stopt overigens niet al leen in Sevilla zelf, maar ook op La Cartuga, het eiland in de Rio Gua dalquivir waar de Expo '92 op 23 april 1992 zal worden geopend door de Spaanse koning Juan Carlos. Nu is het op La Cartuja vooral een rom meltje, zoals de Sevillanen elke zon dag op een gratis rondrit met een bus kunnen constateren. Overal staan bouwkranen. Diepe gaten in de grond worden afgewisseld met palmen en yucca's die wortel probe ren te schieten. Hier en daar wordt een frisgroen grasveld bijna dag en nacht besproeid. Voor degene die gewend is verder te kijken dan z'n neus lang is, zijn de contouren van de Expo '92 al duide lijk zichtbaar. Ontvangstgebouwen zijn er al, voor alle hoge gezelschap pen uit de 103 deelnemende landen en hun pers. De bouw van het op vallend roestbruine paviljoen van gastland Spanje schiet al aardig op. En een tweelingbroertje van de Rot terdamse Euromast is zelfs al in ge bruik. Gereed is ook de Barqueta- brug, een originele witte boogbrug over de Rio Guidalquivir die de stad Sevilla meteen een stuk dichter bij het Expo-terrein brengt. Klooster De blikvanger van de Expo '92 is op dit moment echter het klooster van Santa Maria de las Cuevas, dat al sinds het begin van de vijftiende eeuw op het eiland is gevestigd. Het opvallende bouwwerk werd toen bewoond door Carthuizer monni ken, maar dankt z'n bekendheid vooral aan de beroemdste Span jaard aller tijden, Columbus. De ontdekkingsreiziger verbleef gere geld op La Cartuga om z'n geografi sche theorieën met de monniken door te nemen. Z'n ontdekkingsreis in 1492 naar Indië, die hem uiteindelijk in het huidige Amerika bracht, begon Co lumbus niet ver van La Cartuga. De ontdekkingsreiziger werd zelfs in het klooster begraven, maar een paar jaar later weer opgegraven om naar een onbekend gebleven plaats te worden overgebracht. Sinds die tijd gaan bijna alle Spaanse steden er prat op over het graf van Colum bus te beschikken. Feit is dat het klooster van Santa Maria de las Cuevas later uitge breid met een keramiekfabriek in dezelfde, barokke bouwstijl tot de verbeelding spreekt. Vandaar dat de organisatie de restauratie voortvarend heeft aangepakt en het hoofdkantoor van de Expo 92 in het klooster zal vestigen. Geheel in de stijl van het vijfhonderdste herden kingsjaar van Columbus' belang rijkste ontdekking is verder geko zen voor het Expo-thema Tijdperk van de ontwikkelingen. Een flexibel thema dat aan de ene kant de moge lijkheid biedt terug te blikken en anderzijds natuurlijk ruimte laat voor de meest futuristische toe komstvisies. Geprefabriceerd De visies zullen, net als in de laatste wereldtentoonstelling in 1970 in het Japanse Osaka, worden ontvouwd in tal van kleine en grote bouwwer ken. Maar dit keer gaat het er nog grootser aan toe. Bijna alle deelne mende landen bouwen hun eigen paviljoen, waarbij ook de zeventien autonome Spaanse regio's apart aanwezig zullen zijn. Daar waar het Nederlandse pavil joen moet komen, ligt de bouw grond nog braak. Dat heeft te ma ken met het feit dat het paviljoen in Nederland wordt geprefabriceerd en pas februari 1991 ter plekke in el kaar wordt gezet. Het Nederlandse aandeel in de Expo van Sevilla is in handen van de Stichting Holland- Sevilla 1992. Daarin participeren het ministerie van economische za ken en Nederlandse bedrijven. Ook de ambassade in Madrid speelt een belangrijke, ondersteu nende rol. Cultureel attaché Jan Boeles: "Er is in Nederland de nodi ge kritiek geleverd op het ontwerp van Reco-Productions Internatio nal B.V., dat uit vijf verschillende offertes is gekozen. Maar ik denk dat we een heel acceptabel pavil joen hebben". De Nederlandse bijdrage bestaat uit een doorzichtige ruimte met een oppervlakte van 45 bij 45 meter en een hoogte van 20 meter. Het bouw werk wordt aan de buitenzijden voor het grootste deel bespannen met doek of met aluminium lamel len. Deze worden voortdurend nat gehouden; zodoende wordt voor een natuurlijke koeling gezorgd in warm Sevilla. In het centrum van het paviljoen komt een 'Leidse- plein' met VIP-rooms en andere functionele ruimten, en daarom heen worden 'als bij een achtbaan' loopbruggen, roltrappen en tapis- roulants aangelegd. Het geheel moet in een uur tijd ten minste 5000 bezoekers een representatief beeld van Nederland verschaffen. Boeles: "Het thema dat is geko zen, kun je als typisch Nederlands X -vX *v. i' - -r.rT T u>,&- «es v£F"'- 3ap*™4 t";S&! Expo '92. Het nu nog braakliggende terrein, waar straks het Nederlandse paviljoen zal verrijzen. uotoGPD omschrijven. Met als slogan Hol land. Made in Europe komen res pectievelijk landbouw, transport, recreatie, industrie en cultuur aan bod in een driedimensionaal multi media gebeuren over een opper vlakte van 4500 vierkante meter". Sponsors Bij de Stichting Holland-Sevilla in Den Haag houden ze het erop, dat met de totale Nederlandse investe ring een bedrag van ruim 25 miljoen gulden zal zijn gemoeid. Daarvan moet tien miljoen door het bedrijfs leven worden opgebracht en de rest door de verschillende ministeries. Sponsors zoals Heineken, KLM, Philips, PTT-Telecom, Ahrend, NMB-Postbank, Nedlloyd en de ge zamenlijke produktschappen heb ben zich garant gesteld voor de no dige financiën en zullen dus ook na drukkelijk aanwezig zijn in het pa viljoen. "Maar", aldus een woord voerder van de Stichting, "wij zijn ook nog in onderhandeling met an dere sponsors". Jan Boeles is ervan overtuigd, dat de Expo'92 een groot succes wordt. "Voor zover ik het nu kan overzien zal Sevilla met kop en schouders uitsteken boven alles wat er in dit voor Spanje zo belangrijke jaar wordt georganiseerd. Met name ben ik onder de indruk van het culturele programma dat Sevilla nu al bijna rond heeft. Volgens mij zal de Ex po'92 op het gebied van theater, dans, muziek, entertainment en an dere kunstuitingen Madrid in 1992 toch Culturele Hoofdstad van de Wereld en de culturele Olym piade van Barcelona in de schaduw stellen". Voor Nederland is het nog een aar dig detail dat m het logo van de Expo een wereldbol is verwerkt die is ontleend aan de Nederlandse li thograaf M. C. Esscher. Esscher bracht in 1926 Ujdens zgn eerste reis door Andalusië een bezoek aan het Alhambra van Granada en raakte onder de indruk van de mathema- tisch-constructieve principes in de moorse bouwstijl, die in zijn verde re werk zo'n belangrijke rol zijn gaan spelen. Dat logo past prima in de reeks van grote blikvangers die de Expo 92 gaan opsieren, zoals de al geno- mede boogbrug over de Rio Gua dalquivir, een mono-rail en een gi gantisch amfitheater. Langs de ri vier wordt verder een tuin aange legd met de meest waanzinnige soorten planten, waarvoor de kweek al geruime tijd geleden is be gonnen. En om te bewijzen dat het ook in de hete Sevillaanse zomers (met gemiddelden van veertig gra den Celsius) goed toeven kan zijn, wordt er ook een compleet meer op het nu nog gortdroge Expo-terrein gegraven Als alles meezit, betekent dit dat de bezoekers straks onder een wuivende palmboom aan het water alle indrukken kun nen verwerken. Werkgelegenheid Het spreekt voor zich dat pr veel werk moet worden verricht voordat Expo '92 zich aan de wereld kan presenteren. En werk betekent werkgelegenheid. Arbeidsplaatsen. En dat komt niet slecht uit in An dalusië, waar de werkloosheid zo'n 25 procent bedraagt en waar de rijke grootgrondbezitter het nog dikwijls voor het zeggen heeft. Nu al biedt de Expo '92 tienduizenden mensen werk. En als het feest op 12 oktober 1992 (inderdaad, de dag dat Colum bus in Amerika aankwam) z'n einde vindt, zijn meer dan honderddui zend mensen (tijdelijk) aan werk ge holpen. En dan is nog niet eens ge sproken over al die ondernemers die de Expo '92 (op televisie) bekij ken en op grond daarvan het besluit nemen een vestiging in Sevilla te openen. Nu al worden talloze res taurantjes, barretjes en hotels ge opend om straks de verwachte acht tien miljoen bezoekers (van wie bij na de helft met-Spanjaarden) op te vangen. Geen wonder dus dat veel Sevilla nen het moment dat de Expo '92 be gint bijna niet kunnen afwachten. De Baskische afscheidingsbewe ging ETA verklaarde zich boven dien vorige week bereid te onder handelen met de regering. Die aan kondiging had op geen beter ogen blik kunnen komen. Immers, had diezelfde ETA eerder niet verkon digd dat de Expo '92 wreed ver stoord zou worden door bomaansla gen (er werd zelfs een speciaal Com mando Sevilla opgericht)? Hoe prettig is het dan niet te weten dat er straks geen wolkje aan de lucht zal zijn, als het een beetje meezit. Dat goede nieuws is danig ver stoord door de berichten van Spaanse kranten over de gepeperde toegangsprijzen. Voor een entree- kaart 30.000 peseta's. Voor Sevilla nen een veel te hoog bedrag. Zij wij zen erop dat de enorme investering in Expo '92 feitelijk de voldoening is van de socialistische ereschuld aan het arme zuiden. Nog afgezien van de wetenschap dat de socialisti sche premier Felipe Gonzalez is ge boren m Sevilla, haalt hij er ook z'n meeste kiezerssteun vandaan. Ook de de laatste tijd nogal omstreden vice-premier Alfonso Guerra komt uit de Andalusische hoofd stad. Geen uitzondering Op z'n minst verwachten de Sevilla nen dat er voor hen een uitzonde ring wordt gemaakt. Dat zij de Expo straks tegen gereduceerde prijzen mogen bezichtigen. Maar dat zit er niet in. Voor de oppositie in de Se villaanse gemeenteraad was dat re den genoeg om eens stevig van leer te trekken, maar voorzitter Manuel Olivencia van het organiserend co mité is niet te vermurwen. In plaats daarvan kaatste hij de bal terug. In dagblad El Pais laakte hij de men sen die de entreeprijs hebben laten uitlekken. Op moment van publica tie zou er, zo beweerde hij, nog zijn gekeken naar eventuele mogelijk heden om de Sevillanen voor te trekken. Nu de prijzen onherroepe lijk vast lijken te staan, wordt er in Sevilla steen en been geklaagd. "Dit is voor ons niet te doen. Je zult maar in de bouw werken. Of in een café", verzucht een Sevillaan die in de rij staat voor een gratis rondleiding op zondag. Ook de - socialistische burge meester Manuel del Valle heeft zich inmiddels in de discussie gemengd. Op een persconferentie noemde hij de toegangsprijs "buitengewoon hoog. gezien het inkomen van de meerderheid van de Sevillanen". Del Valle kondigde verder aan naar middelen te zoeken om het iedereen toch mogelijk te maken de Expo '92 te bezoeken. Een opmerkelijke uil- spraak voor een man, wiens positie in zijn partij PSOE omstreden is, omdat hij niet kleurrijk genoeg wordt geacht. In het PSOE-kader wordt zelfs overwogen Del Valle niet kandidaat te stellen voor de burgemeesters- verkiezingen in 1992 Dat zou pijn lijk zijn voor de man die al van 1982 af meewerkt aan de voorbereidin gen van de Expo '92. Maar Del Valle wil nog niet vooruitlopen op een mogelijke nederlaag Diplomatiek stelde hij vorige weck in een inter view met het dagblad El lndependi- ente "Een kandidaat wordt door de partg gesteld We moeten erop voorbereid zijn om te gaan. wan neer we het vertrouwen verhezen van de partij die ons heeft kandi daat gesteld". Mocht dat gebeuren, dan is te hopen dat Del Valle genoeg wachtgeld krijgt om de 4.000 pese tas toegang te betalen. (Dit artikel is tot stand gekomen met medewerking van Ruud de Wit)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33