De Klerk grijpt Zuid-Afrika's laatste kans 'Zwartwerker biedt wel meer service, maar geen garantie' Engelse taal lucratief exportprodukt IREPORTAGEi MAKELAAR ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 Onze buurvrouw Valerie zal wel niet oud worden. Ze is zenuwachtig, agressief, mager, gescheiden, ze rookt als een schoorsteen en ze werkt te hard. Bovendien is ze makelaar Daarmee zit ze in zo ongeveer de ha rdste beroepsgroep die er hier te vinden is. Alleen puur slechte en puur gemene mensen hebben op de oiiroerend goed markt in steden ais Washington enige kans van overleven. In de lente maakte 2e een praatje met me. of liever: mocht ik naar haa r lu isteren. Met schelle stem zei ze: 'Heb je gehoord wat die daar i priemende heksevinger naa r het huis van de overbuurman) heeft gedaan'' Hij heeft z'n huis voor 10.000 dolla r onder de marktprijs verkocht. Nu zijn al onze huizen minder waard". Dat was het hele gesprek, want ze stelde geen prijs op een antwoord. Ze stelt nooit pri is op een antwoord. Briesend en wolkjes sigarettenrook achter zich latend ging ze weerbaar huis binnen. Amerikaans buurtleven. Ach ja. Dat waren mooie tijden. De buurman kon z'n huis nog voor 10.000 dollar onder de marktprijs kwijt. Kom daar nu eensom. De huizenmarkt in tal van Amerikaanse steden is de afgelopen maanden grondig in elkaar gestort. Vooral de duurdere huizen zijn onverkoopbaar geworden. Redenen? De dreigende recessie Angst. De terugslag na jarenlange te forse prijsstijgingen. Het moge allemaal verklaarbaar zijn, veel huiseigenaars zitten er maar mee. Anders dan in Nederland is het in Amerika ongebruikelijk om huizen beneden de aanvankelijke vraagprijs van de hand te doen. Wie een huis voor zeg 350.000 dollar te koop aanbiedt, geen enkele belangstellende trekt, en twee maanden later 15.000 dollar van z'n prijs afdoet, lijdt een grote nederlaag. Zo staan de zaken hier. Althans, zo stonden ze. Want door de slechte tijden zijn de huizenverkopers nu gedwongen met aanzienlijk minder genoegen te nemen. En zelfs dat blijkt in vele gevallen niet genoeg te zijn. Wat dan resteert zijn verkooptrucs. Zo kun je in boekjes lezen dat het verkoop-bevorderend werkt als de geur van koff ie je huis doortrekt op het moment dat potentiele kopers het komen bekijken. Zachte muziek is goed. Overal bloemen neerzetten helpt ook. Als dat niet genoeg is. moet een beroep worden gedaan op creativiteit. Dat is in ieder geval de raadmeester van Dean en Patricia Crawford uit Oakton, een unjk in de buurt van Washington. Zij hebben sinds juli hun huis op de markt, en wie het koopt, krijgt de Rolls Royce die Dean twee jaar geleden aan Patricia gaf i waarde: 220.000 dollargratiserbij. Relevant detail de vraagprijs van het huis van de Crawfords is 1.5 miljoen dollar. En ah zelfs zoiets niet werkt, zijn er nog altijd De Krachten Van Gene Zijde. Van oudsher isSt. Josef de beschermheilige bij huiselijke aangelegenheden, en zijn carriere heeft nu een nieuwe, onverwachte wending genomen. Want wat doen wanhopige huizenverkopers? Ze begraven plastic beeldjes van de heilige ikosten, bij winkels voor roomskatholieke parafernalia, 0,69 tot 2,95 dollar) in hun tuin, ondersteboven, met het gezicht naar het huis. De Washington Post meldde deze maand, dat dat in menig geval tot spectaculaire resultaten heeft geleid in de vorm van snelle verkopen. Dat heeft de aandacht getrokken en er zijn, aldus William J. Gallery and Co, een firma in heiligenbeelden in Washington, makelaars die daarom honderden beeldjes van St. Josef tegelijk hebben gekocht. Oorlog brengt de mensen weer tot het geloof, schijnt het. Tegenvallende huizenprijzen dus ook. Britse leraren zwermen uit over de hele wereld Van onze correspondent Ceen van Zwccden LONDEN - Hoewel de export van Rolls Royces het afgelopen jaar weer iets ts gestegen, wil het met de overige Britse produkten niet erg vlotten. De eens legendarische En gelse filmindustrie lijdt een kwij nend bestaan, Britse lammeren zijn onwelkom in Frankrijk en de tijd van de Manchester-broek is ook voorbi j. Het tekort op de handelsba lans heeft een astronomische hoog te bereikt, maar temidden van alle misere is er een exportprodukt dat stormenderhand de wereld ver overt: de Engelse taal. Anna Hunter van de Oxford Uni versity Press, die zich bezig houdt met taalonderwijs, kan zich de om slag nog herinneren "In 1975 had de British Council in Nigeria 100 cursisten, drie jaar later waren dat er 11.000. Hetzelfde proces deed zich elders voor. In Madrid studeer den vijftien jaar geleden 3.000 Span jaarden Engels, nu 12.000. Het En gels heeft in korte tijd alle andere wereldtalen verdrongen". Wie nog mee wil tellen op de aar de dient tegenwoordig de tuul vun Shakespeare te beheersen, niet die van Racinc. Vanaf de Britse eilan den zwermen leraren in steeds gro teren getale uit over de wereld. Oost-Europa alleen heeft volgens sommige schattingen tegen het eind van de eeuw behoefte aan 100.000 leraren Engels, nu het Rus- i m er als verplicht vak is afge schaft. Maar evenzovele le thuis, in afwachting van de buiten DEN HAAG De beunhaas op de hoek zet voor een paar geeltjes een andere knalpijp onder de auto. En als Handige Henkie een nieuw keu kenblok plaatst, scheelt dat honder den guldens, terwijl het er even goed knap uitziet. Toch gaat het niet alleen om geld als mensen hun toe vlucht zoeken tot wat officieel de in formele sector heet. Het zwarte en grijze cicuit heeft nog heel andere voordelen, zo ont dekte de econoom Anneke Wilms van het Instituut voor Consumen tenonderzoek (Swoka). Zij onder zocht voor het ministerie van Eco nomische Zaken wanneer en hoe de gewone burger daar gebruik van maakt. Wilms richtte haar onder zoek op onderhoud van huis en auto, kinderopvang en kappers. "Dit zijn de diensten waarbij mensen die er gebruik van maken, weten dat het gaat om zwart werk", verklaart de econoom. De handige kennis die het slaapkamertje voor de kinderen komt behangen, heeft geen winkel, geen etalage en staat evenmin in de Gouden Gids. "Je moet moeite doen zo iemand te vin den". Hier is overduidelijk dat het om zwart werk gaat. Maar de scheidslij nen zijn vaag en de marges breed. Spontaan vertelt de onderzoekster over die keer dat de chèque waar mee zij in een restaurant betaalde, door de restaurateur nog eens werd Anneke Wilms: ...mensen denken sneller dat ze te maken hebben met zwart werken dan in werkelijkheid het geval is. lijn stellen met wat schilderwerk". ?e™anw/[k?r zeker ook aantrek- Toch wordt de nieuwe keuken keüjk omdat die s avonds werkt en 0Ver het algemeen wit geplaatst. De uitgegeven. Het bedrag werd van in het weekeinde. Wie de auto geen leverancier geeft garantie en als na haar rekening afgeschreven ten dag wil missen, komt daar automa- verloop van tijd blijkt dat er iets aan gunste van een groothandel, waar tisch terecht. En tweeverdieners die schort, kan de consument reclame- de baas van het eethuis kennelijk overdag nooit thuis zijn, vinden het ren "Zo'n klus kun je niet op één prettig dat de schilder na kantoor tijd even de gang komt witten". Behalve deze service spelen eigen vaardigheid en de kwaliteit van het geleverde werk een rol. Volgens Wilms ligt veel zwart werk in het verlengde van de klusjes die men sen zelf doen. "Een kamertje schil deren kan iedereen wel, maar voor behangen wordt een schilder inge schakeld die 's avonds wat extra's zijn inkopen deed. "Dat is zeker bui ten de boeken om gegaan", meent ze. "In zo'n geval weet de consu ment niet eens dat hij zijn geld zwart uitgeeft. Nee, kwaad kan dat niet. Alleen de ontvanger van zwart geld is strafbaar". Fles jenever Geaccepteerd Volgens Wilms blijkt uit haar on derzoek - een vragenlijst die door 849 anonieme huishoudens werd beantwoord - dat het inhuren van zwartwerkers op deze schaal maat schappelijk is geaccepteerd. "Ik heh het niet over koppelbazen", be- Wie nog mee wil tellen op de aarde dient tegenwoordig de taal van Shakespeare te beheersen. ouders komen die enorme bedra- blijven 8cn hebben neergeteld voor de kostschool van hun kinderen in de landers die naar hun Albion komen hoop dat die op die wijze meer kans om de taal te leren. "Wij hebben nu zouden hebben tot Oxford toegela- 209 taalscholen voor buitenlanders ten te worden Engeland", zegt Richard Livings- Dinlnma ne. directeur van Arels-Felco, een Sinds de zoon van de Japanse kei zer Akihito enkele jaren geleden in tone, overkoepelende organisatie van particulieren .scholen. Vorig jaar ging van een televisiecursus voorde leraren nog hun koffers moesten Duitse markt, een Catalaanse uitge- pakken. In het populaire Engelse Today schreef columnist Gerald Evans dat "Amerika door zal gaan De explosief groeiende belang- om onze taal te kapen totdat de rest stelling voor het Engels is goed van de wereld Amerikaans spreekt - nieuws voor Groot-Brittannie. Het op dat grappige stelletje na dat op slechte nieuws is dat steeds meer een Noordzee-eiland een dialect Niemand weet precies waar de wil verdienen". Ook by de kapper grenzen lopen tussen zwart en wit gaat het om kwaliteit. "Het kennisje nadrukt ze. Die ontduiken op grote 1 --schaal en systematisch belastingen en sociale premies. Hier gaat het om de marges, een bouwvakker die er een avond in de week wat bijklust en een hobbyist die wat auto's uit zijn straat onderhoudt. Hoewel de kappers in het verle den te hoop liepen tegen de beunha zerij in hun sector, gelooft de onder zoekster niet dat zwartwerkers maatschappelijk zoveel kwaad doen. Tot een morele veroordeling laat zij zich niet verleiden. Zeker niet omdat zij zelf ook nog wel eens een zwarte klusjesman over de vloer heeft. "Maar voor een lekkage heb ik liever een echte loodgieter". Het zwarte circuit stelt al met al niet zoveel voor, meent Wilms. "In het onderhoud van woningen bij voorbeeld gaat jaarlijks naar schat ting 1,6 miljard gulden om. Dat is een fractie van ons bruto nationaal produkt, de ruim 300 miljard die we per jaar met zijn allen verdienen. Peanuts". wereldburgers het Amerikaanse spreekt dat Engels heet. En in een hebben 300.000 buitenlanders een Oxford opdook, is een diploma van Engels verkiezen boven de taal van hoofdredactioneel commentaar het vermaarde onderwijsinstituut Shakespeare. In de slag om de taal- vroeg de serieuze Independent zich opleiding gevolgd aan onze institu- ten tien jaar geleden waren dat er bÜ veel Japanse studenten zeer in markt dreigen de Britten het af te at iets' mooi- dan 100.000. Hol aantal trek gekomen. Om aan de overstel- -jj| ldingen stijgt nu al twintig pende vraag uit Japan te kunnen voldoen, zal Oxford University voor het eerst in haar 800-jarig bestaan volgend jaar een dependence ope nen in de Japanse havenstad Kobe. Japanners zullen dan niet meer de halve aardbol hoeven af te reizen jaar lang elk jaar met 10 procent". Leergierig Arels Felco is maar een van de orga- rn ii ie die zich op de lucratieve be drijfstak heeft gestort. Andere par 'Welke zichzelf respecterende leggen tegen de Amerikanen die inwoner van Litouen, Tsjechoslo- met een veel gotere gretigheid de wakije of Polen wil dat Engels spre- nieuwe kansen hebben gegrepen, ken van een van Gorbatsjovs tol- In Oost-Europa stonden al vrijwilli- ken, met van die neusklanken die gers van het Amerikaanse Peace hij van de andere supermacht heeft Corps voor de klas, toen de Britse opgepikt"? werk. Veel mensen realiseren zich dat vroeger kapster is geweest en nu niet dat de fles jenever voor de man zeif een gezin heeft, knipt de kinde die hun belastingbiljet invult, een ren. Maar zelf gaat moeder naar de presentje is en geen zwarte betaling, kapsalon". Het kwarfje voor de orgelman lijkt zo zwart als wat, maar hij wordt net als bij voorbeeld prostituées 'pro forma' aangeslagen. De fiscus gaat uit van een bepaald inkomen en heft daarover belasting. Mensen denken sneller dat ze te maken hebben met zwarte beste dingen dan in werkelijkheid het ge val is. De onderzoekster formuleert het zelf voorzichtig: "dan naar ver moeden feitelijk waar is". Want op dit gebied zijn zelfs deskundigen het niet eens. "De ene belastingin specteur oordeelt over een bepaald grensgeval zus en de ander zo". Niet iedereen maakt gebruik van alle diensten die zwart beschikbaar zijn. Mensen met lagere inkomens nemen eerder hun toevlucht tot de kappersbediende die 's avonds wat bijklust, dan mensen die het wat breder hebben. De hogere inko mens brengen hun kinderen weer vaker naar die vriendelijke buur vrouw dan naar de creche. "De bij drage aan het kinderdagverblijf is inkomensafhankelijk", verklaart Wilms. "En zeker voor tweeverdie- Veel mensen gaan naar een kap- ners die hun kinderen daar nogal per uit het 'zwarte circuit'. Uitein- wat uren onderbrengen, kan dat delijk echter kiezen ze, als het om aardig oplopen". kwaliteit gaat, echter toch voor de Geld speelt altijd een rol. Maar echte kapper. voor het onderhoud van de auto is (archieffoto) Wilms is er niet voor zwart werk hard aan te pakken "want dat tast de positie van de gebruikers aan". Daarbij denkt zij op de eerste plaats aan mensen met een laag inkomen. Tegelijkertijd is echter duidelijk dat zwart werk voldoet aan een maat schappelijke behoefte. Een kapper en een garage die na zessen 's avonds open zijn, hebben zeker kans van slagen. ticuliere scholen trekken jaarlijk om bet begeerde diploma te beha- ook nog eens 200.000 studenten uit ^en- den vreemde, en daarnaast opent De zakenlui in Engels wacht een «•en groeiend aantal openbare scho- gouden toekomst als de voorspel len zijn poorten voor de leergierige lingen uitkomen. Nu reeds spende- buitrnlanders. Ealing College ver- rpn leergierige buitenlanders jaar- zorgde in het verleden taallessen lyks ruim anderhalf miyard gulden Van 23 tot 25 oktober brengt de Zuidafrikaanse president Frederik voor ondenvijsinspecteurs uit Zaire 'n Engeland, maar volgens de Eco- Algerijnse fabrikanten van kunstledematen, maar de afgelopen zomer zat zelfs de halve Poolse rege ring er in de schoolbanken. Met de omwenteling in Oost-Eu- nomist Intelligence Unit zal de tota le omzet over twee jaar bijna vijf miljard gulden belopen. Volgens ruwe schattingen is En gels de moedertaal voor ruim 300 miljoen mensen. Voor eenzelfde ropa is een enorme markt voor het aantal mensen is het niet de moe- Engels braak komen te liggen. Een kleine groep Oosteuropeanen ver kiest het Duits als eerste vreemde taal, muur voor de meesten blijft dat de taal van de veroveraar. Engels daarentegen wordt gezien als de taal van de vrijheid. "De belangstelling in Oost-Euro pa is enorm", zegt Richard Livings tone "Maar het aantal Oosteuropea nen dat we in Engeland hebben mo gen ontvangen, is nog bescheiden. De Oosteuropeanen willen wel, maar hebben het geld nog niet om naar Engeland te komen". Maar ook zonder de Oostcuropea- nen is er in Londen al sprake vun een 'booming business'. Het aantal li.«lianen dat naar Engeland alrei de met educatieve bedoelingen, steeg in drie jaar tijds met 85 pro cent; het aantal Spanjaarden met 40 procent. De meesten komen voor cursus sen van enkele weken, maar steeds meer bulttnlandt studenten kie zen en-oor hun hele studietijd in Engeland te slijten Op de universi teit van Oxford vingen vorig jaar 143 Duitsers hun studie aan. drie maal zoveel als in 1980. "Langzaam muur zeker begint onze universiteit een Europees karakter te krijgen", zegt hoogleraar dr Graham Ri chards. "De enige klacht daarovc Engels met een collega in het zuide lijke Madras. Voor 600 mihoen men- W. De Klerk een officieel staatsbezoek aan Nederland. Opnieuw een bewijs, dat het land van de verdwijnende apartheid er in slaagt is zich te ontworstelen aan zijn paria-status. Dat is in de eerste plaats de verdienste van De Klerk, de revolutionair tegen wil en dank. Correspondent Peter van Nuijsenburg schetst zijn portret. stadje Vrijheid, in de provincie Na- tal, hadden verstoord en hem van "landverraad en heulen met het ANC" hadden beschuldigd. Een walmende rookbom had hem zelfs de zaal uitgedreven. Deze gebeurtenissen illustreren in kort bestek de gedaanteverwisse ling die De Klerk (54) in de ogen van vrijwel alle Zuidafrikanen, blank en zwart, sinds zijn aantreden als presi- dertaal, maar wel de enige taal waar- zij met landgenoten kunnen con erseren. Een ambtenaar uit New tember bracht de Zuidafrikaanse Van onze correspondent Peter van Nuljscnbarg JOHANNESBURG - Op vier sep- Delhi in Noord-India praat in het president F. W. de Klerk een bezoek Soweto, de zwarte miljoenstad ten zuidwesten van Johannesburg. sen heeft het Engels aldus de status Soweto was wekenlang het toneel van officièle taal. maar voor nog veel meer anderen is het een lingua franca. Een Zweed spreekt met een Japanner in het Engels en een Bra ziliaan gebruikt dezelfde taal om mei een Chioeea te communiceren. In totaal, zo wordt verondersteld, een ziekenhuis, een kleuterschool beheerst een miljard mensen de En gelsc taal, ruwweg een vijfde van tie geweest van gevechten tussen aan hangers van het ANC en de Zulu- beweging Inkatha. Het geweld was -. voor eon ogenblik geluwd en De denl hee" ondergaan. Als kam Klerk en zgn vrouw Manke maak- P'°™ v"n de bl!mke privileges heeft ten een rondgang langs onder meer h'J afgedaan, maar als grens verleg- - - gend politicus spreekt hy steeds meer andere bevolkingsgroepen aan. Dat blijkt ook uit een recente en logement voor trekarbeiders. Het bezoek was niet met de ge- wereldbevolking Zestig procent bruikeljjke fanfare aangekondigd ^Xkaïfn zfen ["hem dfbellé werelds wetenschappers en ook het verloop er van getuigde. goede smaak. De president nam de tijd leest Engels. 70 procent van alle gezien de sta.it van beleg, brieven is in het Engels gesteld in in Soweto verkeerde, van bijna internationale organise- ties is het de voertaal. Voor de hoeders van het Engels biedt dat gunstige commerciële perspectieven. In China volgden honderd miljoen mensen de televi sie-cursus 'Follow me' van de BBC, en de omroep verkocht er vyf mil joen exemplaren van het bijbeho rende leerboek. In Duitsland werd oen miljoen cursusboeken ver kocht. Sponsoren De BBC laat zich niet leiden door -aarin leider voor het ,and- No8 niet de helft van wat ANC-leider Nelson Mandela scoorde (46%) maar voor naar mensen Ie luisteren, onthield een leider van de partü. die de apart zich van goedkope retoriek en loze beid °P haar geweten heeft, opzien gebaren en leek oprecht begaan met Darena het lot van de bewoners van dit Wie dit in februari 1989, toen De grootste getto ter wereld, die weken Klerk nipt werd gekozen tot leider van de Nationale Partij, had voor speld, had de unanieme hoon van het gilde van de 'welingelichte waarnemers' mogen incasseren. Niemand wist precies hoe hij De lang door de hel waren gegaan. Straatschoffies De reactie van zijn zwarte medebur gers moet ook hem hebben verrast zal straks misschien van de Britse winstoogmerk, maar het leidt gein twijfel dat de wereldwijde handel in video-casettes, geluids banden en cursusboeken de om roep geen windeieren legt. Het aan zien van de BBC-cursussen is zo groot dat buitenlandse onderne mingen de omroep gaarne sponso ren. Siemens doneerde bijna een miljoen gulden voor de vervaardi- ADVERTENTIE |17| VISSER 1 w 1 Belettering hogewoerd 131 tel. «3747 leiden RtKUUmBOHOSM l£TTt*SsMJTOI*KUUm Ik ben zo trots als een pauw", zei Klerk moest taxeren. De pogingen een verpleegster stralend. "Hij is tot typering kwamen steevast uit op ook mijn president" En een in de volgende, niemand bevredigen- ANC-kleuren, groen, geel en zwart, de suggesties: was hij een conserva- uitgedoste groep straatschoffies be- tief, een pragmaticus, dan wel een toonde de president waarschijnlijk conservatieve pragmaticus? Over de grootste eer: voor hen was hij Ka- een ding was het gilde het wel eens. meraad De Klerk, de titel waarmee De Klerk was in geen geval een libe- ANC-ers elkaar aanspreken. Een maand eerder was hij ook Ka- Deze pogingen om De Klerk ideolo- meraad De Klerk genoemd. Door gisch in te schalen, doen nu. ruim aanhangers van de neo-nazistische anderhalf jaar later, lachwekkend Afrikaner Weerstandbeweging aan. Hy hoeft in het jaar dat hy pre (AWB), die zyn spreekbeurt in het sident ia, een ontwikkeling in gang De Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk afgelopen donderdag, toen hij de opheffing van de noodtoestand aan in de provincie Natal aankon digde. De Klerk spreekt steeds meer Zuidafrikanen aan. Maandag komt hij naar Nederland. (f0to gezet, waaraan alleen de kwalifika- Het wetgevend programma heeft, tic revolutionair recht doet. zoals verwacht, met deze maat- Onder zijn regering is het politie- schappelijke stroomversnelling ke proces genormaliseerd. Organi- geen gelijke tred weten te houden, saties als het ANC en de Zuidafn- Maar een beruchte pijler van de kaanse Communistische Party en apartheid, de wet op gescheiden alle andere anti-apartheidsbewe- voorzieningen, is geschrapt en het gingen zijn gelegaliseerd. Nelson doodvonnis voor twee andere grote Mandela, Walter Sisulu en andere apartheidswetten, de groepsgebie- politieke gevangenen zyn vrygela- denwet. die voorschrijft wie waar ten en zijn eigen partij is na 76 jaar moet wonen, en de landwet, die opengesteld voor 'niet-blanken', zwarten uitsluit van grondbezit, is Dankzy deze initiatieven is Zuid- getekend zy verdwijnen volgend Afrika op weg een open samenle- jaar uit het wetboek, ving te worden, waar niet langer de angst voor de Grote Boer, beli- Op het terrein van de buitenland- chaamd door De Klerks voorgan- se betrekkingen is dankzy De Klerk ger, de oude nijdas P W. Botha, het het isolement waarin Zuid-Afrika openbare leven verlamt jarenlang heeft verkeerd aan het af brokkelen. Een Zuidafrikaan durft tegenwoordig zijn paspoort weer te tonen. Maar verreweg het belangrijkste is uiteraard het feit dat de onder handelingen met het ANC over een nieuw democratische bestel zijn be gonnen en ondanks enig haperen nog niet zijn ontspoord. Deze balans kan niet alleen met juichkreten worden begroet. On danks de verzekering van De Klerk dat de nieuwe grondwet 'democra tisch in de algemeen aanvaarde westerse zin' zal zijn, met 'een mens, een stem', wordt met name in anti- apartheidskringen gevreesd dat de regering in de nieuwe grondwet een blank vetorecht zal willen inbou wen. De veiligheidspolitie is nog steeds niet gezuiverd van elemen ten. die de totstandkoming van het 'nieuwe Zuid-Afrika' hopen te sabo teren. Maar het oordeel over De Klerks staat van dienst kan niet an ders dan positief uitvallen. Inzicht De vraag is nu wat deze 'conserva tieve pragmaticus of pragmatische conservatief tot dit revolutionaire programma heeft bewogen. Van een plotseling baanbrekend inzicht, dat apartheid moreel verwerpelijk is en daarom moet verdwynen, is volgens de broer van de president, professor Wimpie de Klerk, een van de oprichters van de liberale Demo cratische Partij, geen sprake. "F. W. is geen man voor een Damascus- achtige bekering" Hy houdt het op een geleidelijk gegroeid besef, dat ook tot de top van de Nationale Partij is doordget drongen, dat Zuid-Afrika in alle op zichten in het slop zat en alleen door het nemen van risico's voor een ca tastrofe kon worden behoed. Alle initiatieven en besluiten zijn het lo gische gevolg van deze constate ring. De Klerk begreep dat Zuid- Afrika nog een, laatste, kans had en heeft deze met beide handen gegre pen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2