Verticaal luieren ZAJMOZ 'Jij rijk, ik vrijgezellin' ENKWIJZER SCHOP Onze taal Edinburgh, een slapende wereldstad ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 PAGINA 29 Supporters. De Haagse voetbalsupporters staan bekend smmm als dé verbouwers van stadions men aanhangers van de tegenpar tij. Daarom wordt elk duel van O Den Haag beschouwd als risico wedstrijd. Zo ook in Volendam waar afgelopen zondag het X woord bier op de prijslijsten op het laatste moment werd wegge stoken. Daar bleef het echter bij. De Hagenaars mochten slechts enkele vakken bezet ten, maar dachten dat zij de beschik king hadden over een hele tribune. Die ruimte namen zij ook, omdat geen en kele agent, laat staan ME'er, er was om hen tegen te houden. Dat gebeurde pas toen andere supporters zich hadden ge meld. Door de confrontatie die daarop volgde, begon de al eerder verboden en uitgestelde wedstrijd met twintig mi nuten vertraging. De tactisch bedoelde opmerkingen in het programmablad van Volendam misten daardoor volle dig hun uitwerking: "We zijn blij met de komst van de Haagse supporters. Zij zorgen voor gezelligheid en een Britse sfeer". Brits werd het in elk geval. Na afloop van het duel ergerde voorzitter Schil der zich aan het geweld van de suppor ters. Niet alleen van de fans van Den Haag, maar van alle risico-clubs die "te gen een gereduceerd tarief öp een com- bikaart reizen en zo in de watten wor den gelegd". Schilder wil de supporters en hun risico spreiden als zijn stadion volgend jaar is verbouwd. Door echte bouwvakkers wel te verstaan en niet door als supporters verldede opstande lingen. Die kunnen daarna weer in actie komen, tenzij de politie tegelijk met hen aan de warming-up begint. JAN PREENEN Normvervaging. Even was ik bang dat de discussie over 'normverva ging' zou blijven steken in woorden. Maar ik heb me vergist. Justitie bij voorbeeld laat niet meer over zich lo pen. Niet alleen worden de boetes voor zwartrijden verhoogd tot het bedrag van 195 gulden, ze laten ook geregeld zware misdadigers vrij om te laten zien dat het ze menens is. De politie kan er ook wat van. Uit alle hoeken en gaten van Leiden kwamen deze week agenten die bezig waren met verkeerscontroles om in te rammen op tuig dat McDonalds in het centrum wil de blokkeren. Onder toezicht van de politie mochten ook willekeurige om standers er op los meppen. Wanneer Lubbers had gezien hoe hartverwar mend de normvervaging zo gezamen lijk werd aangepakt door politie, om standers en mensen van een particulie re bewakingsdienst, had hij nooit ge zegd dat Nederland 'ziek' was. Ook de vreemdelingendienst is op z'n qui vive. Maandagavond heb ik dat zelf nog kunnen constateren toen ik met wat anderen op Schiphol aankwam uit levensgevaarlijk Spanje. We moesten eerst tussen opgetuigde marechausT sees doorlopen en werden toen nog eens beloerd door verdekt opgestelde agenten in burger die asielzoekers met een 'flinterdun' verhaal wilden af schrikken. Eenmaal buiten trof ik nog een reeks deels protesterende, deels doodsbange taxichauffeurs, waarna ik toch geheel veilig in de auto kon stappen van de- geen die me had opgewacht. Hij trok op tot de prettige snelheid van 197 kilome ter per uur. Daar zouden ze nou ook iets aan moeten doen, dacht ik nog. JEROEN DIRKS Military. Ook zo geschokt door de dood van dat paard bij die military van Boekelo, afgelopen zondag? Nee, toch zeker! In sommige kranten stonden een dag later niets te raden overlatende fo to's van levenloze Sultan, die z'n nek had gebroken. Prachtige propaganda voor de sport. Realistisch tot en met. Sterven in het harnas, wat wil je nog meer? De Romeinen zouden ervan ge smuld hebben. Geen mooiere sport dan paardesport, met als summum natuurlijk de mili tary. Wat is er mooier dan een knol met een zoutzak van zestig kilo op z'n rug met doodsangst in de ogen een hinder nis van twee meter hbog te zien nade- - ren? En ja, als diezelfde knol zich dan te pletter valt geeft dat nog meer sport, spanning en sensatie dan een autocou reur die met een gang van 200 kilome ter per uur de baan uit sodemietert. Dat die wegpiraat daar zelf voor kan kiezen en een knol niet. een kniesoor die daar op let. Een ding is zeker: als' de zwaai lichten van de (dieren)ambulances in zicht komen, is het moment daar dat we zeker weten dat er waar voor ons geld wordt geboden. Boekelo bracht afgelopen zondag nog meer dan we in onze stoutste dromen hadden gehoopt. Nee, er sloeg geen knol op hol, het was nog véél mooier. Een belegen hit van 12 jaar brak z'n nek, genóóóóten hebben we. Hoe be doelt u. dierenmishandeling? Wat een geouwehoer, dat beest leefde met z'n 12 jaar al in blessuretijd. Anders had die hoestbui op vier benen wij liefheb bers hebben het niet over poten, wij hebben het over benen naar het slachthuis gemoeten. Kan er een roem- lozer einde voor een paard worden be dacht? Trouwens, het was een ongeluk je, een incident. Zo stond het toch in het perscommuniqué. Nou dan! Neem me niet kwalijk, als Lubbers in de Tweede Kamer van zijn stoel dondert gaan we toch ook niet met z'n allen ver haal halen bij dat hamerstuk van Deet- man. Sultan is dood, leve de parcours- bouwer en leve ook de zo in en in be schaafde organisatoren van Boekelo. Waar kom je zulke dierenvrienden nog tegen? Nogmaals, geen mooier leven dan een leven met een military. Hoe wel... Nóg mooier zou het natuurlijk zijn, als zo'n knol op de rug van een zoutzak van zestig kilo ging zitten. En laat de blauwe zwaailichten dan maar komen... GERARD VAN PUTTEN Cultuur. Sommige mensen zijn dol op pizza's, anderen vinden er niets aan. Zo is het met seks ook'. Het staat in de folder Verliefd van een protestantse stichting die meisjes en jongens van 11, 12 en 13 jaar op een 'leuke manier' voor wil lichten. Er staat ook in dat er een he leboel manieren zijn om te vrijen: 'in bed of staande in het fietsenhok'. Een andere folder, met de heldere titel Zaadlozing, legt uit dat een meisje 'op verschillende manieren zwanger kan raken'. Vult u het verder£elf maar in. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft die folders vast niet gelezen. Hij heeft als vroom katholiek nog leren leven met het vreselijke vooruitzicht dat je van masturberen doof wordt ('Spelen met je piemel hoort er gewoon bij', pro beert Zaadlozing af te rekenen met dit sprookje). De minister verbiedt 'anaal, oraal of vaginaal' contact tussen een 16- en een 15-jarige (ook al hebben ze alle bei die folders al lang en breed gelezen, omdat "het seksueel binnendringen" bij kinderen jonger dan 16 langdurig grote psychische schade veroorzaakt. Alsof ze zich nog iets laten verbieden. Ik durf te wedden dat de folders van die protestantse stichting tot stand zijn ge komen met subsidie van een andere mi nister, d'Ancona van cultuur. Wie zit er nu fout? d'Ancona natuurlijk. Zonde besef is tenslotte de culturele voedings bodem bij uitstek in Nederland. Had den Jan Wolkers en Maarten 't Hart ooit naar de pen gegrepen, als ze hun han den onder de dekens hadden mogen houden? WIM FORTUYN In tegenstelling tot wat Goethe al tijd beweerde, moeten we de we reld rond reizen om te ontdekken of de hemel overal even blauw is. De kleurverschillen zijn namelijk aanzienlijk. Gelukkig maar. Als de nazomer zo irritant lang aanhoudt in Nederland, kunnen we gewoon de wijk nemen naar Schotland, waar de verkoelende en ver trouwde wind en regen al lang zijn ingetreden (of eigenlijk niet zijn weggeweest). Edinburgh, oftewel Aids Capital. Stad ook van de ver baal invaliden. "Sorry?". door Rob van der Zanden De hoofdstad van Schotland heeft niets van een wereldstad. Edinburgh heeft eerder de uitstraling van een groot dorp met veel monumenten. Met als cultureel hoogtepunt de jaarlijkse Schotse gerui- te-lakenfeesten op Edinburgh Castle, het stralende middelpunt van de stad van waaruit de indrukwekkende skyline met de ogen kan worden afgetast. Waarom is Glasgow eigenlijk culturele hoofdstad van Europa? Edinburgh heeft een andere Europese titel gekregen, begrijp ik. Een bewijs dat niet alle trends aan de stad voorbij zijn gegaan. Edinburgh wordt genoemd als Aids Capital Nergens in Europa schij nen zoveel aidspatiënten te zijn als hier. Aidsinburgh? Het mag niet aan het aan tal slecht onderhouden plees worden af gelezen (anders was ik snel overtuigd), dus ik weet het niet. Een verklaring voor het hoge cijfer is me nooit gegeven. Maar door jong en oud wordt het me wel inge fluisterd. Misschien als een waarschuwing. Overbodig, want ik beperk me alleen tot het verticale luieren, het kuieren dus. Misschien zit deze stad wel vol van de ty pes die een paar keer per week met het goede been uit het verkeerde bed stap pen, maar ik kom hier om één hart te ver overen. En daar krijg je geen aids van. Slenteren Edinburgh is net niet te groot om het met de benen wagen te coveren. Slenterend mis je weinig van al het moois en met de buschauffeur (een metro kent men er ui teraard niet) ben je vier minuten in ge sprek, voordat je goed en wel verstaat hoe je een kaartje koopt, hoe veel het kost en waar je terechtkomt. Want de Schotten zijn natuurlijk wel de verbaal invaliden van het Koninkrijk. Op een dag moet je gemiddeld 387 keer op vra gende toon "sorry" zeggen. Want je ver staat er geen moer van. Zelfs het simpele one pound weten ze te verkrachten tot iets wat nog het meest lijkt op "hoppa". Sorry? En ze praten zo graag met je. In de pub zit je amper achter je vaas met donker bruin gerstenat of er nestelt zich al ie mand naast je met een onverstaanbaar gemompel waarop je uiteindelijk maar gewoon met "yes" antwoordt. De onstui mige gezelligheid biedt geen plaats voor een negatieve reactie. "Holland? Do yoü have pigeons?". Een Schotse duiven melker denkt dat ik onder in mijn reistas een duif voor hem heb zitten. De Neder landse sportduif is kennelijk geliefd hier. Als je een 'duif op klompen' hebt, kun je in Schotland niet meer stuk. Volgend jaar misschien. De Schotse hooglanden zien en dan sterven, was me voor de trip meege deeld. Andersom is moeilijk, maar had tot een zelfde resultaat geleid. Met regen en wind zijn de highlands letterlijk niet om aan te zien. In de ruimte die je foto toestel inneemt in de reistas had iets veel nuttigers kunnen zitten (een duif). Dat besef je pas als je een lange treinreis langs de westelijke hooglanden achter Edinburgh Castle, het stralende middelpunt van een slapende we reldstad met een hart van steen. The Heart of Midlothian, ook de plaatse lijke voetbalclub heet zo. Eens begon nen als een café-elftal, genieten de Hearts nu alleen op grond van de clubnaam al wereldfaam. En ze spe len met hun hart, ook dat nog. de rug hebt en vanwege de mist de hoog ste berg van het land (Ben Nevis, of is het Ben Nevel?) niet kunt ontwaren, terwijl je aan zijn voeten staat. Neem tien film rolletjes mee naar dit prachtige land, het is één grote Camera Obscura. "Vorige week had u hier moeten komen, dan had u kippevel gekregen", zegt een Schot. Nu trouwens ook wel hoor. Kinderkopjes Terug naar Edinburgh. Want daar ligt toch het eigenlijke reisdoel. In de nachte lijke uren eenzaam slenteren over de nat te, glimmende kasseien van de uitgestor ven old town. Royal Mile, High Street. Geen hond op straat. Elk moment kan de Schotse uitvoering van Jack the Ripper uit een van de steegjes komen (Edin- brrrr). Het plenst. Maar in plaats van de pas te versnellen, is het goed even stil te staan in de buurt van St. Giles' Cathe dral. Een korte overpeinzing in een van 'kinderkopjes' gemaakt hart. Hier is het. The Heart of Midlothian. Een hart van steen, maar toch. Op de plaats van het gedenkteken in de bestra ting stond bijna tweehonderd jaar gele den de Tolbooth, een gevangenis. Deze nor had de bijnaam 'Heart of Midlo thian'. (Lothian is de streek waarin Edin burgh ligt). Na vernieling van het gevang in 1817 werd op dezelfde plaats in het wegdek een hart gevormd van stenen en Sir Walter Scott schreef een roman over Tolbooth. Aan het einde van dezelfde eeuw open de een taverne in Edinburgh haar deuren met dezelfde naam. De stamgasten van deze uitspanning besloten enkele jaren later tot de oprichting van een 'café-elf tal' dat inmiddels over de hele wereld be kendheid geniet als de voetbalclub met de meest tot de verbeelding sprekende naam The Heart of Midlothian Football Club FC. Kortweg Hearts. Een club die de harten steelt van vele voetbalfans bui ten Schotland, al was het maar vanwege de naam. Aan de andere kant van Edinburgh komt de steen tot leven. In Tynecastle Park, de thuishaven van Hearts. De voet ballers dragen op hun paarse shirts een embleem met een hart. Het is een hart waarin de klinkers overigens ook zicht baar zijn. Het veelgebezigde cliché dat de Britse voetballers nog met hun hart spe len, is slechts hier op zijn plaats. Hearts will be Hearts. Ik heb mijn hart gevonden in Edin burgh. En verloren. DOOR JOOP VAN DER HORST Het afbreken van de woorden aan het ein de van de regel gaat in de krant wel eens mis. Omdat kranteregels kort zijn, is er heel veel gelegenheid voor verkeerde af brekingen Sommige lezers vinden dat erg vervelend en regelmatig krijgt de redactie brieven en telefoontjes als er weer eens ernstige fouten gemaakt zi|n Aan al die foute afbrekingen zou best iets te doen zijn Bijvoorbeeld door mij aan te stellen om zes dagen per week alle af brekingen te controleren Saai maar ze genrijk werk. Een groot nadeel van deze oplossing is evenwel dat ze nogal duur is. U zou beslist meer moeten gaan betalen voor uw krant. Daarom heb ik een veel goedkopere op lossing bedacht gewoon zelf even doen Het kost u hooguit tien minuten per dag. 1 is leerzaam werk. u bespaart zich veel er gernis en de krant kan goedkoop blijven Maar u moet het natuurlijk wel goed doen, want als u fouten maakt zijn we per saldo nog niks opgeschoten De algemene regel is tamelijk eenvou dig. Afbreken gebeurt tussen twee klin kers: draei-ing flu-or. na-iet wanneer er maar een medeklinker tussen staat, dan gaat die naar het volgende woorddeel be ter. lo-pen. li-chaam (ch telt als een me deklinker). wanneer er twee medeklinker^ tussen staan, gaat de eerste naar het voor afgaande deel en de tweede naar het vol gende deel gees-ten, har-lig. bes-te. kon- in-gen (ng telt als twee medeklinkers), wanneer er meer dan twee medeklinkers tussen staan, gaan er zo veel mogelijk naar het volgende deel; dat wil zeggen zo veel als we goed uit kunnen spreken ek ster. em-stig. erw-ten, arts-en Tot zo ver de algemene regel Bij sa mengestelde en afgeleide woorden moet het soms anders Samenstellingen wor den afgebroken tussen de samenstellende delen kwaad-aardig (en niet kwaa-daar- dig. zoals de algemene regel ervan zou maken) Bij afleidingen mag altijd afgebro ken worden na het voorvoegsel en ook voor de achtervoegsels -aarden -achtigon achtervoegsels d»e met een medeklinker beginnen her-ademen, taf-aard, zenuw achtig. konink-lijk. Maar het is dan wel no dig dat u weet wat afleidingen en samen stellingen zijn. Is voortaan een samenge steld woord? Volgens de algemene regel zouden we er voor-faan van maken Maar omdat het een samenstelling is. dient het toch als voort-aan afgebroken te worden Misschien vindt u de kwestie knap inge wikkeld worden Dat zou me mets verba zen, want ook ik moet er bij het schrijven secuur mijn gedachten bij houden. En we zijn er nog lang nietl Dit is nog maar het be gin. We mogen namelijk ook met afbreken voor of na een* tussen twee klinkers exa men mag, maar niet ex-amen of e-xamen. Wel ex-cuus en ex-tase, maar hier staat de dan ook niet tussen twee klinkers in Woorden als vtaatje. strootje, cafeetje en skietje zijn ook speciaal wanneer deze af gebroken worden, schrijven wq het eerste gedeelte weer net zoals bij het losse woord Dat wordt dus vla-tje, stro-t/e. ca- fe-tje en ski-tje. Voor woorden van buitenlandse her komst gelden trouwens vaak andere re gels. Programma breken we af na pro om dat dat een voorvoegsel is. maar prognose wordt meestal tot prog-nose Bioscoop is van huis uit een soort samenstelling en zou daarom afgebroken moeten worden als bio-scoop maar op grond van de uit spraak moet het toch zijn bios-coop Inte ressant is nu goed afgebroken maar het bevat hetzelfde woorddeel als inter-euro- pees. We zouden ook ook nog moeten spreken over a-bnkoos (niet ab-rikoos) en over a-dres (niet ad-ros) maar ik stop er mee. Het valt allemaal wel uit te leggen en te verklaren, maar daarvoor heb ik min stens zeven afleveringen van deze rubnek nodig Gelukkig kunt u het ook overlaten aan de computer van de krant. Die is niet feilloos, maar het verveelt hem nooit Mijn grootste zorg is ondertussen dat er in deze tekst geen onverwachte verras sende afbrekingen zullen opduiken, waar door er niets meer van te begrijpen vak Een getrouwde man op zakenreis in een andere stad ging op een avond in het park voor zijn hotel een wandeling ma ken. Op een bepaald moment hoorde hij een stem zachtjes zeggen: "Neem mij mee. ik ben betoverd, alleen jij kan de betove ring verbreken". De man draaide zich om en zag dat de stem toebehoorde aan een kikvors die op het pad achter hem zat. Hij besloot het dier mee te nemen naar zijn hotelkamer en in zijn bed. Toen hij de volgende morgen wakker werd, zag hij dat er naast hem een welgevormde jonge vrouw lag te slapen. Het maffe was alleen dat zijn vrouw van het verhaal geen woord geloofde. Gek genoeg bevat het verhaal, op een bepaalde manier bekeken, toch een die pere waarheid. Die waarheid is dat veel oudere mannen die zich voor korte oj voor langere tijd aan een jonge vrouw verslingeren, de meest fantastische ver halen kunnen verzinnen, waarvan de strekking vrijwel altijd de volgende is: ik kon het ook niet helpen, ik was er hele maal niet op uit, het heeft ook mij min oj meer overvallen. Zulke mannen kunnen zich sinds kort gesteund voelen door de resultaten van een onderzoek dat een groep wetenschap pers. die zich verkopen onder de titel van sociobiologen, heeft uitgevoerd. Sociobio- Iogen zijn mensen die geloven dat de ma nier waarop wij de samenleving inrich ten en waarop we relaties met anderen aangaan in sterk mate biologisch be paald is. Dat wil zeggen, dat we aan veel van onze eigenaardigheden niet veel kunnen doen. want ze zitten nou eenmaal in de aard van ons beestje. Dat zou ook gelden, althans volgens dat onderzoek, voor de wijze waarop wij onze levens partners uitzoeken. Als een man een con tactadvertentie plaatst met de tekst: 'Ik ben een accountant van begin veertig, op zoek naar een aantrekkelijke meid wier jeugd op mijn gelouterde ziel een vitalise- rende uitwerking zal hebben. Gaarne fo to bijsluiten', dan zou hij niks anders doen dan zijn natuur hem ingeeft. Dat geldt ook voor de vrouw die con tact zoekt met een oproep als: 'Als jij ach ter in de dertig en rijk bent, dan ben je misschien wel de prins die mij mag ont voeren naar zijn weelderige paleis'. Met andere woorden: zowel de voorkeur van de man voor een vrouw met een jong en mooi uiterlijk als de voorkeur van de vrouw voor een man met een vette porte- monnaie zou biologisch bepaald zijn. Hoe, zo vraag je je af, komen die sociobio logen daarbij0 Een deel van het antwoord kunnen we volgens hen vinden in het feit dat niet al leen in Amsterdam of in New York maar overal op deze wereld vrouwen de 'porte- monnaie voorkeur' en mannen de 'li chaamsvoorkeur' blijken te hebben. In 33 landen werd aan mannen en vrouwen, in- totaal meer dan 10.000, gevraagd aan te geven door welke kenmerken ze zich bij de keuze van een fhuwelijks)partner la ten leiden. De ondervraagden konden van elk van 18 eigenschappen aangeven hoe belangrijk ze die vonden in een part ner. Behalve uiterlijk en financiële wel stand kwamen op de lijst ook eigenschap pen voor als geloof, interesses, karakter en opleiding. In 32 van de 33 landen bleken vrouwen aanzienlijk meer belang te hechten aan de financiële vooruitzichten van een toe komstige partner dan mannen. Ook ble ken vrouwen, veel meer dan mannen, eer zucht en ijver (de 'hard werken'-instel ling) belangrijke eigenschappen in een partner te vinden. Maar als het op uiter lijk .aankomt. waren mannen minstens zo kieskeurig. In alle landen bleken man nen bij het kiezen van een partner uiter lijk schoon veel belangrijker te vinden dan vrouwen deden. Die verschillen in voorkeur tussen mannen en vrouwen worden door de so ciobiologen als volgt verklaard. De dier soorten op deze aarde zijn zo geprogram meerd dat alles dat bijdraagt tot voort planting en instandhouding van de door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden soort, positieve gevoelens oproept en daarom wordt nagestreefd. Elk soort, ook de menselijke, kent twee typen van indi viduen: een type met veel kleine ge slachtscellen (mannen) en een type met weinig grote geslachtscellen (vrouwen). Om bij de voortplanting maximaal suc ces te hebban, zal een man daarom zoveel mogelijk vrouwen willen bevruchten als maar mogelijk is; hij let meer op kwanti teit dan op kwaliteit. Een vrouw daaren tegen moet zich richten op kwaliteit en niet op kwantiteit. Met maar een beperkt aantal bevruchtingskansen tot haar be schikking, is haar meest effectieve voort- plantingsstrategie het uitkiezen van een man die zoveel mogelijk de zekerheid biedt dat haar weinige nazaten zich in derdaad voorspoedig kunnen ontwikke len. Maar m de loop der tijden hebben zo wel mannen als vrouwen in vrijwel alle culturen de nodige problemen ontmoet bij, het uitvoeren van hun voortplan- tingsplannen. Mannen hebben vaak te kampen gehad met een beperkte beschik baarheid van vruchtbare vrouwen. Vrouwen hebben raak te maken gehad met beperkte middelen van bestaan (nog altijd geldt in deze wereld dat er meer ar moede is onder volwassen vrouwen dan onder volwassen mannen). Het gevolg ij geweest dat mannen bij het zoeken naar vooral zijn afgegaan op uiterlijk. Want uiterlijke verschijning is een goede indi catie voor de leeftijd van de vrouw - en dat is vaak weer een indicatie voor de kans om gezonde kinderen ter wereld te brengen. Vrouwen spelen het spel wat anders. Zij zijn vooral op de uitkijk naar man nen die hun kinderen de nodige middelen van bestaan kunnen verschaffen. In onze hedendaagse cultuur vertaalt zich dat in financiële welstand, in portemonnaie- dikte dus. Als we mogen aannemen dat deze theo rie inderdaad hout snijdt de resulta ten van het onderzoek suggereren dat in elk geval - dan betekent dat bijvoor beeld dat het aan de haak slaan van vruchtbare groene blaadjes door oude welgestelde bokken niet anders is dan een 'natuurlijke' zaak. Het betekent ook dat we ons niet langer hoeven te verbazen over het feit dat een knappe jonge vrouw, zonder het gevoel te hebben dat ze iets in levert, in de huwelijksboot stapt met een ouwe maar rijke lelijkerd. Niks vader- complexen of geldzucht, maar gewoon de onbewuste werking van natuurlijke se- éctieprocessen. Het feit dat veel mannen altijd maar de neiging hebben hun voort- plantingsportefeuille gespreid te willen beleggen in plaats van alles in een enkel fonds te steken, moeten we aldus eveneens op rekening van de evolutie schrijven Daarmee is alle gelazer en ellende die als gevolg van die mannelijke strategie in veel relaties ontstaat, gereduceerd tot niet meer dan een onvermijdelijk gevolg van een natuurlijk gegeven. Er zijn sociobiologen die menen, dat het grote aantal scheidingen tegenwoor dig het gevolg u van het feit dat vrouwen vanwege eigen baan of uitkering voor hun bestaanszekerheid minder afhanke lijk zijn van mannen dan vroeger. De man kan nu weggaan zonder bang te hoeven zijn dat zijn nageslacht verkom mert, de vrouw kan de man laten gaan omdat ze zelf de noodzakelijke middelen van bestaan voor haar kroost tvel bijcl- kaar kan schrapen. Vandaar dat steeds meer vrouiven er geen been in zouden zien om zonder vaste relatie toch een kind te krijgen en op te voeden. Het feit dat veel vrouwen zo tussen hun vijf-en-dertigste en zestigste - de pe riode waarin hun vruchtbaarheid ver mindert of verdurijnt worden inge ruild, zou dus ook geen zaak meer zijn om dramatisch over te doen. De natuur teil het blijkbaar zo. Maar voor we met z'n allen onze schuinsmarcheerderij gaan vergoelijken door met evolutietheorieën fe gaan zwaaien, is het misschien toch goed even bij het volgende stil te staan Het feit dat bepaalde neigingen hun wortels hebben m onze evolutie of biologie, betekent hele maal nog niet dat ze dus goed of wense lijk zijn De natuur brengt tal van dingen voort die voor ons lichaam schadelijk of giftig zijn. De evolutie heeft ons ook met tal van ge drag sneiging en opgescheept, die voor on ze relaties met elkaar schadelijk of i*er- gftigend kunnen zijn Maar ze heeft ons ook met het x*ermogen, de flexibiliteit, uit gerust om die neigingen in te tomen om als we dat tenminste willen, de schade te beperken. Dat wil niet zeggen dat dat al tijd gemakkelijk is. Maar onmogelijk ia het niet en daarom zijn excuses als 'ik kon het niet helpen' altijd maar de helft van de waarheid. Misschien goed om even aan te denken all u all man de vol gende week weer achter een vrouw aan rijdt met op haar bumper een sticker met de tekst "Als jij rijk bent. ben tic vrijge zellin".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29