Nieuwe tbs-ldiniek komt in buurt van universiteit Nog veel hobbels bij reorganisatie politie te nemen Projectleider Proav ziet afvalverwerldngsinstallatie het liefst bij AVR komen l-"i Deskundigen pleiten voor Europees beleid ter bescherming van duinen @uftj3irutos ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 REGIO PAGINA 13 ROTTERDAM/ALKEMADE - De nieuwe afvalverwerkingsinstalla- tie. die de provincie Zuid-Holland nodig heeft ter overbrugging van de periode tot aan de ingebruikneming van een nieuwe verbrandingsoven in Leidschendam. komt zeer waar schijnlijk op het terrein van de AVR in Rotterdam. Aldus projectleider W.J. Kramer van het Provinciaal Afvalverwer kingsbedrijf, Proav. De Afvalver werking Rijnmond heeft op het ei gen terrein nog wel een tot twee hectare beschikbaar om een afval scheidingsinstallatie te bouwen. De lokatie in Rijpwetering langs de Provinciale weg. die door de di recteur van Proav als mogelijkheid is genoemd, is volgens Kramer niet geschikt en wat hem betreft ook nooit in beeld geweest om een afval verwerkingsinstallatie te herber gen. Dat zijn directeur L. de Jong wèl Rijpwetering als mogelijke lo katie noemde, berust volgens Kra mer op een misverstand als gevolg van de "golf van publiciteit die over ons is heengekomen". Op de lokatie in Rijpwetering zou mogelijk wel een composteringsbe- drijf kunnen komen. De firma Hoogenboom uit Alkemade heeft ter plaatse al een recyclingbedrijfje. Het bedrijf wil inspelen op de plan nen van de provincie om op grote schaal groente- en fruitafval apart in te zamelen. Van dit afval kan vervol gens compost worden gemaakt. B innen twee tot drie weken zal het Proav een zogeheten startnoti tie gereed hebben, die nodig is om een milieu-effect rapportering op te stellen. In zo'n mer worden ver schillende lokaties tegen elkaar af gewogen en moet duidelijk worden welke uit het oogpunt van milieu de beste is. Kramer. "Meestal worden in zo'n mer-rapport drie lokaties be keken, maar ik denk dat wij het bij twee houden, het terrein van jie AVR en het terrein van de vuilver branding in Leiden. In eerste in stantie zou ik zeggen dat de AVR de meeste kans maakt". Met het op stellen van een mer-rapportering is ongeveer een half jaar gemoeid. Ministerie wil in 1994 vestiging in Randstand in gebruik nemen Van onze redacteur Jan Westerlaken DEN HAAG/LEIDEN - In de drie hoek Leiden-Den Haag-Zoetermeer moet de lokatie worden gezocht waar voor 1994 de nieuwe tbs-rijks kliniek moet staan. Een van de over wegingen is. dat de kliniek in de buurt komt van een universiteit waaraan zowel een medische als een juridische faculteit is verbon den. De stad Leiden herbergt bo vendien psychiatrische voorzienin gen waarmee de tbs-kliniek nauwe samenwerking wil aangaan. De juiste plek voor de inrichting is op dit moment nog niet aan te ge ven. Het sleutelwoord is grond. Rijksgebouwendienst is er naar op zoek. In eerste instantie in de drie hoek Leiden-Den Haag-Zoeter meer. Want dit deel van de Rand stad komt op de eerste plaats voor huisvesting van de nieuwe rijkskli niek met tachtig bedden in aanmer king. Drs. L.C.M. Tigges, sectormana ger terbeschikkingstelling van het ministerie van justitie, zegt dat het expliciet noemen van Leiden als kandidaat voor de kliniek enigszins voorbarig is geweest. "Er is nog geen enkele zekerheid. Er moeten in totaal honderd nieuwe tbs-plaat-, i sen bij komen. Twintig ervan kun nen in de bestaande klinieken wor den ondergebracht. Voor de overige tachtig komt een nieuwe inrich ting". Over de keuze van de driehoek Leiden-Den Haag-Zoetermeer ver telt drs. Tigges, dat de andere tbs- klinieken in het noorden en oosten van het land gelegen zijn. Daarom is er naar de Randstad gekeken. "En we hebben er haast mee", voegt Tig ges eraan toe. "We willen we de nieuwe inrichting in 1994 in gebruik nemen. We hebben een wachtlijst. Die mensen zitten in de gevangenis, maar ze horen thuis in een tbs-kli niek. We hebben ook voor het wes ten gekozen, omdat we niet alleen denken er snel te kunnen bouwen, maar er ook geschoold personeel - zo'n 250 man - te kunnen vinden". Bereikbaarheid Van groot belang is dat de nieuwe tbs-kliniek goed te bereiken is en het personeel dat wordt gezocht niet te ver uit de buurt woont, bena drukt drs. Tigges. Ook een universi teit. drs. Tigges merkte het al op, in de omgeving en voorzieningen als een psychiatrisch ziekenhuis Ende geest, de Jelgersma-kliniek in Lei den en Sancta Maria in Noordwij- kerhout zijn belangrijk. Voorzienin gen waarop de tbs-ldiniek een be roep wil doen als tussenoplossing voor patiënten die op de weg terug zijn naar de normale samenleving. "Maar de driehoek", benadrukt hij nog eens extra, "is het eerste gebied waarnaar we gaan kijken wat er mo gelijk is. Aan het St. Bavo-complex in Noordwijkerhout hebben wij nooit gedacht om daar de inrichting te vestigen. De Bavo heeft ook een verzoek gedaan om bij de nieuwe vestiging in Capelle aan den IJssel een tbs-afdeling te mogen openen. De bewindslieden van justitie heb ben echter voor een rijksinstituut gekozen om een zeker evenwicht te krijgen tussen de particuliere en rijksinrichtingen". Drs. Tigges noemt het toch al bij zonder dat tbs-gestraften in een par ticuliere kliniek kunnen worden ondergebracht want er zijn toch ook geen particuiere gevangenissen?. "De verantwoording berust bij de minister van justitie. Het particulie re in het geheel vormt toch een wat onzekere factor voor justitie. Je werkt samen op contractbasis, maar dat contract kan worden opge zegd. Kortom, je kunt niet alles op één kaart zetten. De meeste tbs-pa tiënten zijn in de particuliere sfeer gehuisvest, omdat er maar twee rijksinstituten zijn en vijf particu liere". Ontoerekeningsvatbaar Wat houdt het begrip tbs precies in? Drs. Tigges: "Dan praat je door gaans over delinquenten die een zeer ernstig delict hebben gepleegd. Voor hun daden zijn ze geheel of ge deeltelijk toe- of ontoerekenings vatbaar verklaard. Gebeurt er niets met hen, dan is de kans zeer groot dat ze in herhaling vervallen en weer iets vreselijks doen. Psychia ters van het Gieter Baancentrum, de observatiekliniek van justitie in Utrecht, stellen vast in welke mate zo iemand psychisch gestoord is". In Nederland zijn op dit moment 550 tbs-delinquenten. De verwach ting is dat dit aantal in 1994 tot 600 is opgelopen. De laatste jaren zijn er zo'n honderd tbs-patiënten per jaar bij gekomen. Uitbreiding met een nieuwe kliniek is nodig, omdat tbs- patienten tegenwoordig langer moeten worden behandeld. Met na me de ernstige gevallen. Vroeger was het normaal dat vermogensde linquenten in een tbs-kliniek wer den opgenomen. Tegenwoordig komt dat niet meer voor. Alleen die mensen, die een gevaar voor de sa menleving zijn, worden tot tbs ver oordeeld. Het verblijf in zo'n kliniek kan va riëren. In principe legt de rechter twee jaar op. Daarna kan de tbs wor- Oost-Europese landen naar congres "politiek en psychiatrische patiënten" DEN HAAG Voor bet eerst in de geschiedenis praten Oost- europese landen met westerse landen op een symposium over het onderwerp 'Politiek en psy chiatrische patiënten'. Het mi nisterie van justitie is gastheer van de landen die aan het con gres. dat van 19 tot en met 21 no vember voor het grootste deel in Den Haag wordt afgewerkt, deelnemen. Zo wordt er een kijkje geno men in het Pieter Baancentrum, de observatiekliniek van het ministerie justitie en in de tbs- inrichtingen Van de Hoevenkli- nick en een psychiatrische kli niek in Bloemendaal. In elk ge val zijn de Sovjetunie, Bulga rije en bet vroegere Oost-Duits- land op het symposium verte genwoordigd. Canada en Enge land sturen eveneens afgevaar digden. De wet en de praktijk worden in internationaal ver band besproken. den verlengd of ervan worden afge zien als het gevaar voor de samenle ving is afgenomen. Drs. Tigges: "Tbs kan heel lang duren. Nu is het gemiddeld vijfjaar. Maar bij ernstig agressieve seksueel delinquenten zo'n acht tot negen jaar tbs. Dan zijn er nog patiënten die soms wel vijf tienjaar in tbs verblijven. Dan praat je over mensen voor wie weinig tot geen uitzicht is dat de behandeling succes heeft. Je moet de samenle ving tegen hen in bescherming ne men. De behandeling gelukkig werkt bij veel tbs-patiënten heil- Proefverlof Zo nu en dan komen tbs-gestraften negatief in de publiciteit. Als zij bij voorbeeld met proefverlof zijn. Een proefverlof, dat pas tot stand komt nadat veel deskundigen eraan te pas zijn gekomen. Het ministerie van justitie heeft daarin het laatste woord. Tigges: "Het is de taak van de tbs-klinieken te proberen de mensen weer terug te brengen in de maatschappij. Stapje voor stapje wordt daarnaar toe gewerkt. Soms", zegt hij, "gaat het fout. He laas, maar je kunt zoiets niet voor de volle honderd procent vermijden. Toch hoor ik van omwonenden bij bestaande klinieken nauwelijks tot geen klachten. Dat komt doordat de mensen die er hun boterham ver dienen vaak in de buurt wonen. Zij praten erover en laten zien hoe vei lig het allemaal wel is. Uitbreken of ontsnappen is praktisch uitgeslo ten. Zeker met die nieuwe gebou wen. Er ligt, bij voorbeeld, water omheen, er is een elektronisch be veiliging en hele dikke deuren. Nee, uitbreken is echt zo goed als uitge sloten". Nederland organiseert conferentie over duinen DEN HAAG/REGIO De na tuurwaarden van de Europese duinen staan zwaar onder druk. Toerisme, waterwinning en landbouw eisen steeds weer hun tol. Bovendien worden dc duinen bedreigd door de stij ging van de zeespiegel. Eén Eu ropees beleid om de duinen be ter te beschermen is dringend noodzakelijk. Omdat beleid ge baseerd dient te zijmop kennis, moet het onderzoek naar ont staan. functioneren en bedrei gingen van de duinen worden uitgebreid. Vanuit het besef dat duinbe houd belangrijk is, organiseert het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij en de organisatie European Union for Dune Conservation and Coastal Management (EUDC) volgend jaar een internationale confe rentie over de Europese kustzo ne. Bovendien zal Nederland tijdens zijn voorzitterschap van de Raad van de EG. in de tweede helft van 1991, de noodzaak van bescherming van de natuur waarden van de Europese kust actief bepleiten. Een en ander werd bekend ge maakt bij dc overhandiging van het bock 'Dunes of European Coasts' aan directeur natuur-, milieu en faunabeheer van het ministerie, J.B. Pieters. Het bock is geschreven door een drietal Nederlandse onderzoe kers. allen lid van het EUDC. Th.W. Bakker. P.D. Jungerius en J.A. Klijn. Het ministerie be taalt mee, zodat het boek op grote schaal kan worden ver spreid. 'Dunes of European Coasts' beschrijft onder meer de ont staanswijze. de waterhuishou ding en de veranderingen bin nen het duingebied. In Neder land is er dc laatste jaren al veel onderzoek gedaan naar het du inlandschap. Dat geldt niet voor grote delen van dc rest van Eu ropa. De wetenschappers be pleiten In hun bock dan ook uit breiding van het onderzoek. Deze aanbeveling wordt door Pieter* overgenomen. De Europese duinen strekken zich uit van het noordelijkste puntje van Noorwegen tot het diepste zuiden van Spanje. Ont staan en verschijningsvorm er van variëren, maar overal zijn de duinen belangrijk voor plant en dier. Veel trekroutes van vo gels lopen over de duinen. Be langrijke overeenkomst tussen dc afzonderlijke duinpartijen is bovendien dat de duinen overal worden bedreigd. Vanuit die overeenkomsten moet cr een méér dan nationaal beleid wor den geformuleerd. Brochure 'Studenten Tegen Apartheid' Leidse universiteit werkt bij drie projecten samen met Shell Drs. Tigges: "Nieuwe tbs-kliniek in de driehoek Leiden-Den Haag-Zoetermeer moet in 1994 gebruiksklaar zijn'. (foto Him Dijkman) LEIDEN - De rijksuniversiteit Leiden werkt volgens het landelijke platform Studenten Tegen Apart heid bij drie onderzoeksprojecten samen met het internationale olie concern Shell. Dat meldt het Leids universiteitsblad Mare. Het lande lijk platform heeft onlangs een brochure uitgegeven waann de con tacten tussen Shell en de universi teiten worden vermeld. De werkgroep Vast Stof en Mate rialen van de vakgroep Geconden seerde Materie onderzoekt de fysi sche eigenschappen van preparaten die in het Amsterdamse Shell-labo- ratorium worden gemaakt. De vak groep Mathematische Besliskunde en de werkgroep Gasfasereacties en Milieuchemie van de afdeling schei kunde werken ook samen met Shell. Bovendien, zo is in de brochure van het platform te lezen, koopt de universiteit smeer- en stookolie in bij Shell Het Leidse college van bestuur heeft nooit willen melden welke contacten er zijn tussen de universi teit en Shell. De universiteitsraad had daarom in 1988 gevraagd. Op basis van die inventarisatie zou moeten worden besloten of de uni versiteit tot een boycot moest over gaan. Het college gaf geen inlichtin gen en de raad liet het er bij zitten. DEN HAAG Wie het geheime rapport van organisatie-advies bureau Alons en partners leest, benijdt de ministers Dales (Bin nenlandse Zaken) en Hirsch Bal- lin (Justitiei niet. Er van uitgaan de dat beide ministeries het on derlinge gekijf weten bij te leg gen. zijn er ook daarna nog formi dabele hobbels te nemen op weg naar de vorming van 25 regionale politiekorpsen en één landelijk korps. Niet veel meer dan een maand had het organisatie-adviesbureau nodig om de vinger op verschei dene zere plekken te leggen. Ken nelijk lagen de problemen zo dicht aan de oppervlakte dat er weinig tijd nodig was om ze hele maal boven water te krijgen. Maar worden de nu geconsta teerde hobbels genomen zonder al te veel vertraging voor de reor ganisatie van de politie op te leve ren. dan rest ook voor de toe komst nog een uitgestrekt mij nenveld. Vier pagina's besteedt het bureau aan het hoofdstuk 'Ri sico's die zich tijdens het project kunnen voordoen'. In de discussies die vooraf gin gen aan de rapportage, werden 'velerlei zaken gesignaleerd die het uitvoeren van het project kun nen vertragen'. Burgemeesters, officieren van justitie, korpschefs en vertegenwoordigers van Bin nenlandse Zaken, Justitie en poli tiebonden bleken die risico's een voudig op een rij te zetten. De op somming mag er wezen. Cultuurverschillen Van groot belang zijn de 'cultuur verschillen' die bestaan tussen de departementen van Justitie en Binnenlandse Zaken en tussen grote en kleine korpsen van de gemeentepolitie. En ook bij rijks politie en gemeentepolitie wijzen de neuzen zeker niet allemaal m dezelfde richting. De integratie tussen rijks- en gemeentepolitie loopt daardoor direct gevaar, stellen de rappor teurs. Er dreigt een 'langdurig in tern gericht spel om de (eigen) macht'. Ook over personen, rechtsposities en doelstellingen van de reorganisatie bestaat dis cussie, waarbij een bureaucrati sche of 'formalistisch juridische' benadering kan gaan domineren Niet minder belangrijk is dat de cultuurverschillen uiteindelijk kunnen leiden tot een afname van de betrokkenheid van politie ambtenaren. Dan kan ook de besluitvorming aanzienlijke vertraging oplopen, bij voorbeeld doordat de parle mentaire behandeling van de Po litiewet en de financiering van het project stagneren. De noodzake lijke onderhandelingen met de bonden over het sociale kader zouden ook voor roet in het eten kunnen zorgen. De angst voor gedwongen over plaatsingen kan bij het personeel voor onvrede zorgen. Politiemen sen zullen beseffen dat hun carri èremogelijkheden mogelijk ver anderen of verslechteren door de reorganisatie. Bij eventuele 'af vallers' bestaat de vrees dat geen goede afvloeiingsmogelijkheden worden gevonden. Duigen Blijft een duidelijke afbakening van taken en bevoegdheden ach terwege, dan ligt ook daarin een mogelijke oorzaak voor vertra ging van het project. 'Langdurige discussies over de relatie tussen bestuur, beheer en gezag' van de regionale korpsen helpen ook niet. Verschil van inzicht tussen de korpsbeheerder (een burge meester) en een officier van justi tie kan eveneens tot vertraging leiden. En als Binnenlandse Za ken en Justitie ruzie krijgen over de meest effectieve opzet van de organisatie, valt het tijdschema helemaal in duigen. Ook de financiering kan een formidabel obstakel vormen Blijkt de reorganisatie meer geld te kosten dan aanvankelijk ge dacht, dan kan de politiek weige ren om extra geld uit te trekken, wat al weer tot vertraging van het project leidt Wordt het hele project niet dui delijk genoeg afgebakend, waar door (door de Tweede Kamer of de departementen) steeds meer zaken aan de reorganisatie wor den opgehangen, dan moeten de doelstellingen opnieuw worden geformuleerd. In dat geval moet het hele traject, dat nu met de grootst mogelijke moeite en aan zienlijk vertraging is afgelegd, van voren af aan worden opge start Dc vTaag lijkt gerechtvaardigd of Dales en Hirsch Ballin deze klippen in goede onderlinge har monie weten te omzeilen. Maar het feit dat dc departementen el kaar tot de dag van vandaag te vuur en te zwaard bestrijden en de problemen niet onderhuids le ven maar overduideluk op tafel liggen, doet het ergste vermoe- De bewindslieden kunnen in elk geval met langer herhalen dat dc reorganisatie van het Neder lands politiebestel goed vordert op schema ligt en dat alle betrok kenen rustig kunt n gaan slapen. Dergeluke susset le bewoordin gen missen blijki is de geheime rapportage elke g ond. Honderd jaar geleden stond cr in de krant - De ware historie van dev be- nichten, maar - zooals nu blijkt - belasterden Don Juan is ont dekt. Hij heeft inderdaad be staan; Don Juan de Mama tvas zijn naam - en het huu, waar hij uoonde is nog te zien achter de Allerheiligen-kerk in SeviUa, thans in het bezit van de familie Montijo, het geslacht, waaruit keizerin Eugenie is voortgeko men. Het huis onderscheidt zich van de anderen door een balkon en een groot venster, in een half Moorse hen. half Gothischen stiji De u>are gschiedents van het eind voorval echter is geheel an ders dan het looneelverhaal Don Juan kwam 's nachts laat door de stad. toen hij een lijkstoet tegenkwam, met zin gende monniken, met toortsen en lijkzangen. Hij hield een pries ter staande en vroeg wie daar werd begraven ..Don Juan". antwoordde deze hem. Onweer staanbaar aangetrokken volgde hij de processie en ging mee de kerk binnen. Op het laatste oogenbhk tilde Don Juan het deksel van de doodskist op en herkende zichzelf. De volgenden morgen vond men hem half krankzinnig om de kerk zwer ven. Toen werd hij lang ziek. leidde een beter leven, en by zijn sterven (iet hij zijne rijkdommen aan het Hoepicto de Ia Candad na. dat hij te Sevilla oprichtte Vyfcntwintig jaar geleden - Om hartziekten te bestrijden moet het fietsen worden bcror- drrd Dit was een resolutie die tijdens het onlangs gehouden tweede nationale congres ter be strijding van hartziekten in Washington werd aangenomen, zo wordt vermeld in een publi- katie van de Stichting Fiets. Tij dens het congres wendt het ver band tussen fietsen en gezond heid verscheidene» malen on derstreept

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13