TAD LEIDEN 'CAO-partners moeten een beslissing nemen' Terre des Hommes Leiden sponsort Thais bergdorpje LEIDSCH DAGBLAD Half jaar geëist tegen man die agenten dreigde met aids te besmetten actief in vrije tijd s ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 Organisatie wil snel en flitsend' inspelen op noodsituaties LEIDEN Mae Mi-Nok is een klein dorpje in het bergachtige noorden van Thailand. Het vormt met drie andere gehucht jes een gemeenschap die in to taal ongeveer 400 zielen telt. Veel mensen lijden er aan on dervoeding. De werkgroep van Terre des Hom mes in Leiden en omstreken heeft zich opgeworpen als 'sponsor' van de inwoners van Mae Mi-Nok. Het is de bedoeling gedurende drie jaar 14.500 gulden over te maken voor een scholings- en voedingspro gramma. Beide activiteiten zijn er op gericht de voedselproduktie te verhogen, de ondervoeding terug te dringen en voorlichting te geven over een economische aanpak. De lessen worden verzorgd door een instelling in Thailand. Regel matig nemen vertegenwoordigers van Terre des Hommes in Neder land en Duitsland er een kijkje. De Leidse werkgroep zal twee keer per jaar worden ingelicht over de ont wikkelingen. "Dat is heel motive rend voor de vrijwilligers die voor dit project in touw zijn", weet Lo van Leeuwen. Hij is voorzitter van de Leidse afdeling, die actief is in het gebied tussen Zoeterwoude, Leiden en Noordwijk. Inkomstenbron jaar de belangrijkste inkomsten bron voor de afdeling. Voor die tijd brachten de vrijwilligers spulletjes aan de man op bradeneen en zomer- markten. Tussen de boeken, kin derkleding, potjes, glazen, spellen en blikken vertelt Van Leeuwen dat de werkgroep op een gegeven mo ment voor een keuze kwam te staan. "We konden niet alles blijven doen, helaas. En toen hebben we gekozen voor deze winkel". Over de aanloop heeft Terre des Hommes niet te klagen, vindt de voorzitter. "We zitten natuurlijk in een zijstraat van de Haarlemmer straat dus veel mensen die gaan winkelen komen hier langs. De op brengst is dan ook stijgende", aldus Van Leeuwen. Mensen komen met 'boodchap- pentassen vol' allerlei spulletjes brengen. Vooral de 'snuisterijen, de decoratieve voorwerpen' vinden gretig aftrek. "De dingen die er uit springen die gaan heel goed". Bij andere artikelen ligt dat moeilijker. Zo heeft Terre des Hommes on langs besloten te stoppen met de verkoop van kleding voor volwasse nen: "Er zijn ook anderen die dat verkopen en dan wordt de spoeling te dun", weet Van Leeuwen. "En de ruimte is hier natuurlijk beperkt", Vandaar ook dat in het winkeltje geen grote meubelstukken worden aangetroffen. Als het geld voor Mae Mi-Nok bij elkaar is gebracht, kiest de Leidse afdeling weer een ander project uit. "Er zijn er genoeg", wijst Van Leeu wen op een lange lijst die opge stuurd is door het Nederlandse hoofdkantoor in Den Haag. Ken merkend voor alle projecten van Terre des Hommes is volgens hem dat ze kleinschalig zijn en goed te overzien. "Het is niet zo dat als deze winkel het geld niet bij elkaar kan sprokke len, dat dan het project in Thailand moet worden stopgezet. Terre des Hommes krijgt ook geld uit andere bronnen en daarmee worden derge lijke activiteiten al vast betaald. Wat wij in Leiden doen, net als de werk groepen in andere steden, is ervoor zorgen dat Terre des Hommes dat geld weer terugkrijgt", legt Van Leeuwen uit. Noodsituaties Door deze werkwijze is het, ver volgt hij, mogelijk om 'snel en flit send' in te spelen op noodsituaties. De organisatie vindt het belangrijk dat structurele hulp' wordt ver leend. "Alles is erop gericht de men sen te ontwikkelen en te vormen zo dat ze overal zelfstandig voor kun nen gaan zorgen", aldus Van Leeu wen. De winkel aan de Lange Mare is van dinsdag tot en met vrijdag ge opend van 14.00 tot 16.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. Van Leeuwen: "We willen de openings tijden graag uitbreiden. Maar daar voor hebben we op dit moment nog niet genoeg vrijwilligers". Voorzitter Van Leeuwen van de Leidse werkgroep van Terre des Hommes voor de winkel aan c "We willen de openingstijden graag uitbreiden". Dream Party in Stadsgehoorzaal LEIDEN In de Stadsgehoorzaal heeft vrijdag 26 oktober de Pasade na Dream Party plaats. Er zullen verschillende optredens worden verzorgd door binnenlandse bands. De leemte tussen de verschillende acts wordt opgevuld met disco. Zeven groepen moeten garant staan voor een swingende avond. De volgende bands treden op Ri- chenel. The Pasadena Dream Band. Go Bang. Brick House. ID s Way. Chris Koenen en Aad van de Pylon en Arrakataka. De attracties wor den gepresenteerd door B. Stoxen, beter bekend als voormalig Leids gemeenteraadslid van de partij 'Lei den weer gezellig'. Het festijn duurt van 20.00 tot 2.00 uur Het concert moet voor een deel het gebrek aan popmuziek in de sleutelstad opvangen. Dit zegt J. Kn wu-t do Jonge, een van de orga nisatoren. Volgens Kiewiet de Jon- M iin er talloze groepen die in Lei den willen optreden Het gebrek aan een goede accomodatie zou er debet aan zijn dat dit met gebeurd. De Stadsgehoorzaal is naar de me ning van Kiewiet de Jonge niet de meest ideale locatie voor popmu ziek. Kaarten zijn verkrijgbaar by pla tenzaak Plato, café de WW en K&O. Prijs voor architect LEIDEN Uit handen van minis ter H. d'Ancona van wvc ontving de Leidse architect Jaap Franso woensdag de nationale schilders- prys. Het architectenbureau Franso en Partners werd samen met een Haags schildersbedrijf onderschei den voor een project in de Papaver hof in Den Haag. Bond zoekt compromis in zondagopening bibliotheek DEN HAAG/LEIDEN - Wer- gevers en bonden moeten op landelijke niveau uitmaken of de Leidse bibliotheek op zon dag mag zijn geopend. Dit is het voorstel van de Leidse afdeling van de AbvaKabo aan het be stuur van de Leidse biblio theek. Als die op het voorstel in gaat, zal de ambtenarenbond geen kort geding aanspannen over deze kwestie. De Leidse bi bliotheek heeft 'tot maandag-* middag 12 uur de gelegenheid om.op het voorstel in te gaan. Dit betekent dat de feeselijke open stelling van de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat morgen in elk geval doorgaat. Het experiment om de deuren op zondag voor het pu bliek te openen, wordt in den lande bij de zusterinstellingen met grote belangstelling gevolgd. Dat blijkt uit de telefonische commentaren van de directeuren van de openbare bibliotheken in de grote steden en een aantal kleinere gemeenten. Veel benaderde bibliotheken wil len overigens eerst maar eens open op zaterdagmiddag. In veel geval len is dat al financieel niet haalbaar. Ook hechten bibliotheekdirecties in den lande grote waarde aan een goede regeling van het werken op zondag voor het personeel. Nu laat de cao voor bibliotheekpersoneel dat niet toe, behoudens bijzondere omstandigheden waarop de Leidse bibliotheek zich nu beroept. De ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO zijn echter fel tegen het zon dagsexperiment van de Leidse bi bliotheek. SP: 'Maak lijst van alle woningen met asbest' LEIDEN De Socialistische Partij in Leiden dringt er bij het college van B en W op aan om een lyst te maken van alle woningen en ge meentelijke gebouwen in Leiden, waarin asbest is vewerkt. Een in ventarisatie zou belangrijk zijn om te voorkomen dat bij sloop of ver bouwing asbest in het milieu komt. De SP wil daarnaast dat de gemeen te de bewoners informeert hoe men met asbesthoudend materiaal om moet gaan. De SP vraagt om deze maatrege len nadat in 181 woningen in de Me- renwijk asbest werd aangetroffen. De woningbouwvereniging De Sleutels, eigenaar van de woningen, heeft in een brief aan de bewoners gesteld dat er geen direct gevaar is voor de volksgezondheid, zolang de bewoners niet gaan boren, spijke ren of schuren in of aan de trap. De partij wil dat deze kwestie binnen kort in de raadscommissie milieu wordt besproken. Het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum (NBLC) is 'heel nieuwsgierig' naar de uitslag van het experiment. Volgens M. Besse- laar, beleidsmedewerkster bij de NBLC, bestaat in sommige grote steden best behoefte aan opening op zondag. De problemen liggen volgens haar echter bij de cao. Mevrouw W. Hol, directeur van de Gemeentebibliotheek Utrecht, noemt de Leidse stap 'een schitte rend initiatief. In Utrecht liggen dergelijke plannen volgens haar nog in een ver verschiet. "We heb ben al moeite genoeg om de huidige roosters te bezetten, terwijl we de zaterdagmiddag gesloten zijn". Bovendien maken de gemeentefi- nancien zondagsopening volgens haar tot een onmogelijkheid. Het verzet van de bonden tegen het Leidse experiment snapt zy niet. "In andere dienstverlenende instel lingen als musea en openbaar ver voer is dat allemaal toch ook moge lijk?", reageert zij. Ook in Rotterdam is de openbare bibliotheek in principe voor ope ning op zondag. „Dat past uitste kend in onze brede beleidsopvat ting, die naast uitleen ook een infor matie- en recreatiefunctie behelst", aldus R.A. Luijcx. „Momenteel is er echter geen geld voor". Over het on derwerp is volgens Luijcx wel in de medezeggenschapscommissie van gedachten gewisseld. De vereniging tot bevordering van de zondagsrust en zondagshei liging vindt het allemaal maar niks. „Wij zijn tegen opening van biblio theken op zondag en zullen dan ook zeker in het geweer komen", aldus waarnemend voorzitter E. de Groot. DEN HAAG/LEIDEN - Was het dreiging met doodslag of niet? De 28-jarige Leidenaar had op 3 juni van het vorig jaar een agent en een perronopzichter tot bloedens toe gebeten en gezegd: "Ik heb aids". Officier van justitie mr. Klopper vond dat er wel degelijk sprake was van een dreiging met ernstige ge volgen. Zij eiste een onvoorwaarde lijke straf van een half jaar. De man die al zeer lange tijd ver slaafd was, werd vorig jaar zonder kaartje in de trein aangetroffen. Door zijn vreemde gedrag besloot de conducteur hem over te dragen aan de politie. Volgens de politie bood de man bij zijn arrestatie heftige weerstand. In het proces verbaal staat dat de man tekeer ging als een 'wild beest'. Uiteindelijk beet hij ook de Leidse perronopzichter en hoofdagent. Daarbij was duidelijk dat de Leide naar aan zijn mond bloedde. Niet uitgesloten is dat bloed van dader en slachtoffers met elkaar in aanra king zyn geweest. Na dit incident heeft de man een test afgelegd waaruit bleek dat hij niet besmet was met het dodelyke aidsvirus. Dit nam voor de slachtof fers veel onrust weg, maar, zo stelde de officier van justitie, de onzeker heid voor de personen in kwestie blijft toch bestaan. Volgens de raadsman van de ver dachte, mr. Sprenger, was er geen sprake van dreigen maar van waar schuwen. "Hij is zelf heel erg ber- zorgd dat hy die ziekte onder de le den heeft. Hij heeft daarom al eer der een aidstest gedaan. Myn client was dus eerder bezorgd voor de an deren", aldus Sprenger. Daarnaast was er ook geen sprake van mishandeling. "De verdachte zat rustig een kopje koffte te drin ken in het kantoor van de perronop- zichter op het moment dat de politie binnenkwam. Pas toen zij de hand boeien tevoorschyn haalden, sloe gen bij mijn cliënt de stoppen door". De officier meende dat er redenen waren om hem in de boeien te slaan Zy wees daarby op het vreemde en agressieve gedrag van de man, die ook een hoeveelheid cocaine by zich had. De man zei zelf dat hy geroepen had dat hij aids had om toch ook te voorkomen dat hy met handen en voeten geboeid zou worden Hy ver klaarde ook dat hy inmiddels geen drugs meer gebruikt De voor de zo mer gemaakte afspraak dat hy zich zou laten opnemen in een ontwen- mngskliniek, is hy echter met nage komen. De Leidenaar stond ook terecht voor een hele reeks van winkeldief stallen in Leiden. Het ging daarby altyd om zaken die hy nodig had voor eigen gebruik en met om door te verkopen De advocaat meende dat voor deze delicten een geldboe te op zyn plaats was en vroeg voor de bedreiging vrijspraak. Uitspraak op 2 november Kaarten en sjoelen Muziekvereniging Concordia houdt za terdag 20 oktober een kaart- en Sfoei- avond in het gebouw Langegracht 61 ei Leiden De b»ieenkomst toomt om 20 00 uur De toegang is vn| voor loden on na toden Antiquarenbeurs De Bond van Handelaren m Oude boe ken houdt zondag 28 oktober een boe kenbeurs m de Pieterskerk m Leiden Aan de beurs nemen 38 antiquaren uit Leiden en andere delen van het deel Tij dens de beurs presenteert de Vereniging van Kranten - en Tifdschnftenverzame- laars zich met een klem# expositie Alliance Franaise De Alliance Frar>aise afdeling Leiden houdt woensdag 24 oktober een lezing m het trans over Monet De kezmg is geor ganiseerd ter gelegenheid van de vest»- gmg van de Franse schilder 100 jaar ge leden m Grvemy De bijeenkomst wordt om 20 00 uur gehouden m Hotel Het Wit te Huis aan het WJheimmapark m Oogst- geest De toegangspas bedraagt v^f gul den FNV De industriebond FNV geeft dmsdag 30 oktober een voortchtmgsavond over het arbeKjvoorwaardenbeiexl 1991 De avond wordt gehouden m het Antonms Clubhuis aan de Lange Mare 43 Aan vang 20 00 uur Dansles Buurtwerk Binnenstad zoekt vrijwilligers om te assisteren t»| een cursus stijldan sen aan een groepje moeA|k lerende jon geren 16 tot 20 jaar) van het voortgezet speciaal onderwas De cursus duurt 30 weken, de eerste les ts op 16 november Informatie aan de Pieterskerkchoorsteeg 15 tel 123271 TentoonsteKng In het Leidse Dieooneeeenhuis is van 18 tot en met 28 november een temoonstek- hng van Hendr* Okma De etsen teke ningen en aquaretien zi|n vanaf 8 uur 's ochtends te bezichtigen Morschwijck Buurthuis Morschwijck aan de Topaas- laan houdt zondag 21 oktober een m- looprrsddag Vanaf 14 00 uur verzorgt B*g Band van Nieuw Leven een optre den De dag is georganiseerd m samen werking met het Dienstencentrum Hier is ook meer mformabe te krijgen, tel 766436 Zo luidt ook het commentaar van W. Keizer, directiemedewerker by de Provinciale Bibliotheek Centrale Noord-Holland. Hij begeleidde en kele maanden geleden afgerond on derzoek naar de opening van biblio theken op zondag, naar de behoef ten hieraan bij het publiek en de be lemmeringen. Volgens hem is de behoefte aan zondagsopening groeiende. Bij bespreking van het rapport met de bibliotheken in Noord-Holland is gebleken dat de bibliotheekdirecties bij zondags opening geen prioriteit hebben lig gen. Die ligt eerder bij opening op de gehele zaterdag. Directeur J.H.M van Velzen van de openbare bibliotheek in Amster dam vindt het idee van opening op zondag vanuit het oogpunt van de dienstverlening zinnig. "Maar het kost geld. Blykt het experiment in Leiden een doorslaand succes, dan moeten we onze prioriteiten gaan verleggen. Dan moet er worden ge praat met de bonden. Tenslotte, als het met de instellingen goed gaat, dan gaat het het personeel ook goed". In Utrecht en Groningen be schouwen de bibliotheekdirecties opening op zondag als financieel onmogelijk. "In principe positief maar een utopie", aldus G. Schuur- mans, hoofd directieverlening. „Eerst maar eens naar opening op de zaterdag nastreven. Als het lan delijk aanslaat dan verschuiven we onze prioriteiten". LEIDEN - Er wordt geklapt en hard gegild en gefloten als het gordijn voor het podium van het Antonius Clubhuis opengaat. Tevoorschijn komt Ann ie M.G. Schmidt. De Madonna onder de kinderboekenschrijvers wordt luid toege juicht door ongeveer driehonderd van haar fans. Annie M.G. Schmidt die wordt bijgestaan door haar vaste illustratrice Fiep Westendorp reikt de prijzen uit voor de verhalen- en teken wedstrijd die is uitgeschreven door de biblio theek. Nicole Westerbeek (II) schreef het beste verhaal en Carola van Bemmel (7) maakte de mooiste kleurplaat. En daarna wordt de schrijfster onder vuur ge nomen door een heuse presentatrice die de vra gen van de kinderen heeft geïnventariseerd. "Waarom bent u begonnen met schrijven", is de eerste vraag. "Ik merkte dat ik het kon en dat is voldoende. Als je het kan. ga je het doen", is het eenvoudige antwoord van de schrijfster. De tweede vraag is voor F iep: "Hoe bent u AMS te gen gekomen?", leest de presentatrice van haar papiertje voor. "En nu weet ik niet wat AMS is". Het jeugdige publiek moet hard lachen om zo veel domheid. F iep heeft de vraag met goed verstaan, leest hem nog een keer en vertelt dan dat ze 'mevrouw Schmidt' heeft ontmoet bij de krant waarvoor ze allebei werkten. "Hoe lang doet u erover om een verhaal te schrijven", toil een ander kind weten "O, soms een dag en soms toel anderhalf jaar", antwoordt de schrijfster. Dat een jongen zich af vraagt waarom haar verhalen zo vreselijk kort zijn, beschouwt ze als een compliment. Fiep Westendorp hoeft niet lang na te denken over de vraag waarom ze de vader en moeder van Jip en Janneke nooit heeft getekend "Ik dacht, ik laat ze weg. jullie moeten je eigen va der en moeder erbij bedenken". De kinderen komen verder nog te weten dat Floddertje nog viezer ts geworden dan ze al ivas en dat Pluk het lievelingsboek is van Annie M.G Schmidt. Fiep krijgt nog een moeilijke vraag voorgeschoteld waarom de egeltjes in de boeken geen nageltjes hebben. "Missen jullie die1 Dan moeten jullie die boeken maar teruggeven, dan teken ik ze er allemaal bij7". De vragen zijn op en de zaal stroomt leeg. le dereen gaat naar de kleinere ruimte Schmidt en Westendorp boeken signeren die daar uxirden verkocht. Een meisje staat met haar eigen boek in de rij. "Die signeert ze niet, hoor", vertelt een bibliotheekmedewerkster haar. "Dat weet ik", antwoordt ze, "maar ze zou die nageltjes er toch bijtekenen?". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN «jl

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11