Glastiiinbouw kan in Bollenstreek nu al geen kant meer uit Pleidooi vervroegd ontslag ziekenhuis mmÊKZEsmmt Massaal windmolens bouwen onverstandige investering Individuele begeleiding nodig voor gehandicapte werklozen WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 PAGINA 9 Verbruikersraad EWR pleit voor gratis voorlichting over energiebesparing aan burgers LEIDEN Bedrijven die advies vragen over energiebesparende maatregelen moeten hiervoor beta len. De voorlichting voor huishou dens moet (bijna) altijd gratis zijn. Energiebesparende maatregelen die goedkoop zijn, maar wel veel energie besparen, moeten voorrang krijgen. Op grote schaal bouwen van windmolens is, gezien de gigan tische investeringen, onverstandig. Dat is de reactie van de Verbrui kersraad van de Energie- en Water voorziening Rijnland op het milieu actieplan dat door de EWR is opge steld. Het plan is een uitvloeisel van het Nationaal Milieubeleidsplan en geeft aan op welke manier door huishoudens en bedrijven energie kan worden bespaard. Verminde ring van het broeikaseffect en van de verzuring is het doel. De Verbruikersraad toont zich in zijn reactie positief, maar plaatst wel de nodige kanttekeningen. In het milieuplan wordt een enorm scala aan mogelijke maatregelen opgesomd. De raad vindt dat eerst die dingen moeten worden gedaan die snel en goedkoop veel energie besparen. Voorbeelden hiervan zijn gevelisolatie en de invoering op gro te schaal van spaarlampen. Slechts een deel van de te nemen milieumaatregelen levert wat op. De EWR zal de komende jaren vele miljoenen guldens moeten investe ren om het milieu te ontlasten. Dat betekent dat de verbruikers van energie en water dat geld moeten opbrengen. Om een nieuwe milieutoeslag zo laag mogelijk te houden, wil de verbruikersraad be taalde voorlichting voor bedrijven invoeren. Windmolenpark In het milieuplan van de EWR wordt geopperd dat er een windmo lenpark voor 22 megaWatt kan wor den gebouwd, maar dit kost 2,6 mil joen gulden. De raad vindt het veel te vroeg om nu al zo'n groot energie project te beginnen. Het is beter als de EWR samen met andere distribu tiebedrijven op kleine schaal erva ring met windenergie opdoet. De uitgespaarde 2,6 miljoen gulden moet worden gebruikt om bij voor beeld de spaarlampen voor consu menten goedkoper te maken en om de gevelisolatie mee te subsidiëren. De Verbruikersraad dringt in zijn reactie aan op nader onderzoek van het effect van maatregelen als een snellere overschakeling van olie- naar gasgestookte ketels, de ver huur van hoogrendementsketels door de EWR en van uitbreiding van de voorlichting over binnenkli maat. In het milieuplan worden veel grote projecten besproken en be oordeeld. De Verbruikersraad be nadrukt de noodzaak ook naar klei ne verbeteringen te kijken Het milieuplan voorziet in inves teringen tot het jaar 2000. De eerste jaren zijn 'goedkoper' dan de jaren erna. De Verbruikersraad vindt dat de milieutoeslag die geheven gaat worden, stabiel moet zijn. De eerste jaren moet er een fonds worden ge vormd. om de dure jaren mee te be talen. Tot slot raadt de raad aan om een deel van de vergoedingen die de ge meenten nu krijgen als compensa tie van de winstuitkeringen, niet langer aan gemeenten uit te keren. Dit geld moet worden gebruikt voor grote energiebesparingsprojecten zoals maatregelen in zwembaden en dergelijke. Rijnsburg zéér teleurgesteld over nota provincie DEN HAAG Voor de glastuinbouw in Zuid-Holland ontstaan tot het begin van de vol gende eeuw geen ruimteproblemen wanneer met mate nieuwe woningen worden ge bouwd. Voor de kwekers in het noordelijk deel van de provincie, de Bollenstreek, zijn er evenwel weinig uitbreidingsmogelijkheden als voor het Groene Hart een zeer stringent beleid wordt gevoerd. Uitbreiding kan plaatshebben rond Bleiswijk en in het noorden van de Hoeksche Waard. Indien de verste delijking zich echter fors doorzet, dan is er binnen tien jaar in het zui delijke deel van Zuid-Holland geen ruimte meer voor verdere groei van de glastuinboouw. Dat staat in de provinciale nota 'Ruimte voor glas?', die gisteren door gedeputeerde Günther is ge presenteerd. Volgens de provincie bestuurder bestaat er voor het noor delijk deel van Zuid-Holland, het deel vanaf pakweg Leiden, al een te kort aan ruimte voor glastuinbouw. Burgemeester Jonkman van Rijns burg is niet te spreken over de nota: "De provincie springt zeer onzorg vuldig om met de belangen van de glastuinbouwers", (foto wim Dijkman) Met name het vasthouden aan het concept van het Groene Hart, waar bij veenweide- en natuurgebieden worden gespaard, lévert voor de toekomst problemen op. Vandaar dat in de Bollenstreek al een werk groep bezig is om ruimte voor glas tuinbouw te vinden. In een eerste reactie op het plan zegt burgemeester Jonkman van Rijnsburg "er wanhopig van te wor den" en "er tranen van in de ogen te krijgen". Vooral de procedure die de provincie heeft gevoerd rond de gevraagde 55 hectare grond voor glastuinbouw in de Bollenstreek. Rijnsburg heeft zelf geen ruimte meer in Kloosterschuur. Daarom is er een werkgroep in het leven geroe pen om naar geschikte grond in de Bollenstreek te zoeken. Halverwege volgende maand komt de werk groep met een conclusie. Tranen Burgemeester Jonkman: "Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt dat niet meer nodig. Het rapport van de pro vincie ligt al op tafel alvorens de werkgroep haar zegje heeft kunnen doen. Als je bestuurlijk op zo'n ma nier met elkaar omgaat, ja, dan krijg ik tranen in de ogen. Waarom? Ie dereen zegt dat de glastuinbouw en de bollenteelt een belangrijke poot voor de economie zijn. Ook voor de toekomst, kijk maar naar de cijfers. Natuurlijk, er zijn problemen rond het milieu. Maar daar wordt best aan gewerkt". Jonkman zegt dat hij de ambtena ren op het provinciehuis hoort zeg gen dat de glastuinbouw maar naar Friesland moet verhuizen. "Ik gun ze best werkgelegenheid, maar je kunt dat niet zo maar even regelen. Wat nu allemaal gebeurt, heeft niets met besturen te maken. Ik heb daar dan ook geen goed woord voor over. Teleurgesteld? Ja, dat kun je wel REGIO - Om gehandicapte werk lozen aan een baan te helpen, is goe de persoonsgerichte vóórlichting en begeleiding nodig. Gehandicap ten in de regio Zuid-Holland zou den hierbij hulp en bijstand moeten krijgen van een door henzelf geko zen vertrouwenspersoon. Daar naast zijn contacten van gehandi capten met toekomstige werkge vers al tijdens de opleiding van be lang. Bedrijven moeten bovendien met extra subsidie worden gestimu leerd om gehandicapten in dienst te Dat zijn de belangrijkste conclu sies in het rapport 'Buitenstaan ders' van het Provinciaal Overleg Gehandicaptenbeleid Zuid-Hol land (POG). Het rapport met de re sultaten van het project 'verbete ring scholing-en arbeidsmarktposi tie van mensen met een lichamelij ke handicap, in het bijzonder schoolverlaters', is gisteren aan ge deputeerde Aalbers van de provin cie Zuid-Holland aangeboden. Het POG heeft onderzoek gedaan naar arbeidsmogelijkheden voor 'buitenstaanders'gehandicapte schoolverlaters die nog nooit een baan hebben gehad of gehandicap ten die al langere tijd geen contact meer hebben met hun vorige werk gever. Deze groep heeft veel proble- Zwartboek over plannen studiefinanciering DEN HAAG - De plannen om op de studiefinanciering te bezuinigen hebben afzonderlijk al ernstige ge volgen. Worden die gevolgen opge teld, dan blijkt echter pas goed hoe schadelijk de voornemens van mi nister Ritzen (Onderwijs) zijn. Dat schrijft de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) in een zwartboek dat gistermiddag is aangeboden aan de vaste commissie voor Onderwijs van de Tweede Kamer. men bij het vinden van werk. Het project richtte zich vooral op de re gio Leiden en de Duin- en Bollen streek. Uit het onderzoek bleek dat een groot knelpunt voor gehandicapten de lange wachttijden zijn voordat speciale aanpassingen op het werk en de opleidingen worden doorge voerd. Die lange wachttijden geven gehandicapten geen gelijke kansen bij scholing en arbeid: de plek wordt al snel door anderen bezet. De toegankelijkheid en bruikbaar heid van gebouwen en voorzienin gen voor gehandicapten moet daar om snel worden verbeterd. Het POG stelt voor in de regio's Zuid-Holland speciale contactper sonen of projectleiders aan te wij zen die contacten leggen met ge handicapten en hen informeren over de mogelijkheden om aan werk te komen. Speciale informa tiedagen over de mogelijkheden van scholing en arbeid en het vor men van sollicitatieclubjes kunnen helpen bij het vinden van een baan. Gehandicapten moeten 'zelfhulp groepen' vormen die uiteindelijk gebruik gaan maken van de voorzie ningen en regelingen voor scholing en het opdoen van werkervaring. Het POG vindt dat bedrijven ex tra loonkosten-subsidie zouden moeten krijgen als zij gehandicap ten in dienst nemen. Een quotum verplichting in de Wet Arbeid Ge handicapte Werknemers (WAGW) om een minimum aantal gehandi capten in dienst te nemen, is vol gens het POG een absolute nood zaak. Vorige week keerde premier Lubbers zich tegen het opleggen van de plicht aan werkgevers om vaste hoeveelheden gehandicapten in dienst te nemen of te houden. Lubbers vindt dat eerst moet wor den afgewacht wat de afspraken over de aanpak van arbeidsonge schiktheid opleveren die het kabi net met de vakbonden heeft ge maakt tijdens het Najaarsoverleg. zeggen. De provincie springt zeer onzorgvuldig om met de belangen van de glastuinbouwers. En daar heb ik grote moeite mee. Er is een ratjetoe van gemaakt. Zo doe je geen recht aan de belangen van een groep hardwerkende mensen". In de nota zegt gedeputeerde Günther dat er een en speciaal be leid moet worden ontwikkeld voor de boomteelt in Boskoop. In deze sector neemt de behoefte aan ge bruik van glas toe en er moet reke ning worden gehouden met groei van het aantal vierkante meters glas. Voor het Venengebied is be langrijk de vraag in welke mate straks wordt vastgehouden aan het Groene Hart. Op dit moment wil ie dereen dit open gebied echter be schermen. Waarschuwing De verwachting van Günther dat wellicht geen ruimtetekort ontstaat in Zuid-Holland voor de glastuin bouw, staat haaks op de schattingen van het bedrijfsleven. De kwekers waarschuwen dat wanneer er niets gebeurt, er grote tekorten gaan ont staan en dat dat ten koste gaat van deze sector. Günther gaf gisteren aan dat de provincie er veel aan gelegen is om de glastuinbouw voor Zuid-Holland te behouden. Zij wees daarbij op de grote economische betekenis van de tuinbouw. De glastuinbouw neemt slechts 4 procent van de grondoppervlakte in gebruik maar neemt daarmee 64 procent van de agrarische opbrengst in de provin cie voor haar rekening. Daarnaast zijn er in de tuinbouw net zoveel mensen aan het werk als in de me taal- en elektronische industrie bij elkaar. Een van de plaatsen waar naar Günther glassector in geconcen treerde vorm wil overplaatsen is de Hoekse Waard en de Zuidplaspol- der. Daarnaast wil ze voor de lange termijn, na 2005, afwachten wat de studie naar de kustlokatie gaat ople veren. Er zijn plannen om de kust tussen Scheveningen en Hoek van Holland uit te breiden. AZL krijgt computergestuurde buispostinstallatie van 4 Ion LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden krijgt een computergestuurde dubbellijns buispostinstallatie met een to tale lengte van 4 kilometer. Via dit transportsysteem kunnen supersnel bloedmonsters en dergelijke voor onderzoek naar de laboratoria worden ge stuurd. Nu nog moet altijd zieken huispersoneel klaar staan om de monsters weg te brengen. Straks zal dat niet meer nodig zijn. In de nieuwbouw wordt gelijk rekening gehouden met de aanleg van het interne trans portsysteem. in het hoofdge bouw zal het systeem ook wor den aangelegd, wat nog wel het nodige breekwerk tot gevolg zal hebben. De totale kosten wor den op een miljoen gulden ge raamd. In 1993 moet het gereed zijn. Utrecht en Amsterdam geïn stalleerd, maar die van het AZL is het grootst. Er komen op 52 plaatsen stations, vanwaar pa tronen met monsters kunnen worden verstuurd. Het systeem kan tijdens de piekuren 600 pa tronen per uur verwerken. In totaal krijgt men de beschik king over 265 patronen. Vooral in de operatiekamers, de poliklinieken, intensive care en de verpleegafdelingcn van het AZL worden veel (bloed monsters genomen. Vaak gaat het om spoedonderzoeken en dan is snelheid geboden. Het systeem is dubbellijns: de uit slagen van het onderzoek kun nen weer even snel worden te ruggestuurd. Verder wordt als groot voordeel gezien dat het systeem vanzelfsprekend dag en nacht, zeven dagen per week. te gebruiken is. Problemen met grote drukte, vakantie of ziekte doen zich niet meer voor. ADVERTENTIE winter-cotton Bewegwijzering van recreatiegebieden wordt duidelijker DEN HAAG - Dc provincie Zuid-Holland gaat vanaf 1991 de bewegwijzering van natuur- en recreatiegebieden vernieu wen. Op dit ogenblik verschilt de bewegwijzering van ge meente tot gemeente en ontbre ken deze aanwijzingen soms in zijn geheel. Er komt straks één systeem van borden die het de recreant makkelijk moet maken om de weg te vinden naar bepaalde voorzieningen. Dit s>«Ucem moet leiden tot veilige routes van stedelijke naar recreatie gebieden. In de stedelijke ge bieden komen standaard pane len met daarop informatie over recreatievoorzieningen en -ge bieden. De provinice wil hiervoor jaarlijks 50.000 gulden ter be schikking stellen. Binnenkort wordt vanuit Rotterdam-zuid naar de recreatiegebieden Oude Maas en het Zuidelijke Randpark een proefproject be gonnen met dit nieuwe systeem. Van kostenbesparing geen sprake HAZERSWOUDE De natuur is van slag af door het zachte weer van de laatste tijd. Appelbomen langs de Vierheemskinderenweg in Hazerswou- de-Rijndijk laten alweer bloesem zien. (foto Wim Dijkman) LEIDEN Patiënten die zijn ge opereerd aan een liesbreuk, blinde darm of spataderen, kunnen ver vroegd uit het ziekenhuis worden ontslagen. Nadelige gevolgen heeft dat niet voor de patient. Het eerder naar huis sturen van patiënten le vert echter geen besparing op. De eerstelijnszorg (huisarts, kruis werk) wordt duurder. Die kosten overtreffen de besparing van het ziekenhuis. Dat stelt van mevrouw M.A.A. Swinkels die morgen aan de Leidse universiteit van Leiden promoveert op het proefschrift 'Eerder thuis- Beter af?' Swinkels volgde driejaar lang patiënten die vergelijkbare operaties ondergingen. De ene groep werd eerder uit het zieken huis ontslagen dan de groep die de traditionele tijd in het ziekenhuis Hulp vrouwen niet makkelijk in te bouwen in bestaande Riagg RIJSWIJK - Hulpverlening aan vrouwen is niet makkelijk in te bou wen in een reguliere, professionele instelling als een Regionale Instel ling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (Riagg). Dat komt onder meer doordat er vrij zelfstan dige professionals werken. Die toch zeer noodzakelijke integratie brengt een enorme cultuurverande ring met zich mee die geen enkel ni veau van de Riagg-organisatie on aangetast laat. Dat staat in een verslag van het eerste onderzoek naar de integratie van vrouwenhulpverlening in de Riaggs dat is uitgevoerd door de overkoepelende organisatie van Riaggs, de Nvagg. Het rapport 'Cul tuurverandering op maat' is giste ren in Rijswijk gepresenteerd. De Nvagg riep in 1986 als eerste koepelorganisatie in de gezond heidszorg een Project Vrouwen hulpverlening in het leven, gesubsi dieerd door het ministerie van WVC. Sindsdien is het aanbod van speciale hulpverleningsgroepen in de 57 Riaggs bijna verdubbeld tot 272. De speciale hulpverleningsgroe pen zijn bedoeld voor vrouwen en meisjes met bij voorbeeld eetversla- vingsproblemen, depressies en pro blemen na seksueel misbruik. Uit het onderzoek blijkt dat steeds meer Riaggs medewerksters aanstellen die de invoering van spe ciale vrouwenhulpverlening in hun organisatie moeten begeleiden. Het rapport wil de Riaggs aange ven hoe het niet moet. maar ook hoe het wel kan. De richtlijnen zijn niet algemeen geldend elke Riagg kent een eigen structuur. Hof: 12 jaar cel voor Leimuidenaar voor moord Van der Valk LEEUWARDEN (ANP) - Het ge- rechtshof van Leeuwarden heeft gisteren een 34-jange Leimuidenaar tot twaalf jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de moord op var kenshouder Lieuwe van der Valk (61) uit Exmorra in ?>iesland. De procureur-generaal had zestien jaar geeist. Twee medeplichtigen van 21 en 34 jaar kregen iedereen gevangenis straf van zes jaar Tegen hen was acht jaar geeist. De drie daders wer den schuldig bevonden aan diefstal met geweldpleging, vrijheidsbero ving en doodslag. Op 11 november vorig jaar braken de veroordeelden in bij Van der Valk. Van der Valk werd mishan deld en in de kofferbak van dc auto meegenomen. Op de Afsluitdijk bij Breezanddtjk werd hij in de Wad denzee gegooid. Het slachtoffer kwam door verdrinking om het le ven. werd verpleegd. Zo kon worden na gegaan welk effect het beleid van de overheid zou hebben om de eerste lijn te versterken. Swinkels deed haar onderzoek bij een groep van ruim zestig patiën ten. Bijna de helft koos voor ver vroegd ontslag, de rest wilde liever traditioneel worden behandeld. Op vallend veel mannen bevonden zich in deze groep. Volgens Swinkels lij ken mannen eerder geneigd te pro fiteren van de hotelfunctie van het ziekenhuis om 'thuis' te ontzien. Vrouwen willen zo snel mogelijk naar huis. Hun voorkeur was ver vroegd ontslag. De meerderheid van de patiënten die eerder werd ontslagen was te vreden over de nazorg thuis. Huis arts, kruiswerk en gezinsleden wa ren daar nauw bij betrokken. De huiselijke bezigheden namen ze eerder op en gingen sneller aan het werk dan de patiënten die de 'nor male' duur in het ziekenhuis verble ven. Vervroegd naar huis gaan is overigens wel aan voorwaarden ge bonden: er moet hulp van familiele den aanwezig zijn en er moeten goe de afspraken met huisarts en kruis werk worden gemaakt. Swinkels pleit ervoor om na te gaan in hoe verre het mogelijk is om verpleeg huizen in te schakelen bij herstel na een operatie. De huisarts kon voor particulier verzekerde patiënten visites en con sulten declareren. De kruisvereni gingen konden alleen een bedrag aan lidmaatschapsgelden innen voor zover het nieuwe leden betrof. Voor hen kwam vervroegd ontslag neer op een extra aanslag op de be schikbare middelen. Door verkor ting van de opnameduur werd het ziekenhuis geconfronteerd met een netto-vermindering van de beschik bare middelen. Out) flimius Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Sedert Zondag is Londen in mist gewikkeld. Zoodal overdag in kantoren kunstlicht moest worden gebezigd. Het verkeer op de Theems ondervond veel be lemmering en op i>ersehetdene havenboothjnen werd de dienst gestaakt. Een zware mist hangt over het Kanaalvandaar dc grote vertraging in het vervoer van post en reizigers - Ondanks het fraaie weder is ook te Parijs de influenza weder opgetreden. Overdag schijnt de zon en is de lucht warm en zacht. Maar 's nachts en 's morgens vroeg is er veel muf en is het zeer koud. Vermoedelijk is het weder verschijnen der ziekte daaraan te wijten - Terwijl de jeugdige koning Alf onso te San-Sebastian een rij toer deed in een door tu*e muilezels getrokken tvagen. wer den deze dieren plotseling schuw, ten gevolge waarvan het rijtuig omviel. De koning bleef evenwel ongedeerd. Vijfentwintig jaar geleden - Acht maanden voor antisemiet Een onderwijzer in de Hongaar se plaats Peroencswny is tot acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld omdat hy schoolkinde ren van tien jaar het lied „Het bloed van Etzter Solomosy" heeft geleerd. Dit lied beschrijft hoe Joden 83 jaar geleden in een nabij dorp een Christenmeisje vermoordden om haar bloed te gebruiken voor ritueel brood In werkelijkheid is dejtijds vastge steld dat het meisje zelfmoord heeft gepleegd. Er had toen reeds een pogrom plaatsgevonden, maar de leiders daarvan wer den berecht Pnnsc Margriet is vandaag haar werk als verpleegster m het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort begonnen. De in structie met de pop Kareltje gaf aanleiding tot grote hilariteit bij haar mede leerling-verpleeg- sters.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9