Bestuur muziekschool was gewaarschuwd voor tekort Politie: liever wijkagenten dan dure districtsbureau's Nieuw buurthuis voor de Slaaghwijk Rekening van 1274 gulden voor nimmer bestelde gids PAGINA 10 LEIDEN/REGIO WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 LEIDEN - De Leidse keukenver koper en aannemer J. Arnoldus heeft aangifte gedaan van een po ging tot oplichting door een be drijf TTP uit Liechtenstein. Ar noldus kreeg van dit bedrijf een acceptgiro die grote vergelijkenis vertoonde met de accepgiro die de PTT verstuurt als telefoonno ta. "Het scheelde een haar of ik had de rekening van 1274 gulden betaald. Toen zag ik het pas dat het geen telefoonnota. Ik heb de PTT gebeld en daar werd mij ver teld dat de telefoon roodgloeiend stond over deze kwestie. En werd mij geadviseerd aangifte te doen. En dat heb ik dus gedaan", vertelt Arnoldus. Nadere bestudering leerde dat het bedrijf TTP een rekening stuurde voor een advertentie in een Europese telefax-gids. Maar Arnoldus had nooit een opdracht voor een advertentie opgegeven. "Wij kennen dat bedrijf. In no vember vorig jaar was het ook al actief. Voor een woekerbedrag konden bedrijven een plaatsing krijgen in een Europese faxgids. Of die bestaat? Ik heb hem nog nooit gezien", vertelt B. Vos, woordvoerder van de PTT. "Wij hebben naar aanleiding van de gebeurtenis vorig najaar al onze zakelijke klanten een brief geschreven met als strekking: trap er niet in. Bovendien hebben we rond de jaarwisseling het be drijf gesommeerd op te houden en gedreigd dat nadere juridische stappen worden genomen als het blijft doorgaan. Probleem is ech ter dat het bedrijf in Liechten stein is gevestigd", zegt Vos. Bovendien ligt het juridisch ook niet al te simpel. De PTT moet bewijzen dat misbruik wordt gemaakt van het betrouw bare imago van het voormalige staatsbedrijf. "Er zijn wel meer bedrijven die willen profiteren van de degelijke naam van de PTT. Het is ook ontzettend verlei delijk. Daarom zijn ook uiterst waakzaam op dit soort praktij ken. maar we hebben hier te ma ken met hele handige jongens". Vos benadrukt dat de uitgave van een Europese faxgids op zich een legale activiteit is. "Het staat iedereen vrij dit soort zaken uit te geven. Maar je bent wel heel over- standig als je als bedrijf bijna 1300 gulden betaalt. Voor een paar tientjes per exemplaar kun je bij de PTT faxgidsen van bijna elk land bestellen". Administrateur stond niet achter begroting Veranderingen (3) Niet alleen de omgeving van de Zijloever gaat Wentink aan het hart. Hij is ook begaan met de rest van de stad. Er is een punt waar aan hij zich mateloos ergert. In de avonduren wordt hij op steeds meer plaatsen geconfronteerd met geel schijnsel uit de straat verlichting. Hij heeft wel eens gevraagd naar de beweegredenen van de gemeente om het witte licht te vervangen door het gele licht. "Het schijnt goedkoper te zijn", weet hij zich het antwoord van de gemeente te herinneren. Maar dat goedkopere is ook maar relatief, weerlegt de Leider dorper dit argument. Volgens hem moeten voor iedere lantaarn met wit licht twee gele lampen worden geplaatst om hetzelfde verlichtende effect te bereiken. "Dus veel geld kan het niet ople veren". Wentink zegt zelfs last te heb ben van de verlichting als hij door de stad rijdt. "Dat gele schijnsel slaat je echt op de ogen, het witte is veel natuurlijker, daarvan heb je geen last". Maar behalve dat vindt hij het goudachtige schijn sel gewoon foeilelijk. "Is daar nou niets aan te doen?", zo vraagt hij zich af. Bij het energiebedrijf ontkent een woordvoerder dat het gele licht minder goed verlicht dan het witte. Volgens hem is het juist omgekeerd. Wel zijn de gele lam pen een stuk goedkoper dan het witte. Het is volgens de zegsman ook niet waar dat wit licht door geel wordt vervangen. De kleur ver lichting hangt af van de straat soort. In de gewone buuirtwegge- tjes blijft het wiite licht gehand haafd. Op doorgaande wegen ge bruik de EWR geel licht, op wat grotere straten in het centrum wordt een wat roodkleurig licht losgelaten. Dat laatste is volgens de woord voerder een mooi licht. "Het wordt gebruikt op de Breestraat en voor de lantaarns langs de grachten. Het lijkt me onmogelijk dat die mijnheer Wentink dat ook lelijk vindt". i LEIDEN - Het is beter om 22 wijk- agenten in de stad te laten werken dan om een groot gedeelte van het Leidse politiekorps te verdelen over drie wijkteams. De Stuurgroep Politie-Organisatie is van mening dat op die manier de politie meer uren 'op straat' kan zijn en flexibel kan opereren. Bovendien is de weerstand tegen drie wijkteams binnen het korps groot en is deze oplossing ook duurder omdat er twee nieuwe politiebureaus zouden moeten worden gebouwd. De kos ten daarvan worden geschat op on geveer drie miljoen gulden. De stuurgroep bestaat uit burge meester Goekoop, korpschef Mos- tert, officier van justitie Klopper- Gerretsen, twee leden van de ge meentelijke directie personeel en organisatie en drie vertegenwoordi gers van het politiekorps. De groep is aan het werk gegaan naar aanlei ding van de motie die vorig jaar door de meerderheid van de ge meenteraad werd aanvaard. Doel daarvan was de organisatie van de politie te verbeteren, met als uitgangspunt dat de politie wijkge- richter moet gaan werken. Naarma te de politie dichter bij de mensen komt te staan, is de kans dat crimi naliteitsbestrijding aanslaat het grootst, was de gedachte hierachter. In de motie werd gesproken over tenminste drie districten. In het nieuwste rapport van de stuurgroep, dat gisteren werd ge presenteerd, worden vijf verschil lende organisatiemodellen met el kaar vergeleken. Volgens de stuur groep heeft het werken met een net werk van wijkagenten de meeste voordelen. Vernieuwing Per wijk van 3000 4000 inwoners wordt een agent aangesteld die werkt als hulpverlener en die de contacten onderhoudt met bewo ners, bedrijven en instellingen on derhoudt. De wijkagent moet con troleren en problemen signaleren en kan een beroep doen op de cen trale dienst die werkt vanuit het hoofdbureau. De leden van deze eenheid verlenen assistentie aan de INBRAAK - Bij een inbraak in de Koolstraat is gisteren video-appara- tuur en een geldbedrag van 10.000 gulden verdwenen. Onbekenden slaagden er tussen het middaguur en ongeveer 15.30 uur in om binnen te komen, Ze ver wijderden een houten schot boven de voordeur. Getuigen hebben twee onbekende mannen in de buurt zien rondsnuffelen. wijkagenten en houden zich onder meer bezig met projecten, bijvoor beeld op het gebied van bestrijding van de veelvoorkomende criminali teit. Verder is er een groep recher cheurs die zich vooral bezighoudt met de ernstigere zaken. De wijkagenten zouden gehuis vest moeten worden in kleine pos ten. De voorkeur van de stuurgroep gaat uit naar vestiging bij andere or ganisaties. "Een wijkagent zou kun nen meedraaien met bijvoorbeeld de omgevingsvakploegen die in sommige wijken al zijn aangesteld", verklaart Goekoop. "Door de soci ale vernieuwing krijg je in feite wij- ken-nieuwe-stijl. Daar zou dit pro ject goed bij kunnen aanhaken". "In elke wijk zou een ontmoe tingsplek moeten zijn voor mensen van de reiniging, van de directie groen en van het maatschappelijk werk in de wijk. Daar zou ook de po litieman zijn thuishaven kunnen hebben. Hoewel ik niet wil dat een wijkagent kantoor gaat houden, die moet op straat zijn", vult hoofdcom missaris Mostert hem aan. Als er op deze manier wordt ge werkt, blijven er voldoende mensen over die kunnen werken aan grotere projecten, noemt hij als voordeel boven het werken in drie wijk teams. "Doordat er een centrale eenheid van 70 a 80 man overblijft, kun je beter met bijvoorbeeld in braakprojecten aan de slag. Als er drie wijkteams komen dan blijven daar minder mensen voor over", al dus Mostert. Politiezorg Als de stad in drie wijken wordt op gedeeld, zouden er namelijk voor het noordelijk en zuidelijk gedeelte van de stad maar 25 agenten per team kunnen worden aangesteld. De stuurgroep is volgens Goekoop van mening dat de binnenstad niet kan worden opgedeeld. Die moet worden gezien als één geheel en daarvoor zou een wijkteam van 74 agenten moeten komen, "Probleem is dan dat er een zekere oneven wichtigheid ontstaat, in de binnen stad wordt nu eenmaal meer politie zorg gevraagd", aldus de burge meester. Op dit moment telt het Leidse korps negen wijkagenten, die zich vooral bezighouden met 'sociale ge vallen', zoals bijvoorbeeld burenru zies. "De wijkagent-nieuwe-stijl krijgt een veel breder takenpak ket", aldus Goekoop. De leden van de commissie voor algemeen bestuurlijke aangelegen heden bespreken 29 oktober het rapport. Met de dienstcommissie van de politie (die vergelijkbaar is met een ondernemingsraad) heeft korpschef Mostert een 'eerste ver kennende bespreking' gevoerd over de voorstellen. Het hele korps wordt bij de discussie betrokken, benadrukt hij. 'Met een gebouw alleen zijn we er nog niet' REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 LEIDEN De medezeggenschapscommissie van de streekmuziekschool waarschuwde het vorige bestuur al in juli vorig jaar voor tegenvallers. De vertegenwoordigers van het personeel schreven het bestuur toen dat de begroting veel te optimistisch was opgesteld. Een reactie daarop bleef uit. LEIDEN - Na jarenlang touwtrek ken wordt morgen het nieuwe buurthuis Op Eigen Wieken ge opend in de Slaaghwijk. De mede werkers van het buurthuis zijn te vreden. "Het heeft de nodige voeten in de aarde gehad, maar we zijn er op vooruit gegaan. We zitten er goed bij en daarvoor kunnen we de ge meente erkentelijk zijn". Ruim twee jaar heeft het gebak kelei over wel of geen nieuw buurt huis geduurd. Het oude centrum aan het Valkenpad verkeerde in een slechte staat en moest nodig wor den opgeknapt. Zo'n renovatie zou een kleine anderhalf miljoen gul den kosten. Nieuwbouw was be groot op een miljoen gulden. Eind 1988 toverde het buurthuis in samenwerking met een architec tenbureau ineens heel andere reno- vatiekosten op tafel. Een grondige aanpak zou slechts zo'n vijf ton kos ten, zo bleek uit het rapport. Het bestuur van het buurthuis had dit laten opstellen omdat de al ternatieve huisvesting op dat mo ment weinig aantrekkelijk was. Op Eigen Wieken zou enige lokalen van leegkomende scholen aan het Val kenpad in gebruik nemen. Daar door dreigde een nijpend ruimtege brek en werd alles in het werk ge steld de oude huisvesting te behou den. Maar in februari van het vorige jaar viel toch het definitieve besluit dat het buurthuis moest verkassen naar het schoolgebouw aan de over kant. Vertegenwoordigers van de gemeente achtten het opknappen voor een lager bedrag dan 1,4 mil joen gulden niet zinvol, omdat dan binnen de kortste keren weer pro blemen konden ontstaan. De oorspronkelijke plannen voor vestiging in het schoolgebouw wer den in overleg met onder meer de gemeente en een architectenbureau wel ingrijpend aangepast. Er kwam zo veel ruimte beschikbaar dat het buurthuis er zelfs op vooruit ging. De Slaaghwijk stond net volop in de belangstelling, en het buurthuis had daarom het tij mee. Medewerkers Ingesloten door twee basisscholen staat er nu een nieuw buurthuis met tien ruimtes. Volgens de medewer kers is het onderkomen heel wat ef ficiënter ingedeeld dan het oude ge bouw. Tien ruimtes staan het buurt huis ter beschikking. Dit betekent dat meer groepen dan voorheen te- buurthuis in de Slaaghwijk. gelijkertijd gebruik kunnen maken van het centrum. Of dit ook gebeurt hangt in be langrijke mate af van de inzet van vrijwilligers. In Op Eigen Wieken zijn relatief weinig activiteiten geor ganiseerd door het buurthuis zelf. Groeperingen in de wijk krijgen de gelegenheid het gebouw te gebrui ken voor allerlei doeleinden. Hoewel de officiële opening voor de deur staat, is het gebouw nog niet helemaal klaar. Zo is het jonge rencentrum op de verdieping onbe reikbaar doordat als gevolg van een fout in het bestek de trap nog niet is geleverd. De verwachting is dat dergelijke kinderziektes binnen afzienbare tijd zijn opgelost. Overigens is het nieuwe buurtcentrum al vanaf sep tember in gebruik door diverse groepen. De zomermaanden zijn aangegrepen om te verhuizen. Overigens beperkte deze verhui zing zich goeddeels tot het over brengen van de administratie. Het afgeschreven meubilair van het oude buurthuis is niet meegegaan. Dankzij bijdragen van fondsen en gemeente kon nieuw meubilair worden aangeschaft. De medewerkers van het buurt huis hopen dat de gemeente het niet laat bij het nieuwe buurthuis. "Met zo'n gebouw alleen zijn we er niet, het is ook hard nodig dat het aantal medewerkers minimaal wordt ge handhaafd". Momenteel leeft de angst dat het aantal uren voor het jongerenwerk wordt ingekrompen. Dat heeft te maken met de wens van de gemeen- (foto Ellen Martens) te dat jongerenwerk specifiek moet zijn gericht op het verbeteren van kansen op de arbeidsmarkt. In Op Eigen Wieken is het jonge renprogramma wat vrijblijvender. Het buurthuis hoopt dat de ge meente alsnog bereid is de voorzie ningen voor jongeren te handha ven. "We zitten hier in een wijk met erg veel jongeren met hun eigen problemen. Misschien vormt dat aanleiding om ten minste tijdelijk wat extra's te doen". Woning gekraakt aan Morsweg LEIDEN - Een groep van drie krakers heeft haar intrek genomen in een pand aan de Morsweg 318. Het pand staat al geruime tijd leeg en is eigen dom van de gemeente. Die ril het pand slopen, maar er is nog geen sloopvergunning afgege ven. Evenmin is er een bestemmingsplan voor het pand. Dat heeft te ma ken met bezwaren van de buurt tegen de plannen met de woning. De politie ziet dan ook geen reden de krakers uit het pand te halen. Een eventuele ontruiming is alleen mogelijk in goed overleg met de bewoners of via een civiele procedure. Alle woningen aan dit deel van de Morsweg worden in de toekomst afge broken in verband met de verdubbeling van de naastgelegen spoorlijn. Een groot deel van de bewoners heeft het huis reeds verlaten. Veranderingen I Wie tien jaar uit deze stad is weg geweest en dan terugkomt, zal zich misschien in een ander oord wanen. Hier een gebouwtje er af, daar er eentje bij. Voor wie hier dagelijks rondloopt, is het een kwestie van een maandje wennen en je weet al niet beter meer dan dat zo'n bouwwerk er al sinds de eeuwigheid staat. Sommigen vinden al die veran deringen prachtig, anderen heb ben er moeite mee. Tot die laatste categorie behoort R. Wentink. Hij woont aan de Zijldijk, tegenover de Spanjaardsburg. Dat is welis waar net in Leiderdorp, maar aan de overkant van de straat heet het gewoon Leiden. En als iemand de afgelopen jaren is geconfronteerd met de veranderingen in deze ge meente is hij het wel. Vanuit de huiskamer en diver se slaapkamers kijken Wentink en zijn familieleden uit over de Zijl. Tegenwoordig staat daar aan de Leidse oevers het zorgcentrum Zijloever. De Leiderdorper heeft iedere ontwikkeling op dit gebied op de voet gevolgd en het op de foto vastgelegd. Dit heeft een achtergrond. "Ik heb een filosofie dat ieder mens pas gelukkig kan zijn als hij de mogelijkheid heeft terug te vallen op oude waarden, op bekende dingen'. Gebouwen die worden gesloopt doen daarom afbreuk aan het levensgeluk. Vandaar dat Wentink zich vori ge week tot de redactie van deze krant wendde met de mededeling dat het elektriciteitshuisje op de Spanjaardsbrug werd gesloopt. "Dat ding heeft toch zestig jaar het beeld bepaald van deze omge ving en wordt nu gesloopt. Er gaat weer een stukje oude stad verloren". Of het ding nou mooi of lelijk is doet volgens Wentink eigenlijk niet ter zake. "Het is historisch en het gaat weg. dat vind ik jam mer". De Leiderdorper gaat nooit zo ver dat hij werkelijk bezwaar maakt tegen afbraak. Een be- R. Wentink voor het electriciteitshuisje op de Spanjaardsbrug. Nu staat het er niet meer. "Mensen moeten kunnen terugvallen op oude waarden op bekende en vertrouwde dingen". foto Jan Holvast) zwaarschrift maakt in zijn ogen toch weinig kans. "Ze doen toch wat ze willen". Veranderingen (2) En niet iedere verandering bete kent een achteruitgang. Neem nou dat zorgcentrum Zijloever. Toen Wentink de bouwplannen zag, 9Chrok hij zich rot. "Ik was bang dat het echt niets zou wor den". Maar nu het gebouw er staat vindt hij het lang niet gek. Er had in zijn ogen alleen een ver dieping af gemogen. "Maar daar over zal ik niet klagen". De Zijldijk-bewoner heeft de bouw van het zorgcentrum op z'n eigen manier begeleid. De 'ge boorte' van het gebouw is met zijn fotocamera stukje voor stuk je vastgelegd. Zo'n beetje iedere activiteit die op de bouwplaats was waar te nemen werd op de ge voelige plaat vastgelegd. Wentink weet wel iets van van fotografie. Hij verdient de kost als reclame- vormgever. 'Dat wil niet zeggen dat het wereldplaten zijn, maar het zijn toch aardige beelden". De meeste foto's zijn genomen vanaf het balkon van de woning van de familie Wentink. Door ie dere keer vanaf dezelfde plaats te werken is een goed overzicht ont staan van de 'groei' van het zorg centrum. Helemaal compleet is het plaatje niet, want door vakan tie of zakenreizen miste Wentink wel eens iets. "Als ik dan thuis kwam, was er iets gebeurd dat ik niet had gefotografeerd. Dat bete kende echt een kater". Een andere kater kreeg Wen tink enige weken geleden te ver werken. Hij nam contact op met het zorgcentrum en vertelde daar het verhaal van de fotoserie. "Mis schien een leuk item voor de ope ning, weer eens wat anders als een wethouder die een lintje doorknipt", zo dacht hij. De reactie was niet erg enthou siast. In eerste instantie kreeg hij de mededeling dat hij zou worden teruggebeld. Toen dat gebeurde, kreeg Wentink te horen dat het 'allemaal geen geld mocht kos ten'. Nu was de Leiderdorper he lemaal niet van plan er een finan ciële tegemoetkoming voor te vragen, maar die opmerking maakte hem niet enthousiaster. "Maar ik zit er niet mee hoor, vind het eigenlijk niet zo belangrijk, de verzameling is vooral voor me zelf'. gemeenteraden is veranderd, is op 1 mei een nieuw bestuur aangetre den. Dat zorgde ervoor dat oude jaarrekeningen werden vastgesteld waarna het tekort van bijna zeven ton over dit jaar werd ontdekt. Het nieuwe bestuur heeft besloten de voormalige Leidse PvdA-wethou- der D. Tesselaar aan te stellen als in terim-manager. De commissie overlegde steeds met slechts enkele leden van het vo rige bestuur. Voorzitter F. Kuijers, de voormalige Leidse wethouder (WD), zagen ze zelden of nooit. "Kuijers was de baas maar tot hem kregen we helemaal geen toegang. Die man was volkomen onzicht baar", weet H. Briër die al 35 jaar als docent aan de school is verbonden en een aantal jaren voorzitter is ge weest van de medezeggenschaps commissie. Volgens Brier was de relatie nog meer verstoord na de 'dubbele-pet- tenkwestie'. Die speelde toen de ge meente Leiden besloot flink te be zuinigen op de Streekmuziek school. Kuijers schreef toen als voorzitter van de streekmuziek school een brief aan zichzelf als wet houder waarin hij protesteerde te gen de bezuinigingsplannen. "Toen is zijn positie onmogelijk gewor den", weet Briër. De extra uitgaven over dit jaar zijn veroorzaakt doordat een ac countant moest worden ingehuurd, doordat een aantal zieke perso neelsleden moest worden vervan gen en omdat de opbrengsten min der hoog waren dan geschat. Het vo rige bestuur 'had dit kunnen we ten', vindt de medezeggenschaps commissie. "Er is verkeerd begroot, er had een begrotingswijziging moeten komen toen ze na twee maanden vonden dat een dure ac countant nodig was", aldus Briër. De docenten hebben er steeds op gehamerd dat het niet reëel was om te denken dat de school meer leer lingen zou trekken. "Er moest be zuinigd worden en dat kon niet op de salarissen want de school mocht niemand ontslaan. Dus was er be dacht dat de opbrengst hoger moest worden. Dat kon door de klokuur- deler te verhogen. Dat betekent dat je ervan uit gaat dat meer leerlingen per uur les krijgen. Daardoor komt meer lesgeld binnen", legt Den Hol lander uit. "Maar wij als docenten hebben al tijd gezegd: er is een bepaald verza digingspunt bereikt, er komen niet meer leerlingen. Tenzij je met een stuk hout op het Rapenburg gaat staan en de leerlingen naar binnen mept. In die spotterige sfeer werd erover gesproken", vertelt Brier. De directeur hield echter vast aan de prognose en het bestuur koos voor zijn visie, aldus de commissie. "Als er niet naar ons wordt geluis terd, staan we met onze rug tegen de muur. Wij hebben altijd het gevoel gehad dat er een vorm van wind handel werd bedreven. Er werd te veel van veronderstellingen uitge gaan, dat het wel zou lukken". De relatie tussen directeur Kunst en het overige personeel is al lange re tijd 'niet optimaal', aldus het drie tal. "De relatie wordt gekenmerkt door een grote mate van tolerantie en verdraagzaamheid", drukt De Ru zich diplomatiek uit. De leden van de commissie besef fen aan de andere kant wel dat de di recteur een manier moest vinden om de bezuinigingen te halen. "Maar je moet ook kijken naar de mening van de consument zelf. En die wil geen groepslessen. Ook voor ons als docenten heeft deze manier van werken nadelen. De groep wordt een eenheidsworst, verschil len in aanleg en begaafdheid wor den weggepoetst", aldus Briër. De eerste indruk die het drietal heeft van het nieuwe bestuur, dat op 1 mei is aangesteld, is 'zeer posi tief, zegt De Ru. "We hebben het gevoel dat ze er alles aan zullen doen om de zaak te redden". Wethouder Kuijers: onzichtbaar. Vorige week werd bekend dat de Streekmuziekschool dit jaar al een tekort van 678.000 gulden heeft. "Wij hebben vorig jaar juli al laten weten dat de begroting geen haalba- re kaart was", vertelt J. den Hollan- der, lid van de medezeggenschaps- 11 commissie. "Niet alleen wij hebben 1 het bestuur gewaarschuwd. Ook de administrateur, die inmiddels bijna een jaar ziek is, heeft gewaar- schuwd dat het geen reëele begro- j ting was", zegt voorzitter W. de Ru van de medezeggenschapscommis- sie. "De administrateur heeft zelfs ge- zegd dat hij er geen enkele verant- woordelijkheid voor wilde dragen, v Hij stona er niet achter, maar heeft gezegd dat hij de opdracht van het bestuur zou uitvoeren. Het bestuur heeft gekozen voor de visie van de directeur, ondanks de tegenwer- king en de adviezen van de admini- •- strateur en van de medezeggen- achapacommissie", vult Den Hol lander aan. "Er zei zelfs een bestuurslid: Mochten we het niet halen, dan gaan we maar op onze bek", aldus De Ru. "Het bestuur was bereid de consequenties en de risico's te dra gen". Het bestuur van de Streekmuziek school aan het Rapenburg bestaat uit vertegenwoordigers van de ge meenten Leiden, Oegstgeest, Voor schoten en Wassenaar, die zich heb ben gebonden aan een zogeheten gemeenschappelijke regeling. Om- dat na de verkiezingen in maart de i samenstelling van de verschillende

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8