TAD LEIDEN Asbest in huizen Merenwijk ADTOME-SPEL /^irAUTO'S rDECEMBERi Hoge straffen geëist tegen dievenbende Demonstranten: wij waren niet uit op geweld LEIDSCH m DAGBLAD Grof geweld Geen direct gevaar voor volksgezondheid College geeft geen opening van zaken over Hettinga Belangrijk s Advocaten: politie had eerder moeten ingrijpen DEN HAAG - Met z'n zevenen wa ren ze in totaal goed geweest voor 63 inbraken en diefstallen in de Leidse regio en ver daarbuiten. Een 24-jari- ge Leidenaar was verantwoordelijk voor een schade van bijna een half miljoen gulden. Hij hoorde gisteren bij de Haagse rechtbank dan ook de zwaarste straf van allemaal eisen, 30 maanden gevangenisstraf waarvan 6 voorwaardelijk. De misdrijven zijn juni dit jaar aan het licht gebracht door een spe ciaal rechercheteam dat op een reeks zaken werd gezet die zo op het eerste oog veel gelijkenis met elkaar hadden. Er werd bij het onderzoek zelfs gebruik gemaakt van de be voegdheid om de telefoon af te tap pen van de verdachten. Twee van de verdachten zijn een paar weken geleden reeds veroor deeld tot 18 en 4 maanden gevange nisstraf. Zij behoorden tot het deel dat zich onder meer bezig hield met kluiskraken zoals bij het bedrijf Wernink en het belastingkantoor, beide in Leiden. De andere groep wierp zich op de diefstal van kostbare metalen zoals aluminium en roestvrijstaal. Deze tak bestond uit vier Leidenaars van 24, 27, 27 en 30 jaar. Zij trokken er met een vrachtwagen op uit en knipten meestal met een beton- schaar de sloten van de toegangs hekken door, waarna ze het spul konden inladen. De raadslieden van de verdachten protesteerden tegen het feit dat de twee groepen door justitie op een hoop werden gegooid. De officier van justitie had zo in hun ogen onte recht de indruk gewekt dat het om een bende ging. Er waren wel eens telefonische contacten tussen de twee groepen, maar zij opereerden toch onafhankelijk van elkaar, zo stelden de advocaten. Veel feller gingen de raadslieden te keer tegen het moment waarop de politie besloot de verdachten aan te houden. Het rechercheteam was al in april begonnen met het afluis teren van telefoongesprekken. Zo waren zij vroeg op de hoogte van de snode plannen, maar weigerden zij om 'recherche tactische redenen' in te grijpen. Volgens raadsman mr. Lagraauw is zijn 24-jarige cliënt hierdoor ern stig gedupeerd en is er nodeloze schade bij bedrijven veroorzaakt. De advocaat vertelde dat de politie van dichtbij de voorbereidingen heeft gadegeslagen voor de kraak op 31 mei dit jaar, waarbij in Gies- sen (Friesland) voor 85.000 gulden aan roestvrij stalen platen en goten werd gestolen. Deze grootste kraak had makke lijk voorkomen kunnen worden wanneer de politie de achtervolging niet halverwege had gestaakt maar hen op heterdaad had betrapt, zo meende Lagraauw. "Ook dan had justitie een forse zaak gehad. Ik denk dat de afweging niet goed is gemaakt", aldus Lagraauw. Ook heeft de politie gezien dat de verdachten begin juni dit jaar com biketels bij een bedrijf aan de Leid se Lammenschansweg stalen. La graauw rekende voor dat door eer der ingrijpen 9 van de 18 vergrijpen van zijn verdachte hadden kunnen worden voorkomen. De 24-jarige Leidenaar werd in zijn jacht op de kostbare metalen 9 keer door zijn 30-jarige broer, 15 keer door de ene 27-jarige en 3 keer door andere 27-jarige Leidenaar bij gestaan. De officier van justitie mr. I. Klopper eiste tegen deze drie ge vangenisstraffen van respectieve lijk 16, 22 en 12 maanden. De achtergronden van de inbraken op vrij forse schaal waren versla vingsproblemen. Zo was de 24-jan- ge Leidenaar verslaafd aan gokken en had hij aanzienlijke schulden. Voor de ene 27 jarige Leidenaar, die kort geleden bovendien de deur van een vrouwenopvangcentrum had ingetrapt, gold dat hij in het week end wel eens 50 to 60 glazen bier per avond dronk. Zijn leeftijdsgenoot had eveneens problemen met de drank, maar kon bovendien het gokken niet laten. Al 15 jaar wisselend verslaafd aan heroine was de 31-jarige Leidenaar. Behalve dat hij met zijn jongere broer op het verkeerde pad ging, stal hij dit jaar ook nog een partij ko perdraad in Valkenburg en lood in Noordwijk. Verslaafd aan gokken was de 28- jange Leidenaar die behoorde tot de groep van de kluiskraken en in braken die in de buurt van Leiden werden gepleegd. De officier van justitie eiste een straf van 21 maan den. Zo kraakte hij samen met twee anderen de kluis van het Leidse be lastingkantoor met een slijptol en stal 5000 gulden. Hetzelfde gebeurde met de kluis van Wernink. Het addertje onder het gras hier was de overschijvings- formulieren die daarin lagen. Daar van werd door de 28-jarige Leide naar gebruik gemaakt om 60.000 gulden naar zijn eigen girorekening over te laten schrijven. Op het nip pertje kon dat worden voorkomen. Verder bekende hij aan 25 inbra ken te hebben meegedaan. Daarbij zaten nog het kraken van de kluizen van een woningbouwvereniging in Lisse en een slijterij in Leiden, in braak in winkels in Lisse. hoofd dorp en Nieuw-Vennep, diefstal van vier autowielen, een hele auto in Alphen aan den Rijn en een trai ler in Katwijk. De Haagse rechtbank doet 30 ok tober uitspraak. WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 De Leidse politie heeft gisteren op grove wijze een einde gemaakt aan een blokkade van de McDonald's- vestiging aan de Beestenmarkt in Leiden. Een groep vari 40 actievoer ders die de toegang tot het bedrijf versperden, werd met onnodig veel geweld uit elkaar geslagen. Later besloot de politie om onduidelijke re denen alle betogers te arresteren. De actievoerders hadden aange kondigd dat de blokkade vier uur zou duren. Natuurlijk zou een dergelijke actie de Leidse vestiging van McDo nald's fikse schade berokkenen. Toch rechtvaardigt dit niet de botte wijze waarop de politie meende een einde aan de versperring te moeten maken. Eerder dit jaar konden boze akker bouwers barricades opwerpen op rijkswegen zonder dat daar door de politie een einde aan werd gemaakt. Deze acties hadden voor allerlei be drijven en instellingen forse schade posten tot gevolg. Met een terug houdende opstelling werd toen ge tracht escalatie van het conflict te voorkomen. Ook gisteren had de Leidse politie verstandiger gehandeld wanneer was geprobeerd een afspraak te maken met de demonstranten over de tijdsduur van de actie. En als dat niet was gelukt, was een gemoede lijker handelwijze tegenover de ac tievoerders op z'n plaats geweest. Zij gebruikten tenslotte zelf geen en kel geweld, ook met toen er botweg op los werd geslagen met de wapen stok. Nog veel bedenkelijker dan het poli- tie-optreden zelf. was de deelname van enkele omstanders die de politie op hardhandige wijze een handje hielpen. De politie stond er bij en keek er naar en liet na de demon stranten in bescherming te nemen. Inmiddels heeft de politie aangekon digd dat er stappen tegen deze men sen worden genomen, als er tegen hen aangifte wordt gedaan door de slachtoffers van het geweld Een dergelijke afwachtende opstelling zou onjuist zijn. Dat boze toeschou wers zich de bevoegdheden van de politie aanmeten, is volstrekt onac ceptabel. De politie dient daar met kracht tegen op te treden. LEIDEN - In 181 eengezins woningen in de Merenwijk is asbesthoudend materiaal aangetroffen. De platen die aan de onderkant van de trappen zijn aangebracht, bevatten wit, blauw en bruin asbest. Luchtmetingen heb ben aangetoond dat er geen gevaar voor de gezondheid is, mits er niet wordt gespij kerd of geboord in de trap pen en ze ook niet worden geschuurd, zo laat woning bouwvereniging De Sleu tels, de verhuurder, weten. Eind vorig jaar werd De Sleutels voor het eerst geconfronteerd met de aanwezigheid van asbest in de woningen, die te vinden zijn in de Hoeken, de Plaatsen en de Oorden. Een laboratorium uit Rotterdam nam in verschillende woningen luchtmonsters. "Er bleek inderdaad asbest in de lucht aanwezig, echter in zeer geringe mate", aldus De Sleutels. De uitslag van de metingen werd voorgelegd aan een groot aantal in stanties, zoals TNO, de Basisge zondheidsdienst en de inspectie Milieuhygiëne. Uit hun reacties concludeerde De Sleutels dat er geen gevaar voor de bewoners be staat. "Zolang de bewoners niet gaan boren, spijkeren of schuren in of aan de trap, is de geconstateerde hoeveelheid asbest absoluut onge vaarlijk voor onze bewoners", zegt directeur Lepelaar van De Sleutels. Alle bewoners kregen de afgelo pen dagen ook een brief over het on derzoek. In de brief worden geen nadere maatregelen aangekondigd, zoals het verwijderen van het as besthoudende materiaal. Lucht Bij de Basisgezondheidsdienst (BaGD) heeft de heer Bronkhorst, verantwoordelijk voor een deel van de milieutaken, zich kort over de kwestie gebogen. "Via de telefoon werden mij de hoeveelheden in de lucht aangetroffen vezels meege deeld. Ik heb toen gezegd, als de metingen goed zijn, dan is er geen gevaar voor de gezondheid. De aan getroffen hoeveelheden waren nau welijks hoger dan de hoeveelheid asbestvezels die je op straat in de lucht aantreft", zegt Bronkhorst. Volgens de BaGD-medewerker is de kans dat iemand longkanker krijgt van de asbest vrijwel uit te sluiten. "Uit de metingen bleek dat er 100 vezels per liter zijn. De GGD in Amsterdam, dat veel meer onder zoek heeft gedaan, stelt dat bij 200 vezels per liter er geen gevaar is voor de volksgezondheid. Blijft na tuurlijk de vraag of het verstandig is het asbest te laten zitten. Ik heb me daar niet echt over gebogen. Maar als je alle gezondheidsrisico's wilt uitsluiten, dan is verwijderen de beste oplossing". Bij de woningbouwvereniging De Sleutels was vanmorgen niemand bereikbaar voor commentaar. Mannen aangehouden voor mishandeling LEIDEN De politie heeft twee Arnhemmers en een Hagenaar aangehou den die vorige week in Leiden een 40-jarige man zwaar hebben mishan deld. Het slachtoffer heeft een week in het ziekenhuis doorgebracht en is aan het hoofd geopereerd. De daders wilden de man een lesje leren omdat hij met een familielid van een van hen in een echtscheiding was verwikkeld. De Arnhemmer van 36- jaar oud had daarvoor een 20-jarige vrouw uit Arnhem en een 30-jarige Ha genaar ingehuurd. Het drietal reed op maandag 8 oktober naar de woning van de Leidenaar in de Kanaalstraat. Daar duwden zij het slachtoffer een pistool onder de neus en mishandelden hem zwaar onder meer met de kolf van het pistool. Tevens richtten zij vernielingen aan in de woning, gooiden vazen en beeld jes stuk en namen zij foto-albums mee. Bij het weggaan dreigden zij de de Leidenaar dood te schieten als hy de politie in zou schakelen. Het slachtoffer deed echter toch aangifte en vori ge week hield de politie de twee Arnhemmers aan. In de woning troffen agenten ook nog een pistool en een handgranaat aan. De asbesthoudende platen aan de onderkant van de trap in een van de woningen in de Merenwijk. (foto Henk Bouwman» LEIDEN - De actievoerders had den hun blokkade van de Leidse McDonalds-vestiging tevoren goed doorgesproken. Zij zouden niet in-" gaan op het verzoek van de politie om een einde te maken aan de actie. Nee, zij zouden zich laten wegsle pen zoals ook bij milieu- en kernwa penacties wel gebeurde. "Er waren mensen bij die voor de eerste keer aan een actie meededen. We waren daarom absoluut niet uit op een ge welddadige confrontatie met de po litie", aldus een van de actievoer ders. Van dit voornemen kwam giste ren rond het middaguur op de Leid se Beestenmarkt weinig terecht. Voor de Leidse politie was het blijk baar ook de eerste keer dat zij met een dergelijke actie werden gecon fronteerd. De blokkade werd dan ook met grof geweld uit elkaar ge mept. De actie begon gisterochtend. Circa 40 actievoerders, in leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar, stelden zich op voor het hamburgerbedrijf aan de Beestenmarkt. De bedoeling van de actie van de actie was om aandacht te vestigen op het slechte milieubeleid dat McDonald's zou Ook dit jaar presenteren Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zes weken lang een groots advertentie-spel. Op 14,21 en 28 november en 6, 12 en 19 december. Door mee te doen aan het December Feestmaand Advertentie-Spel krijgt uw advertentie heel doelgericht extra aandacht. Dat levert u niet alleen maximale respons op, maar bovendien een gratis advertentie-plaatsing Informeer bij onze medewerkers van de advertentie-afdeling naar de mogelijkheden: Leidsch Dagblad 071 - 161400 Alphens Dagblad 01720-93961 ONZE LEZERS KUNNEN NIET OM UW ADVERTENTIE HEEN! voeren, de slechte arbeidsvoor waarden voor het personeel en het voedsel dat van slechte kwaliteit zou zijn. Drie agenten die door eigenaar Kop van het Leidse bedrijf te hulp zijn geroepen, probeerden eerst op timistisch gedrieën een einde te ma ken aan de blokkade. Dat lukte niet, waarop zij om hulp van collega's vroegen. Er moest een einde komen aan de blokkade, ook omdat er zich volgens politiewoordvoerder Graveland nog kinderen in de zaak bevonden. Die werden echter al snel via de achteruitgang naar bui ten geloodst. Wapenstok De politie probeerde eerst nog met overleg een oplossing te zoeken. De eigenaar van McDonald's werd ge vraagd zijn zaak vier uur te sluiten. Toen die dat weigerde, vroeg de hoofdinspecteur van politie die de leiding had over de operatie, aan de actievoerders om het uitdelen van pamfletten aan de andere kant van de weg voort te zetten en de blokka de te beeïndigen. De demonstran ten gaven aan dat verzoek geen ge hoor. Onder het scanderen van 'Mc Donald's is moord' haakten zij de armen in elkaar. De politie besloot daarop een ein de te maken aan de actie. Volgens politiewoordvoerder Graveland werd toen al besloten om alle actie voerders ook te arresteren. In eerste instantie sleepten agenten een aan tal demonstranten gewoon weg, de situatie escaleerde echter snel. Al snel werd er stevig met de wapen stok op los geslagen. Actievoerders werden aan de haren weggesleept, ook particulieren lieten zich daarbij niet onbetuigd. Zij sloegen er stevig op los. Een enkeling verrichtte zelfs een aanhouding. In totaal verrichtte de politie on geveer tien aanhoudingen voor de McDonald's vestiging. De overige actievoerders hergroepeerden zich op de Steenstraat en besloten naar het politiebureau aan de Lange- gracht te gaan. De politie belette hen echter de Haarlemmerstraat in te gaan en dirigeerde hen in de rich ting van de Turfmarkt. Op de Nieu we Beestenmarkt besloot de politie om alle actievoerders darvmaar aan te houden. In totaal werden onge veer 40 mensen gearresteerd, die enkele uren op de luchtplaats van het cellencomplex van de Leidse politie werden vastgehouden. Intimidatie Na enkele uren kwamen de de eer sten weer vrij. Zij waren duidelijk aangeslagen door de afloop van de actie. "W(j hebben toch geen enkel geweld gebruikt, dat wilden we ook helemaal niet. De reactie van de po litie was zwaar overtrokken", aldus een van hen. Ook toonden zij foto's waarop een particulier bezig is met de arrestatie van een actievoerder. De woede richt zich vooral ook op die burgers die zich met de beëindi ging van de actie hebben bemoeid. Deze krant meldde gisteren dat het om leden van een particuliere bewakingsdienst zou gaan. Dit wordt echter door de eigenaar van het bewakingsbedrijf en de politie ontkend. Bij de actie tegen de de monstranten waren wel midden standers van omliggende bedrijven betrokken. Politiewoordvoerder Graveland kondigde gisteren al aan dat de poli tie een onderzoek instelt als er door de actievoerders aangifte wordt ge daan van mishandeling. Dit was vanochtend nog niet gebeurd. Gistermiddag kondigden de de monstranten echter al aan dit wel te zullen doen. Ook overwegen zy klachten in te dienen tegen het op treden van de politie. Zij zijn niet al leen boos over de manier waarop de blokkade werd beëindigd, maar ook over de behandeling van een van hen op het politiebureau. Een actievoerder zou een hersenschud ding hebben opgelopen, terwijl de politie weigerde een arts in te scha kelen. Van deze zaak is bij woord voerder Graveland niet bekend. Naar zijn weten zijn er bij de actie geen gewonden gevallen. Hij vindt overigens niet dat de po litie te ver is gegaan met het gebrui ken van geweld. "Om zo'n blokkade te breken is nogal wat fysiek geweld nodig. Ik geef het je te doen om mensen die arm aan arm zijn inge haakt uit elkaar te halen". De actievoerders gaan zich nu be raden over het verdere vervolg van de acties tegen McDonald's. Een de monstrant is duidelijk aangeslagen door het verloop van de actie. "Vori ge week zaterdag hebben wij ver kleed als bomen folders uitgedeeld bij het bedrijf aan de Beestenmarkt. Wij hebben toen leuke reacties ge kregen van het publiek. Een paar dagen later keert een deel van het publiek zich echter tegen je, eigen lijk alleen maar omdat je er anders uitziet dan de meeste mensen". Hij verwacht dat er niet snel weer tot een blokkade wordt overgegaan. "We voelen ons duidelijk geïntimi deerd. Het is gewoon eng wat er is gebeurd". Op deze foto van een van de actiexxxrders is te zien hoe een omstander e demonstrant wegsleept. LEIDEN - Het aftreden van CDA-wethouder Hettinga wordt maandag be sproken tijdens de vergadering van de Leidse gemeenteraad. B en W heb ben de kwestie op verzoek van D66-fractieleider Langenberg op de agenda geplaatst. Langenberg had tevens gevraagd om een brief waarin de preciese gang van zaken rond het vertrek van de wethouder wordt beschreven. Daarbij vroeg Langenberg vooral naar de verhuurkwestie, de directe aanleiding voor het aftreden. Hettinga had een onjuiste verklaring ingevuld over de verhuur van kamers boven zijn bedrijf. De feitelijke situatie kwam niet overeen met de verklaring. Hettinga kreeg van collega-wethouder Van Rij (PvdA) de mogelijkheid de zaak in orde te brengen..maar bleef dat uitstel len. Het geschil werd uiteindelijk gemeld bij B en W. Na een week bleek de zaak nog niet geregeld, waarop Hettinga besloot af te treden om weer als aannemer actief te worden. Wanneer de aanschafprijs van uw nieuwe occasion pvnn hfilannriik is als rle inruilnriis van uw huidige auto moet u dit weekend eens bij ons langskomen. Onze aktiviteiten: - Occasions met volledige garantie en ANWB-gekeurd - Reparatie, ondertioud en APK-keunng - Verkoop van accessoires Verzekeringen en Financieringen Schadebemiddelingen - Consignatie-verkoop Lijnbaan 6. tel. 071-410874, 2352 CK Leiderdorp. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7