VS: compromissen met Irak uitgesloten Israëlische regering slachtoffer Jeruzalem-syndroom 'We praten niet met een moordenaar' V&D presenteert de nieuwste van Clouseau. Of zo... Hussein mag niet profiteren van zijn agressie' Roep in VS om zwarte scholen steeds luider Serviërs blazen in Kroatië spoorlijn op 'Wantrouwen niet weg tussen beide Korea's' WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 BUITENLAND WASHINGTON/MOSKOU/DHAKA/AMMAN (Rtr/AFP/AP) De Amerikaanse minister terufftrekk!n^uffZK^iu/avf ua! H^hanrf'gisteren het idee van een gedeeltelijke Iraakse zij het onderwijs psychologisch al herwinnen, zeggen de voorstanders had opgezet voor jongens van 5 en 6 leen mannen die werkloos°waren of iciugucKKing uil rvuwayt van ae nana gewezen. De Jordaanse koning Hussein meent de rug toegekeerd", legt Spencer van het aparte onderwijs aan zwar- jaar. Het ministerie van onderwijs leefden van de drugshandel, nu rea- aaarentegen dat een meer coulante houding van de Verenigde Staten en hun bondgenoten H.oUand. een zwarte psycholoog, ten. WASHINGTON (AFP) - Om te voorkomen dat jonge zwarte Ameri kanen in de gevangenis of de drugs wereld belanden, houden psycholo gen en leerkrachten momenteel fel le pleidooien voor het oprichten van speciale klassen voor zwarte jon gens. Deze theorie, controversieel omdat de felle strijd voor de beëin diging van de scheiding tussen zwart en blank in de Verenigde Sta ten nog vers in het geheugen ligt, wint steeds meer terrein. Na Miami, Washington en Bal timore heeft nu Milwaukee beslo ten om twee scholen op te richten aan toe, erop wijzend dat het aantal meer kans om in de gevangenis dan drop-outs onder zwarte scholieren op de universiteit te belanden en is veel hoger ligt dan onder blanken in moord de belangrijkste doodsoor- de Verenigde Staten. Volgens hem zaak onder jonge zwarten. Dit ver heeft de integratie van blank en klaart de felheid van de pleitbezor- zwart slechts voor een klein deel gers voor de speciale scholingspro- gramma's voor zwarten, die overi gens nauwlettend in de gaten Om de tegenslag van Miami te voorkomen, nemen in Washington ook meisjes deel aan het speciale onderwijsproject voor zwarte kin deren. Maar het hoofd van de Stan- ton-school geeft toe dat de zwarte vrijwilligers die elke dag de leer krachten komen helpen "vooral werken met de jongens". Op deze school in het zuidoosten van Washington wordt 85 procent van de scholieren grootgebracht door alleenstaande moeders, zegt Elbe Davis. Hij stelt dat de houding van de kinderen van 7 tot 9 jaar, die die uitsluitend zijn bestemd voor de teem slaagt er echter niet in jonge- den gehouden door het ministerie bij hun huiswerk worden geholpen opleiding van zwarte kinderen. "Al ver voordat deze kinderen - in te krijgen. ren uit de lagere sociale milieus mee van onderwijs. door vrijwilligers - architecten, art- de meeste gevallen zoons en doch ters van alleenstaande moeders - de finitief hun school verlaten, hebben Vorig jaar nog heeft de overheid sen en anderen - "veel positiever is Door hen te scheiden van blanke een speciaal programma stopgezet geworden". "Ze hebben meer ver- kinderen hebben zij de kans het ver- in Miami, waar een school in een trouwen gekregen in het onderwijs trouwen in hun mogelijkheden te zwarte wijk in 1988 twee klassen en hun toekomst. Eerst zagen ze al- een oorlog kan voorkomen. In klare en harde bewoordingen maakte minister Baker op een pers conferentie in Washington duide lijk dat hij geen compromissen inza ke Kuwayt zal aanvaarden. "We zijn niet bereid te helpen bij het zoeken van deeloplossingen, waardoor Hussein enig voordeel zou overhou den van zijn daad van agressie. We1 willen dat de resoluties van de Vei ligheidsraad geheel worden uitge voerd". Dat betekent onder meer dat Irak zich geheel en onvoorwaar delijk uit Kuwayt moet terugtrek ken. In de Sovjetpers verschenen vori ge week, na het bezoek van Sov jetafgezant Evgeni Primakov, be richten dat Irak bereid was in te stemmen met een compromis. Daarbij zou het twee eilanden voor Schauble buiten levensgevaar BERLIJN (GPD) - Wolfgang Schauble, de Duitse minister van binnenlandse zaken, die vrijdag avond door een geestesgestoorde werd neergeschoten, is buiten le vensgevaar. Zijn benen zijn echter nog verlamd. Dat blijkt uit het laatste communiqué van de univer siteitskliniek Freiburg, waar hij is opgenomen. Zijn toestand is dermate stabiel dat de artsen hem gisteravond op nieuw aan het gezicht opereerden i de restanten van de kogel te ver oordeelde dat de opleiding discri- liseren ze zich dat ze ook eerlijk Volgens verschillende recente mineerde omdat geen meisjes wer- werk kunnen doen", zegt het Veel belangstelling blank thuisland de kust van Kuwayt en de zuidelijke olievelden van Rumeilah behou den. President George Bush liet zich op een bijeenkomst van de Republi keinse partij in Des Moines, Iowa, al op even onverzettelijke toon uit. "We mogen de Iraakse agressie niet JOHANNESBURG (AP) - Meer langer toelaten. Saddam Hussein dan 12.000 gezinnen hebben zich zal zich moeten verantwoorden", aangemeld voor vestiging in een Daags levoren stelde Bush een thuisland voor blanken, zo is be nieuw Neurenberg-proces in het kendgemaakt door Carel Boshoff, vooruitzicht tegen Hussein en zijn de leider van de Afrikaner Volks commandanten wegens oorlogs- wagpartij. misdaden. De Amerikaanse uitval- Boshoff kondigde aan dat de par- len lijken bedoeld om de Golfcrisis tij de regering begin volgend jaar zal weer op de internationale agenda te verzoeken om officiële erkenning krijgen, nadat die was verdrongen van het recht op een eigen thuis- door het bloedbad op de Tempel- land. Hij gaf tegenover de Zuidafri- studies lopen zwarte Amerikanen den toegelaten. schoolhoofd. berg in Jeruzalem vorige week. kaanse televisie te kennen dat be- Koning Hussein van Jordanië be- sprekingen worden gevoerd met de treurt het dat Washington de signa len uit Baghdad niet heeft opgepikt. regering. Volgens hem wordt ge dacht aan vestiging in het noord- Als er oorlog in de Golf uitbreekt zal westelijke gebied van de Kaappro- dat een van de oorzaken van zijn, zei vincie, een dun bevolkte en onder- overtuigd dat de Iraki's zullen vech ten als de diplomatie faalt. "Ze zul len niet ingaan op overgave of ver nedering, dat is voor Saddam on aanvaardbaar". Volgens Hussein heeft de Iraakse leider hem kort na de invasie toe vertrouwd dat hij eind juli had be- Stammenstrijd bij mijn eist tien levens sloten heel Kuwayt te bezetten en JOHANNESBURG/DURBAN niet alleen de betwiste grensstreek. (DPA/UPI) - Geweld tussen zwar- 'Hij dacht dat hij zo in een politiek *en onderling heeft in Zuid-Afrika trekken op het door Irak opgeeiste 6en °P. zo heeft de politie meege- wijderen, die in zijn kaak terecht d ie Tids"vang<3orbatsi ovs van de kolenmijn Hlobane in de* was izekomen. Lancer uitstel was maK°y- a,e1,a is van oorbatsjovs Ma#ol deeld. De strijd tussen Zulu's en Xhosa's had plaats op het terrein. was gekomen. Langer uitstel was niet verantwoordelijk gezien het in fectiegevaar. De operatie verliep zonder problemen. Voor het eerst werd gisteren duidelijk dat de 48-ja- rige bewindsman dagen in levens- Moskou begonnen aan een rondreis langs Rome, Parijs en Washington om een vreedzame oplossing voor de Golfcrisis te bespreken. Dat gevaar heeft verkeerd en dat aUeen (Vff" ,"SVS woordvoerder in.oi „„n Vltah Ignatenko op een persconfe- presidentiële raad, gisteren vanuit oostelijke provincie Natal. Volgens - - - - de politie verkeren 10 gewonden in levensgevaar. De situatie bij de mijn is gespan nen, zo deelde een woordvoerder van de eigenaar van de mijn, de staalproducent Iscor, mee. De maatschappij probeert tussen de ZAGREB/BELGRADO (AP/DPA/AFP/Rtr/ANP) van de Servische minderheid in daag de Federale Assemblée toe Leden over de politieke situatie van het land, dat wordt geteisterd door etni- Kroatie hebben gisteren vijftig me- sche onrust, een verergerende eco- ter spoorlijn opgeblazen en wegen nomische crisis en toenemende vy- geblokkeerd in een poging Kroaten andschap tussen de zes deelrepu- tegen te houden die in Zagreb festi- blieken. Sommigen spreken al van viteiten wilden bijwonen om de een militair ingrijpen om de orde te Kroatische onafhankelijkheid te handhaven. Diplomaten achten dit herdenken. Ondanks de blokkades onwaarschijnlijk, maar vrezen dat wisten tienduizenden Kroaten de de Balkan-federatie in een burger- hoofdstad van de Joegoslavische oorlog ten onder zal gaan. deelrepubliek te bereiken. In delen van Kroatië zijn wegen Het persbureau Tanjug meldde afgezet sinds hier een maand gele dat een spoorrails in de buurt van den voor het eerst gevechten uitbra- de stad Knin met een lading dyna- ^en tussen de Servische minder- miet werd vernield. Knin ligt in het beid en de Kroatische politie. Vol- gebied waar de Servische minder- de Servische krant Politika heid woont die zich enkele weken worden aan leden van de Kroati- geleden autonoom heeft verklaard sche burgerwacht geweren uitge- van de Kroatische regering en al deeld. sinds een maand de doorgaande we gen blokkeert. Volgens Tanjug hadden de Ser- Uit vrees voor de toekomst heb ben burgers in Slovenië de banken bestormd om hun spaargeld in bui- viërs gehoord dat duizenden tenlandse valuta om te ruilen en op Kroaten via Knin naar Zagreb zou- nemen. Ook in andere delen van den reizen om daar de festiviteiten bet land staan de mensen in de rij bij te wonen. Zij zouden in die reis- voor de bankloketten, plannen "een provocatie" hebben gezien. De aanslag op de spoorweg werd gepleegd aan de vooravond van een cruciale sessie van het Joegoslavi sche parlement over de toekomst van de federale staat. Op de drie daagse zitting, die vandaag begint, moeten grondwetshervormingen zijn 'Referendum over hebben Saddam Hussein opgeroe pen zijn troepen terug te trekken uit Kuwayt en het door hem afgezette bewind in ere te herstellen. De op- 9 roep is ondertekend door de leiders staken kernproeven van Bangladesh, Brunei, Indonesië, Malaysia, de Maldiven en Pakistan. NEW YORK (AP) - De Sovjetunie De Jordaanse autoriteiten hou- heeft gisteren de Algemene Verga- den sinds maandag een voor Irak dering van de Verenigde Naties bestemd voedselkonvooi tegen, in voorgesteld een wereldwijd refe- afwachting van een uitspraak van rendum te houden onder parlemen- de sanctiecommissie van de VN- ten met de vraag of kernproeven Veiligheidsraad over de vraag of voorgoed moeten worden verbo- doorsturen van het konvooi wel of den. niet geoorloofd is onder het VN-em- Sovjet-onderminister van buiten- bargo. Het konvooi bestaat uit zes- landse zaken Vladimir Petrovsky tien vrachtwagens met melk en zei dat het overleven of de onder- voedsel, bestemd voor Iraakse kin gang van de mens, waarom het bij deren en is gestuurd door een lief kernproeven eigenlijk zou gaan, dadigheidsorganisatie met de naam niet alleen een zaak is van diploma- Algemene Bond van Vrijwilligers ten. militaire experts en politici. Organisaties. "Het volk en hun gekozen vertegen- woord igers moeten het laatste woord hebben", aldus Petrovsky. BAYRUT - Een Libanese soldaat in Bayrut maakt duidelijk dat hij niet voor. ee" ™®uwe staatsstructuur toil worden gefotografeerd. Libanese troepen hebben gisteren de Franse W0I"den besproken. ambassade in Bayrut omsingeld en alle toegangen afgegrendeld. In de am- Borisav Jovic, de huidige voorzit- SEOUL (AP) - De Noordkoreaanse twee groepen te bemiddelen. De bassade verblijft de christelijke generaal Michel Aoun die zaterdag zijn ter van het collectieve president- premjer yon Hyong Muk heeft van- produktie is voorlopig stilgelegd. verzet tegen de Libanese regering opgaf. (toto afp) schap van Joegoslavië, spreekt van- cjaag het Zuidkoreaanse verzoek om wederzijdse diplomatieke er kenning afgewezen omdat het een erkenning van de deling van het Ko reaanse schiereiland zou beteke nen. De Zuidkoreaanse premier Kang Young-hoon deed het voorstel op de tweede dag van zijn bezoek aan zijn Noordkoreaanse ambtgenoot. Volgens Noord-Korea is het voor stel gericht op het behoud van de status quo en daarom onaanvaard baar. Alhoewel de reactie van Noord- Korea was te verwachten, waren de Zuidkoreanen toch teleurgesteld omdat het erop lijkt dat het wan trouwen tussen de twee landen nog lang niet is opgelost. "Als het noor- Opstandelingen in Rwanda eisen vertrek president BRUSSEL/NAIROBI/LONDEN "Wü willen wel onderhandelen, onderhandelen over het vluchtelin- dent Yoweri Museveni van Uganda. (AFP/DPA) - De opstandelingen in maar niet met een moordenaar", zo genprobleem. De Belgische pre- Ruim twee weken geleden trokken Rwanda, verenigd in het Nationaal zeiden de NPF-woordvoerders. Zij mier zei voor de Belgische tv-zen- vanuit dat land de opstandelingen, Patriottisch Front (NPF), zijn alleen eisten verder "stopzetting van de ar- der RTLr-TVl die indruk te hebben merendeels Tutsi's, Rwanda binnen genegen te onderhandelen over een restaties en de slachtingen door het gekregen na gesprekken die hy eer- met als doel de regerende Hutu's te wapenstilstand als president Ju- nationale leger, het uitroepen van der deze week had met Habyarima- verdrijven. De Tutsi's verloren in venal Habyarimana en alle buiten- de staat van beleg en de bevrijding na. 1959 tijdens een bloedige opstand landse legers uit het Centraalafri- van alle gevangenen". Martens is met een delegatie in de de macht die zij traditioneel in kaanse land zijn vertrokken. Deze Volgens de Belgische premier Kenyaanse hoofdstad Nairobi om Rwanda bezaten, eis is gisteren op het Belgische ra- Wilfried Martens zou de Rwandese een plan te bespreken dat de vrede diostation RTBF bekendgemaakt president er juist op uit zijn zo snel in de voormalige Belgische kolonie door twee vertegenwoordigers van mogelijk tot een wapenstilstand te Rwanda moet herstellen, het NPF. komen en met de opstandelingen te Na België gaat nu ook de Organi- satie voor Afrikaans Eenheid (OAE) den vasthoudt aan een Zuidko- AD VERTE NTIE Buitenland kort Cocaïnevangst De politie in Spanje gisteren 1200 kg cocaine in beslag genomen met een straatwaarde van 120 miljoen gulden en vijf mensen gearresteerd. Het is de grootste drugsvangst in Spanje in twee jaar, aldus de politie. De cocaine was afkomstig uit Co lombia. Heroïne De Britse douane heeft in Dover 60 kilo heroine onderschept met een straatwaarde van meer dan 33 mil joen gulden. De heroïne was ver stopt tussen een lading textiel aan boord van een Turkse vrachtwagen. Rode Kruis De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren be sloten het Internationale Rode Kruis de status van waarnemer bij de VN te geven. Dat houdt in dat de organisatie het woord mag voeren bij vergaderingen, ook van VN-or- ganisaties, maar geen stemrecht heeft. India Bij een aanval van militante sikhs op een trein met Indische militairen zijn zeker vijf soldaten omgeko men. De sikhs lieten gisteravond bij de stad Ferozepur met een bomont ploffing de locomotief en eerste zes rijtuigen uit de rails lopen. Daarop openden ze het vuur met automati sche wapens op militairen die uit de wagons klommen. Vluchtelingen Twintig vluchtelingen uit Irian Jaya moeten de Franse ambassade verlaten in Port Moresby, de hoofd stad van Papua-Nieuw-Guinea, om dat Frankrijk heeft geweigerd de Papua's asiel te verlenen. Verkeersongeluk Bij een botsing tussen een minibus en een vrachtwagen in de Zuidafri- kaanse provincie Natal zijn gisteren zestien mensen om het leven geko men, Het ongeluk had plaats by een afslag in de weg tuésen Ladysmith en Newcastle. Beide chauffeurs vonden de dood. Nu bij V&D! De nieuwe CD/LP/MC van Clouseau met de hit 'Heel Alleen" en nog 11 andere fantastische nummers. CD 39,95 26,95 19,95 Martens praat vandaag met presi- zich inspannen een diplomatieke oplossing voor het conflict te zoe ken. Een driekoppige delegatie on der leiding van secretaris-generaal Yilma Tadesse vertrok gisteren met dat doel naar het oorlogsgebied. Volgens een verklaring is het eerst zaak een halt toe te roepen aan het aanhoudende geweld in Rwanda. De internationale mensenrech- tenorjganisatie Amnesty Internatio nal uitte gisteren haar bezorgdheid reaanse revolutie en doorgaat met het voeren van een confrontatie-be leid zal nooit vooruitgang worden geboekt in deze gesprekken", aldus de Zuidkoreaanse premier. Duitsland: einde visumplicht Polen VROOMS DREESM ANN over het feit dat "duizenden Rwan- BERLIJN (GPD) - De Duitse rege- dese arrestanten na de inval moge- ring wil nog dit jaar de<algemene vi- lyk worden behandeld als politieke sumplicht voor Polen afschaffen, gevangenen". De organisatie riep in Dat bleek na het kabinetsberaad een in Londen uitgegeven commu- gisteren in Bonn. Tussen beide lan- niqué de regering van Rwanda op den beginnen nog deze maand be- "alle gevangenen vry te laten die sprekingen, die afgesloten moeten zijn gearresteerd op grond van hun zyn als de Poolse minister-presi- etnische afkomst en geen geweld dent Mazowiecki in november naar hebben gebruikt". Duitsland komt. TEL AVTV - Een paar maanden heeft het er naar uitgezien dat de ministers van de nieuwe Israëlische regering het hoofd koel konden houden. Als gevolg van een nieuw defensiebeleid daalde het aantal slachtoffers in de Palestijnse op stand spectaculair. En in de Golfcri sis koos premier Shamir voor een laag profiel. Vanuit zijn schuilkel der. gasmasker binnen handbereik, verklaarde de Israëlische premier dat de Golfcrisis heeft aangetoond dat de instabiliteit in het Midden- Oosten niets heeft te maken met het Palestijnse vraagstuk, maar alles met de aard van de Arabische lan den. Nu de Veiligheidsraad een com missie van onderzoek naar Jeruza lem wil sturen, omdat het bloedbad op de Tempelberg heeft laten zien dat het Palestijnse vraagstuk niet in rook is opgegaan, klinkt het vanuit de schuilkelder: "Aan de deur wordt niet gekocht". Waarschuwingen Van vele kanten is Shamir er voor gewaarschuwd dat zyn koppigheid zal leidt tot een aanzienlijke ver slechtering van de betrekkingen met de Verenigde Staten. Maar in Jeruzalem heeft men om twee rede nen de indruk dat de Amerikanen er niet op uit zijn de Israëlis in moei lijkheden te brengen. In de eerste plaats bestaat onder de Amerikaan se kiezers nog altijd aanzienlijke steun voor Israël. Het Amerikaanse weekblad Newsweek hield vlak na het bloedbad op de Tempelberg een opinie-onderzoek, waarbij meer dan de helft van de ondervraagden verklaarde van mening te zijn dat de Israëlische politie op de Tempel berg buitensporig geweld heeft ge bruikt. Maar in antwoord op een volgende vraag zei 42 procent te sympathiseren met Israël, terwyl slechts 24 procent de Arabische kant koos. Dat zyn cijfers die Ame rikaanse politici goed in hun oren knopen, zeker nu er er Congresver kiezingen in aantocht zyn. De andere reden waarom de Is raëlische regering geneigd is te den ken dat het wel zal loslopen met Amerikaanse maatreigelen heeft te maken met de Golfcrisis. Het is niet waarschijnlijk, redeneert men. dat Washington Israel zal aanpakken, omdat alle aandacht gericht moet blijven op Irak. Onafwendbaar Maar onafwendbaar nadert het mo ment waarop de Golfcrisis, al of niet na een oorlog, geschiedenis zal zijn. En het kan niet anders of de wereld zal zich dan richten op andere brandhaarden in het Midden-Oos ten, waaronder de Palestijnse kwes- Minister Ariel Sharon: ideologi sche rechtzinnigheid. tie. Als het Israëlische kabinet niet van koers verandert, zal Shamir te gen die tyd tot de conclusie moeten komen dat zyn positie minder com fortabel is dan toen hij eerder dit jaar de Amerikaanse pogingen een vredesproces van de grond te krij gen om zeep hielp. Er mag dan geen verband bestaan tussen de Iraakse bezetting van Kuwayt en het Pale stijnse vraagstuk, de Golfcrisis heeft de wereld duidelijk gemaakt dat het verwaarlozen van proble men in het Midden-Oosten vroeg of laat leidt tot gevaarlijke situaties. De Israëlische coalitie van natio nalistische, ultra-nationalistische en religieuze partijen, maakt deel name aan een vredesproces zo goed als onmogelijk. De partijen zyn het erover eens dat Israël onder geen beding afstand mag doen van delen van "Judea, Samaria, het Gaza-dis- trict en de Hoogvlakte van Golan". En op het bespreekbaar maken van de status van Jeruzalem, "de eeuwi ge onverdeelde hoofdstad van de staat Israël" rust een volstrekt ta boe. De combinatie van nationalisme en religie sluit pragmatisme per de finitie uit. Dat maakt vredesonder handelingen met de regering Sha mir byna even moeilijk als commu nicatie met de politieke leiders in Iran. Zodra Jeruzalem een rol speelt, en de laatste tyd is dat her haaldelijk het geval, stuiten buiten staanders op een ideologische muur. De status van Jeruzalem is na tuurlijk niet alleen onbespreekbaar voor de nationaal-religieuzen. Op een paar kleine, uiterst linkse partij en na, willen alle politieke groepe ringen dat een verenigd Jeruzalem onder Israëlisch bestuur blijft. Maar voor wie niet behoort tot de Likud of alles rechts daarvan is het verde digen van de status van de stad veel minder een obsessie. Daardoor kan het gebeuren dat de regering de komst van een VN-commissie zegt te beschouwen als een aantasting van de Israëlische souvereiniteit over Jeruzalem, terwijl de burge meester van die stad, Teddy Koliek, zelfverzekerd verklaart bereid te zijn VN-vertegenwoordigers te woord te staan. Irritatie De Israëlische regerinjg zou het zichzelf en anderen aanzienlijk min der moeilijk maken als ze zou opere ren met het pragmatisme van Kol iek. Dan zou ze tot de conclusie ko men dat het afwijzen van een VN- commissie de status van Jeruzalem als "souvereine hoofdstad van Is raël" niet versterkt. De rest van de wereld beschouwt oost-Jeruzalem als bezet gebied, waar een loopje wordt genomen met de Geneefse Conventie. De koppigheid waarmee Shamir wil laten zien wie in de stad de baas is, verandert daaraan niets. Het enige resultaat van de Jeruza- lem-obsessie van de Israëlische re gering is irritatie in de Verenigde Staten en de rest van de wereldge meenschap, met als gevolg dat de Veiligheidsraad straks, met steun van Amerika, een nieuwe resolutie tegen Israël zal aanvaarden. Met zijn belofte aan de Verenigde Staten dat Israël geen immigranten zal huisvesten in de gebieden die het in de oorlog van 1967 in bezit nam, liet in elk geval minister van buitenlandse zaken David Levy blijken dat hij iets begrijpt van pragmatiek. De toezegging was door Amerika als voorwaarde ge steld voor een overheidsgarantie ten behoeve van leningen ter waar de van vierhonderd mihoen dollar voor immigrantenhuisvesting. Maar die garantie is nu in gevaar ge komen doordat minister van volks huisvesting Ariel Sharon het nodig vond zijn ideologische rechtzinnig heid te demonstreren door aan te kondigen dat hy op grote schaal joodse immigranten wil vestigen "in alle delen van Jeruzalem". Een pragmatische oplossing van het VN-dilemma is Shamir de afge lopen dagen voorgekauwd door burgemeester Koliek, door oud-mi nister van defensie Rabin en ook nog eens door de bezoekende Britse minister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd. Het advies van alle drie luidde: verwerp desnoods de VN-resolutie, maar laat de commis sie toe. In antwoord daarop haalde de Israëlische premier diep adem, nam een stevige aanloop en beukte zyn hoofd voor de zoveelste keer te gen de muur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 6