'We werken nu pas zoals het hoort Discussie rond dood NSB'er Rost van Tonningen laait op REPORTAGE I Sovjet-bladen proberen eind te maken aan gigantisch abonneeverlies Rk commissie voor dialoog met kerken krijgt vrij mandaat WOENSDAG 17 OKTOBER 19t MOSKOU - Het uur van de waar heid heeft geslagen voor de Sovjet pers. Plotseling moeten de traditio neel hevig gesubsidieerde media om de gunst van de lezers vechten. De abonnees op dag-, week- en maandbladen lopen weg. Massaal. Oorzaak, zeggen veel hoofdredac teuren en journalisten, de nieuwe abonnementsprijzen, gemiddeld twee keer duurder dan de oude. Geen krant in het Westen zou de dramatische abonneeverliezen die de leidende Sovjet-dagbladen nu moeten incasseren overleven. De partijkrant Pravda, geteisterd door een intern conflict met hoofdredac teur Ivan Frolov, duikelde van 6,8 miljoen abonnees naar iets meer dan een half miljoen. De Komsomolskaja Pravda, het libera le blad van de communistische jeugdbeweging, hield een vijfde van zijn 21 miljoen abonnees over, de regeringskrant Izvestia verloor 8 van de ruim 9 miljoen abonnees. Saai Nu hebben de meeste kranten het er ook wel naar gemaakt. Zelfs in de tijden van glasnost bleef het meren deel van de journalisten meester van een dodelijk saaie schrijfstijl en slaaf van de autoriteiten. Winnaar in dit genre was en is de partijkrant Pravda, uitblinkend in ellenlange nietszeggende verslagen van partij bijeenkomsten waarin niemand is geïnteresseerd. Late bekeringen, van Komsomol skaja Pravda bij voorbeeld, konden het tij niet keren. De lezers geloven er kennelgk niet in. Maar ook erken de liberale taboe-brekers, zoals het weekblad Ogonjok, moesten eraan geloven. Van 4,4 miljoen naar 400.000, ga er maar aan staan. Dat de abonnees gezamenlijk weglopen heeft te maken met het bureaucratische abonnementen systeem. Een keer per jaar, in de herfst, wordt twee maanden 'cam pagne' gevoerd voor de nieuwe jaar abonnementen. In werkelijkheid gaat het om niet meer dan het innen van de abonnementsgelden. De abonnees moeten hun trouw aan het lijfblad bekopen met een gang naar het postkantoor, waar zij vaak langdurig in de rij moeten staan om het geld over te maken. Dat alleen al kan een reden zijn om Adjunct-hoofdredacteur Genny Gendelman van de Sibirski Gazeta: "De lezers profiteren van de motivatie van onze journalisten". doto gpd> keer per week gaan uitkomen en la ter dagblad worden". het dit jaar maar te vergeten. Zeker gaan", aldus Sjtsjerbakov, die ken- voor gepensioneerden, die plotse- nelijk rekent op financiële steun ling een vijfde deel van hun 100-roe- van trouwe lezers in binnen- en bui beluitkering aan een jaarabonne- tenland ment moeten besteden. Ogonjok-redacteur Sjtsjerbakov geeft nog reden. Hij zegt veel klachten te heb ben gekregen van mensen die een voudigweg hun abonnementsgeld (nieuw Maar er zijn ook andere geluiden. In het verre Siberië, in de mijnstad Alexander Kemerovo, genieten de hoofdredac- andere teuren Vladimir Popok en Dmitiri Sjagiachmetov van het succes van hun krant. Nasja Gazeta (Onze Krant) heet nu nog het weekblad. jaartarief bijna 47 roebel) pQpok en Sjagiachmetov zijn gede- niet konden betalen omdat kassa's in de postkantoren kapot bleken en personeel ziek. "Ik heb het sterke gevoel dat het PTT-ministerie pro- beert de werkdruk zo licht mogelijk :aar dank zy een initiatief en finan- te houden", zegt hij spottend - Vastbesloten Niet de Pravda. "want die krijgt het ejgen blad serteerde redacteuren van het loka le partijblad Koezbass en thans ex- partijleden. 'Onze Krant' kwam er vorig na- ciële steun van de onafhankelijke arbeiderscomitës. De stakende mijnwerkers hadden de nodige er varing opgedaan met de 'objectivi teit' van de partijpers en wilden een geld wel van het centraal comité" En Ogorgok, dat recentelijk een on afhankelijke status verwierf met de redacteuren als eigenaar van het blad, zal ook overleven, zegt hij. "We zijn vastbesloten om door te Sjagiachmetov met honderdduizend abonnees in de hele regio. Nu zijn het er 153.000. 'Onze Krant' rolt van de persen in de partijdrukkerij. Een verre van ideale situatie. "Het is de enige drukkerij hier die dit werk aankan", zegt Popok. "Partijsecretaris Mel- nikov heeft geprobeerd ons ver schijnen te verhinderen, maar de partij moest zwichten dank zij hon derdduizenden protestbrieven en telegrammen. Maar mogelijk veran dert de situatie snel, want er wordt door onze Opperste Sovjet (het par lement) nu een inventarisatie ge maakt van de eigendommen van de partij. En de kans is groot dat de drukkerij teruggaat naar de enige rechtmatige eigenaar: de Opperste Sovjet". In Novosibirsk toont adjunct hoofdredacteur Genny Gendelman "We begonnen van de Sibirski Gazeta zich even eens optimistisch. Een weekblad voor heel Sibene, dat 1 januari dit We kunnen ons financieel bedrui- jaarvanstaiti sgegaanenjnrecotd- pen uit de abonnementsgelden en J~ reclame. In januari willen we twee Gendelman: "We denken nu aan een half miljoen exemplaren vanaf 1 januari volgend jaar. We maken '"inst, onze kosten worden ruim schoots gedekt door abonnements gelden, losse verkoop en reclame". Sibirski Gazeta heeft duidelijk in vloedrijke sponsors. Het blad wordt uitgegeven door de Vereniging van Siberische Ste den, een organisatie die de steun ge niet van president Jeltsin en de re gering van de Russische Federatie. Gendelman houdt echter de onaf hankelijkheid van het blad hoog, ook al rolt dit blad eveneens van de drukpersen in de partij-uitgeverij. "Natuurlijk, dat is een risico. Maar we trekken ons er bij het schrijven niets van aan. Er zijn pogingen ge weest om ons te saboteren, maar een massale steuncampagne van de lezers verhinderde dat", zegt Gen delman. De veertien leden tellende redak- tie is collectief uit de partij gestapt toen de conservatief Ivan Polozkov het voor het zeggen kreeg in de Rus sische communistische partij. Gen delman zelf was vier jaar geleden al uit de partij gegooid na het schrij ven van een kritisch artikel over de economische situatie. Sibirski Gazeta is zelfs al toe aan het uitwisselen van pagina's met buitenlandse kranten, in dit geval een Zweedse. "We doen alles om on ze lezers een goed produkt aan te bieden", zegt Gendelman, die meteen samenwerking met Neder landse regionale kranten in het ver schiet ziet. Salarissen Zowel bij 'Onze Krant' als de Si birski Gazeta liggen de salarissen hoger dan het gemiddelde journa listen-inkomen. Dmitri Sja giachmetov: "Vroeger verdiende ik wat minder, maar ik werkte er van de vijf dagen misschien twee. Nu is de motivatie veel groter en werken we zoals het hoort: met volledige in zet, elke dag". Gendelman beaamt dat. "We trekken vooral jonge journalisten als medewerkers aan. Ze zijn vaak onervaren, maar wel getalenteerd en storen zich niet aan heilige huis je. De motivatie van die mensen vind je terug in schrijfstijl, in onder werpkeuze. De lezers profiteren er van en kennelijk merken ze het ook. Elke maandagmorgen weer is onze oplage binnen een half uur uitver kocht". DEN HAAG Met de nade rende publikatie van de me moires van de weduwe Rost van Tonningen is de discussie over de dood van haar man op nieuw opgelaaid. Het boek 'Op zoek naar mijn huwelijks- ring' verschijnt pas over een maand, maar nu al maken tal van organisaties zich druk over de inhoud. Want centraal in het boek staat de bewering van de Zwarte Weduwe, dat haar man tijdens zijn detentie in de Scheveningse strafge vangenis is vermoord door een bewaker. De officiële lezing luidt dat de NSB'er Rost van Tonningen, tij dens de oorlog directeur van De Ne- derlandsche Bank, op 6 juni 1945 zelfmoord heeft gepleegd. Rost van Tonningen, voor de oorlog Tweede- Kamerlid voor de NSB. werd op 11 mei 1945 door de Canadezen gear resteerd en in Utrecht gevangen ge zet. Op 5 juni werd hij overgebracht naar het bolwerk van de Canadese Field Security, de Scheveningse ge vangenis, waar hij nog geen 24 uur later om het leven kwam. Prof. Lou de Jong schrijft in deel dat Rost van Tonningen een gebro ken man was, die reeds in Utrecht had geprobeerd zelfmoord te ple gen. Hij zou doodsbang zijn voor de mishandelingen en martelingen, die in die dagen in de Scheveningse gevangenis schering en inslag wa ren. Nog geen dag na zijn aankomst zou Rost van Tonningen op de ba lustrade zijn geklommen en met het hoofd omlaag naar beneden zijn ge sprongen. Geduwd De Zwarte Weduwe weet echter ze ker dat haar man door een bewaker over de balustrade is geduwd. Ze ontleent haar stelling aan een aantal bronnen, die ze na de oorlog gespro ken heeft, onder wie de Haagse poli tieman Gross. Die hield zich des tijds bezig met het onderzoek naar dt mishandelingen in de Scheve ningse gevangenis. "Ik heb gewacht tot de Neder landse regering iets zou doen", geeft de weduwe als verklaring voor het feit dat ze pas nu gedetailleerd met de moordtheorie op de proppen komt. "Ik heb van alles geprobeerd, de regering gevraagd om een onder zoek naar de dood van mijn man te doen. Maar ik heb nooit medewer king gehad, ben overal wegge stuurd. Als niemand wat voor 'm doet, zal ik 't doen". Mishandelingen Hoewel het manuscript van hei boek angstvallig in de kluis van haur woning in Vclp bewaard blijft totdat het moment van publikatie daar is (alleen NRC/Handelsblad heeft inzage gehad), is Rost van Tonningen wel bereid in grote lij nen te vertellen over de omstandig heden waaronder de NSB'er om het leven is gekomen. "Hg heeft, toen hg 's ochtends de cel verliet om z'n Moordtheorie centraal in memoires 'zwarte weduwe' De uieduwe Rost van Ton ningen. Zij is er van overtuigd dat haar gehate echtgenoot in 1945 dooreen be waker over de balustrade is ge duwd in de Scheveningse gevangenis. (toto GPDI eigen ton met uitwerpselen naar buiten te brengen, een zet gekregen van een bewaarder". De weduwe was er niet by, toen haar man om het leven kwam. Zg was na de bevrgding gevlucht naar Duitsland en keerde pas in 1948 in Nederland terug. Ze werd gearres teerd en zat haar straf uit. Toch be schrijft ze vrg gedetailleerd de om standigheden in de Scheveningse gevangenis. Zo moest Rost van Tonningen naakt in de houding staan en het Wilhelmus zingen. Ook werd hij met een touw om zgn penis over de grond gesleept en moest hg de vloer schoonlikken, die door de bewakers was ondergespuugd Het is opvallend dat de beschrij ving van de mishandelingen die Rost zou hebben ondergaan, vrg wel letterlgk overeenstemt met de ver klaring die Loe de Jong in deel 12 optekent uit de mond van de gevan gen genomen Duitse SS'er Arlt: "Einige Soldaten musten sich nackt aussiehen und wurden dann an ei- ner Schnur, die man ihnen um den Geschlechtsteil band, zur Prugelei in den Gefangnisflur hmabge- fuhrt". Arlt had het echter niet over Rost van Tonningen, maar over ge^ vangen genomen Duitse soldaten. Hetzelfde geldt voor de verkla ring van dé NSB'er Zondervan, af gelegd voor de parlementaire en quêtecommissie die het regerings beleid in de jaren '40-'45 onder zocht. Zondervan: "De comman dant zei tegen mg dat ik wel levend binnen was gekomen, maar dat ik er nooit meer levend uitkwam In de memoires van de weduwe staat dat Rost van Tonmngen van de com mandant te horen kreeg "dat hij wel levend de gevangenis was binnen gekomen, maar dat hg er nooit meer levend uit zou komen". Algemeen bekend Dat wil overigens nog niet zeggen dat de moordtheorie volkomen on gegrond is. Een van de mensen die in die tgd dagelgks in de gevange nis aanwezig was, is ervan over tuigd dat Rost van Tonningen over de balustrade is gegooid. De man die anoniem wil blgven ("Ik wil hierover geen problemen krijgen met het voormalig verzet dat mg zeer dierbaar is"), was overigens geen ooggetuige. Hg kwam enkele uren na de dood van de NSB'er binnen. "Van de mensen die erby waren, leeft nie mand meer. Officieel heette het dat Rost van Tonningen zelfmoord had gepleegd, maar we wisten allemaal beter. Het was algemeen bekend dat de zo gehate Rost van Tonnin gen over de balustrade was gegooid. Het werd alleen nooit hardop ge zegd". De bewakers in de Scheveningse gevangenis waren allemaal leden van de Binnenlandse Strijdkrach ten en stonden rechtstreeks onder het gezag van de Canadese Field Se curity. Maar de Canadezen hielden zich alleen bezig met het verhoren van de gevangenen. Aan de manier waarop de bewakers met de NS- B'ers omgingen, hadden ze geen boodschap. "De directeur, een bur ger, had echt niets te vertellen. De leiding was in handen van de com mandant van de BS, Henk Vogels. De bewakers waren heer en meester en leefden hun agressie uit op de kopstukken van de NSB". Het waren vooral pestergen. "Ik herinner me dat ik 's avonds om ze ven uur bij Vogels op de kamer zat. Hg stond op en zei: 'moet je oplet ten wat er nu gebeurt'. Toen draaide hg plotseling het licht in de gevan genis uit. Er ontstond een hels ka baal. De gevangenen waren doods- en doodsbang, jankten van angst". Gehaat Hij erkent ook dat er op grote schaal dingen gebeurden, die niet door de beugel konden. "Maar je moet je kunnen voorstellen dat de bewa kers na vgf jaar bezetting hun frus- taties gingen botvieren. Het is niet goed te praten, maar wel te begrij pen. In de Scheveningse gevange nis zaten de kopstukken van de NSB. Rost van Tonningen, Mussert, Blokzgl. Mensen die al jaren diep en diep werden gehaat. In de oorlog waren het grote jongens, maar in de gevangenis zielige en bange ty petjes". "Je kunt het de mensen niet kwa- fijk nemen dat ze vol zaten met ge voelens van wraak. Niet alleen bin nen de gevangenismuren ook daar buiten. Op straat werden de NSB- meiden kaalgeschoren en werd met teer een hakenkruis op hun hoofd geschilderd. In de gevangenis had den de bewakers vrij spel. Hun ge voel van macht werd versterkt door de angst van de gevangenen. Dat is logisch. De bewakers waren uitge rust met stenguns. Een verkeerd woord en er kon geschoten wor den". Volgens prof. De Jong is de angst juist de reden geweest voor de ge slaagde zelfmoordpoging van Rost van Tonningen. "Op basis van een uitgebreid en diepgaand onderzoek en gesprekken met allerlei mensen, geloof ik niet dat Rost van Tonnin gen is vermoord. Ik ken de theorie van de weduwe. Vgf jaar na de oor log heb ik daarover uitgebreid met haar gesproken. Maar ze heeft mg niet aannemelgk kunnen maken dat haar man is vermoord". Hoogte Volgens De Jong ia Rost van Ton ningen vanaf de eerste etage heel bewust met het hoofd omlaag naar beneden gesprongen. De hoogte was dus niet zo groot. "Als hij over de balustrade zou zgn gegooid, was de kans klein geweest dat hg zou overlijden. Dan was hg waarschgn- Igk niet met zgn hoofd op de grond gekomen", aldus De Jong. GEESTELIJK LEVEN Besluit van Nederlandse bisschoppen O AMERSFOORT (ANP) - De rk bisschoppenconferentie wil voortzetting van de offi ciële dialoog met de reforma torische kerken. Zij heeft gis teren in Amersfoort inge stemd met de instelling van een commissie die de vrijheid heeft zelf te bepalen welke on derwerpen zij bespreekt. De dialoog kwam tot stand naar aanleiding van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan ons land in mei 1985. In maart 1986 brachten vertegenwoordigers van drie protestantse kerken (de Hervormde Kerk. de Gerefor meerde Kerken en de Evange- lisch-Lutherse Kerk) een bezoek aan Rome om die dialoog vorm te geven. De gezamenlijke werkgroep die na het Rome-bezoek werd in gesteld, werd echter ontbonden, toen de leden het niet eens kon- 'Priesterwijding gehuwde mannen kreeg fiat paus' ROME (CIC-DPA) - Paus Johan nes Paulus II heeft volgens de Braziliaanse kardinaal Aloisio Lorscheider toegestaan, dat twee gehuwde mannen in Brazilië priester werden gewgd. Zg moes ten beloven met hun vrouw "als broer en zus" samen te leven, met andere woorden geen seksuele betrekkingen met haar te onder houden. Lorscheider, aartsbisschop van Fortaleza, zegt dit in een inter view met het rk Italiaanse tijd schrift 'Famiglia Christiana', dat deze week verschijnt. Volgens Lorscheider zijn beide 'viri pro- bati' (gehuwde mannen die zich in kerk en maatschappij bewezen hebben) inmiddels als priester werkzaam. Lorscheiders landgenoot mgr. Valfredo Bernardo Tepe heeft tij dens de bisschoppensynode over de vorming van priesters, die op dit moment in Rome wordt ge houden, gepleit voor de priester wijding van 'viri probati', maar het is al wel duidelijk dat dit voor stel bg het Vaticaan geen enkele kans maakt. Lorscheider, die in het inter view ook pleit voor de priester wijding van gehuwde mannen, herhaalt de kritiek die hij eind vo rige week op de gang van zaken bij de bisschoppensynodes uitte. Hg vindt, net zoals naar zgn zeg gen de meeste bisschoppen in Noord- en Latijns-Amerika, dat de synode meer bevoegdheden moet krijgen. Zij moet volgens hem een soort 'senaat van de paus' zijn. Volgens mgr. Pietro Pennac- chini van het Vaticaanse perscen trum klopt het verhaal van Lor scheider in ieder geval voor een van de twee priesters. Van de an der is hem mets bekend. den worden over het te bespreken onderwerp. Van rooms-katholie- ke zijde werd gepleit voor een dis cussie over het kerkbegrip, de re formatorische kerken hechtten meer waarde aan een bespreking van de secularisatie en het ant woord van de kerken daarop. Om de impasse te doorbreken gingen vier vooraanstaande figu ren uit de vier kerken informeel om de tafel zitten. Die vier 'ter reinverkenners' waren hulpbis schop dr. J.F. Lescrauwaet van Haarlem, secretaris-generaal dr. K. Blei van de Hervormde Kerk, prof.dr. H.B. Weijland van de Ge reformeerde Kerken en ds. W. Bleg, oud-voorzitter van de lu therse synode. De vier 'terreinverkenners' stelden voor een commissie in het leven te roepen. De commissie zou tien leden moeten hebben: vier uit de RK Kerk en telkens twee uit de drie protestantse ker ken. De Hervormde Kerk heeft nog geen besluit over het voorstel van het informeel overleg genomen, aldus de woordvoerder van deze kerk. Hij vermoedt echter dat het niet op problemen zal stuiten, ze ker nu de bisschoppen de com missie een vrij mandaat hebben gegeven. De woordvoerder spreekt in dit verband van een "doorbraak". Ook Wegland vindt het een "grote stap vooruit" dat de bis schoppen de commissie de vrije hand laten. De 'terreinverken ners' hadden volgens Weijland vier onderwerpen van gesprek voorgesteld, waaronder de wer kelijke verschillen tussen de vier kerken en de praktische samen werking in de oecumene. Prof. Potgieter opvolger Heyns BLOEMFONTEIN (ANP) - De theoloog prof. Pieter Potgieter is gisteren gekozen tot voorzitter van de synode van de Nederduit se Gereformeerde Kerk, de groot ste blanke kerk in Zuid-Afrika. Potgieter, voorzitter van de provinciale synode van Oranje Vrijstaat, volgt prof. Johan Heyns op, die de kerk vier jaar heeft ge leid en niet herkozen kon worden. De Nederduitse Gereformeer de Kerk bespreekt de komende dagen haar houding tegenover de apartheid in Zuid-Afrika en de veranderingen sinds president De Klerk aan de macht is. Dat ge beurt aan de hand van een herzie ne versie van het rapport Kerk en Samelewing, dat in 1986 door de synode werd aanvaard en de bij belse rechtvaardiging van het apartheidssysteem afwijst. Cantatediensten in Pieterskerk en Hooglandse kerk LEIDEN De Leidse Stichting Cantate heeft voor het wintersei zoen een nieuwe serie cantate diensten georganiseerd, die met name in de Pieterskerk worden gehouden. In de Hooglandse kerk vindt de eerste (28 oktober) en de laatste dienst (28 april) plaats- De cantatediensten zijn het re sultaat van een samenwerking tussen de Stichting Pieterskerk en het Bijzonder Kerkewerk van de Leidse hervormde gemeente. Beide invalshoeken komen vol gens de organisatie via de canta tes aan bod: de Pieterskerk wordt als cultureel monument en Leids gemeenschapshuis gebruikt, ter wijl de bijbelse boodschap in ver schillende vormen zal worden doorgegeven. Een cantatedienst is geen con cert, aldus de organisatoren, maar een samenspel van (bijbel)tekst en muziek, van woord en toon. De diensten, die gemiddeld een uur duren, lijken op een zondagmor gendienst, waarbg echter de mu zikale verklanking van de bgbel- tekst een centraal element vormt. Aan de diensten zal worden meegewerkt door diverse koren. De vaste voorganger is ds. A. Al- blas. Aan de opening in de Hoog landse kerk, werkt het Leider dorps Kamerkoor en -orkest mee, terwijl Joop Brons het orgel be speelt. Dit keer staat 'Jesus meine Freude' van J. S. Bach op het pro gramma. De vaste aanvangstgd is zeven uur. MOSKOU (CIC) - In de Basili- uskathedraal aan het Rode Plein in Moskou hebben Russisch-ortho- doxe priesters voor het eerst sinds 1917 weer een mis kunnen opdra gen. De belangstelling was zo groot dat vele gelovigen de mis buiten de kathedraal via luid sprekers moesten volgen. De ka thedraal met zijn twaalf uivormi ge koepels aan de zuidzijde van het plein werd van 1554 tot 1560 in opdracht van Ivan de Verschrik kelijke gebouwd naar aanleiding van de overwinning op de Tarta ren bij Kazan. Na de revolutie werd het gebouw een (foto AP»

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2