Ik hoop op een Edison SIR PETER Twee kandidaten voor NOS BROOKE VOOR BABYS Dorrestijn PAGINA RTV-SHOW LONDEN De Britse acteur Peter Ustinov (69) houdt glunde rend zijn medaille op die hij van koningin Elizabeth van Enge land heeft gekregen. Ustinov, het meest bekend door zijn rol als Hcrcule Poirct in de verfilming van Agatha Christie's werk, is geridderd voor het vele werk dat hij verricht(te) als ambassa deur van Unicef en Unesco. De acteur, zoon van Russisch/Franse ouders, mag zich dus nu 'sir' noemen. (foto ap> DEN HAAG (GPD) In po litiek Den Haag circuleren twee serieuze namen voor het voorzitterschap van de NOS. Deze functie is vrijge komen doordat Joop van der Reyden deze baan heeft ver ruild voor het voorzitter schap van Veronica. Belang rijkste kandidaten zijn Max de Jong (ex-hoofddirecteur van de Perscombinatie) en Hans de Boer (secretaris generaal van het ministerie van WVC). Premier Lubbers heeft De Boer naar voren geschoven. Deze topambtenaar is lid van het CDA en ex-voorzit ter van de Anti Revolutio naire Partij (ARP). Hij geldt als deskundige op het gebied van de media. De Jong is door minister d'Ancona naar voren geschoven. Hij staat bekend als een uitstekend manager, maar ziet zich niet als 'televisieman'. De discussie in het kabinet concentreert zich rondom de vraag of de NOS gereorgani seerd moet worden. Binnen de omroep zelf voelt men daar weinig voor, maar in de politiek wordt de roep om een drastische omvorming van het als 'log* bekend staande omroepapparaat steeds luider. Bezuinigingen en een efficiëntere werk wijze zijn hard nodig, meent men in Den Haag. Voordat een besluit wordt genomen over de opvolging van Van der Reyden, zal eerst de discussie over de aard van het voorzitterschap gevoerd moeten worden. Ronnie Tober brengt nieuwe CD met Engelstalige nummers uit HILVERSUM In 1963 laat hij in Nederland voor het eerst van zich horen in het tv-programma Voor de Vuist Weg van Willem Duys: Ronnie Tober. Hij heeft tientallen hits op zijn naam staan zoals Breng die Rozen naar Sandra, Iedere avond, iedere morgen, Met een roos in je gouden haren, Ik vind je geweldig en Verbo den vruchten. De bijna 46- jarige zanger is Nederlan der van geboorte, maar woonde van zijn derde tot zijn tot zijn achttiende jaar in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse accent heeft hij nooit meer echt afge leerd. Op de nieuwe CD 'Zoals ik ben', die deze week uitkomt, staat naast nieuw werk een aantal re cente Hollandse meezingers, zoals Morgen schijnt de zon voor jou en Jij hebt het helemaal. Ook staan er Engelstalige liedjes op. „Ik wil eigenlijk het liefst meer Engelstalig werk zingen", be kent Ronnie Tober. „Maar Ne derland is altijd het land geweest van de vakjes. Toen ik begon vonden ze het leuk dat ik Hol landse liedjes zong met een Ame rikaans accent. Daarna werd het moeilijk om ook eens een En gelstalige plaat op te nemen. Pla tenmaatschappijen 2eggen: 'Blijf jij toch maar lekker Nederlands zingen. De mensen kennen je zo". Ronnie Tober is benieuwd of 1(1) Verdammt, ich lieb' dich - Matthias Reim - Phonogram 2(2) I've been thinking about you - London Beat - RCA 3(3) Nah neh nah - Vaya Con Dios - Ariola 4(4) Tonight - New Kids on the Block - CBS 5(6) Suicide blonde - Inxs - Phonogram 6 (11) The joker - Steve Mil ler Band - EMI Bove- ma 7(9) The cult of snap - Snap - Ariola 8 (14) Have you seen her - Mc Hammer - EMI Bo- vema 9(8) Promise me - Beverley Craven - CBS 10 5) Cult of snap - Hi Po wer - Ramshorn Re cords 11 (10) Groove is in the heart - Deee Lite - Warner Music 12 7) It's on you - Mc Sar The Real McCoy - IMC 13 (19) Must bee the music - King Bee - Boudisque 14 (20) Just say hello! - René Froger - PWL Records 15 (29) Show me heaven - Ma ria McKee - CBS 16 (22) I've got you under my skin - Neneh Cherry - Virgin 17 17 Kleine jongen - André Hazes - EMI Bovema 18 (13) Heel alleen - Clouseau -CNR 19 (12) He Suzie - Henk Wijn gaard - Telstar 20 (15) Mooi was die tijd - Corry Konings - CNR 21 (25) Black cat - Janet Jackson - Polydor 22 Candy - Iggy Pop - Virgin 23 (38) The obvious child - Paul Simon - Warner Music 24 27 What time is love? - KLF The Children of the Revolution - In- disc 25 (16) Livin' in the light - Caron Wheeler - RCA 26 Duet - Brigitte Kaan dorp Herman Fin kers - Munich Records 27 26 Out of love - Toto - CBS 28 (32) Lieveling, heb jij mij niet meer nodig - De Vrijbuiters - Vincent Produkties 29 (36) Holy smoke - Iron 30 (34) 31 32 (18) 33 (23) 34 (24) 35 (21) 36 37 38 39 (31) 40 (35) Maiden - EMI Bove- ma Una donna cosi - Mar co Borsato - Polydor Crying in the rain - A Ha - Warner Music People - Soul II Soul - Virgin Summer of '69 Bryan Adams - Poly dor Tom's diner - DNA Suzanne Vega - Poly dor The space jungle - Adamski - Warner Music La colegiala - Sandra Reenter - CBS Brother sagitarius - Hessel - Polydor That's freedom - John Farnham - RCA It must have been love - Roxette - EMI Bove- ma Ted de Braak overhandigt het eerste exemplaar van de nieuwe CD aan Ronnie Tober. Naast hem May- wood en in het midden Abraham van Leeuwen de mensen hem ook zullen her kennen in de Engelstalige num mers: „Ik heb natuurlijk geen ac cent", lacht hij. ,Ik hoop dat ze het lekker vinden klinken. Het is echt een happy plaat geworden." Bekroning Bewust werd ervoor gekozen om een internationaal georiënteerde CD uit te brengen. De zanger hoopt dat de gevarieerde CD er toe bijdraagt dat hij nog eens een Edison krijgt. „Ik zou het zo leuk vinden. Ik dacht dat ik in de Ne derlandse amusementswereld inmiddels mijn sporen heb ver diend. Nou hoop ik op een Edison-uitreiking. Dat zou een bekroning zijn na 27 jaar." Op de CD zingt hij een duet met de dames Maywood en met Abraham van Leeuwen, ofwel H. H. Prins L. de Lignac. Het liedje „Jij en ik in een bootje", dat hij met de 72-jarige multimiljonair zingt, is volgens hem geen we reldhit, maar een gezellig, spon taan, pretentieloos liedje. Tij dens een cruise is het idee om sa men met De Prins een duet te zingen geboren. Het tweetal zat voor de gein samen op het dek wat te zingen. Ronnie Tober vond het aardig klinken en stel de voor eens samen een plaat te maken. „Hij zingt dat hij artiest zou willen zijn en ik zing dat ik kapitein van zijn jacht New Hori zon zou willen zijn", vertelt To ber. Ronnie Tober wil zich met Jij en ik in een bootje ook richten op een jongere generatie dan zijn vaste fans. Hoewel veel jongeren zijn naam inmiddels kennen door de cabaretier Paul de Leeuw, die in zijn radio-pro gramma bij de VARA op dinsdag wekelijks de draak met de zan ger stak. Aan de ene kant heeft hij me daarmee pijn gedaan, maar aan de andere kant heeft het me ook publiciteit opgele- „Ik heb bewust nooit geluis terd, want ik ben een stier en dus nogal opvliegerig. Het zou me woedend maken. Van anderen heb ik er wel over gehoord hoe hij me in de maling nam en dat hij steeds mijn plaatje Verboden Vruchten draaide. Hij had ook de zogenaamde Tutten en Trutten- club opgericht met mij als ere voorzitter. Ik ben geen trut, ten minste niet dat ik weet. In Amerika zou ik een schade- (fotoGPD) claim kunnen indienen tegen al die grappen. Ik heb nu ook wel overwogen er iets aan te doen, maar mijn vader en moeder heb ben mij geleerd: 'Iemand beledi gen is geen kunst. Het is een kunst om iemand niet te beledi gen'. Paul de Leeuw heeft mij ge vraagd om voor het laatste pro gramma iets tegen hem te zeggen op een band. Ik heb toen gezegd: ,Ik wil je heel hartelijk bedanken voor al die publiciteit die je mij hebt gegeven". En hem succes gewenst met zijn rol in Les Misé- rables". NEW YORK Actrice Brooke Shields serveert hier hele ge zonde soep (met maar 125 calorieën) tijdens een gala-bijeen komst in New York, waar ook tal van andere sterren aanwezig waren. De opbrengst van dat 'sterrengebeuren' is bestemd voor een fonds voor 'gezondere baby's'. Brooke en haar collega's wis ten ruim een miljoen gulden bijeen te brengen. (foto AP) Hans Dorrestijn verovert het te levisiescherm. Dat mag weinig meer dan een wonder heten, want tot voor kort leek dezf treurzanger levenslang veroor deeld te zijn tot het heel kleine circuit van achteraf zaaltjes en jeugdherbergen. In een praat programma van Koos Postema zorgt hij vooreen bizarre, muzi kale omlijsting, de Haat Top Tien getiteld, waarbij hij de kans krijgt de gast te hekelen of zelfs de grond in te stampen. Zo ging hij eens tekeer tegen Rijk de Gooyer, die hij een onbe trouwbare pooier noemde; het verbaasde hem dan ook hele maal niet dat De Gooyer in Ne derlandse oorlogsfilms altijd de collaborerende smeerlap moest spelen. Aan het gezicht van de beledigde partij was intussen goed te zien dat hij de bijdrage van Dorrestijn allerminst waardeerde. In „Lopend vuur" van Philip Freriks is Dorrestijn nu present met zijn eigen alternatieve persbureau, die eerder op de VPRO-radio was te horen. Het lukt nog niet helemaal om zijn door de ouderdom, de drank en de zenuwen getourmenteerde uiterlijk op het onbewogen ge laat van Buster Keaton te doen lijken, en evenmin zijn alle persberichten even vermake lijk. Maar wat mij vooral frap peert, is dat deze neerslachtige, mensenschuwe man, die zich het liefst met een handdoek over zijn hoofd in een vergrendeld hutje op de hei zou verstoppen, steeds weer het felle licht van po dium en televisiestudio opzoekt. Misschien heeft zijn creativiteit de depressie nodig, waarin hij na publieke optredens steevast wordt gedompeld. Hans Dorrestijn begon zijn loopbaan als onderwijzer. Hij Ik heb hem eens zien optreden merkte echter al spoedig dat zijn sombere, onaangepaste le venshouding niet goed verenig baar was met zijn educatieve taken. Aan zijn zwarte verdriet en de kegel van drank, die hij regelmatig over de kinder hoofdjes uitwasemde, raakte de klas nooit gewend. Bekendheid kreeg Dorrestijn pas als tekst schrijver voor de „Stratemaker- op-zee-show"Daarna nam hij achter de piano plaats, en wist zelfs een langspeelplaat te vul len met een handvol accoorden en liedjes vol wanhoop en ellen de. "Met een kluitje in het riet", zoals die eerste lp heette, deed menigeen denken aan de tek sten van Jaap Fisher, die rond 1960 een jeugdig publiek wist te boeien met "Ik zoek de rust van een kist, van een lange, houten kist, in een hoekje van het kerk hof waar geen tuinman komt, waar mijn botten stil verrotten en de tijd verstomt", en "Ik kocht een ei, de melkboer zei, 't komt pas onder de kip van daan, ik ben nog te laat van huis gegaan, om 't mee te kun nen nemen(?), hier heeft u een jong leven, van zestien cent oj meer, en namens de ouders sma kelijk eten, meneer". Maar Dor restijn was juist niet studenti koos en hij had geen hete aard appel maar een brok in zijn keel. voor een zaal met kinderen, die na voordrachten van Karei Ey- kman en Mies Bouhuys grauw zagen van ellende. Beide kin derboekenschrijvers probeer den op krampachtige wijze con tact te krijgen met die zaal. Bouhuys haalde herinneringen op aan haar jonge jaren, toen zij zich vaak heel eenzaam voel de en geen zin had in het leven van de volwassenen. De kinde ren staarden haar vol ongeloof aan, en begrepen maar niet dat die oude, aanstellerige me vrouw achter de microfoon ooit tien jaar was geweest. Eykman las gedichten voor; hij droomde dat hij in haar (hij wees na drukkelijk naar een meisje op de voorste rij, dat als een gek be gon te kleuren) droom ver scheen, en dat zij samen droom den over een droomland enzo voort. Niemand voelde zich door al dit gedroom aangespro ken. Het optreden dreigde op een totale mislukking uit te lo pen. Maar daar was Dorrestijn - hij schoof achter de vleugel, zijn vingers gleden over de toet sen en een klaagstem van prik keldraad en gemalen glas zette in met: "Was ome Jan maar dood, was ome Jan maar dood". De ban was gebroken, het web van verveling weggeblazen en de rest van de middag kon niet meer stuk. Na afloop van het program ma vertelde hij me dat, op het moment dat hij naar de piano was gelopen, het zweet hem in de schoenen had gestaan. Wat was er gruwelijker dan het schouwspel van volwassen men sen die uit eigen vrije wil neer knielden voor verveelde kinde ren, in de hoop zo hun gunsten te verwerven! De kinderen, die vroeger Dorrestijn als onder wijzer niet zagen zitten, juich ten hem als liedjeszanger toe. Zij waarderen hem als rebel, niet als schoolfrik.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26