f 'f' k Ir i I> 1! 1 atsfr/f lUfilfl E Raad voor de Kunst wil af van adviezen over kleine subsidies Art Blakey, een expressieve slagwerker Antonia Byatt wint met 'Possession' Bookerprijs Pianist Jorge Bolet overleden Jazzmusicus Brookmeyer naar Rotterdams conservatorium I Musici verbluffend knap, maar kleurloos en stoffig 'Dan kwam hij ineens met een roffel, dat je niet kon stoppen" (OENSDAG 17 OKTOBER 1990 Literaire prijzen hoger om lezen te bevorderen DEN HAAG (ANP) - De minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur. H. d'Ancona heeft de Tweede Kamer voorgesteld de P C. Hooftprijs voor Letterkunde en de Theo Thijssenprijs voor kinder- en jeugdliteratuur met in gang van 1992 te verhogen tot een bedrag van 125.000 gulden. Een woordvoerder van het ministerie heeft dat gisteren bekendge maakt. Van dit bedrag is 75.000 gulden bestemd voor de laureaat zelf, ter wijl de resterende 50.000 gulden in overleg met de prijswinnaar bestemd wordt voor de bevorde ring van specifiek letterenbeleid. Daarbij kan volgens het voorstel gedacht worden aan een boekuit gave naar aanleiding van het be kroonde oeuvre of een vertaling daarvan. Door de prijs op deze manier toe te kennen wordt er volgens de minister een direct verband gelegd tussen literaire prijzen en het leesbevorderings- beleid. Al in mei van dit jaar stelde de minister in haar letterenbrief voor de beide literaire prezen van 25.000 gulden tot 100.000 gulden te verhogen. De Tweede Kamer fracties van de PvdA, het CDA en D66 keerden zich in juli tegen een dergelijke verhoging „zonder meer". Volgens de fractieverte genwoordigers moest de toeken ning van de prijs gekoppeld wor den aan de leesbevordering. Voordat de minister met een definitief voorstel komt zal de Raad voor de Kunst om advies ge vraagd worden. I*.-" f AMSTERDAM - 'Het Koekoeksnest' naar het toneelstuk van de Amerikaanse schrijver Ken Kesey. beleefde giste ren zijn Nederlandse première met Peter Faber en Petra Laseur in de hoofdrollen. (foto amt) •LA BAULE - De jury van het eerste Internationale Europese Film Festival met in het midden de voorzitter, de Joegoslaaf Alexander Petrovic (op de grond), poseerde gisteren in het Franse La Baule voor de camera. Onder anderen Vassili Vassilikos (tweede van links, zittend) en Jacques Deray (naast hem) zullen de films beoordelen. «foto ANP» MOUNTAIN VIEW (AP) - Concert pianist Jorge Bolet, vooral ver maard vanwege zijn vertolkingen van werken van Franz Liszt, is giste ren op 75-jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden. De in Cuba geboren Bolet woon de in Californië. Hij overleed in zijn huis in Mountain View, ongeveer 50 kilometer ten zuiden van San Fran cisco. Bolet vergaarde in de jaren '80 veel roem omdat juist toen de ro mantische werken van Liszt weer enorm populair werden. Hij gaf in die jaren gemiddeld ruim 100 con certen per seizoen. Zijn voorberei dingen voor een wereldtoernee ter gelegenheid van zijn 75ste verjaar dag moest hij eerder dit jaar staken vanwege problemen met zijn ge zondheid. Bolet begon als jongetje van ze ven met pianolessen. Op zijn twaalf de ontving hij een studiebeurs voor het vermaarde Curtis Institute in Philadelphia, waar hy les kreeg van grote pianisten als Josef Hofmann en Davis Saparton. Rudolf Serkm, Moriz Rosenthal en Leopold Go- dowsky behoorden eveneens tot zijn docenten. In de loop der jaren ontwikkelde hy zich tot een gran dioos vertolker van het romanti sche repertoire uit de 19de en begin 20ste eeuw. In 1937 maakte hij zijn debuut als professioneel pianist in New York. Toen de Tweede Wereldoorlog uit brak ging hij in dienst in het Cu baanse leger. Later sloot hy zich aan bij het Amerikaanse leger. Na de oorlog pakte hy zyn muzikale carri ère weer op. In de jaren 1970-1977 doceerde hij aan de Indiana Univer sity; van 1977 tot 1986 was hij hoofd van de afdeling piano op het Curtis Institute. Bolet heeft negen werken voor piano van Liszt op plaat opgeno men, alsmede stukken van Brahms, Grieg. Rachmaninoff. Schumann, Tchaikovsky en Debussy. DEN HAAG (GPD) - De hui dige subsidiëring van kortlo pende projecten door het ministerie van wvc en de Raad voor de Kunst is on doorzichtig en traag. Advise ring over en verdeling van kunstsubsidies voor projec ten als manifestaties, festi vals en activiteiten moetEN daarom worden verbeterd door overheveling van die taak naar speciale fondsen of instellingen. Het beleid van dergelijke voorzienin gen moet eens in de vier jaar worden getoetst door de Raad voor de Kunst. Dit bepleit de Raad voor de Kunst in de beleidsadviesnota 'De bomen en het bos' die zyn nieuwe voorzit ter, oud-minister mr. Job de Ruiter, gisteren aanbood aan minister D'Ancona van wvc. Het beleidsad vies loopt vooruit op de discussie nota over ondermeer de beoorde- lingssystematiek en projectsubsi dies die het ministerie dit najaar wil uitbrengen. De Raad wil met het advies in gaan op kritiek uit de kunstwereld op de verdeling van de geldstroom voor culturele projecten. Terugdringing van de bureaucra tie en een grotere invloed van de kunstwereld bij de subsidiëring van kortlopende projecten is hard no dig. De laatste jaren zun de benodig- de formaliteiten by subsidie-aan vragen toegenomen. Dit leidt er on dermeer toe dat beslissingen vaak meer dan een jaar op zich laten wachten. In sommige gevallen werd de beslissing over toekenning van geldelijke steun pas bekend na dat de gebeurtenis al lang achter de rug was. Juist voor ad hoe-activitei ten kan zo n ingewikkelde en tydro- Bovendien is er een duidelijk ver schil bij de beoordeling van kortlo pende subsidies in vergelijking tot meerjarige susidies. Aanvragen om geldelijke steun by concrete projec ten, subsidies aan individuele kun stenaars, publikaties en manifesta ties vragen immers vooral om een beoordeling op artistieke grond slag. Dat kan dan ook het beste ge beuren door deskundigen uit de kunstensector. Slechts de specifiek beleidsmati ge afwegingen, die vooral gemaakt worden bij beoordeling van meer ingrijpende subsidies, behoren tot de taak van de politiek. „Zo", me nen de samenstellers van de nota- „ontstaat aan de ene kant concen tratie op de bomen, en kan aan de andere zijde de volle aandacht wor den besteed aan de pracht van het bos" In de nota worden enkele belang rijke suggesties gedaan met betrek king tot de beoogde vereenvoudi ging. Binnen de theatersector zou den theaterwerkplaatsen, gezel schappen en theatervoorzieningen een belangrijke rol by projectsubsi dienng moeten gaan vervullen Alle podiumkunsten, dus ook muziek en dans. zouden in een projectenfonds moeten worden ondergebracht Het budget voor manifestaties in de sector beeldende kunst zou on der de verantwoordelykheid van gemeenten en provincies geplaatst moeten worden, omdat deze activi teiten meestal van regionale beteke nis zyn, zo meent de Raad ROTTERDAM (GPD) - De vermaar de Amerikaanse jazzmusicus en ar rangeur Bob Brookmeyer is aange steld als artistiek leider van de Lich te Muziekopleidingen van het Rot terdams Conservatorium. Brook meyer begint zyn werkzaamheden op 1 november. Dit heeft John Floore, algemeen directeur van de Hogeschool voor Muziek en Thea ter Rotterdam, bekend gemaakt Brookmeyer werd m de jaren vijf tig wereldberoemd als ventieltrom bonist in het kwartet van bariton saxofonist Gerry Mulligan als op volger van Chet Baker. Later speel de hij ook in andere formaties van Mulligan en was verder samen met tal van andere 'grootheden' (Jimmy Giuffre, Jimm Hall, Clark Terry, Stan Getz, etc.) op concerten en pla ten te beluisteren. Hij was te zien in de film 'Jazz on a Summer's Day' Er werden hem in de loop van zyn carrière tal van onderscheidingen toegekend. De afgelopen tien jaar is Brook meyer zich steeds meer gaan toeleg gen op componeren, arrangeren, di rigeren en lesgeven. Ook Neder landse formaties - het Nederlands Blazers Ensemble - voerden compo sities van hem uit Brookmeyer wil, naast zijn werk op het Rotterdams Conservator! um. een International Rotterdam School for New Music oprichten Zo'n school zou een aanvulling moeten worden op nationale en in ternationale muziekvakinstituten Graficus Dirk van Gelder overleden DEN HAAG - In zijn geboorteplaats Scheveningen is maandag op 83-ja- nge leeflyd de tekenaar en graficus Dirk van Gelder overleden Van Gelder was lid van de Raad voor de Kunst, gaf vanaf 1952 tot aan zyn pensionering in 1972 les aan de Koninklyke Academie van Beel dende Kunsten m Den Haag en pu bliceerde in 1976 een monografie van de Franse graficus Rudolphe Bresdin (1822-1885) Van Gelder ontwierp ook postzegels VOOf dl PTT en in 1953 won hij met zijn ont werp voor een zegel een internatio nale prijsvraag van de Verenigde Naties Van Gelder, die in zyn jeugd wel tekenlessen volgde maar als grafi cus autodidact was, had altijd veel belangstelling voor de natuur en in het byzonder voor de flora. In het begin van de jaren dertig bestudeer de hy met name landschappen op Texel en in Italië (Toscane en Sici he) In 1938 vestigde hy zich in Verre, waar hy 25 jaar zou blyven wonen cn werken. Van Gelder begon in die jaren steeds meer gebruik te maken van de houtgravure Veel bekend heid kreeg hij door zyn illustratie van De Mei van Gorter in opdracht van de bibliofiele stichung De Roos. Antonia Byatt met het winnende boek. «foto AP» Lingusprys, die haar een bedrag van 73.000 gulden opleverde. De schrijfster zei dat zij het idee voor het boek al in 1972 had. Zij deed er twee jaar over de roman te schrijven. LONDEN (Reuter/AP) - De 56-jari- ie Britse schrijfster Antonia Byatt heeft gisteren met haar roman „Pos session" de Bookerprijs gewonnen. Aan deze grootste Britse literaire prijs is een geldbedrag van 20.000 pond verbonden, ongeveer 70.000 gulden. De vijfkoppige jury stelde giste ren bij de uitreiking in haar rapport ilat Byatts roman er als beste van de s finalisten was uitgesprongen, aar ook het niveau van de vijf an dere inzendingen - The Gate of An gels van Penelope Fitzgerald, die in 1979 al eens een Bookerprijs won, Knongst Women van de Ier John cGahern, Solomon Gursky Was Here van de in Canada geboren (Jordecai Richler, Lies of Silence van Brian Moore en An Awful Big Adventure van Beryl Brainbndge - «varen volgens het juryrapport van een „buitengewoon hoge" kwali teit. In Possession, haar vijfde roman, beschrijft Byatt hoe twee studenten tich een beeld vormen van twee denkbeeldige Victoriaanse dichters aan de hand van brieven en reizen, waarbij de invloed van het verleden op het heden het centrale thema is. Byatt werd eerder deze maand ëoor hetzelfde boek al in Ierland on derscheiden met de Irish Times-Air Concert door I Musici di Roma. Solisten: Maria Teresa Garatti (davecimbel) en Fe- derico Agostini (viool). Programma: werken van Handel, Bach, Mozart en Vivaldi. Ge hoord: 16/10 in De Vereeniging, Nijmegen. Korle tournee door Nederland. NIJMEGEN - 'Groot authentiek' heet de Nijmeegse serie die gis teravond door I Musici geopend werd. Dat moet een vergissing zijn. Want van het gerenommeer de Italiaanse ensemble kan veel gezegd worden, maar niet dat het oorspronkelijk musiceert en zich in zijn vertolkingen laat voortstu wen door de frisse wind die de laatste jaren door barokland heeft gewaaid. I Musici - de toevoeging 'di Ro ma' is gedurende het bijna veer tigjarige bestaan een overbodige geworden - spelen hoe dan ook verbluffend. Verbluffend homo geen en (individueel) virtuoos, maar ook saai en kleurloos. De elf heren en één dame spelen zoals ze verleden jaar in een Venetiaanse videoclip geafficheerd werden; snel en smetteloos, maar even stoffig als de stad zelf. Vivaldi's 'Vier Jaargetijden' werden bij die gelegenheid maar weer eens gepromoot en ook ty- dens deze korte Nederlandse tournee staan de eerste vier con certen uit de reeks 'II Cimento dell'armonia e dell'invenzione' ('Toetssteen voor welluidendheid en vindingrijkheid') centraal. Een door het ensemble noodzakelijk geachte herneming, nadat aan voerder Pina Carmirelli drie jaar geleden werd vervangen door de nieuwe solist Federico Agostini. I Musici is met deze concerten, die dus twee maal voor Philips werden vastgelegd, in de loop der jaren vergroeid geraakt. Normaal leidt dat tot verdieping, maar I Musici zijn in hun eigen interpre tatie zo vastgeroest, dat van enige spontaniteit geen sprake meer kan zijn. En in die routinematig heid schuilt paradoxaal genoeg tevens de kracht van het ensem- blespel: het volstrekte gebrek aan avontuur en durf garandeert een perfecte harmonie, die kennelyk belangrijker wordt geacht dan muzikale spanning. Erg knap al lemaal, maar zo stoffig dat de vol le Vereeniging een uur lang hoes tend zat toe te luisteren. In de opmaat voor Vivaldi's na tuurschilderingen bewezen I Mu sici tevens hun angst voor pro grammatische oorspronkelijk heid met Handels Concerto Gros- so op. 6 nr. 9, het Clavecimbelcon- cert in g BWV1058 van J.S. Bach - de vioolversie in a blijft veel mooier! - en het Divertimento in B van Mozart. Nijmegen keek en luisterde er naar, reageerde geest driftig op de prestaties maar ap- plaudiseerde onbewust uitslui tend voor de tijdloze muziek en de 120 snelle vingers. TOM RUIJFROK SCHILDERSPRIJS - Minister d'Ancona van wvc heeft in Den Haag de Nationale Schildersprijs 1990 uitgereikt aan het Haagse renovatieproject 'Daal en Berg'. Volgens de juiy is het project zeer geslaagd. „De aanpassingen aan de woningen uit de jaren dertig maken het complex tot een zeer geslaagde re novatie, waarbij het hedendaagse Kleurenconcept het complex volledig heeft bevrijd van zijn sombere naargeestigheid", aldus het juryrapport. De prijs, een kunstobject van Marte Röling, werd in 1987 ingesteld door het Bedrijfschap Schildersbedrijf namens 5.200 Nederlandse schildersbe drijven. Van onze correspodcnt Ton Ouwehand ENSCHEDE - De gisteren overle den Art Blakey behoorde samen met Max Roach en de inmiddels overleden Kenny Clarke, Elvin Jo nes en Buddy Rich tot de toonaan gevende slagwerkers van de moder ne jazz. Voor zijn baanbrekend werk als slagwerker, als toonzetter voor een nieuwe manier van drum men en als ontdekker van nieuw jazztalent kreeg Art Blakey vorig jaar op het North Sea Jazz Festival een 'Bird Award' uitgereikt. Vanaf 1954 tot vlak voor zijn dood was Blakey de leider van de Jazz- messengers, een formatie waar tal van befaamde jazzmusici hun carri ère begonnen, onder wie Bennie Golson, Hank Mobley, Woody Shaw, Wayne Shorter, Johnny Grif fin, Lee Morgan, Kenny Dorham, Horace Silver, Freddie Hubbard en Junior Cook. Maar ook de jazzmusi ci die het gezicht van deze tijd bepa len, als de gebroeders Wynton en Branford Marsalis, Bobby Watson, Keith Jarrett. Chuck Mangione, Te rence Blanchard, Mulgrew Miller en Phillip Harper hebben een flink deel van het vak in de Jazzmessen- gers van Art Blakey geleerd. Composities als 'The Bluesmarch', 'Moanin', 'Along Ca me Betty', die tot het standaardre pertoire van de moderne jazzmusi cus zijn gaan behoren, onstonden in de band van Blakey. Roffel Blakey benaderde het drumstel op een heel expressieve manier. Van zijn stijl, die was gebaseerd op een enorme drive met schynbaar uit het niets opduikende accenten en plot selinge roffels, ging voor de solisten een enorm inspirerende werking uit. Blakey zag kans om de polyrit miek van de bebop en de swing naar de hardbop uit te dragen. Tenor saxofonist Johnny Griffin zei ooit: 'Als tijdens een solo de inspiratie een beetje aan het wegebben is, komt hij ineens met zo'n roffel alsof hij zeggen wil: je kunt nou niet stop pen!' Art Blakey 'werd op 11 oktober 1919 geboren in Pittsburgh, Pennsylvania. Hij begon zijn muzi kale carrière als pianist. Hij beland- Art Blakey: van zijn drive ging een inspirerende werking uit. (foto ANP) de achter het slagwerk toen de drummer van het orkest plotseling ziek werd. De nieuwe pianist werd overigens Erroll Garner. Op jeugdi ge leeftijd combineerde Blakey zijn muzikale activiteiten met een baan in een staalfabriek. Vanaf 1939 kon hij geheel van de muziek leven toen hy in de band van Fletcher Hender son terecht kwam. Daarna volgden dienstverbanden bij Mary Lou Wil liams, Billy Eckstine, Lucky Millen- Toen Blakey daama in 1954 zyn Jazzmessengers oprichtte, werd hij bij een zeer groot publiek populair. De groep maakte door de jaren heen in steeds wisselende samenstellin gen vele plaatopnamen. Ook wer den talloze tournees over de hele wereld ondernomen. In '58 zyn de Jazzmessengers te horen in de suc cesfilm Des Femmes Disparaissent van regisseur Edouard Molinaro. In het begin van de jaren '70 wer den de Jazzmessengers-activiteiten even op een laag pitje gezet door een tour die Art Blakey onder de naam 'Giants of Jazz' maakte met collega-musici Dizzy Gillespie, Son ny Stitt en Thelonious Monk De laatste jaren hadden de con certen van Art Blakey and the Jazz messengers een wisselend niveau. Omdat de aan suikerziekte lijdende Blakey ook problemen met zyn ge hoor had. was het voor hem moei- lyk om de verrichtingen van zyn bandleden goed te volgen. Hy over woog een trommelvlies-operatie Op het afgelopen North Sea Jazz Festival was Blakey voor het laatst in ons land te horen. Van de daarop volgende tournee naar Japan keer de de slagwerker ziek terug

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25