De Papua in de knel 'De geschiedenis zal ook dit onrecht achterhalen' WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 PAGINA 21 Patrik Tiptan is een van de 'ambassadeurs' die namens de verzetsbeweging Operasi Papua Merdeka (OPM) de wereld rond reizen om aandacht te vragen voorde noden van de anderhalf miljoen Papua's in Irian Jaya, het voormalig Nederlands Nieuw Guinea. Tiptan ontvluchtte zijn land in 1974 en belandde in een vluchtelingenkamp in buurland Papua New Guinea. Na een studie politicologie in Port Moresby, de hoofdstad van Papua New Guinea, sloot hij zich aan bij het verzet in Irian Jaya. "Zoals destijds Stalin Oost Europa dwong communistisch te worden, zo moesten wij Indonesië accepteren. Het gevolg is dat er een volk wordt vertrapt". door Ben Koster Het voormalig Nederlands Nieuw Guinea wordt door sommigen be schouwd als het Nederlandse 'Viet nam'. Nog altijd worden veel Neder landers gekweld door de gedachte dat de voormalige kolonie in 1962 te gemakkelijk aan Indonesië werd overgedragen en dat niet alles op al les is gezet om de naar onafhanke lijkheid strevende Papua's te steu nen. Het trieste lot van de Papua-be- volking van het huidige Irian Jaya is niet vreemd aan die gevoelens van wroeging in ons land. Het Pa- pua-verzet tegen de als wreed en on rechtvaardig ervaren 'koloniale' po litiek van Indonesië neemt toe, maar lijkt weinig steun te krijgen van de internationale gemeen schap. Als oorzaak daarvan wordt wel genoemd het isolement van Irian Jaya en het daarmee samen hangende gebrek aan informatie. Patrik Tiptan bestempelt zichzelf als 'boodschapper' van de Papua- verzetsbeweging OPM (Organisasi Papua Merdeka). Hij ziet het als zijn hoofdtaak om 'de wereld' infor matie te verstrekken over zijn land, meer begrip te vergaren voor de no den van anderhalf miljoen Papua's. Het bedrijven van public relations is een nieuw fenomeen voor het Pa- pua-verzet. Tiptan reist daartoe al een jaar door Azië en Europa. Ook de Verenigde Staten staan op zijn lijstje. Het verzet heeft zich vast voorgenomen het isolement na bij na dertig jaar eindelijk te doorbre ken. Referendum Na een verbeten strijd kwamen Ne derland en Indonesië in 1962 over een dat na een overbruggingsperio de onder het interim-bestuur van de Verenigde Naties Nieuw Guinea met ingang van 1963 aan Indonesië zou toevallen. Volgens datzelfde ak koord zou een in 1969 te houden re ferendum onder de Papua-bevol- king definitief vorm moeten geven aan de status van Nieuw Guinea, toen door Jakarta West-Irian ge noemd. In meerderheid koos de be volking van Nieuw Guinea in 1969, althans blijkens de uitslag van het referendum, voor aansluiting bij Indonesië. Bijna twintig jaar later betitelt Pa trik Tiptan dit referendum als een complete farce. "Het waren geen echte verkiezingen, het was slechts een raadpleging van kiesmannen, van stromannen van Indonesië. Te gen die gang van zaken is niet ge protesteerd, ook Nederland heeft dat nagelaten". Er mag dan betrekkelijk weinig informatie uit Irian Jaya worden 'gesmokkeld', Amnesty Internatio nal weet op gezette tijden wel te melden over executies en martelin gen van Papua-gevangenen door het Indonesische leger. Ook de transmigratiepolitiek die vanuit Jakarta wordt gedecreteerd is deze mensenrechtenorganisatie een doom in het oog. Amnesty betitelt de transmigratie als een "onmense lijke en uitbuitende oefening in ko- Jonialisme"; sinds 1969 hebben al zeker drie miljoen Javanen hun overbevolkte eiland verlaten om zich op bevel van Jakarta te vesti gen in Irian Jaya. Het gevolg van die volksverhuizing is wel dat de Pa pua's in het gedrang komen, dat de cultuur van de oorspronkelijke be woners volgens Tiptan systema tisch om zeep wordt geholpen. Zorgen De OPM heeft grote zorgen over de rol van het leger bij de transmigra tie. Uit het feit dat de meeste neder zettingen langs de grens met Papua New Guinea worden gesticht en vervolgens door ex-soldaten be- "Nederland gedraagt zich hypocriet. Men zaaide in de ja ren vijftig het onafhankelijk heidsstreven in de geest van de Papua's en liet ze vervolgens in de steek. Neder land accepteer de de over dracht van Nieuw Guinea aan Indonesië. En nu steunt Ne derland via de Wereldbank en de EG de onder drukking van de Papua's door Indonesië (Arrhir f foto'»l volkt, leiden de rebellen af dat de transmigratie een wapen is tegen de opstandelingen. Tiptan: "Het doel is het breken van het verzet. Daar naast wordt onze cultuur systema tisch verwoest, doordat bijvoor beeld landbouwnederzettingen in onze jachtgebieden worden ge sticht". Tiptan gelooft niets van de recen telijk verspreide berichten over de verbeterde toestand in Irian Jaya en over het begrip dat in Indonesië voor de Papua's zou zijn ontstaan. "De Indonesische overheid treedt in Irian Jaya op als een agressieve, koloniale macht, die de Papua's hun .dentiteit wil ontnemen en alles Javaans wil maken. Irian Jaya is voor Indonesië weinig meer dan een wingewest. Per jaar wordt voor een miljard gulden aan olie, hout, gas, koper, nikkel en goud het land uitgevoerd, waar Irian Jaya nauwe lijks beter van wordt". "Ook de regenwouden worden op grote schaal gekapt", vertelt Tiptan, die uit angst voor represailles wei gert te poseren voor de fotograaf. "Naast Indonesische bedrijven doen daar vooral Japanse en Ko reaanse bedrijven aan mee. Vroeger waren ook de Canadezen actief in de houtkap, maar onder druk van de Canadese milieubeweging is daar een einde aan gekomen. Japan en Korea hebben echter geen sterke milieubeweging. Voor Indonesië snydt het mes aan twee kanten het Er verbeven ongeveer du,zend Pa vormde voor de autoriteiten de aan leiding om extra legereenheden in te zetten; een paar honderd meer dan in de jaren ervoor. Tweehon derd demonstranten werden gevan gen gezet. Een aantal van hen vluchtte het consulaat van Papua New Guinea binnen, maar onder druk van Australië werden ze weer op straat gezet. De leiders van de de monstratie zitten nog steeds vast. Verdeeld krijgt de inkomsten van het hout en de migranten kunnen zich op vrije gronden vestigen". Bevrijdingsbeweging pua's in ons land. De groep is verre van homogeen, zegt Tiptan. "Sinds enkele jaren probeert men de een heid te herstellen, maar door hun onderlinge geruzie kunnen ze wei- De leden van de OPM zien zichzelf nig voor ons doen". als aanhangers van een links geori ënteerde bevrijdingsbeweging, die streeft naar een onafhankelijke staat "West Papua' (of'West Melane- sië'). Mocht het ooit zover komen, dan zullen politieke democratie, Ook met het beleid van de Neder landse regering heeft Tiptan weinig op. "Nederland gedraagt zich hypo criet. Men zaaide in de jaren vijftig het onafhankelijkheidsstreven in de geest van de Papua's en liet ze culturele vrijheid en economische vervolgens in de steek. Nederland gelijkheid de kenmerken van die souvereine staat zijn. Tiptan: "De beweging ontstond in het begin van de jaren zestig, maar werd vooral na 1979 sterk na dat was afgerekend met de heersen de verdeeldheid. De jongere gene raties hebben inmiddels het roer overgenomen. Niettemin zie ik de OPM als een gematigde, in de eerste plaats nationalistische beweging". De OPM streeft niet naar aanslui- accepteerde de overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië en hielp mee de schone schijn op te houden rond het referendum van 1969. Nu steunt Nederland via de Wereldbank en de EG de onder drukking van de Papua's door Indo nesië. Nederland wil wapenleveran ties aan Indonesië niet verbieden, terwijl de situatie in Irian Jaya ver gelijkbaar is met die in Zuidafnka, waartegen wel een wapenembargo ting bij buurland Papua New Gui- bestaat. We weten dat het Neder- nea, dat in het verleden door landse volk sympathie voor ons Australië werd bestuurd en in 1975 heeft, maar de Nederlandse rege- onafhankelijk werd. Tiptan "On danks de culturele en etnische over eenkomsten tussen Irian Jaya en ring zou zich wel eens wat principië ler mogen opstellen". Tiptan beroept zich wat dat be- Papua New Guinea zou vereniging treft op de zogenoemde 'overeen- een politieke en historische vergis sing zijn, die de problematiek nog complexer zou maken. We hebben wel de steun van Papua New Gui nea nodig om onze zaak internatio naal bekend te maken, maar van de regering hebben we niets te ver wachten. Tenslotte heerst er in Pa- komst van Rome' uit 1962. De toen malige Nederlandse minister van buitenlandse zaken Joseph Luns en zijn Indonesische ambtgenoot Adam Malik spraken toen af dat de Papua's zich na 25 jaar opnieuw zouden mogen uitspreken over een al dan niet onafhankelijke status pua New Guinea een neo-koloniale van hun land. In 1963 zou Sukarno. Papua's in traditionele oorlogsuitmonstering. "Wij staan alleen in ons verzet tegen de Indonesische machthebbers. Op allerlei manieren proberen ze het verzet de kop in de drukken, terwijl de Operasi Pa pua Merdeka een gematigde beweging is die een rechtvaardige strijd voort situatie, waarbij het land econo misch, maar ook militair wordt ge domineerd door Australië. En Australië heeft belang bij rust in de regio en bij goede betrekkingen met Indonesië". Tiptan schat het aantal guerrilla strijders in Irian Jaya op vijftigdui zend. Ondanks de enorme over macht van Indonesië zijn de rebel len optimistisch over de uiteindelij ke afloop van hun strijd. Tiptan: "De Papua-bevolking heeft een sterke overtuiging; we voeren zeker geen hopeloze strijd. In 1969 incas seerden we een nederlaag, maar we werden niet verslagen. De wil om oorlog te voeren om Irian Jaya is bij de Indonesische bevolking niet groot. Indonesië is bovendien eco nomisch te zwak om een langdurige jungle-oorlog te voeren". Wat Indonesië wel doet, is hard optreden tegen de rebellen. Amnes ty International spreekt van "meer dan honderd politieke gevangenen in Irian Jaya. willekeurige gevan genhouding, mishandeling, veroor delingen op politieke gronden en buitengerechtelijke executies'. Am nesty hekelt Indonesië omdat het land geen enkel internationaal men senrechtenverdrag heeft geratifi ceerd. Jaarlijks houden Papua's in ste den als Jayapura, Sorong, Merauke en Manokwari betogingen voor de onafhankelijkheid van West Papua. Eind 1988 werd tijdens de jaarlijkse demonstratie op een voetbalveld in Jayapura het voormalige Hollan- dia de vlag van West Papua gehe sen door Papua-leider dr. Thomas Wainggai. Wainggai kreeg twintig jaar cel; zijn vrouw kreeg acht jaar omdat ze de vlag had genaaid. De demonstratie van vong jaar de Indonesische leider in die tijd, die afspraak hebben bevestigd. "Het had dus in 1987 of 1988 moeten gebeuren", aldus Tiptan, die tegelij kertijd met spijt vaststelt dat het er nooit van is gekomen. Vluchtelingen Tiptan verwacht van Nederland en Europa in de eerste plaats aandacht en morele steun. Ook humanitaire en financiële hulp zijn welkom. Er is geld nodig om de tienduizend Pa pua's die naar Papua New Guinea zijn gevlucht juridisch bij te staan. "Hoewel de vluchtelingen onder VN-bescherming staan, schrijft de regering van Papua New Guinea ze de wet voor. Ze mogen de vluchte lingenkampen nauwelijks verlaten. Ze hebben zelfs een pasje nodig om naar de markt te gaan. De toestand in de kampen wordt bewust slecht gehouden om de vluchtelingen er toe te bewegen terug te gaan". Via kerkelijke hulporganisaties en de Stichting Vluchtelingenwerk in ons land werd de toestand in en om de vluchtelingenkampen in Pa pua New Guinea onlangs onder zocht De regering in Port Moresby is reeds geruime tijd bezig de 17 kampen aan de grens met Irian Jaya te ontruimen en de aldaar verblij vende vluchtelingen over te bren gen naar geïsoleerde, zeer moeilijk bereikbare kampen. De vluchtelin gen worden voor de keuze gesteld: verhuizen naar de verder landin waarts gelegen kampen of terugke ren naar Irian Jaya. Vierduizend vluchtelingen keerden inmiddels terug naar Irian Jaya. Een even groot aantal heeft nog geen keuze gemaakt. In nood als ze zijn door het stopzetten van de voedselvoor ziening, lijkt hun deportatie door de politie onvermijdelijk. Papua New Guinea wil de vlakbij de grens gelegen kampen ontrui men vanwege de guerrilla-activitei ten die de OPM vanuit de kampen onderneemt De OPM-acties lokken Indonesische represailles uit. Gere geld zouden Indonesische troepen de grens met Papua New Guinea overschrijden. Amnesty meldde on langs dat Papua New Guinea al meerdere rebellen, onder wie MPO- leider Melky Salossa, aan Indonesië heeft uitgeleverd. Behalve werk loosheid en gebrek aan onderwijs is de grote verdeeldheid onder de vluchtelingen een probleem waar men in de kampen mee te maken heeft. Niet somber Ondanks alles ziet Tiptan de toe komst niet somber in. "Ik ben ervan overtuigd dat het ons op langere ter mijn zal lukken internationale aan dacht te krijgen. We streven immers naar vrede, rechtvaardigheid en harmonie en dat zijn internationale doelen. De internationale gemeen schap zal naar ons luisteren, anders zyn vrede en rechtvaardigheid lege begrippen. Zoals Oost-Europa door Stalin werd gedwongen communis tisch te worden, zo werden wij ge dwongen Indonesië te accepteren. De geschiedenis wijst uit dat derge lijk onrecht uiteindelijk achter haald wordt". Een vertrouwd beeld in Irian Jaya en Papua New Guinea. "Ondanks de culturele en etnische overeenkomsten tussen Irian Jaya en Papua New Guinea zou vereniging een politieke en his torische vergissing zijn".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21