Espresso wint steeds meer terrein Toekomst onzeker voor Peter Bosz •IJVER DE GRENZEN= Heetgebakerd: Hollandse Spaanse pepers Appelwijzer 8 Een aanloop, een koprol en een inworp van 60 meter.. WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 —j V-VV^X* Consument wordt misleid met halfwassen apparaten De traditionele Hollandse keuken heeft nooit uitgeblonken door z'n fantasie. Voor zover men kan ach terhalen waren, van alle deugden die een 'goede' huisvrouw kon be zitten. properheid en zuinigheid wel de meest belangrijke. Enig kooktalent werd als leuke bonus be schouwd, maar daar bleef het ook bij. Op zich niet zo vreemd, ons kli maat kennende; de man die na een dag geploeter in de kou en nattig heid verlangde naar vooral warme, hongerstillende kost. Voor moeder de vrouw met haar zeven koters leek het al even onno dig om 's avonds nog uitgebreid te gaan staan experimenteren. Het geen echter nooit betekend heeft dat men niet voor iets anders open stond, getuige het voortdurende succes van de Indische rijsttafel. Uitheemse gerechten genieten nog steeds een groeiende belang stelling. Opmerkelijk daarbij is de Hollandse voorliefde voor alles wat sterk gekruid is. "Heet eten", waar van de lippen in blaren uitslaan, kent bij ons grote aanhang. "Hoe heter, hoe beter" vindt zelden te genspraak (vooral als er veel blus send bier aan te pas komt). Waar schijnlijk is die voorkeur juist een reactie op de eigen, immers vrij neu traal smakende, keuken. Daarover mogen de experts zich het hoofd breken, één ding is hoe dan ook zeker: men zal er tegen woordig geen landen voor hoeven te kolonialiseren. Pepers worden namelijk het hele jaar door van ei gen bodem geproduceerd en mo menteel beleeft de aanvoer z'n top. Ter verduidelijking: het gaat hier om de zogenaamde "Spaanse pe pers", en niet peperkorrels. Vanwe ge hun nauwe relatie tot paprika, zouden ze zelfs als een scherpe paprikasoort beschreven kunnen worden. De kleurbepaling verloopt in ieder hetzelfde, groene pepers zijn jonge exemplaren, rood zijn ze rijp. De smaak en scherpte wordt, weer net als bij paprika, bepaald door de stof capsaïcine. Alleen be vatten pepers er een veel hogere concentratie van. Het kopen, bewaren en verwer ken van verse pepers verschilt ook al in niets van paprika; de groente behoort gaaf te zijn en stevig aan te voelen, en is ongeveer 2 weken in de ijskast houdbaar. Hoeveelheden zijn moeilijk aan te geven, en is hoofdzakelijk een kwestie van uit proberen. Schoonmaken gebeurt door het kroontje te verwijderen en de peper vervolgens doormidden te snijden; zaad en zaadlijsten worden wegge haald. De rest wordt in heel dunne reepjes gesneden en is dan klaar voor gebruik. Tip: gebruik altijd keukenhandschoenen. Als er een druppeltje sap in een toevallig snij- wondje, ogen of neus gewreven wordt kan dat behoorlijk pijn doen. Het verwerken van pepers is, zoals gezegd, een kwestie van expe rimenteren, en elk kookboek heeft wel smakelijke suggesties. Zeker is dat zelfs het meest alledaagse of saaiste gerecht er behoorlijk van op- pep(er)t. Indien blijkt dat een en an der toch te scherp is uitgevallen, dan kan dat in de meeste gevallen verholpen worden door toevoeging van een neutraal ingrediënt zoals to maat, komkommer en zelfs melk. De markt voor espresso apparaten groeit gestaag. De pittige Italiaanse kopjes koffie die in steeds meer restaurants en coffeeshops worden geschonken, wil de consument ook thuis kunnen presenteren. Maar een kopje espresso maken is toch een kunst. Het eerste obstakel is de prijs. Espressomachientjes zijn niet goedkoop. Wie wel goedkoop uit wil zijn, zal niet zelden de teleurstelling ervaren van een miskoop. Eigenlijk is het onverteerbaar: kof- fie-apparaten, die onder de naam espresso worden aangeboden, maar die niet meer zijn dan een veredelde filtermachine. Hoevelen hebben nu al niet de teleurstellende aankoop gedaan? Zo'n apparaat van bij lange na nog geen tweehonderd gulden, waarmee dan gehoopt wordt net zo'n smakelijk bakje te kunnen ma ken als in het restaurant? De koffie smaakt weliswaar anders, maar espresso? Nee. Van geen kant. Niet temin volharden de fabrikanten in de verwarrende naamgeving. Echte espresso-koffie vereist een apparaat dat het water met een druk van minstens 8 atmosfeer door de koffie perst. Al die goedkopere imi- Een variatie op de Cox's is de Alkemene. Een kruising met de hier nauwelijks bekende Geheimrat Dr. Oldenburg. De appel stamt dan ook van onze oosterburen. De Alkemene is niet zo groot, mooi helderrood op een gele ondergrond. Roomwit vruchtvlees, dat ste vig tot hard is. De smaak her innert sterk aan de Cox's, maar is toch echt wel zoeter. De Alkemene is vooral ge schikt als handappel, maar is door zijn stevige vruchtvlees ook een prima appel voor ver werking in vruchtensalades, tot appelmoes of in gebak. Pas bij dat laatste wel de hoeveel heid toe te voegen suiker aan en gebruik dan zeker wat ci troen om de smaak te accentu eren. Over het algemeen zal de Elstar duurder zijn dan de Cox'a. tatie-machientjes bereiken geen ho gere druk dan hooguit twee atmos feer. En daarmee wordt aan de eer ste eis voor espresso niet voldaan. Twee systemen Het gaat in feite om twee verschil lende systemen. De goedkope serie espresso-apparaten werken meestal met een boiler, waarbij de druk via stoom bereikt wordt. Veel hoger dan twee atmosfeer komt de druk dan niet. Dat is anders bij de meer professionele espresso-apparaten. Hier wordt de druk tot vijftien at mosfeer opgewekt via een hoge- drukpomp. Ook hier toch verschil len. Allereerst zijn er de apparaten met een boiler voor de verhitting van het water. Is de boiler van ko per. dan is de prijs pittiger dan an ders. Maar de levensduur is ook lan ger, omdat koper niet roest. Bij een ander type wordt het wa ter door een zogeheten thermoblok geperst. In dat thermoblok wordt het water razendsnel verhit. Voor deel van dit laatste systeem is de nauwkeurigheid van de tempera tuur van het water als het door de koffie geperst wordt. De tempera tuur is van wezenlijk belang. Als het water door de koffie geperst wordt, moet de temperatuur rond de 92 graden zijn. Heter verbrandt de kof fie en wordt bitter. Minder heet wordt niet alle aroma uit het maal sel gehaald. Espresso, zeggen de Italianen, is het ultieme koffiedrinken. De kwa liteit van de koffie onder een ver grootglas. De geringste afwijking van een melange is meteen te proe ven. Dat heeft alles te maken met het procédé van die espresso. De kracht waarmee het water door de maling geperst wordt, is zo groot dat vrijwel alle aroma van de koffie gebruikt wordt. Twee typen Waarom is die druk zo belangrijk? Het is het verhaal van de boon. Grofweg zijn er twee typen koffie bonen. De Robusta en de Arabica. De Robusta is een koffieboon die, gemalen, gemakkelijk zijn aroma afgeeft. De Robusta is dan ook de belangrijkste boon voor de ons zo filterkoffie. De tweede koffieboon, de Arabica, is een boon, die het aro ma wat minder makkelijk afgeeft, maar die tegelijk ook minder cafeï ne bevat. Zou de Arabica overheer sen in een filtermelange, dan is de koffie slap. Zou de Robusta over heersen in een espressomelange, dan is de koffie veel te sterk en is er geen enkele nuance meer te proe Het nieuwe espresso-apparaat van Philips dat tassen de zes en zeven honderd gulden gaat kosten. Uoto gpd ven. En het grootste smaakplezier van espresso moet juist die volheid van het aroma zijn. Of een espresso geslaagd is, is niet alleen te proeven, maar ook te zien. Op een echt goede espresso vormt zich een cremelaag, door kenners het tijgervelletje genoemd. Die cre melaag houdt èn de warmte èn het aroma wat langer vast. Philips brengt nu, naast de wat simpeler uitvoering van de espres so-apparaten, die eigenlijk de naam espresso niet verdient, een op de consumentenmarkt gerichte espressomachine met een druk tot 15 atmosfeer, waarbij in het appa raat ook een molen is verwerkt. De gebruiker kan zo zelf zijn melange- samenstellen. De molen, geen slag maar een maalmolen, is qua fijn heid regelbaar. Dat verschil tussen slag- en maal molen is belangrijk. Bij een slagmo len komt, door het hoge toerental. veel warmte vrij. Dat gaat ten koste van het aroma. Bij maalmolens is daar nauwelijks sprake van. Het voordeel van een molen is dat men altijd verse koffie heeft. Want een koffieboon houdt heel lang haar versheid. Er zijn zelfs kenners die beweren dat een wat oudere boon zelfs aan smaak kan winnen. Maar het gaat te ver om bij de winkelier om belegen of jonge bonen te vra gen. Gemalen koffie in een pak ver liest veel sneller het aroma. Semi-professioneel Het nieuwe apparaat van Philips is in Italië en Zwitserland al wat lan ger op de markt. In die landen is het espresso-gebeuren volledig inge burgerd. Het succes van het appa raat daar, vormde de aanleiding om nu ook op de Nederlandse markt een bijna professionele espresso machine voor een zogeheten consu- mentvriendelijke prijs te introduce ren. Philips doet dat in samenwer king met de Italiaanse koffiebran- der Lavazza. in Nederland geïmpor teerd door Fransesco Cnstofoh. Het semi-profossionele espresso apparaat van Philips vraagt wel wat oefening, voordat het espresso-ex periment ook thuis lukt. Juist door dat de grofheid van het malen in stelbaar is. kost het wat tijd om de juiste fijnheid te ontdekken. Dat zelfde geldt voor de vastheid waar mee het maalsel in de bajonethou der aangestampt wordt. Maar het grote voordeel van de machine is de versheid van de koffie en dat avon tuur om een melange te vinden die aan de eigen smaak voldoet Het apparaat zal in de winkel tus sen de 600 en 700 gulden gaan kos ten. Zonder molen is dat ongeveer 300 gulden goedkoper. (GPD) - De Italiaanse premier Giulio Andreotti heeft tijdens een politieke persconferentie de straffen in de doping-zaak be kritiseerd. De spelers Peruzzi en Carnevale werden zaterdag voor een jaar geschorst, omdat zij al lebei bij een dopingcontrole po-, sitief waren. De politicus, die zelf een fervent supporter van AS Roma is, meent dat beide spelers zich per ongeluk hebben bezondigd aan het vermage ringsmiddel Pilopill en gelooft in de onschuld van het tweetal. „Ik hoop dat ze in hoger beroep Premier vindt straf te zwaar gaan, zodat de straf verminderd kan worden. Een schorsing van een jaar vind ik, al zeg ik dat op persoonlijke titel, veel te zwaar". Andrea Carnevale heeft in een televisieprogramma gezegd dat hij bij het verhoor alleen maar vage vragen moest beantwoor den en dat hij niet de kans kreeg enkele antwoorden te verduide lijken. „Zodoende zijn er veel misverstanden ontstaan", aldus dé spits die ook meende dat hij het slachtoffer is geworden om dat AS Roma hem vorige week een zwijgplicht had opgelegd. Beide spélers moeten zich vandaag weer melden op de trai ning. „Ik kan ze moeilijk een jaar onder een brug laten sla pen", aldus coach Bianchi, die beide spelers op zijn voorspraak naar AS Roma lokte. Toulon reddeloos verloren TOULON - (GPD) Peter Bosz (26) had z'n zaken voortref felijk voor elkaar. By Vitesse en RKC speelde hij met de clausule dat hij voor 25.000 gulden kon vertrekken. Het le verde hem uiteindelijk een vijf-jarig contract op bij het Franse Toulon. In zijn derde seizoen zit het Bosz echter even tegen. Vorige week deed de politie een in val bij de club. Trainer/manager Rolland Courbis werd gearresteerd, nadat een omvangrijk zwart-geld circuit aan het licht was gekomen. mand zou het vliegtuig en het hotel kunnen tetalen". Krijg je nog salaris? Bosz: „Sinds een maand niet Bosz zelf heeft niets te vrezen, ^na^r meer. Premies? Je kent onze positie wordt er ook niet wijzer van als de club wordt opgedoekt. Dat gebeurt natuurlijk ook niet Bosz: „Tuurlijk niet. Het is poli tiek. De stad moet zich uitspreken voor behoud van de club en je weet hoe nauw de banden hier zijn tus sen burgemeesters en voetbalclubs. Iedere burgemeester heeft zijn club, dat is een kwestie van prestige en chauvinisme. Aan de andere kant is het volk heel negatief. Het regent ingezonden brieven, mensen die de burgemeester vragen het lef op te brengen de club te laten vallen (hetgeen hij inderdaad gisteren heeft gedaan, waardoor de club red deloos verloren is. red.). Morgen verwacht ik een beslissing, dan moet de zakenman Cantier zeggen of hij de club overneemt. Maar die heeft voorlopig steeds gezegd dat hij Toulon alleen schuldenvrij wil overnemen. Nu is er een schuld van 20 miljoen gulden". - Hoe is het voor je persoonlijk? Bosz: „We trainen met de hulp trainer en de looptrainer. Nu spelen we eerst thuis tegen Nantes, vervol gens uit bij Metz. Die wedstrijd zou den we nu niet kunnen spelen. Alle rekeningen zijn geblokkeerd, nie- op de ranglijst. Veel premies ver dienden we al niqt". Hoe wordt er op de club gerea geerd? Bosz: „Het bizarre is dat de club alleen nog bestaat uit spelers. De administrateur zit ook vast, hij leid de met Courbis de club, dat is dui delijk geworden. De vice-voorzitter, de penningmeester, die zie je niet meer. De voorzitter was er voor de representatie". Wat zeggen de leiders in de spe lersgroep dan? Bosz: „We hebben geen leiders. Er was ook ineens een waardeloze sfeer in de groep. De televisie film de de training, er was irritatie, twee spelers gingen ruzie maken, heel vervelend. We hebben een gesprek gehad met elkaar, maar alleen om af te spreken dat we even rustig zou den blijven. Over de inval werd met geen woord gesproken". Als de club wordt opgeheven, ben je transfervrij. Dat is voordelig. Bosz: „Helemaal niet. Ik heb voor vijf jaar getekend, het handgeld is over die vijfjaar gespreid. Dat loop ik dus mis. Ik zit er zeker niet op te wachten dat de club wordt opge- Peter Bosz <foto doekt, dat zou heel ongunstig zijn voor mij. Maar misschien dat ik over twee weken ergens anders speel. Ik wil hier best blijven, maar wel bij een goeie club. Vanuit Ne derland is inmiddels ook al door een club geinformeerd Je hebt voor je vertrek naar Frankrijk gezegd dat je het slecht zou doen als je als miljonair terug zou komen. Bosz: „Dat bedoelde ik iets min der letterlijk, maar ik hoop er nog steeds in te slagen. Bij Toulon red ik dat waarschijnlijk niet meer. Maar ach, ik ben nog jong, hahaha". (GPD) Changez Khan, of beter zijn unieke manier van inwerpen, blijft geheel Engeland bezighouden. Inmiddels heeft de Britse voetbal bond (FA) en zelfs de wereldvoetbal bond zich gebogen over het door Khan geïntroduceerde fenomeen. Voor de duidelijkheid eerst even terug naar de wedstrijd van vorige maand tussen Stafford Rangers en Merthyr^Tydfil, zich afspelend in GM Vauxhall Conference, de liga net onder de vierde divisie. Stafford mocht een inworp nemen bij de mid denlijn en Khan belastte zich met het klusje. Tot ieders verbazing ver dween de 19-jarige middenvelder met de bal in de spelerstunnel, keer de in grote vaart terug, maakte een koprol en gooide het leer ineens te gen de verste doelpaal van Merthyr, een afstand van circa 60 a 70 meter. De bal kaatste terug het veld in en werd vervolgens door een medespe ler ingekopt. Doelpunt volgens ie dereen. Echter niet volgens de scheidsrechter, die de treffer anna- lueerde wegens 'onbehoorlijk ge drag' van Khan. Uiteraard kreeg Khans kunststukje landelijke be kendheid. Onder het registrerend oog van tv-camera's kreeg Khan nog tweemaal de gelegenheid zijn inworp te tonen. Eenmaal lukte het, de andere keer viel hij op het mo ment suprème languit'met bal en al in de modder. Voorwaarden voor Boete voor verkeerde voorzet (GPD) - Kenny Hibbitt, manager van de vierde divisie-club Walsall, ergert zich wild aan het gestuntel van zijn spelers. Wat hem nog meer dwars zit. is dat zijn leerlingen doof zijn voor de tramingslessen die hij dagelijks geeft. De manager denkt nu het ei van Columbus gevonden. Hij wil spelers straks boetes opleggen voor fouten die ze maken. Wat hij het zwaarst wil bestraffen is de mislukte voorzet. Speler rukt op langs de flank, passeert z'n tegenstander en plaats vervolgens de bal achter het doel. „Ik heb ze in de voorbereiding gewaarschuwd", zegt Hibbitt. „Maar ik zie geen enkele verbetering. Er bestaat niets frus- trerender dan een bal over het doel en in het publiek te zien afzwaaien". De Engelse spelersvakbond is niet erg onder de indruk van de plan nen van Hibbitt. „Als dit soort maatregelen ingang vinden", zegt woordvoerder Brendon Batson, dan zullen er straks managers opstaan die hun spelers gaan beboeten voor het verbezen van een wedstrijd". een geslaagde inworp zijn een spe- lelerstunnel of minimaal een aantal meters ruimte langs het veld. Lang niet iedere club beschikt daar echter over. De FA heeft inmiddels bekendge maakt dat er op de inworp van Khan mets valt aan te merken. „Geen probleem", aldus een woord voerder. Zolang de andere criteria voor een inworp maar blijven gel den: vanuit de nek en over het hoofd". Khan schreef het afgelopen jaar iedere Engelse profclub aan met het verzoek om een testwedstrijd te ko men spelen, maar kreeg evenzoveel keer nul op het rekest. De publiciteit die hij kreeg is prachtig, maar heeft hem tot op heden niet verder gehol pen. „Ik wil betaald voetballer wor den en dat is nog niet gelukt. Hoe ik aan die inworp kom? Veel geoefend in de tuin bij ons achter. Ik heb het op de televisie eens een Zuid-Ameri- kaanse speler zien doen. En besloot onmiddellijk dat ik dat ook wilde doen. Gelukkig ben ik nogal atle tisch. dus ik had het snel onder de knie,"- Maradona is weer eens de hort op (GPD) - Diego Maradona heeft on verwacht weer een paar extra va kantiedagen opgenomen, zonder dat de leiding van Napoli van te vo ren was ingelicht. De sterspeler ver trok vorige week woensdag naar Buenos Aires om enkele prive-za- ken op te lossen en zou zich maan dag weer melden in Itahe. Gisteravond ontbrak de Argen tijn bij de training en moest mana ger Moggi genoegen nemen met het bericht dat Maradona vannacht het eerste vliegtuig naar Rome zou ne men. Indien de terugreis nog langer wordt uitgesteld, legt de club zijn aanvoerder een hoge boete op. In de komende week ontmoet Na- poli AC Milan en Spartak Moskou in het eigen stadion en kan de club eigenlijk niet zonder Maradona. Voor beide wedstrijden is het San Paolo-stadion al uitverkocht LE1DSE BILJARTBOND 1sto klas A: D« PeHkaan 2 - UVS 1 5-3. Spuw bak 1 - De Kroon 1 6-2. Carambole 1 TOP 2 4-4 late Mat B: larxlzcht 1 - S>|ksrt>ak 2 9-0. Vriend schap 1 - De Waag 1 2-6. UVS 2 - De Peu- kaan 1 4-5 2de klaa: De Heul i - TOP 3 2-6. Kat- wi|k 1 - TOG 1 4-4, De Waad 2 landzicht 2 94. DGL1 -1 Wachtie 1 1-7 3de Idea: Morskwart^r 2 Morskwartier 1 2-6, DOS 2 - DOS 1 6-2. Morskwar- tier 1 - Morskwartier 2 6-2, De Waaq 3 - Vnend- schap 2 7-1. DOS 1 - DOS 2 4-4. TOP 4 - Spi|ker- bak 3 2-6 4de klaa: Carambole 3 - Carambole 4 9- 0. De Waag 4 - De Waag 5 6-2. De Heul 3 De Heul 2 4-4, De Heul 2 - De Waag 5 2-6, TOG 2 - Carambole 3 4-4, Spijkerpak 4 - Den Deyl 1 7-1, De Heul 3 - Carambole 4 6-2 5de klas: DOS 4 - DOS 3 9-0,1 Wachtje 2 - De Heul 4 4-4, DOS 3 DOS 4 2-6. Vriendschap 3 Mor*kwprt.er 3 0-9. Landzicht 3 - Wapen van Voorschoten 1 6-2 6de klaa: TOG 4 TOG 3 0-9. TOP 5 - De Waag 6 2-6. DOS 5 - De Pei kaan 3. De Kroon 2 Stompwi,k 2 4-4. TOG 3 - TOG 4 4-4 7de klaa: Spiert** 6 - Spijkerpak 5 4-4, Bnstol 2 - Carambole 6 4-4. Sp.|- keröak 5 - Spi|kerbak 6 9-0. De Waag 7 - Katwijk 2 9-0. Pelikaan 4 - Alpha Bar 2 (rog) 8-0 8ate klaa: TOP 7 - TOP 6 0-9, Carambole 8 - Carambole 7 2- 6. Alpha Bar 3 - Stompwi|k 3 2-6. TOP 7 - De Heul 5 4-4. Carambole 7 - TOP 6 2-6 STANDEN 1ste klas A: Spijkerpak 1 6-2. De Pelikaan 2 5-3, carambole 1 4-4. TOP 2 4-4, UVS 1 3-5. De Kroon 1 2-6, Alpha Bar 1 60 1«te klas B: Landz-cht 1 9- 0, De Waag 1 6-2. De Pelikaan 1 5-4, UVS 2 4-5. Vriendschap 1 2-6, Spijkerpak 2 0-9, TOP 1 CM) 2de klaa: De Waag 2 9-0.1 Wachtje 1 7-1TOP 3 6-2, Katw.|k 1 4-4. TOG 1 4-4. De Heul 1 2-6. DGl 1 1-7. Landzicht 2 0-9, Stompwijk 1 00 3de klaa: Morskwartier 1 12-4. DOS 2 10-6. De Waag 3 7-1. Spijkerpak 3 6-2. DOS 1 6-10. Morskwartier 2 4- 12, TOP 4 2-6. Vnendschap 2 1 -7. Carambole 2 6 0 4de klaa: Carambole 3 13-4, De Heul 310-6, De Waag 5 8-6, Sp-jkerbak 4 7-1. De Waag 4 6-2. De Heul 2 6-10, TOG 2 4-4. Carambole 4 2-15, Den Deyl 1 1-7 5de klas: DOS 4 15-2. Morskwsrt>er 3 9-0, Landzicht 3 6-2. De Heul 4 4-4.1 Wachtje 2 4- 4. Wapen van Voorschoten 1 2-6, DOS 3 2-15. Vnendschap 3 0-9. Bnstol 1 0-0 6de Idas: TOG 3 13-4, DOS 5 6-2. De Waag 6 6-2. De Kroon 2 4-4. stompwijk 2 4-4. TOG 4 4-13. De Pel-kaan 3 2-6. TOP 5 2-6, Carambole 5 0-0 7de Ida*: Sp^rbak 5 13-4, De Waag 7 60, De Pe kaan 4 8-0. Bristol 2 4-4, Carambole 6 4-4. Spijkerpak 6 4-13. Alpha Bar 2 0-8. Katwijk 2 0-9. Morskwartier 4 0-0 8ste klaa: TOP 6 15-2. Carambole 7 8-8, Stompw.,k 3 6-2. De Heul 5 4-4, TOP 7 4-13. Alpha Bar 3 2-6, Carambole 8 2-6. TOG 5 60. Vnendschap 4 00 EK onder 21 Groep 2: Roemerwé-Bulgarije 0-1 (0-1) 19 Boro- rmrov 0-1. Scherfsrechter Petrove (Joe), toe schouwers 6000. Schotland - Zwitserland 4-2 (2- 1). Creaney 1-0. Waker 1-1. 31 F.ndlay 2-1, 50 F-nk 2-2. 55 Cor**Jiy3-2. 70 Fmdlay 4-2 Scheidvechter Bakker (Ned), toeschouwers 5620 Stand 1 Schotland 2-4 (6-2), 2 Bu ar 2-4 (6 0). 3 Roemer*# 2-0 (0-3). 4 Zwrtaert inj 2-0 (2-6) Groep 4 (Voorwedstnjden) Oostenr,* üechten- ste-i 100 (6-0) Fk>gel(4).Wetl(4).BieyerenGe- ger (strafschop) Sche<Jvech«er Krchnak (Tatf. toeschouwer» 1000 Stand 1 Ooslennjk2-4(164».2 bechtenst^n 2- 0(0-16) Oostenrfi speen oproep4met SanMe- Groep 5: Portugal - Nederland 04) ScheCvech- ter McKrvght (l#r) Toeschouwer» 8 000 Ge* kaart Sousa. Mcgado eo Vafcdo (Portugal). Ro nald de Boar an B^kan (Ned) St»*) 1 PortuQj^ 2-3(1-0) 2 Nederland 1-1 (04)). 3 Maia 04), 4 Fotand 14) (0-1) Groep 7: lenand - Tuhuje 3-2 (1-1) TM 0-1. 22 Cou*h» 1-1. 46 Couvn» (strafschop) 2-1. 50 Taa 2-2. 64 Artune 3-2 Scheidsrechter Pr**ppoz (Zwi), toeschou wer» 2500 Engeland Polen 0-1 (04)) 66 Adam- czufc 0-1 Scheidsrechter ZAer (BrO). toeschou wen 2146 Stand 1 tanend 1-2 (32). 2 Po*n 1-2 (14)), 3 Engaiand 14) (0-1). 4 TiA* 14) (24) PHOENIX: Eerste ronde Coetzer (ZAI77) - Strand- lund (Zwe) 6-2 6-3, Hennckson (VSt) - Keiev (Can/3) 3-6 6-3 6-2, Stoane (VSt/4)- Bowes (VSt) 6-4 6-4, Keiler (VSt) - Benjam.n (VSt) 7-5 62. Ja- ver (GBr) - Cofli (IU6363. McGrath (VSl- Hau- multer (Arg) 6-4 7-6, Cunrsngham (VSt) Stahord (VSl) 62 6-4, Martinez (Spa/1) Harvey (VSt) 61 63 4 6-4. McOuiikan (Aus) - Huber (BrO) 2-6 63 6-4, Fairbank-Nderter (VSt) - Oel|ekiaus (BrO) 1-6 6-4 6-4, W.esner (Oos) Gotarsa (118)626-4. Sabatir* (Arg/1) - Halard (Fre) 6-4 6-3. Novotna (Tsj/5) Etchemendy (Fre) 6-4 8-0. Guerree (Fra) Probit (BrO) 63 1-6 62 LYON: Eerste ronde Champon (Frs) - Poi.r* (Fra) 6-4 63. Svenwon (Zwe/3) Benhabiias (Fre) 62 63. Je ten (BrO) - Washington (VSt) 67 60 7- 5. Bergström (Zwei - Suk (Tsj) 61 62. Agenor (Hai/4) - Shenon (VSt) 67 63 61, Knckjtem (VSVI- Doumb* (Sen) 7-6 64. W.lander (Zwe) - Ts^rkasov Sov/5) 62 66 63. Btoom (isr) - Perez (Uru) 61 66 60. WENEN: Eerste ronde Rglewski (BrO) - Gun- narsson (Zwe) 7-6 34 7-6. Jarte (Arp/3) - Carbo- nell (Spa) 7-6. 6-4. S*mermk (Ned) - Pstnck McEnroe (VSt) 4-6. 7-5. 63. Olsjevsk. (Sb») De- laitre (Fra) 60 63, Poljakov (Sov) Wawra (Oos) 62 64. Annaoone (VSt) - Tarango (VSt) 7-5 7-6. Anas (VSt/7) - Bates (GBr) 7-5 6-4 ANTWERPEN: Eersle ronde Mansdort (lv) - May one (VSt) 63 3-6 63. Cash (Aus) Fromöerg (Aus) 7-54-6 6-4. Leconte (Fr®) Prpc (Jo#l63 6 Olimpia kampioen van Zuid-Amerika (GPD) Olimpia uit Asuncion (Pa raguay) is de nieuwe kampioen van Zuid-Amenka. Deze club versloeg in de finale van de Copa Libertado- res Barcelona uit Ecuador 2-0 en 1- 1, nadat het eerder de titelverdedi ger Nacional Medellin had uitge schakeld. Olimpia speelt op 9 de cember in Tokio om de wereldcup tegen AC Milan. Beide clubs troffen elkaar oen keer eerder. Het oefenduel in 1979 liep echter volledig uit de hand. Vlak voor het einde van zijn loop baan werd sterspeler Gianni Rivera in dat duel uit het veld gestuurd Daarna ontstond er ccn ordinaire schoppartij Olimpia won later in dat jaar ook al de Copa Libcrtadores en daarna de wereldcup (na een fi nale tegen Malmo FT). Siemerink wint van McEnroe (P) WENEN - Jan Siemennk heeft m de eerste van het tennistoernooi van Wenen gewonnen van de Amen- kaan Patrick McEnroe Dc Rijns- burger versloeg het jongere broertje van de meer bekender John McEn roe in dnc sets 4-6. 7-5, 6 3 Siemerink moest, om aan het met 400.000 gulden gedoteerde toernooi te kunnen deelnemen, overigens eerst dne kwalificaticronden spe len. Ondermeer rekende hij daarin af met de Mexicaan Lavalle. ooit een speler uit dc top-50. Siemerink speelt morgen tegen de als derde ge plaatst Martin Jaite.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17