Intimidatie schakelt oppositie Egypte uit Geboortecijfers zijn net zo onvoorspelbaar als het weer Amnesty meldt massa-arrestaties VS controleren Nederlandse post op drugs en kinderporno Spanningen lopen op bij Spaans-Franse grens 'Rol westerse media in Oost-Europa overschat' WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 DEN HAAG (ANP/Rtr.) - In Egypte zijn in 1989 verscheidene malen mensen met honder den tegelijk door de veiligheidspolitie gearresteerd bij wijze van collectieve straf en als methode om de oppositie te intimideren. Dat meldt Amnesty International. Ook zouden politieke tegenstanders van de regering worden gemarteld. Volgende maand zijn er parle mentsverkiezingen, maar de oppositie heeft laten weten die te zullen boycotten. Het zijn vooral de - meestal legale - islamitische oppositiegroeperingen die het moeten ontgelden. Ook dit jaar zijn volgens berichten honder den mensen gearresteerd maar min der dan in 1989. schrijft Amnesty, toen bij enkele razzia's van de poli tie zo'n 8.000 burgers werden mee genomen. Tijdens de verkiezingscampag nes voor de Nationale Adviesgeven- *de Raad in juni 1989, werden onge veer 1.500 mensen gearresteerd, vooral van islamitische groepen. Sommigen deden niets anders dan volstrekt legaal campagne voeren voor legale politieke partijen. Ande re massa-arrestaties vonden plaats na botsingen tussen veiligheids troepen en islamitische activisten in Fayoun in april 1989 en in Asyut in december 1989. De meeste mensen worden vast gezet onder de speciale noodtoe- standswetten die al negen jaar van kracht zijn. Deze wetten bevatten clausules die de burgers tegen al te grote willekeur moeten bescher men. maar het lijkt meer regel dan uitzondering dat plaatselijke afde lingen van de staatsveiligheids dienst en het ministerie die bepalin gen schenden. Politieke tegenstanders worden opgesloten in geheime centra en hun familie komt niets te weten over hun lot. Er wordt gemarteld, waarbij ook oudere mensen niet worden ontzien. Amnesty beschikt over een een dossier met tientallen officiële klachten die bij de Niyaba, de staatsveiligheidsdienst, zijn ge deponeerd. Uit het rapport van Amnesty blijkt ook dat de individuele ambte naren van de veiligheidsdienst en rechtbanken regelmatig een stuk coulanter zijn - relatief gezien - dan de minister van binnenlandse za ken die veelvuldig gebruik maakt van zijn recht om mensen zonder vorm van proces vast te zetten. De minister, generaal Muhammad Ab- delhalim Moussa, trekt zich vaak ook niets aan van gerechtelijke be velen om verdachten op vrije voe ten te stellen. Ook advocaten die het wagen mensen van de islamitische oppositie te verdedigen, lijken al leen om die reden in de gevangenis te belanden, schrijft Amnesty. Verkiezingen President Mubarak, die momenteel grote populariteit geniet door zijn houding tegen Irak, kondigde vrij dag verkiezingen aan voor 29 no vember. Een dag tevoren werd by referendum besloten het zittende parlement te ontbinden, omdat het Opperste Gerechtshof had vastge steld dat de kieswet waaronder dat parlement was gekozen onafhanke lijke kandidaten benadeelde. Mu barak heeft veranderingen in de kieswet toegezegd. Egyptes grootste oppositiepartij, de Wafd, heeft inmiddels laten we- ROTTERDAM (GPD) - Pakjes en brieven vanuit Nederland naar de Verenigde Staten doen er langer over dan andersom, omdat de Ame rikaanse douane Nederlanse post extra scherp in de gaten houdt in verband met drugs en kinderporno. Twee studenten van de afstudeer richting verkeer en vervoer van de Erasmus Universiteit denken dat Nederland en Denemarken op een soort zwarte lijst staan, doordat de Amerikaanse douaniers uit deze landen verdacht materiaal verwach- Dit is één van de resultaten van een studiereis van Iwan Groothuis en Bart Vos in juni hebben ge maakt. Vandaag presenteren zij de resultaten op een symposium in de Doelen. De PTT kon vanochtend nog geen reactie geven. Volgens het duo is de 'US customs' almachtig en kan deze, wanneer nodig, ieder pakketje op houden. Groothuis: "De president voert een oorlog tegen drugs, dus hebben ze de nodige volmachten. Bovendien staat de douane in VS veel minder in dienst van de goede renstroom, omdat daar de stroom op zichzelf geen bron van inkom sten is zoals hier". Een bijkomende verklaring voor de vertraging van Nederlandse post naar de VS is de grote tegenstelling in Amerika tussen commerciële en ten niet aan de verkiezingen te zul len deelnemen. Partijvoorzitter Fouad Serragiddin verklaarde gis teren dat niet aan de voorwaarden van vrije verkiezingen is voldaan. Volgens de Wafd zullen ook de Moslembroederschap en twee an dere oppositiepartijen, de Socialis tische Partij en de Nationale Pro gressieve Unie, de verkiezingen boycotten. SAN SEBASTIAN - "Ik ben zie dend. We gingen zojuist met drie collega's in de stad wat eten. Komen we terug bij onze auto, is alles eruit gestolen. Het slot geforceerd en de cd-speler weg. Behalve de kleren die ik nu draag, heb ik niets meer. Van mij mogen alle Spanjaarden te gen de muur. Vanaf vrijdag sta ik hier al. Ik weet niet waarom, maar de politie houdt ons tegen om weg te rijden. En nu dit nog". De woede op het gezicht van de Duitse vrachtwagenchauffeur spreekt voor zich. Om hem heen staan Engelse, Portugese, Neder landse, Franse en Belgische colle ga's, die gelaten de verontwaardi ging van hun lotgenot over zich heen laten gaan. Machteloosheid is troef op dit parkeerterrein, zo'n twintig kilometer voor de Spaans- Franse grens. Ronald van Puymbroeck, een Belgische chauffeur in dienst van het Eindhovense transportbedrijf De Rooy, staat ook al vanaf vrijdag noodgedwongen stil op een par keerterrein voor de Spaans-Franse grens. Hij heeft een lading cd-splers in zijn truck, afkomstig uit Por tugal, die bestemd zijn voor Philips: Hij verhaalt hoe zo'n twintig kilo meter voor Irun zijn vrachtauto door de politie van de weg is ge haald. "Ons werd op het hart ge drukt niet weg te gaan, voordat de acties van de Spaanse collega's over is. Als we toch zouden doorryden, liepen we het risico van een con frontatie. Stenen op de voorruit en stukgestoken banden, werd ons verteld. En daar staan we dan. We weten niet waar we aan toe zijn en weten evenmin hoe lang het gaat duren". Tien kilometer voor de feitelijke grens heeft de Baskische politie de tolweg afgesloten. Het lokale ver keer en de personenauto's naar Frankrijk worden via een andere grenspost omgeleid. Langs de snel weg staan honderden vrachtwagens uit alle landen van West-Europa ge parkeerd. Iedereen weet dat aan de andere kant van de grens, in Fran- kijk, een soortgelijke situatie be staat. Een auto van het Spaanse Ro de Kruis deelt wat brood, water en fruit uit. Een Franse chauffeur zegt dat het vandaag (gisteren, red.) voor het eerst is. dat hij iets merkt van enige betrokkenheid by hun lot. "We heb ben geen water om ons te wassen of onze tanden te poetsen. Eten doen we om beurten in San Sebastian, maar het liefst over de grens Onze wagens durven we ook niet meer onbemand achter te laten". Schieten Vier kilometer voor de grens is er geen doorkomen meer aan. Spaan se vrachtwagenchauffeurs hebben hun trucks dwars over de tolweg ge parkeerd en houden angstvallig in het oog, wie er in hun nchting ko men. Er gaan geruchten onder de internationale chauffeurs, dat hun Spaanse collega's over karabijnen en jachtgeweren beschikken en hebben gedreigd om iedereen over hoop te schieten, die het in zyn hoofd haalt om hen te komen weg slepen. De Spanjaarden moeten la chen om dit soort verhalen, maar bevestigen tegelijk dat ze niet zul len vertrekken zolang hun eisen niet zyn ingewilligd. Celestine Romero, is vertegen woordiger van Sintrag een van de zestig autonome vakbondjes die de blokkade-acties in heel Spanje heb ben afgekondigd. Deze vakbondjes van over het algemeen kleine trans portbedrijfjes trotseren de Spaanse regering, die met de grote nationale bonden is overeengekomen om het ingang van vandaag een tariefstij- ging van 4.5 procent toe te passen "Veel te weinig", meent Romero, die meer ziet in 25 procent. Rob Troost, de verkeersraad van de ambassade te Madrid, bevestigt dat de situatie voor de Nederlandse vrachtwagenchauffeurs, moeilijk. "Ik ben gisteren zelf vanuit Frank rijk over de grens gegaan. Je ziet dat de situatie explosief is. Ik heb de Nederlanders voorgehouden elke confrontatie uit de weg te gaan. We hebben ook besloten een lid van de ambassade naar San Sebastian te sturen om hen bij te staan. Veel meer kunnen we niet doen". Overigens staan aan beide kanten van de Brennerpas, bij de grens tus sen Oostenrijk en Italië honderden vrachtwagens stil. Daar ontstonden de problemen doordat de Oosten rijkse douane maandag besloot om geen Italiaanse vrachtwagens meer door te laten met transito-vergun ningen voor november. De Italiaan se douane ging onmiddellijk tot te genactie over en liet geen vrachtwa gens uit Oostenrijk meer passeren. niet-commerciële bedrijven. De 'US Postalservice', waarmee de PTT za ken doet, werkt aanzienlijk trager dan de verschillende Amerikaanse particuliere koeriersdiensten. Daar bij komt dat de federale overheid in Washington steeds meer bezuinigt op de postdienst. Op bepaalde plaatsen wordt binnenlandse post niet meer vervoerd met het vlieg tuig, maar met vrachtwagens: dat scheelt enkele dagen. Proeven op baby's met aids onderzocht KOPENHAGEN/GENEVE (AP) - De Wereld Gezondheidsorganisatie WHO is in Roemenie bezig met een onderzoek naar omstreden medi sche experimenten op kinderen die aids hebben. Een team van zes des kundigen stelt zich in Roemenie op de hoogte van een experiment met medicijnen dat in een ziekenhuis in Bukarest zou worden uitgevoerd op acht jonge aids-patienten. De kin deren zouden een medicijn toege diend krijgen waarvan de samen stelling niet bekend is. Het kinderfonds van de Verenig de Naties, Unicef, heeft gisteren zes miljoen gulden uitgetrokken om de omstandigheden te verbeteren van de tienduizenden Roemeense kin deren in kindertehuizen. Lunchtijd in Taiwan TAIPEH - Mi- nisters en parle mentariërs in Taiwan nuttig den gisteren hun lunch in de par- lementsbankjes om tijd te spa ren bij de behan deling van 138 wetsontwerpen. (foto EPA) LEIDEN - De rol die de westerse media hebben gespeeld in de re volutie vorig jaar in Oost-Europa moet niet worden overschat. Dat was de boodschap van prof.dr. H. Beunders, voormalig correspon dent van NRC Handelsblad in de DDR en nu hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam, gisteren tijdens een voor dracht voor de universiteit van Leiden. Het was een wat tegendraadse boodschap, want veel mediades kundigen schrijven de westerse media een belangrijke rol toe. Sommige gaan zo ver te veronder stellen dat er zonder toedoen van de media in het westen helemaal geen revolutie in Oost-Europa zou zijn gekomen. Met de media wordt dan voornamelijk de televi sie bedoeld. Beunders plaatste grote vraagtekens bij die opvat ting: "Alle oude theoriën over de macht van de media zijn weer van stal gehaald". De opstand in Oost-Europa heeft zich volgens hem niet in de eerste plaats uitgebreid omdat de mensen daar kennis namen van de omwenteling in Polen in Hongarije via de westerse media. Ook de Franse Revolutie sloeg over zonder dat er sprake was van het machtig geachte medium als ook de Kruistochten: overal in Europa hesen gelovigen zich bin nen enkele maanden na de pause lijke oproep in het harnas. Volgens Beunders zijn voor een revolutie veel meer bepalend: de juiste tijd en de juiste stof. Het waren de repressie en de econo mische aftakeling die leidden tot een monsterverbond tussen di verse groepen, zonder welk het nooit mogelijk is oude regiems van hun sokkel te lichten. En niet te vergeten de komst van Gor- batsjov en het voorbeeld van de westerse welvaart. Radio Free Europa, de BBC. de Westduitse televisie waren al lang in Oost-Duitsland te ontvangen. zij het illegaal. Waarom moest het dan toch zo lang duren voor de mensen in opstand kwamen? Beunders denkt dat de wester se toeristen in de Oostbloklanden of de ontmoeting met hen in soci alistische buurlanden (Hongarije) veel invloed heeft gehad. De Oos teuropeanen zagen dat de wel vaart die de westerse media hen voorspiegelden waar was. Beun ders ontkende de macht van de televisie niet geheel en al: „De media hebben waarschijnlijk wel een versnellend effect gehad". Over de media in de Oost- europese landen zelf toonde hy zich bezorgd. Zij moeten de stap maken van eenvormigheid naar pluriformiteit. Nu de censuur in die landen is opgeheven staan de westerse media-tycoons al klaar: Maxwell. Murdoch. Hersant, Springer, Berlusconi. Beunders citeerde een Pools journalist, die erop wees dat het na tientallen jaren beknotting van de vryheid van meningsuiting nu niet meevalt om wetten te gaan maken die westerse kapitalisten die vryheid moeten benemen. Gelukkig, aldus de Rotterdamse hoogleraar, kunnen de mensen in Oost-Europa nu zelf hun wetten maken. Maar ze zouden, vindt hy, vanuit het westen wel wat meer 6teun mogen krygen om te hel pen voorkomen dat westerse me diaconcerns, wier „liefde voor pluralisme hun belangstelling voor consumptie la het westen niet uitsluit" de media in het oos ten gaan beheersen. 'Kind moet ook moeders naam kunnen krijgen* DEN HAAG (GPD) - Kinderen moe ten niet langer automatisch de fami lienaam krygen van hun vader. Ou ders moeten vry zyn hun kind de naam van de moeder te geven Een petitie van deze strekking bood het Landelijk Steunpunt Vrouwen in de Bystand gisteren aan aan de Tweede Kamer. De vrouwen hebben grote moeite met de bestaande wetgeving die de mensen geen keus laat. Het gevolg is dat kinderen na echtscheiding een andere naam dragen dan de moeder als die weer haar meisjes naam - "de achternaam van haar va der" - aanneemt "Op school, zelfs by het aannemen van de telefoon, levert het problemen op", aldus woordvoerster Alida Smeekes. "Mensen denken vaak dat ze ver keerd verbonden zyn als onze kin deren de telefoon aannemen" Die problemen zyn de wereld uit als kinderen van naam veranderen en de naam van de vader inwisselen voor die van de moeder. Enkele ja ren geleden is die procedure ver eenvoudigd en verkort. Tegenwoor dig kan een vrouw naamsverande ring aanvragen voor haar kind als ze na echtscheiding of het beeindigen van een relatie met de vader dne jaar alleen voor het kind heeft ge zorgd. Vroeger kon dat pas na vyf jaar. Maar naamsverandering blyft een ingewikkelde en tijdrovende proce dure. Een vader die niet wil dat zyn kind een andere naam krygt, kan dat weliswaar niet tegenhouden, maar wel kan hij de procedure op houden. Het Landelijk Steunpunt wil de narigheid die hiermee ge paard gaat, voorkomen door ouders vooraf te laten kiezen. Krijgt ons kind jouw naam of de myne'' Alleen ongehuwde vrouwen kun nen op dit moment hun kind de ei gen achternaam geven, maar dat kan weer niet als de vader het kind als het zyne erkent. Erkenning bete kent automatisch dat h> t kind de naam van de vader krijgt. Een onge huwde vader die zyn kind niet er kent. verspeelt echter al zyn rech ten en dat heeft weer gevolgen als er een eind komt aan de relatie met de moeder. De vader kan dan geen geen omgangsregeling eisen Vijftien miljoenste Nederlander komt sneller dan verwacht DEN HAAG - De Nederlandse be volking heeft de wetenschap weer eens in de luren gelegd. Volgens de nieuwste schattingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) telt ons land nog voor de jaar wisseling vijftien miljoen inwoners. Demografen, wetenschappers die zich bezig houden met de bevol kingsontwikkeling, tonen zich ver rast. "We deden er al zolang over om van 14 naar 15 miljoen te gaan, de groei ging er een beetje uit, en nou is het toch ineens zo ver. Ik kijk er van op," zegt Frans van Poppel, onder zoeker bij het Nederlands Interdis ciplinair Demografisch Instituut, het NiDi. Zijn collega. Nico van Nimwegen, wijst erop dat het CBS een jaar geleden nog uitging van de vijftien miljoenste Nederlander in 1991. "Het onderstreept de uit spraak dat alle bevolkingsprogno ses in ieder geval één ding met el kaar gemeen hebben: ze kloppen niet". Dat laatste lijkt een understate ment. Demografen hebben in de loop der tijd voorspellingen gedaan over de bevolkingsgroei, die bij na- der inzien kant nog wal raakten. In 1963-64 wist men bijvoorbeeld met grote stelligheid te melden dat Ne derland in het jaar 2000 uit zijn voe gen zou barsten, omdat er dan 21 miljoen mensen zouden wonen. Het is echter zeer onwaarschijn lijk dat dat aantal in de komende eeuw zal worden gehaald. Volgens officiële prognoses voor de 21ste eeuw zal het hoogste aantal Neder landers rond 2020 zyn bereikt, 16,2 Oosteuropa Maar de prognoses van nu zijn niet zoveel precieser dan die van vroe ger, stelt Van Poppel. Men kon niet vermoeden dat het aantal geboor ten zo snel en zo drastisch zou afne men. "Het is hetzelfde als het weer voorspellen voor volgend jaar zo mer. Een prognose voor het jaar 2020 of 2050 is eigenlijk meer een soort spel". De snelheid waarmee een bevol king groeit of krimpt kan binnen enkele jaren veranderen. "Je hebt gezien hoe vlug de situatie in Oost- Europa is omgeslagen. Dat bete kent hoe dan ook dat er meer men sen uit die landen naar West-Europa zullen trekken." Een mooi voorbeeld van een land dat verkeerde prognoses heeft ge steld is Israël. De plotselinge toe vloed van honderdduizenden Jo den uit de Sovjetunie stelt het klei ne land voor enorme problemen: er zyn te weinig huizen, de voorzienin gen voor de gezondheidszorg zijn er niet op berekend, het stelsel van so ciale voorzieningen dreigt te bez wijken. enzovoort. Een ander effect betreft de ver houding tussen Joden en Arabieren in Israël. Tot een jaar geleden ging men er van uit dat de Joodse bevol king op den duur een minderheid zou gaan vormen, omdat de Arabie ren zich sneller voortplantten en jongere Joden de neiging vertoon den om zich bijvoorbeeld in de VS te vestigen. Nu maken de Arabieren Van Nimwegen (l) en van Poppel zich op hun beurt zorgen over de ge talsverhouding. Buitenlanders Angst voor bepaalde demografi sche ontwikkelingen leeft ook in Nederland. Sommige mensen zien met angst en beven het moment na deren dat de Nederlandse bevol king zal gaan krimpen. Van Nimwe gen: "Minder Nederlanders Dat lijkt me prachtig. Zo'n negen mil joen, zoals tijdens de Tweede We reldoorlog is een mooi aantal. Ik kan er wel een paar miljoen missen. Bovendien is het onzin om te den ken dat de buitenlanders de Neder landers zullen verdrukken - maar daarin schuilt wel een deel van die (foto GPD) angst. Het is echter zeer de vraag of je de derde en vierde generatie Tur ken en Marokkanen nog als buiten landers zal kunnen herkennen. Daar komt by dat vrouwen uit die landen zich in hun anticonceptiege drag heel snel aanpassen aan de Ne derlandse cultuur." Dat laatste is met enkele cijfers te illustreren in 1976 kreeg een Marokkaanse vrouw in Nederland gemiddeld -acht kinderen, in 1988 nog maar vijf. Een Turkse kreeg veertien jaar terug gemiddeld 4,5 kinderen, in 1988 was dat al terugge lopen tot 3,2 Nog altijd veel meer dan de Nederlandse vrouw, die al ja ren rhnmmclt rond de 1.5. maar de dalende tendens is onmiskenbaar. De belangrykste reden dat de Ne derlandse bevolking op dit moment wat sneller groeit dan de deskundi gen hadden berekend, heeft te ma ken met de schommelingen in het aantal immigranten. Van Poppel: "Dat betekent dat we met vry grote marges moeten werken, want het is niet te voorzien of het aantal mi granten zal blijven toenemen." Consumptiegoed De toestroom van migranten is ove rigens slechts voor een derde van invloed op de groei van de bevol king. Het aantal geboorten is van groter belang. Daarby valt op dat een kwart van de vrouwen tegen woordig verwacht kinderloos te blijven, terwijl met name hoger op geleiden ertoe neigen weer meer kinderen te nemen. De demografen kunnen dat laatste niet goed verkla ren. Van Poppel: "Ik denk dat bij deze categorie een kind ook wordt gezien als een hoogwaardig con sumptiegoed dat je je kunt aan schaffen. vanwege je inkomen. Een consumptiegoed waarin je veel van jezelf kwijt kunt, waarin je kunt in vesteren. We weten wel meer over de reden om speciaal een derde kind te nemen. Uit enquêtes komt naar voren dat ouders met twee jon getjes of twee meisjes vaak nog een kind erby nemen in de hoop dat het een ander geslacht heeft" Het gemakkelijkste hebben de mografen het nog met het toekom stig verloop van de sterftecyfers Van Nimwegen: "Mits zich geen grote epidemieen of natuurrampen voordoen, kan je vaststellen dat mannen gemiddeld 74 jaar oud wor den en vrouwen 80 jaar Mrn ver- wacht dat daar nog maar weirug rek in zit, hoogstens twee jaar". Daarby is de medisch-technologi- sche vooruitgang inbegrepen. Van Nimwegen: "Een Rotterdams epi demioloog heeft berekend dat door de ontwikkelingen in de medische wetenschap na de oorlog vier jaar extra zyn gewonnen, door vaccina ties en zuigelingenzorg bijvoor beeld We gaan er niet vanuit dat de gemiddelde leeftyd heel veel hoger komt te liggen door nieuwe medi sche vindingen". Woningen Waar de demografen slagen om de arm houden als het gaat om de voor spellende waarde van hun uitspra ken, willen beleidsmakers het Uflftt harde cijfers. Ze moeten plannen en vragen zich af hoeveel huizen er over tien, twintig jaar gereed moe ten zijn, aan wat voor soort wonin gen er dan behoefte ia en hoeveel huursubsidie en geld voor premie woningen het Ryk tegen die tijd zal moeten uitgeven. Het na-oorlogse bouwbeleid laat echter zien dat de woningbouwers grote moeite heb ben om zich aan te passen aan de veranderende opbouw van de be vol king Van Nimwegen: "Het is eigenlijk veel belangryker om vast te stellen hoeveel eenpersoonshuishoudens er in de toekomst zullen zyn dan je uit te spreken over het totale aantal Nederlanders. Nu bestaan huishou dens in ons land nog voor ongeveer zestig procent uit gezinnen, maar dat daalt heel sterk. De eenper soonshuishoudens nemen daaren tegen fors toe, nu vormen ze nog dertig procent van het totaal, maar in de volgende eeuw kan dat per centage zyn opgelopen tot boven de vyftig". De beide NiDi-onderzoekers zyn het erover eens dat het de komende jaren een steeds groter probleem zal worden voor alleenstaanden om een goede, niet al te grote woning te vinden Van Nimwegen "Men heeft veel te lang woningen gebouwd voor gezinnen met, pakweg, twee kinderen Voor een deel had dat te maken met politieke belangen ge meenten wilden groeien en mikten op die meerpersoonshuishoudens, terwjjl het aantal alleenstaanden al lang aan het stygen was. Je kunt op je vingers natellen dat men die ach terstand niet inhaalt" Van Poppel "Datzelfde doet zich voor in de sector kinderrijke Min nen. Voor mensen met vier, vyf kin deren zijn eigenlyk ook maar wei nig geschikte en betaalbare wonin gen beschikbaar" De markt speelt echter sneller in op de demografi sche ontwikkelingen dan overhe den. Frans van Poppel, 41 jaar oud en net als zyn collega Van Nimwe gen behorend tot de na-oorlogse ba by boom-generatie, knjgt sinds kort kleurenfolders in de bus van make laars die huizen aanpryzen voor 40- plussers. Ouderenmarkt Van Poppel 'Je begint tets ouder te worden, kinderen zyn het huis uit of gaan dat doen. je hebt een behoor lijk inkomen en je denkt na over een kleinere, maar toch comfortabele woning. Daar spelen die makelaars op in." Van Nimwegen "Ik word er zelfs een beekje zenuwachtig van. Je komt in de ouderenmarkt terecht het sterftensico neemt toe. partners kunnen wegvallen Dus beginnen verzekeraars je te bestoken met be grafenisverzekeringen."

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13