Burgemeester Warmond veel te vroeg op voor Strontrace Groen Linies tegen nieuw bestemmingsplan Endegeest Straf voor illegaal kopiëren en uitlenen videobanden 'Constructief gesprek' over weghalen loopbrug Onvoorziene tegenwind remt zeilers 's nachts af Actie tegen mest tijdens Strontrace 'Snel duidelijkheid over controle op De Kaag' REGIO LEIDEN OEGSTGEEST/DEN IIAAG - De politierechter in I)en Haag heeft gisteren een 20-jarige in woner uit Oegstgeest veroor deeld tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf en dui zend gulden boete wegens over treding van de auteurswet. De man kwam in financiële moeilijkheden met zijn video theek vanwege de opkomst van Filmnet en RTL4, zo liet hij de politierechter weten. Daarom kopieerde en verhuurde hij ille gaal in totaal 1G8 videobanden. De Ocestgeestenaar gaf zijn daad onomwonden toe. maar verzekerde de rechter dat hij het nooit meer zou doen. Hij was totaal berooid en f>ad de vi deobranche verlaten. De officier van justitie, mr. J. van Eek, besefte dat veel kleine videotheken op deze manier het hoofd boven water proberen te houden, maar keurde dat toch af. Hij eiste vier weken weken voorwaardelijk en vijftienhon derd gulden boete. Gezien de fi nanciële situatie van de be klaagde deed de politierechter iets van die boete af. Wassenaarse wethouder hoopt op snefle oplossing problemen aan Rijksstraatweg WASSENAAR - De Wassenaar- se wethouder A. Pruijs hoopt dat eind deze week, begin vol gende week een oplossing is ge vonden voor de problemen rond de loopbrug over de Rijks straatweg, ter hoogte van Maal drift. Rijkswaterstaat wil de brug voor onderhoud enkele weken verwijderen, maar om wonenden aan de oostkant van de Rijksstraatweg hebben daar maandag met een blokkade te gen geprotesteerd. Ze voeren aan dat de brug de enige veilige verbinding met het dorp en het openbaar vervoer aan de andere Wethouder A. Pruijs: ..'tussen kant van de drukke verkeersader is. schip en de kaai'., (foto wim Dijkman) gemeentebestuurder onder schrijft hun bezwaren en angsten en voerde gistermiddag spoedoverleg met de wegbeheerder. Volgens Pruijs was het een con structief gesprek en liet de ge sprekspartner, die de werkzaamhe den voorlopig heeft uitgesteld, dui delijk merken de door de bewoners aangedragen alternatieven serieus te onderzoeken. Concrete afspra ken zijn er niet gemaakt, maar dat had de wethouder ook niet ver wacht. "Als gemeente hebben we niks te eisen en niks te willen", zegt de wet houder ruimtelijke ordening en openbare werken. "We hebben hier geen bevoegdheden, maar willen opkomen voor bewoners die de ver velende consequenties ondervin den van het onderhoud". Evenals Rijkswaterstaat onderhoudt de ge meente directe contacten met de bewoners. Daarnaast maakt Pruijs zich sterk voor driehoeksoverleg zodra Rijkswaterstaat de alternatie ven heeft gekeurd. Schooljeugd Op voorhand verzet hij zich tegen het gevaarlijk geachte idee om op de plek de loopbrug tijdelijk stop lichten te plaatsen op de Rijks straatweg. Hij ziet meer in beter transport. Zo zou er tijdens de on derhoudswerkzaamheden een bus je kunnen gaan rijden op piektij den: "Vooral over de schooljeugd maken wij ons zorgen", zegt de wet houder. Hoorden omwonenden vorige week dinsdag van de werkzaamhe den. de gemeente was niet recht streeks geïnformeerd. Pruijs wijt dat aan een interne reorganisatie bij Rijkswaterstaat: "Dit routinepro ject is daardoor tussen het schip en de kaai geraakt". Over het verzoek van omwonen den om definitieve verlichting te krijgen langs de donkere ventweg naar Wassenaar, laat de wethouder zich nog niet uit: "Ik heb in het ver leden nooit gehoord dat ze zo'n ver lichting willen. We moeten daar nog maar eens over praten als de loop brug gerepareerd is". Zondag, een dag voordat er noodverlichting kwam tussen de Wassenaarse Ro- zenweg en de loopbrug, raakte D66- raadslid Nieuwenhoven ervan over tuigd dat de weg inderdaad gevaar lijk donker is. Van schrik voltooide hij de half uur durende wandeling niet. Van onze redacteur Dorith Ligtvoet Een woordvoerder van de Milieugroep Bollenstreek overhandigde Strontrace-schipper Jelle Talsma gisteren in Warmond een trofee. De actiegroep wilde hiermee de aandacht vestigen op het overvloedige gebruik van mest in de bollenstreek. WARMOND - De Milieugroep Bol lenstreek van de Kerngroep Milieu defensie greep de Strontrace in Warmond gisteren uan om de be manning van het eerste schip een trofee aan te bieden. Het ging om een 'wereldbol', een bol met wereld delen erop. 'Alleen een beetje hoop doet mij leven', luidde het bij schrift. De milieugroep wilde met deze actie de aandacht vestigen op het overvloedig gebruik van mest in de bollenstreek. Een woordvoerder van de milieu groep liet blijken niet tegen de Strontrace te zijn. Integendeel. De Strontrace herinnert volgens hem aan een tijd waarin er voorzichtiger met de bodem werd omgegaan. Bo vendien steunt de groep de milieu vriendelijke manier van transport, die in niets afwijkt van de tijd dat vrachtschepen in Friesland mest Het was de eerste keer dat een ac tiegroep van de Strontrace gebruik maakte om reclame te maken voor hun standpunt. Burgemeester Van der Wel stond welwillend tegenover de actie en was het ermee eens dat de race milieuvriendelijk is. "Het is goed wanneer zaken op windkracht gebeuren". Restauratie kasteel niet door villabouw betalen"1 OEGSTGEEST - Groen Links Oegstgeest gaat een bezwaar schrift indienen tegen het be stemmingsplan 'Endegeest', dat de bouw van ongeveer 30 villa's op het terrein van het lafidgoed mogelijk moet ma ken. Aanvankelijk was het de bedoeling om de restauratie van kasteel Ende geest mogelijk te maken met de op- Brengit in de villabouw. Toen de bezwaren werden gehonoreerd te gen de bijbehorende, verkorte pro cedure, besloot de gemeente Oegst geest een nieuw bestemmingsplan het gebied te maken, Dat plan maakt villabouw en res mogelijk, maar als de (ver bezwaren komen kan dat bouw jaren vertragen. Het kas dat eigendom van Leiden is maar in Oegstgeest ligt, verpaupert intussen steeds verder. Vandaar dat Groen Links Oegstgeest de Leidse gemeenteraad in een brief vraagt andere manieren te vinden om de restauratie van kasteel Endegeest te kunnen bekostigen. De beroepsmogelijkheden bij een 'gewoon' bestemmingsplan zijn rui mer dan bij de verkorte procedure waar Oegstgeest eerder voor koos. Groen Links is de eerste die heeft aangekondigd een bezwaarschrift in te dienen tegen het nieuwe plan. Vanaf 10 oktober ligt dit plan een maand lang ter inzage op het ge meentehuis. In die tijd kunnen be zwaarschriften worden ingediend, waarna gemeenteraad, provincie en uiteindelijk de Kroon zich er over zullen buigen. In een brief aan de Leidse ge meenteraad roept Groen Links- fractievoorzitter A.M.G. van Eisen de gemeente op om 'af te zien van villabouw in landschappelijk waar devol gebied' en te zoeken naar 'al ternatieve mogelijkheden voor het betalen van de restauratie van kas teel Endegeest'. Dat zou dan moe ten gebeuren in samenwerking met de gemeente Oegstgeest en de Stichting tot behoud van de buiten plaatsen Endegeest en Rhijngeest. Deze stichting had met succes be zwaar gemaakt tegen het vooruitlo pen op het nieuwe bestemmings plan, maar heeft nog niet gerea geerd op het nieuwe bestemmings plan. HERSTEL - Anders dan gisteren in de krant werd vermeld, verzorgt de Stichting Actieve Gezondheidszorg vanavond geen thema-avond over het voorkomen van rugklachten. Zo'n avond heeft ze vorige week al gehouden in het gezondheidscen trum aan de Leiderdorpse Florijn. WARMOND Tien opgesta pelde zakken koemest langs de waterkant bij het War- mondse park Groot Leerust. Het was gisterochtend de 'oogst' van het eerste schip dat bij het keerpunt War mond tijdens de zeventiende Strontrace. Schipper Jelle Talsma uit het Friese Snak- kerbure had de mest gelost en kreeg om zeventien mi nuten over elf de traditione le fles Kaagwater van burge meester G.W. van der Wel. Keermeester H. Tromp van de Stichting Zeilvaart Warmond wreef zich gistermiddag tevreden in zijn handen. Voor de Warmondse toe schouwers was dit een mooi tijd stip. Een paar jaar geleden kwamen de eerste schepen tussen zeven en acht uur 's ochtends aan en viel er voor het publiek weinig te genieten. Ook de avond tevoren was reke ning gehouden met een vroege aan komst, gezien de voorspelde zuid oostenwind. Doordat de wind naar het zuidwesten draaide, kwamen de zeilers later aan dan verwacht. Toch was Van der Wel voor alle zekerheid paraat. "Ik stond al om zes uur naast mijn bed", aldus een lachende bur gemeester. Zij vindt alle Warmond- se zeilevenementen 'nog steeds even leuk'. De belangstelling van het publiek was om elf uur nog niet overweldi gend, maar na twaalven werd het drukker. Het publiek kon voor een hapje en een drankje terecht in de tent in Groot Leerust, waar video banden van zeilevenementen wer den vertoond. Buiten konden be langstellenden oude scheepsmoto ren bekijken. Kleine voorsprong Talsma had met zijn skütsje 'Zel- denrust' slechts negen minuten voorsprong op de nummer twee, Frits de Vries uit Drachten. Het ver schil met de nummer drie, Pyt Kamstra uit Terkaple, was veel gro ter. Zijn schip kwam rond kwart voor een aan in Warmond. Omdat alle schepen een uur in Warmond moeten blijven, leek de voorsprong van de nummers een en twee riant. De Vries, vorig jaar winnaar van de Strontrace, had lang op kop gele gen maar verspeelde die positie bij een brug bij Nieuwe Wetering. "We kwamen te dicht bij de brug uit, dat De bemanning van de 'Zeldenrust' legde gistermorgen als eerste aan bij het Warmondse keerpunt in deStrontra- andere schip kon ons volzeilend voorbij gaan", verklaarde De Vries. Hij durfde gisteren nog niet te voor spellen of hij zijn rivaal kan inlopen. "Dat is van zóveel factoren afhanke lijk". Talsma was vanzelfsprekend te vreden. "Een uur voorsprong is na tuurlijk beter, maar we liggen op kop. Wat wil je nog meer?" Vorig jaar deed de Fries voor het eerst met zijn skütsje mee. Daarvoor maakte hij vijf keer deel uit van de beman ning van een ander schip. "Vorig jaar is het helemaal misgelopen", al dus Talsma. "Of we straks winnen kan ik nog niet zeggen. We moeten nog zo'n stuk terug". De tocht was vrij zwaar, omdat de schippers een flink stuk moesten ja gen. "Het was een tegenvaller dat de wind draaide, maar ik wil daar niet over klagen. In Nederland heb je nu eenmaal meestal westenwind". De schipper noemt het een voor deel dat kleine schepen bij de Strontrace evehveel kans hebben om te winnen als de grotere exem plaren. De skütsjes van de Vries en Talsma zijn klein en relatief lichte schepen. Op smalle vaarten heeft dat voordelen, zeker wanneer er veel moet worden gejaagd. Op het IJsselmeer zijn de langere schepen in het voordeel, omdat ze sneller zei len. Hoewel de bemanning er in War mond nog fris uitzag, staat de Strontrace bekend als een buiten gewoon zware race voor voormalige vrachtschepen als tjalken, skütsjes en aken. De race is maandagmiddag in Workum begonnen en de eerste schippers werden vandaag in Wor kum terugverwacht. "Vooral de laatste avond is het donker en is ie dereen moe", weet Tromp. "Maar het is dit keer niet zo erg voor de schippers, want ze hebben er opti maal weer bij". Dit skütsje begon gisteren bij het Warmondse park Groot Leerust aan de terugkeer naar Workum. Werkdruk 'landpolitie' stijgt door opheffen Warmondse post waterpolitie SASSENHEIM/DE KAAG - Er moet snel duidelijkheid komen over de controle door de politie op De Kaag. De gemeente Sassenheim en haar politiekorps willen daartoe overleg voeren met andere korpsen en gemeenten in de regio overleg voeren. Uiterlijk op 1 januari aan staande wordt de groep rijkspolitie te water, die de controle over de plassen nu uitvoert, opgeheven. Volgens commandant A. Troost van het Sassenheims/Warmondse korps betekent de opheffing van de rijkspolitie te water in Warmond dat de werkdruk van de politie in Sas senheim groter wordt, welke oplos sing ook gekozen wordt. Dat zal met name tijdens het komende zomer seizoen blijken als in het plassenge- bied weer intensief wordt gerecre- ëerd. Burgemeester H. de Jonge van Sassenheim zei gisteren tijdens een gemeentelijke commissievergade ring dat bg de keuze van een nieuwe regeling voor het bollendorp zal meespelen dat bijna de hele Kaag formeel in de gemeente Warmond ligt. De politie van Sassenheim en Warmond zal haar takenpakket voorlopig niet aanpassen, verklaar den De Jonge en Troost. De politie reserveert de meeste werkuren voor criminaliteitsbestrijding en open bare orde en besteedt wat minder tijd aan zaken als verkeer en milieu. In de praktijk echter kan dat vaak anders uitpakken, maakte de groepscommandant gisteravond duidelijk. PvdA-woordvoerster J. Henskens vroeg extra aandacht voor het ver keer, gezien de sterke stijging van het aantal aanrijdingen in de eerste helft van dit jaar. Ook de WD'er J. van Dorssen vroeg of het politiebe leid op bepaalde gebieden niet moet worden bijgesteld. Groepscom mandant Troost zei hier niets voor te voelen. Het politiebeleid in Sas senheim moet sporen met het lan delijk beleid. De regering wil juist dat de politie meer aandacht aan cri minaliteitsbestrijding besteedt, ten koste van de verkeerscontrole. CDA'er Th. van der Plas consta teerde gisteravond tevreden dat de criminaliteit in Sassenheim vorig jaar drastisch is gedaald ten opzich te van 1988. Voor hem was het dan ook duideÜjk dat de indeling van de werkuren aan de politie zelf moet worden overgelaten. Ook burge meester De Jonge was tegen een be leidsbijstelling, alleen op basis van de half-jaarcijfers. Burgemeester en groepscommandant vonden echter wel dat de politie incidenteel met de uren moet kunnen schuiven, als de situatie dat nodig maakt. WOENSDAG 17 OKTOBER Alphon jeugiTinstuif volleybal, van 18.30 tot 19 30 uur in gymnastieklokaal van do Zonnebioemschool. Jong kind! Coninckstraat. lozing Slichling Emin Holland 'Do Tarot' (de ooreprong. belang on toepassing), aanvang 19.30 uur In do Bibliotheek, Nieuwstraat informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21 00 uur bi| Vereniging Centraal Wonen. Gerestroat 20. tel: 121554. bijeenkomst Ned. Vereniging voor Belangstellenden in het Tram en Spoorwegwezen, thema 'De Blauwe Trom', aanvang 20.00 uur in de NZH-zaal. Rijnsburgerweg. voorstelling 'Zondagskinderen', met o.a. John Kraaykamp. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Noordwijk voorlichtingsavond over de voor gestelde verkeersmaatregelen etc. In Dr Hadnaan van Neslaan en Sluispad. aanvang 20.00 uur m het gemeentehuis Oegstgeest bridgen bi| DDS, aanvang 19.45 uur m hotel Het Witte Huis. Zooterwoude vergadenng commissie Open bare Werken, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. DONDERDAG 10 OKTOBER Alphon klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hudgo de Grootstraat, aanvang 14.00 uur. Katwijk postzegelavond voor jongeren mendenaanvang 18.30 jkgebouw De Mijlpaal. Cieijn Duin. kinderrommelmarkt in wijkge- bouw Molenwijk, van 13.00 tol 17.00 uur. lunchconcert door Herman van Rooijen (piano), van 12.45 tot 13.30 uur m de Kapelzaal van KAO. Oude Vest. optreden Pools Koor en Volks dansgroep. aanvang 20.00 uur, Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Groot Herenleed', door Cherry Duyns. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg bewegingsgym voor dames oh/ een Mensendieck-therapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 lot 14.15 uur in Sjelter, Heemraadlaan e lazing NVvH: Varmiat, erger dan dood', door A.P. de Jong. aanvang 20.00 uur in de Muzenhol Oegstgeest zwemmen voor mensen mei CA RA otv een fysiotherapeute, van 13.30 tol 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur. vergadering van de gemeente raad an algemene beschouwingen, aanvang 17.00 uur in hel gemeen- tehuia. VRUDAG 19 OKTOBER Alphen soosavond Stichting Homoeexu- ahteit Alphen. vanaf 20.00 uur m bingo in de kantine bij LFC, Bos- huizerkade, aanvang 20.00 uur. concert in de Meestersene door hel Residentie Orkest olv Jean Paul Penin, mmv Mark Kaplan (viool). 20.15 uur Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Groot Herenleed', door Cherry Duyns, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. i kindermiddag bij de Baptisten gemeente. 14.00 uur wijkgebouw Zi|lkwartier, Van der Marckstraat. pnjskJaverjassen in de kantine van de Usbaan. Mauntssmgel, aan vang 20.00 uur. openbare bijeenkomst Groen Links, met spreekster mevr. Andrée van Es. aanvang 21.00 uur in het JOlN-gebouw, Weteringkade. Oegstgeest concert door het Nederlands Gitaarduo Juun Voorhoeve en Enk Otte. 20.15 uur in de Groene Kerk. Haarlemmerstraatweg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10