'Inbreng bedrijf bij onderwijs vergroten' Cocaine is al lang geïntegreerd in samenleving duinrell .s3ga Werkgevers willen geen overleg met Ritzen Aids-nota: meer zorg nodig voor partners Bond: reorganisatieplan WVC 'paniekvoetbal' Kosto: ldnderbescherming verbeteren Hongaarse premier dringt aan op Nederlandse investeringen Herfstvakantie? Kom naar Duinrell! Promovendus: alleen vooroordelen staan vrij gebruik in de weg .ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (GPDl Het bedrijfsleven moet veel meer dan nu verantwoordelijk worden gemaakt voor het beroepsonderwijs. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. De werkge versorganisaties VNO en NCW weigeren echter categorisch over dat onderwerp met mi nister Ritzen (onderwijs) te overleggen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijven VNO en NCW dat eerst het 'dictaat' van Ritzen van tafel moet. Daarmee bedoelen de werkgevers de onderwijsbegroting '91 waarin de bewindsman het bedrijfsleven ongevraagd heeft aan geslagen voor een extra bijdrage van 150 miljoen. UTRECHT (ANP) - In het aidsvoor- liehtingsbeleid moet meer aandacht komen voor de partners (en klan ten) van straatprostituées en van drugsspuiters. Deze groep wordt momenteel nog onvoldoende be reikt. Dat is een kwalijke zaak om dat deze mensen wel een verhoogd risico lopen op besmetting met het aidsvirus. Deze aanbeveling staat in een no ta van de Nationale Commissie Aids-Bestrijding (NCAB), opge steld door een speciaal aangestelde "aandachtsfunctionaris" aids en drugs. De nota is aangeboden aan staatssecretaris Simons (volksge zondheid). Op 1 september waren 1.442 aids- patiënten in Nederland geregi streerd. Ongeveer acht procent van hen heeft drugs gespoten. Onder de 13 kinderen met aids zijn er twee van wie de moeder drugs spuit. Het aantal seropositieven onder drugs- spuiters in Amsterdam is na 1986 stabiel gebleven. Uit onderzoek is gebleken dat drugsgebruikers veiliger zijn gaan spuiten. De spuitomruilprojecten hebben niet geleid tot een toename van het spuiten. Seksuele contacten van drugsspuiters met hun part ners, voor een deel zelf geen drugs spuiters, vinden veelal nog onbe schermd plaats. Verslaafde straat prostituees gebruiken over het alge meen w el condooms, maar niet con sequent. Het aidsbeleid voor drugsgebrui kers is gericht op het terugdringen van risicovol gedrag door vooiiich- ting en door spuiten en condooms ken te komen. Dat komt door de Zo zijn in Amsterdam vorig jaar 820.000 nieuwe spuiten verstrekt, waarvan ongeveer negentig procent weer is teruggebracht. In Rotter dam zijn 250.000 spuiten omgeruild, in Den Haag 80.000 en in Utrecht 28.000. Maar de NCAB vindt dat nog niet genoeg. Vooral jongere gebrui kers die niet bij de drugshulpverle ning lopen, maken er weinig ge bruik van. Verder stelt de NCAB dat de be langrijke mondelinge voorlichting en advisering over veilig spuiten en /eilige seks nogal eens in de knel lij- te bieden. Dit jaar heeft het r nisterie van wrvc meer dan 45 spuit omruilprojecten gesubsidieerd, zo dat inmiddels een "belangrijk deel" van de drugsspuiters daarvan ge bruik maakt. tijdsdruk waaronder hulpverleners werken, het ontbreken van phvacv van de client, gebrek aan kennis bij de hulpverlener en houdingspro blemen bij zowel hulpverlener als gebruiker. Ritzen gaat maandag en dinsdag een principe-akkoord te komen tij- proberen de gewraakte 150 miljoen dens het najaarsoverleg is mislukt, los te peuteren bij zijn collega's van De vakbonden spreken van "een Economische Zaken (Andrressen) tactische blunder" van de bewinds man. Daardoor werd het principe dat het bedrijfsleven ook financieel medeverantwoordelijk moet wor den voor het beroepsonderwijs, on bespreekbaar. De kans dat Andriessen of De Vries Ritzen te hulp zullen schieten, is niet bijster groot. Andriessen heeft al met de nodige moeite de portemonnee voor Ritzen getrok ken. Het gaat om 55 miljoen inven- en Sociale Zaken (De Vries). Tot dan wacht Ritzen met openbaarma king van de details van de nieuwe opzet van het beroepsonderwijs. Duidelijk is wel dat het kabinet voorstander is van een combinatie van leren en werken in het lager en middelbaar beroepsonderwijs. Ook mikt het kabinet op een toekomst zonder ongeschoolden. Dat bete kent dat iedereen met een mini mum-pakket aan kennis en vaardig heden moet worden uitgerust. In hoofdlijnen neemt het kabinet daarmee de aanbevelingen over van de commissie Rauwenhoff. Onder het motto 'lerend werken' en 'wer kend leren' deed deze commissie dit voorjaar vergaande voorstellen om de fricties tussen onderwijs en arbeidsmarkt op te lossen. Ondertussen balanceert Ritzen op de rand van een vertrouwenscri- tariskosten. Éénmalig, benadrukte Andriessen toen. En minister De Vries raakt de 1,9 miljard die hij be schikbaar heeft voor scholing en dergelijke, straks kwijt aan het Cen traal Bestuur Arbeidsvoorziening. De besteding van die gelden wordt een zaak van overleg tussen over heid en sociale partners. Ritzen hoopt dat de vernieuwing van het beroepsonderwijs leidt tot minder drop outs en dus tot een be sparing op de uitkeringsgelden. Daarom vindt hij een beroep op zijn collega's gerechtvaardigd. DEN HAAG (ANP) - De AbvaKabo, de grote FNV-ambtenarenbond, sis met de werkgevers. In een brief vindt het op straat leggen van reor- aan de Tweede Kamer schrijven VNO en NCW dat "het klimaat voor de discussie over Rauwenhoff vol ledig bedorven wordt". De twee or ganisatieplannen binnen de departementen een slechte zaak. "Paniekvoetbal", zegt coordinator rijksoverheid van de AbvaKabo J. de plannen van andere ministeries zouden uitlekken. De plannen voor een doelmatiger opzet op Onderwijs koppelt Van Hinsberg 'enigszins los' van de effi- ciency-discussie. Daar wordt al lan ger gepraat over meer evenwicht ganisaties dringen er bij de parle- G. H. van Hinsberg naar aanleiding tussen centrale regelgeving en uit- mentariërs op aan de bewindslie den op Onderwijs ervan te overtui gen "dat zij volstrekt op het ver keerde pad zijn", aldus de brief. De werkgevers zijn verbijsterd dat Ritzen hen zonder enige vorm van overleg heeft opgezadeld met van een uitgelekt intern rapport van WVC, waarin van 900 ontslagen en een grote mate van verzelfstandi ging van diensten sprake is. De re organisatie van onderwijs staat vol gens hem in een iets ander daglicht. Alle Haagse ministeries hebben Ter Beek wil geen NAVO-acties buiten verdragsgebied DEN HAAG (ANP) - Minister Ter Beek (defensie) voelt er niets voor het operatiegebied van de NAVO uit te breiden tot buiten het territo rium van de aangesloten landen. Mocht er ergens in de wereld inter nationaal militair optreden noodza kelijk zijn. dan moet dat ■beuriB onder auspiciën van dc Verenigde Naties. Dit verklaarde de minister gisteren in Den Haag tijdens een symposium over de "Westeuropese veiligheid na 1992" De Koninklijke Vereniging ter Beoefening van de Krijgsweten schap wijdde de viering van haar 125-jarig bestaan aan de rol op vei ligheidsgebied van de Europese Ge meenschap. Nu de economische eenwording van Europa met rasse schreden nadert, gaan er steeds meer stemmen op "Europa" te voorzien van een eigen veiligheids beleid. Deze zomer spraken de Franse president Mitterrand en de Duitse bondskanselier Kohl zich al uit voor een gemeenschappelijk Europees buitenlands en veiligheidsbeleid en zeven maanden de Italiaanse minister van buiten- voering in'het veld', zo zegt hij. De LEERDAM - De tienjarige Gohan Saglambileck gaat dagelijks een eindje wandelen mei ambtenarenbond vindt overigens oude eend onder zijn trui of jas. De eend voelt zich daar kennelijk prima op zijn gemak sinds Gohan hem als pas landse zaken De Michelis stelde on een rekening van 150 miljoen ter- de opdracht om voor het eind van wijl de bewindsman zelf ook nog eens 60 miljoen op het leerlingwe zen bezuinigt. Uit de onderwijsbe groting van het duo Ritzen/Wallage concluderen VNO en NCW dat de overheid zijn handen aftrekt van het leerlingwezen. De oorspronkelijke opzet van Rit zen om met de sociale partners tot dat medewerkers van het ministerie uit het van onderwijs die bij de op handen zijnde reorganisatie van het depar tement overbodig worden, voor rang moeten krijgen bij de opvul ling van vacatures in het onderwijs veld. Uit een interne notitie blijkt dat i gekropen kuiken onder zijn hoede nam. langs voor de Westeuropese Unie (WEU), het militaire samenwer kingsverband van negen Europese landen, te zijner tijd te laten opgaan in de Europese Politieke Unie De secretaris-generaal van de WEU. Van Eekelen, op het symposi um als spreker aanwezig, vindt het is een uitvloeisel van de discussie in secretaris-generaal Meijerink het BREDA (ANP) - Staatssecretaris zijn mening niet van alles mis is met de steeds zwaarderen ingewikkel- prima als de WEU in de toekomst aantal directies bij Onderwijs wil te- Kosto (justitie) wil de deskundig- rugbrengen van 45 naar 21. Naast de heid van de raden voor de kinderbe de Kamer over hoe het verder moet de afslanking van de overheid, waarbij niet langer de 'kaasschaaf methode' mag worden gehanteerd. Dat moet in 1994 een bedrag van 300 ook op lager niveau mensen overbo- scherming vergroten door bijscho- de raden voor de kinderbescher ming en dat het personeel zijn werk integer en vanuit een goede intentie indruk" dat het rapport op straat is op de tocht. gelegd om de buitenwereld te laten Minister Ritzen (onderwijs) zei zien welke problemen er zijn. Dat gisteren dat het "volstrekt voorba- deskundigen. De financiële taken van de raden zullen worden voudigd. ling en het inschakelen van externe verricht. Dat wil echter niet zeggen er niets te verbeteren aid us de bewindsman. Hij heeft inmiddels een werk- Dat heeft Kosto gisteren gezegd groep ingesteld om maatregelen ge- bij de officiële ingebruikname van richt op bevordering van de des- de nieuwe huisvesting van de raad kundigheid, nader uit te werken, voor de kinderbescherming in Bre- Op dit gebied vinden bij enkele ra- De bewindsman nam zo alvast den op kleine schaal reeds experi- kerheid bij het personeel, terwijl er over de reorganisatie nog lang niet een voorschot op de nota over de menten plaats. Convenant Burgemeester en wethouders van Rotterdam zullen de gemeenteraad op korte termijn voorstellen alsnog het convenant met het Rijk over de sociale vernieuwing te bekrachti gen. B en W hebben dit gisteren be sloten nu premier Lubbers heeft la ten blijken te zullen afzien van de voorgenomen bezuiniging op de stadsvernieuwing van 43 miljoen gulden. Lubbers Volgens de Belgische premier Mar tens is de gedachte om zijn Neder landse collega Lubbers voor te dra gen als de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie "een uitste kende en goede suggestie". Dat zei Martens gisteren op een bijeen komst ter gelegenheid van het 10-ja- rig bestaan van het CDA in Noord- wijkerhout. Koffiebekers Shell start maandag een milieupro ject waarbij het personeel wordt op geroepen kantoorafval gescheiden aan te bieden voor hergebruik. Bij de Shell-vestigingen verdwijnen jaarlijks enkele miljoenen koffiebe- kertjes, vele kilo's klein chemisch afval en honderden tonnen papier in de prullenbakken. De milieu-af deling van Shell heeft als symbool van de actie een zeester gekozen. Veroordeling De rechtbank in Zutphen heeft gis teren de coöperatieve melkfabriek Coberco in die stad wegens vals heid in geschrifte en overtreding van de landbouwwet veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 250.000 gulden. Het openbaar mi nisterie had een onvoorwaardelijke boete geëist. De rechtbank acht be wezen dat Coberco in 1984 en 1985 haar leden constructies aan de hand deed die het mogelijk maakten de superheffing op melk te omzeilen. Juliana Prinses Juliana is weer thuis. Giste ren keerde zij terug op paleis Soest- dijk na een verblijf in ziekenhuis Zonnegloren in Soest, waar zij maandag een staaroperatie onder ging. Volgens de Rijksvoorlich tingsdienst is de operatie voorspoe dig verlopen. De gezichtsscherpte van de prinses is nu al aanzienlijk verbeterd. De eerste twee weken moet zij nog voorzichtig aan doen met het geopereerde oog. Verpleegkosten Hoewel de kosten per verpleegdag inds_1977 sterk zijn gestegen zijn de gemiddelde kosten van een zie- enhuisopname, als rekening ordt gehouden met de vergrijzing r, ei'1 inflatie, niet omhooggegaan. iet lijkt er meer op dat er zelfs spra ke is van een daling. Bovendien is door een forse daling van het aantal opnamen een zeer grote besparing i ikt. Dr. D. Hoogendoorn van de hting Informatiecentrum voor Gezondheidszorg becijfert een ander in het Nederlands Tijd- ■hrift voor Geneeskunde. nog niets definitief is, aldus de Ab- ten einde. "Praten over het aantal justitiële kinderbescherming die dit najaar gereed moet zijn. voKabo-bestuurder. Dat kan de ko- banen dat zal verdwijnen is dan ook mende maanden verergeren als ook nog lang niet aan de orde". Kosto stelde voorop c Het is volgens Kosto niet zo dat justitie afwil van het maatschappe lijk werk bij de raden. Maar gelet op gens hem niet bij maatschappelijk Europese pijler" binnen de Navo, al zijn de financiële taken bij de raden den. weg te halen. "Wel overweeg ik of er De Verenigde Staten, aldus Van niet een belangrijke vereenvoudi- Eekelen, wachten met smart op een ging kan worden bewerkstelligd Europese partner op veiligheidsge- door niet alleen de bijdrage in de bied. Maar Europa doet volgens kosten van jeugdhulpverlening, hem veel te weinig aan eigen te stellen' "Er moet meer duidelijkheid den geboden aan betrokkenen over aldus de kritiek van de secretaris- procedures en over rechten. Boven- generaal DEN HAAG (GPD) De Hongaar- Oost-Europa moet richten. De Hon- dien moet het aantal rechtswaar borgen toenemen en moeten taak- vermengingen of onduidelijkheden verdwijnen", aldus de staatssecre- Over militair optreden in VN-ver- band is hij het volstrekt oneens met defensieminister Ter Beek. De VN is naar zijn opvatting uitsluitend ge schikt voor vredeshandhaving. ADVERTENTIE bedrijven investeren in zijn land. Hij heeft er tijdens een tweedaags bezoek aan Nederland bij premier Lubbers en minister Andriessen (economische zaken) op aangedron- Hongarije een stabielere economi sche situatie dichterbij brengt. Dat is echter alleen mogelijk als het westen in de Hongaarse econo mie investeert, aldus Antall. "Zon- gen het Nederlands bedrijfsleven der investeringen zal de regio niet aan te sporen de "terughoudend- stabiel zijn". En slagen de economi- heid" te laten varen en te investeren Sche hervormingen niet. dan be- in Hongarije. staat het risico van sociale onrust. Koningin Beatrix ontving Antall gisteren op paleis Huis ten Bosch. Antall verklaarde in Den Haag Antall wees met name op een drei- dat Nederland, als een van de groot- gende migratie ANP) meer in de richting van centraal en euze politieke problemen" speoool me' eei afsluiting von he na bleven de lu 2242 JP Wossenoor 01751 14765 AMSTERDAM Terwijl de stads bevolking schreeuwt om maatrege len tegen drugsoverlast en de poli tiek verkondigt dat het afgelopen moet zijn met de toegeeflijke sa menleving, houdt sociaal-psycho loog P. Cohen een pleidooi voor het vrijgeven van cocainegebruik. Vori ge week promoveerde de interna tionaal vermaarde Amsterdamse drugsprofeet op een proefschrift over drugsgebruik in Amsterdam. De neerslag van tien jaar veldwerk en geschreven vanuit een diepe per soonlijke afkeer van "discrimine rende" overheidsbemoeienis. "Tegen drugsgebruikers wordt met dézelfde vooronderstellingen aangekeken als in de jaren zestig te gen ongehuwd moederschap", zegt Cohen (48). "De emoties van die vrouwen zouden wel gestoord zijn. dachten ze. Maar tegenwoordig is dat, net als abortus, allang geen on derwerp meer van staatsmacht". Met de opvatting over drugs moet het dezelfde kant op, vindt hij. De meningsvorming over drugs gaat volgens Cohen gebukt onder de hardnekkige vooronderstelling 'ze zijn illegaal dus er zal wel wat mee aan de hand zijn'. "Er wordt al tijd naar een negatieve, pathologi sche verklaring gezocht, helemaal in de traditie van de Victoriaanse kijk op het leven in de vorige eeuw toen het criminaliseren van drugs is begonnen. De psychiaters vragen: heeft u wel eens een week lang een slecht humeur gehad, wel eens naar gedroomd, en dan zeggen ze: zie je wel hi j is depressief. Het is net zoals de heksenprocessen in de middel eeuwen: als je wat wilt vinden, lukt dat ook wel". Tevreden gebruiker Cohen pakte het anders aan. Hij pe netreerde in het clandestiene cir cuit en ondervroeg 160 notoire co- cainesnuivers. Cohen presenteert het beeld van een tevreden gebrui ker die zijn gebruik aanpast aan zijn behoefte, sociale omstandigheden en zijn kasgeld. Het beeld van de modale, randstedelijke cocaïnege bruiker: 30-35 jaar oud. werkzaam in de horeca of "artistiekerige" we reld (een derde), sociaal zeer actief, met een bovengemiddelde culture le belangstelling. "Het standaardbeeld van de ge bruiker wordt gedeeltelijk beves tigd, maar afwijkingen komen veel vaker voor. Onder die 160 liepen de beroepen uiteen van timmerman tot chirurg. In zijn algemeenheid kun je zeggen: hedonisten, mensen die in algemene zin zoveel mogelijk van het leven willen genieten". Het gemiddeld inkomen lag net boven de 1500 gulden per maand, waarvan 240 gulden per maand aan cocaïne werd uitgegeven a 160-180 gulden per gram. Veel vooroordelen van autoritei ten worden volgens de onderzoeker gelogenstraft. "Het is helema&l niet waar datje van cocaïne altijd in een roes zou raken. Vaak merken men sen die een kleine dosis nemen er niets van". Aan de andere kant mel den gebruikers ook veel negatieve effecten slapeloosheid, nervositeit, verslechtering van de menselijke relaties. Cohen "Maar wat voor de een geldt, geldt niet voor de ander. Ook Regels Druggebruikers blijken niet de la biele criminele figuren waarvoor ze worden gehouden, zegt Cohen. Die zijn er natuurlijk wel, maar daar hoefje de meerderheid niet de dupe van te laten worden door repressie ve maatregelen. "Ik zie meer in nsi- co-management zoals bij het ver keer gebeurt. Laat ze cocaïnege bruik binden aan soortgelijke re gels als voor alcohol en cannabis' Cocaïnegebruik is volgens Cohen allang in de Amsterdamse samenle ving geïntegreerd Niet minder dan vijf procent van alle Amsterdam mers zou wel eens coke gesnoven hebben, tegen twee-tiende procent die wel eens heroine heeft gebruikt. Van de zware cocaïnegebruikers (meer dan 2.5 gram per week) had 40 procent wel eens heroïne genomen. Op de vraag of te ooit een misdrijf hadden begaan om aan cocaïne te komen, antwoordde 7 procent wel eens een cheque te hebben vervalst, 4 procent wel eens te hebben inge broken, ook 4 procent had wel eens uit winkels gestolen en een gebrui ker stal wel eens een auto. De mis dadigheid valt dus wel mee. vindt Cohen "Voor de meesten geldt dat ze stoppen met gebruiken als ze geen geld hebben om cocaïne te ko pen" Dc angst voor en afkeer van drugs, dc opvatting dat drugsge bruikers criminelen zijn, het is alle- de veel geroemde eigenschap dat je genuanceerd beeld Cocaine is een maal onzin, zegt Cohen "Versla- veel intensievere seks zou kunnen complexe, subtiele drug. eigenlijk ving. in die term worden zoveel be- hebben met cocaine, is lang niet veel te subtiel voor een grove Ne- grippen samengeperst het bestaat voor iedereen waar. Het is een heel derlandse alcoholdrinker die een niet eens Het is een term van de- Cohen: "Voor de meesten geldt dat ze stoppen met gebruiken als ze geen geld hebben om cocaïne te kopen" zelfde categorie als bezetenheid van de duivel, waar mensen voor op de brandstapel zijn gelegd. Het is on gelooflijk wat voor vervuiling er is in de 'kennis' over drugs Zoge naamd 'wetenschappelijk' onder zoek komt er meestal op neer dat ze in geleerde woorden de algemene misvattingen en vooronderstellin gen verkondigen Alle lagen Om toegang te krijgen in het gebrui kersctrcuit gebruikte Cohen een 'sneeuwbar-onderzocksmcthode De eerste vijftien gebruikers waren snel gevonden in de kennissen kring van de staf van het onder zoeksbureau dat de enquetes af nam. Op hun beurt leverden de ge bruikers nieuwe namen van snui vers van wie ze dachten dat die "ris kant omgaan" met de drug Uit de voorraad initialen werd met dc dob belsteen gekozen. Zo leidde het pad door alle lagen en soorten gebruikers heen. /egt Cohen. "Ik ben bewust niet by de hulpverlening en klinieken begon nen. omdat dat volgens mij een ver tekend beeld zou opleveren Een onderzoek naar alcoholgebruik on der de bevolking begin je ook niet onder de daklozen by het Centraal Station" Het ontbreken van een controle groep is een belangrijk manco van het onderzoek, geeft Cohen toe "Dat verwijt geldt Maar wat kan ik eraan doen. In de clandestiene we reld van de drugs is het niet makke lijk daarmee te werken en boven dien was er geen geld voor De bud getten voor drugsonderzoek zyn klein"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3