KNMG: conferentie over wao-problemen St. Bavo heropent opname-afdeling Omroep Rijnland doet stapje terug 'Regering is niet meer de scheidsrechter op afstand' Tuinbouwers eren Leidse Hortus VRIJDAG 42 OKTOBER 1990 REGIO PAGINA 15 Artsen houden congres in Academiegebouw Leidse universiteit LEIDEN De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst wil een conferentie beleggen over het probleem van het stijgend aantal arbeidsongeschik ten. KNMG-voorzitter W.H. Cense zei gisteravond in Leiden op een congres van de artsen organisatie dat daarvoor honderd mensen 'met gezag en kennis van zaken' uit de diverse bij de problematiek betrokken groeperingen zouden moeten worden uitgenodigd. Oratie professor Van den Berg 0ooit begonnen als een praktisch aan de Rijksuniversiteit van Lei- Pen van elkaar te onderscheiden, compromis. Vervolgens werd het De studie van de parlementaire ge- een vast spel van de macht. Intus- schiedenis kan hierbij volgens de sen heeft deze verdeling alle trek- hoogleraar een belangrijke rol spe len en inzicht geven in het ontstaan ran normen en wetten LEIDEN Politiek in heden en verleden is het werk van concrete en levende mensen. De politiek is dan ook méér dan wetten en voor schriften en verandert voortdurend van karakter. Dat betoogde dr. J.TH.J. van den Berg vanmiddag in zijn rede 'Stelregels en spelregels in de Nederlandse politiek'. Hij aan vaardde hiermee het ambt van ge woon hoogleraar Nederlandse poli tiek en parlementaire geschiedenis praktijk moeilijk^ die twee begrip- Van den Berg vraagt zich in zijn rede af of bij politieke gedragsge woonten in Nederland sprake is van spelregels of stelregels. Onder spel- gedrag, regels verstaat hij gedragsregels die worden voorgeschreven door poli tieke machtsverhoudingen. Stelre- Eerder al heeft de KNMG een soort gelijke conferentie georganiseerd over de kwaliteit van de zorg. Op de ken gekregen van een algemeen en welhaast fanatiek onderhouden politiek stelregel", aldus Van den Berg. Volgens de hoogleraar is om de Volgens de hoogleraar is het de vraag te beantwoorden of in de poli opdracht van regering en parlement tiek sprake is van stel- of spelregels, om problemen van hun explosieve ook inzicht nodig in de ontwikke gels zijn vooral normen van onge- lading te ontdoen. "Politiek moei- ling van de politieke machtsverhou- schreven staatsrecht. Met stelregels lijk oplosbare conflicten worden dingen in Nederland. Van den Berg houden vooral juristen staatsrecht opnieuw geformuleerd zodat zij er stelt dat er de laatste 20 jaar behoor- succes van regulier medisch hande- zich bezië. de spelregels zijn het gaan uitzien alsof het om een weten- lijk wat is veranderd in'politiek Ne- len, werk van politiek-wetenschappe- schappelijk vraagstuk gaat. De pro- derland. Deze veranderingen heb- lijk onderzoek. Medici kijken te weinig naar geest LEIDEN Ziekten en aan doeningen uitsluitend me disch behandelen, leidt tot het onnodig verergeren en verlen gen van het lijden van mensen. Bovendien drijft het de kosten van de gezondheidszorg sterk op. Een belangrijk deel van de aandoeningen heeft een 'gees telijke oorzaak' en moet dan ook vanuit die hoek worden behandeld. Dat hield professor R. Diek stra, hoogleraar klinische psy chologie van de universiteit in Leiden zijn gehoor vandaag voor tijdens het symposium 'De prijs van de vooruitgang' van de Koninklijke Nedcr- landsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunde. Het congres wordt in het Aca demiegebouw van de universi teit gehouden. Volgens Diekstra wenden zich elke dag miljoenen men sen in de hele wereld tot dok ters met klachten die het ge volg zijn van hun eigen gedrag of dat van anderen. Daarnaast zijn er miljoenen mensen die niet vooruitgaan door de zorg die ze krijgen of van wie de conditie zelfs verslechtert. Al met al heeft in de geïndustria liseerde landen 30 tot 50 pro cent van de patiënten klachten waarvoor geen lichamelijke reden te vinden is. In de arme landen ligt dit percentage veel lager, 15 tot 30 procent. Voor Diekstra staat als een paal boven water dat een doel treffende manier van kosten besparing, die bovendien het welzijn van de mens aanmer kelijk vergroot, het betrekken van de geest bij de gezond heidszorg is. Een lichamelijke aandoening gëinitieerd door een geestelijk probleem kan naar zijn mening niet zuiver lichamelijk worden wegge werkt. Patiënten die een medische ingreep ondergaan, zoals een hartoperatie, kunnen hierdoor psychisch in de problemen ko men. Aandacht voor de geest van de zieke bekort de gene- zingsduur en daarmee de kos ten, zo is de mening van Diek stra. meer wachtlijsten kunnen worden tamelijk; wie spelregels overtreedt weggewerkt. Wachtlijsten.werken gedraagt zich OI1verstand.g. Pro- yolgens hem demotiverend en frns- bleern is alleen: wanneer gaat het nu trerend voor de pat,enten en voor om stelregels en in welk geval spre- heidszorg0neren V3n 6ezonb^- ken wjj terecht van spelregels?" SYMPOSIUM - Het Klinisch Ge netisch Centrum Leiden organi seert vrijdag 26 oktober in het kader van het tienjarig bestaan een sym posium over 'Onderzoek naar erfe lijke aandoeningen'. Plaats van handeling is het Academisch Zie kenhuis Leiden. wao-conferentie zou volgens Cense moeten worden geprobeerd in een ien. intentieverklaring een richting uit Van de overheid vroeg Cense een ..wie stelreeels overtreedt" aldus te zetten voor een samenhangend stimulerend beleid waardoor onder J g Y u' T~ beleid om de wao-problematiek te moor t.-nohtineinn L-.mr.on Van den Berg, gedraagt zich onbe- lijf te gaan. Als over de uitgangspunten over eenstemming bestaat kan iedereen in de eigen achterban bekijken in hoeverre ze kunnen worden inge past in het eigen beleid. Net als met de kwaliteitsconferentie moeten de honderd dan een jaar later weer bij elkaar komen onder het motto 'van uitspraken naar afspraken'. Cense denkt dat de artsen vooral een bijdrage kunnen leveren door het 'demedicaliseren' van de pro blematiek. Op die manier kan er een duidelijke scheiding komen tussen arbeidsongeschiktheid die ontstaat door ziekte en arbeidsverzuim om andere redenen. Door arbeidsonge schiktheid te snel in medische ter men te vertalen komen mensen in het medische circuit terecht en blij ven daar 'gevangen', terwijl ze er niet thuishoren, zei Cense. Scheiding Om rolvermengingen te voorkomen is in Nederland een strikte schei ding aangebracht tussen behande lend en controlerend artsen. Er be staan ook vergaande specialisaties in bedrijfs- en verzekeringsgenees- kunde. Cense vroeg zich af of daardoor de referentiekaders van de diverse bij de beoordeling en begeleiding betrokken artsen niet zo ver uit el kaar zijn gegroeid dat ze elkaar niet meer begrijpen. Pogingen tot meer samenwerking hebben tot dusver „weinig uitgehaald. Door de verschillende referen tiekaders dreigt het gesprek over de wao te verzanden in onbegrip en verkettering van eikaars standpun ten, aldus Cense. De wao-er zelf is in dit maatschappelijke krachtenveld volkomen machteloos geworden: hij wordt al gauw gezien als mis bruiker van sociale voorzieningen, wat niet bijdraagt aan zijn herstel. Cense vreest dat er weinig zal veran deren als het niet lukt om op zijn minst begrip op te brengen voor el kaar en om gemeenschappelijke uitgangspunten te formuleren. Overigens bekritiseerde hij de on genuanceerdheid waarmee binnen de KNMG over alternatieve ge neeswijzen wordt gediscussieerd. In plaats van 'algemeenheden, on bewezen feiten, roddels en achter klap te verkondigen' gaat het erom duidelijke fouten aan te wijzen, be wijsmateriaal aan te dragen en on weerlegbare feiten te produceren, zei hij. Gezien de enorme verschillen in aantallen opnamen, onderzoeke'n en behandelingen per regio hebben de 'reguliere' artsen ook geen rede nen om trots te zijn. Zij zullen zich moeten afvragen of de belangstel ling voor alternatieve geneeswijzen niet kan samenhangen met een te kort aan relationele vaardigheden en een wat meer relativeren van het blemen krijgen zo een juridische ben invloed op machtspelen en op formule die voor zoveel mogelijk rechtsnormen in de politiek. burgers aanvaardbaar is". In de eerste plaats is er een kloof Politieke gedragsregels kunnen ontstaan tussen de politieke wen- ook van karakter veranderen: ze sen in de hedendaagse verzorgings- kunnen van spelregels tot stelregels staat cn de beschikbare middelen, worden en omgekeerd. "De gelijk- Dit blijkt uit het financieringstekort matige verdeling van kamerzetels, van de overheid. Op de tweede Volgens Van den Berg is het in de Van subsidies en benoemingen is plaats signaleert Van den Berg de LEIDEN Tango-liefhebbers konden gisteravond genieten van dansen week van de Leidse universiteit. Tot en met 28 oktober is er nog een Argen- op vurige Argentijnse muziek in het gebuw van de Leidse Studentenvereni- tijnse tapijtenexpositie te zien in de universiteitsbibliotheek. (foto Klim ging SSR. De dansavond was het sluitstuk van de culturele Argentijnse M*rten») Na intensieve wervingscampagne toch extra personeel gevonden NOORDWIJKERHOUT De afde ling 'Unit 4' van de psychiatrische afdeling van het centrum St. Bavo in Noordwijkerhout is weer open. De afdeling werd in april van dit Lokale omroepen zelf aan de slag LEIDEN/NOORDWIJK - De lokale omroepen in Noordwijk, Leider dorp en Rijnsburg kunnen mogelijk over enkele maanden beginnen met hun uitzendingen. In augustus nog had het Commissariaat voor de Me dia besloten dat deze omroepen mi nimaal een jaar moeten wachten. Omroep Rijnland is echter bereid haar aanvraag voor een zendver gunning in deze plaatsen in te trek ken. Het commissariaat heeft al eer der laten weten dat de vergunning in dat geval onmiddellijk naar de lo kale omroepen gaat. De gemeentebesturen van Noord- wijk, Leiderdorp en Rijnsburg heb ben dit jaar de voorkeur gegeven aan de plaatselijke omroepen boven 'Rijnland'. De gemeenten - die een belangrijke stem hebben bij het toe kennen van de vergunning - deden dit omdat de 'maatschappelijke stromingen' in hun dorpen nauwe lijks zijn vertegenwoordigd in Om roep Rijnland. Het Commissariaat voor de Me dia nam het advies van de gemeen ten over, maar vond tegelijkertijd dat het de streekomroep niet zo maar haar vergunning kon afpak ken. Enkele formele punten uit de Mediawet zouden zich daartegen verzetten. Het commissariaat lastte daarom een overgangstermijn in van een jaar, waarin Omroep Rijn land alsnog moest proberen de plaatselijke vertegenwoordiging te verbeteren. Voorzitter J. van Leeuwen van Rijnland meent echter dat niemand erbij is gebaat de zaak een j lar uit te stellen. Hij wil daarom zijn vergun ning-aanvraag intrekken, op voor waarde dat Omroep Rijnland in Noordwijk, Leiderdorp en Rijns- burg mag uitzenden op de uren dat de lokale omroepen niet in de lucht zijn. Bovendien moeten de lokale omroepen programma's leveren aan Rijnland, zodat de bewoners uit de overige gemeenten niet versto ken raken van nieuws uit deze drie dorpen. Van Leeuwen stelt dat hij met de gemeente Noordwijk en de omroep uit de badplaats al overeenstem ming heeft bereikt over zo'n rege ling. "We hebben dit het commissa riaat ook gemeld, maar dat heeft er verder niets mee gedaan", aldus Van «Leeuwen. Hij zegt dat zijn om roep en Noordwijk Lokaal over en kele weken samen een brief de deur uitdoen, waarin ze het commissari aat opnieuw op hun overeenkomst wijzen. Rijnland zal vervolgens zijn aanvraag intrekken. Omroep Rijnland hoopt eenzelf de akkoord te bereiken de Leider- dorpse Omroep Stichting (LOS) cn de Stichting Omroep Rijnsburg (SOR). Overigens heeft Omroep Rijnland wel beroep aangetekend tegen het besluit van het commissariaat. "Dat hebben we gedaan voor het geval we er onverhoopt niet uitkomen met Leiderdorp en Rijnsburg. Ik hoop dat we dit beroep niet hoeven door te zetten en ik ben er ook van overtuigd dat het niet zal gebeuren, maar we moesten nu eenmaal bin nen 30 dagen reageren op het be sluit van het commissariaat". Het beroepschrift richt zich tegen enke le procedure-fouter, die het com missariaat en de gemeenten hebben gemaakt. Penningmeester P. Zoutenbier van Noordwijk Lokaal bevestigt het verhaal van Van Leeuwen. Hij hoopt dat zijn omroep tegen 1 janu ari te ontvangen zal zijn. Stacaravan zonder toilet is geen woning DEN HAAG/WARMOND - Het heffen van woonforensenbelas- ting op een stacaravan zonder toilet kan niet door de beugel. Dat heeft de Hoge Raad bepaald op het beroep in cassatie van een eigenaar van een stacaravan in de gemeente Warmond. De gemeente sloeg de bezitter aan omdat die meer dan negentig dagen per jaar de beschikking zou hebben over een gemeubi leerde woning. Gemeenten kunnen woonfo- rensenbelasting heffen als men sen niet ingeschreven staan in de gemeente maar er wel meer dan 90 dagen verblijven in bij voorbeeld een stacaravan, woonboot of zomerhuis. De hoogte van de belasting varieert in Warmond van 350 tot 450 gul den per jaar en is afhankelijk van de waarde van het onderko men. De Hoge Raad merkte op dat de stacaravan geen toilet heeft en dat de eigenaar derhalve is aangewezen op tot de algemene voorzieningen behorende toilet ten. Daarom is er geen sprake van een gemeubileerde woning en kan geen woonforensenbe- lasting worden geheven. De Warmondse gemeentese cretaris. I.J. Lautenbach, vindt de uitspraak van de Hoge Raad een beetje merkwaardig. "Er zijn in Nederland meer onder komens zonder toilet en die worden nu dus vrijgesteld van de heffing. In het geval van de stacaravan is er bovendien wel een toiletvoorziening vlakbij op het campeerterrein aanwezig". De uitspraak van de Hoge raad heeft volgens de gemeente secretaris verder weinig gevol gen voor Warmond. "Bij ons in de gemeente gaat het maar om een handjevol woonverblijven zonder toilet. Op het nieuwe aangiftebiljet zullen de vraag opnemen of er wel of geen toilet in het onderkomen aanwezig jaar gesloten, omdat het-personeel ervan nodig was in de opnamekli niek. Tijdens de zomermaanden zijn 15 nieuwe personeelsleden aan getrokken. Zij hebben een iets lage re opleiding, maar worden intern bijgeschoold. Unit 4 werd tot voor de zomer ge bruikt als opvang voor psychiatri sche patiënten die na een verblijf in de Bavo bijna zo ver waren dat ze konden terugkeren in de maat schappij. Bovendien konden er mensen terecht die zich vrijwillig lieten opnemen. Na de heropening is Unit 4 uitsluitend bestemd voor vrijwillige opnames. In april werd volgens woordvoer ster Van Klaveren duidelijk dat de opnamekliniek, waar acute en ern stige patiënten binnenkomen, een tekort had van zeven man perso neel. Om deze kliniek te ontlasten werd unit vier gesloten en het per soneel overgeplaatst. Diegenen die bijna toe waren aan herintreding in het gewone leven, werden volgens Van Klaveren wat sneller ontslagen. De ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riagg) heeft deze mensen extra be geleid. Voor patiënten die zich vrij willig wilden laten opnemen is tij dens de zomermaanden een stop in gesteld. De Bavo heeft nieuw personeel kunnen aantrekken door niet te zoe ken naar verpleegkundigen met een hogere beroepsopleiding (de zoge heten B). maar naar mensen met een middelbare opleiding. Zij krij gen intern de vervolgopleiding die nodig is. Mislukt Eerdere pogingen om extra perso neel aan te werven, mislukten. Het is moeilijk mensen te krijgen voor de gezondheidszorg, vertelde Van Klaveren vanmorgen, door het niet erg florissante imago van dit werk. Slechte lonen en lange werkdagen overheersen het beeld. Bovendien verhuist de Bavo de komende tijd naar Rotterdam zodat er geen vaste betrekkingen in Noordwijkerhout kunnen worden aangeboden. De campagne die de Bavo de af gelopen maanden heeft gevoerd, benadrukte de aantrekkelijkheid van de Bavo in vergelijking tot an dere instellingen. Blijkbaar sprak deze aanpak de potentiele kandida ten aan. Overigens is tegelijkertijd met de heropening van Unit 4 de functie van deze afdeling gewijzigd. De pa- tienten die op het punt staan terug te keren naar de maatschappij, blij ven nu op hun normale afdeling en worden daar extra begeleid. Unit 4 is helemaal bestemd voor psychia trische patiënten die zich vrijwillig willen laten opnemen. De verschui ving betekent een belangrijke capa citeitsuitbreiding. Open dag chemie LEIDEN - Het rijksinstituut voor geneesmiddelenonderzoek doet op zaterdag 27 oktober mee aan de lan delijke open dag chemie. De dag is bedoeld om iedereen de gelegen heid te geven een kijkje te nemen in bedrijven die zrch op een op andere wijze met chemie bezighouden. Het rijksinstituut voor genees middelenonderzoek doet onder zoek naar de kwaliteit van humane geneesmiddelen en diergeneesmid delen. Gedurende de dag worden enkele rondleidingen gegeven en wordt apparatuur gedemonstreerd. Het instituut is van 10 tot 15 uur open en is gevestigd aan de Willem Barentszstraat 7 in Leiden. Chisiussleutel voor 'bijzondere verdiensten' LEIDEN - Burgemeester C. Goe- koop van Leiden heeft de Clusius- sleutel uitgereikt aan directeur C. Kalkman van de Hortus Botanicus. Hiermee werd gisteren het 400-jari- ge jubileumfeest van de Hortus af gesloten. De Clusiussleutel is een onderscheiding die de Stichting Voortgang toekent namens het tuinbouw-bedrijfsleven. De onder scheiding wordt uitgereikt aan een persoon of instelling die zich op het gebied van de tuinbouw bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. De Stichting Voortgang is voort gekomen uit de Nederlandse Tuin- bouwraad en heeft als doel het be vorderen en bekronen van bijzon dere Nederlandse prestaties op het gebied van tuinbouw. De stichting wilde de oudste plantentuin van Nederland eren voor al het werk dat in vier eeuwen is gedaan. Namens de stichting pleitte J Veldhuyzen Van Zanten voor hech tere contacten tussen de Hortus en het tuinbouw-bedrijfsleven. Vol gens hem kan dan gerichter worden gewerkt bij het onderwijs, het on derzoek in de plantenwereld en het bewaren van zeldzame planten. "De minister van landbouw moet door het goed functioneren van botani sche tuinen de agrarische samenle ving en daardoor de Nederlandse economie stimuleren Echter, een bedrijfsleven zou tekort schieten als zij niet van het bestaan van onze horti zou wensen te profiteren. Dat bij bewezen gunstig resultaat het bedrijfsleven daarvoor geld over heeft, staat voor mij vast Daarom pleit ik voor hechtere bestuurlijke contacten tussen horti en het be drijfsleven". Veldhuyzen van Zanten momo- reerde in zijn toespraak de grond leggervan de Hortus, Carolus Clusi- us. Clusius was de eerste directeur van de Hortus die tegenwoordig overbekende gewassen zoals de tulp, de aardappel en de tomaat via de botanische tuin van Leiden in de 16de eeuw introduceerde in Noord- Europa. Clusius heeft op die manier een belangrijke rol gespeeld bij de ontwikkeling van de tuinbouw in Nederland. Tot aan zijn dood heeft Clusius zich gewijd aan het verzamelen, het I 1 Chrijvn en telen van nieuwe cn onbekende gewassen. Zijn medi sche scholing bracht hem ertoe om de nuttige werkingen van de plant ten behoeve van de mens te onder zoeken. "Deze onvermoeibare vor ser naar nieuwe uitheemse planten heeft vanuit zijn belangstelling voor de medische wereld en voor krui den aan de wieg gestaan van onze huidige botanie" In het jubileumjaar van de oudste plantentuin van Nederland werden drie nieuwe tuin n geopend: de ge renoveerde Clu: ustuin. de nieuw ingericht voortu i en de Von Sie- bold Gcdcnktuir een tuin in Japan verbreking van oude verzuilde ban den tussen politiek en samenleving. In de Nederlandse samenleving zijn de waarden van religie en kerk van steeds minder belang. Ten vierde wijst de hoogleraar op grote veran deringen in het gedrag van de kie zers. Kiesgedrag wordt nu veel min der dan vroeger door godsdienst en klasse bepaald en steeds meer door politieke en economische verwach tingen. Ten slotte hebben politieke partijen meer invloed gekregen in de regering en het parlement. Maar aan de andere kant hebben belan gengroepen en de bureaucratie van daag de dag ook veel meer invloed op de politieke besluitvorming. Een aantal regels heeft zich on danks deze veranderingen volgens Van den Berg toch weten te hand haven. Maar andere regels zijn juist onhanteerbaar geworden. "Zo is bij voorbeeld de regering niet meer de scheidsrechter op afstand die ze tot in de jaren zestig nog wel was. Waar nu een beslissing nodig is over een conflict, wordt volgens een nieuwe spelregel dat politieke conflict uit besteed aan een speciaal hiervoor ingestelde commissie. Deze staan dan onder leiding van managers in ruste, die Wagner kunnen heten, dan wel Dekker. Oort of Montijn". besluit Van den Berg zijn oratie. Boekje over aids LEIDEN De stichting Bio-weten schappen en Maatschappij heeft een boekje uitgegeven waarin wordt uiteengezet op welke manier wordt gezocht naar een middel te gen de immuniteitsziekte aids. Het cahier geeft een overzicht van het onderzoek naar het virus, hoe het vi rus in elkaar zit en wat er gebeurt als iemand wordt geïnfecteerd. Ook de behandelingsmethode en de ont wikkeling van een vaccin komt in het werkje aan de orde. Het cahier is te bestellen door tien gulden over te maken op giroreke ning 154373 ten name van de stich ting Bio-wetenschappen en Maat schappij in Leiden en onder vermel ding van 'aids-virus'. OAD-chauffeurs op NZI I-l)us sen LEIDEN - Een groep van 32 chauf feurs van het Twentse bedrijf OAD- tounngcars wordt de komende maanden bij het busbedrijf NZH in Noord- en Zuid-Holland ingezet. De OAD-chauffeurs gaan op bussen rij den van het stads- en streekvervoer. De NZH heeft in de wintermaanden een tekort aan vakbekwaam perso neel, bij de OAD zijn in de winter mensen teveel doordat er dan veel minder vakantiereizen per bus zijn. De chauffeurs hebben een vast contract en gaan na een opleiding, die inmiddels gaande is, in Leiden, Haarlem, en Purmcrend rijden. In het verleden werd een deel van de OAD-chauffeurs in de winter tijde lijk ontslagen. "Wy zyn erg geluk kig met deze regeling, de NZH en de ondernemingsraad ook", aldus OAD-directeur ir. J. ter Haar. Dc chauffeurs die worden uitgeleend, blijven in OAD-dienst en krijgen naast hun cao-loon een vergoeding voor reis- en verblijfkosten. In Leiden gaat het om maximaal tien OAD-chaffeurs. Volgens de Leidse districtschef B. Leeuwen- burgh, komen de chauffeurs in no vember naar Leiden en vertrekken ze in maart weer naar Twente. "Wij hebben vooral in de wintermaan den een tekort aan mensen. De OAD-chauffeurs kunnen we goed gebruiken en worden full time in gezet op bussen voor Leiden en om geving. Voor hen wordt tijdelijk on derdak gezocht in Leiden". 12 oktober 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een zeer geheimzinnig geval heeft zich te Saint-Denis voorge daan, u>aar verleden Dinsdag een haveloos man, half Fransch. half Engelsch sprekende, eene overschoone jonge vrouw in een kruuoapen naar hef hospitaal bracht. Hij zetde dat zij wegens inwendige kneuzingen niet spre ken kon en maakte zich uit de voeten. In den nacht stierf de jonge vrouw. Men heeft den on bekenden opgespoord; hij ver klaart Deuipne te heelen en aan de Kaap geboren te zijn. Bij Amiens, in eene eenzame hut, te midden der bosschen den nacht doorbrengende, had zich in het holle van den nachf de vrouw bij hem aangemeld, verklarende in (ION dagen niet gegeten te heb ben. Te Amiens kon men haar niet opnemen. Toen verhaalde zij, op den weg liggende overre den te zijn en tot eene achtbare familie te Saint-Denis te bc- hooren, waar zij ook i>erlangde te sterven.. Eemgen onderstand ontvangen hebbende, had De- vigne haar derwaarts begeleid. Deze laatste is als landlooper voorlopig gevangen gehouden en het lijk der onbekende in de Morgue tentoongsteld. Vijfentwintig jaar geleden: Iedere Nederlandse soldaat zal binnen enkele maanden op een matras van kunststof slapen. De vanouds bekende strozak gaat er namelijk uit. Behalve ren schuimplastic matras krijpen de militairen ook lakens en slopen. Zoals gemeld is er enkele malen vanuit de Tweede Kamer aan gedrongen op het vervangen van de strozak door meer hygië nisch cn comfortabeler nachtle ger. Vorig jaar nog achtte de toenmalig staatssecretaris Haex dit niet mopelijk, omdat voor dit doel onvoldoende gelden ter be schikking waren Zestigduizend van deze matrassen zijn inmid dels in Breda besteld, de kosten van deze landmachtorder be dragen enkele miljoenen gul dens

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15