hülsta S jubileumaanbieding Baalhsiosn Lubbers wenst quotering geen wao'ers 'Over koppeling valt nog niet te praten' 'Remmende werking' van adviesorganen onderzocht MEUBELPROMENADE KATWIJK DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 \mm, Premier vertrekt bij miljoen arbeidsongeschikten DEN HAAG (GPD) Het aantal arbeidsongeschikten mag de miljoen niet halen. Premier Lubbers heeft daar gisteren in de Tweede Kamer zijn "politiek lot" aan verbonden. Tege lijkertijd keerde hij zich tegen het opleggen van de plicht aan werkgevers om vaste hoe veelheden gehandicapten in dienst te nemen of te houden (quotering). DEN HAAG (GPD) - De rege- ring zal zich inspannen om een strengere internationale controle op wapenexport dichterbij te brengen. Premier Lubbers en mi nister Van den Broek (buiten landse zaken) zegden dit de Twee de Kamer gisteren toe, tijdens de algemene politieke beschouwin gen. Lubbers erkende het door de Kamer gesignaleerde gevaar dat een inzakkende wapenhandel in het Noorden leidt tot een groei van de export naar het Zuiden. Met Irak in het achterhoofd lijken goede afspraken op z'n plaats, al dus de premier. Strengere controle op wapenhandel Van den Broek temperde het optimisme echter: strenge con trole op wapenexport is alleen ef fectief als het internationaal gere geld wordt en vele landen menen dat de export van wapens een na tionale zaak moet blijven. Dat is volgens Van den Broek een be langrijk obstakel, dat eerst uit de weg moet worden geruimd. De bewindsman herinnerde er aan het onderwerp onlangs in de Verenigde Naties aan de orde te hebben gesteld. Daarmee houdt de Nederlandse inspanning niet op, zo verklaarde de minister. Hij wil in december, als de Europese Gemeenschap'zich buigt over de Europese Politieke Unie. het on derwerp ook daar te berde bren gen. Tot nog toe hebben die dis cussies niet veel meer opgeleverd dan de uitspraak dat de nationale regelingen meer op elkaar afge stemd kunnen worden. Bij die constatering is het echter geble- Kok wil degelijk alternatief voor accij ns verhoging In 1986 verbond de eerste minister ten. "In principe wil ik die uitda- zijn politieke lot aan het voorkomen ging aannemen", aldus Lubbers, van een stijging van het aantal In de Kamer verdedigde de pre- werklozen tot 1 miljoen, dat overi- mier de afspraken die het kabinet gens werd bereikt zonder dat de met werkgevers en vakbonden tij premier aftrad. De WD'er De Kor- dens het Najaarsoverleg heeft ge- te had hem tijdens de Algemene Be- maakt over de aanpak van ziekte schouwingen gevraagd om een verzuim en arbeidsongeschiktheid, identieke toezegging ten aanzien alsmede het scheppen van banen van het aantal arbeidsongeschik- voor minderheden. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet de openbare zaak. Dat is toch "de wil de mogelijkheid onderzoeken of dood in de pot van de democratie", bij de vertaling van Europese regel geving in Nederlandse wetgeving, waarin Nederland volgens premier Lubbers achterloopt, voorbij kan aldus Lubbers. Bolkestein verduidelijkte vervol gens dat delegatie van bevoegdhe den aan maatschappelijke organisa- worden gegaan aan de vertragende ties niet gepaard mag gaan met het gang langs de diverse adviesorga nen. Naast de Raad van State vergt die vertaling wettelijk het advies van 'tal van organen'. Lubbers zei hier gisteren in de Tweede Kamer tij dens de algemene beschouwingen over dat er veelal sprake is van het "opvoeren van een schijnverto ning". Het kabinet wil bestuderen of dit kan worden doorbroken, al dus Lubbers. Lubbers zei dit naar aanleiding van de kritiek uit de Kamer (PvdA, WD en D66) over het "automatis me" waarmee het kabinet de Soci aal Economische Raad (SER) om advies vraagt. De SER wordt een "parkeerplaats voor problemen waar kabinet en parlement niet uit komen", aldus D66-fractievoorzit- ter Van Mierlo dinsdag. "We moeten oppassen dat de re gering zich jegens het parlement verschuilt achter de SER. Dat kan niet", erkende Lubbers. Maar hij keerde zich tegen de opvatting van fractievoorzitters Bolkestein (WD) en Van Mierlo dat de wettelijke ver plichting om de SER om advies te vragen over sociaal-economische aangelegenheden moet worden ge schrapt. Lubbers reageerde met enig on begrip op de door met name door Bolkestein en Van Mierlo gesigna leerde democratische mankemen ten. Bolkestein keerde zich dinsdag onder meer tegen het uit handen ge ven van democratische controle aan organisaties in het maatschappelijk middenveld, waar sinds jaar en dag de christen-democraten een belang rijke vinger in de pap hebben. In de richting van Bolkestein zei Lubbers niet te kunnen inzien waarom de overheid bevoegdheden moet terughalen,'bij burgers van daan die nuttige dingen doen voor Bos Het plaatsen van een dak boven bos dat wordt bedreigd door verzuring blijkt de vitaliteit van het bos ten goede te komen. Dit blijkt uit de voorlopige resultaten van het verzu- ringsonderzoek dat momenteel in Nederland plaatsvindt. De resulta ten werden gisteren gepresenteerd op de Rijksuniversiteit Utrecht. Afvalovens Het is onverantwoord van de over heid om in de toekomst jaarlijks 7 a 8 miljoen ton afval te gaan verbran den, tegen 2,8 mihoen ton nu. Als die plannen niet worden verhin derd, zal de milieubeweging "alle registers" open trekken om de bouw van nieuwe afvalverbran dingsinstallaties te verhinderen en te vertragen. Dat zei A. Klingen- berg, afval-medewerker van de stichting Natuur en Milieu (SNM), gisteren in Den Haag. Protocol De culturele betrekkingen tussen Nederland en Surirtame zijn her steld. In Paramaribo is gisteren een protocol ondertekend, dat het cul tureel verdrag van 1976 nieuw leven in moet blazen. In de komende drie jaar zal de nadruk liggen op de uit wisseling van deskundigen. Instel lingen in Nederland en Suriname zullen zelf initiatieven moeten ne men. waarna de ambassades van beide landen een bemiddelende rol kunnen spelen. Volgens de minister-president moet eerst bekeken worden wat die afspraken opleveren. Als ze niet ef fectiefblijken, zou quotering alsnog kunnen worden ingevoerd, zo gaf Lubbers aan. "Maar binnen het ka binet is ernstige twijfel over quote ring ontstaan", aldus de eerste nister. Als groot nadeel van quote ring noemde hij de mogelijkheid dat werkgevers bewust werkne mers gaan 'zoeken' die zij mee kun nen laten tellen voor het quotum. Effectief gebeurt er dan niets ter voorkoming van ziekte en arbeids ongeschiktheid. Lubbers keerde zich ook tegen pleidooien om nu al wettelijk vast te leggen dat er meer arbeidsplaatsen voor minderheden moeten komen. Ook hier verdedigde hij afspraken met werkgevers en vakbonden. Dat pakket moet eerst een kans krigen. De eerste minister erkende overi gens dat een reeds eerder toegezeg de wetstekst nog steeds niet klaar is. In zijn toelichting op het Najaars- Walvissen uit handen geven van democrati- KChf A„1tr,°in ÜZK overleg zei Lubber's dat het kabinet ese i 8 88 zich bewust niet heeft uitgesproken Fractievoorzitter Brinkman over een gewenst percentage waar- (CDA) viel Lubbers bij. Het gaat mee de lonen ,n 991 zouden mogen Bolkestein kennelijk niet om de st'J8en, Het wel noemen van dat kwaliteit waarmee de maatschappe- {H'/fen^a8e zou de verantwoorde- ÊÏSSS vlTS d^^teXr^furEub"^^ ïasti^ge^d.Ttelde hij vast Maar "de herhaalde dat het kabinet het onge- boekerf liggen toch op tafel", aldus DEN HAAG (ANP) Het kabinet houdt vast aan de accijnsverhoging op benzine met acht cent. zolang er in de Tweede Kamer geen eensge zindheid is over de manier waarop de opbrengst van die maatregel (300 miljoen) op een andere manier kan worden binnengehaald. De Kamer is in overgrote meerderheid tegen de accijnsverhoging, maar over de alternatieven daarvoor wordt ver schillend gedacht. Minister Kok (financien) zei dins dag tijdens het debat over de Miljoe nennota begrip te hebben voor de bezwaren tegen de accijnsverho ging, nu de benzineprijs zo sterk is gestegen. Maar voor het kabinet staat vast dat de 300 miljoen, be stemd voor verbetering van het openbaar vervoer, op tafel moet ko men. Zou de accijnsverhoging slechts voor een deel doorgaan dan dient de Kamer in evenredige mate dekking aan te geven. Kok zei dat het alternatief van de CDA-fractie, het volgend jaar al in voeren van de spitstoeslag, niet haalbaar is. Volgens de oorspronke lijke plannen zou het spitsvignet (als voorloper van tolheffing) er in '92 moeten komen. "En dat is al een heel ambitieus tijdschema, want de voorbereidingen zijn nog niet ver der dan een ambtelijk rapport", al dus Kok. Ook het vertragen van an dere uitgaven van het ministerie van verkeer en waterstaat is volgens Kok geen reeel alternatief voor de accijnsverhoging. De PvdA-fractie heeft voorge steld het geld binnen te halen via een hogere C02-ghefTing op brand stoffen. Kok raadde de Kamerfrac ties aan de koppen nog eens bij el kaar te steken om donderdag bij de voortzetting van het debat met een Mierlo legde gisteren iets nadrukkelijk uit aan PvdA-fractie- ^iclim'kan^'inden'1 U33r 8*n ict*er (foto ANP) Brinkman. Pleit de VVD soms voor nationalisatie van bij voorbeeld het onderwijs en de zorgsector, vroeg Brinkman zich af. Daartoe uitgenodigd door Lub bers kwam Bolkestein met voor beelden: de nieuwe arbeidsvoorzie ningorganisaties en de woningcor- peraties. "Dat is niet waar", zei Lub bers over dat laatste voorbeeld. Er is controle en cr zijn subsidievoor waarden. jaar meer stijgen dan dit jaar (3 pro cent). Gebeurt dat wel, dan zal het kabi net niet via een decreet (een wette lijke maatregel) ingrijpen, aldus Lubbers. "Dat willen wij niet", zei zij. Volgens Lubbers is er echter een goede kans dat de loonstijging be perkt wordt nu er concrete maatre gelen worden genomen voor zie ken, arbeidsongeschikten en min derheden. Vakbeweging: loonontwikkeling nog onduidelijk DEN HAAG (GPD) - De vakbewe- verhoudingsgewijs net zo veel om ging volgt met enige verbazing de hoog gaat als de lonen in het be- discussies in de Tweede Kamer drijfsleven. Volgens zowel de vak- over de koppeling: het systeem dat centrale FNV als het CNV verliest voor mensen met een uitkering het parlement volslagen uit het oog moet garanderen dat hun inkomen dat er nog absoluut niets over de ADVERTENTIE loonontwikkeling in het bedrijfsle ven te zeggen valt op het moment dat de politiek al denkt te kunnen bepalen wat er met de koppeling kan of moet gebeuren. Een- en andermaal is in de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer opgemerkt dat eind van het jaarlijkse bijeenkomst van het be- jaar, of "over een paar maanden", stuur van het Verbond van Neder meer helderheid zal bestaan over de landse Ondernemingen met de top- waarin je rekening moet houden met tegenvallende tegenvallers. Het politieke debat gaat volstrekt voor bij aan de economische ontwikke lingen van dit moment". Van Leede zei dit gisteren na de val- Alle dolfijnsoorten en andere i visachtigen in het Nederlandse deel moeten wettelijke bescherming krijgen door plaatsing op de lijst van beschermde inheemse dier soorten. De Natuurbeschermings- i.iad zegt dit in een advies aan de icuwe staatssecretaris van Land- Natuurbeheer en Visserij, Dzsingisz Gabor. Straling Iet risico om aan kanker te overlij den door de toepassing van rönt- enapparatuur en radioactieve stof- fcn in gezondheidszorg, weten- hap en techniek is groter dan ordt geschat in de regeringsnota Jingaan met risico's van straling". Hülsta jubileumaanbieding uit het 'topside'-programma. Wandcombinatie als afgebeeld fl. 7950,—. Dat wordt liefde op 't eerste gezicht. KATWIJK AMBACHTSWEG 11-13 TELEFOON 01718 -28151 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND Hart voor uw Huis FNV als CNV-voorzitter Henk Hof stede op. "De cao-onderhandelin gen zijn dan in grote delen van het nomische situatie blijkt. "De inter- bedrijfsleven nog niet eens begon nen". "Het is dus onzin om te zeg gen dat eind van het jaar al kan wor den bekeken of de loonstijging in het bedrijfsleven zogenaamd te hoog is", aldus Hofstede. FNV-voorzitter Stekelenburg noemde onlangs een looneis van globaal vier procent na de opmer king van minister van financien Kok dat hij een gemiddelde loons verhoging van drie procent nog re delijk zou vinden. Hij zei er toen geen gevaar in te zien voor de kop peling. De uitkeringen zouden dan ook met drie procent omhoog kun nen. Zowel in kringen van de onder nemers als van de vakbonden is 'de 3 procent van Kok' al meer of min der als het minimum gaan gelden. CNV-voorzitter Hofstede wijst ondertussen elke ingreep in de kop peling af. Andermaal wijst hu erop dat de vakbeweging zich terughou dend opstelt in haar eisen, zoals zij dat de laatste tien jaren ook heeft gedaan Hij 'belooft' kabinet en par lement ruzie met de vakbeweging als de koppeling toch zou worden losgelaten En een loonmaatregel om loonstijgingen naar beneden te drukken, zoals in een eerder stadi um vanuit de PvdA-fractie is geop perd. wijst hu resoluut van de hand. Werkgeversvoorzitter Van Lede had eerder al geen goed woord over voor de wijze waarop de politiek op het ogenblik de zaken benaderd. "Ze leeft nog in de tijd van de mee vallende meevallers, terwijl we al weer enige tijd in de periode zitten nationals voelen de neergang door gaans als eersten maar in het Neder landse politieke debat vind je er niets van terug", aldus Van Lede De nota die minister van econo mische zaken Andriessen (oud- voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW) heeft gemaakt over de sterke en zwakke kanten van het Neder landse bedrijfsleven, wordt in on dernemerskring weliswaar een uit stekende analyse genoemd, maar het kabinetsbeleid staat er volgens Van Lede haaks op. Autokostenaftrek moet juist omlaag' DEN HAAG (GPD) - De belasting vrije kilometervergoeding van 44 cent voor zakeluk gebruik van de ei gen auto. moet op 1 januari omlaag Er is geen enkele reden om de ver goeding op te trekken nu de tarie ven in het openbaar vervoer met ge middeld 3,5 procent stugen Minister Kok (financien) heeft dit gisteravond in de Kamer bekendge maakt. Hu keerde zich daarmee te gen suggesties van de kamerleden Vreugdenhil (CDA) en Vermeend (PvdA). Zij stelden afgelopen week einde voor dat de kilometervergoe ding met 1 tot 3 cent omhoog zou moeten nu ook het openbaar ver voer duurder wordt. Zu benepen zich daarbij op de wet waarin de ki lometervergocding is geregeld. Onbeperkte aftrek van premies voor lijfrente lijkt van de baan DEN HAAG (ANP) - Een onbeperk- bedrag van 6.000 veel te laag is om te aftrek van premies voor lijfrente een adequate voorziening voor de voor de inkomstenbelasting, zoals het kabinet tot dusver wilde, lukt van de baan. Minister Kok en staats secretaris Van Amelsvoort (financi en) hebben deze week in een ge sprek met de Nederlandse Vereni ging van Levensverzekeraars (NVL) gezegd dat dit zogeheten "natuurlijk maximum" geen haal bare kaart zal zijn in de debatten met de Tweede Kamer De verzekeraars hebben zelf nooit aangedrongen op een onbe perkte aftrek. Tot dusver geldt een Staatssecretaris Van Amelsvoort heeft dinsdag informeel de finan ciële specialisten van de Kamer fracties ingelicht over het gesprek met de verzekeraars. De Kamerle den zouden nu bereid zun om de grens van 6.000 gulden ter discussie te stellen De kwestie van de lufrente- aftrek is het meest omstreden in het zoge heten verzekenngsdee) in een pak grens van 17.000 gulden. De Twee- ket van wetsvoorstellen in Ml ka de-Kamerleden Vermeend (PvdA) en Vreugdenhil (CDA) hadden ech ter een tegenvoorstel gedaan om de grens te leggen op zesduizend gul den. De verzekeraars hebben van hun kant tegenover de bewindslieden alternatieve voorstellen gedaan, waarbij bedragen zun genoemd van 20.000 tot 25.000 gulden Volgens NVL-voorzitter Beugelsdijk heb ben de bewindslieden zich con- der van de zogeheten brede her waardering Die brede herwaarde nng moet leiden tot een goede mid denweg tussen een mild fiscaal regi me voor het opbouwen van voorzie ningen voor de oude dag (voor on der meer zelfstandigen) en het onei- genluke gebruik van aftrekposten De verzekeraars zijn het nog niet eens met Kamerleden over pla fonds in de pensioenopbouw Ook de zogeheten fractieverzekeringen structief opgesteld en hu heeft er (delen in de winst van een beleg-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3