Gegevens van patiënt nog te vaak op straat Crisis komt niet toevallig na falen Intifada Helderheid nodig over tafelviering REPORTAGE) Leila Shadid en de verwarring binnen de PLO Eed van Hippocrates is niet meer genoeg voor privacy in gezondheidszorg DONDERDAG 11 OKTOBER 199U GEESTELIJK LEVEN DEN HAAG - De Palestijnse Be- vrijdings Organisatie (PLO) ver keert in problemen. Door niet open lijk de Iraakse president Saddam Hussein te veroordelen in het Golf- conflict, heeft de PLO zich interna tionaal tot een paria gemaakt. Ara bische landen gooien Palestijnen het land uit. financiële en politieke steun wordt opgezegd en de wester se sympathie voor de Palestijnse zaak lijkt grotendeels verdwenen. Maar volgens de nieuwe verte genwoordigster van de PLO in Den Haag, Leila Shahid, wordt het Pale stijnse standpunt niet goed begre pen. De PLO heeft niet de kant van Hussein gekozen. "De PLO heeft de bezetting van Kuwayt onvoorwaar delijk veroordeeld. Het gaat om de verwerving van een gebied door ge weld en daar zijn wij tegen". "Over ons standpunt is echter verwarring ontstaan na de vergade ring van de Arabische Liga in Cairo, een week na de Iraakse invasie. Toen werd een resolutie met twee punten in stemming gebracht. De resolutie wilde een veroordeling van Saddam Hussein plüs een goed keuring van het sturen van Ameri kaanse en Arabische troepen naar Saudi-Arabie. Wij zijn van oordeel dat uitsluitend Arabische troepen mogen worden ingezet. Daarom konden we de resolutie, met beide punten, niet steunen". Verwarring was er ook aan de zij de van de PLO zelf, die enkele da gen na de top in Cairo verklaarde niet tegen de resolutie te hebben ge stemd, maar zich van stemming te hebben onthouden. "Sindsdien is het standpunt van de PLO uitge legd als steun aan Saddam en dat is onjuist. Voorzitter Arafat heeft op diverse bijeenkomsten de Iraakse invasie in Kuwayt veroordeeld, maar de pers heeft er geen aandacht meer aan willen besteden". Toch heeft de PLO zich niet ge heel tegen Saddam willen keren. Dat komt volgens Shahid omdat de PLO "een bemiddelingsfunctie" in het conflict heeft. "Een bemidde laar veroordeelt niet een van de twee kanten. We praten met alle partijen, we lobbyen om een politie ke oplossing voor de crisis te vin den. Want de PLO is ervan over tuigd dat een militaire actie rampza lig is". "Ons voorstel is: het terugtrek ken van de westerse troepen uit het gebied, alleen onder VN-vlag mo gen er troepen worden gelegerd; on derhandelingen tussen Irak en Ku wayt over de schulden- en grensge schillen; verkiezingen in Kuwayt om een legitieme regering in te stel len; en een regionale oplossing voor de problemen van Kuwayt, Liba non en Palestina". De 41-jarige Shahid is nog maar drie weken actief in haar functie. Ze volgde Afif Safieh op, die voor de PLO naar Londen vertrok. Shahid studeerde in Bayrut nadat haar fa milie uit de door Israël bezette ge bieden moest vluchten. Ze was ac tief in de studentenbeweging in Pa rijs, waar ze promoveerde. "Veelbe lovend", noemt ze haar nieuwe functie, waarin de Golfcrisis op dit moment al haar aandacht vergt. Geen controle Het PLO-standpunt heeft tot gro te interne problemen geleid. De ra dicale fracties van de PLO, de PFLP onder leiding van George Ha- bash en de DFLP van Naif Hawat- meh, riepen onlangs op om Ameri kaanse eigendommen aan te vallen als er een oorlog uitbreekt. Boven dien kondigden zij aan hun hoofd kwartieren van Damascus naar Baghdad te verplaatsen. Daar heb ben al eerder beruchte leiders als Abu Abbas en Abu Nidal hun toe vlucht gezocht. Het is de vraag of Arafat nog in staat is de diverse fracties bijeen te houden. Shahid: "Habash en Ha- watmeh vormen maar een kleine minderheid binnen de PLO en zij zullen zich moeten neerleggen bij de besluiten die het PNC (het Pale stijnse parlement in ballingschap) heeft genomen. Natuurlijk is het mogelijk dat zij tot terroristische aanslagen overgaan. Maar daar kun nen wij niets aan doen, we hebben er geen controle over. Je moet be denken dat een aantal landen in de Golf-regio hun acties van harte on dersteunt". "Overigens vind ik het wel begrij pelijk dat het Palestijnse volk onge duldig wordt in de huidige situatie. Overal zie je foto's van Arabieren die demonstreren tegen de Ameri kanen en voor Saddam. Ze voelen dat de VS een keus hebben gemaakt die tegen de belangen van de Arabi sche volkeren indruist". Keerpunt "Persoonlijk denk ik dat het geen toeval is dat er een crisis komt nadat driejaar geweldloos verzet in de be zette gebieden (Intifada) niets heeft opgeleverd. De oproep van de PLO aan Israël om tot een dialoog te ko men, en de diplomatieke stappen van de PLO hebben geen succes ge had. Dat heeft tot grote onvrede bij de Arabieren geleid. En de weige ring van de Amerikanen serieus het eigen vredesplan van minister Ja mes Baker (buitenlandse zaken) uit te voeren door Israël te dwingen het te accepteren, heeft eveneens kwaad bloed gezet". "De huidige crisis is dan ook een manifestatie van de ongezonde si tuatie in het Midden-Oosten: volke ren zonder rechten, ondemocrati sche regimes, sociaal-economische problemen. Als de VS zich eerder serieus met het Palestijnse pro bleem, dat de bron van het conflict is, hadden beziggehouden, dan zou den ze nu zijn binnengehaald als de verdedigers van de stabiliteit en de vrede in het Midden-Oosten". "We bevinden ons nu op een keer punt", zegt de nieuwe PLO-verte- genwoordigster. "Nu de VS en de Europese landen in de Golf zijn, hebben ze de mogelijkheid de deur te openen naar een nieuwe orde in het Midden-Oosten, volgens demo cratische tradities. Komt die er niet, dan dreigt een derde wereldoorlog: één tussen het westen en de Arabi sche landen". Van onze redacteur Jeroen Dirks LEIDEN Het laatste waar patiënten zich zorgen over maken bij opname in het ziekenhuis, is wat er gebeurt met hun persoonlijke gegevens. Waar het vooral om gaat is: beter worden. Toch kan het geen kwaad om de dokter of de zuster er op te wijzen dat ze zorgvuldig met die gegevens moeten om springen, want ze maken er nog wel eens een potje van. Professor A.R. Bakker werd onlangs ontvan gen in een ziekenhuis waar in de wachtkamer voor bezoek gegevens van patiënten keurig stonden gerangschikt in een archiefkast, met op een briefje het verzoek ze na gebruik weer op de goede plaats terug te zetten. Prof Bakker, hoogleraar Medische bezig zijn met een patient gebeurt, dergelijke problemen simpel is. In Informatica aan de Leidse universi- Zo kan het voorkomen dat een arts theorie tenminste. Als patiëntgege- teit, is een van de mensen die heeft' ook in de lift of in de trein allerlei vens in de computer worden opge- geadviseerd bij de samenstelling patiënten 'even doorneemt'". slagen, dient voor elke medewerker van Privacy in de gezondheidszorgLouwerse: "Het probleem is: hoe te worden vastgelegd tot welke een handboek voor iedereen die in krijg je de medici en verpleegkundi- soort gegevens hij toegang heeft, de gezondheidszorg werkt en met gen zo gemotiveerd dat ze redelijk Het computersysteem kan dan con vert rouwe lij ke gegevens heeft te zorgvuldig met de gegevens om gistratie, die de instellingen in de speelt als het fout gaat. Ofdat hij gezondheidszorg noopt tot het ma- ken van reglementen Hippocrates Wat mag er in de computer, wii heeft toegang tot welke gegevens ei hoe te handelen in noodgevallen Dat zijn zo een paar van de vragen, schien weer nodig", waarop in de reglementen een ant- tit i_x j woord moet staan en waarop het WaCntWOOrG troleren of de betreffende mede werker iets te maken heeft, met de patiënt. Iedere arts of verpleegkun- dige krijgt een wachtwoord dat hij staat is om op te spelen. Daar is de moet intypen om 'binnen te ko- sfeer in een ziekenhuis niet naar. men'. Bij een dergelijke controle is Als het bij een bank fout gaat, haal het niet mogelijk dat iemand van de je je geld weg en breng je dat ergens diëet-afdeling even snel kan kijken anders onder. Bij een ziekenhuis hoe het staat met een familielid of gaat dat niet zo, want zo wordt met meneer Pietersen, die met een vaak geredeneerd dat heb je mis- gebroken been is opgenomen. Uiteraard is het systeem pas vol maakt met een 'inbreekmogelijk- Bakker (r) en Louwerse: "Vraag je artsen of ze privacy belangrijk vin den, dan zullen ze altijd zeggen: 'Ja, natuurlijk. Jazeker, vind ik dat be langrijk'. Tegelijk zijn ze echter doodsbenauwd dat hun werk er onder lijdt". (foto Henk Bouwman) handboek een antwoord formu- Als de medische dossiers staan op- leert. Eén ding is daarbij zeker: de gesteld in de wachtkamer voor het mee >n de computer geen rekening Eed van Hippocrates op zich is niet bezoek, is dat een wel heel duidelijk 's gehouden. Chirurgen en anaes- voldoendc. Volgens die eed mag geval van slordig omgaan met pri- thesisten die snel moeten opereren, een dokter geen gegevens over pa- vé-gegevens. Maar er zijn ook sub- kunnen dan niet wachten totdat ze tiënten naar buiten brengen. De tielere voorbeelden. Toen het maga- alle noodzakelijke gegevens bijeen veelgeroemde geheimhoudings plicht. "Maar ik kom het regelmatig te gen bij wetenschappelijke voor- Cicero van het AZL onlangs hebben gesprokkeld. Zij hebben een artikel publiceerde over priva- dus 'inbraakbevoegheid', maar cy de gezondheidszorg, stond moeten zich achteraf wel kunnen daarbij een foto geplaatst van de ge- verantwoorden als ze daarvan ge- drachten: een röntgenfoto van een interviewde met naast zich een ter- bruik maken. Technisch is het voor patient met een bepaalde ziekte, minal met een sticker, waarop het de computer in elk geval geen pro- Daarop, duidelijk zichtbaar, naam wachtwoord van een van de compu- en geboortedatum van de patiënt, ters met persoonsgegevens. Puur Dat kan dus niet. Na afloop spreek toeval, maar de sticker was duide- ik de spreker daar altijd op aan. En lijk leesbaar voor iedereen die de fo- Hoe simpel de oplossing in theorie dan zeggen ze: joh, je hebt gelijk, we to wat beter bekeek, zullen die naam voortaan wegla ten". weet Bakker. "Er is geen enkele reden om aan ander instituut hadden geleverd bleem 'inbraken' te registeren. Vensterbank ook is, in de praktijk gaat het an- Louwerse: "Het is ook gebeurd ders. Bakker: "Medisch personeel gegevens op papier aan een wisselt onderling wachtwoorden instituut hadden geleverd, uit. Het is niet zo moeilijk in zieken de goede trouw van de medici te Bij een schoonmaak daar. bleek huizen de statussen van patiënten plotseling dat die gegevens, waar- in de vensterbank te zien liggen. twijfelen", stelt ook een van de schrijvers van het handboek, C. onder vertrouwelijke patiëntgege- Louwerse van de Centrale dienst vens. op straat terecht waren geko- Informatievoorziening van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. "Ik JP ben bang dat het in het vuur van het nadrukken dat de oplossing voor tuurüjk, Iedereen bedoelt het goed, Briefjes met de uitslagen van het la boratorium liggen soms duidelijk zichtbaar op de afdeling. Iedere am bulante patiënt kan ze inzien. Na- maar met de gegevens wordt vaak onnadenkend en slordig omge gaan". Problematisch is volgens Lou werse ook de "tweeslachtige hou ding" die sommige specialisten in nemen. "Vraag je ze of ze privacy belangrijk vinden, dan zullen ze al tijd zeggen: 'Ja, natuurlijk. Jazeker, vind ik dat belangrijk'. Tegelijk zijn ze echter doodsbenauwd dat hun werk er onder lijdt. Ze zijn bang dat ze geen wetenschap kunnen bedrij ven, bang ook dat de patiënt inzage zal vragen in zijn eigen gegevens", aldus Louwerse. Bakker: "Het gebruik van pa tiëntgegevens voor wetenschappe lijk onderzoek hoeft geen probleem te zijn. Als de patiënt maar toestem ming geeft. Soms liggen dingen nu eenmaal gevoelig. Je zal maar een beroemde pianist zijn en je gehoor gaat achteruit. Dat hoeft niet ieder een te weten. Maar ik denk dat als gewoon toestemming wordt ge vraagd om de gegevens te gebrui ken voor onderzoek, de meeste mensep geen bezwaar zullen heb ben". Wat inzage in de gegevens betreft, daar laat het handboek geen twijfel over bestaan. Iedere patiënt heeft het recht om alles wat over hem of haar is opgeslagen, in te zien. "Be halve als daardoor de privacy van derden geschaad kan worden. Dat is echt de enige uitzondering. In dat geval moet je denken aan psychia trische patiënten of gegevens over erfelijke ziekten", stelt Bakker. Maar zelfs in die gevallen kan een patiënt op grond van de Wet Per soonsregistratie naar de rechter te stappen om alsnog inzagerecht te eisen. Bakker: "Al met al kan zonder grote problemen aan de Wet Per soonsregistratie worden voldaan. Ik herinner me nog dat ik een keer sprak over privacy in een zieken huis dat al met een keurige toe gangsregeling werkt. Op een gege ven moment stond een chirurg op, helemaal rood aangelopen. 'Er is geen beperking! Ik heb er nog nooit iets van gemerkt dat ik niet bij be paalde gegevens zou kunnen ko men', zei hij. 'Dat klopt dan mooi', antwoordde ik, 'kennelijk vraagt u gegevens waarvoor u bevoegd bent en die krijgt u dus'". adverteïJTIE mo°' Ziekenhuizen gaan soms slordig om met patiëntgegevens. Dat moet veranderen. Hervormde en gereformeerde organen: LEIDSCHENDAM - De Ne derlandse bisschoppen moe ten duidelijk maken, of zij een protestant alleen maar tot de eucharistie toelaten, als hij of zij rooms-katholiek wordt. De instanties voor de relatie met de RK Kerk van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken constateren dat de overeen stemming tussen de kerken over de maaltijd des Heren zeer groot is. Maar toch mogen niet-katho- lieken niet aan de communie deelnemen. Is de RK Kerk nog altijd niet losgekomen van de opvatting dat oecumene eigenlijk betekent dat iedereen weer rooms-katholiek moet worden, vragen zij zich af. De twee instanties roepen de be sturen van beide kerken op dit de bisschoppen op de man af te vra gen. Het hervormd beraad over de verhouding tot de RK Kerk en de gereformerde sectie Reformatie- Rome doen hun oproep in hun re actie op het eindrapport 'Maaltijd des Heren en kerkelijk ambt', dat begin vorig jaar na zes jaar studie werd gepubliceerd. Het rapport was opgesteld door een commissie van rooms-katho- lieken, oud-katholieken, her- GOR-studie: in ethiek is bijbel niet enige bron GRAND RAPIDS (ANP) - De bijbel speelt voor gereformeer den een belangrijke rol in ethi sche vraagstukken, maar hij is niet de enige factor in beslissin gen. Ook sociale, culturele en his torische argumenten moeten worden afgewogen, als gerefor- meerdën een beslissing over een ethische kwestie moeten nemen. Dit is de strekking van een rap port van de Gereformeerde Oecu menische Raad (GOR) over Schriftgebruik in de ethiek. Tot de opstelling van het rapport is in 1988 besloten, toen de Gerefor meerde Kerken in Nederland in Harare onder vuur werden geno men om hun liberale standpunt over homoseksualiteit. "Er is geen enkele ethische be slissing die los staat van de tijd", zegt de gereformeerde hoogleraar dr. H. Baarlink, die samen met dr. J. Vlaardingerbroek, predikant in Rotterdam, en vijf theologen uit Zuid-Afrika, Zambia en Canada het rapport heeft geschreven. "Een ethische beslissing vloeit niet zo maar uit de bijbel voort, maar moet eerst door heel wat ze ven heen". Het rapport gaat niet in op ho moseksualiteit en andere ethi sche kwesties die binnen de GOR veel stof hebben doen opwaaien. Het wil wel zicht geven op de in terpretatie van de bijbel die bij voorbeeld in de Gereformeerde Kerken tot bepaalde opvattingen heeft geleid die door vele andere GOR-kerken onbijbels worden geacht. Volgens Baarlink is het rapport "een paar stappen vooruit voor die GOR-lidkerken die de naam hebben wat conservatiever te zijn dan wij". Hij geeft toe dat er "voor gereformeerden in Nederland niet zoveel baanbrekends in zal staan". Alle 29 lidkerken van de GOR moeten voor de algemene vergadering in 1992 (Athene) rea geren op het rapport. De Nederlandse reactie zal vol gens oecumene-secretaris dr. L. Koffeman van doorslaggevende betekenis zijn voor de vraag of de Gereformeerde Kerken na 1992 lid van de GOR blijven. De gere formeerde synode besloot vorige week de contacten met de GOR te intensiveren, terwijl op hetzelfde moment een Zuidafrikaanse lid kerk de kleine oecumenische or ganisatie vaarwel zei. Wereldraad moet flink bezuinigen GENEVE (EPS) - Het uitvoe rend comité (dagelijks bestuur) van de Wereldraad van Kerken spreekt nog voor het einde van dit jaar met stafleden over maatrege len om de uitgaven terug te drin gen. Het bestuur eist dat de uitga ven meer met de inkomsten in overeenstemming worden ge bracht. Volgens een begrotingsvoor stel van de stafleden zou tegen over 43.43 miljoen Zwitserse frank (ongeveer 57 miljoen gul den) slechts 37.13 miljoen frank (ongever 50 miljoen gulden) aan inkomsten staan. Als redenen voor de financiële problemen, die overigens niet nieuw zijn, worden genoemd de waardevermindering van de mark en dollar, de muntsoorten waarin de Wereldraad zijn inkom sten ontvante, ten opzichte van de Zwitserse frank, en de oplopende inflatie in Zwitserland. Ook de groei van het aantal personeelsle den van 309 begin vorig jaar, naar 340 nu is debet aan de tekorten. Bovendien vindt het bestuur dat niet verder op de reserves mag worden ingeteerd. vormden, gereformeerden en lu theranen. Zij kwamen na bestu dering van liturgische teksten tot de conclusie, dat op het gebied van eucharistie/avondmaal en ambt toenadering tussen de ker ken mogelijk is. In een reactie op dit rapport zei de voorzitter van de hervormde synode, ds. B. Wallet, dat alle ker ken zich zouden moeten scha men, dat er nog geen stappen op weg naar eucharistische gemeen schap zijn gezet. De grote protes tantse kerken laten rooms-katho- lieken tot tot het avondmaal, maar de RK Kerk weert anders denkenden van de communie. Zo is in Zoeterwoude tot grote teleurstelling van de hervorm den, juist dezer dagen een defini tieve streep gezet onder de geza menlijke vieringen, zoals die al ja ren plaatsvonden. Pater R. van Lieshout van de rk parochie daar, wil geen verantwoordelijkheid dragen voor "de maaltijd des He ren met maximale gastvrijheid". Daarnaast zijn niet-katholieken ook niet welkom om aan de com munie deel te nemen. De hervormde en gereformeer de instanties betreuren het dat de RK Kerk tot nu toe zo hardnekkig vasthoudt aan haar hiërarchische structuur en zo weinig oog heeft voor de waarde en de noodzaak van synodale elementen in de be- stuurs- en beleidsstructuur van de kerk. Volgens 'Maaltijd des Heren en kerkelijk ambt' moet de RK Kerk er nog aan wennen, dat de gelovi gen meer stem krijgen. Er wordt zelfs van "overlast" voor de kerk leiding gesproken. De instanties hebben de indruk dat "het voor ons fudamentele gegeven van de collegialiteit van de ambtsdra gers en van de eigen verantwoor delijkheid van de gelovigen" on voldoende is gepeild. De reactie van de hervormde en gereformeerde instanties wordt eind deze maand besproken tij dens de gezamenlijke vergade ring van de hervorde, gerefor meerde en lutherse synodes. Emilio Castro. (archierroto) Castro bezoekt Chinese kerken GENEVE (EPS) Secretaris-ge neraal Emilio Castro van de We reldraad van Kerken brengt deze week een bezoek aan China om te bekijken of de Chinese kerken kunnen deelnemen aan de grote assemblee van de Wereldraad, die volgend jaar februari in Canberra plaatsvindt. Ook wordt besproken of de Chinese raad van kerken lid kan worden van de Wereldraad. Voor de communistische revolutie van 1949 waren vier Chinese kerken lid van de Wereldraad. Daarna werd het lidmaatschap hun door de Chinese overheid, die vijandig tegenover de christelijke religie staat, verboden. Vorig jaar waren de Chinese kerken voor het eerst officieel vertegenwoordigd op de zen dingsconferentie van de Wereld raad in San Antonio. Volgens recente Britse onder zoeksgegevens leven er in China ongeveer 20 miljoen christenen. De Chinese overheid schat hun aantal op de helft. Veel kerken opereren echter 'ondergronds'. De Chinese overheid zet dergelij ke kerken echter onder grote druk. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (aanvang 7 uur) aandacht aan de kerkeveiling in Zoeterwoude t.b.v. de missie en het festival voor de toekomst in Nijmegen. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Vrou wenparochie mw. A. Marra-Ferwerda kand. Dronrijp; aangenomen naar As sen (toez.) F. Bos Den Haag. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Reeuwijk (herv.-geref.) J.P. Koning Rotterdam-Zuid. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Bunschoten, Winsum, Meppel J. J. Schreuder Bunschoten, te Nieuw- leusen Jt. Janssen Almelo, bedankt voor Noordbergum en Vlaardingen K. de Vries IJsselmuiden-Grafhorst Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Middelharnis en otterdam- C. G.J. van Aalst Benthuizen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2