LEIDSCH DAGBLAD Op de bres voor ;e pensioenen NODIG! Aanslag in Spaanse disco Veroordeling Israël nog niet rond Franse auto voor deur kost Noordwijker geld Uittocht in herfstvakantie Portugal geeft leveren uranium aan Irak toe FIORELLA Drie doden en 46 gewonden DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39367 Prijs fl. 1,35 NEW YORK (Rtr/DPA/GPD) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft besprekingen over de resolutie over het bloedbad in Israël verdaagd nadat daarover vanmor gen rond vier uur nog geen overeen stemming was bereikt. De niet-ge- bonden-landen willen Israël in veel scherpere bewoordingen veroorde len dan de Verenigde Staten. Westerse diplomaten hebben nog steeds goede hoop dat de leden van de Veiligheidsraad overeenstem ming zullen bereiken. Maar verte genwoordigers van Cuba, Malaysia en Colombia zeiden dat zij al be langrijke concessies hebben gedaan Bespreking in Veiligheidsraad verdaagd en niet veel verder kunnen gaan zonder overleg met hun regeringen. De niet-gebonden-landen pleiten namens de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO voor een scherpe veroordeling. De Colombiaanse am bassadeur Penalosa wees erop dat de niet-gebonden-landen al een flin ke scheut water bij de wijn hebben gedaan door niet langer vast te hou den aan de eis dat er een commissie van de Veiligheidsraad naar de door Israel bezette gebieden moet wor den gestuurd om de situatie van de Palestijnen te onderzoeken. Zij hebben ermee ingestemd dat VN secretaris-generaal Perez de Cuellar zo'n missie organiseert, mits die de legatie de bevoegdheid heeft aanbe velingen te doen "over de manieren en middelen om de veiligheid en be scherming van de Palestijnse bur gers te verzekeren". De ontwerpresolutie van de VS is minder specifiek en vraagt de secre taris-generaal verslag uit te brengen "over de situatie van burgers onder de Israëlische bezetting". Het Israëlische leger en de politie hebben gisteren opnieuw traangas en rubber kogels gebruikt bij de verspreiding van Palestijnse de monstranten in zowel Israel als de bezette gebieden. In de Gazastrook is een Palestijn ernstig gewoond ge raakt bij een actie van het leger. Gisteravond kwam de politie met traangas in actie in oost-Jeruzalem, waar vierhonderd gemaskerde jon geren een mars hielden bij het huis van een van de slachtoffers van het bloedbad op de Tempelberg. Zowel in Israel als in de bezette gebieden raakten verschillende automobilis ten gewond door stenen die naar hun auto's werden gegooid. PvdA houdt vast aan verbetering koopkracht bejaarden ZES MILJOEN BOLLEN DEN HAAG (GPD) De PvdA wil een uiterste poging doen om samen met CDA en het kabinet de koopkracht van bejaarden met een klein aanvullend pensioen te verbeteren. Pas als dat niet lukt willen de sociaal-democraten met een eigen wetsvoorstel komen, dat op een kamermeerderheid zou kunnen rekenen. PvdA-fractieleider Wöltgens noem de het vanmorgen in de Kamer 'te gek' dat Kamer en regering wel in staat zouden zijn financiële midde len te vinden om een gat te dichten dat ontstaat als de verhoging van de benzineaccijns op 1 november niet doorgaat, maar geen kans zou zien om de 750.000 bejaarden met een klein pensioen tegemoet te komen. Het gaat daarbij om 130 miljoen gul den waarvan 90 miljoen gedekt moet worden via de rijksbegroting en de rest uit de sociale fondsen moet worden gehaald. De PvdA-voorman riep het kabi net op om met een wetsvoorstel voor de bejaarden te komen waarbij de uitgaven gedekt kunnen worden door de belastingaftrek premies lijf rente-polissen te beperken, of door te korten op subsidies. CDA-leider Brinkman zei dat pas in 1992 moet blijken of die groep be jaarden geholpen moet worden. Dit aan de hand van een dan voorlig gend advies van de commissie-Ste vens over een verdere belastingver eenvoudiging. Mogelijk kunnen Antiek :n a Grenen 't Koetje 400 m: écht antiek grenen. Meubelboulevard Hoge Rijndijk 197, Zoeterwoude RD Tel. 071-417196 Di. t/m zat. tl .00-17.00 uur Do. koopavond 19.00-21.00 uur Stomdronken duo in Lissese bloembakken L1SSE Stomdronken en be wusteloos werden een 35-jarige Lissenaar en een 38-jarige En gelse vrachtwagenchauffeur vannacht gevonden in de bloem bakken langs de Kapelstraat in Lisse. De twee waren dermate beschonken, dat de politie van Lisse medisch onderzoek op zijn plaats achtte. De Lissenaar is daarop over gebracht naar het ziekenhuis omdat zijn maag moest worden leeggepompt. Nog altijd in een roes is hij vervolgens in zijn huis gelegd om uit te slapen. De vrachtwagenchauffeur werd, met een rijverbod van 24 uur op zijn buik gespeld, in zijn wagen te ruste gelegd. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt we gens openbare dronkenschap. dan ook nog maatregelen met terug werkende kracht over 1991 geno men worden, aldus Brinkman. De oppositiepartijen WD en D66 menen dat het kabinet bejaarden met een klein pensioen al in 1991 te gemoet moet komen om een onre delijke lastenverzwaring teniet te doen. De WD nodigde de regering vanochtend uit om die groep bejaar den met fiscale maatregelen te hel pen. De dekking denkt Bolkestein te kunnen vinden in een korting op de subsidies, met name die voor volkshuisvesting. D66-voorman Van Mierlo meent dat de regerings partijen maar met een plan moeten komen om de kosten te dekken. "Het zou te gek voor woorden zijn als wij dit onderwerp hier niet kun nen afronden", aldus Van Mierlo. De CDA-fractieleider stelde voor de verhoging van de benzineaccijns met 8 cent op 1 november, te laten vallen en op 1 juli 1991 te bezien of er alsnog een verhoging nodig is. Het financiële gat dat ontstaat als de hogere benzineaccijns niet door gaat (300 miljoen gulden) wil het CDA dekken door niet gebruikt geld bij VROM, Verkeer en Water staat en Economische Zaken te ge bruiken (150 miljoen gulden) en een extra btw-heffing op tanks voor De fensie. NOORDWIJK Een naast xljn huis geparkeerde Franse auto gaat Noordwijker C. van der Voort geld kosten. De be lastingcontroleur uit de kust plaats concludeerde daaruit dat Van der Voort kamer* ver huurt en heeft de man een aan slagbiljet gestuurd voor de toeristenbelasting. De boze Noordwijker beklaagt zich bij de Nationale Ombudsman over de handelwijze van de ge meente, die hij beticht van 'stasi-methoden'. Tot vorig Jaar verhuurde Van der Voort kamers aan bad gasten. Daarvoor droeg hij naar eigen zeggen netjes de verschuldigde toeristenbelas ting af. Vorig Jaar meldde hij de gemeente met de verhuur op te houden. Tot zijn grote verbazing kreeg hij dit jaar aan het einde van een lange buitenlandse vakantie een brief van de gemeente. In de zomermaanden was er een Franse auto in de inrit gepar keerd. De Noordwijker moest daarom toeristenbelasting be talen. Voor de Franse auto heeft hij een plausibele verklaring. Tijdens zijn vakantie mocht zijn buurman gasten in de inrit laten parkeren, zodat het huis bewoond leek. Van der Voort veronderstelt in zijn brief aan de ombudsman dat de contro leur met een 'Franse auto' niet gewoon een Peugeot, Citroen of Renault bedoelt, maar een auto met Frans kenteken. Van der Voort heeft van de ge meente 7 dagen de tijd gekre gen om te bewijzen dat hij in derdaad geen gasten had. "Hoe kan dat nou", schrijft hij aan de ombudsman. "Ik heb vrien den in een heleboel landen. Die kunnen met hun auto naar Noord wijk komen, maar al* die voor de deur wordt gepar keerd betekent dat toch niet dat er toeristenbelasting moet worden betaald"? Enige bioscoop in Voorschoten gaat verdwijnen VOORSCHOTEN - De enige Voor- schotense bioscoop. Greenway aan de Schoolstraat, sluit voorgoed zijn deuren. De eigenares, mevrouw J.M.C. Nieuwenhuizen, heeft de 56 jaar oude bioscoop verkocht. De nieuwe eigenaar wil in het ge bouw, dat doorloopt tot aan de Voorstraat, kantoren en twee win kels vestigen. Aan de kant van de Voorstraat, waar nu twee vlucht- deuren zijn, moet een croissanterie komen en aan de voorkant is een an dere winkel gedacht Wethouder Breunesse (welzijn) betreurt het dat er geen sociaal-culturele voorzie ning in de ruimte kan komen. De bioscoop is enkele jaren gele den uitgebreid met een tweede zaal voor de 'betere' film. Ook kwam er een nieuwe cabine voor de filmpro jectoren. De grote zaal leverde bij de grootscheepse verbouwing 10 van de 120 zitplaatsen in, de nieuwe zaal kreeg 40 plaatsen. -V*. - V* -• A r.i --v.. Michels: Koeman overtrad de regels AMSTERDAM (ANP) - Voor KNVB-bondscoach Rinus Michels is het niet selecteren van Ronald Koeman voor Oranje voorlopig nog een eenmalige zaak. De speler van Barcelona wordt niet opgeroepen voor het EK-kwalificatieduel tegen Portugal, volgende week woensdag in Porto, na zijn openlijke kritiek op de speelwijze van Nederland in de verloren oefenwestrijd tegen Italië. Michels: "Vooral van myn vice- aanvoerder verwacht ik dat hij zich, als voorbeeld, aan de opgelegde en doorgesproken regels houdt. Dat heeft hij niet gedaan tot mijn spijt. Ik heb geen problemen met kritiek, maar wel als die niet eerst binnens kamers wordt besproken. Bij volgende gelegenheden heb ik hem weer in de selectie. Maar de speler zelf heeft natuurlijk ook wat te zeggen. Ik weet nog niet wat hij bij volgende wedstrijden zal doen. Dat is aan hem om te beslissen." (pagina 17: Koeman uit Oranje ge zet) LISSE Inde Keukenhof in Lisse wordt momenteel hard gewerkt om ver zekerd te zijn van een fleurig en kleurig voorjaar in 1991. De bollen gaan nu de grond in. Gedurende twee maanden zijn tot 1 december iedere dag twin tig mensen bezig om zes miljoen bloembollen te planten. De Keukenhof gaat vlak voor Pasen, op 28 maart, weer open. Dit jaar wordt voor het eerst de zogenaamde etage-beplanting door de hele tuin toe gepast. Door op verschillende hoogtes te planten en rekening te houden met de bloeitijden, wordt het kleur- en bloeischema optimaal benut. tfot© anpi ENSCHEDE (GPD) - De ANWB schat dat volgende week 700.000 Nederlanders een week vakantie opnemen omdat de kinderen dan herfstvakantie hebben. De helft trekt naar buitenlandse bestemmin gen, het grootste deel vertrekt vrij dagavond of zaterdagochtend. Bij de meeste touroperators zijn aanzienlijk meer boekingen voor het buitenland gedaan dan vorig jaar. Vliegvakanties naar Grieken land zijn het meest m trek. En voor busvakantiereizen naar steden als Londen, Parijs, Berlijn, Wenen, Praag en Rome is bij Arke nog nooit zoveel animo geweest als dit jaar. In enkele Duitse deelstaten be gint dit weekeinde ook de herfstva kantie. Op autosnelwegen rond Hamburg, op de weg Dortmund- Bremen. op de weg Hannover-Ber lijn en op doorgaande wegen in het zuiden van het land wordt filevor ming verwacht. Spaanse rechercheurs nemen een kijkje in de vrijwel geheel verwoeste disco De nieuwe kollekties zijn binnen. Burgsteeg 4-5, Leiden. Telefoon 071-134314. Nazomer Overwegend zonnig. Minimumtempe ratuur ongeveer 10 graden. Middag- temperatuur omstreeks 20 graden. Zwakke overdag matige wind uit zuid tot zuidoost. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zaterdag overwegend zonnig en een middagtcmpcratuur van ongeveer 20 graden. Daarna wat meer bewolking en overwegend droog bij een middagtemperatuur van om streeks 18 graden. 24 PAGINA'S MADRID (AP/GPD) - Bij een aan slag in een discotheek in de Gallici- sche stad Santiago de Compostella zijn de afgelopen drie doden en 46 gewonden gevallen. Daarvan zijn er zeven ernstig aan toe. Ook op vijf andere plaatsen in Galicië ontplof ten bommen. Volgens een woordvoerder van de regering van deze autonome Spaanse regio is de verantwoorde lijkheid voor de aanslagen opgeëist door het Gallicische Volksleger. De aanslagen zouden zijn gericht tegen de lokale drugsmaffia. De eerste aanslag was rond half vier vannacht, toen er zich nog eni ge tientallen mensen in de disco theek bevonden. Volgens ooggetui gen ontplofte een bom in de handen van een vrouw, die daarbij zelf ook om het leven kwam. Twee andere personen - een man en een vrouw van rond de 25 jaar - die zich in de buurt van de vrouw met de bom bevonden, stierven eveneens. Hun identiteit is inmid dels vastgesteld, maar de politie is er nog niet in geslaagd de identiteit van de vrouw met de explosieven vast te stellen. Gari Kasparov wint NEW YORK (ANP) - De tweede par tij uit de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen verdediger Gari Kasparov en uitdager Anatoli Kar- pov is vannacht in New York in een zege geëindigd voor Kasparov. Na 48 zetten, en 4 uur en 58 minuten spelen, gaf de met zwart spelende uitdager op. Het eerste duel eindigde in remi se waardoor de stand in de twee kamp over 24 partijen 11/2-1/2 in het voordeel van de titelverdediger De andere aanslagen in de provin cie Pontevedra en Villagarcia de Arosa werden van te voren via ano nieme telefoontjes aangekondigd en veroorzaakten grote schade. Waarschijnlijk zijn ze gericht tegen de activiteiten van drugssmokke laars in Galicië, die nauwe banden onderhouden met het Medellin-kar- tel in Colombia. De afgelopen maanden heeft de Spaanse politie massaal arrestaties uitgevoerd on der de Gallicische 'capo s, maar met name in linkse kringen is men zeer ontevreden over de lakse houding van de politie. De discotheek en de doelen zyn alle in handen van de drugsmafia of van personen, die daarmee nauwe contacten onderhouden. Een aantal van de eigenaars zit op dit moment in de gevangenis. Ook de Baskische terreur organisatie ETA treedt gere geld met harde hand op tegen drugshandelaars. LISSABON (AP) - De Portugese re gering heeft gisteren berichten be vestigd dat het van 1980 tot 1983 en kele honderden tonnen uranium heeft geleverd aan Irak. Het minis terie van energie verklaarde dat to taal 252 ton uramumconcentraat van het gehalte U308, dat geschikt te maken is voor de fabricage van kernwapens, aan Irak is geleverd, maar dat de leveranties na 1983 wer den stopgezet. Volgens het ministerie was een van de leveringsvoorwaarden de Iraakse belofte dat het uranium voor vreedzame doeleinden en niet voor de aanmaak van een atoomwa pen zou worden gebruikt. Een door de VS gecharterde Iraakse Boeing 747 is vanmorgen met bijna 400 voornamelijke Ameri kaanse en Britse burgers uit Irak ge land op de luchthaven Gatwick bij Londen. Volgens de luchthaven wa ren er 340 Amerikanen en 24 Britten aan boord zyn, onder wie veel kin deren, alsmede Canadezen, Oosten rijkers en Japanners. Een Amerikaanse gevechtsbom menwerper van het type F-lll is gisterochtend tijdens een oefen- vlucht neergestort in het Golf-ge- bied. De twee bemanningsleden kwamen daarbij om het leven. Bondskanselier Helmut Kohl van Duitsland heeft opgeroepen tot een grondwetswijziging zodat het land m de toekomst troepen kan sturen naar spanningsgebieden. In het bui tenland laat niemand zich overtui gen door het argument dat een grondwettelijk obstakel Duitsland belet zijn verplichtingen op zich te nemen bij de verdediging van lan den in gevaar, zoals in de Golf, aldus Kohl. Nobelprijs literatuur voor Octavio Paz(76) STOCKHOLM (AP) - De Nobel- prijs voor literatuur Is vandaag toegekend aan de Mexicaan Octa vio Paz. De schrijver, dichter en essayist Paz (76) werd door de Zweedse Academie geroemd om zijn 'bezielde schrijven met brede horizonten, gekenmerkt door zin nelijke Intelligentie en humanis tische integriteit'. "Binnen enkele weken zal het bondgenootschap in de Golf moe ten bezien of de sancties tegen Irak effectief zijn, zoniet dan moet de mi litaire optie worden voorbereid." Dit heeft de Britse minister van bui tenlandse zaken. Douglas Hurd, vandaag gezegd tijdens een vraag gesprek met de BBC. Fotokopieerdrift DEN HAAG (ANP) - De Nederland se gemeenten maken per jaar 750 miljoen tot 1 miljard fotokopieën. Grote steden zitten boven de 100 ko pieën per inwoner. Daarvoor moet per jaar - b(j hergebruik van de helft van het papier - circa 40 hectare bos worden omgehakt. Drs. P. Castenmiller van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten becijferde dat bij de bepaling hoeveel gemeenten verschuldigd zjjn aan de Stichting Reprorecht die per kopie een dubbeltje mag innen. Sportongelukken kosten per jaar bijna 750 miljoen DEN HAAG (GPD) - De sport- ongevallen in Nederland kost ten in 1989 bijna 750 mihoen gul den. Dit is het totaal van de me dische kosten plus de kosten van arbeidsverzuim. In 1988 wa ren de kosten 85.000 gulden minder. Dit is berekend door de Stichting Consument en Veilig heid. Veldvoetbal is de duurste sport. Vorig jaar gaven ziekte kostenverzekeraars en sociale verzekeringen bijna 180 miljoen uit aan de behandeling van ge blesseerde voetballers Zaal voetbal staat met 23,2 miljoen op de tweede plaats, tennis is met 18,4 miljoen derde. Per ongeval kostte de sport vorig jaar gemiddeld buna 2000 gulden. In het onderzoek is uit gegaan van mensen die zich hebben gemeld bu de EHBO van een ziekenhuis. Sporters die een bezoek aan de huisarts heb ben gebracht of na een ernstig ongeval rechtstreeks in het zie kenhuis zijn opgenomen, zun niet in de berekening opgeno- AANBIEDINGI Japonnen van 259,- voor 23®, Botermarkt 14 óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Oat willen we niet missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts I 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement t 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 28550 Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken g (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode. Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Oagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1