Snelle Kasparov slaat keihard toe Handbalbond mist geld voor grootse plannen HP^DE TIJD Quick Boys kan een bekerstunt goed gebruiken' Eerherstel voor Theunisse dichterbij na onderzoeken I V DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 SPORT PAGINA 17 Katwijkse stormram Arie van Duyn Van onze redacteur Rob Onderwater LEIDEN - Nieuw Zuid is weer een oase van voetbalvertier. Onder Melbi Raboen was het Katwijkse walhalla de laatste maanden verworden tot een kibbelinternaat, waarin voort durend 'brandjes' geblust moesten worden en voor het voetballen nauwelijks aandacht was. Het liet zich vertalen in de voor Quick Boys begrippen magere resultaten. Maar inmiddels heeft de Katwijkse club de rijen gesloten. Het boek Melbi Raboen is dichtge slagen, Arjen van de Werf is de tijde lijke leider die het zwalkende bootje weer in de juiste richting moet lood sen. De komst van de 'tussenpaus' heeft de goedkeuring van Arie van Duyn, stormram op het middenveld van Quick Boys. Alweer negen jaar maakt hij deel uit van de Katwijkse hoofdmacht. En toch telt de tim merman pas 26 levensjaren. Van de Werf is geen onbekende. Dat is een voordeel. "Dat is zeker een voordeel. Hij is hulptrainer geweest onder Hans van der Zee, dus de meesten ken nen 'm. Hij is enthousiast en heeft zich al snel ingewerkt. Ik mag er na tuurlijk niet over oordelen, maar Sijbrands "moet* het WK mijden ENSCHEDE (GPD) - Ton Sij brands ziet in principe af van deel name aan het wereldkampioen schap dammen. De nummer twee van de wereld voelt zich opnieuw gedwarsboomd door de Koninklij ke Nederlandse Dambond. Het me ningsverschil tussen de bond ener zijds en Sijbrands en zijn club an derzijds lijkt blijvend. Tegelijkertijd met het WK in Gro ningen, dat van 7 tot 30 november wordt gehouden, worden ook twee wedstrijden voor de clubcompetitie afgewerkt. Hengelo, de club van Sij brands, ontmoet dan onder andere mede-favoriet RDG. De WK-deelne- mers Sijbrands en Stokkel hebben het recht hun partij vooruit te spe len. Voor Sijbrands' secondant tij dens het WK, Johan Krajenbrink, wordt géén uitzondering gemaakt. Sijbrands vindt dat onaanvaard baar. van mij mag hij tot het einde van het seizoen blijven. Ik denk dat dat het beste is. Als er nu nog een nieuwe trainer moet komen, duurt het veel te lang eer hij de spelersgroep heeft geïnventariseerd". Wat heeft het vertrek van Melbi Raboen teweeg gebracht binnen de spelersgroep? "Je praat erover. Maar we hebben een besluit genomen om over de kwestie Raboen niet meer te spre ken. Het enige wat ik erover wil zeg gen dat hij het er zelf naar heeft ge maakt. Raboen is duidelijk te ver gegaan. Althans, die gedachte leeft bij mij". Je speelt dit seizoen weer in het eerste. Vorig jaar acteerde je voor namelijk in het reserveteam. Hoe kwam dat? "De aanleiding was een menings verschil met Raboen over de tak- tiek. En ik moet gewoon toegege ven dat ik minder speelde. Dat had allerlei oorzaken, waar ik verder niet op in wil gaan. Tijdens het sei zoen ging het alweer een stuk beter. Ik vond mezelf goed genoeg voor één, maar Raboen zag me niet staan. Niet dat ik dat heel erg vond, want het is geen straf om in Quick Boys 2 te voetballen. We zijn ten slotte landskampioen geworden". Vijf wedstrijden voor het slot dook je weer op in de opstelling van het eerste. "Niet omdat ik zo goed speelde, maar vanwege blessures". Je bent.een brekende middenvel der. Vroeger heb je in de spits gelo pen. "Dat was onder Hans van der Zee. Het elftal had toen een agressieve spits nodig. Ik ben inderdaad agres sief in het veld, maar geen echte spits. Maar Van der Zee zette me in de punt en ik schopte er direct drie in. Toen heeft-ie me maar laten staan". Maar je loopt liever op het mid denveld? top. Hij zou graag zien dat dit be drag wordt opgeschroefd tot 1,2 mihoen. Vooruitgang Arie van Duyn, in een karakteristiek fel duel verwikkeld met Frans Da rten van FC Den Haag: "lk ben inderdaad agressief in het veld, maar geen echte spits". <Arc >ek Zuyderduln) "Ja, het liefst aan de rechterkant. M'n sterkste punt is ballen afpak ken". En vervolgens weer inleveren bij je ploeggenoten. "Daar heb ik geen enkele moeite mee. Ik weet precies wat ik wel en niet kan. Gert Aandewiel en Edwin Otte kunnen veel meer met een bal". Wat kunnen we nog van Quick Boys verwachten dit seizoen? "Veel. We hebben een van de be tere amateurselecties van Neder land. We hebben daarom de plicht om hoog te eindigen. Ik ga niet di rect roepen dat we kampioen wor den, maar bij de eerste drie eindigen we zeker". De start van het seizoen was an ders niet overtuigend. "De ploeg heeft in een dal geze ten. We waren het niet eens over de speelwijze. Of nu met twee centraal opererende spitsen moesten spelen, of twee spitsen aan de buitenkant. We zijn er nu uit. Met Leen van der Plas en Frenk van der Kley in de punt gaat het beter. Da's vervelend voor Fred Kanbier. Een goede voet baller, maar het collectief functio neert momenteel beter zonder Hoe zit het met het publiek op Nieuw Zuid. Is dat niet een beetje te kritisch? Ach, ik heb er geen problemen mee, als de kritiek maar op de goede momenten wordt geuit. Het publiek mag van ons wat verwachten, dus mogen ze kritisch zijn als het wat minder gaat. Als wij thuisspelen zit ten er doorgaans 3000 trainers op de tribune. De een weet het nog beter dan de ander. Je doet het toch nooit Ken je de kracht van Helmond Sport, de tegenstander van zater dag in de KNVB-beker? "Een goede ploeg. Een paar jon gens van ons hebben ze zaterdag zien spelen. Vooral de voorhoede heeft een goede indruk gemaakt. Maar kansloos zijn we natuurlijk niet. We zijn in staat om voor een stunt te zorgen. Die kunnen we trouwens best gebruiken". Van onze redacteur Rob van der Zanden SCHIEDAM - Het Nederlands vrouwenhand balteam boekte vorig jaar een serie aansprekende resul taten in vriendschappelijke potjes tegen Oosteuropese topnaties. Oranje had plotseling de geest, maar de spectaculaire vormstijging zette zich niet door toen het erom ging tijdens het WK-kwalifica- tietoernooi in Denemarken en dus bemachtigde de ploeg geen ticket voor de wereldkampioenschap pen in Seoul. Oranje meldt zich nu weer gewoon trouw in de kelder van het mondiale handbal. Bondscoach Ton van Linder ontvouwde gisteren optimistisch de plannen voor de weg omhoog. "Het moet toch mogelijk zijn om met het Nederlandse vrouwenteam bij de beste tien van de wereld te spelen?" Het is een retorische vraag die de laatste jaren gemeengoed is gewor den binnen de vaderlandse hand balwereld waar de ambities net zo groot zijn als de geldbuidel leeg. Topsport wordt binnen de bond nog steeds vooral met de mond en in lijvige nota's beleden. Vorig jaar werd met veel optimisme een top sportplan gepresenteerd door het Nederlands Handbal Verbond (NHV). De nationale teams moesten een gooi doen naar de wereldtop. De 'Oranjetrein gaat denderen' was de populaire naam van het epistel dat betrekking had op zowel de na tionale mannen- als vrouwenselec- tie. Maar anderhalf jaar later heeft nog niemand de trein voorbij zien komen. Al zijn er sporen van verbe tering zichtbaar, de prestaties spre ken nog steeds niet tot de verbeel ding. Herzien Vrouwencoach Van Linder, tevens technisch coordinator van het (HNV), is bezig met een 'herziene druk' van het topsportverhaal. Over drie weken krijgen de bondsbe- stuurders het op tafel. Van Linder zal daarin voorwaarden schetsen die nodig zijn om de nationale selec ties (mannen en vrouwen) naar de top te brengen. Voor het eerst zullen de twee nationale teams gelijkge schakeld worden wat de Financiële middelen betreft. De afgelopen ja ren genoot de ploeg van mannen- coach Guus Cantelberg voorrang. De gedreven trainer kon zelfs enke le tonnen lospeuren om spelers voor enkele maanden bij hun werk gever 'vrij te kopen' om serieus toe te kunnen werken naar een plaats bij de B-landen. Dat lukte begin dit jaar in Finland, maar vanaf nu heb ben de mannen net zo veel prioriteit als de vrouwen en staan de profes sionele voornemens van Cantelberg op losse schroeven. Want vrij vertaald komt het ge lijkheidsbeginsel erop neer dat de armoede wordt verdeeld. Er is in het handbal geen plaats voor pro fessionals al was een aantal manne lijke internationals dat begin dit jaar tijdelijk onder Cantelberg. Van Linder rekent voor dat er nu jaar lijks vijf ton beschikbaar is voor de "Dan kunnen we de Nederlandse toppers in plaats van 500 uur per jaar 700 uur laten werken aan hun sport. Dat is een aanzienlijke voor uitgang. Ideaal zou 2000 uur zijn, maar dan praatje dus over full-profs en een bijna veertigurige werk week". Een status waar de geselec teerde handballers binnen de eigen landsgrenzen voorlopig niet aan hoeven te denken. Het bedrag van 1,2 miljoen halen is wellicht al een onmogelijke opgave. Wetende dat sponsor Kwantum (het contract loopt volgend jaar af en er wordt nog gezocht naar een vervanger) jaarlijks slechts 150.000 gulden op hoest. Vanwaar dan die positieve toe komstbeelden ('wereldtop') en am bitieuze plannen die in geen enkele verhouding blijken te staan tot de beperkte middelen? Volgens Van Linder moet het gat tussen droom en werkelijkheid voor een deel wor den opgevuld met psychologische hulpmiddelen, hoe vreemd dat ook klinkt. Hoewel de coach moeite heeft om een en ander helder te om schrijven, spiegelt hij zijn vrouwen- selectie aan Zweden. "Dat was tij dens het toernooi in Denemarken een matige ploeg die wél de finale haalde. De Zweden zijn heel sterk m mentale training, hebben de kennis en de faciliteiten om de spelers geestelijk sterker te maken dan ze in werkelijkheid zijn. Aan zoiets denk ik ook voor Nederland". Niveau In elk geval voorspelt Van Linder, die anderhalf jaar geleden nog zon der veel succes de mannenploeg trainde, dat zijn Orarge-vrouwen snel terug zullen zijn op niveau. Vol gend jaar dient zich het eerste sta tion aan op weg naar het vólgende WK. In Italië wordt dan een kwalifi catietoernooi gespeeld met andere zwakke broeders (in feite de C-lan- den). Oranje wil zich in 'de laars' plaatsen voor het WK-kwalificatie- toernooi van een jaar later. Uitein delijk moet er dan een plaats inzit ten bij de beste landen ter wereld en zelfs deelname aan de Olympische Spelen in 1996. Volgende week is de eerste test voor de vrouwen. Tgdens het vriendschappelijke zeslandentoer- nooi in Schiedam meet Orapje zich met vijf andere naties. Van Linder weet dan meteen waar hij aan toe is mot zijn selectie waarin kam ter Anita Seur van Noorlander/Fore- holte een van de weinige nieuwelin gen is. "Afgezien van EK's en WK's is het toernooi in Schiedam het sterkste toernooi waar Oranje aan kan deelnemen. We spelen thuis, onder druk en tegen hele sterke te genstanders. We zullen bewgzen dat we geen klein landje meer zyn op handbalgebied". van onze correspondent Hans Bouwmeester NEW YORK (GPD) Wereldkampioen Gary Kasparov heeft gisteravond in de tweede matchpartij zijn uitdager Anatoly Karpov op indrukwekkende wijze verslagen. Een scherpzinnige voorberei ding van de opening en een zeer diep berekende combinatie vormden de basis van dit succes. Kasparov mag in interviews vaak onbesuisd agressief zijn, als schaak speler gaat hij heel methodisch en beheerst te werk. Karpov belandde in een Spaanse Partij, die hij toch als geen ander kent, plotseling in een kwetsbare positie, die zijn te genstander met een serie fijn op el kaar afgestemde zetten had weten te bereiken. Een prachtig getaxeerd offerspel rondde het witte voordeel op grandioze wijze af en noopte de uitdager kort na de tijdcontrole tot overgave. "Dit is een van de beste schaakpartijen die ik ook heb ge zien", verkondigde de internatio naal meester Victor Frias de me ning van velen. "Het was een per fecte executie: schoon en simpel" Wit: Kasparov, zwart: Karpov Spaanse Partij 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 Pf6 5. 0-0 Le7 6. Tel b5 7. Lb3 d6 8. c3 0-0 9. h3 Lb7 10. d4 Te8 11. Pbd2 Lf8 12. a4 h6 13. Lc2 exd4 14. cxd4 Pb4 15. Lbl bxa4 De methode van Beljavski. In vroegere partijen tussen de beide kemphanen werd enige keren 15...c5 gespeeld. IC. Txa4 a5 17. Ta3 Ta6 18. Ph2 Timman speelde in Kuala Lum pur onlangs tegen Karpov 18. PM en kwam na 18...Pxe4! in het nadeel. Later probeerde de Nederlandse grootmeester 18. Tae3. Jli 1. 'f V De Club van Rome Voorzitter Alexander King onthult het nieuwe horrorscenario, zijn kijk op de mensheid en op koningin Beatrix. Relus in Arabië Op schoolreisje met de geplaagde minister. George Kennan Voorpublikatie uit het dagboek van een diplomaat De wederopstanding van Gert Hermien Ze waren aan de pep, aan de drank en aan de Heer. Maar nu zijn ze weer helemaal terug. Plus: Portret van Stadskanaal, ons eigen Tlmboektoe De geruisloze revolutie in Zuid-Afrika Het dieventaaltje van Barbarber Waarom willen homo's eigenlijk trouwen? HP/DE TIJD. DUBBEL ZO INTERESSANT. Overal lo» verkrijgbaar. Of bel voor een abonnement 06-0220540 18...g6 19.13! Een theoretische versterking, die ongetwijfeld in de studeerkamer werd geprepareerd. De IJslander Hjartason speelde vorig jaar 19. Pg4 tegen Karpov, maar kon na 19...Pxg4 20. Dxg4 c5! niets berei ken. 19...Dd7 Verder onderzoek zal moeten le ren of zwart hier sterker kan spelen. In aanmerking komt 19...d5. 20. Pc4 Db5 21. Tc3 Lc8 22. Le3 Kh7 Karpov is op zijn hoede; er dreig de 23. Pa3 Dd7 24. Del! met dubbe- laanval op c7 en h6. 23. Del c6 Dit blijkt later een ernstige ver zwakking. Misschien had zwart 23...Tel moeten proberen. 24. Pg4 Pg8 Ruil op g4 betekent opening van de h-lijn en daarop verschijnt dan weldra een witte toren. 25. Lxh6ü Schitterend. Deze combinatie blijkt zeer diep berekend. Er volgen een serie gedwongen zetten. 25...Lxh6 26. Pxh6 Pxh6 27. Pxd6 Db6 28. Pxe8 Dxd4+ 29. Khl Dd8 30. Tdl Dxe8 31. Dg5! De pointe! Materieel is zwart er niet slecht afgekomen, maar positio neel is het droevig met hem gesteld omdat zijn stukken in het geheel niet samenwerken. Dit laatste heeft Kas parov prachtig getaxeerd. 31...Ta7 De inval van de toren is niet te voorkomen; na 31...1A7 beslist de manoeuvre Tc3-c5-e5. 32. Td8 De6 33. f4! La6 Na 33...Td7 lijkt 34. DxaS het een voudigst. 34. f5 De7 Of 34...gxf5 35. exf5 Del36. Kh2 Dxbl 37. Df6! en wint. 35. Dd2 De5 36. Df2 De7 37. Dd4 Pg8 Misschien kon hij het met 37..J6 38. fxg6+ Kg7 iets langer volhou den, maar tegenspel heeft zwart niet. 38. e5! Opent de diagonaal van Lbl. De laatste acte van de zwarte tragedie begint! 38...Pd5 39. fxg6+ fxg6 40. Txc6 Dxd8 41. Dxa7+ Pde7 42. Txa6 Ddl+ 43. Dgl! Dd2 44. Dfl Zwart geeft het op. Koeman naast Oranje gezet DEN HAAG (GPD) - Ronald Koeman zal door bondscoach Rinus Michels niet worden op geroepen voor de EK-kwalifica- tiewedstrijd volgende week woensdag tegen Portugal. Mi chels heeft dit besluit genomen, omdat Koeman zich onlangs in een aantal perspublikaties nogal laatdunkend had uitgelaten over de speelwijze van Oranje in de vriendschappebke interland tegen Italië. De libero van Barcelona en Oranje stelde tegenover journa listen dat het Nederlands elftal in de toekomst weer met twee "echte" buitenspelers zou moe ten gaan opereren Volgens Koeman zou de huidige speel wijze van Oranje met slechts twee centrumspitsen niet meer passen in de stratcgu van mo dern voetbal zoals dat momen- teel bij Barcelona en Ajax wordt gespeeld. De pupil van Johan Cruijff zei er echter bij dat hij het eerst met Michels en diens' assistent Dick Advocaat zou op nemen. "Het is slechts mgn vi sie. Uiteindelijk beslissen zij. Als ze er niet aan willen gebeurt er dus niks", voegde hg er wgse- lijk aan toe. Rinus Michels evenwel hoeft het gesprek met Koeman niet af gewacht. Nog voor de definitie- ve selectie van Orarye voor de' wedstrgd tegen Portugal be kend werd heeft hg de naam van zijn libero geschrapt. De geïrri teerde bondscoach heeft dat ook Johan Cruijff medegedeeld. Deze stap van Michels past in. de filosofie van het bestuur be taald voetbal Enige maanden geleden, vlak voor het begin van het WK-toernooi in Italië, lan ceerde Adne van Tiggelen een directe aanval, ook via de pers.' op de bestuursleden. Het voltal lige bestuur betaald voetbal had Van Tiggelen van de deelne merslijst voor de WK willen, schrappen, maar de toenmalige coach Leo Beenhakker voor kwam dat. Bestuursvoorzitter Martin van Rooyen liet daarop weten dat spelers niet meer in het openbaar, zonder voorover leg met de betrokkenen, hun mening zouden mogen ventile ren. Werd dat "verzoek" ge schonden dan konden scherpe maatregelen verwacht worden. Gert Jan Theunisse wacht morgen een belangrijke dag in zijn slepende doping-zaak. (foto anp» NULAND (ANP) - Gert Jan Theu nisse produceert niet te veel testos teron, maar te weinig epitestos- teron. De verhouding tussen beide hormonen in zijn lichaam -1:1 geldt als normaal, maar 6:1 wordt nog ge accepteerd - voldoet daardoor van nature niet aan de normen van de internationale wielrenunie (UCI). De reglementen worden overtreden wanneer een renner wordt betrapt op een te hoge testosteronspiegcl. ook al wordt die veroorzaakt door de geringe aanmaak van epitestos- teron. Dat zou betekenen dat Theu nisse ten onrechte een jaar is uitge sloten. Dat is één van de bevindingen na vele intensieve wetenschappelijke en medische onderzoeken die de ge schorste wielrenner de afgelopen weken heeft ondergaan. Het is niet de enige conclusie uit dc tests die volgens Eddy Beugels, de voorzit ter van de AICpro en met mr. Ed Clerx raadsman van Theunisse, Morgen in Zürich overhandigt Beugels de arbitragecommissie van de UCI, onder voorzitterschap van de Westduitser Werner Gohner. een lijvig en stevig gefundeerd rapport, waarin op zowel formele als medi sche gronden de straf van Theunis se wordt aangevochten. Een belangrijke fase in de aanpak van de affaire is het puur weten schappelijke en medische onder zoek. Daartoe werd de gezagheb bende endocrinoloog (hormoondes- kundige) J. Thgssen van de Rijks universiteit in Utrecht, benaderd. Hij, en ook vele andere geraad pleegde deskundigen, komen tot de conclusie dat de effecten van testos teron van generelei waarde zijn. Ze zijn niet concurrentievervalsend of prestatieverhogend en niet schade lijk voor de gezondheid De door Beugels geraadpleegde onafhanke lijke wetenschappers zijn eenslui dend in hun visie testosteron hoort niet op de lyst van verboden midde len thuis. Het gaat Beugels vooral om eer herstel van Gert Jan Theunisse en herziening van het doping-regle- ment, waarvan ook andere sporters zouden kunnen profiteren. Beugels, voormalig profwielrenncr. is ervan overtuigd dat het recht zal zegevie ren. Hij toonde zich gisteren zelfver zekerd en optimistisch over de af loop. Toch hield hg een slag om de arm: „Gelgk hebben ia iets anders dan gelijk krijgen, maar afgaande op de rapporten en de meningen van de deskundigen, kun je niets anders concluderen dat sprake is van een onzorgvuldige regelgeving. De door Domke vastgestelde norm (verhouding 6 1 tussen testosteron en epitestosteron) is niet langer houdbaar. Donike is ongetwijfeld een hard werkende biochemicus, maar hg kan niet beoordelen wat hormomen in ieder menselijk li chaam afzonderlijk doen. Zgn moti vatie is ook nergens op papier vast gelegd." DONDERDAG 10 00-19 00 Sportnet Argentijns voetbal 19.00-19 30 EURO Motor Sport News 19 00-21.00 Sportnet Auioeport Nascar 19 20-20 00 Ned 2 De He.i^e Koe auto- en molorsportmagazme. 19 30-20 00 EURO Eurosportnewt 20 00-22 30 EURO Europese lenmskam- p»oenschappen .ndoor in Berlin 21 00-23 00 Sportnet Spaans voetbal Real Sooedad-Real Madr.d 22 30-00 00 EURO Voetbal 22 55-23 40 RTL V Match Barend en Van Dorp 23 00-01 00 Sportnet Amencan College Foo'baii 00 00-01 00 EURO imemehonal Motor 0100-0130 EURO Eurosportnewt VRUDAG 07 00-06 30 Sportnet Autosport indy Can 06 300930 EURO Teias Av Reces 06 3010 00 Sportnet Bowten voor vrou- 09 3010 00 EURO Eurt>b«a 10 0011 00 EURO Watersporten 10.0012 00 Sportnet Wortd Snooker 11 0012 00 EURO N«seen wteierUaas*- ker vt Dut n 12 0013 00 EURO Ritmische Qymnas- f e» «ampoenachappen n Stuttgart 12 0014 00 Sportnet Autosport Nascar 13 0019 00 EURO Europese tenrvsfcam- poenschappen ndoor m Bertyt an Go* DunhJ WocVJCup 14.0015 50 BBC i Sport on Fnday met o a. gort en pearderennen 14 00-1600 Sportnet Amenkaane honk- 16 OOI6 55 BBC 2 Sport on Fnday met o a go* en paarc 1600-1700 Spor

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17