Bioscoop regelmatig met sluiting bedreigd duur' 'Kinderopvang Voorschoten wordt te Stompwijk krijgt 125 woningen Protesten tegen collegevoorstel maken weinig indruk op raadsleden REGIO LEIDEN Voorschotens Greenway gaat nu toch echt dicht Vervolg van pagina 1 VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense Greenway-theater is al vele keren bijna verloren gegaan, nu is het echt afgelo pen voor mevrouw J.M.C. Nieuwenhuizen. Zij heeft de Voorschotense bioscoop in 1960 overgenomen van een tandarts die ook het Haagse Corso/Camera bezat. Het ge bouw huurde ze van de toen malige hotel-exploitant Deur- lo. Volgens Nieuwenhuizen deed de man niets aan onder houd en draaide hij constant de verwarming uit. Om de ergste kou te verdrijven, plaatste ze achterin de zaal een oliekachel, maar verder hield ze de hand op de knip. In 1976 dreigde de bioscoop ver loren te gaan en werd de Voor schotense Stichting tot Instand houding van het Greenway Thea ter (SIGT) opgericht. SIGT hielp de bioscoop in stand te houden door positieve berichten de we reld in te sturen en de gemeente STOMPWIJK - Over twee of drie jaar kunnen in Stompwijk 125 woningen worden gebouwd op het huidige sportterrein. Daartoe wordt binnenkort het bestemmingsplan 'Kern Stompwijk' gewijzigd. De sportterreinen worden ver plaatst naar een gebied bij het bedrijventerrein, achter het Klaverblad. Over de bouw van een sportzaal is nog geen beslis sing genomen. Projectontwikkelaar Groen/Breg- man is eigenaar van de grond en heeft een plan voor de bouw van 125 woningen gemaakt. Aanvankelijk waren B en W van Leidschendam (Stompwijk behoort tot de gemeen de mogelijkheid te bieden de bio scoop via een niet-commercieel orgaan te subsidiëren. De eerste doelstelling lukte aardig, de twee de wat minder. Steeds wanneer de gemeente om steun werd ge vraagd, ontstonden felle debatten tussen politici. In 1977 kocht Nieuwenhuizen het pand aan en twee jaar later dreigde Greenway weer eens te verdwijnen. In mei meldde de ei genares een goed bod te hebben gekregen, waar ze voor 1 augus tus op moest reageren. Ze wilde alleen doorgaan wanneer de ge meente de korting op het Jonge renpaspoort en de 65-pluskaart zou vergoeden. Politici aarzelden wekenlang over de subsidie aan een particulier bedrijf, maar in ju ni hakten ze de knoop door en kwamen ze met enkele duizenden guldens over de brug: Greenway leek gered. Uitwijken In 1982 dreigde opnieuw sluiting. De eigenares liet weten dat ze ja renlang verliezen had gedragen in de hoop op een bloeiende toe komst in een andere accommoda tie. "Jarenlang zijn we door de ge meente aan het lijntje gehouden. te Leidschendam) niet enthousiast over dat plan, maar die mening is volgens wethouder J. van Erp ver anderd. "De provincie is nu eindelijk van haar halsstarrige standpunt af dat alleen voor Stompwijkers mag wor den gebouwd. En omdat we nu 125 woningen kunnen neerzetten in Nu ook vestiging in het cultureel centrum is afgevallen, moeten we het oude gebouw renoveren. En dat is niet te betalen", liet ze we ten. SIGT èn Greenway vroegen 130.000 gulden gemeentesubsidie aan, maar daar voelden de meeste politici niets voor. Tijdens een be sloten vergadering in juni 1982 le ken ze wel te kunnen instemmen met een renteloze lening van een ton, maar in augustus was de be slissing nog steeds niet gevallen. Later is die lening er alsnog geko men, maar de bijbehorende ver bouwing liet lang op zich wach ten. Eerst had de gemeente moeite met het uiterlijk, later werd de verbouwing opgehouden doordat een buurman begin 1987 enkele muurtjes omgooide die Nieuwen huizen als bouwmuren wilde ge bruiken. Eind december van dat jaar begon het proefdraaien in de nieuwe accommodatie en in janu ari 1988 werd de vernieuwde bio scoop geopend. Volgens de afdeling bouw- en woningtoezicht zal er aan de voor kant weinig veranderen aan de bioscoop. Aan de voorkant blijft de luifel gehandhaafd, komen er plaats van de eerder voorziene 75, kunnen we wat gevarieerder bou wen", zegt hij. Voordat de eerste spade de grond in kan moet eerst het bestemmings plan worden gewijzigd, want vol gens het oude plan mogen maar 37 woningen wordep gebouwd. De wethouder verwacht daarom dat hooguit wat nieuwe ramen en deuren in en wordt er gesleuteld aan de kap. De extra kantoor ruimte op de eerste etage zou van af de straatkant moeilijk zicht baar zijn. Aan de kant van de het "nog minstens twee jaar" gaat duren voordat de eerste fase van het project kan worden uitgevoerd. Met sportclub Stompwijkse Boys moet nog verder worden gesproken over verplaatsing van de sportvel den. "Ik heb berichten gelezen over de bouw van een sporthal", zegt Van Erp, "maar die zijn onjuist". "We bekijken momenteel alleen of het mogelijk is een sportzaal, met kleedhokjes en zo, op het bedrijven terrein te bouwen". Een laatste belangrijke partij in de onderhandelingen is de plaatse lijke woningbouwvereniging die de woningen moet gaan exploiteren. 'Volgens Van Erp zijn de eerste be sprekingen achter de rug: "Maar voor die huizen er over een paar jaar staan moet er nog ontzettend veel overlegd en vergaderd worden". Voorstraat verandert er meer wanneer vluchtdeuren «moeten wijken voor etalageruiten. De woordvoerder van de afde ling bouw- en woningtoezicht verwacht dat de plannen goedge- VOORSCHOTEN - Kinder opvang wordt veel duurder in Voorschoten. Een raads- meerderheid stemt in met het collegevoorstel om de kinderopvang niet uit te breiden en ouders met hoge re inkomens 1125 gulden per maand te laten betalen, de kostprijs van een plaats. B en W gaan ervan uit dat een derde deel van de Voorscho tense ouders dit bedrag kan ophoesten. De rest moet ge middeld 600 gulden per maand betalen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de Voorschotense raadscommissie welzijn Alleen de oppositiepartijen D66 en Groen Links onthielden zich hier van stemming. Deze partijen maken tij dens de raadsvergadering later deze maand hun standpunt pas bekend over het voorstel. Het aantal kindplaatsen voor 0 tot 4-jarigen wordt tot en met 1993 'be vroren' op 83. Alleen het aantal plaatsen dat door bedrijven wordt betaald mag doorgroeien, op voor waarde dat hiervoor een kostendek kend tarief wordt betaald. De twee organisaties die zich in Voorschoten met kinderopvang be zighouden hadden het maar moei lijk met de voorgestelde maatrege len. Vertegenwoordigers van de Stichting Kinderopvang Voorscho ten en de Stichting Kinderdagver blijf Bibelebon waren in groten ge tale aanwezig om hun bezwaren kenbaar te maken. Samen hadden ze ongeveer honderdduizend gul den meer gevraagd dan het college beschikbaar wil stellen. Wachtlijst De twee organisaties zijn faliekant tegen de 'enorme' verhoging van de ouderbijdrage. Daarnaast zijn zij vooral teleurgesteld over de bevrie zing van het aantal plaatsen. "Met een wachtlijst van 48 mensen is er volgend jaar oktober pas een plaats vrij", aldus J.S. Seuren van Bibele bon. De woordvoerder van het op vangcentrum - dat zelf enige jaren geleden in een garage begon - is bang dat ouders met hoge inko mens uitwijken naar niet-officiéle opvangcentra omdat kinderopvang onbetaalbaar wordt. Hierdoor zou den er in de 'officiële' kinderop vangcentra meer kinderen van ou ders uit lage inkomensgroepen overbleven. Omdat zij een kleinere bijdrage betalen, zou dit over enige tijd tot grote tekorten kunnen lei den. Verder vroeg ze zich af welk ta rief er moet gelden voor mensen die twee kinderen op het kinderdagver blijf hebben. "Ze de volle mep laten betalën kan niet. Het tekort verde- keurd zullen worden, al moet wel het bestemmingsplan worden ge wijzigd. Het vroegere koetshuis van het Wapen van Voorschoten heeft namelijk al jaren de bestem ming bioscoop. len over de rest kan ook niet", schetste Seuren het dilemma. J. van Leeuwen van de Stichting Kinderopvang Voorschoten steun de haar betoog. Hij benadrukte dat ouders uit zowel lage als hoge inko mensgroepen nu al meer moeten betalen dan in omringende gemeen ten. De bedragen die het college aan ouders wil vragen noemde hij 'niet realistisch': "Wij zeggen dit nu dui delijk. U kunt er op rekenen dat er straks tekorten ontstaan". Moeilijk Dat de partijen het moeilijk vonden om knopen door te hakken bleek uit het feit dat meer dan 2,5 uur over de kinderopvang werd gepraat. De raadsleden zochten naarstig naar mogelijkheden om de ouderbijdra ge te verlagen. Vooral het CDA som de de nodige mogelijkheden op. waaronder enkele weken sluiting tijdens de zomer en in de winter, sa menvoeging van groepen en iets kortere openingstijden. Verschil lende raadsleden dachten dat orga nisatie- en overheadkosten omlaag zouden kunnen. Ook werd voorge steld bedrijven te benaderen voor de aankoop van extra plaatsen. Wethouder M.J. Breunesse van welzijn (PvdA) noemde de initiatie ven 'sympathiek', maar zij ver moedde dat veel suggesties al door de stichtingen waren bekeken. De meeste maatregelen zouden maar weinig geld opleveren, wist de wet houder. De woordvoerders van de stichtingen waren dat met haar eens. Breunesse wilde de indruk weg nemen dat de gemeente 'krenterig' zou zijn. Vergelijkingen met andere gemeenten gaan volgens haar mank. In Voorschoten waren al 52 kinderopvangplaatsen beschik baar. voordat het ministerie van WVC de zogenaamde Oortgelden beschikbaar stelde. De gemeente heeft steeds gedacht dat het Rijk de financiering van de 52 plaatsen zou overnemen, maar dat bleek niet het geval te zijn. Alleen nieuwe plaat sen werden gesubsidieerd. Breu nesse constateerde dat het ministe rie daar niet duidelijk over is ge weest. De hogere tarieven in Voorscho ten noemde ze 'niet onredelijk'. "Het is een keuze, of veel dure plaat sen of weinig goedkope". Na alle mitsen en maren gingen PvdA, CDA en WD uiteindelijk akkoord. Voor D66 en Groen Links lag dat anders. Deze partijen wilden nog geen oordeel vellen. Y.J. Molenkamp (D66) was bang dat vrouwen, zeker wanneer ze meer dan één kind hebben, afzien van werken en noemde de maatre gel 'anti-emancipatorisch'. S. Har- laar (Groen Links) ging nog een stapje verder. Hij vindt dat de ge meente de 120 opvangplaatsen die er volgens het collegeprogramma moeten komen, te snel opgeeft. Hij beloofde te zoeken naar geld. - Lezers Schrijven Gemeentehuis Naar aanleiding van de foto van het in aanbouw zijnde gemeentehuis te Zoeterwoude in uw editie van dins dag 9 oktober zend ik u deze korte reactie. In het bijschrift bij de foto meldt uw verslaggever dat er 'aanvanke lijk honderden Zoeterwoudenaren te hoop liepen tegen afbraak van de oude voorgevel van het raadhuis en de nieuwbouw op dezelfde plaats'. Vervolgens wordt daar aan toege voegd dat 'er op het gemeentehuis de laatste maanden echter geen pro testen meer ontvangen zijn'. Hier wordt de indruk gewekt dat de Zoe terwoudenaren nu vrede zouden hebben met het nieuwe raadhuis. Naar mijn mening ligt de zaak echter nog zeer gevoelig bij vele Zoeterwoudenaren. Laat politiek Zoeterwoude zich dus vooral niet in de handen wrijven en laat men zich weer eens gaan realiseren namens wie zij in de raad zitten! Karin v.d. Salm Ambachtsherenweg 12 2381 VN Zoeterwoude Achtervolging autodieven in Hillegomse wei HILLEGOM Vier personen zijn gistermiddag aangehouden na een achtervolging in de omgeving van Hillegom. Het viertal bleek in Haar lem een auto te hebben gestolen. De politie van Hillegom heeft het vier tal aangehouden in samenwerking met de politie van Heemstede en Noordwijkerhout. De bestuurder en de drie passagiers zijn twee man nen van de Britse nationaliteit (22 en 17 jaar) en twee vrouwen, een 20- jarige Britse en een 23-jarige Australische. De Hillegomse politie had de be stuurder van de auto op de Oostein- derlaan gesommeerd om te stop pen, omdat de snelheid was over schreden. De bestuurder negeerde dit teken en reed vervolgens achter uit de doodlopende Oosteinderlaan op. Aan het eind van de weg, tegen de Ringvaart aan, vluchtten de be stuurder en zijn passagiers het wei land in. Omdat de gestolen auto uit Haarlem afkomstig is, zijn de vier overgedragen aan de gemeentepoli tie van Haarlem. Stomdronken in Lissese bloembak LISSE Stomdronken en bewus teloos werden een 35-jarige Lisse- naar en een 38-jarige Engelse vrachtwagenchauffeur vannacht gevonden in de bloembakken langs de Kapelstraat in Lisse. De twee wa ren dermate beschonken, dat de po litie van Lisse medisch onderzoek op zijn plaats achtte. De Lissenaar is daarop overge bracht naar het ziekenhuis omdat zijn maag moest worden leegge pompt. Nog altijd in een roes is hij vervolgens in zijn huis gelegd om uit te slapen. De vrachtwagenchauf feur werd, met een rijverbod van 24 uur op zijn buik gespeld, in zijn wa gen te ruste gelegd. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Reinigingsrechten in Wassenaar extra omhoog WASSENAAR - De reinigingsrech ten gaan in Wassenaar per 1 januari 1991 met 60 gulden per jaar om hoog. Het maandtarief stijgt daar mee van 20 naar 25 gulden per huis houding. Dit stellen B en W van Wassenaar voor aan de raadscom missie voor financiën en economi sche zgken, die morgenmiddag bij eenkomt. De verhoging zou vooral noodza kelijk zijn, omdat de Kroon de aan leg van stortplaats de Does in Lei derdorp heeft verboden. De regio nale vuilverbranding Gevulei hoop te met deze stortplaats flinke winst te makeh, om daarmee de financiële gevolgen van de sluiting van de Leidse vuilverbranding voor een deel op te vangen. Enkele uren voordat de raads commissie over de tariefsverhoging vergadert, reikt wethouder A. Pruijs de eerste groenbak uit aan een burger. Hiermee begint offi cieel de campagne voor het geschei den inzamelen van groente-, fruit en tuinafval (GFT). De gemeente deelt in totaal 6000 groenbakkcn uit en begint deze maand met het ge scheiden inzamelen. Naast de al be staande grijze bak krijgen de inwo ners een groene bak. De gemeentereiniging brengt het afval naar de gemeentelijke stort plaats en laat het daar composteren. Door deze scheiding wordt de hoe veelheid afval die Wassenaar aan de vuil verwerkende bedrijven aan biedt gehalveerd. Stoeprand nekt bromfietsster (17) WARMOND - Een 17-jarige vrouw uit Sassenheim heeft vanmorgen om streeks half negen schaafwonden over haar hele lichaam en mogelijk een hersenschudding opgelopen bij een verkeersongeval in Warmond. De Sas- senheimse reed op haar brommer over het fietspad langs de Herenweg. Vermoedelijk raakte zij met haar trapper de rand van de stoep langs het fietspad en viel. De vrouw is voor onderzoek naar het ziekenhuis overge bracht. DONDERDAG 11 OKTOBER Kotwljk vergadering commissie Zorg, Volksgezondheid. Economische Zaken en Emancipatie, aanvang 19.00 uur in het raadhuis. Lekten Voorstelling: 'De vrije val van Victor Thieu'. door Bavo Gatema. aan vang 20 15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De Tijgerin', door Southern Comlort/Theaterume, aanvang 20.30 uur in het LAK-The- ater, Cleveringaplaats. Leiderdorp klaverjassen t»j De Buitengewo nen, 20.00 uur in Frerikshof. klaverjassen bij Con Bravura, clubgebouw Beukenschans, aan vang 20.00 uur. feestelijke bijeenkomst n.a.v het tot standkomen van de nieuwe be stuursvorm. Party Centrum, Hoofd straat 12, aanvang 20.30 uur. Noordwtjk thema-avond Nederlands Chris ten Vrouwenbond, Noordwijk/Zee, 'Genetische manipulatie', door prof. Remders, aanvang 20.00 uur m het Buurthuis. Oegstgoost lezing over vroegtijdige herken ning van erfelijke ziekten met be hulp van DNA onderzoek, door Prof. Dr. L.N. Went, Koetshuis van Kasteel 'Oud Poelgeest', aanvang 20.15 uur. zichl Verlaatweg 5, aanvang 21.00 VRIJDAG 12 OKTOBER Alphen soosavond Stichting Homosevu- alrteit Alphen. vanat 20.00 uur in gebouw SHA. Prinses Manjke- straat 71 Katwijk opvoenng van het blijspel Bin nenste Boven', van Alan Ayck- bourn, door Mimiek's Theater, aan vang 20.00 uur in Tnpodia. lezmg in de serie 'Ezra', eerste lezing: 'Het werk van Gods Geest', door D. Steenhuis, aanvang 20.00 uur in de Streekschool, Lammen- schanspark 1 concert in de Pianoserie door Christopher Czaja Sager (piano). 20.15 uur m de Stadsgehoorzaal voorstelling: "Harold Maude' met o a. Mary Dres9elhuys, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Lak-theater, Mug met de gouden tand: Variety. Plaatsbepaling 1', aanvang 20.30 uur. Droomfabriek. Swingen met dj Yoeri, aanvang 21.30 uur swingavond in de Tregter, aan vang 22.00 uur. Groenoordhallen, Indoor Leiden, Internationaal Concours Hippique. Leiderdorp prijsklaverjassen in de kantine van de Usbaan, Mauntssingel. aan vang 20.00 uur klaverjassen Supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in de kantine van de Bloemerd theatertournee 'Drukwerk', aan vang 20.15 uur in de Muzenhof. kennismaking Popworkshop, aanvang 20.00 uur m Sjelter, Heemraadlaan Wassenaar Jongerencentrum Soosaktiviteit Tent. van Zuylen van Nijeveltstraat 204, 'Meetpoint', disko. aanvang 21.00 uur Cabaret Marjol Flore 'Marjol gaat vreemdTheater Warenar, Kerk straat 75, aanvang 20.15 uur. Zoeterwoude disco mmv The Studio 17 Disco Show bij Utopia, aanvang 21.30 ZATERDAG 13 OKTOBER Katwijk blijspel 'Binnenste Boven' van Alan Ayckborn door Mimiek s Thea ter in Tripodia. aanvang 20.00 uur. natuurwandeling in het Panbos aan de Wassenaarseweg, de wan deling duurt ongeveer 2 uur en is onder leiding van natuurgidsen, aanvang 14.00 uur. Spandoeken sierden gisteravond de publieke tribune bij de Voorschotense commissie welzijn. Kinderopvang dreigt volgens opvangorganisaties te duu r te worden. (foto Loek Zuyderduln) Nog geen beslissing over bouw sportzaal r

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16