'Kemp is geen jongen van het papier' Politiekorpsen zetten ruilhandeltje op in bekeuringen-quota BOUWVAKKERSMODE Oud-hoogleraar W aszink op vakantie in Italië overleden Luchthaven Schiphol krijgt geen eigen radiozender Voor- en tegenstanders rijksweg 11-west treffen elkaar in Den Haag op Binnenhof 0uöilicutos; DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 REGIO PAGINA 15 DEN HAAG "Wordt het geen tijd dat de overheid eens de hand in eigen boezem steekt", zo zei mr. Y. van Boxel, raadsvrouw van voormalig vuiltransporteur Si mon Kemp. Net als de dag ervoor opende zij gisteren het vuur op de Nederlandse overheid die zij hy pocriet gedrag verwijt. Volgens haar ging er in 1986 zo'n 880.000 ton afval de grens naar België over. "Daar zegt Nederland niets over, bang als ze is een enorme schadeclaim van België aan de broek te krijgen". Door te kiezen voor de aanval als beste verdediging, vroeg de raadsvrouw op de tweede zit tingsdag vrijspraak op alle onder delen voor haar cliënt. De officier van justitie had een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van zes jaar geëist. Van de illegale stortingen in de Alphense Coupépolder is geen enkel hard bewijs, zo beweerde Van Boxel. Daarnaast voerde zij omstandig aan dat in de jaren dat Kemp nog actief was, er absoluut geen duidelijk overheidsbeleid was, met name niet in België. Met een vloed van voorbeelden pro beerde zij te verduidelijken dat Advocate van afvaltransporteur ziet slecht functionerende overheid als boosdoener overal stortingen werden ge doogd. Haar cliënt Kemp had ook niet de directies van Aluminium Har- denberg en Nieuwe Matex opge licht door te zeggen dat hij een stortvergunning in Wallonië had. Het storten was daar immers toe gestaan. Officier van justitie mr. M. Schelfhout vroeg zich af waarom door Kemp dan valse grenspapie- ren en stortformulieren werden opgemaakt. "Het gedoogbeleid doet hier niet ter zake. Kemp knoeide met papieren en dat had hij niet gedaan wanneer hij meen de dat het storten mocht", aldus Schelfhout. Die vond overigens dat de raadsvrouw veel aandacht besteedde aan het overheidsbe leid, en relatief weinig aan de Kemp ten laste gelegde zaken. Advocate Van Boxel erkende dat Kemp aan een ambtenaar van het AZL steekpenningen had be taald, maar dat had deze man zelf uitgelokt. Kemp die het AZL als goede klant dolgraag wilde hou den. werd door de ambtenaar ge chanteerd, aldus Van Boxel. De man dreigde de vaten van Kemp terug te sturen wanneer hij geen geld kreeg. Er werd weliswaar ge fraudeerd met afleveringsbonnen van lege vaten, maar dat was al aan de gang toen Kemp het merk te. "Ja, mijn cliënt heeft toen ver zuimd in te grijpen", aldus Van Boxel. Volgens de raadsvrouw had Kemp maar heel weinig in de ga ten wat er in zijn bedrijf om ging. "Kemp is geen jongen van het pa pier, maar een eenvoudige chauf feur. Hij was wel een handige za kenman, maar met de boekhou ding bemoeide hij zich nooit". Vandaar dat het personeel de kans kreeg een zwarte kas erop na te houden en de omzetbelasting te ontduiken, zo legde Van Boxel uit. Ze kon zich daarbij ontzet tend boos maken over de betite ling 'peetvader van de afvalmaf fia', zoals in bepaalde landelijke kranten had gestaan. Van Boxel vroeg ook vrijspraak voor de aan klacht dat Kemp leiding had ge geven 'aan een organisatie met het oogmerk het plegen van mis drijven'. Kemp moest uitgeleggen wat met de vier miljoen gulden was gebeurd die hij voor de aandelen van de Kemp bv's had gekregen. Daarbij bleek dat Kemp 1,3 mil joen gulden verspeeld heeft bij een olietransactie die met een 'maatschappij in Nigeria' te ma ken had. Een nonchalante Kemp deelde mee dat hij niet verwacht te daar ooit nog een cent van te rug te zien. President mr. Punt van de Haagse rechtbank verwonderde zich daar ten zeerste over. "U lijkt me, ik zal het maar op z'n Neder lands zeggen, zo scherp op de penning. Nu gaat u een paar da gen met een vreemde op stap en geeft bijna anderhalf miljoen gul den weg. Onbegrijpelijk vind ik dat". De raadsvrouw wilde de recht bank uiteindelijk wijzen op de ge volgen die de publiciteit voor het leven van Kemp heeft gehad. Kin deren moesten na een geruchtma kend artikel in de Telegraaf van school. "Kemp kan zich nauwe lijks meer met zijn eigen naam voorstellen aan vreemden. Je zult maar Kemp heten! Een krant die zich aan de regels houdt en hem nog met de initialen aanduidt, is bespottelijk want iedereen schrijft gewoon Kemp. De pers in zijn totaliteit heeft mijn cliënt reeds publiekelijk geëxecuteerd, nog voordat vast staat of hij wel schuldig is. Als er iemand is die zijn les heeft geleerd, dan is het Simon Kemp wel", zo raasde Van Boxel. Volgens haar was dat iets om met de strafmaat rekening te houden. Dreigement Behalve Kemp stond gistermid dag nog een 43-jarige voormalige controleur van de Alphense Cou pépolder terecht. Destijds had hij aan de recherche toegegeven dat hij geld van de stortbaas had aan gepakt. geld dat onder meer af komstig was van Kemp. Ook de stortbaas heeft gezegd dat de Alp- henaar geld van hem kreeg. Tijdens de zitting beweerde de man echter dat hij zijn bekentenis onder druk van de politie had af gelegd. "Ze stelden zulke indrin gende vragen en bleven zo door- drammen, dat ik op een gegeven moment maar iets getekend heb. Ik wilde gewoon naar huis en de politie dreigde me nog langer vast te houden", zo verklaarde de man die van augustus 1980 tot en met september 1981 de vrachten op de stortplaats moest controleren. Volgens de stortbaas. die afge lopen maandag terecht stond, deed de Alphenaar in het begin moeilijk en bestond hij het om be paalde vrachten terug te sturen. Toen later de opbrengsten van oude metalen, die op de belt wer den gevonden, gedeeld werden, draaide de controleur bij. Dat is ook precies de verklaring die de controleur destijds zelf af legde. Toch bleef de Alphenaar gisteren volhouden dat hij zijn he le dienstpenode de vrachten te rugstuurde. "Ik ben zelfs wel eens teruggefloten door hogerhand, omdat ik te veel vrachten weiger de". President van de rechtbank Punt vond de intrekking van vori ge verklaringen niet bepaald ge loofwaardig. De officier van justi tie was dezelfde mening toege daan en eiste een gevangenisstraf van drie maanden. Daarnaast moet de man de 4000 gulden, die hij volgens de officier van justitie aan smeergelden heeft opgestre ken, terugbetalen. De uitspraak van de zaak Kemp is op dindsdag 23 oktober. Het vonnis van de voormalige contro leur is een dag later. LEIDERDORP/REGIO De korpsen van de rijkspolitie in het district Den Haag en een aantal gemeentepolitiekorpsen hebben onderling aantallen uit te schrijven processen-ver baal geruild. Daardoor kunnen alle korpsen tot het eind van dit jaar toch bekeuringen blij ven uitdelen. De politieleiding van Wassenaar en Noord wijk overlegt nog met de gemeen tepolitie in Den Haag voor het overnemen van 'bekeuringen-quota'. Het uitruilen volgt nadat het open baar ministerie de korpsen van Noordwijk, Wassenaar en Naald wijk verboden had nog langer bon nen in te sturen. Het OM heeft aan het aantal bekeuringen dat mag worden ingestuurd een maximum gesteld en tot verbazing van vele korpschefs houdt het OM zich hier aan strikt. Veel andere korpsen van rijks- en gemeentepolitie dreigen in dezelfde problemen te komen. Vertegenwoordigers van de rijks politie van het district Den Haag hebben samen met de gemeentepo litiekorpsen van Leiden en Alphen aan den Rijn bekeken hoe Naald wijk kan worden geholpen en hoe kan worden voorkomen dat andere korpsen op korte trermijn ook een 'bonverbod' krijgen. Het district Den Haag heeft bon nen over. Het aantal bekeuringen dat mag worden ingestuurd aan het Lancering Ariane dit weekeinde voor publiek te zien in Noordwijk Space Expo NOORDWIJK De lancering van de Ariane V39 met de telecommuni- catie-satellieten SBS 6 en Galaxy VI vanaf de lanceerbasis in Frans Guyane is in de nacht van vrijdag 12 op zaterdag 13 oktober te zien in het Noordwijk Space Expo. NSE heeft een directe televisie- verbinding met de lanceerbasis. Het is de eerste keer dat de Space Expo op deze manier 'het verleng stuk' wordt van de Jupiter Controle Kamer van het Guyana Space Cen tre in Kourou. Het officiële programma begint om 23.15 uur met een korte intro ductie over Guyana Space Centre en over de Ariane 4. Een kwartier la ter wordt er live overgeschakeld naar Kourou. De eerste lanceer- window (tijdsperiode waarbinnen de lancering kan plaatsvinden) is van 23.57 tot 00.37 uur. Mocht de eerste lancering onverhoopt niet slagen, dan kan tussen 02.1.6 en 02.49 uur nog een poging worden gedaan. Diegenen die de lancering willen meemaken, moeten zich melden bij op telefoonnummer 01719-83006. Voor het vertrek naar Estec op vrij dagavond kan via het telefoonnum mer 01719-88016 de laatste informa tie over de lancering worden ver kregen. OM is bepaald op basis van het aan tal dat een district of groep in 1988 instuurde. Dat was toevallig voor het Haagse district een druk jaar zo dat dit jaar 9800 bonnen mogen wor den doorgestuurd. Tot 1 september van dit jaar was daarvan slechts 62 procent gebruikt en het district houdt er dus over. De politie van Naaldwijk krijgt er daarom 100. Bovendien gaat het dis trict de bekeuringen die als gevolg van regionale acties in de Rijn-, Vliet- en Braassemstreek worden uitgeschreven, verwerken. Tot nu toe verwerkte de gemeentepolitie van Alphen deze. Ook het gemeentekorps van Lei den zit nog niet aan zijn tax voor wat betreft het aantal bekeuringen dat mag worden doorgestuurd. Het Leidse korps verwerkt daarom de rest van het jaar de bonnen van re gionale acties waarbij de groepen van Voorschoten, Oegstgeest, Lei- derdorp en Alkemade zijn betrok ken. Tot nu toe deed het districtsbu reau dat. Zo worden de bonnen dus door de hele regio geschoven. Wassenaar en Noordwijk hebben nog geen oplossing gevonden. Er komt op korte termijn overleg tus sen de korpsen en de gemeentepoli tie Den Haag om net als in deze re gio tot een uitruil van bonnen te ko- LEIDERDORP De bouwvak kers zitten er de komende win ter niet alleen warmpjes, maar ook heel modieus bij- De stich ting Arbouw, een organisatie die de arbeidsomstandigheden in de bouw probeert te verbete ren, heeft een speciaal winter- pak voor de bouwvakkers laten maken. Het ontwerp is afkom stig van de bekende couturier Frans Molenaar. Ter introductie van het win- terpak liet de stichting Arbouw gistermiddag enkele parachu tisten op het bouwterrein Bui tendijklaan in de wijk Buiten hof in Leiderdorp landen, uiter aard gekleed in het nieuwe win- terpak. Het pak is opvallend blauw met lichtblauwe strepen. Aan het pak is twee jaar gewerkt. Zo heeft TNO vijftien verschillen de soorten doek getest. Inmid dels is het pak afgelopen winter al door zo'n 400 bouwvakkers uitgeprobeerd. Dit heeft nog tot de nodige aanpassingen geleid. Het winterpak kost ongeveer 180 gulden. De bouwonderne mingen kunnen een subsidie uit het Risicofonds Bouwnijver heid vragen van 45 gulden per pak. (foto Ellen Marien») LEIDEN - Tijdens een korte va kantie in Italië is op 81-jarige leef tijd prof. dr. J.H. Waszink overle den. Waszink was van 1946 tot 1973 hoogleraar latynse taal- en letter kunde aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Prof. Waszink, die in 1908 in Renswoude werd geboren, was stu dent klassieke talen in Leiden. Al op 24-jarige leeftijd promoveerde hij op het proefschrift over een werk van de vroeg christelijke au teur Pertullianus. Prof. Waszink stond bekend als een groot kenner van het vakgebied 'Antik und Christentum', de verhouding en re latie die bestaat tussen de antieke cultuur en het christendom. Een groot kenner was Waszink ook van Erasmus en Petrarca (humanisten). De overleden hoogleraar wordt omschreven als een geleerde van uniek gehalte. Hij was wereldbe roemd en publiceerde een groot aantal boeken en artikelen. Onder de studenten was hij geliefd, omdat hij niet alleen veel aandacht voor hen had, maar bovendien briljant doceerde. Italië was het land waaraan prof Waszink zijn hart had verpand. Van de stad Rome kreeg hij de onder scheiding 'Praemium Urbis'. die op de verjaardag van de Italiaanse hoofdstad wordt uitgereikt aan mensen die van betekenis zijn voor de latijnse cultuur. De onderschei ding bestaat uit een zilveren wolvin. Prof. Waszink was ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw, offi cier in de orde 'Pro Merito' van de Italiaanse republiek, lid van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, lid van het In- stitut de France, doctor honoris causa van de universiteiten van Bern, Glasgow en Milaan, lid van de Academie van Wetenschappen in Kopenhagen, het Koninklijk Insti tuut van Wetenschappen in Gote- borg, het Instituto Lombardo in Milaan en corresponderend lid van de British Academy en de österrei- chische Akademie der Wissenschaf ten. SCHIPHOL - Schiphol krijgt voor lopig geen eigen radiozender voor het informeren van bezoekers en klanten over de verkeerssituatie op en rond de luchthaven. Het ministe rie van WVC wijst het verzoek van Schiphol af. Ook de regeringspartij en CDA en PvdA reageren voorals nog terughoudend op het voorstel van de luchthaven, zij het dat het CDA in dit geval wellicht een uit zondering wil maken. Eind vorige maand heeft direc teur K. Noordzij van Schiphol de Tweede Kamer verzocht via een wijziging van de Mediawet een aparte radiofrequentie voor de luchthaven te reserveren. De lucht haven wil via een eigen radiokanaal klanten, bezoekers, afhalers en brengers (per jaar zo'n 20 miljoen mensen) continue op de hoogte kunnen stellen van eventuele op stoppingen, wegomleggingen en de actuele verkeerssituatie rond Schiphol. Vooral de huidige bouwactivitei ten veroorzaken veel overlast. Schiphol heeft ervaren dat het uit geven van folders niet echt helpt en wil daarom via een eigen zender de dienstverlening verbeteren. Noord zij deed zijn verzoek aan de Kamer, nadat uit overleg was gebleken dat samenwerking met de lokale om roep VLOH in Haarlemm. rm. er geen haalbare kaart is. Een gesprek met het Commissariaat voor de Me dia leerde vervolgens dat de huidige Mediawet een aparte radiozender voor Schiphol uitsluit. AJs directeur Noordzij zyn plan nen wil doorzetten, zal hij eerst de Tweede Kamer moeten overtuigen van de onmisbaarheid van de nieu we voorziening, die in het buiten land al bij meerdere luchthavens is gerealiseerd. Voorstanders waren in het gri js, tegenstanders hadden een t-shirt met opschrift aan, dat a on duidelijkheid niets te wensen overliet. De Was senaarder L. Redele (rechts), voorstander van de rijksweg 11-west, be kijkt geïnteresseerd de outfit van zijn 'opponent'. DEN HAAG Voor- en tegen standers van rijksweg 11-west hebben elkaar gisteren getrof fen op het Binnenhof in Den Haag. Beide actiegroepen kwa men stapels handtekeningen naar de Tweede Kamer bren gen die kracht moesten bijzet ten aan de respectievelijke stel- lingnames dat de weg heel drin gend nodig is, dan wel dat de weg er absoluut niet moet ko men. Afgaande op de voorbereidingen, de vorm van de actie en de wijze van presentatie heeft het Plat form tegen Aanleg van Rijksweg 11-West gisteren 'gewonnen'. Ge kleed in t-shirts met opschrift, voorzien van sandwich-protest- borden en al folders uitdelen wis ten de tegenstanders de nodige aandacht op het Binnenhof te trekken. Zelfs van minister Bert de Vries van sociale zaken, maar die vergiste zich. De bewindsman meldde zich bij de 'verkeerde' ac tiegroep, hij moest die van de ge handicapten hebben die ook op het Binnenhof demonstreerde. De club voorstanders toonde zich wat onwennig op de actie- vloer van het Binnenhof. Enkele gemeentebesturen uit de bollen streek en bestuurders van werk geversclubs gaven weliswaar acte de présence, maar het in stemmig grijs geklede gezelschap viel zo weinig op, dat de overhandiging van een petitie, ondersteund door 8000 handtekeningen zich geheel buiten het gezichtsveld van de verzamelde pers voltrok. Toen delegatievoorzitter Schoute. bur gemeester van Wassenaar, einde lijk was 'ontdekt', liet de man zich Voorzitter Koopmans van het Platform tegen aanleg rijksweg 11-wcst (midden) spreekt CDA'er Thijs van Vlijmen (met mapje onder de arm) toe. tfoio» wim Dijkmnn» naar een etablissement meetro nen door een verslaggever van Radio West, daarmee de rest van de aanwezige persvertegenwoor digers negerend. Geen sterke beurt voor een club, die toch de beschikking heeft over een scha re beroepsvoorlichters en public- relationsofficers. Nee. dan deed de club van de tegenstanders het heel wat pro fessioneler. Zij haalden de voor zitter van de Vaste Kamercom missie voor verkeer, de CDA'er Thijs van Vlijmen, het kamerge bouw uit naar buiten, alwaar R. Koopmans als voorzitter van het platform tegen de aanleg van rijksweg 11-west hem toesprak Vervolgens werden 16.000 hand tekeningen overhandigd, twee keer zoveel als de club voorstan ders drie kwartier eerder hadden overhandigd aan Van Vlijmen. Koopmans stelde dat het in de democratie gaat om de macht van het getal en om de kracht vnan ar gumenten. In beide meende hij zijn tegenvoeters verslagen te hebben, maar kamerlid Van Vlij men liet zich daar diplomatiek niet over uit: "Ik neem alleen uw handtekeningen in ontvangst Op een ander moment zal ik mijn standpunt over de rijksweg mee delen". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men schrijft uit Den Haag: De houder van een Oostenrijksch lot, dezer dagen de jongste trek ker dier loterij in een der bladen naziende, Ids tot zijne groote ontsteltenis, loelkc aldra in vreugde overgmg, da: op zijn nummer de prijs van 200.000 flo rijnen gevallen was. Ten einde zich nader te overtuigen van het geluk, hem te beurt gevallen, ve rifieerde hij het nummer met de trekkingsopgaaf in eene andere courant cr. bevond toen, weder om tot zijn grootcn schrik, zich thans aflcekenend in een lang gezicht, dat er een iterschil be stond in een nummer. Bij nader onderzoek bleek werkelijk dat de opgaaf van het eerste ter hand genomen blad foutief en die van het andere juist was - Met den Noordoostenwind van Woensdag zijn duizenden lijs ters op Te&sel aangeland. Er werden toen door de lijsterstnk- kers in de kreupelboschjes ruim 2000 van die vogels gevangen en naar elders verzonden De lijs ters worden met 12 ets. per stuk betaald. Te Cloppenburg vangt men dit jaar zooveel lijsters, dat de prijs der vogels meer dan de helft gedaald is In de dru- laatste dagen alleen werden daar zes duizend lijsters gevan gen. Vijfentwintig jaar geleden - Wim Sonnevcld heeft zaterdag in een Amsterdams warenhuis wijn uit eigen gaarde verkocht. Als extra attractie voor de ko pers signeerde hij het etiket van de fles Dor ten Mijksenaar een r>a» de Eliza Doohttles uit My- Fair-Lady) was een van zijn eer ste klanten. Zoals bekend heeft Wim Sonneveld m Zuid-FranJc- rijk een grote boerderij - 100.- terug voor uw oude bromfiets (hoe oud deze ook isj. bij aankoop van een nieutce Jaira a 475,- Fa. Dusoswa, Turfmarkt 1-3. Tel. 24400. ■u uw»

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15