'Je kunt je niet verweren tegen roddels en geruchten Gi oenoord eist sluiting van overslag bij vuilverbranding PAGINA 16 LEIDEN/REGIO DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 I LEIDEN Hij heeft wel f eens gezegd: "Als je het raadslidmaatschap leuk vindt, dan vind je het ook leuk om wethouder te zijn. Want dat is namelijk nóg tien keer leuker". Wilbert Hettinga (44) windt er geen doekjes om. 'Met bloedend hart' heeft hij vorige week gemeend te moeten aftreden 5 als wethouder van 1 personeel, welzijn en sport. Vijfmaanden vertegenwoordigde hij het CDA in het Leidse college. 1 En hij heeft van die periode genoten, zegt hij zelf. I "Maar", weet de aannemer, j "je moet wel eens hard zijn voor jezelf. Ook in het zakenleven maak je dat mee. Je kunt een week lang keihard hebben gewerkt aan een grote begroting en dan kan de opdrachtgever toch nog naar een ander stappen. Dat is even slikken en niet bij de pakken neer gaan zitten. Dat moet nu ook". Hettinga had er vlak na zijn aftre den geen behoefte aan om uitge breid te vertellen wat zijn motieven waren. Ook in een brief die hij vori ge week dinsdag, op 2 oktober, schreef aan de burgemeester hield hij zich op de vlakte. Persoonlijke eri zakelijke redenen bleken aan zijn besluit ten grondslag te liggen. Een week later is hij bereid het stil zwijgen te doorbreken: "Dit doe ik dan maar in plaats van iedereen per soonlijk in te lichten over de zakelij ke achtergronden". Direct toen bleek dat Hettinga (mo gelijk) wethouder zou worden, zijn afspraken gemaakt over de toe komst van zijn aannemingsbedrijf Bekooy. Hettinga zegde het partij bestuur toe dat hij er alles aan zou doen om belangenverstrengeling te voorkomen. De kans dat er snel een goede ODlossing uit de bus zou ko men. heeft hij te optimistisch inge schat. weet hij nu Hettinga (CDA) vergiste zich in het wethoudersschap "Het was echt niet zo moeilijk om het bedrijf te verkopen. Maar ik wil de het op een goede manier doen, en dat bleek veel moeilijker te zijn. Er werken zeventien mensen. Eentje werkt er al 25 jaar en er zijn er een stuk of zeven, acht die er ongeveer tegelijk met mij zijn gaan werken, een jaar of zeventien geleden. Ik voel me heel erg verantwoordelijk voor deze mensen en hun gezin nen". Probleem was dat zijn naam heel duidelijk aan het bedrijf verbonden bleef. Ook dat heeft hij, geeft hij toe, tevoren niet zo ingeschat. "Mensen doen geen zaken met Bekooy maar met Hettinga. Toen ik het bedrijf vijftien jaar geleden overnam, heb ik dat nooit zo ervaren. Maar nu merkte ik dat heel duidelijk. Ik heb me niet gerealiseerd dat het bedrijf zo met mijn persoon was verweven. En bij verkoop telt niet alleen de waarde van het bedrijf, maar ook hoe het met de orderportefeuille zit". "Het personeel is natuurlijk heel erg belangrijk. Onder iemand an ders zouden ze even goed metsel werk afleveren, maar de hele aanne- merij is een circuit, waarbij het gaat om opdrachten gunnen aan een be drijf. Contacten zijn ontzettend be langrijk en die zijn zó persoonlijk. Mijn opvolger had óf zelf die contac ten moeten hebben, maar dan vraag je je af waarom hij mijn bedrijf dan nodig heeft, óf ik had moeten zeg gen: Na mij de zondvloed. En dat wilde ik niet". In overleg met zijn accountant be dacht Hettinga een constructie waarbij hij zelf geen bemoeienis meer met Bekooy zou hebben, waarbij zowel het personeel als de opdrachtgevers goed af zouden zijn en waardoor ook zijn eigen toe komst goed zou zijn geregeld. "Want in een eigen bedrijf zit ook als het ware je pensioenopbouw. Daar moest ik rekening mee hou den. Ik heb tenslotte ook een gezin waarvoor ik verantwoordelijk ben". "Ik had er een behoorlijk goede constructie voor. maar ik heb niet willen wachten tot dat geregeld het feit dat ik dat bedrijf had en feit dat hij een keer als wethouder was", zegt Hettinga. En daarmee mijn politieke functioneren. Iets betrokken was bij de keuze voor komt hij op een ander punt dat uit- dat mijn functioneren als wethou- een architect voor een bepaalde op- eindelijk tot zijn aftreden leidde. der heel kwetsbaar kon maken", dracht. Hij heeft toen gezegd dat hij "Ik voelde dat er iets wrikte tussen Hettinga noemt als voorbeeld het die keuze niet wilde bepalen. "Gemeente komt afspraken niet na' LEIDEN De bewoners van de wijk Groenoord-Noord gaan de juri dische mogelijkheden bekijken om de vuiloverslag bij de voormalige vuilverbranding te sluiten. De be woners zijn woest op de gemeente omdat toezeggingen dat de vuilnis auto's inplaats van door de wijk over het Groenoordhallen-terrein zouden gaan rijden, niet zijn nage komen. De weg is zelfs nog niet aan gelegd. Zij sluiten ook acties niet uit. Het steekt de bewoners vooral dat maandenlang overleg met de ge meente voor niets is geweest. Uit eindelijk vernamen zij via de krant dat de weg over het terrein van de Groenoordhallen zou worden ge bruikt door de wagens met vuilcon tainers en niet door de vuilniswa gens die het vuil aanleveren. "De bewoners hebben zich altijd soepel opgesteld. Wij hebben geen bezwaar gemaakt tegen de vuilover- slag omdat ook wij wel begrepen dat de gemeente in het lastig parket zat. Wij hebben wel uren en uren van onze vrije tijd besteed om te i overleggen met de gemeente en om gedaan te krijgen dat de vuilnis- auto's via de Groenoordhallen zou- den rijden" "Daarover zijn ook toezeggingen gedaan, die zwart op wit staan. Nu blijkt dat de gemeente niet eens de i moeite neemt om te vertellen dat het allemaal niet doorgaat. We heb- ben dus al die tijd voor Jan Lui zit ten praten", stelt Emile van Aelst namens de bewoners. Geluidsnormen Toezeggingen zijn volgens de bewo ners gedaan door wethouder De la Mar (milieu). Later bleek echter ver- keerswethouder Walenkamp niets voor dit plan te voelen. Hij vindt dat de overlast voor de buurt wel mee- valt omdat er aan de toevoerweg naar de vuiloverslag. de Floris Ver- sterlaan, geen mensen wonen. Ook zou er teveel verkeer over het ter- rein van de Groenoordhallen gaan t rijden als ook de vuilniswagens ge- bruik moeten maken van de nieuwe weg. De bewoners spelen de directeur van de Groenoordhallen De Jong de Zwarte Piet toe. Nadat het plan om alle vrachtverkeer via 'zijn' terrein te laten rijden, bekend raakte, liet i hij via de krant weten dit onaan- aard baar te vinden. Een dag later zei Walenkamp het standpunt van De Jong te delen. Er bestaat bij de bewoners van Groenoord-Noord weinig begrip voor De Jongs standpunt. "Negen- tig procent van de tijd gebeurt er ge- j WOOn helemaal niets Op hd GlOOD oordhal-terrein. Er is best ruimte 1 voor de vuilniswagens". Om het ar- gument van De Jong dat er bloem- 1 bakken achter de hal worden ge- plaatst, moet Van Aelst hartelijk la- chen. "Ik heb nog knipsels liggen van zes jaar geleden dat het parkeer- terrein wordt opgeknapt. Het moet j nu nog gebeuren" Welke juridische stappen de be woners precies kunnen nemen om de vuiloverslag te sluiten is nog on duidelijk. Zij zullen de komende weken de mogelijkheden op een rij tje zetten. De bewoners sluiten niet uit dat de normen voor geluidhin der worden overschreden. Metin gen van de provincie zouden dat hebben uitgewezen. De bewoners hebben wethouder De la Mar en alle andere gemeente raadsleden intussen laten weten niet meer met de gemeente te willen overleggen. Wethouder De la Mar kon gisteravond niet vertellen waarom de weg nog niet is aange legd. "Ik had me nooit gerealiseerd dat dat zo moeilijk zou zijn. Maar als ik voor de ene architect zou hebben gekozen dan zou mij verweten wor den dat ik er relaties mee had. En als ik iemand niet had gekozen dan was de redenering juist geweest dat ik met diegene zeker nooit iets te ma ken had gehad". "Het blijkt", formuleert de afge treden wethouder voorzichtig, "heel moeilijk te zijn om in zulke si tuaties te opereren zonder dat ver dachtmakingen de ronde gaan doen. Ook al heb je voor jezelf het gevoel datje wel zuiver handelt". Hettinga werd geconfronteerd met wat hij zelf 'signalen' noemt. Er deden geruchten en roddels de ron de over zijn functioneren die hem onzeker maakten. "In de vakantie al, toen ik wat meer rust en tijd had, ging ik nadenken over mijn politie ke toekomst. Ik had een paar van die signalen ontvangen en ik kon me er niet tegen wapenen. Zei ie mand maar tegen me: Leg daar nou eens verantwoording voor af. Maar dat gebeurde niet. Het gebeurde in een wijde kring om mij heen en juist omdat het niet recht in mijn gezicht werd gezegd, maakte het me onze ker, ging ik twijfelen". Kwetsbaar De signalen kwamen, vertelt Het tinga. onder andere uit de bouwwe reld. "Dan ging het om een moeilijk, controversieel plan en dan zeiden ze: Leg het maar op het bordje van Hettinga, die kent de wegen. Er was ook een keer een ambtenaar, die me belde om te zeggen dat tijdens een overleg met een opdrachtgever de vraag was opgeworpen of er niet sprake was van belangenverstren geling. Ik heb het gewaardeerd dat hij me meteen inlichtte en ik heb die gebeurtenis laten meewegen. Ook als er subsidies voor bouwpro jecten in het geding waren, kon dat probleem naar voren komen. Het was allemaal niet zo moeilijk ge weest als de regels daarvoor maar heel duidelijk zijn. Maar dat is niet zo, je kunt er verschillende kanten mee op. En daafdoor heb je al gauw- de schijn tegen je". Dat dergelijke dingen zouden ge beuren, was te verwachten, geeft hij toe. "Daarom heb ik juist 'deze por tefeuille gekozen. Om zoveel moge lijk afstand te kunnen nemen van de bouwwereld. Maar zelfs deze af stand bleek nog te klein te zijn". Hettinga wilde voorkomen dat de zaken uit de hand zouden lopen. "Ik wilde op een belangrijk moment niet keihard met mezelf worden ge confronteerd. Dat roddelcircuit kan enorme vormen aannemen en dan krijg je altijd het verhaal: waar rook is, is vuur. En dat is niet lekker, hoor. Een heel belangrijke overwe ging is ook geweest dat ik mijn wouw en kinderen niet de dupe wil de laten worden van zulke verhalen. Als je kinderen een jaar of 25 zijn ligt het misschien anders. Maar ze zijn 12 en 14 jaar, op een heel kwets bare leeftijd". Blindelings Voormalig wethouder Hettinga: "Zelfs deze afstand bleek nog te klein te zijn" berokkend, denkt hij. Onmiddellijk geeft hij toe dat zijn aftreden zo kort na het aantreden van dit college ook geen goede zaak is. Zeker niet om dat het CDA na zestien jaar opposi tie eindelijk weer in het college mocht deelnemen. "Ik betreur dat en wil ook benadrukken dat het ab soluut geen makkelijke stap is ge weest. Maar ik heb op een gegeven moment bedacht: Stel dat ik het nog langer blijf dan heeft dat nog nadeliger invloed op de stad, de po litiek, het college en de partij". "Nogmaals, ik betreur het dat het zo is gegaan. Het is niet leuk voor de partij, ik heb dat ook heel zwaar la ten wegen. Maar ik kwam tot de conclusie dat ik beter nu kon stop pen, ook vanwege het bedrijfsbe lang en ook in het belang van de op drachtgevers van Bekooy". "En als mensen zeggen dat ik een misrekening heb gemaakt, dan kan ik dat alleen maar beamen én be treuren. Maar ik heb dat wethou dersschap niet blindelings geaccep teerd. Het besluit om de functie aan te nemen is vrij snel genomen, maar ik wist de consequenties". "Ik vind het ook heel jammer dat het zo moeilijk is om als onderne mer in het stadsbestuur te functio neren. Het is juist goed dat mensen uit het bedrijfsleven zich inzetten voor het wel en wee van de stad, denk ik. Misschien kan het wel als je uit een andere wereld komt. Aan nemers zijn een kwetsbaar volkje, omdat de contacten zo nauw zijn. Voor een directeur van een conser- venfabriek is het misschien makke lijker". Het definitieve besluit om af te treden is uiteindelijk snel genomen. Vandaar dat het voor iedereen, ook voor het CDA-bestuur, als een don derslag bij heldere hemel kwam. "De beslissing is vorige week maan dagavond, dinsdagochtend geval len. En ik wilde niet nog deelnemen aan de leuke feestjes van het stads bestuur op 2 en 3 oktober. Dat leek me niet eerlijk". Tijd Hettinga gaat het directeurschap van Bekooy combineren met het adviesbureau dat hij jaren geleden al is begonnen, maar waarvan de ac tiviteiten nu op een laag pitje staan. Hij zal adviezen over de meerjaren planning van het onderhoud van ge bouwen gaan verstrekken. "Mijn plaats in het bedrijf was al bezet, dus daar heb ik op dit moment geen volledige taak. Ik heb nu wel veel tijd om aan die relaties te werken, om oude contacten weer aan te ha len. Dat gevoel heb ik s'owieso wel: dat ik overal tijd voor heb. Ik heb maandagavond bijvoorbeeld een boek gelezen. Dat is jaren niet ge beurd. behalve dan in de vakantie, dan verslind ik boeken". Hij wil in elk geval actief blijven op verschillende terreinen. "Ik ben niet zo iemand die 's avonds om ze ven uur voor de televisie gaat han gen. Dat heb ik nooit gekund. Of ik ooit terugkeer als raadslid? Ach, je moet nooit nooit zeggen. Het bloed kruipt tenslotte waar het gaan kan". Aaibaarheid I Het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, dat wat onopval lend aan de Hooglandse Kerk- gracht ligt, was gisteren wat mak kelijker te vinden. Wie de ope ning van de tentoonstelling 'Aai eens een krokodil' aldaar wilde bijwonen, hoefde slechts kinde ren met hun beesten op de gracht achterna te lopen. Het Museum had de kinderen een verbod opge legd levende have in te voeren. Daarom zij hier vermeld, moge lijk ten overvloede, dat het om knuffelbeesten ging. Dat schept dan wel de mogelijkheid met een krokodil, een beer of een olifant over straat te gaan. 'Aai eens een krokodil': het was geen preventieve waarschuwing in de trant van 'probeer maar eens een krokodil te aaien', doch een aansporing. Een succesvolle aan sporing, want mevrouw E. van der Wilk kon klokslag drie uur tientallen kinderen verwelkomen in de filmzaal van het museum. Van der Wilk, hoofd educatieve dienst, bracht een complete menagerie op de been. Ze startte met «en onschuldige openings vraag: wat zou het lekkerste zijn om te aaien? En daarna hield ze self Wit suggesties omhoog. Dat een groot deel van de kinderen al de Dino's in het Pesthuis had be zocht, bleek overduidelijk toen Van der Wilk een pluche of plas tic dinootje aan de zaal toonde. "Tyrannosaurus rex". wist een 8- jarige zeker en een ander duister voorwerp werd direct als een 'mammoettand' herkend. De beestenboel kwam pas echt tot volle wasdom, toen de kinde ren hun meegebrachte beesten groepsgewijs mochten tonen. Waarbij de beren nog steeds het populairst bleken. Tijdens een dia-voorstelling werd de kennis van de kinderen vermeerderd. Het begrip aaien werd aan het verschijnsel 'huid' gekoppeld. "Zij aaien met hun tong. een beetje anders dan wij doen", was het voorlichtend commentaar van Van der Wilk bij een dia. He' ging om een aantal leeuwen er panters. Vogels, spinnen en kikkers wa ren niet te aaien. Want die sprin gen weg. zo werd als voornaamste reden opgegeven. Het had de kin deren tot denken gezet, want ach terin begon al een discussie over de aaibaarheid van koeien. Ten slotte mochten de kinderen de li monadeglazen aanraken en was REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Aai eens een krokodil. er voor de 'volwassenen' zelfs wijn op het vroege middaguur. Aaibaarheid (2) De expositie 'Aai eens een kroko dil'. die tot en met 18 januari in het museum voor geologie en mi neralogie te zien is, rekent af met de mythe dat in een museum nooit iets aangeraakt mag wor den. De tentoonstelling was in be perktere vorm een aantal jaren te rug ook al te zien, ging op reis en is nu uitgebreid. Een gedeelte van de tentoon- stcliing behandelt de betekenis van de huid voor mens en dier. Daarnaast mogen er steensoorten aangeraakt worden. Want die vor men de 'huid van de aarde'. En ook voor volwassenen vallen er ontdekkingen te doen. Voor som mige kinderen daarentegen niet. Dat valt heel mooi te constateren bij de kasten, waaraan een aantal rode kousen hangen. De bezoe kers kunnen er hun handen in steken, iets voelen en dan consta teren of raden wat ze gevoeld heb ben, Een aantal mogelijkheden staat op een plaafje aangegeven. Getsie', roept dan een kind, ter wijl een vriendje op grond van de zelfde ervaring 'O. dat is Loeki' uitroept. Het stukje verborgen konijnehuid herkende de jongen onmiddellijk, want hij had zelf zo'n beest. Bij weer een ander le vert de steenkool zwarte vingers op De elfjarige Lonen uit Leider dorp is enthousiast. Ze komt al vanaf haar zesde in het museum en bezocht op woensdagmidda gen cursussen 'voor vyf gulden'. Een ander onverschrokken meis je vertoont evenmin schrikreac ties by vreemde aanrakingen. Want de dierenwereld kent voor de elfjarige Stacey weinig gehei men meer als je thuis een parkiet, vissen, een hamster en een woes- tijnrat hebt. "Ja, die hamster en woestijnrat kun je aaien. Maar bij die woestijnrat is het moeilijker, want die is veel sneller." Gelukkig maakt het museum duidelijk dat niet alle dieren in werkelijkheid zo gemakkelyk aan te raken zijn als aan de Hoog landse Kerkgracht. Daarvoor is de 'blijf van mijn lijf huid-kast in gericht met het gordeldier en de papegaaivis. Ook kan daar de kennis van giftige kikkers be proefd worden. Vanaf vandaag kunnen kinderen een speurtocht door de tentoonstelling maken. Aaibaarheid (3) Aaien. Er is in het Nederlands wel eens in ingewikkelder termen over geschreven dan je op grond van de tentoonstelling zou ver wachten. In een heus essay onder de titel 'De aaibaarheidsfactor' vertelt de tegenwoordig in Lei den woonachtige schrijver Rudy Kousbroek er over. De nu 60-jan- ge auteur deelt al vanaf zijn kin dertijd het dierenrijk op aaibaar heid in. De kattenliefhebber Kous broek kende natuurlijk de kat de hoogste graad van aaibaarheid toe. Een negatieve aaibaarheids factor hebben volgens Kous broek oesters, kwallen, pirhana's. De aaibaarheidsfactor is 'nul' bij een schildpad. Kinderen aaien dat beest wel, maar het is voor kinderen noch schilpad een bron van sensatie. En ook Kousbroek wist al te melden dat vissen niet zo aaibaar zijn. "Voor het aaien is een behaard dier beter dan een gevederd", zo schrijft onze P.C. Hooftprijswin- naar. "En er is een categorie van dieren die aaien eenvoudig niet begrijpen (op de manier zoals een koe een portret van George Was hington niet begrijpt); veel knaagdieren vallen daaronder", vertelt hij aanschouwelijk. Een beer roept bij Kousbroek "een intense aai-impuls op. maar beren zijn daar geloof ik niet zo geweldig van gediend. Is de aai baarheid van beren virtueel? Is onze productie van pluchen Ted dyberen in feite een manifestatie van onbeantwoorde berenlief de?". Kousbroek constateert dat honden liever 'beklopt' dan ge aaid worden. Vele kinderen, die de tentoon stelling bezoeken, zullen ook tot vragen èn antwoorden komen. Al gaan de woorden 'aaibaarheid' en 'factor' pas over een tijdje tot hun woordenschat behoren. EMIEL FANGMANN ('Aai eens een krokodil' Tot en met 18 januari 1991 in het Nationaal Natuur historisch Museum (Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie» Hoog landse Kerkgracht 17 te Leiden. Open van ma. tot vr. 10 - 17 uur. Zo. 14-17

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14