TAD LEIDEN Acties om afvalberg te verminderen 'Gemeenten doen te weinig aan kamerverhuur voor jongeren' Gemeente wijst zes plaatsen aan voor bouw verpleeghuizen Tour niet in Noordwijk treedt op tegen LEIDSCH DAGBLAD s Tandheelkundige samenwerking met Poolse zusterstad Torun Annie M.G. Schmidt op feestmiddag LEIDEN Kinderboekenschrijfster Annie M.G. Schmidt en il lustratrice Fiep Westendorp zijn volgende week vrijdag 19 oktober aanwezig op een feestmiddag in het Antonius Clubhuis (aanvang half vier). Zij reiken dan de prijzen uit van een Leidse teken- en schrijfwedstrijd in het kader van de Kinderboekenweek. Op die middag treden ook een muziektheatergezelschap en een sprookjes verteller op. Al enige weken heeft iedereen 'van 8 tot 88' de kans een versje of verhaal te maken over één van de figuren uit de boeken van Annie M.G. Schmidt, zoals bijvoorbeeld Jip en Janncke, Pluk van de Pet- teflet, Abeltje of Beertje Pippeloentje. De jongste kinderen kun nen met een kleurplaat van Jip en Janneke meedingen naar een prijs. De officiële inleverdatum van de versjes, verhalen en teke ningen is vandaag, al wordt er niet op een dag gekeken. Inlever- adressen zijn de boekhandels Zandvliet, Kooyker en De Kier, de fi lialen van de Openbare bibliotheek en het Leidsch Dagblad. Op die adressen zijn ook kaarten voor de feestmiddag verkrijgbaar. De Kinderboekenweek duurt tot 20 oktober. Bij aankoop van 19,50 aan kinderboeken wordt een boekenweekgeschenk van Annie M.G. Schmidt erbij gegeven. Gemeente verhoogt prijs van kilo oud papier met dubbeltje LEIDEN - Het Academisch Zieken huis Leiden en het Zoeterwoudse 3M werken gezamenlijk aan projec ten op tandheelkundig gebied in de Poolse zustergemeente Torun. De projecten zijn een vervolg op een congres dat in Torun werd gehou den en waaraan 250 Poolse artsen en tandartsen deelnamen. Het congres was het resultaat van een toevallige ontmoeting van de Zoeterwoudse tandarts Kowalski en zijn collega Bryndal uit Torun. In eerste instantie steunde de Leids- che Tandartsen Vereniging de col lega's uit Torun door dure abonne menten op vakliteratuur te betalen. Later kwam een uitnodiging uit Po len om het congres te organiseren. Dit kondigde wethouder H. de la Mar van milieu gisteravond aan tij dens een commissievergadering. Het is de bedoeling om ook in ande re gemeenten de prijs op te trekken omdat anders volgens De la Mar 'pa- piertoerisme' ontstaat. "Dan wor den de oude kranten uit Oegstgeest naar Leiden gebracht". De verho ging van de subsidie kost de ge meente naar verwachting niets om dat hierdoor minder oud-papier naar de vuilstort in Wijster hoeft te worden gebracht wat weer geld be spaart. De wethouder kondigde ook an dere maatregelen aan om de hoe- Aan het congres werkten kaak- chirurg De Vries van het AZL, or thodontist Van den Bergh en pro- dukt- en marketingspecialist Wa ning van 3M mee. Het doel van het congres was de Polen aan te geven hoe een nieuw zorgstelsel kan wor den opgezet. Naar aanleiding van het congres vroegen de Polen of er ook in de toe komst gezamenlijk projecten kun nen worden opgezet. Het gaat dan om projecten op het gebied van on derzoek, nascholing en materialen. Op dit moment wordt bekeken hoe die projecten van de grond kunnen komen. veelheid afval te verminderen. Zo wordt gekeken of er meer kledin- ginzamelingsacties kunnen worden gehouden en of er milieu winkels in de stad kunnen komen. "Bij winkel centra, bijvoorbeeld. Het zou mooi zijn als mensen daar spullen kun nen inleveren en tegelijkertijd aller lei informatie kunnen krijgen over het milieu", aldus De la Mar die nog niet weet hoeveel van dergelijke winkels er kunnen komen. "We zijn nu met De Zijl Bedrijven aan het kijken naar de mogelijkheden". Verder wil de gemeente plastic gaan inzamelen en een extra kar voor klein chemisch afval gaan aan- Wethouder De la Mar: "Geen moer aan gedaan". (foto1» wim Dijkman) schaffen. Het is de bedoeling dat het groente-, fruit- en tuinafval (gft-af- val) volgend jaar na de zomervakan tie apart wordt ingezameld. Ieder een krijgt daarvoor een container. In de binnenstad waar het moeilijk is om bij woningen een container te plaatsen, komen waarschijnlijk wijkcontainers voor dit soort afval, aldus De la Mar. Geen moer "Het zijn goede plannen, maar ik vind dat er veel te laat mee begon nen wordt", spuide C. Vergeer van de Socialistiese Partij (SP) zijn kri tiek. Hij heeft dergelijke opmerkin gen ook al gemaakt toen werd be sloten compostvaten in te voeren en gisteravond wekte hij dan ook de woede op van de wethouder. "Er is inderdaad de afgelopen ja ren weinig of zelfs geen moer ge beurd op milieugebied. We hadden alles veel eerder moeten aanpak ken. Na 1 mei zijn we echter met UTRECHT (GPD) - Woningcorpo raties en gemeenten doen te weinig aan de verhuur van kamers aan jon geren. Ze zouden meer voor gezin nen gebouwde woningen voor be woning door jongeren beschikbaar moeten stellen. Kamergewijze verhuur heet dat in het jargon van woningbouwvere nigingen en huisvestingambtena ren. Staatssecretaris drs. E. Heerma is er een fervent voorstander van. Hij was het dan ook, die de kritiek op corporaties en gemeentelijke woningbedrijven naar voren liet brengen door zijn directeur Bewo- frisse moed begonnen en sneller dan het nu gaat kan het gewoon niet. Wat wilt u dan dat we gaan doen met die zakjes gft-afval? Moet ik ze naar de trein naar Drenthe brengen? Voor de gescheiden inza meling van gft-afval moeten we een wagenpark aanschaffen, een op- haalschema maken, wijkploegen anders indelen en kijken waar we het afval laten". De la Mar vertelde dat met de re giogemeenten en de gemeenten in de Duin- en Bollenstreek wordt ge keken naar plekken waar compos- teringsinstallaties kunnen worden gebouwd. In eerste instantie zal het afval uit Leiden waarschijnlijk naar de installatie in Alphen worden ge bracht, die deze zomer klaar is. "Dan zijn ze daar ook van een pro bleem verlost, want natuurlijk krij gen ze hem zelf niet meteen vol", al dus De la Mar. Hij zei verder nog dat in overleg met ontwerpers wordt gekeken naar de mogelijkheid om de wijk containers een mooiere buitenkant te geven. nerszaken, drs. L. Emmerich. Dat gebeurde tijdens de afsluitende the ma- bijeenkomst in Utrecht Daar bracht Emmerich naar vo ren, dat van de in 1983 al geschapen mogelijkheid om een woning per kamer te verhuren aan studenten- /jongeren tot nu toe te weinig ge bruik is gemaakt. Te weinig in ieder geval om te voldoen aan de geste gen vraag. In 1960 was nog maar 12 procent van de bevolking alleenwo nend, twee jaar geleden was dat per centage al opgelopen tot 20. Ofte wel 1,6 miljoen alleenwonenden te genover 5,6 miljoen gezinnen. SP-raadslid Vergeer: "Veel te laat". DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 Van de 1,4 miljoen ongehuwde jongeren tussen de 18 en 27 jaar be woonden er 300.000 een kamer. Meer dan de helft zou echter een ei gen kamer of woning willen heb ben. In Leiden staan ruim 2400 jon geren ingeschreven voor zelfstandi ge woonruimte. Volgens de Leidse wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) is er daarmee slechts sprake van een ge ring probleem in Leiden. Hij wyst er op dat het totale aantal woning zoekenden maar liefst 10.000 be draagt. Van Rij stelt dat de kamer- verhuur voor jongeren en studen ten in Leiden goed wordt geregeld door de Stichting Huisvesting Stu denten en Werkende Jongeren. Van de 114.000 eerstejaars op uni versiteiten en hbo-instellingen, die dit studiejaar zijn begonnen, zal slechts een kwart thuis blijven wo nen. Dit aantal eerstejaars zal groei en tot 1995, wanneer 120.000 eerste jaars verwacht worden. De uit stroom van studenten is echter ge ringer, zodat per saldo kamers erbij gevraagd zullen worden. De staatssecretaris wil langs twee wegen meer kamers vrij maken: de particuliere verhuurder moet een belastingvoordeeltje krijgen c n juri disch gevrijwaard worden van al te lastige huurders. Het valt overigens wel mee met die lastige onderhuurders, want volgens een recent onderzoek van de Raad voor Volkshuisvesting hebben zich in dc onderverhuur nauwelijks wanbetalingen voorge daan. Ook ontbreken de vermeende extra kosten voor huurders-wisse lingen en huurderving door leeg stand. Volgens Emmerich kunnen door kamergewijze verhuur dure wonin gen of bepaalde flatwoningen, die niet meer zo lekker in de markt lig gen by de gewone (gezins)huurders, toch een goede bestemming krij gen. Mr. M. Schaaper, rayonhoofd van de Nationale Woning Raad, bena drukte dat het tot de sociale taak van woningcorporaties behoort om ook jongeren op te nemen als klan tengroep. Dat is dan wel een groep van minderdraagkrachtigen, die niet meer gevraagd mag worden dan 250 gulden per maand, omdat de jongeren zelden meer dan 800 tot 1000 gulden in de maand te beste den hebben. Rectificatie In deze krant van dinsdag 9 oktober stond dat Oegstgeester wethouder Rijks deel uitmaakte van het vorige dagelijks bestuur van de Streekmu- ziekschool. Hjj was echter lid van het alge meen bestuur in de periode januari tot en met mei 1990. Rijks draagt dan ook geen verantwoordelijkheid voor de tekorten die zijn ontstaan onder het oude bestuur. Terrein aan Brahmslaan is eerste keus LEIDEN Het college van BNen W heeft zes plaatsen in de stad aangewezen waar tvfee verpleeghuizen kun nen komen. De bouw van deze huizen met elk meer dan 150 plaatsen voor de mente ouderen en mensen met lichamelijke klachten, moet in 1994 beginnen. Vol gend jaar al moet het ge meentebestuur de definitie ve plannen indienen bij het ministerie van wvc. Op het lijstje van zes mogelijke lo- katies staan het sportterrein aan de Brahmslaan, het terrein van het slachthuis aan de Pasteurstraat, het HCG-terrein (hoek Rooseveltstraat- /Telderskade), het Pomona-sport- veld in de Vogelwijk, de wijk Room burg tegenover de Vliststraat en het terrein van de kwekerij tussen de Hoge Mors weg en de Smaragdlaan. Al deze plekken zijn groot ge noeg. Voor een verpleeghuis is een oppervlakte nodig tussen de 0,6 en 0,8 hectare. Verder heeft het ge meentebestuur gezocht naar bouw terreinen die zich in een normale woonbuurt bevinden of daar ten minste aan grenzen. Ook is er geke ken naar de bereikbaarheid met het openbaar vervoer. De meest opvallende lokatie die door B en W is aangewezen, is het terrein van het slachthuis aan de Pasteurstraat. Volgens de wethou ders Van Rij (ruimtelijke ordening) en Bordewijk (oqderenbeleid) moet nieuwbouw van een verpleeghuis op die plek samengaan met nieuw- Delegatie Torun bezoekt Leiden LEIDEN - Een officiële delegatie uit de Poolse zusterstad Torun brengt van 10 tot en met 15 oktober een bezoek aan Leiden. Op het programma staan onder meer een bezoek aan burgemeester Goekoop en een gesprek met Leid se raadsleden. Ook worden het AZL de NZH bezocht. De groep is in de stad in verband met de opening van de Poolse culturele week. bouw voor het slachthuis. Voor bei de inrichtingen is er voldoende plaats op het terrein. Een-bijko mend voordeel is volgens Van Rij dat er een goede verbinding komt tussen de wijken Groenoord en Lei- den-Noord. Ons Eiland Hoewel de plannen over ruim een half jaar gereed moeten zijn, is de directie van het slachthuis pas eind vorige week van dit voornemen van B en W op de hoogte gesteld. Een van de directeuren, Daan Ver schoor, reageert daarom nog af wachtend op de plannen. "Wij heb ben een huurcontract tot 1993 met de mogelijkheid dat nog vijf jaar te verlengen". B en W hebben het slachthuis-ter rein voorlopig op de tweede plaats gezet van het lijstje lokaties. De zes terreinen zijn beoordeeld op de rela tie met de woonomgeving, de be reikbaarheid en de vraag of ze op korte termijn beschikbaar zijn. Van de zes plekken staat het sportterrein aan de Brahmslaan (van korfbalvereniging Ons Eiland) bovenaan het lijstje. Dit terrein is ook al aangewezen als bouwlokatie in de nota 'Bouwen in bestaande wijken'. Volgens Van Rij is een bij komend voordeel dat in Leiden- Zuidwest al een aantal bejaarden huizen zijn. "Als er van een ouder echtpaar een van de partners in het verpleeghuis komt, is dat voor de ander gemakkelijk bereikbaar". Na deel is echter weer dat het verpleeg tehuis gezien de grootte van het ter rein maar 120 bedden kan tellen. Drie plaatsen zijn volgens B en W even geschikt en komen op de der de plaats: het HCG-terrein, Room burg en de kwekerij aan de Mors- weg. Het minst voor de hand lig gend is naar de mening van het ge meentebestuur het Pomona-sport- veld. Dit terrein ligt niet in een ech te woonomgeving en bovendien is er in het nabijgelegen Oegstgeest al een verpleeghuis. Inspraak Drie plaatsen zijn door de gemeente wel bekeken, maar komen toch niet in aanmerking. Op de plaats van de voormalige Lorentz-school aan de Beyerincklaan komen ouderenwo ningen. Daar zijn volgens Van Rij al toezeggingen over gedaan en daar kan niet meer van worden afgewe ken. Het AZL-terrein is niet op kor te termijn beschikbaar en een veld je bij de brandwerkazerne aan de Gooimeerlaan blijkt te klein te zijn. Dat er in Leiden twee verpleeg huizen moeten komen is bepaald door de provincie. Die heeft vastge steld dat de verpleegtehuizen slecht over de regio zijn verdeeld. Zo zijn er in Leiden geen bedden voor de mente patiënten. Behalve de twee verpleeghuizen moeten er ook nog drie dependances in de stad komen met elk 30 plaatsen voor demente ouderen. Waar deze kleinere huizen moeten komen, wordt pas vastge steld is de plekken voor de grotere verpleegtehuizen zijn vastgesteld. In november krijgt de Leidse be volking de gelegenheid zich uit te spreken over de plannen tijdens een inspraakavond. Bescheiden start gezamenlijke huisverbetering in Groenoord LEIDEN Binnen enkele maanden wordt een begin gemaakt met col lectieve woningverbetering in Groenoord-Noord, de wijk rond de voor malige vuilverbranding. Vijf huiseigenaars doen mee aan een proef project, waarvan binnenkort de aanbesteding plaats heeft. Al enige tijd worden er plannen ontwikkeld om de particuliere wo ningen in de wijk Groenoord collectief te verbeteren. Veel woningen in de wijk bevinden zich in slechte staat. Voor die verbeteringen ver schaft de gemeente een flinke bijdrage. Als proef worden er nu vijf woningen aan de oneven zijde van de Jan Lievensstraat opgeknapt. De hoop is dat andere eigenaars zo enthou siast raken dat ook zij hun woningen gaan verbeteren. De verbeterin gen, voornamelijk aan de gevels van de woningen, kosten gemiddeld 40.000 gulden bij de vijf huizen. Daarvan neemt de gemeente 60 pro cent voor haar rekening. 'Politie en wegen overbelast' Leidse politie NOORDWIJK - Noordwijk stelt zich niet kandidaat voor de organi satie van de start van de Tour de France in 1992. B en W van Noord- wijk zijn van mening dat de bad plaats de organisatie van zo'n groot evenement niet aankan. "We hebben serieus bekeken of we de start van de Tourstart moes ten binnenhalen. Het is tenslotte een heel bijzonder evenement, waar veel promotie voor Noordwijk vanuit zou gaan", aldus waarne mend burgemeester J. van der Sluijs. Bij de afweging heeft meege speeld dat de start van het drie weekse wielerevenement midden in het hoogseizoen valt. "De vraag was of we naast de badgasten nog eens een grote groep bezoekers konden verwerken. Onze infra structuur is daar niet op berekend. Bovendien vergt de Tour wel erg veel van de politie en van de ge meente. Die twee punten hebben de balans uiteindelijk negatief doen doorslaan", zegt de waarnemend burgemeester. ADVERTENTIE -geserveerd met een glimtóch! Restaurant-Grond Café In den Leidschen Salon muzikanten LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren zes Boliviaanse straatmuzi kanten aangehouden die in de Haar lemmerstraat aan het spelen waren. De muzikanten hadden geen ver gunning om op straat te spelen en bleken niet in het bezit te zijn van een visum voor Nederland. Dat is sinds 1 oktober verplicht, maar de muziekgroep was daarvan niet op de hoogte. De Bolivianen, die uit Italië kwa men en een toernee door Europa maken, moeten zaterdag Nederland verlaten. Om zeker te zyn dat ze weggaan heeft de politie de pas poorten ingenomen en opgestuurd naar de douane aan de Belgische grens. Daar kunnen de muzikanten ze ophalen. De politie heeft ook een draaior gelman gewaarschuwd die meer dan een uur op een plek had ge staan. In Leiden is dat verboden. Mandela Tour in het LVC LEIDEN - De landelijke Man dela Tour doet zondag 4 novem ber het LVC aan. De bands Bad to the Bone, The Vibe, Q'(65) en Fonquichote verzorgen een op treden ki het muziekcentrum aan de Breestraat. De Mandela Tour is een initia tief van de SP, het ANC cn di verse Nederlandse muzikanten. In totaal zyn zo'n 35 bands ge strikt voor optredens in elf Ne derlandse steden, waaronder Rotterdam, Nijmegen, Ensche de, Geleen en Groningen. Dc concerten-reeks duurt van 31 oktober tot en met 10 november. Alle artiesten treden belange loos op. De organisatie is dan ook zeer enthousiast over de medewerking. "Het zijn toch bands die normaal gesproken zo'n 2700 gulden krijgen voor een concert, nu komen ze uit idealisme". De Mandela Tour is een ver volg op tien eerdere concerten van dezelfde organisatie Die brachten in totaal zo'n 100.000 gulden op voor het ANC. Deze tour is echter veel groter van op zet, organisator Paul Peters re kent op een massale toeloop van toeschouwers. "In de elf zalen die we aandoen kunnen onge veer 11.000 mensen. Indien alle concerten zyn uitverkocht, loopt de netto-opbrengst in dc tientallen duizenden guldens. De kaarten voor het concert in het LVC kosten 12,50 gulden. In de voorverkoop zyn ze te ver krijgen bij Plato aan de Vrou- wensteeg 4-6, WW aan dc Wol- steeg 6 en dc SP aan de Groene- steeg 33. Op 4 november kunnen kaarten worden gekocht by de kassa van het LVC. De zaal gaat open om 20.00 uur, het concert begint een uur later LEIDEN De Leidse wethouder De la Mar heeft plannen in de maak om de afvalberg die in deze stad wordt geprodu ceerd, aanmerkelijk te verminderen. De milieuwethouder wil bevorderen dat allerlei soorten 'afval' niet meer bij het huisvuil terecht komen maar opnieuw worden gebruikt. Als concrete maatregel wil de gemeente Leiden met ingang van volgend jaar een dubbeltje meer voor een kilo oud pa pier gaan betalen. De prijs is nu 5 cent per kilo, dat zou 15 cent moeten worden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13