[MlHet Motorhuis ra Weinig nieuws op autosalon van Parijs Isuzu Trooper 2.8 Tdi: macht door kracht Rafsanjani op kop in Iran HET AUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE REGIO Opel brengt topmodellen met nieuwe 6-cilinder Oosteuropa ruziet over tanks Schip Greenpeace wordt naar Moermansk gesleept DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 PARIJS (GPD) - Weinig nieuws. Zo valt de autotentoonstelling van Parijs (tot 14 oktober) samen te vat ten. Hoewel, bij Peugeot toch wel nieuws waar baas J. Calvet van het PSA-concern fors uithaalde naar de bestuurders in de EG. „Het doel van de Japanners is de Europese markt te domineren. Kijk hoe ze bezig zijn in Amerika. En de EG heeft geen duidelijk idee over haar toekomst. Japan probeert verdeeldheid te zaaien dank zij zijn status in Enge land. Wie weet kiezen ze op een dag de zwakste industriële leider uit en stoken zo onrust op de Europese au tomarkt. Gevolg: uitgebreide sa menwerking die dodelijk is voor de 'uitverkoren' partner", zo zei Cal vet. In breder verband pleitte hij voor een herbezinning van de koers die de EG wil varen, een bijstelling van de 'single-act' die in '85 al uit balans is gebracht door verschil van me ning tussen de EG-lidstaten. Calvet stelt voor om in Europa geen nieu we Japanse autofabrieken, zogehe ten 'transplants', toe te staan; de produktie van de bestaande fabrie ken te beperken; en handhaving van quota voor de tien jaar die na het wegvallen van de grenzen in '92 Bezoekers van de Parijse autosa lon vergapen zich aan het prototype van de tweezitter Laguna. Renault hoopt dat de roadster het over enkele jaren gaat maken. (foto ap) nog voor ons liggen. De 10 procent restrictie voor de meeste landen dient volgens hem gehandhaafd te blijven en voor enkele landen, zoals Frankrijk, zelfs 3 procent. Als Japan in Europa wil blijven produceren, dan zal het aantal hier gefabnceerde auto's in mindering gebracht moe ten worden van de normale import. Dit jaar toont men nog vrees voor de gevolgen van de Golfcrisis. De verwachting is dat volgend jaar het effect groter is en de totale Europe se autoverkoop met ongeveer 4 pro cent zal dalen. Bij het in de Golfsta ten zeer geliefde merk Rolls Royce ziet men nog geen problemen. In Kuwayt zijn wel alle zestig Rolls' die er reden, richting Baghdad ge gaan, maar de verkoop in het Mid den-Oosten en Europa blijft stabiel en vertoont zelfs in sommige landen forse stijgingen, met Frankrijk als uitschieter: plus 45 procent. Grand Voyager Autonieuws is er te melden van Chrysler die met de Voyager een 17 cm groter model heeft uitgebracht onder de naam Grand Voyager. Vanaf de RAI is hij te koop in ons land. De Amerikanen gaan in Oos tenrijk eerdaags 25.000 van deze ruimte-auto's bouwen. Ook een vierwiel-drive-versie met techniek van Steyr Daimler Puch. Klein nieuws is er ook, en dat vooral in de vorm van speciale au to's of uitvoeringen. Zo heeft Fiat, die de Tempra nog op de Neder landse markt moet brengen, hier in Parijs al de stationwagon van dit nieuwste model staan. Van Neder landse makelij is de elektronisch continu variabele transmissie van VDT die nu voor de kleinste Fiat, de Panda, geschikt is gemaakt. De Panda Selecta is hiermee de eerste Europese auto in deze kleine klasse met een automaat Fiat gaat zich met de massapro- duktie van de Panda Elettra nu ook serieus begeven op het 'ecologische pad'. Elektrische energie is volgens Fiat schoner dan motoren die lopen op benzine of diesel. De elektro- auto heeft volgens de Italiaanse fa brikant een goede toekomst. De Panda Elettra levert bijna 10 kW vermogen, haalt een top van 70 km per uur en heeft een actieradius in de stad van 70 kilometer. Laguna Naast het grote nieuws van de Clio op de stand van Renault ook een gaaf voorbeeld van styling in de vorm van een prototype, de Laguna. In brandingblauw gespoten, een schitterende creatie die het moge lijk over enige jaren als roadster kan gaan maken. Met de middenmoter, een opgevoerde R21 tweeliter turbo die met 210 pk in staat is om binnen 6 seconden naar ruim 250 km per uur te snellen. De Laguna is ge maakt van composietmateriaal en heeft een rollbar die net als bij Mer cedes SL in geval van nood automa tisch omhoog komt. Van een gelijksoortige opzet is de Shock Wave bij Ford. Een prototy pe voor de 21e eeuw. De auto heeft een dashboard met persoonlijk aan te passen onderdelen om optimaal zitcomfort te scheppen. Stoelen die over de middentunnel schuiven, een computergecontroleerdc ach terspoiler en een 24-kleps V-6-mo- tor. Binnenkort wel verkrijgbaar is het recreatievoertuig Seeka op ba sis van de Ford Escort Wagon; met tal van snufjes, zoals een uitneem- baar picknic-barbecue-set. CD-spe- ler, een skibox die een geheel vormt met het dak en een fax-telefoon. Van het Oostfront staan er de al eer der getoonde Aleko en Tavria. Mo dellen die nog niet in ons land ver krijgbaar zijn maar binnenkort on der de vlag van de Lada-importeur zeker hun weg naar goedkoop rij dende klanten zullen vinden. De Aleko is 435 cm lang. heeft een 1.6 li ter motor en de Tavria meet 370 cm en beschikt over een 1100 cc motor. Uit het Verre Oosten ten slotte nog een nieuw merk: Maruti. Deze fabrikant uit India bouwt onder li centie van Suzuki de Alto na en heeft twee modellen in de verkoop: de Maruti 800 en de 800 Special. Het is ook een manier om onder de restricties van Japanse import uit te komen in Europa. Bij de Spaanse autofabrikant Se at die onder de vlag van Volkswa gen steeds meer een eigen gezicht krijgt en volwassen wordt, de mees te aandacht voor de Proto C. Dit model is een duo-ontwikkeling van de Proto T/TL, de voorstudie van de op til zijnde Seat Toledo. De Proto C zal over enige jaren de Marbella zijn nieuwe gezicht moeten geven. Isuzu heeft de Troopers met de 4- deurs lange en 2-deurs korte wielba sis recentelijk gewijzigd. Deze au to's rijden iets comfortabeler dan de pick-up Campo's en zijn door hun top van 150 km/u ook meer geschikt voor de 'grote weg'. Soms is het mo del iets instabiel op de grote weg, maar waar de Trooper voor is be doeld, daar laat hij zich niet kennen. Terreinrijden gaat dus uitstekend met dit tamelijk luxueuze geval. Het is vooral een kwestie van je verstand gebruiken. De vierwiel- aandrijving, de sperren en de mas" todont van een motor doen de rest. Desnoods met het stuur los en de voeten van alle pedalen weet de Trooper zich een weg te banen als een langzaam voortkruipende rups die zich in de modder thuis voelt. Schakelen middels de vrij lange pook, met een knik vlak boven de vloer, gaat goed. Ook het inschake len van de drie standen voor de tus- senbak gaat met het korte extra pookje vrij vlot. De eerste versnel ling is duidelijk bedoeld voor ruig terrein; op de normale weg is zij zui ver voor het in gang zetten van de auto. Vrijwel direct kan de tweede gangwissel worden ingeschakeld. Nog geen 600 toeren heeft de mo tor nodig om de 1730 kilo zware Isu zu door talrijke beproevingen te trekken. Een klim van dik 60% neemt hij met genoegen en de inter- cooler zorgt voor voldoende vermo gen met een haast ongelimiteerde trekkracht. De 106 pk's doen op het vlakke asfalt bijna fluisterend hun werk. De directe dubbele brand stofinspuiting in combinatie met de gekoelde inlaatlucht zorgen voor een aangenaam stille motorloop. Correct schakelen In het terrein biedt het enorm grote potentieel aan koppel dat voorhan den is, de mogelijkheid om elke af gelegen plek te bereiken. Schier on neembare hindernissen kun je met een trekkracht van 242 Nm die los komt bij slechts 2300 toeren met ge mak overwinnen. Het enig noodza kelijke is met beleid schakelen en gasgeven. Stijgende interesse voor vierwiel- aangedreven voertuigen leidt bij een groot aantal klanten tot de wens van meer comfort en daar springt Isuzu, dat middels de joint-venture met GM ook personenauto's maakt, handig op in. Niet alleen is het inte rieur op het niveau van de gewone luxe wagen gebracht, er is ook een speciale 4WD-automaat. Eigenlijk een beetje onwezenlijk in het ter rein zo'n automatische versnel lingsbak, maar ja, de verwende klant vraagt het. De werkruimte van de Trooper is riant en goed bewoonbaar. Makke lijke instap, goed zitcomfort en uit zicht, een inwendige ongekende wagenhoogte en een behoorlijke portie laadruimte. Op het dash board onder andere een toerenteller die waakt voor onbesuisd gedrag in het terrein. Want hoe snel klim je ADVERTENTIE Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 Radikalen krijgen ook zetels in geestelijke raad TEHERAN (UPI7AFP) - President Ali Akbar Hache- mi Rafsanjani van Iran ligt op kop bij de verkiezingen in Iran voor de geestelijke raad die maandag zijn gehouden. Op de tweede plaats komt Hojatoleslam Ahmed Kho meini, zoon van wijlen imam Khomeini, zo blijkt uit de eerste uitslagen. Beiden hebben al voldoende stem men om zich verzekerd te weten van een zetel in de raad, aldus radio-Teheran. Behalve patriarchzoon Ahmed Khomeini zullen vermoedelijk nog zeker twee andere radicalen in de Raad doordringen, ondanks het feit dat veel fundamentalistische mos lims op last van president Hashemi Rafsanjani, die volgens IRNA ook zeker is van een Raadszetel, van de kieslijsten waren geweerd. De raad bestaat uit hoge geestelij ken die een kiescollege vormen voor de verkiezing van de geestelijk leider van de islamitische republiek wanneer die leider komt te overlij den of niet meer in staat is zijn func tie uit te oefenen. De vorige raad koos verleden jaar juni ayatollah Ali Referendum Egypte Cairo (DPA) In Egypte is vandaag een referendum onder de rond 15 miljoen stemgerechtigde Egyptena- ren gehouden over ontbinding van het parlement en vervroegde ver kiezingen. De verwachting was dat de meerderheid zich daarvoor zou uitspreken. Dan dienen binnen 60 dagen verkiezingen te worden ge houden. Het referendum werd uitgeschre ven door president Hosni Mubarak nadat het constitutionele hof de huidige kieswet in mei ongrond wettig had verklaard. De verkiezingen brachten een machtsstrijd aan de oppervlakte tussen pragmatici als Rafsanjani en geestelijken die voorstander zijn van een harde lijn, onder leiding van de voormalige minister van bin nenlandse zaken Ali Akbar Moht- ashami. Rafsanjani, die wegens zijn pragmatische politiek om een ope ning te zoeken in de gespannen Iraanse verhouding met het westen scherp door radicalen is bekriti seerd, had de politieke deskundig heid van de radicalen in een specia le test op de proef gesteld. Het me rendeel van hen doorstond de toets niet, terwijl negen van degenen die wel aan de kundigheidseisen volde den, later uit protest hun namen van de kieslijsten lieten schrappen. De moslims van de harde lijn wil len de huidige geestelijk leider, aya- PRAAG (Rtr/DPA/UPI) - De lan den van het Warschaupact zijn het gisteren in Praag nog niet eens ge worden over de verdeling van het aantal tanks dat zij in het kader van het CFE-akkoord moeten afstoten en kunnen behouden. De Sovjetu nie hield tijdens de besprekingen van de ontwapeningscommissie van het uiteenvallende Oosteurope- se bondgenootschap, vast aan het aantal tanks dat zij wil behouden. Dit verklaarden Tsjechoslowaakse functionarissen. De verdeling moet door de Oost- europese staten zijn afgewikkeld willen de Navo en het Warschau pact de volgende maand in Parijs het CFE-verdrag over beperking van de conventionele troepen m Eu ropa kunnen ondertekenen. "Wat betreft tanks zijn wij niet verder ge komen dan bij vorige bijeenkom sten", verklaarde de Tsjechoslo- daar niet te ver in de toeren. Ook op de normale weg is het zaak de toe ren in de gaten te houden. Want te veel gas terugnemen doet in een (te) hoge versenlling het toerental da len. En dat leidt zeker bij een 4WD- voertuig tot extra slijtage van de la gers. Terreinrijden is een kwestie van de weg in meer dan één opzicht zien. In het ene geval kies je voor snelheid aanhouden om een mod- der-parcours te doorkruisen, en op een ander moment laat je de motor zijn koers bepalen. Stabiele marktprognoses krijg je in de 4WD-sector vooral bij die auto's met een breed concept. Zeker waar de verwachtingen van de kopers meer naar het gebruik sport-zake- lijk gaan, kan een fabrikant van ter reinauto's in dat segment scoren. Je ziet dus dat elk merk een of meerde re modellen voor die specifieke groeimarkt ontwerpt. Isuzu is erin geslaagd om met de Trooper, zoals het merk dat zelf propageert, het werk eens mee naar huis te nemen. De nieuwe 2.8 TDi kost met een korte wielbasis van 230 cm 51.002 en de 265 cm lange versie staat voor 56.462 genoteerd. Isuzu, de eerste autofabrikant van Japan, bouwt zeer gewilde 4WD's. Vooral in de sector pick-ups waar een totaalpro- duktie van 2 miljoen stuks is be reikt, wordt goed verkocht. De nieuwe Campo met dubbele en en kele cabine heeft evenals de Troo per ook een versie met een direct in gespoten dieselmotor. Deze vier- wielaangedreven laadbak kan het echter stellen met een motor van 2.5 ltr die zonodig 1 ton lading exclusief passagiers door ruw terrein weet te slepen. BUITENLAND ECONOMIE De werkruimte van de Isuzu Trooper us riant en goed bewoonbaar met Opel heeft voor het komende modeljaar naast de ge ruchtmakende Calibra en de totaal herziene Corsa, nog een aantal wijzigingen in het modellenpakket. De belangrijkste daarvan is te vinden bij de twee topmo dellen van Omega en Senator. ga (vanaf 55 mille te koop) een uitbreiding in het basis pakket met o.m. ABS en een elektronisch controlesys teem. Voor de Senator van 68.500 zijn dat in hoogte verstelbare koplampen en voorstoelen. Voor de CD-versie zit er voortaan naast ABS ook een cruise-control, met leer bekleed stuur en halogene ver- stralers op deze duurste Omega-versie. Standaard hebben alle Omega's nu getint glas tollah Ali Khamenei, terzijde schui ven en vervangen door een radicaal driemanschap. De radicalen verwij ten Khamenei dat hij onder een hoedje speelt met Rafsanjani. Ahmed Khomeini schaarde zich verleden jaar tijdens een machts strijd achter de radicalen, maar hij behoort niet officieel tot de Vereni ging van Militante Geestelijke van Mohsashami. Veel kiezers gaven ge hoor aan de oproep van boze radica len om de stembusstrijd te boycot ten en bleven dan ook weg bij de verkiezing van de 83 leden tellende Raad, die de geestelijk leider van het land aanwijst en een ambtster mijn heeft van acht jaar. De magere opkomst plus de ver moedelijke verkiezing van verschil lende radicalen zijn een aanwijzing dat de pogingen van de regering om de oppositie op een zijspoor te zet ten averechts gewerkt hebben. waakse onderminister van buiten landse zaken Robert Harencar te gen verslaggevers. Het probleem ligt volgens Tsjechoslowaakse functionarissen bij het aantal van 13.300 tanks dat de Russen willen behouden en waarover zij overeenstemming heb ben bereikt met de Verenigde Sta ten. Het voorgestelde CFE-akkoord van Navo en Warschaupact gaat er van uit dat beide zijden in Europa in totaal 20.000 tanks behouden. Maar de overige OosteuropeSe staten willen samen 7.200 tankvoer tuigen houden. "Wij vinden dat de Sovjetunie iets van haar quotum moet opgeven", zei de Tsjechoslo waakse onderhandelaar Svatopluk Buchlovsky. Hij zei dat Moskou de helft van de 500 boventallige tanks zou moeten opgeven en de andere landen de rest MANAGUA Een jongen met een hoofdwond wacht m een ziekenhuis in Nicaragua op verzorging. Het ziekenhuis in de hoofdstad Managua heeft geen geld voor medicijnen. De verpleaer heeft dat geld wel en houdt het in zijn handen, die op de schouders van de jongen rusten. itoo> ap» MOSKOU (AP) - Een schip van de milieu-organisatie Greenpeace dat door de Sovjet-kustwacht is geën terd toen het in de buurt van een proefterrein voor kernwapens voer, wordt momenteel naar Moermansk aan de Barentsz-zee gesleept. Dat heeft de Sovjet-regering bekendge maakt. Woordvoerder Gennadi Gerasi- mov van het ministerie van buiten landse zaken zei dat kapitein en be manning van de MV Greenpeace in Moermansk waarschijnlijk zullen Vlieginstructeurs luchtvaartschool melden zich ziek EELDE (GPD) Vlieginstructeurs van de Rijksluchtvaartschool in Eelde hebben zich gistermorgen massaal ziek gemeld. Als gevolg daarvan is het opleidingsprogram ma stil komen te liggen, Onzeker heid over de toekomst en financiële eisen vormen de achtergrond van deze eerste actie in de meer dan 40- jarige geschiedenis van de RLS. De ziekmeldingen volgden op een dinsdagavond gehouden verga dering van de Vereniging van Vlieg instructeurs by de RLS. kortweg WRLS, waarbij alle 23 instruc teurs van de school zijn aangeslo ten. Volgens voorzitter J.G. van Dusseldorp. tevens chef-instruc teur, heeft vooral het uitblijven van duidelijkheid over de komende pri vatisering een rol gespeeld. Daarnaast is het personeel al eni ge tijd vruchteloos in gesprek met de directie over verhoging van de zogenaamde 'koop- en behoudtoe lage', een toeslag op het salaris waarmee de overheid hoog ge schoold personeel probeert vast te houden. Die toeslag - f 1500 per maand - zou ruim f700 lager liggen dan wat piloten van de Luchtvaart inspectie op Schiphol, net als de RLS een onderdeel van de Rijks luchtvaartdienst, maandelijks als extraatje ontvangen. worden aangeklaagd wegens grens- schending. Gerasimov zei dat het schip, na een vooraf overeengeko men bezoek aan Archangelsk aan de Witte Zee, maandag koers had gezet naar een kernproef-centrum op Nova Zembla. Gerasimov zei dat de kustwacht geheel in overeenstemming met de internationale wetgeving aan boord van de Greenpeace was gegaan "na dat onze grens was geschonden". Toen de kapitein van het schip wei gerde gehoor te geven aan de beve len van de kustwacht, had deze de radiokamer verzegeld en de Green peace op sleeptouw genomen, zei de woordvoerder In Londen verklaarde woord- voerdster Rebecca Johnson van Greenpeace dat de organisatie 2.5 dag onkundig was gehouden van het lot van de Greenpeace. "De Sov jets kunnen er van op aan dat daar in Moermansk nog een hartig woordje over zal worden gespro ken", zei zij. Gerasimov zei dat de Sovjetunie het "volkomen eens" was met het oogmerk van Greenpeace om een einde te maken aan kernproeven, maar dat het niet aanging "hoe no bel de doelen ook", internationale wetten en Sovjet-wetten te schen- Behandeling IRA- zaak aangehouden ROERMOND (ANP) - De rechtbank in Roermond heeft vandaag op ver zoek van de officier van justitie mr J. Laumen de behandeling van de zaak tegen de Ieren G Harte (27) en John-Edward Hick (30) tot 27 no vember aangehouden Dit gebeurde al eerder met de zaak tegen Paul Hughes (26). Dit drietal wordt ver dacht van het plegen van de IRA- aanslag op 27 mei van dit jaar in Roermond, waardoor twee Australi sche advocaten om het leven zijn gekomen. Bovendien worden zy verdacht van het deelnemen aan een misdadige organisatie.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11