Lage opkomst bij verkiezingen Iran Bush vindt belastingverhoging onder voorwaarden acceptabel Vereenzelviging met Israël komt Westen slecht uit Mexicanen doen 'grootste' vangst: 6000 kilo cocaïne Bouterse somber over vredesproces Suriname Kernproeven aan banden 'Immigranten na 5 jaar EG-burger' WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Rafsanjani zet radicalen buiten spel NICOSIA (AP) - De Iraanse stemgerechtigden zijn gisteren massaal weggebleven bij de verkiezingen voor de Raad van Deskundigen, het 83 leden tellende orgaan dat de geeste lijk leider van het land kiest en controleert. Dat hebben diplomaten in Teheran gezegd. Aan de verkiezingen mochten veel boycotten. De veiligheidstroepen, Een poging van de radicalen om radicale islamieten niet deelnemen. De Iraanse president Hashemi Raf sanjani, die wegens zijn pragmati sche politiek het doelwit van de ra dicalen is, had hun kundigheid in een speciaal opgezet examen op de die met het oog op eventuele onge- de verkiezingen uit te stellen mis- regeldheden paraat werden gehou- lukte zondag toen in het parlement, den, hoefden nergens in actie te ko- voornamelijk door het wegblijven van aanhangers van Rafsanjani, Volgens een Aziatische diplo maat is de magere opkomst een te- proef gesteld. Het merendeel van de ken dat de pogingen van de rege- radicalen zakte, terwijl negen extre- ring om de oppositie op een zijspoor me moslims die wel aan de eisen te zetten, averechts gewerkt heb- Aan de verkiezingen deden hon- op onrust voorbereid is. De diplo- derd aanhangers van Rafsanjani maat voorspelde echter dat de radi- mee. Diplomaten zeiden dat de ver- calen snel zullen toeslaan, op een kiezingen zelfs doorgingen in dis- moment waarop Rafsanjani en de tricten waar maar één kandidaat zijnen het niet verwachten, was. Het Iraanse nieuwsagentschap De islamieten van de harde lijn IRNA meldde dat de voorlopige re- hadden volgens bronnen in Tehe- sultaten uitwezen dat van de 3,6 mil- ran aanvankelijk hun zinnen op de joen stemgerechtigden in de pro- verkiezingen gezet, om bij winst via door het ontbreken van het quorum geen stemming over uitstel kon worden afgedwongen. MEXICO-STAD - Een pak huis vol, zo leek het. Kleine en grote zakken, zelfs ook drie gro te oliedrums vol. 'Cafe de Co lombia', stond er met gekrulde letters op de kleinste pakjes van rood plastic. Andere balen pre tendeerden kunstmest te bevat ten of meel. Niet geheel zonder trots presenteerden de Mexi caanse autoriteiten gisteren hun grootste cocaïnevangst aller tij den. Bijna 6000 kilo, zes ton dus, bij één operatie. Procureur-generaal Enrique Alvarez del Castillo legde uit dat het allemaal twee maanden ge leden was begonnen. Eenvoudi ge boeren alarmeerden de loka le politiemacht. Ze hadden het over geheimzinnige, tweemoto- rige vliegtuigen, die ze bijna el ke nacht hoorden landen, om een uurtje later weer op te stij gen. Het onderzoek dat vervol gens werd ingezet resulteerde afgelopen vrijdag in een hevig vuurgevecht tussen veertig spe- ciale agenten en de drugssmok kelaars. De enige smet op de hele ope ratie is wellicht dat slechts een van de 'narco's' kon worden ge arresteerd. Maar dat gegeven werd teniet gedaan door de bij na 6000 kilo cocaine die er uit eindelijk werd opgegraven. De smokkelaars, waarschijn lijk in dienst van het Colom biaanse Medellinkartel, hadden hun waar onder de grond ge stopt langs de clandestiene lan dingsbaan die ze hadden aange legd op het grondgebied van de boerderij 'El Retiro', niet ver van de grens met Guatemala. Volgens Alvarez del Castillo, de procureur-generaal, hadden de smokkelaars reeds concrete plannen om de cocaïne naar de VS te vervoeren. Hoe dat pre cies in zijn werk had moeten gaan, wilde hij niet vertellen. De procqreur-generaal kon zijn eigen tevredenheid niet on derdrukken toen hij voorreken de dat er met deze vangst, in de 22 maanden die de huidige pre sident Salinas de Gortari nu aan de macht is, in Mexico al 70.000 kilo aan cocaïne is onderschept. En dat is meer dan alle voor gaande regeringen bij elkaar ooit hebben gepresteerd. Maar of het Medellinkartel daar nu werkelijk onder lijdt? Tijdens het transport richting VS heeft de cocaïne een han delswaarde van hoogstens 50.000 gulden per kilo. Zeventig ton komt dus neer op ongeveer 3,5 miljard gulden. Maar daarbij hebben we het dan wel over de marktwaarde, niet het bedrag wat die cocaïne tot dan toe aan het Medellinkartel heeft gekost. De produktie en het transport naar de VS kost de cocaïneba- ronnen per kilo waarschijnlijk niet meer dan 5000 gulden. Het echte verlies bij 70.000 kilo is dus zo'n 350 miljoen gulden. En dat is. uitgesmeerd over 22 maanden, voor het Medellinkar tel eigenlijk niet meer dan een peuleschil. Het kartel boekt elke maand immers een winst van gauw een miljard gulden. De cocaïne is pas echt veel geld waard wanneer de gewilde drug op de Amerikaanse markt wordt verspreid. Daar kan de omzet van één kilo puur oplo pen tot meer dan een miljoen gulden. Voorlopig is het voor de Colombiaanse drugsbaronnen dan ook nog geen enkel pro bleem om na een grote onder schepping, zoals de 6000 kilo van nu in Mexico, gewoon weer een nieuwe lading aan te slepen. Het is voor de drugsbaronnen ongetwijfeld veel vervelender dat er een schakel uit een van hun vele smokkelketens is weg gevallen. Maar ook dat zal de stroom van cocaïne naar de VS beslist niet tegenhouden. vincies Semnan, Hamedan, Kurdis tan, Markazi en Yazd, maar 1,3 mil joen mensen de gang naar de stem bus hadden gemaakt. Meer dan twee miljoen mensen zouden in die provincies gehoor hebben gegeven aan de oproep van de radicalen om de verkiezingen te de Raad van Deskundigen de huidi ge geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei af te zetten en te vervan gen door een radicaal drieman schap. De radicalen hebben Kha menei ervan beschuldigd dat hij on der een hoedje heeft gespeeld met Rafsanjani om hen van de verkie zingen uit te sluiten. Van onze correspondent geen haast te maken met normalise- Marie Annet van Grunsven ring van het leven in de dorpen die door het Nationaal Leger op het PARAMARIBO Legerleider Junglecommando zijn heroverd. Bouterse vreest dat de nationale "De ministeries laten het afweten verzoening tussen de strijdende bij het herstel van de licht-en water partijen in Suriname zal mislukken. voorzieningen. Er worden geen art- Vooral de eis van het Junglecom- Sen gestuurd. Hulp aan slachtoffers mando om de voormalige president en latere verzetsleider Henk Chin A Sen bij het vredesoverleg te betrek- 'an de vuile oorlog blijft uit". In eigen gelederen heeft Bouterse ook "saboteurs" van de nationale ken, beschouwt Bouterse als "ruzie verzoening aangetroffen. Lagere zoeken". militairen hebben burgers mishan- Volgens Bouterse is Brunswijk deld en huizen in brand gestoken in opgestookt door Nederlandse advi- het dorp Botopassie aan de Surina- seurs die weinig heil zien in het vre- merivier. "Er is gehandeld tegen de desproces, dat op de 15-jarige ver- instructies in. We zijn een leger, jaardag van Suriname's onafhanke- geen bende. De overtredingen van lijkheid tot "nationale verzoening' moet leiden. "Plotseling duiken allerlei stoor zenders op", aldus Bouterse giste- vier soldaten en een sergeant zullen krijgstuchtelijk worden afgehan deld. De vijanden van de nationale verzoening zijn in de kaart ge ren tijdens een toespraak in de speeld. Maar we zullen de fouten Memre Boekoe-kazerne. "Er arri- corrigeren en de afgebrande huizen WASHINGTON (KRF/UPI) - Presi dent Bush heeft gisteren een ope- Bush noemde gisteren de verho- weegt tegen de verlaging van het ta ning gemaakt voor een oplossing in mens een compromis dat de ver- het conflict met het Congres over de schillende partijen dichter bij el- len komen om de rijken extra te be- Amerikaanse begroting. Hij maakte kaar moet brengen. Op details wilde lasten. op een inderhaast belegde perscon- hij niet ingaan. Democratische Con- Republikeinse Congres-leden fferentie duidelijk eventueel toch gres-leden kunnen zich redelijk vin- zijn heel wat minder te spreken over akkoord te gaan met een verhoging den in een compromis zoals dat een mogelijke verhoging van de ïn- van de belastingen op de hoge inko- door Bush is voorgesteld. George komstenbelasting. Zij achten die in mens, als dat gebeurt in combinatie Mitchell, leider van de Democrati- strijd met de verkiezingsbeloften met een verlaging van de belasting sche fractie in de Senaat, tekende van Bush en daarom schadelijk op kapitaalwinsten. Verlaging van de belasting op ka pitaalwinsten was lang een belang rijk punt voor Bush, maar hij liet dat vallen in een akkoord met de lei ders van het Congres voor beper- gisteren wel aan dat de verhoging van de inkomstenbelasting niet op- dent. het vertrouwen in de presi- king i o.__ r„ MOSKOU (AP/Rtr) - Het parle- het begrotingstekort met ment van de Sovjetunie heeft twee 500 miljard dollar over vijf jaar. Die overeenkomst werd door het Huis van Afgevaardigden weggestemd, waardoor in de VS een begrotings crisis ontstond. De Democraten hebben steeds gezegd een verlaging trole-apparatuur installeren, van de belasting op kapitaalwinsten en sociale bezuinigingen alleen te verdragen met de Verenigde Staten goedgekeurd, die ondergrondse proeven met kernwapens sterk be perken. Beide grootmachten mo gen nu op eikaars grondgebied Vorige maand gaf de Amerikaan se Senaat goedkeuring aan de accepteren als die maatregelen ge- Sa7an die het vS mögelSk paard zouden gaan met hogere be lastingen voor de rijken. overeenkomsten waren al in de ja ren '70 gesloten. De Russische wetenschapper Ge- org Koeznetsov onthulde gisteren tijdens een congres een ongeval met een door kernkracht aangedreven Sovjct-ondcrzeeer in 1961. Daarbij kwamen de gezagvoerder en 7 be manningsleden om het leven door radioactieve straling van een over verhitte reactor. Koeznetsov ver klaarde dat het een ecologische ramp vergelijkbaar met die in Tsjer- nobyl had kunnen veroorzaken. Russische Federatie begint radicale hervormingen MOSKOU (Rtr/DPA) - In de Russi- er na 15 oktober gaat gebeuren". men. Dat leidde weer tot een verhe- sche Federatie van president Boris President Gorbatsjov was aan- viging van de toch al gespannen re- Jeltsin treedt op 1 november het ra- vankelijk voorstander van een radi- latie met de president van de Russi- dicale hervormingsplan van de Sov- cale hervorming van de Sovjet-eco- sche Federatie. Boris Jeltsin. Het jet-econoom Stanislav Sjatalin in nomie, maar nam later gas terug om plan van Sjatahn worden door veel werking. Het parlement van de een breuk met Ry^jkov te voorko- Sovjet-republieken ondersteund grootste Sovjet-republiek ging hier- SAUDI-ARABIË - Een zichtbaar welkome douche voor sergeant Michael nationale Rode Kruis komt de men senrechten inspecteren. Paulus de Boskabouter (de mensenrechtenac tivist Stanley Rensch, red.) komt weer naar Suriname. En opeens moet de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) bij de gesprek ken worden betrokken". Ook verwijt Bouterse de regering Greenpeace De milieu-organisatie Greenpeace overweegt een vliegtuig naar de Ba- rentszzee te sturen om te onderzoe ken waar het maandag geënterde actieschip 'Greenpeace' is geble ven. Sinds de entering door vijftien gewapende soldaten is alle radio contact met het schip verbroken. Greenpeace vermoedt dat het schip door de Russen op sleeptouw is ge nomen. Doden Zuidafrika Onbekende gewapende mannen hebben gisteren bij een aanslag op een bus even buiten Durban zes zwarten gedood. Volgens een woordvoerder van de politie open den de aanvallers het vuur met au- Askew, die met de Amerikaanse 24ste Infanterie divisie is gelegerd in Saudische woestijn. «oio £e parlement van de Sovjetunie, dat zich vanaf 15 oktober buigt over een compromis tussen het radicale 500 dagen-plan van Sjatalin en de meer gematigde blauwdruk van Sovjet- premier Nikolai Ryykov. Een mogelijk uitvloeisel van het gisteren bereikte akkoord is dat de Onder de 77 aanbevelingen be- vaardigden uit het politieke midden Russische Federatie los van de Sov- vindt zich ook een aantal adviezen waren van mening dat de commis- jetunie vanaf 1 november het zoge- STRAATSBURG Immigran ten die vijf jaar achtereen legaal in een EG-lidstaat hebben gewoond, zouden de nationaliteit van het gast land moeten kunnen verwerven. Deze immigranten zouden, net als EG-burgers, bij plaatselijke verkie zingen passief zowel als actief stem- aan de ministers van buitenlandse sie zich niet altijd evenwichtig had - heten 500 dagen-plan moet gaan uit zaken van de Twaalf. Zo moet de opgesteld. Over links extremisme voeren Dit Droeramma moet de ,,nn Unt .nnipmr. W/,* nnti .Ami UfrtrHt TTlpt E7PPn «mnrH fTDPDnl groei van het racisme, het anti-semi- wordt met geen woord gerept, tisme en de vreemdelingenhaat, waarvan in veel Oosteuropese lan- In een bijlage, die alle EG-lidsta- den sprake is, worden besproken ten onder de loep^neemt, is het oor- tussen deze staten en de EG. Het (tweede) verslag van het Eu- deel over de Nederlandse situatie relatief mild. Vergeleken met Duits land, Frankrijk en het Verenigd Ko- Sovjet-economie binnen een perio de van 500 dagen omvormen tot een markteconomie. De Russische premier Ivan Silaev deed gisteren een beroep op de cen trale autoriteiten om het 500 dagen- recht moeten krijgen. Deze aanbe- ropees parlement over racisme, an- ninicrijk nemen racisme en discri- *e aanvaarden. Als ons plan velingen staan in een verslag van ti-semitisme en vreemdelingenhaat rninatie geen echt agressieve vor- niet door het Sovjet-parlement wordt niet in stemming gebracht, men aan. De werkgelegenheid voor wordt aanvaard, zijn we gedwongen Kritiek daarentegen viel wel te be- etnische minderheden in ons land tot bijzondere maatregelen". Wat de beschouwt de commissie echter als Pr®"?'61! verstaat, wilde rampzalig. h,J niet kw"Jt. Dat hangt af van wat mitisme, racisme en vreemdelin- luisteren. Niet alleen extreem- Commissie voor Financiën, Automatisering en Welzijnszorg De vergadering van de Commissie FAW van woensdag 10 oktober (waarin de behandeling van de begroting 1991) is uitgesteld naar dinsdag 23 oktober aanstaande om 17.00 uur. genhaat. rechts, maar ook sommige afge- tomatische wapens. Eerder had een gemaakt aan Israels zorgvuldig op- groep van twintig zwarten in de gebouwde politiek van terughou- straten van Durban acht blanken neergestoken, variërend in leeftijd van 15 tot 85 jaar. De Zuidafrikaan- dendheid tegenover de Palestijnen de bezette gebieden. De nieuwe Israëlische regering, se minister van wet en orde Adriaan door menigeen aangeduid als een Vlok veroordeelde de steekpartij en groep rechts-extremistische ijzer- riep de bevolking op geen wraak te vreters, besloot bij zijn aantreden nemen. dat het leger voortaan vluchtelin- n genkampen, scholen en andere rakistan nucleair plaatsen waar het gemakkelijk tot Pakistan heeft dit jaar tot tweemaal een treffen zou kunnen komen, zo toe geprobeerd bij een Amerikaans veel mogelijk zou vermijden. Tege- bedrijf ovens voor hoge temperatu- lijkertijd werd het aantal uitkijk- ren te kopen die gebruikt kunnen posten langs de doorgaande wegen wordeq bij de aanmaak van kern- in bezet gebied uitgebreid. Als re- wapens. Dat heeft Raymond Ro- sultaat daarvan daalde het aantal berts, de directeur van het bedrijf Palestijnse slachtoffers van de op- waar Pakistan aanklopte, vanoch- stand spectaculair, evenals het aan- tend gezegd. Het Pakistaanse mi- tal incidenten waarbij met stenen nisterie van buitenlandse zaken werd gegooid naar Israëlische au- ontkent de beschuldigingen, die in to's. VS en Albanië Bij afwezigheid van slachtoffers verdween de intifada uit het nieuws en dat kwam Israël goed van pas bij het handhaven van een 'laag profiel' De Verenigde Staten en Albanië in de Golfcrisis. De officiële beleids- zullen mogelijk nog voor het eind lijn was en is dat die crisis een zaak van dit jaar diplomatieke betrek- is van de Arabische landen onder kingen aangaan. Dat heeft de Ame- rikaanse onderminister van buiten- ling, of hooguit van een aantal Ara bische landen en het Westen. Met die politiek wil Israel buiten daanoever en de Gazastrook niet of- De slachtoffers van het geweld in Jeruzalem werden gisteren begraven. De gebeurtenissen van maandag hebben de bezettingskwestie weer nadrukkelijk voor het voetlicht gehaald. itoto ap> banie, na zich jarenlang vrijwel vol- yen. En wil voorkomen dat de ledig van de buitenwereld te heb ben afgezonderd, de diplomatieke één adem wordt genoemd met dels banden met de Sovjetunie hersteld. 1 Iraakse bezetting van Kuwayt in bondgenoten te subtiel. Zij eisen, bij wijze van uitweg uit de Golfcr\- Bezoek Gorbatsjov Sovjet-president Michail Gor batsjov zal later deze maand Frank- i i 9 m c*y raëlische bezetting van de Westelij- sis, een gezamenlijke aanpak van al- ke Jordaanoever, de Gazastrook, de le problemen in het Midden-Oos- nationale conferentie over het Mid den-Oosten. De Amerikanen zijn te- ge, de Britten aarzelen. De Franse president Mitterrand heeft de terug trekking van Irak uit Kuwayt een absolute eis genoemd voor de rege ling van andere facetten van de Mid- den-Oostenproblematiek. Maar Israël realiseert zich terdege dat met een verdere verslechtering van de situatie in de bezette gebie den de kans stijgt dat ook het Wes ten zijn toevlucht zal nemen tot drukmiddelen als een internationa le conferentie. In de nieuwe wereld orde, met vrede tussen Oost en West, hangen het Palestijnse vraag stuk en de spanningen die daaruit voortvloeien Amerika en Europa als een molensteen om de nek. Nu de spanning in het Midden- Oosten tot kookhitte is gestegen, probeert het pro-Iraakse front steeds meer het Westen met Israel te vereenzelvigen om zo meer steun te winnen in de Arabische wereld. De reactie van het Jordaanse dag blad 'Al-Rai' op het bloedbad van maandag was wat dat betreft type rend. "De racistische kogels die de Arabische Palestijnen troffen", schrijft de krant, "werden niet afge vuurd door Israëlische soldaten of kolonisten, maar door de Ameri kaanse, Britse en Franse troepen, en door de Arabieren die in de loop graven van de vijand zitten. Zij allen u 5 hebben de trekker overgehaald Het bloedbad op de Tempelberg waardoor hct bloed van de ^„tij- heeft zeer tegen de z.n van Israel de nen de sU?ncn en de omgevjng van Een op de vijf peuters bedient video-recorder LONDEN (GPD) - Een op de vijf peuters van twee jaar of jonger weet om te gaan met een video recorder. Van de vierjarigen kan zelfs driekwart het apparaat be dienen. Deze gegevens over de technische vermogens van de allerkleinste mensjes komen uit een Brits 'lifestyle-onderzock' onder 634 moeders met kinde ren tot vijf jaar. - Behalve vi- deo-casettes slagen de Britse er ook in lego-stenen, compact discs, chocolade-repen en ande re etenswaren in het apparaat te stoppen. Uit het onderzoek blijkt ver der dat de helft van de onder zochte peuters geregeld vloket, terwijl driekwart nooit eens een gebed opzegt. Ongeveer twintig procent van de kinderen kan niet voor tien uur 's avonds de slaap vatten, en. erger, een kwart is elke morgen voor zeven uur wakker. Londen krijgt ondergronds spoor Golan-hoogte en Oost-Jeruzalem. ten, dus met inbegrip van de Pale- Die vergelijking gaat volgens Israël stijnse kwestie en de Golfcrisis, via niet op, omdat Irak zonder provoca- een internationale conferentie. De rijk en volgende maand Duitsland tie Kuwayt is binnengevallen ter- meeste Westerse landen zien daar bezoeken, zo heeft zijn woordvoer- wijl Israëls bezetting van Arabisch niets in omdat ze dan zouden moe- der Vitaly Ignatenko gisteren mee- gebied het gevolg was van agressie ten toegeven aan een deel van de men duidelijk geweest, aanzienlijk gedeeld. De exacte data voor beide door de Arabische landen. Israël verlangens van Saddam Hussein, duidelijker dan over de vraag hoe BOURNEMOUTH (GPD) - Het congres van dc Britse Conservatie ve Party is gisteren geopend met een opmerkelijke belofte door mi nister van verkeer Cecil Parkinson Londen krijgt een ondergrondse j- c u... wc uiucuigc ui «ICIU- spoorverbinding die "het leven van trï S Saddam Hus- Mlem heeft de toch gennge de inwoncrs m] veranderen". De z als de Franse minister ,r*n het Westen om te worden verbinding moet voor het jaar 2000 klaar zijn en gaat ruim vijf miljard gulden kosten. Volgens Parkinson ging van premier Shamir dat hy niet wil de regering in totaal 20 miljard t-» y. hoefte Van nti rresitii uiii vt: wuiueii Dunm (bu.tenltn.Ue zaken giste- vcrttnzel„,gd met Israel er niet gro- ter op gemaakt. En de aankondi- Israël heeft nooit iets gezien in hct nieuws gebracht. "En dat is ko- Dc b)oedlge schietpartij in jeru- een internationale conferentie over rpn nn van het Palestijnse vraagstuk. Het meent dat het op zo'n conferentie onder druk zou komen te staan en ren verklaarde, concessies zou moeten doen. De Is raëliërs zijn op dat punt altijd volko- Molensteen Frankrijk is het Westerse land dat bezoeken zijn nog niet vastgelegd, heeft bovendien de Westelijke Jor- die uit onderhandelingen tevoor- een regeling van het Palestijnse nog het meest voelt voor een inter- eenvoudiger op. bereid is een VN-onderzoekmissie gulden in de spoorwegen wil tnves- toe te laten, maakt de positie van teren, het grootste investenngspro- met name de Amerikanen er niet gramma m de geschiedenis van Bri-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7