Reorganisatie helpt Vendex nog weinig Bij Philips computers 5000 banen weg Alleen 'wonder' kan zuivelfusie nog redden Philips maakte in 1981 al verlies Nedlloyd vreest verKes en schrapt 420 banen WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Verlies warenhuisconcern dreigt op te lopen Van onze correspondent Luuk Sengers DEN HAAG (GPD) V&D slaagt er dit jaar opnieuw niet in het verlies van de warenhui zen terug te dringen, ondanks de omvangrijke reorganisatie van het warenhuisconcern. Het negatief resultaat dreigt dit jaar zelfs op te lopen van 51 tot 80 miljoen gulden. Dat blijkt uit vertrouwelijke cijfers van de directie van V&D. Woordvoerder J. Lempers van V &D wilde gisteravond geen com mentaar geven op de cijfers. De ge tallen zijn afkomstig uit de laatste prognose van de directie over de re sultaten van het lopende boekjaar. De directie tekent daar bij aan dat als de reorganisatie in haar huidige vorm wordt voortgezet, het verlies in 1995 altijd nog 45 miljoen gulden zal bedragen. Het verwachte verlies van 80 mil joen gulden dit jaar is bijna twee keer zo hoog als in 1988, het eerste jaar van de reorganisatie. De verlie zen worden dus met het jaar groter in plaats van kleiner, zoals de be doeling is. De warenhuizen zouden uiterlijk in 1993 uit de rode cijfers moeten zijn. De tegenvallende resultaten zijn voor V&D aanleiding om 'aanvul lende maatregelen' te nemen bo venop de bestaande reorganisatie. Dat heeft de directie aan de vakbon den en de centrale ondernemings raad meegedeeld. Welke maatrege len V&D precies in gedachte heeft om het verlies te beperken, zullen de bonden en de ondernemingsraad pas eind deze maand te horen krij gen. Alleen de raad van commissaris sen is door de directie van de voor genomen maatregelen op de hoogte gebracht. Deze heeft de plannen naar verluidt zonder goedkeuring aan de directie teruggestuurd, in af wachting van een oordeel van de vakbonden. Voorzitter G.H. van Driel van de raad was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. De vakbonden en de centrale on dernemingsraad vrezen dat V&D het mes wil zetten in het sociaal be geleidingsplan. Dit plan, dat des tijds met veel moeite en onder grote druk van de vakbonden tot stand kwam, regelt dat werknemers die bij sluiting van warenhuizen of dis tributiecentra hun baan verliezen elders binnen V&D of het moeder concern Vendex een nieuwe ar beidsplaats krijgen. Bestuurder G. Toussaint van de Dienstenbond FNV vindt dat V&D eerst maar eens de maatregelen van het oorspronkelijke reorganisatie plan moet uitvoeren voordat ze met nieuwe plannen komt. 'In het reor ganisatieplan staat dat ook een be zem zou worden gehaald door de re gio-directies en het hoofdkantoor van Vroom&Dreesmann. De trap zou van bovenaan worden schoon geveegd. En daar hebben we nog niets van gemerkt." Plannen om de sociale maatregelen voor ontslagen werknemers terug te draaien, kun nen daarentegen rekenen op "een pittig verweer" van de diensten bond. V&D is op het ogenblik bezig met een 'restyling' van zijn warenhui zen. Ingrijpende verbouwingen moeten de vestigingen een eigen tijds gezicht geven. Onlangs werd de eerste grote vestiging 'nieuwe stijl' geopend in Amstelveen. Een aantal kleinere vestigingen ('next door-stores') is al verbouwd. Vol gens V&D-woord voerder Lempers zullen de renovaties gewoon vol gens plan worden uitgevoerd, onge acht de resultaten van V&D. KLM en Northwest De KLM mag,van het ministerie van transport in de Verenigde Staten voorlopig haar financieel belang van vierhonderd miljoen dollar in Northwest Airlines handhaven, na dat de luchtvaartmaatschappij dat aanvankelijk moest terugschroe ven. Northwest verkeert echter in de problemen door de stijgende brandstofkosten en is bezig een be zuiniging door te voeren. North west is de op drie na grootste maat schappij van de Verenigde Staten. Sovjetunie De Opperste Sovjet het parle ment van de Sovjetunie heeft gis teren haar voorlopige goedkeuring gegeven aan wetten die voor een deel het staatsmonopolie op ban ken teniet doen en.de vestiging van kredietverlenende banken moge lijk maken. De banken in de 15 Sov jetrepublieken krijgen een grotere onafhankelijkheid krijgen ten op zichte van de centrale bank in Mo kou. die haar status van staatsbank blijft behouden. Postbank De vakbonden hebben de raad van bestuur van de NMB Postbank- groep een ultimatum tot komende maandag gesteld om alsnog te ga randeren dat de werkgelegenheid bij de Postbank in stand blijft. Als die garantie uitblijft, gaan de bon den hun leden bij de Postbank raad plegen over acties zoals werkonder brekingen. Bij de Postbank staan door de modernisering van het be talingsverkeer 2600 van de 10.000 arbeidsplaatsen op het spel. Energie-subsidie Het ministerie van economische za ken trekt 30 miljoen gulden uit voor bedrijven die nieuwe technieken ontwikkelen voor energiebesparing in industriële processen. Elk bedrijf met een goed project kan in aan merking komen voor subsidie. Dit heeft drs. Weeda, directeur energie besparing en duurzame energie, van dat ministerie gisteren aange kondigd. Deze aanpak past in het streven van het ministerie om ver bruik van energie in de industrie, ongeveer 45 procent van ons totale verbruik, terug te dringen. Landbouw De Nederlandse landbouw is er bij gebaat wanneer de onderhandelin gen die leiden tot eenA-rije wereld handel daadwerkelijk slagen; ook al betekent het dat de Europese land bouwsteun de komende vijf jaar met 15 procent wordt verminderd. Dat zegt het Landbouwschap in Den Haag in een reactie op het vast lopen van het overleg tussen de Eu ropese landbouwministers. LEEUWARDEN (GPD) - De breuk van de fusiepartners CCFriesland en Frico/Domo met de vier vrije zuivelfabrieken Gerkes- klooster, Oudwoude, Workum en Oosterwolde is vrijwel definitief. De vrije fabrieken hebben geëist dat hun aandeel in het eigen vermo gen van CCFriesland er over tien jaar nog moet zijn. Voor de fusie- partners is dat onaanvaardbaar. Het gaat om 72 miljoen tot 80 mil joen gulden. De 'fusiedirectie' on der leiding van Sickinghe stelt dat het gaat om risicodragend kapitaal, wat betekent dat het in het jaar 2000 wellicht minder kan worden uitbe taald. De fusiepartners zullen nog wel op de eis van de vrije fabrieken reageren, maar ingewijden van bei de kanten verwachten niet dat de breuk zal worden gelijmd. OLIEPRIJS De prijzen van ruwe olie op de termijnmarkten bereik ten gisteren de record-hoogte van 40,40 dollar per vat. De stijging wordt teogeschreven aan dreige menten van de Iraakse president Saddam Husayn en toegenomen spanningen in het Midden-Oosten. Handelaren zeiden dat de dood van 19 Palestijnen in Jeruzalem de re den is dat de prijzen van ruwe olie plotseling omhoog schoten. AMSTERDAM (ANP) - Kritisch bankieren. Dat is het motto van de zesde jaarlijkse 'Honger hoeft niet- week'. die gisteren in Amsterdam van start is gegaan. Wie een reke ning heeft lopen bij een bank die oninbare leningen heeft uitstaan in ontwikkelingslanden wordt opge roepen zijn rekening op te zeggen en de bank te manen de schuld van de arme landen kwijt te schelden. 'Honger hoeft niet', een samen werkingsverband van ruim veertig Derde Wereld- en milieugroepen, coördineert de actieweek voor kwijtschelding van schulden aan de armste ontwikkelingslanden. De buitenlandse schuld van de ontwik kelingslanden beloopt ruim 2000 miljard gulden en de kans op aflos sing is nagenoeg nihil. Intussen maakt de buitenlandse schuld iede re economische vooruitgang in die landen onmogelijk. De organisatoren van de 'Honger hoeft niet-week' zijn dan ook war me voorstanders van het plan dat minister Pronk van ontwikkelings samenwerking deze zomer lanceer de. Pronk pleit ervoor in internatio naal verband de schuld kwijt te schelden aan de 41 landen die te boek staan als Minst Ontwikkelde Landen (MOL's). Met kritisch bankieren helpt rekeninghouder Derde Wereld Voorwaarde is wel dat die landen bereid zijn hun economie aan te passen aan de normen die de We reldbank en het Internationale Mo netaire Fonds stellen. Het plan van minister Pronk is inmiddels door minister Kok van financien gelan ceerd tijdens de jaarvergadering van het IMF, waar ook de Britten en Fransen initiatieven naar voren brachten voor schuldvermindering van de ontwikkelingslanden. De actieweek ging gisteren van start met een conferentie van de NIO (Vereniging voor een Nieuw Internationaal Ontwikkelingsbe leid) over de taak van de Europese Gemeenschap op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. De EG-landen nemen ruim dertig pro cent van de schulden van de ont wikkelingslanden voor hun reke ning. Gezamenlijke actie van deze landen, van wie immers Nederland, Groot-Brittannie en Frankrijk al een schot voor de boeg hebben ge geven met hun plan voor schuldver mindering. zou zoden aan de dijk zetten, zo stelden de organisatoren. Overigens ziet het ernaar uit dat de Nederlandse banken de oproep van 'Honger hoeft niet' om de bank rekening op te zeggen overbodig maken. Maandag liet de directeur van de verenigde Nederlandse ban kiers in een uitzending van de VARA-radio weten dat de Neder landse banken bereid zijn te hande len in de geest van het plan-Pronk: kwijtschelding van de schulden aan de MOL's en halvering van de schuld van de midden-inkomens- landen. Veel pijn zal dat de banken niet doen. Hoewel niet alle banken even openhartig zijn over de leningen die zij hebben verstrekt aan de armste landen, gaat het in totaal naar schat ting om een bedrag van 26 miljoen gulden, waarvan zij al de helft als oninbaar hebben afgeschreven. De organisatoren van de actieweek noemen de ABN, de AMRO, de NMB en de RABO als banken die oninbare leningen hebben uitstaan. Ossenploeg kan honger Etiopië bestrijden ADDIS ABEBA .IPS Dt voedselproduktie in Etiopie kan twaalf miljoen ton per jaar stij gen als kleine boeren gébruik maken van door dieren getrok ken ploegen. Zware, zwarte grond met de naam 'vertisol' be slaat tien procent van het be bouwbare land in Etiopie, een vaak door honger getroffen land. De zware grond leent zich niet alleen goed voor de ver bouw van granen, waarvan de opbrengst 130 tot 330 procent kan stijgen. Ook bonen blijken het er uitstekend te doen. De ondergrond is zo hard dat het water niet tot de diepere la gen kan doordringen. De oplos sing is een eflbctieve, poe dkopfc, door dieren getrokken ploeg, waarmee diepe voren kunnen worden getrokken. Dat blijkt uit een studie naar vertisol. ROTTERDAM In 1982 maakte Philips bekend over het jaar daar voor 357 miljoen gulden winst te hebben gemaakt. Over 1980 was een winst gerapporteerd van 328 mil joen gulden, wat aanzienlijk lager was dan in de voorgaande jaren. Uit de winsttoename van 29 miljoen kon dus worden afgeleid dat Philips weer op de goede weg was. In werkelijkheid was daarvan echter geen sprake. De Eindho- vense multinational had in 1981 na melijk zes zogenaamde stelselwijzi gingen doorgevoerd. Dat wil zeggen dat Philips zes keer een verande ring in de grondslagen en regels bij het opstellen van de jaarrekening had toegepast. Of, om het wat een voudiger te zeggen, de manier waar op het netto-resultaat en het eigen vermogen werden berekend, was in één jaar op zes punten aangepast. Met als gevolg dat er in plaats van winst in feite verlies had moeten worden gemeld. Zo werd onder meer de financie ringscorrectie in tegenstelling tot vroeger toegepast op de waardestij ging van de activa (bezittingen). Zo werden voorzieningen voor incou rante voorraden en oninbaarheid van vorderingen vastgesteld op het niveau van het geschatte risico aan het eind van het boekjaar, terwijl voorheen de voorzieningen op een hoger niveau werden gehandhaafd. En zo werd de voorziening voor le- vensduurrisico's ter gladstrijking van levensduurverschillen gewoon opgeheven. Het precieze effect van al deze wijzigingen op het resultaat van 1981 is niet meer te bepalen, maar drs. Martin Hoogedoorn RA (1959), die donderdag aan de Erasmus Uni versiteit promoveert op het proef schrift 'Stelselwijzigingen in de jaarrekening', schat dat het positie ve gevolg van de stelselwijzigingen tussen de 703 en 1147 miljoen ligt. Dat wil zeggen dat Philips in 1981 zonder wijzigingen - sommigen spreken oneerbiedig over reken- trucs - geen winst zou hebben ge maakt van 357 miljoen maar een verlies zou hebben geleden van 346 tot 790 miljoen. Personeelsleden, aandeelhouders, analisten, allemaal dachten ze dat het goed ging met Philips. Alleen de raad van bestuur, zo moet worden vermoed, wist beter. Heeft die dus willens en wetens de boel belazerd? Nee. dat woord wil Hoogendoorn geenszins voor zijn rekening ne men, al was het maar omdat de han delwijze van Philips niet onwette lijk was. Maar de conclusie dat het Philips-bestuur door de stelselwij zigingen toen het resultaat heeft op gepoetst, kan de aanstaande doctor wel onderschrijven. Overigens is het de vraag wat er met Philips zou zijn gebeurd als er over 1981 al een aanzienlijk verlies zou zijn gemeld. Denkbaar is dat het concern dan al was begonnen met later zo noodzakelijk gebleken reor ganisaties. Denkbaar is echter ook dat Philips daardoor in extra moei lijkheden zou zijn gekomen, omdat bijvoorbeeld de banken zich terug houdender zouden hebben opge steld. Hoe ook. in de volgende jaren vond hei bedrijf weer aansluiting bij de zich snel verbeterende we reldeconomie. •Hoogendoorn...geen zwendel Volgens de vrije fabrieken houdt dat in dat zij nu hun al geruime tijd klaar liggende brief, waarin zij voor het lidmaatschap van CCFriesland bedanken, zullen versturen. Alleen een door niemand voorzien 'won der' kan daar nog verandering in brengen. De vrije fabrieken leveren jaar lijks ongeveer 130 miljoen van de 400 miljoen kilogram melk aan CCFriesland. Het zelf verwerken van die melk is volgens directeur Geu Vries van De Twee Provinciën in Gerkesklooster "geen enkel pro bleem". De vrije fabrieken moeten bij het onmiddellijk opzeggen van het lid maatschap uittreegeld betalen. Die clausule in de overeenkomst met CCFriesland vechten zij echter aan. Zij zullen naar de rechter stappen om schadevergoeding te vragen en te vorderen dat het uittreegeld bui ten beschouwing wordt gelaten. De vier kleine zuivelcoöperaties hebben nog wel het voorstel gedaan om zelf CCFriesland "over te ne men". Het gaat dan om een omge keerde situatie. NoordNederland zou dan door moeten gaan met melkleveranties en het vermogen (f 170 miljoen) tot 2000 in CCFriesland moeten houden. De vrije fabrieken zijn op hun beurt wel bereid om daarna het vermogen uit te betalen. EINDHOVEN (GPD) - De divisie voor informatie-systemen (compu ters) van Philips gaat in Europa een derde van het totale aantal arbeids plaatsen schrappen. Dat betekent dat bijna 5000 werknemers naar een andere baan zullen moeten uitkij ken, waarvan 530 in Nederland. De belangrijkste vestigingen van de divisie in Nederland zijn die van het hoofdkantoor in Apeldoorn (waar na een eerdere inkrimping opnieuw 400 arbeidsplaatsen ver vallen) en die van de verkooporga nisatie in Den Haag, dat samen met een aantal regionale verkoopkanto ren 130 arbeidsplaatsen moet inle veren. De details die Philips dinsdag naar buiten bracht, zijn een nadere invulling van de plannen die top man Jan D. Timmer bij zijn aantre den op 2 juli bekendmaakte. Ge stopt wordt met het zelf ontwikke len van middelgrote computers (in vaktermen mini-computers ge noemd), terwijl de aandacht gecon- Chinees moet buikriem nog meer aanhalen SINGAPORE (GPD) Een gestage economische groei, voorrang aan landbouw en infrastructuur boven het openen van nieuwe economi sche zones en minder ontwikke lingsprojecten. Daar wil de Chinese premier Li Peng in de komende vijf jaar naar streven, zo blijkt uit zijn economische vijfjaren plan. Li Peng heeft gisteren delen van het plan bekendgemaakt in een arti kel in het officiële Volksdagblad. Daarin kondigt hij nog meer bezui nigingen aan. Volgens hem zijn de prijzen gestabiliseerd door de be zuinigingsmaatregelen van de afge lopen twee jaren. centreerd wordt op de personal- of hele grote computers (mainframes) micro-computers, software en op was het concern al eerder gestopt, kant-en-klare systemen voor de Opmerkelijk is dat de verant- dienstverlenende sector (banken, woordelijkheid voor de'bedrijfsma- verzekeringen, overheid, reisorga- tige activiteiten' bij de pe's in han- nisaties). Met het ontwikkelen van den komt van de divisie consumen- ROTTERDAM Transportcon cern Nedlloyd schrapt in Nederland 420 banen en reorganiseert zijn vloot om een verwacht verlies dit jaar in 1991 weer te boven te komen. Aan de wal zullen door de reorgani satie 150 banen en op de vloot 270 officiersbanen verdwijnen. Ned lloyd wil dat opvangen door ver vroegde pensionering en herplaat sing binnen en buiten het concern. In de 26 andere landen waar Ned lloyd werkzaam is. zal een nog on bekend aantal banen verdwijnen. Nedlloyd Lijnen zal zich vrijwel alleen nog maar op het vervoer van containers richten en slecht rende rende lijndiensten beeindigen. Een fors aantal niet-containerschepen zal worden afgestoten en worden vervangen door de zeven nieuwe containerschepen. Volgens Nedlloyd is de operatie een 'versnelling' van de eerder aan gekondigde plannen. Dat is noodza kelijk door de slechte situatie in de zeescheepvaart, waar Nedlloyd werd geconfronteerd met de lage dollarkoers, de hoge brandstofkos ten door de onrust in het Midden- Oosten en de sterke concurrentie. Nedlloyd zag zijn winst in de eer ste helft van dit jaar kelderen tot 26,8 miljoen gulden. In dezelfde pe riode vorig jaar bedroeg die nog 112,7 miljoen. Bovendien heeft Nedlloyd in het overige transport, met name in Duitsland, door prijs- bederf tegenvallende resultaten be haald. Te zamen met de hoge reor- Met de reorganisatie gaat Ned lloyd als eerste transportbedrijf de scheepvaart en de logistieke dienst verlening in het containertransport scheiden. Daarmee zal het concern efficiënter kunnen werken. Eerder waren de drie bedrijven binnen Nedlloyd die zich met scheepvaart bezighielden in Nedlloyd Lijnen ondergebracht. President-directeur drs. Th van Oostinjen: "In feite is het een terug keer naar de oude redersfilosofie van het varen van a naar b. Tegelij kertijd wordt het gemakkelijker voor de in- en verkopers van trans port en de cargadoors, de commer ciële tak, om het transport te stroomlijnen". De scheepvaartpoot van Ned lloyd zal zich dadelijk uitsluitend nog met het varen bezighouden, ter wijl de logistieke dienstverlening de scheepvaartverbindingen kop pelt aan andere vormen van trans port. Op vele routes van Nedlloyd's transportnetwerk zullen diensten worden samengevoegd tot 'dikkere' transportlijnen. De Federatie van Werkgeversor ganisaties in de Zeescheepvaart (FWZ) reageert nog afwachtend op de plannen en vraagt zich allereerst af hoe Nedlloyd aan het cijfer van 270 officieren is gekomen en in hoe verre de reorganisatie financieel noodzakelijk is. ADVERTENTIE Sony Midi Compact Disc systeem XO-D82. Met 2x35 Watt-versterker. 5 bands equalizer. Synthesizer-tuner met 12 voorkeuze-stations. Dubbel cassettedeck met Dolby B Platenspeler met MD-element. Programmeerbare CD-speler met 4x oversampling, met Music Scan en "Shuffleplay". Incl. afstandsbedieningen 2 tweeweg-luidsprekerboxen VanMt-voor Of per maand 45,- met electronica card. En bij aankoop van dit Midi systeem ontvangt u een verrassing waar u vast wel oren naar heeft. AanbieO.r.gen geldig zolang de voorraad strekt. Niet verkrijgbaar in Alphen a/d Rijn. ten-electronica (audio en video) De divisie die vooral gespecialiseerd is in massafabricage, logistiek, marke ting en distributie van dergelijke massaprodukten. Philips denkt hierdoor ook de toenemende inte gratie met de technieken van de compact disc beter in de hand te hebben. De verkoop in met name de dienstverlenende sector blijft wel in handen de divisie informatie-syste- De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft de aangekondigde ont slagen bij de computer-divisie en bij die van componenten (waaron der 'chips' vallen) bij elkaar opge teld en komt op een verlies aan ar beidsplaatsen in Nederland van 1800. De bond vreest dat het daarbij niet zal blij\ en. "l*int heid Timmer zal ongetwijfeld substan tiele personele gevolgen hebben" Douwe Egberts vergroot winst ondanks daling koffie-gebruik JOURE/UTRECHT (GPD) - Het koffie- en_ tabakconcern Sara Lee/DE (Douwe Egberts) verwacht voor volgend jaar een winststijging, als de wisselkoersen en grondstof prijzen ongeveer gelijk blijven. Uit het vanochtend gepresenteerde laar er lag blijkt dn u nrli t mal 16.9 procent steeg tot 386 miljoen gulden. Het afgelopen boekjaar (1989-'y0). ci.it bl| Sara Lee fi' stip altijd op 30 juni wordt afgeslo ten. is goed geweest. De omzet groeide met 1,9 procent tot 6,44 mil jard. Het bedrijfsresultaat nam toe met 1H,1 pTM Ut tOt 62 1,5 I Deze stijging kwam vooral tot stand doordat de inkomsten van Nichola Kiwi en Van Nelle een aantal maan den meetelden. De omzet- en winsttoename is vooral toe te schrijven aan de voe- dings- en genotmiddelen divisie. De afzet van met name de nootjes van Duyvis in Nederland steeg flink, wardoor Sara Lee/DE nu marktlei der is. Ondanks dat de consument het afgelopen jaar gemiddeld 35 cent minder hoefde te betalen voor een pond koffie, daalde de Nederlandse koffiemarkt licht. Specialiteiten als Decafé en Piazza daarentegen wer den iets meer verkocht. Hoewel de afzet van kerftabak enigszins is gedaald, steeg het Ne derlands* marktaandeel van de merken Drum. Van Nelle. Branda- ns en Winner een klein bll^l In het voormalige West Duitsland stond de markt behoorlijk onder druk door een aanzienlijke accijns verhoging De gehele winst wordt toege voegd aan de reserves, die de afgelo pen jaren flink zijn uitgehold door overnames. In 1987 kocht DE de consumentcn-produktcndiviMc van Akzo cn een jaar later Van Nel le De koopprijs werd namelijk in contanten voldaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5